SVEA 5,55 ker stel intratuin W 2: IN KRANT Ingebroken in drie woningen Raadsleden op de koffie Standhouders geven messen Overlast door drugshandel in Nieuwland schokt CDA' ers Gebr. de Block 175 I loods 925.438 PAUL BERG Instroom Rotterdamse woningzoekenden reële bedreiging m\ Schiedam kort kwart Zalmsnip HYPOTHEEK I DECOKAV' VAN LOENEN Kwaliteit en winkelsfeer, geven net iets meer CHIQUITA BANANEN PEPSI COLA, licht of max Vh Itr. Gebr. de Block lock WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1999, 51e JAARGANG, Nr 39 VERSCHIJNT IN DE GEMEENTE SCHIEDAM DE ENIGE ECHTE 10 jaar raat Rijnmond Hypotheekwijzer Tel.; 4736665 TOTALE OPLAGE: NS 'Scholen onderzoek geeft verkeerd beeld' Impressie Brandersfeesten SCHIEDAM In drie woningen aan de Oever is in de nacht van woensdag op donderdag inge broken. Uit de huizen werden onder meer bankpassen, geld en een mobiele telefoon meegenomen. De politie stelt een onderzoek in. SCHIEDAM - Tijdens de kof- fie-inloop in 'Het Gebouw', Broersveld 142, zijn vrijdag 1 oktober tussen 10.00 en 12.00 uur de gemeenteraadsleden C. Raaphorst van het AOV en W. Hermans van de PvdA aanwe zig. Namens Buurpost Klaas Katerstraat 126 komen E. Seegers (buurtconciërge en N. Spruit, bewoonster van Nieuwland. Deze vier dames willen met de bezoeksters in gesprek gaan over het onder werp veiligheid op straat. Doel van de activiteit is de drempel tussen Schiedamse vrouwen en de plaatselijke politiek te verla gen. SCHIEDAM - Op de kermis op de. Broersvest hebben enkele^ standhouders donderdag tijdens de Brandersfeesten messen uit gedeeld als prijs. De politie nam, na enkele meldingen hiervan, polshoogte en verzocht de stand houders om hun messen te ver wijderen. Een 13-jarige Schiedammer werd op de kermis aangehouden omdat hij een fiets zou hebben gestolen. De ver dachte had de fiets van een bekende geleend, maar niet teruggegeven. Nadat hij de fiets alsnog had teruggegeven, kon hij door zijn vader worden opge- haald.De politie meldt verder dat een vechtpartij tussen jongeren woensdag in de kiem gesmoord is. Woensdagavond zijn op de Broersvest vier vrouwen uit Rijen aangehouden wegens ille gaal venten. De politie nam bij hen zo'n 300 rozen en ruim 90 lichtgevende staafjes in beslag. Tegen de vrouwen is proces-ver baal opgemaakt. O P T I C I E N Dineke Berg over... service en garantie: #1 oor even gingen de bouwhekken van de it Schiedammers ook want de Beoeluxlijn is een projecten die op dit mot voerd. Hoogtepunt van de open metrotunnel in de van Haareniaan en de de Burgemeester is een van de verst uxlijn. De komende Ook een deel van steld voor publiek. De Beneluxitjn sluit op de Calandtijn West - loopt via Beneluxtunnel en de Beneluxlijn aan oj Zuid en Rotterdam totaal De volgende gr opening van d. De lijn - die aan- zal samenvallen met de Bnnere schaal zullen eid krijgen om een Schiedamse actie voor Turkse school SCHIEDAM - De Schiedamse scholen zijn in actie gekomen voor een door de aardbeving getroffen school in Turkije. Om de Schiedamse onderwijshulp heel concreet en specifiek te laten zijn, is voor één school gekozen. Het gaat om de Cengiz Topel Ilkokulu school in de pro vincie Sakarya in de stad Adapazari. Deze school voor lager onderwijs telt 300 leerlin gen en ligt in het meest getroffen gebied. Ongeveer 40% van de woningen in de stad zijn inge stort of onbewoonbaar. Het doel van de actie is inzamelen van geld en leermiddelen, deze laat ste voorzien in een daadwerke lijke en directe behoefte. De scholen zijn met verschillende acties begonnen, van sponsor loop tot zelf het meegemaakt verhaal vertellen. Naast de mate riële schade, wil men helpen bij herstellen van immateriële scha de. In het getroffen gebied heb ben 30 leerkrachten de aardbe ving niet overleefd. Zestien lig gen in het ziekenhuis. Er wordt dan gedacht aan een uitwisse ling van Turkse en Nederlandse onderwijsinstellingen. door Theo H.B. Schoenmakers SCHIEDAM - Het voorne men tot fusie tussen de Stichting Woonservice Nieuwe Waterweg en de Stichting Huurhuis Rotterdam is op verzoek van de wethouders van Schiedam, Vlaardingen en Maassluis en de deelge meente-portefeuillehouder van Hoek van Holland aan gehouden, meldt wethouder Adri Reijnhout (D66) van Schiedam. In Woonservice werken de corporaties in de Waterweggemeenten samen aan de woonruimteverde ling. De stichting geeft daartoe de wekelijkse Woonkeuzekrant uit. Volgens Reijnhout waren de cor poraties ver gevorderd met hun fusieplannen, zonder dat de gemeenten hiervan op de hoogte waren. Daarmee door de wet houders geconfronteerd konden, aldus Reijnhout, de woning bouwverenigingen zich het ongenoegen van de gemeenten voorstellen en ging men akkoord met het inlassen van een pas op de plaats. De pauze zal worden gebruikt om de gevolgen van een eventuele fusie in kaart te brengen. Hekje van Reijnhout Zo is nog onbekend of er één krant zal komen voor alle woningzoekenden. Dat zou funest zijn voor het 'hekje van Reijnhout'. Reijnhout tracht, daarin gesteund door een una nieme gemeenteraad, de toe stroom van Rotterdamse woningzoekenden, vooral uit Rotterdam West, naar goedkope huurwoningen in Schiedam zoveel mogelijk te beperken. Rotterdamse woningzoekenden hebben dezelfde rechten op de Schiedamse woningmarkt als Schiedammers, maar moeten nu tenminste nog de stadsgrens over om de SVM-woonkeuze- krant te halen. Het is de bedoeling, dat er nog dit jaar een beslissing valt over de eventuele fusie. Dat zal in ieder geval een uitvoeringsfusie zijn: niet het beleid wordt het zelfde, maar er wordt alleen samengewerkt naar de consu ment toe. Convenant De fusie wordt nu ingepast in de besprekingen tussen gemeenten en corporaties over wijzigingen in het convenant tussen deze partijen, die door veranderingen in de regelgeving rond de woon ruimteverdeling nodig zijn geworden. De corporaties zullen de wethouders informeren over de gronden voor de voorgeno men fusie en trachten de gevol gen in beeld te brengen. De wethouders informeren ver volgens de raadscommissies en leggen hen een voorgenomen besluit voor. Het is bekend dat Reijnhout altijd 'zijn' commissie erbij betrekt en in de commissie SVM brede steun ondervindt voor zijn beleid inzake de woon ruimteverdeling. Strikt genomen hebben de gemeenten niet de bevoegdhe den de corporaties tegen te hou den wanneer zij de fusie tegen de wil van de plaatselijke over heden toch zouden doorzetten. Reijnhout acht dat echter 'een interessante casus, die juridisch bekeken zou moeten worden'. Reijnhout geeft toe, dat het moeilijk is te voorspellen hoe de woningen in de verder geopende markt zullen worden toegewe zen. Voor de corporaties is het van belang dat een leegkomende woning zo kort mogelijk leeg staat. Hoe breder de vrijkomen de woning kan worden aangebo den, hoe eerder hij weer zal zijn verhuurd en er dus weer huur binnenkomt. De instroom van woningzoeken den uit Rotterdam vormt een reële bedreiging voor Schiedammers, die in hun eigen stad een nieuwe woning zoeken. Cijfers bewijzen dat de Schiedamse woningmarkt door Rotterdammers wordt afger oomd. Van de exact 5.000 woningen, die in 1998 in Schiedam vrijkwamen en waar voor via de Stichting Woonservice een nieuwe huur der werd gevonden, ging 11,5% naar iemand die ervoor uit Rotterdam verhuisde. In Vlaardingen kwam 5% uit Rotterdam, in Maassluis 3,7%. Zelfs in Hoek van Holland, een deelgemeente van Rotterdam, wordt met 10,2% een kleiner deel van de leegkomende wonin gen aan Rotterdammers ver huurd. In de Hoek betreft het echter alles bij elkaar slechts 92 wonin gen over het hele jaar. In Schiedam gaan er bijna twee maal zoveel huizen (ruim 170) naar ex-Rotterdammers. Ook het percentage dat uit andere gemeenten binnen de stadsregio komt, is in Schiedam het hoogst met 3,7%. De grotere instroom in Schiedam heeft directe gevolgen voor de woningzoekenden uit de eigen stad. In Vlaardingen gaat 70% van de vrijkomende huizen opnieuw naar een Vlaardinger, in Maassluis blijft 66% in han den van een stadgenoot. In Schiedam is dat maar 63,5%. Schiedammers moeten bij de schaarste in eigen stad naar elders uitwijken en zijn daarom zowel in Hoek van Holland (met 11,2%), Vlaardingen (9,7%) als Maassluis (6%) de grootste groep nieuwkomers; percenta ges die in alle gevallen hoger zijn dan de nieuwe huurders die uit deze gemeenten naar Schiedam komen. Al deze cijfers bewijzen het gelijk van wethouder Adri Reijnhout: het is moeilijk voor te stellen dat woningzoekenden in de Waterweggemeenten baat kunnen hebben bij samenwer king in de woonruimteverdeling met Rotterdam. BB SCHIEDAM - Een delegatie van CDA-parlementariërs is flink geschrokken van de toe stand in Nieuwland. Tijdens een werkbezoek dat maandagmor gen plaatsvond trok Tweede- Kamerlid W. van der Camp de vergelijking met de schilders wijk in Den Haag. "In sommige delen van Nieuwland, zoals rond de Klaas Katerstraat, wordt open en bloot in drugs gehandeld. Speciaal daarvoor komen gebruikers en handelaren uit Spangen en Hoogvliet. Het leidt tot onaanvaardbare overlast en onrust", aldus Van der Camp. "In dit deel van Nieuwland moet echt iets gebeuren. En snel..." De CDA-delegatie, onder lei ding van de later gearriveerde fractieleider J. de Hoop Scheffer, begon het bezoek maandagmor gen vanuit het pand van de bewonersvereniging met een wandeling door Nieuwland. "Een keer per maand trekt de fractie het land in om te horen en te zien hoe de Haagse regels in de praktijk uitpakken. In Nieuwland stonden het wijkbe heer en het grote-stedenbeleid centraal." Rond de Klaas Katerstraat wer den de CDA'ers vooral bijge praat door een buurtwerkster. "En die trok fel van leer", zegt CDA-gemeenteraadslid M. Ruseler. "Er werd een beeld van de omgeving geschetst waar ik werkelijk van opkeek. Dat er gewoon op straat wordt gedeald, nou daar schrik ik van." Ook Ruseler ziet parallellen met de Haagse Schilderswijk. "Ook in Nieuwland hebben we 'zwarte scholen'. Ook hier moet nog veel gebeuren." Van der Camp valt haar bij: "Ik ga er bij minis ter Van Boxtel van grote-steden- beleid op aandringen om meer geld vrij te maken voor deze achterstandswijken. Er gaat bijna automatisch te veel geld naar de vier grote steden. Dat moet worden bijgesteld." Ten slotte komt het CDA- Kamerlid nog met een ontboeze ming. "Eerlijk gezegd heb ik steeds gedacht dat Schiedam een soort luxe-wijk bij Rotterdam was. Vandaag ben ik er achterge komen dat de werkelijkheid iets anders in elkaar zit." SCHIEDAM - De afgelopen twee jaar ontvingen Schiedammers de 'Zalmsnip' in de vorm van een korting van 100 gulden op hun gebruikersaanslag onroerende-zaakbelasting. Wie buiten die aan slag viel, kreeg dit bedrag bijgeschreven op een bank- of girore kening. Ook in 2000 zal de regering weer honderd gulden aan alle gezinnen toekennen, te verrekenen via de gemeente. Het college van burgemeester en wethouders stelt de gemeenteraad echter voor daarvan slechts 75 gulden uit te keren. De andere 25 gulden wordt, naar het voorbeeld van de gemeente Leiden, gebruikt voor het terugdringen van het begrotingstekort. In de begroting voor 2000 is nog geen rekening gehouden met de financiële gevolgen van de verruiming van de kwijtschelding afvalstoffenheffing per 1 juli. Met die kwijtschelding geeft het college uitvoering aan een door de raad aangenomen motie bij de begrotingsbehandeling van vorig jaar. Daardoor valt een gat van 1,1 miljoen gulden in de begroting voor volgend jaar. Door een kwart van de Zalmsnip niet uit te keren, wordt ruim negen ton gedekt. De resterende 180.000 gulden komt ten laste van de post onvoorzien. Oorspronkelijk wilde de gemeente het hele tekort dekken door 30% in te houden en dus fl. 70,- per gezin uit te keren. Minister Peper van Binnenlandse Zaken heeft echter aan de gemeenten laten weten dat maximaal 25% door de gemeente mag worden achtergehouden ten behoeve van het minimabeleid en dat minimaal 75% moet worden ingezet als lokale lastenverlichting voor alle gezinshuishoudens. Het betreft vooralsnog een voorstel van het college aan de gemeenteraad, die beslist op 4 oktober. Tot verbazing van enkele raadsleden echter is de Commissie Sociale Zaken niet om advies gevraagd. 1 KILO HALEN 500 GRAM BETALEN van 3.50 voor 2 HALEN 1 BETALEN 55 van 5.10 voor Alleen met bonuskaart t/m 5 oktober A.H. - Gall Gall - Etos Blockshop - Retourette Groenelaan, Schiedam NS Nieuwe Stadsblad DAT IS DUIDELIJK. "Reparaties doen wij terwijl u wacht, en als dit echt onmogelijk is krijgt u van ons een leenbril." Mgr. IMoienslaan 418 3119 EL Schiedam tel. (010) 4735384 Voorlopig nog geen fusie met woonruimteverdeling Rotterdam Wanneer hel lol een fusie mei Rotterdam inzake woonruimteverdeling zou komen, dreigt een enorme toestroom van Rotterdammers naar Schiedam BINNENHUISARCHITECTE geeft gratis advies op zaterdagmiddag van 12.00 tot 17.00 uur bij i/ovr n. /refer rJuw^-cdee Dam 37/45, Schiedam, tel. 010-4266192 Maandagmiddag discussieerden de CDA-delegatie (met onder meer J. de Hoop Scheffer) en leerlingen van het ROC Zadkine over de gezondheidszorg in Nederland. De Nephrolepis cordifolia kennen we beter als 'Lemon Button' varen. Een ijzersterke plant die ook in de winter z'n blad behoudt. In de mooie ecru kleurige vaas komt hij goed tot zijn recht. Hoogte plant 30-35 cm, hoogte vaas 24 cm. Samen van 15.95 voor PIJNACKER Rijskade la, Tel. 015-3610000 www.intratuin.nl HET GROENE WARENHUIS 4? Koopavond: donderdag en vrijdag tot 21.00 uur. Di. t/m za. vanaf 9.00 uur. Maandag vanaf 10.00 uur. ê4

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 1