Serviërs verzamelen kaarten voor Kosovo SPORT Leontien van Moorsel in Schiedamse Ronde <3 SCHIEDAM Junior Museumweek in molen De Palmboom mvém Schiedam supergemotiveerd MILLENNIUM Drie Musis-teams in eredivisie Vrouwenhandel Muzikale wandeling Drukke Kerkendag Bewust kiezen Directeur Van Gorcom: plannen van minister lieren nog meer werk op Gratis 2 lichtmetalen velgen bij een ford AUTOSERVICE EIGENRAAM Waterweg topscorer Keuringen voor het rijbewijs Kijk over grenzen Gratis 2 lichtmetalen velgen bij een ford Vink Evag Het Nieuwe Stadsblad 1 fordka. Nu met gratis vouwfiets! eerst naar... Officieel Peugeot-dealer nrrrl P3000 Energy™ NOOTEBOOM AUTOBANDEN BV fordka. Nu met gratis vouwfiets! HET NIEUWE STADSBLAD DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1999 Nr 38 - 1475 SCHIEDAM - Zuster Toos van Kaam komt woensdag 29 sep tember spreken over de vrou wenhandel. De Werkgroep Religieuzen Tegen Vrouwenhandel bestaat op dit moment uit 23 leden. De mees ten hebben jaren in de 'missie' gewerkt. De zusters willen met hun contacten een bijdrage leve ren in de strijd tegen de vrou wenhandel. Van Kaam komt tus sen 14.00 en 16.00 uur vertellen hoe ze dat doen. De bijeenkomst vindt plaats in het parochiecen trum van de St. Jan de Doper aan de Nolenslaan 99. (010) 4.699.911 (010) 4.699.444 0900 - 8998200 SCHIEDAM - De drumfanfare en de majorettes van muziekver eniging 'Harpe Davids' verzor gen vrijdagavond 24 september een promotieoptreden in Schiedam-Noord. Vanaf 19.00 uur wordt gestart bij het vereni gingsgebouw aan het Nijhoffplein en worden de wij ken Woudhoek en Spaland muzikaal bezocht. Tijdens dit optreden is informatie te verkrij gen over het lidmaatschap van de fanfare en majorettes van 'Harpe Davids.' De muzikale rondwandeling duurt tot onge veer 20.30 uur. SCHIEDAM - Rooms-katholie- ken, gereformeerden en her vormden zijn afgelopen zondag het nieuwe seizoen gestart met een drukbezochte kerkendag. Meer dan vierhonderdvijftig mensen woonden de gezamenlij ke viering in kerkgebouw De Ark bij. Door jong en oud werd met veel enthousiasme de musi cal 'Een teken van leven' uitge voerd. In muziek, zang en toneelspel werd een verhaal rond de profeet Jona neergezet. SCHIEDAM - Het Emancipatie Centrum organiseert een 'Cursus bewust keuzes maken'. Tijdens een zestal workshops gaan de cursisten op ontdek kingsreis. Door naar de huidige situatie te kijken en af te vragen of dit de manier is waarop men het leven wil invullen, kan men erachter komen welke veranderingen nodig zijn. De cursus begint duurt van 4 oktober tot en met 22 november en bestaat uit acht bijeenkomsten op de maandag ochtend 9.00 tot 11.00 uur en kost 175 gulden. Men kan zich aanmelden bij het Emancipatie Centrum aan Broersveld 142, tel. 4734545. SCHIEDAM - Vijfjaar geleden, dus voor de oorlog in Kosovo, heeft een groep jongeren onder leiding van Pax Christi een dialoogproject gestart tussen Servische en Albanese jongeren. Ze kregen daarvoor steun van de Nederlandse regering. Toen de oorlog echter uitbrak werd deze steun ingetrokken. Nu willen ze het project weer oppakken en daarom is een delegatie van Servische jongeren in Nederland om hier te lobbyen. Woensdag brachten Maria Babic, Alexander Marinkovic, Aleksander Ljubenovic en Ljiljana Palibrk een bezoek aan de Schiedamse scho lengemeenschap Spieringshoek. Han Raeijmakers nam die dag afscheid van de school als leraar en had als cadeau gevraagd om de Vredesweek in de school een keer voluit te mogen organiseren. Daarvoor werden tentoonstellingen georganiseerd en meegedaan het aan een poëzieproject en aan de kaartenactie 'Kosovo, geef kiemen van vrede een kans'. De Serviërs kwamen de leerlingen van de school vertellen over wat er gebeurt in de Balkan en over hun ervaringen in de oorlog. Ook de huidige protesten tegen Milosevic kwamen aan bod. Bisschop A. van Luyn, voorzitter van Pax Christi Nederland was woensdag ook aanwezig bij een les. Ter ere van de Vredesweek is in de aula van Spieringshoek het schilderij Guernica van Picasso te Dit oorlogsschilderij van de eeuw komt van de Picassotentoonstelling in de Kunsthal en is in stilte op het podium van de aula te bezichtigen. In de aula werden 's middags de verza melde kaarten overhandigd aan de vier Serviërs, die zij vandaag heb ben aangeboden bij Buitenlandse Zaken in Den Haag. door René Burger SCHIEDAM - In Maassluis moet men vijf maanden wachten op een maatschappelijk werker, in Vlaardingen twee maan den. In Schiedam kun je gek genoeg al binnen anderhalf week terecht, maar deze luxe is volgens directeur Mieke van Gorcom geen lang leven meer beschoren. Zeker als de plannen van minister Borst doorgaan. Maandag trekken veertien medewerkers van de stichting Maatschappelijke Dienstverlening Nieuwe Waterweg naar het Haagse Binnenhof. "Een landelijke actie", zegt directeur Mieke van Gorcom. "We willen de politiek duidelijk maken dat er meer geld naar het maatschappelijk werk moet. Nu al rijzen de wachttij den de pan uit, en dit zal alleen maar erger worden als de plan nen van minister Borst door gaan." Die plannen behelzen een nau were samenwerking tussen huis arts en maatschappelijk werker. Zij moeten er samen voor zorgen dat zoveel mogelijk mensen in de zogenaamde 'eerste lijn' van de gezondheidszorg worden geholpen. En bijvoorbeeld niet gelijk bij de Riagg aankloppen als ze een probleem hebben dat ook door een maatschappelijk werker verholpen kan worden. Deze aanpak zal leiden tot een groter beroep op het maatschap pelijk werk, verwacht Van Gorcom. "Huisartsen zullen ■i. mensen sneller naar ons verwij zen, als die samenwerking tot stand is gekomen. Nu beperken veel artsen zich nog tot het voor schrijven van medicijnen, zon der oog te hebben voor het gees telijk aspect." Ongeoorloofd Inhoudelijk is Van Gorcom het volledig eens met het plan van Borst. Maar dat plan gaat nog meer werk opleveren, terwijl de wachtlijsten nu al ongeoorloofd lang zijn. Maassluis spant wat dit betreft de kroon met een wachttijd van vijf maanden. "Dat is echt idi oot lang. De wachtlijst in Maassluis behoort tot de langste in Nederland," zegt Van Gorcom. Ook in buurgemeente Vlaardingen dreigen 'Maassluise toestanden' als er niet snel iets verandert, vreest Van Gorcom. Sinds kort is daar een wachtlijst van twee maan den. Dat Schiedammers een wacht tijd bespaard blijft, kan Van Gorcom amper verklaren. "We hebben in Schiedam één maat schappelijk werker op 9000 inwoners. Landelijk is dit 1 op 8000." Je kunt dus niet zeggen dat Schiedammers omkomen in de maatschappelijke werkers. Toch blijft het aantal hulpvragen sta biel, terwijl het landelijk gezien stijgt. "Het is een vreemd fenomeen: het aantal mensen dat uit zich zelf contact opneemt, is gedaald. Het aantal doorverwijzingen is wel gestegen. In totaal blijft het aantal hulpvragen constant en dat is slechts in een paar gemeenten in Nederland het geval. Landelijk is er sprake van een toename, en in Vlaardingen en Maassluis ligt die toename boven het landelijke gemiddel de." Van Gorcom houdt er ernstig rekening mee ook Schiedam binnen afzienbare tijd te maken krijgt met een wachtlijst. "De problemen zijn hier immers ver gelijkbaar met die in grote ste den, dus de druk op het maat schappelijk werk zou juist groter moeien zijn dan in de meeste andere gemeenten. Bovendien leveren de plannen van Borst zoals gezegd extra werk op." Boodschap "In het algemeen hebben gemeenten wel oog voor onze problemen", besluit Van Gorcom. "Maar ze hebben soms andere prioriteiten of gewoon te weinig geld. Ze wijzen dan vaak naar het ministerie: 'Minister Borst moet maar meer betalen'. Maar het ministerie speelt het balletje weer naar de gemeenten. Daar moet nu eens een einde aan komen. Dat zal onze boouschap zijn in Den Haag." SCHIEDAM - Gratis musea bezoeken, dat is voor kinderen mogelijk van zaterdag 25 sep tember tot en met zondag 3 oktober. Dan vindt de tweede editie van de Nationale Junior Museummweek (NJM) plaats, waarin kinderen van 8 tot en met 12 jaar met het speciale NJM paspoort de deelnemende musea in het hele land kunnen bezoe ken, zonder te hoeven betalen. De Schiedamse Museummolen De Nieuwe Palmboom doet weer mee aan dit landelijke eve nement. Net als vorig jaar is er in deze week een centraal thema. Voor 1999 is dat 'De Uitvinding'. Het NJM-paspoort kon vanaf medio september wor den aangevraagd door school klassen, maar individuele bezoe- kertjes kunnen hiervoor ook nu nog terecht bij museummolen De Nieuwe Palmboom, Noordvest 34. In het documentje zit tevens een Railrunnerkaartje van de NS. In de museummolen wordt het in de NJM-week extra spannend om te zoeken naar de SCHIEDAM - Excelsior'20 leed zondag in Capelle tegen Zwervers de eerste nederlaag (4-2), terwijl Hermes DVS in en tegen Stolwijk de tweede zege pakte en beide rivalen nu op een met VDL gedeelde derde plaats staan. Kommer en kwel teisteren DRGS/zo, Schiedamse Boys en GTB, die nog steeds die nare nul achter hun naam hebben staan. De stand: 1DVO'32 7 (21 uit 3); 2. DRGS/za 5,66 (17 uit 3); 3en 4. Fortuna en SC Spaland 3,50 (beide 7 uit 2); 5 t/m 7. Cion, Excelsior'20 en VDL 3,33 (alle 10 uit 3); 8. SVDPW 3 (9 uit 3); 9 en 10. Hoek van Holland en Schiedamse Boys 2,66 (8 uit 3). SCHIEDAM - Vechtlust heeft het dames-softbalteam van Schiedam - nadat het de best-of-five ronde tegen Zwijndrecht was begonnen met twee nederlagen - weer helemaal terug in de race gebracht. De beide teams strijden om een plaats in de hoofdklas. Volgens coach Leo Buiteman is het van groot belang dat de Schiedamse ploeg de promotie zeker stelt, omdat een aantal getalenteerde speelsters wel licht anders naar wel op het hoogste niveau spelende clubs verhuist en de Bijdorp-formatie dan weer bijna bij nul moet gaan beginnen. Het zag er in het derde duel overigens niet naar uit, dat Schiedam het zou redden omdat Zwijndrecht meteen een 4-0 voorsprong nam. Het tekent, benadrukt Buiteman, het karakter van de ploeg, dat ze de moed niet verloren en toch de overwinning pakten. De tegenstander was moreel kapot en verloor ook de vierde ontmoeting waardoor Schiedam de stand gelijk trok: 2-2. Zaterdag valt in Alphen (op het veld van Alphians) in de vijfde en laatste wedstrijd de beslissing. 'Het zijn twee gelijkwaardige ploegen met aan onze kant het voordeel, dat we vanuit een verloren positie zijn teruggekomen. Dat maakt de meiden super-gemotiveerd', meent Buiteman. uitvinding, want deze meer dan 30 meter hoge molen zit eigen lijk boordevol uitvindingen. Bij het tonen van het paspoort in de molen krijgen bezoekers een formulier met aanwijzingen om te zoeken, maar de molenaar wil misschien nog wel een extra tipje van de sluier oplichten. Als de uitvinding is gevonden komt er een stempel in het paspoort. Met één stempel al kunnen kin deren meedoen met een leuke uitvind-wedstrijd waarbij 50 prijzen te winnen zijn. SCHIEDAM - Na vijfjaar krijgt Schiedam zijn wielerronde terug. Het is de 43e editie en het parcours is niet uitgezet op de Broersvest, BK-laan of Tuinlaan (waar vroeger ooit wel eens gereden is), maar in de 's- Gravelandsepolder. 'We hadden geen andere keuze. We hadden graag een traject wat dichter bij het centrum gehad, maar dat zat er vanwege de Brandersfeesten niet in. Na heel goed overleg met gemeente en politie is het de 's- Gravelandseweg geworden', aldus Maarten Goedhart van de organiserende wielervereniging De Coureur. De wederopstanding van de Schiedamse ronde brengt onder meer wereldkampioene tijdrij den Leontien van Moorsel aan de start. De tegenwoordig in Rotterdam wonende Brabantse wordt vergezeld door een grote schare concurrenten, onder wie de Schiedamse Judith Barends. De dames rijden 60 kilometer en starten om 13.45 uur. Eerder al rijden de recreanten en veteranen 40 km (start 11.00 uur), gevolgd door de nieuwelin gen en juniordames (12.15 uur), die 50 km afleggen. Het pro gramma wordt om 15.30 uur afgesloten met een rit over 80 km voor elite, neo-amateurs en cyclo-sportieven. Nu al is bekend, dat de leider van het Rabobank-klassement Jaco Brouwer zal vertrekken. Ook de nummers twee tot en vijf uit de tussenstand Bert Dekker, Perry Bothof, Erik Bos en ferry Bergwerff komen aan de start. SCHIEDAM - Bowlinghuis Musis Sacrum is in de Nationale Trie League, die zondag 26 september start, vertegenwoordigd door drie teams: Musis Cad Inside, Ons/Almela en A-Class Computers. Mercedes Everduim, Chris Koopmans, Johanna Brandsma en Silvia van Baest vormen Musis Cad Inside-team, dat wederom als één van de kanshebbers op een hoge klassering wordt gezien. Henk van Essen, Roel Mol, Adwin Minderhoud, de nieuw aangetrokken Johnny Fransen, Olaf Kalken en Martijn Bakker gaan als Ons/Almela vooi het Nederlands kampioenschap. Verwacht wordt dat Jan de Bruijn, Koos van der Enden, Frans Maarse, John Kool, Rinaldo Tollenaar en de pas zondag vastgelegde Belg Henri Clerckx het (onder de naam A-Class Computers) in de eredivisie echter moeilijk zullen krijgen. De samenstelling van het team is namelijk zodanig veranderd, dat met minder ervaring het hoogste niveau zeker gesteld moet gaan worden. WATERWEG - Het CNV Seniorenplatform Rijnmond- Noord organiseert maandag 27 september een themabijeen komst over 'keuringen voor het rijbewijs'.De heer Bredewoud, keuringsarts bij het Centraal Bureau Rijvaardigheid (CBR), geeft informatie over de keuring voor het rijbewijs voor mensen vanaf 70 jaar. De bijeenkomst wordt gehouden in gebouw Rehoboth, aan de Billitonlaan 104 in Vlaardingen. Aanvang 13.30 uur. De bijeenkomst voor vrij toegankelijk. SCHIEDAM - In bibliotheekfi liaal Noord aan het Bachplein is tot en met 2 oktober de reizende tentoonstelling 'Kijk over gren zen' te zien. Vrouwen die samenwerken aan duurzame ont wikkeling wereldwijd staan in deze tentoonstelling centraal. De expositie bestaat voor een groot deel uit foto's. Bezoekers kun nen gratis een bijbehorende fol der meenemen. jloods (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt elke woensdag en donder dag in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide beho rende tot Wegener Arcade NV Oplage 40.277 REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4,344.022 Telefax (010) 4.602.727 ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé: 06 55.133.049 È.H. den Breejen, tel privé: 06 53.67.38.84 Districtverkoopleider: C. Vijfvinkel, tel. privé (010) 4.341.702 Accountmanagement: N. de Poorter, tel. privé: (070) 3.282.694 REDACTIE: Marjanneke Slinger en Nick van Dien (chefredacteur) tel. (010) 4.344.281 fax.: (010) 4.600.205 loods De Havenloods is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen B.V. en telt 28 edities. Oplage 925.438 HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen BV, Prins Hendrikkade 12 - 16, 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: Duo's: DIRECTIE: Th. S. Bakker Hoofd redactie: Jan Sieben BEZORGING: Interlanden Spreigroep Bezorgklachten: zien. Wachtlijsten maatschappelijk werk dreigen de pan uit te rijzen HNS Mieke van Gorcom en enkele Schiedamse maatschappelijk werkers In een Ford rijden staat voor meesterlijk rijplezier. De weg- ligging, de veiligheid, het comfort, de vormgeving; ^p een Ford biedt u alles om optimaal te kun nen genieten. En samen met' de kennis en service van de Ford-dealer kunt u helemaal zorgeloos de weg op. En bovendien financieel zeer aantrekkelijk. Tijdelijk maken we dat gemak nog groter. Gratis! VVant als u nu een Ford koopt, krijgt u er een vouwfiets bij cadeau. Ideaal voor de kleinste afstanden of in de drukke stad. U loopt dus binnen bij de Ford-dealer! Fokkerstraat 576. Schiedam. Telefoon 010 - 462 20 22 Deze aanbieding geldt ook voor de Ford Fiësta en is geldig van 18 september t/m 18 oktobber 1999. Official Ford dealer voor Schiedam, Vlaardingen, Maasluie en Maasland Jan Evertsenweg 6, Ind. terrein Vijfsluizen, Schiedam, naast Beneluxtunnel. Telefoon (OIO) 4264690. de band voor het nieuwe Zwaluwlaan 84 Schiedam - 010-4700133 Burg. van Reenensingel 115 Gouda - 0182-515800 POWER IS NOTHING WITHOUT CONTROL In een Ford rijden staat voor meesterlijk rijplezier. De weg- ligging, de veiligheid, het oomfort, de vormgeving; ^p een Ford biedt u alles om optimaal te kun nen genieten. En samen met de kennis en service van de Ford doalor kunt u helemaal zorgelcxis do wog op. En bovendien financicxrl zeer aantrekkelijk. Tijdelijk maken we dat gemak kxj groter. Gratis! Want als u nu exü) Ford kcxipl, krijgl u er <XX1 vouwlinls bi| eacieau. Ideaal v<x» de kk >11 isl<alsl; 11 k n i ol in te llt ikkt ;l. li I. U k x >1 dus I dm k li i I >i| dt - ford dealer! Deze aanbieding geldt ook voor de Ford Fiësta en is geldig van 18 september t/m 18 oktobber 1999. Official Ford dealer voor Schiedam, Vlaardingen, Maasluis en Maasland. W i Jan Evertsenweg 6, Ind. terrein Vijfsluizen, Schiedam, naast Beneluxtunnel. Telefoon (OIO) 4264690.

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 3