schiespoordag Orgeljubileum voor Ton Roos <3 ZET JEQGEN OP SCHERP £)ijksh#ornBrillen Gastronomie aan de Schie Ouderwets lekker SCHIEDAM MILLENNIUM 1.25 6.90 1.29 1.95 1.99 1.99 1.59 9.99 2.54 16.99 ERA ONDER 4 OGEN Dahlia-expositie Zuster Bona Dukker veertig jaar Augustines Open Podium J Kralenboompjes Korn voor e bij ons t>innen gratis ogentest Het Nieuwe Stadsblad li nrrcl P3000 Energy™ IMOOTEBOOM AUTOBANDEN BV K V 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1999 Nr 38 - 1441 SCHIEDAM - Modelspoorvere niging Schiespoor houdt zater dag 25 september weer een Schiespoordag die in het teken staat van het maken van een goed railplan voor een te bou wen modelspoorbaan. Ook is er een uitgebreide modelspoor- beurs en kan men hier terecht voor gratis reparaties aan model spoorlocomotieven tegen kost prijs van de onderdelen. De dag wordt gehouden in het clubhuis aan de Westerkade 21 tussen 10.00 en 16.00 uur. De toegang bedraagt een gulden voor vol wassenen en vijftig cent voor kinderen. MEER MAKELAAR ©4268135 DUPONT MAKELAARS ijkste kenmerk van is dat je er beter mee zien. De laatste jaren is bijge- Het een bril kunt daar ook 'er beter uit zien komen. De meeste mensen zien er met een leuke bril goed uit. Omdat we tegenwoordig allemaal zoveel verschillende bezigheden hebben, hebben we daar ook een outfit voor die onze identiteit ver sterkt. We gaan geheel in elastisch Nike gehuld naar ae sport school, met Timberlands en kabeltrui zondags het bos in etc. Deze outfits moeten vol- doen aan praktische maar ook esthetische aspecten. Datzelfde geldt voor brillen. Vroeger droeg iedereen één bril, jarenlang en overal naar toe. Tegenwoordig heeft men een bril voor dagelijks gebruik, een voor in het week end, een voor achter de compu ter, een voor in de zon en zelfs een om mee te sporten. Sportbril- len zijn vaak de stiefkindjes van de opticien; als het maar stevig is en niet te duur. Maar ook hier komt steeds meer verandering in. Sport en gezond leven is in, maar het oog wil ook wat. Kijk maar naar Edgar Davids tijdens Nederland-België, wat een gaaf exemplaar. Davids heeft gauw last van zijn ogen en draagt daarom regelmatig een sport/veiligheidsbril. Maar dit exemplaar was wel heel specta culair. Davids heeft hiermee een belangrijke stap gezet in de mode voor sport/veiligheidsbrillen. Ik denk dat de jeugd het wel snel zal oppakken! RGr 55.133.049 tel privé: 06 53.67.38.84 C. Vijfvinkel, tel. privé (010) 4.341.702 loods (010) 4.699.911 (010) 4.699.444 Th. S. Bakker 0900 - 8998200 SCHIEDAM - Van zeemanslied jes en Hollandse hits tot Turkse nummers van Tarkan. Van alles draait Ton Roos op zijn orgel. Al twintig jaar loopt hij met zijn 'Carpe Diem' door de stad. Óp zaterdag door het centrum en op dinsdag bijvoorbeeld in Kethel en Groenoord. Ook in Nieuw- land is hij geen onbekende. Eigenlijk zit Roos al langer dan twintig jaar in het vak: "Ik loop al vanaf mijn dertiende, toen ging ik met mijn vader mee, nu ben ik 42 en heb ik twintig jaar mijn eigen orgel. Het is van vader op zoon gegaan, mijn familie heeft al 110 jaar een ver gunning om met het orgel te lopen." Dat hij al zo lang mee loopt, breekt hem nu eigenlijk wel op. "Mijn heup is versleten. Van de dokter moet ik stoppen, anders kom ik in een rolstoel terecht maar dat wil ik niet. Ik slik nu pijnstillers. Ik ken ieder een, ik wil niet weg. Ik ga zo lang mogelijk door." Ook op het gebied van het 'orgelbeleid' van de gemeente is het voor de orgelman niet even makkelijk het hoofd boven water te houden. "Het is heel moeilijk een vergunning te krijgen voor speciale evenementen. En dat terwijl hier in de binnenstad een neporgeltje gewoon een vergun ning heeft gekregen. Daar hoor ik dan helemaal niks over. Maar als die de dag voordat ik kom rondgaat, kost dat mij geld. De winkeliers wilden zelfs een handtekeningenactie voor me op poten zetten, maar dat vond ik te ver gaan." Over de winkeliers is hij wel te spreken. "We krijgen altijd koffie op vaste adresjes, bijvoorbeeld bij het Stedelijk Museum in de Hoogstraat of een broodje bij de gokhal, of bij de Turkse winkel." Hoewel toch niet iedereen even veel van'or gelmuziek houdt, hoort Roos nooit negatieve geluiden. "Nee hoor, we worden nooit wegge stuurd. Je moet natuurlijk wel een beetje rekening houden met waar je gaat staan." Behalve door de stad gaan met het orgel, maakt Roos ook nog zelf de orgelboeken. "Dat zie je niet vaak meer, dat orgels op de oude manier werken met die boeken met gaatjes. Soms hoe ven ze er alleen maar een floppy in te doen. Ik maak de boeken zelf. Ik ben dan drie dagen bezig met het schrijven van het lied en mijn vrouw een tot anderhalve week om de gaatjes erin te stan sen." Ook is hij bezig met het bouwen van een klein orgeltje. "Het heet Erasmus en wordt een orgeltje met accordeon. Maar daar ben ik nog wel een half jaar mee bezig." Hij zal waarschijnlijk de laatste zijn van het Roos-geslacht die met de orgel loopt. Hij heeft wel twee dochters, maar die willen niet met het orgel lopen. "Ze zien dat het hard aanpoten is. Mijn neefje Rinardo loopt nu wel mee en Jan Bekker, een zoon van een vriend. Die laatste wil het orgel overnemen." Maar voorlopig wil Roos dus nog gewoon doorgaan met zijn werk als orgelman. "Ik ben heel blij met de mensen die mij steu nen. Zo lang ze dat blijven doen lukt het me denk ik wel tot mijn vijfenzestigste." I« it Op zaterdag is Ton Roos met zijn draaiorgel steevast op de Hoostraat te vinden. SCHIEDAM - De Dahlia Vereniging Schiedam pre senteert op de schietbanen van Schietsportvereniging Schiedam aan de Lange Ha ven 57b de jaarlijkse dahlia tentoonstelling. Deze wordt gehouden op vrijdag24 en zaterdag 25 september van 11.00 tot 18.00 uur en zon dag 26 september van 11.00 tot 17.00 uur. Toegang is gra tis. De Dahlia-vereniging be staat dit jaar 25 jaar en heeft beneden aan de Vlaardin- gerdijk 50 ongeveer 2000 vierkante meter van de ge meente in gebruik, waar twee kassen staan die als opslag en stekruimte dienen. Ongeveer 1700 vierkante meter wordt gebruikt voor de werkelijke dahliateelt. Ieder jaar plant de vereniging ongeveer 4000 dahliaplanten op. Ook doet men mee aan landelijke en lokale manifestaties zoals de Nationale Dahliatentoonstel ling. In het voorjaar verkoopt de vereniging dahliaknollen op het complex naast de oude Katholieke begraafplaats. Chrit Wilshaus SCHIEDAM - Ruim acht tien jaar had zuster Bona Dukker de zorg voor de missionarissen die, terugge keerd uit de tropen, in het St. Franciscusziekenhuis in Rotterdam waren opgeno men. "Aan die tijd bewaar ik de beste herinneringen." Komende zaterdag, op haar verjaardag, viert zuster Bo na, lid van de Augustinessen van Heemstede, haar veer tigjarig professiefeest. "Mijn geloof is toch wel veranderd in de loop van de tijd. Ik ben nog steeds gelo vig, maar ik heb er best wel eens aan getwijfeld." In Schiedam is zuster Bona, die eigenlijk Bonaventura heet, vooral bekend vanwe ge de vele zieken die ze be zocht heeft. Bona Dukker werd in 1959 lid van de congregatie van de Au gustinessen van Heemstede. Dat deed ze door de geloften van zui verheid, gehoorzaamheid en ar moede af te leggen. "De gelofte van zuiverheid houdt in datje als zuster niet met een man naar bed gaat. Dat zal de eerste keer nog moeten gebeuren trouwens. Ik heb het best wel moeilijk gehad met deze gelofte, maar ik ben hartstikke blij dat ik daar altijd standvastig in ben gebleven. Bij mij was het zo: ik had gekozen om als religieuze te leven en dus geen flauwekul, hoe moeilijk het soms ook was. De gelofte van gehoorzaamheid heeft te maken met gehoor geven aan, je oor lenen aan. Vroeger hield deze gelofte in dat we de overste moesten gehoorzamen en in haar God zien. Nou, daar heb ik best wel eens aan getwijfeld. Ik moet niets hebben van klakkeloos gehoorzamen." Twee jaar voordat Bona haar geloften aflegde, verruilde ze haar ouderlijke huis in de Lier m voor het kloosterleven. Haar wens om bij de Augustinessen van Heemstede in te treden, ont stond toen Bona twee keer bij deze zusters in het ziekenhuis had gelegen. Na haar professie, het afleggen van de geloften, kwam Bona in het St. Francis cusziekenhuis in Rotterdam te werken. Dat was toen nog geves tigd aan de Schiekade. Voordat ze daar naartoe ging, vertelde Bona haar overste dat ze vanwe ge haar zwakke gezondheid waarschijnlijk niet alles zou kun nen doen wat van haar verlangd werd. "De overste reageerde daarop met te zeggen dat er bin nen de congregatie zowel voor sterken als zwakken werk was. Ondanks dat ik regelmatig last had van diaree, werkte ik net zo hard als de anderen. Het werd ook niet altijd geloofd dat ik gezondheidsproblemen had. Pas later ontdekten ze wat ik had, namelijk coeliakie. Dat is een aangeboren en erfelijke aandoe ning aan de darmen. Coeliakie houdt in dat ik geen koren kan verdragen. Daarom moet ik mij aan een bepaald dieet houden. Wat ik wel jammer vind, is dat ik geen koek en gebak meer mag hebben. Alles waar bloem in zit, is namelijk taboe voor mij. In het ziekenhuis bleek ook dat die ziekte me zenuwachtig maakte en niet, zoals enkelen wel veron derstelden, andersom." "Toen duidelijk was wat ik had, kreeg ik in het ziekenhuis de zorg over de missionarissen, die daar, teruggekeerd uit de tropen, waren opgenomen. Aangezien ze soms maanden bij ons in het gas thuis verbleven, heb ik heel wat verhalen gehoord. Bijvoorbeeld over de kinderen die sommigen er hadden. Daarnaast werd ik ook kosteres. Dat was best een drukke baan. Bovendien had ik als taak het schoonhouden van de kapel. Ik vond het heerlijk om te doen en had nooit gedacht dat ik kosterbloed in mij had. Ik heb dat werk achttien jaar lang gedaan totdat ik in 1977 werd afgekeurd." "Drie jaar daarna kwam ik naar Schiedam. Een pater hielp mij om die moeilijke beslissing te nemen. Ik kon er niet meer tegen om in een grote groep te wonen. Eerst heb ik nog drie jaar op de Rotterdamsedijk gewoond en sinds '83 woon ik hier aan de Westvest." In de Branderstad bezocht zuster Bona tien jaar lang de zieken van de St. Jan de Doperparochie. "Dankzij mijn dieet voelde ik me toen heel sterk en vitaal. Alle ziekenhuizen waar parochianen lagen, heb ik bezocht. Bij de Dominicanen aan de Nolenslaan voelde ik mij ove rigens gelijk thuis. Het werk voor de zieken lag mij erg. Soms gebeurde het dat ik tien, twintig woorden met iemand sprak, en dat zo iemand dan zei: 'Wat heb ben we toch een fijn gesprek gehad.' Na tien jaar deed mijn lichaam het echter niet meer, en zei mijn huisarts dat ik een punt achter het bezoeken van zieken moest zetten. Dat was in 1993. Maar het bloed kruipt toch waar het niet gaan kan, en zo kwam ik met de aids-patiënten in contact. Een televisieprogramma bracht mij op dat idee. Ik vond het heer lijk om met hen te werken. On der de patiënten die ik begeleid de, was ook een Ghanees meisje dat met aids was geboren. Ze stierf toen ze zeven jaar oud was. Daar had ik het heel moeilijk mee." Momenteel werkt zuster Bona op het secretariaat van de parochie van de O.L.V. Visitatie en St. Jan de Doper, en helpt ze bij het schoonhouden van de kerk. "Mensen helpen zit er bij mij ingebakken. Bij mij thuis was dat heel gewoon: mijn ouders zetten zich altijd voor anderen in." "Mijn geloof is toch wel veran derd in de loop van de tijd. Ik ben nog gelovig maar ik heb er best wel eens aan getwijfeld. Alleen de kerk verlaten, zal ik nooit doen. Vroeger keek ik heel erg tegen priesters op. Een goede vriend van mij heeft wel eens tegen mij gezegd: 'Weet je wel Bona, als jij mensen op een troontje plaatst, wat je geleerd hebt om te doen, dan verneder je jezelf.' Dat heeft me heel erg aan het denken gezet; ik moest er gewoon van huilen." Zuster Bona Dukker viert haar veertig jarig professiefeest ko mende zaterdag om 15.00 uur met een Agapèviering in het kerkgebouw van de parochie O.L.V. Visitatie- en St. Jan de Doper, Nolenslaan 33 in Schie dam. Daarna is er van 16.30 tot 18.30 uur een receptie die ge houden wordt in zaal Beatrix, Lange Nieuwstraat 68-70. Zuster Bona: "Een Agapèviering is een vriendenmaal en stamt uit de eerste christentijd. Eén van de mensen die Jezus wilden geden ken werd daarbij aangewezen als voorganger. Rinus, een vriend van mij, gaat zaterdag voor. Daar verheug ik me erg op!" de band voor het nieuwe Zwaluwlaan 84 Schiedam - 010-4700133 Burg. van Reenensingel 115 Gouda - 0182-515800 POWER IS NOTHING WITHOUT CONTROL SCHIEDAM - Wijkcentrum de Erker organiseert zondag 26 september een Open Podium. Iedereen die wil kan dan optre den, bijvoorbeeld een band, jongleur, of clown. Deelnemers kunnen zich telefo nisch (4267767) of aan de balie (Jan van Avennesstraat) opge ven. Het Open Podium duurt van 14.00 tot 17.00 uur. De entree voor bezoekers is 2,50 gulden. kunststofkozijnen Fabricage in eigen fabriek Warmte-isolerend en onderhoudsvril Dubbele beglazing Snelle levering 10 laar garantie Concurrerend in prijs I I James Wattweg 18 - Vlaardingen Telefoon 010-4349833 I I I SCHIEDAM - Bij de cursus kralenboompjes maken worden van kleine kralen bloemstukjes, waterlelies, bonsaiboompjes en andere soorten bloemen en boompjes gemaakt. De cursus wordt gegeven in Kluphuis Oost aan de Boerhaavelaan en wordt per blok van zes lessen betaald (25 gulden). Het materiaal is goedkoop aan te schaffen bij de docente. De lessen worden gegeven op dinsdagmorgen van 9.30 tot 11.00 uur. Kinderopvang is mogelijk. Schiedam Hof van Spaland 5 Tel. (010) 4701730 AANBIEDING: Een speciaal op uw sterkte geslepen m ^QQQ(*) leesbril compleet met T I ontspiegelde glazen: V«3.» Vraag naar de voorwaarden SCHIEDAM - "Beh non, pas comme 5a eh c'est pas un beur- re blanc." Met brede, verontwaardigde gebaren onderstreepte de kok van het kleine dorpsrestaurant in de Vaucluse zijn afwijkende mening. "Een echte beurre blanc, monsieur, die maak je heel anders." Ach, praat er over met de ene of met de andere Franse kok en je hebt binnen twee seconden een heftige discussie over deze klassieker. Het is een 'welles, nietes' discussie waar je nooit uitkomt en dat moet vooral zo blijven. Want zolang je je nog zo druk kunt maken over een saus - ondenkbaar in ons land - zolang zit het met de smaak ervan wel goed. En daar gaat het om. Die smaak is met het volgende originele Franse recept gegarandeerd. Probeer het zelf of bij Hosman Frères. Gerecht: Beurre blanc Receptuur: 2 dl. visfiimet, 2dl. droge witte wijn, 1 dl. Noilly prat, 2 sjalotjes, fijngehakt, 5 gekneusde peperkorrels, 4 dl, slagroom, peper en zout, 75 gram boter, goed gekoeld. Bereidingswijze: Breng de visfumet, de witte wijn en Noilly prat samen aan de kook, onder toevoeging van de sjalotsnippers en de gekneusde peperkorrels. Laat het geheel op een matig vuur inko ken tot een derde van de oorspronkelijke hoeveelheid. Giet de inhoud van de pan door een fijne zeef over in een schone pan en voeg al roerende de slagroom toe. Laat het mengsel tot de helft inkoken. Breng de aldus verkregen saus op smaak met peper en zout en klop vlak voor het opdienen, van het vuur af, de in klont jes verdeelde boter erdoor. Tip: Heerlijk bij verschillende soorten vis Men kan ook komen proeven in Hosman Frères Bistrot Auberge. Tel. 4264096. Reserveren mogelijk. Ook voor gezel schappen. Op vertoon van dit recept krijgt men bij een willekeurig vis- hoofdgerecht een glas witte wijn van het huis. Nieuwe oogst: Hollandse Elstar, kilo 2^50" Cd Gehakt half om half, kilo ITStT Paté's, o.a. au poivre vert, crème of aux noix, 100 gram V8& CdVers van t mes: Kernhem classique 60 100 g @o® -2r/9~ CdWeekendbroodjes, o.a. pistolets, wit of bruin, zak 8 stuks -2t9§ Calvé mayonaise, pot 600 ml Cd Ribbelchips, naturel of paprika, zak 200 gram 1t99~ CdPilsener, krat 24 flesjes 0.3 liter -44^9 Dubbelfrisss, alle soorten, 2 pakken 1 liter Nü 2e pak halve prijs, Fleuril plus, 2 navulzakken 1 kilo 4799 Nil met gratis bloemenbon tw.v. 10- Deze aanbiedingen zijn alleen geldig met de Bonus kaart. loods (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt elke woensdag en donder dag in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide beho rende tot Wegener Arcade NV Oplage 40.277 REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé: 06 E.H. den Breejen, Districtverkoopleider: Accountmanagement: N. de Poorter, tel. pnve: (070) 3.282.694 REDACTIE: Marjanneke Slinger en Nick van Dien (chefredacteur) tel. (010) 4.344.281 fax.: (010) 4.600.205 De Havenloods is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen B.V. en telt 28 edities. Oplage 925.438 HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen BV, Prins Hendrikkade 12 - 16, 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: Duo's: DIRECTIE: Hoofd redactie: Jan Sieben BEZORGING: Interlanden Spreigroep Bezorgklachten: HNS 'Mijn geloof is wel veranderd' s»>it K urm s tiSi Showroom geopend van maandag t/m zaterdag van 9.00-15.00 uur. Vraag geheel vrijblijvend prijs op voor het leveren en plaatsen van uw kozijnen. Onze top 10 Deze Bonus aanbiedingen gelden t/m 26 september a.s. in AH-supermarkten met een cijfercode (TXDdXJ) of tenzij anders aangegeven. 2

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 7