'Het is gemakkelijker om voor iemand anders te knokken dan voor jezelf' Cursus zwemonderwijs Lukt het. of lukt het niet? Nieuw leven vraagt om tijdige en deskundige info Minister opent discussiesite Vier dierendag eens in het asiel Indiase drummer op workshop Tafeltje-Dek-Je voor minima Arbeidsbemiddelingsbureau Emplooi helpt al tien jaar vluchtelingen aan betaalde baan Wie voor zorg een warm hart heeft, is bij ons aanliet goede adres. VERPLEEGKUNDIGEN ZIEKENVERZORGENDEN/ VERZORGENDEN IG Cu? BEJAARDENVERZORGENDEN we DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1999 39-481 Minister Van Boxtel (Grote Steden en Integratiebeleid) opent op vrijdag 1 oktober een discussiesite op het Internet: www.rogervan- boxtel.nl. Elke maand wordt op deze site, aan de hand van één of meer stellingen, een beleidsonder werp uit de portefeuille van de minister bij de kop genomen. In oktober komt de millenniumpro- blematiek aan de orde. De maan den daarna volgen onder meer de informatie en communicatie technologie, het grootstedenbe- leid en het integratiebeleid min derheden. Iedere discussie op de internetsi te wordt afgesloten met een vra genuur. Tijdens dit vragenuur gaat Van Boxtel 'live' in debat met de deelnemers ('chat'). De deelnemers zien daarbij van de minister een directe foto die iedere tien seconden, door mid del van een zogenaamde 'web cam', vernieuwd wordt. Het eer ste vragenuur met minister van Boxtel start op maandagavond 25 oktober van half 9 tot half 10 uur. Minister van Boxtel wil de overheid toegankelijker maken voor de burger. Onlangs heeft hij hiervoor ook de internetsite www.overheid.nl geopend, waarmee alle overheidsinforma tie beschikbaar wordt gesteld via één adres. Met deze discussies ite www.rogervanboxtel.nl wordt aan de burgers de moge lijkheid geboden om meer bij het beleidsproces zelf betrokken te zijn. Naast het discussiëren over stellingen, kunnen zij via deze site direct hun mening ven tileren in het vragenuur met de minister. De proef met de discussiesite duurt een half jaar. Op donderdag 7 oktober geeft Sfeq een openbare masterclass aan studenten van het Rotterdams Conservatorium. Altsaxofonist Bart Suèr, (bas)klarinettist Maarten Ornstein, bassist Peter Bergman, drummer Stefan Kruger en DJ Git Hyper nemen, ter ere van het tienjarig bestaan van Sfeq, een speciale gast mee: Manik Munde. Deze Indiase meester- drummer en zijn pakhawaj staan centraal tijdens de workshop. Sfeq laat daarin op zijn eigen wijze' horen hoe een fusie van niet voor de hand liggende muziekstijlen kan klinken. Begeleiding, improvisatie en de ritmische aspecten van Indiase muziek staan centraal. Tussen 10.00 en 16.00 uur kunnen belangstellenden in het Rotterdams Conservatorium aan de Pieter de Hoochweg 222 terecht. Het Rotterdams Conser vatorium geeft studenten de kans om kennis te maken met andere muziekgenres op een manier die oppervlakkigheid en exotisme overstijgt. Deze works hop is daar een goed voorbeeld van. Niet alleen voor de studen ten Indiase muziek, maar ook zeer zeker voor de studenten van de muziekrichtingen Jazz en Pop, is dit een kans om te expe rimenteren met verschillende muziekstijlen. De toegang tot deze workshop Sfeq Manik Munde is gratis. Voor ouderen met een laag inko men zijn de warme maaltijden van Tafeltje-Dek-Je vaak te duur. Ouderen kunnen daarvoor bij zondere bijstand aanvragen bij de sociale dienst. In de praktijk gebeurt dat niet of nauwelijks. De ouderenbonden ANBO, PCOB en Unie KBO samenwerkend in het project Gulden Regels, dringen er bij gemeenten op aan om bijzonde re bijstand en maaltijdvoorzie- ning op elkaar af te stemmen. Dat bespaart ouderen de gang naar de sociale dienst. Het beroep op bijzondere bijstand blijkt dan sterk toe te nemen, evenals de afname van warme maltijden door mensen met een laag inkomen. Uit onderzoek van de ouderen bonden blijkt dat nog niet de helft van de gemeenten zo'n regeling kent. Plaatselijke afde lingen van de ouderenbonden en welzijnsstichtingen zullen de komende tijd bij hun gemeenten aandringen op het invoeren van zo'n koppeling tussen bijstand en maaltijdvoorziening. door Anouska Kroon Emplooi, het arbeidsbemid delingsbureau voor vluchte lingen, bestaat tien jaar. 'Op een bepaald moment moeten we niet meer nodig zijn. Maar zo ver zijn we nog lang niet', zegt Emplooi-adviseur Wim Elfring. Sterker nog, Emplooi wil dit najaar met de jubileumcampagne '10 jaar Emplooi' haar naams bekendheid vergroten. Want van alle vluchtelingen die jaarlijks in Nederland een nieuw bestaan willen opbouwen vindt slechts twintig procent de weg naar Emplooi. Emplooi is een activiteit van Vluchtelingenwerk Nederland en heeft als doelstelling alle erkende vluchtelingen aan een betaalde baan te helpen. Erkend betekent dat de vluchteling op grond van asielverzoek Nederland is toegelaten en hier mag werken. Concreet betekent dit dat de vluchteling een A-sta- tus krijgt. Behalve een status moeten vluchtelingen die bij Emplooi aankloppen de Nederlandse taal goed beheer sen, zowel in woord en geschrift. Vervolgens gaat één van de tach tig adviseurs, allemaal vrijwilli gers, aan de slag om een passen de baan met perspectief te vin den. En dan bedoelt Emplooi kwalitatief goed werk en niet een 'vies' baantje van drie weken. Min of meer toevallig Wim Elfring, één van de advi seurs, is samen met een collega verantwoordelijk voor het hele Rijnmondgebied. 'Tot mijn zestigste had ik nog nooit met een vluchteling gesproken en ik ben ook min of meer toevallig met Vluchtelingenwerk in con tact gekomen.' Nadat Elfring niet meer hoefde te werken merkte hij dat hij graag bezig bleef vóór mensen en mét men sen. 'Ik doe dit vrijwilligerswerk nu vier jaar en ik heb inmiddels wel gemerkt hoe belangrijk het voor deze groep mensen is, die vrijwillig naar ons toekomen, om een plekje in de maatschap pij te hebben. En als je dan als adviseur succes boekt word je steeds enthousiaster. Ook heb ik, wat mezelf betreft, ondervonden dat het gemakkelijker is om voor iemand anders te knokken dan voor jezelf.' Niet zomaar aan de slag Succes boekte hij zeker met de Bosnische jeugdarts Petkovic die in zijn geboorteland 18 jaar specialistisch werk heeft ver richt. Maar, zegt Elfring: 'Dat wil niet zeggen dat deze man zomaar in Nederland aan de slag kan als jeugdarts. Zo moest hij eerst naar de Specialisten Registratie Commissie die zijn kwaliteiten beoordeelde. Vervolgens zei zij: 'zoek maar een hoogleraar die specialisten opleidt en loop een jaar mee.' Als dan de uitkomst van de kriti sche beoordeling goed is, word je ingeschreven in een specialis- tenregister mag je je zelfstandig vestigen.' Elfring en Petkovic gingen op zoek naar een plek en zij kwa men bij de GGD in Rotterdam terecht waar de jeugdarts, met behoud van uitkering, in de praktijk meeliep. Dat dit succes vol verliep blijkt wel uit het feit dat Petkovic drie weken geleden gestart is als jeugdarts in Dordrecht. Via de taalcursus De in Vlaardingen woonachtige Petkovic woont sinds 19 septem ber '94 in Nederland: 'Ik ben toevallig bij Emplooi terechtge komen, via de taalcursus die ik volgde. Sindsdien is er veel ver anderd in mijn leven. Al tijdens ons eerste gesprek nam de heer Elfring actie. Zonder Emplooi waren alle deuren nog dicht geweest want zonder officiële instelling is het onmogelijk om iets te bereiken.' Vooral het vinden van een stage plek verliep problematisch. Er moest veel gepraat worden met de sociale dienst omdat Petrovic tijdens zijn stage zijn uitkering moest behouden om te kunnen leven. Maar, zegt de Bosnische specialist: 'Het is gelukt en ik heb nog steeds veel telefonisch contact met Elfring. Niet alleen op zakelijk gebied maar ook over hoe het met me gaat, over mijn ups en dows.' Nederlandse bedrijven zijn niet erg happig om vluchtelingen in dienst te nemen. 'Maar onbekend maakt onbemind', aldus Elfring. Naar zijn mening denken veel werk gevers dat het in dienst nemen van een vluchteling meer risico's met zich meebrengt mede door de tijd die ze moeten investeren. En die ontbreekt veelal. Maar hij is optimistisch. 'Het is opvallend nu er een groot tekort aan perso neel is, men eerder bereid is om deze mensen aan te nemen. Misschien helpt het als ze weten dat 75 procent van de mensen na een jaar nog steeds binnen het zelfde bedrijf werkt.' Hoewel de adviseurs van Emplooi ernaar streven ernaar om een baan te vinden die aansluit op het arbeidsverleden van de vluchte ling lukt dit niet altijd. 'Soms worden ze een bepaalde kant opdrongen, maar een mens kan veel meer dan dat hij in de maat schappij mag doen. Anders zou negentig procent van de bevol king ongelukkig zijn, en dat is niet zo.' Emplooi helpt nu zo'n duizend vluchtelingen per jaar maar hoopt dat dit aantal stijgt. Om dat te kunnen realiseren zijn ook meer vrijwilligers met een uitgebreid netwerk nodig. Belangstellenden kunnen bellen naar het hoofdkantoor in Amsterdam, tel.: 020-627 75 01. Vluchtelingen uit de regio Rotterdam kunnen contact opne men met de heer Elfering, tel.: 010-404 55 44, Witte de Withstraat 30 in Rotterdam. In Nederland zijn ruim zevenhonderd openbare zwemba den. Het ene zwembad is echter het andere niet. Taken en verantwoordelijkheden van zwemonderwijzers zijn niet alleen afhankelijk van de aard van het zwembad en de soort activiteiten, maar ook van de voorkeuren, de kennis en kunde van de zwemonderwijzer. In het algemeen kan gesteld worden dat zwemonderwijzers zich bezighouden met de volgende werkzaamheden: het geven van lessen gericht op het (beter) leren zwemmen van kinderen tussen vier en twaalf jaar, in zwembad- en schoolverband. Ook het verzorgen van lessen gericht op (beter) leren zwemmen van andere doelgroepen, optreden als gastheer/vrouw van het zwembad, het zorgen voor bege leiding van bezoekers in de accommodatie, het zorgen voor hulpver lening, toezicht en veiligheid in de accommodatie en het verzorgen van activiteiten en evenementen binnen het zwembad kan tot de werkzaamheden behoren. Wie de basisprincipes van dit vak zou wil- en leren (en wellicht na het behalen van het diploma wat bij wil ver dienen als zwemonderwijzer(es)) dan bestaat deze mogelijkheid. Op dinsdag 12 oktober start namelijk de opleiding tot zwemleider A in sportcomplex Dukdalf te Brielle. Verdeeld over 22 bijeenkomsten worden in 65 uur de vaardigheden aangereikt, die de deelnemer in staat stelt elementair zwemonderwijs te geven, in hoofdzaak gericht op de eisen zoals vermeld in de examenprogramma's van het Zwem- ABC. Naast deze theorielessen dienen dertig lessen van tenminste dertig minuten stage te worden 'gelopen'. De kosten voor de oplei ding bedragen (inclusief examengeld) fl. 600,-. Literatuur en materi aalkosten bedragen ongeveer fl. 51,-. Voor inlichtingen of het opvragen van inschrijfformulier kan contact worden opgenomen met dhr. F. Alebregtse, tel.: 0181-417264 (werk), 0181-418512 (privé). De spanning rond ae Nederlandse pogingen om de aller laatste nog vliegende DC-2 ter wereld, het zusje van de 'Uiver' uit 1934, aan te kopen loopt steeds verder op. Vier weken voor de deadline is er fl. 610.000,- binnen. Met een aantal bedrijven wordt gesproken over sponsering van de Uiver. Nederland heeft tot 7 oktober de tijd om 1,5 miljoen gulden bijeen te krijgen voor de aankoop van de 'Uiver'. Op 15 augustus begon het Nationaal Luchtvaartmuseum Aviodome op Schiphol een actie om het zusje van de beroemde Uiver aan te kopen. De Uiver werd in 1934 wereldberoemd, toen het Nederlandse Vliegtuig de Londen-Melbourne handi capklassement won. In tegen stelling tot de andere deelne mende vliegtuigen, die speciaal voor de wedstrijd waren uitge rust of zelfs gebouwd, nam de DC-2 Uiver van de KLM aan de race deel alsof het een 'normale' verlengde lijndienst naar Batavia, in Nederlands Oost- Indie, betrof. De originele Uiver verongelukte in december 1934, twee maan den na zijn wereldberoemde vlucht rond de halve aardbol. De huidige Uiver doet op zijn zes weken durende tour door het hele land vrijwel alle Nederlandse vliegvelden aan om zoveel mogelijk geld bijeen te krijgen. Daarbij worden particulieren en bedrijven in de gelegenheid gesteld om zoveel mogelijk geld bijeen te krijgen. Particulieren kunnen door de aankoop van een certificaat, waarmee ze hun eigen onderdeel van het vlieg tuig kopen en doneren, ervoor zorgen dat ze hun 'eigen stukje Uiver' voor Nederland behou den. Bedrijven en particulieren die contact opnemen met het lucht- willen' helpen de Uiver voor vaartmuseum Aviodome op Nederland te behouden kunnen Schiphol, tel.: 020-406 80 00. Particulieren kunnen al voor minimaal fl. 25,- een certificaat kopen. Tienduizenden dieren worden jaarlijks liefdevol opgevan gen in de asielen van de Dierenbescherming. Door de inzet van duizenden vrijwilligers vindt ruim 90 procent van deze dieren betrekkelijk snel een nieuw baasje. Wie eens met eigen ogen wil zien hoe het er in een asiel aan toegaat, of nog belangrijker: graag één van de asieldieren een fijn thuis geeft, kan op zaterdag 2 en zondag 3 oktober een kijkje nemen in één van de honderd asielen in Nederland die dan open dag houden. Het exploiteren van een asiel is in de loop van de jaren een profes sionele zaak geworden. Daarnaast zijn de asielen zich sterk service- gericht gaan opstellen. Bezoekers kunnen altijd terecht voor allerlei vragen en adviezen over de aanschaf van een huisdier. En op 2 en 3 oktober is het voor de 75.000 dieren die in een asiel zitten eindelijk feest want dan viert het asiel Werelddierendag met een open huis voor alle kinderen en volwassenen die van dieren houden. Daarnaast gaan vrijwilligers van de Dierenbescherming in de week van 4 oktober weer van huis tot huis om te collecteren. Dat is hard nodig, want helaas is dierenleed nog altijd aan de orde van de dag. Tenslotte leiden miljoenen dieren in Nederland een dieronwaardig bestaan. Ze worden voor het plezier opgejaagd, gedood en aange schoten. In de bio-industrie worden dieren uitgeput, mishandeld en uitgebuit. Ook wordt er met dieren gesold tijdens internationale transporten en worden dieren gebruikt voor het testen van cosmetica. De lijst lijkt helaas oneindig! Dieren zijn letterlijk de zwakste in onze samenleving. De Dierenbescherming komt voor hen op. Hiervoor is zij volledig afhankelijk van contributies en giften zodat alleen de steun van het publiek het de Dierenbeschermers mogelijk maakt op te komen voor de rechten van het dier. Wie op 2 of 3 oktober de asieldieren de dag van hun leven wil geven kan voor openingstijden van het asiel in de buurt bellen naar 0900- 0099 (44 ct p/minuut) of kijk op www.dierenbescherming.nl. De Vereniging Samenwerkende Ouder- en Patiëntenorganisaties (VSOP) vraagt in de campagne 'Nieuw leven vraagt om tijdige informatie' speciaal ook aandacht voor zeldzame ziekten. Die komen namelijk als groep niet zeldzaam voor. De gezondheidszorg blijkt niet steeds berekend te zijn op het tijdig vaststellen van zeldzaam voorkomende ziekten. De medewerkers van de ERFO-lijn kunnen ongeruste ouders op weg helpen en ver tellen waar zij terechtkunnen voor deskundigen of voor lotgenoten contact. Ouders van kinderen met een zeldzame aandoening gaan vaak van specialist naar specialist op zoek naar een diagnose. Het niet tijdig onderkennen of niet goed signaleren van symptomen komt regelmatig voor. Dat is wel begrijpelijk, want er zijn meer dan vijfduizend zeldzame aandoeningen! Tussen het moment van ernstige ongerustheid van ouders en het stellen van de juiste diagnose ügt vaak een veel te lange periode. Maar ook als ouders weten om welke aandoening het gaat, ervaren ze veel knelpunten bij de behandeling en begeleiding van hun kin deren. Als ouders weten wat him kind mankeert, breekt er een nieu we periode aan van vragen en zorgen. Zij zullen hun verwachtingen moeten bijstellen, niet alleen van hun kind, maar ook van het hele gezin. Zoals een ouder het naar de VSOP toe verwoordde: 'Niet alleen je kind maar je hele gezin wordt gehandicapt'. Behalve een medische toekomstverwachting willen ouders ook weten hoe het dagelijks leven met een ziekte of handicap eruit ziet. Vaak zijn er vragen over erfelijkheid of herhalingskansen van de aandoening. Het is belangrijk dat ouders niet alleen staan in het leven met de gevolgen van de aandoening. Ziektegebonden patiëntenorganisa ties hebben op dit terrein veel te bieden en kunnen op allerhande vragen antwoord geven. De VSOP heeft in de brochure 'De diagno se is nog maar het begin...' knelpunten en mogelijke oplossingen op het gebied van zeldzame aandoeningen. Ook de ERFO-lijn van de VSOP geeft informatie over aandoeningen en telefoonnummers van ervaringsdeskundigen: 035-602 85 55 (op werkdagen van 10 tot 15 uur). TALENT ALLEEN IS NIET VOLDOENDE Giro 11 22 22 2 Wij breiden uit!! J HBO-V, Verpleegkundige A, B of Z MDGO-VP, ZV-opleiding MDGO-VZ, OVDB-Verzorgende Stichting Verpleeghuizen Nieuwe Waterweg-Noord - /m 'n Wim Elfring over de heer V. Petkovic: 'Hij is één van het grote legioen aan vluchtelingen. Foto LEUNIS VERLINDE t.n.v. Nationale Collecte Verstandelijk Gehandicapten te Utrecht. Verstandelijk gehandicapten kunnen vaak meer dan wij denken. Het talent is aanwezig. Maar ze hebben wél extra hulp nodig. Hulp van een coach, die bijvoorbeeld helpt op de werkplek. Of van een begeleider die meegaat op vakantie. Hulp in de vorm van geld is daar- bij onmisbaar. Coacht u mee? Want talent alleen is niet voldoende. verstandelijk gehandicapten De Nationale Collecte Verstandelijk Gehandicapten is een activiteit van de Stichting NKGG. Voor meer informatie kunt u kijken www.nkgg.nl. 1 KOLOM IM flLOOs ^OosG^ De Stichting Verpleeghuizen Nieuwe Waterweg-Noord exploiteert twee verpleeg- en reacti veringscentra, DrieMaasStede in Schiedam en DrieMaasHave in Maassluis. Binnen de dienst verpieegzorg en welzijnsactiviteiten van beide locaties hebben wij heden en in de nabije toe komst vacatures. In DrieMaasStede zal een uitbreiding worden gerealiseerd van het aantal verpleeghuisbedden. In samenwerking met het Holy-Schieland ziekenhuis zal een aparte afdeling worden opgezet ten behoeve van de 'verkeerde bed problematiek'. •Wij zoeken Wensen met betrekking tot het rooster kun je ken baar maken. Wij bieden: Een prettige werksfeer, ruimte voor eigen initiatief en mogelijkheden tot zelfontplooiing. Wij kennen een actief scholingsbeleid, waarbij een aantal opleidingen intern wordt ontwikkeld en begeleid. Onder andere de opleiding van kwalificatieniveau 3 naar niveau 3 IG en van niveau 3 IG naar niveau 4. Mogelijkheden voor kinderopvang zijn aanwezig. Solliciteren? Neb je interesse in één of meerdere van onze instel lingen? Stuur dan een korte sollicitatiebrief aan de Stichting Verpleeghuizen Nieuwe Waterweg-Noord, t.a.v. Kees Fettinger, personeelsadviseur, Postbus 4023, 3102 GA Schiedam. Voor meer informatie kun je bellen met de heer Feilinger, telefoon 010-4278199. t' .J

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 13