Het Zuid-Hollands Landschap Langs de oevers van de Rotte Vliegerfeest op autostrand Elke week grandioze prijzen ïbus bij de 'Er op uit9 re De 'Klein gespuis route' Recneatiebad Albrandswaard DEZE WEEK LEKKER NAAR BUITEN 'Klein gespuis' in groot natuurgebied Naar de eendenkooi Gratis rondleiding Cultuur historische Plantentuin fV 2,50 korting Bijzondere vogels in Hitland SkiCenter Bergschenhoek klaar voor de winter Dit is de actieve ideeënkrant voor Rotterdam en omstreken. In deze krant vindt u tips om op een leuke manier uw vrije tijd in een natuurrijke omgeving te besteden. In Rotterdam en directe omge vingzijn prachtige fiets- en wandelroutes uitgezet. Daarnaast is erin de mooie natuurgebieden nog veel meer te doen: skeeleren, mountainbiken, rotsklimmen, vissen,paardrijden, kanovaren, deltavliegen, golfen, een kinderboerderij bezoeken.. .De Er-op-uit Actiekranten verschenen deze lente in De Havenloods op 20 mei, 27 mei, 3 juni en 10 juni. Het Zuid-Hollands Land schap houdt in de Week van het Landschap open huis in de Dui nen van Oostvoorne. Van 18 tot en met 26 september kunt u aan tal van excursies deelnemen en voor lezers van deze krant is er een prachtige wandelroute uit gezet door het internationaal vermaarde natuurgebied. Een uitgebreide routebeschrijving is in de weekeinden van 10.00 tot 16.30 uur gratis te verkrijgen bij het bezoekerscentrum Tenella- plas. In de Week van het Land schap gaat de aandacht vooral uit naar het 'kleine gespuis': in sectenlarven, vlinders, bodem diertjes en ander klein grut wor den vaak minder gewaardeerd dan de rijkdom aan planten en vogels in onze natuur. Toch ver dienen die kleine beestjes onze aandacht. Bij. nadere beschou wing zijn ze veel mooier en min der eng dan wij denken. Een fol der met informatie over de ex cursies bij het Zuid-Hollands Landschap en andere provincia le Landschappen kunt u bij deVWVoome enVW Ouddorp ophalen. Die is ook telefonisch aan te vragen bij het Zuid-Hollands Landschap (010) 272 22 22. Sommige gebieden in Midden-Delfland zijn vooral bekend om de wonderscho ne flora en fauna. Zo beheert Natuurmo numenten hier drie gebie den: deVlietlanden, de rijs- plasjes en de eendenkooi Aalkeetbuiten. De eenden kooi is een door bos om ringde plas met vangpijpen en een kooikershuisje. De plek voert u terug in de tijd, toen eenden nog gevangen werden 'voor de pot'. Hoe dat in zijn werk ging wordt u uitgebreid verteld tijdens een excursie door het ge bied (overigens ook uitste kend geschikt voor school- groepen). Voor informatie over de excursie belt u de Ver eniging Natuurmonumen ten, tel. (010) 474 10 32. et Duinhuis De Zeemeeuw Van Burenpad Camping eeversduin Tenella plas De Schaapskooi Breede Water De Duintjes Manege Rotterdam en de Rotte horen bij elkaar. De Rotte is een oude veenrivier die zorgde voor de af watering van overtollig water naar de Maas. Ter hoogte van de Hoogstraat zijn bij opgravingen restanten van een oude sluis ge vonden. Dat de Rotte nu hoger in het landschap ligt is natuurlijk heel bijzonder. Normaal ligt een rivier lager dan de omgeving. Vroeger werd bij overstromingen echter grof en zwaarder materi aal naast de rivier afgezet en ont stonden de oeverwallen waar over het nu zo heerlijk fietsen is. In de laatste eeuwen is de veen grond eromheen in gebruik ge nomen als weiland en moest er water worden afgevoerd. Door het bemalen klinkt het veen in en wordt er opnieuw die per ontwaterd. Dit gaat zo maar door waardoor de rivier uitein delijk met haar oeverwallen ho ger komt te liggen dan het om ringende landschap. Als u langs de Rotte fietst of wandelt is dit op veel plaatsen duidelijk waar te nemen. Die we tenschap maakt het wel zo inte ressant om een rondje Rotteme ren te fietsen. Vliegeren is een kunst. Hon derden vliegeraars die op zondag 10 oktober hun kunsten komen vertonen op het autostrand van Voorne zullen dat beamen. Het vliegerfeest op het Oostvoornse autostrand is onder vliegerfana tiekelingen in de afgelopen jaren uitgegroeid tot een vliegerfestijn van de eerste orde. Leden van vliegerorganisaties uit het hele land ontmoeten elkaar hier. Op het strand staan kraampjes waar onder meer kindervliegers te koop zijn. Vliegerverenigingen geven informatie, stuntvliegers demon straties. Ook is er voor amateur vliegers alle ruimte om eens een vlieger op te laten. Het vlieger feest is voor alle leeftijden en wordt gehouden op het Oost voornse autostrand op 10 oktober van 10.00 tot 17.00 uur. Voor meer inlichtingen belt u de WV Voorne, tel. (0181)312 318. Doe mee met de prijsvraag. Een Snowboard t.w.v. 650,- loods Wandelroute door de Duinen van Oostvoorne. Start: Bezoekerscentrum Tenellaplas. Lengte 6 km. Bezoekerscentrum Tenellaplas/Duinstraat 12a 3235 NK ROCKANJE Telefoon (0181) 48 39 09 Zaterdag en zondag geopend van 10.00 uur tot 16.30 uur. De Duinen van Oostvoorne zijn relatief'jong. De ontwikke ling van dit gebied is rond 1200 begonnen. Maar ook in deze eeuw hebben zich nog duinen gevormd. De vegetatie in de duinen is zeer gevarieerd; dro ge zandhellingen met pionier plantjes worden afgewisseld met struwelen, vochtige valleien met kruiden en bos. Dankzij de rijkdom aan planten leven er ve le soorten dieren en diertjes in het duingebied. En ook anders om, dankzij dè vele soorten diertjes groeien er zoveel plan ten in de duinen. 1) Duingrasland Direct na het verlaten van het bezoekerscentrum komt u langs een stukje duingrasland. Dit open terrein, afgewisseld met struweel, herbergt een groot aantal vlindersoorten. Bonte zandoogjes leven langs de ran den, terwijl de bruine zandoog jes van de open ruimte houden. Opvallend is de vorm en kleur van de gehakkelde aurelia. 2) Struwelen Elke struik zit barstensvol le ven, tussen de wortels, in de bast en onder de blaadjes. Bodem diertjes zijn van groot belang bij de afbraak van bladafval. Iedere herfst komt er een nieuw pak bladeren naar beneden en kun nen de pissebedden weer aan de slag. Tussen de takken han gen kleine webbetjes van spin nen. Iedere spin kan vanaf zijn gebódrte al een web maken. Dat is handig want daarmee kan voedsel gevangen worden. In de bladeren leven vele soorten rupsen, luizen en torretjes. Ze eten elkaat en ze eten de blaad jes. In de natuur is het 'eten en gegeten worden'. 3) Bos In het bos vind je regelmatig mierenhopen. De rode bosmier maakt op een zonnige plek een enorme hoop waar met mooi weer lekker gezond wordt. De mieren nemen de opgenomen warmte mee het nest in. Eiken bomen hebben soms vreemde kostgangers. Op de bladeren zitten vaak balletjes, de zoge naamde galappels. In zo'n voed- selballetje zit een larfje van een insect dat zich daar helemaal vol kan vreten, dan verpopt en zich daarna als volwassen dier naar buiten eet. Het is alsof je gebo ren wordt in een groot vat vol pudding, appelmoes en patat door elkaar, en maar eten....! 4) Valleien Klein gespuis is van groot belang voor de bestuiving van planten. Bijen en hommels zor gen voor de voortplanting van vele duinplanten. Ook groter ge spuis waaronder konijnen en reeën zorgen door verspreiding van zaden voor voortplanting van planten. Het kleine gespuis is overal te vinden en onmis baar! Het Zuid-Hollands Land schap beheert het duingebied van Oostvoorne sinds 1957. U kunt ons werk steunen door lid te worden voor 35,- per jaar. Bel voor meer in formatie het Zuid-Hollands Landschap: (010) 272 22 22. Op zondag 3 oktober kun nen skiliefhebbers de hele dag terecht op de skibaan van Ski- Center Bergschenhoek. Op deze dag kunnen zij - en aspirantskiërs - gratis gebruik maken van de diverse facilitei ten van de skibaan. Getrainde skileraren geven les op de bor- stelbaan en op gezette tijden zijn er demonstraties van slalom- en alpineskiën en snowboarden. Zijn carven en telemarken voor u onbekende takken van de skisport? Geen nood, ook die komen aan bod op 3 oktober. Verder zijn de Nederlandse Ski Vereniging en het wedstrijdteam van Bergschenhoek de hele dag van de partij. Leveranciers van wintersportproducten hebben er een stand en zelfs een winter sportreisje boeken is mogelijk op deze dag. Bent u een verstokt winter sporter? Kom dan op 3 oktober naar Bergschenhoek. Het wordt een dag vol verrassingen. Voor meer informatie, tel. (010) 522 07 55. In een grote stad als Rotter dam is het landschap vrij wel volledig bepaald door de mens. Toch is er nog een aantal gebieden waar men de natuur zo veel mogelijk zijn gang laat gaan. Om u daarvan te laten genie ten organiseert de Cultuurhisto rische Plantentuin iedere tweede zondag van de maand een gratis rondleiding. Deelnemers komen daarbij alles te weten over-de flora en fau na van het jaargetijde. De rondlei dingen beginnen om 13.30 uur en duren ongeveer anderhalf uur. De Cultuurhistorische Plan tentuin ligt aan de Bram- mertstraat 10 en grenst aan kinderboerderij De Molen wei (Charlois). Babyzwemmen, diploma- zwemmen, aquajoggen, trim- zwemmen, gezinszwemmen, zwemmen voor de fun: in recre- atiebad Albrandswaard kan het allemaal. Het 25 meter lange zwembad met zijn vele speel- elementen is voor de aanko mende en gevorderde waterrat een eldorado. Neem zelf ook a if op de normale toegangsprijs van 5,10 Het vrijzwemmen is van maandag tot en met vrijdag, 's ochtends 07.00-8.30 uur, 's middags 12.30-13.30 uur en 's avonds 20.00-22.00 uur. Zaterdag vrijzwemmen 12.30-15.30 uur en op zondag 10.45-12.30 uur (gezinnen) en 12.30-15.30 uur (jeugd). Het zwembad is door de week open 07.00-22.00 uur en in het weekend om 10.30-15.30 uur. eens een duik in dit pas geren oveerde zwembad in Poortu- gaal. Speciaal voor deze gele genheid treft u hiernaast een kortingsbon aan die geldt voor het vrijzwemmen. Daarmee krijgt u 2,50 korting op de normale toe gangsprijs van 5,10. Bel voor meer info: (010) 501 77 77 Het vrijzwemmen is van maandag tot en met vrijdag, 's ochtends 07.00-8.30 uur, 's mid dags 12.30-13.30 uur en 's avonds 20.00-22.00 uur. Zaterdag vrijzwemmenl2.30-15.30 uur en op zondag 10.45-12.30 uur (ge zinnen) en 12.30-15.30 uur (jeugd). Het zwembad is door de week open 07.00-22.00 uur en in het weekend 10.30-15.30 uur. In het recreatiegebied en op de golfbaan Hitland woont een familie brand- gans van twee ouders met 4 jonge brandganzen. De ze dieren komen hier ei genlijk alleen in de winter voor. De brandganzen zijn monogaam en blijven hun leven lang bij elkaar. In het gebied komen verder nog vele andere vogels voor, zoals een torenvalk en een sperwer. Maar sinds kort ook een scholekster die de golf baan heeft ontdekt en daar in het hoge gras broedt. Vooral het vogelrustgebied in Hitland-zuid is een aan rader voor de vogel- en na tuur liefhebbers, Voor meer informatie belt u met (0180)317 171 (alle dagen van 9:00 tot 17:00 uur). m 37-1012 16/9/99 Deze herfst pakken we de draad weer op met uitgaven op 9 september, 16 september en 23 sep tember. Er worden speciale wandel- of fietsroutes beschreven, waarbij routekaarten staan afge drukt. Wie de kaart en routebeschrijving uit de krant knipt, kan meteen op pad! Maar er is meer. Elke week hebben we een rebusprijsvraag met mooie prijzen. Wie de wekelijk se rebus oplost maakt kans op prachtige sportieve prijzen. U leest het al: er is deze lente en herfst genoeg te doen met de Er-op-uit Actiekranten. VEEL PLEZIER. De 'Er op uit-ideeënkrant' is een uitgave gemaakt in opdracht van de stichting VW Rotterdam, de recreatieschappen Voome-Putten, IJsselmonde, Hitland, Midden-Delfland en Rottemeren, de gemeentelijke diensten Recreatie Rotterdam en Gemeentewerken en stichting het Zuid-Hollands Landschap. Deze uitgave is tot stand gekomen buiten de redactionele verantwoordelijkheid van De Havenloods, oplage: 647.892. in Groot Rotterdam. Met dank aan: Ronald Smit (DLG) Redactie: Marie-Louise Govern, Ap de Bruyn, Rob Hendriks, Lucinda Kroos, Karen Kwikkers, Ad de Mooij, Marina Vasenna, CarolienWierks Eindredactie: Michiel Houdijk Clrichis) Vormgeving: Ftans du Prée (De Havenloods) Ter beschikking gesteld door: •Kt*1 Schrijf het antwoord op een briefkaart en stuur die voor 26 sept. a.s. naar: De Havenloods Promotie, Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam, onder vermel ding van 'Zuid-Hollands Landschap'De winnaars krijgen schriftelijk bericht; vermeld daarom altijd naam en adres! Er zijn zeven afleveringen van deze prijsvraag. De actie loopt tot en met 1 oktober 1999. -x STUDIO DE HAVENLOODS <1

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 13