Ife. "Ik sta er voor dat de scheepsruimte optimaal benut wordt" Doe mee, Q'Zh rS Sw tiix... A Beroeps informatie Ode aan Duke Ellington en Mastreechter Staar oor een geslaagd cadeau en steun de goede doelen in uw regio Fotogravure in 14 krt. goud loods Aflevering 87 Het Mysterie VanTteHaVenbochs Wm VOOR SLECHTS 39-1022 ELKE WEEK EEN ANDER BEROEP IN WOORD EN BEELD VAN MAANDAG TOT VRIJDAG OM CA. 19.30 UUR BIJ STADS RADIO ROTTERDAM EN OP DONDERDAG OF VRIJDAG IN DEZE KRANT - foto's: JANSSEN DE KIEVITH Marco Rath(28) is cargo superintendent bij Van Uden Maritime BV, gevestigd aan de Brielselaan 85 in Rotterdam. Het bedrijf is een onderdeel van de Van Uden Group en is actief op het gebied van rederij management, lijnagenturen, charte ring en heeft een eigen lijndienst naar de Middellandse Zee en Noord-Afrika. Marco: "Het bedrijfsonder deel waar ik voor werk - Van Uden Ro-Ro - onderhoudt een vaste lijndienst tussen de Noord-Europese havens en het Middellandse Zeegebied. We varen met een eigen schip, één op time charter en afhankelijk van de markt kunnen we een schip bijsluiten voor een trip- out. Binnenkort komt de Alexanderhaven er bij. Daardoor zal het totaal komen op twee eigen schepen en een charter". Marco z'n werk bestaat uit het maken van een stuwplan voor de schepen. Dat doet hij aan de hand van de boekingsgegevens, die hij van de agenten uit de laadhavens krijgt. "Mijn taak is de scheepsruimte zo optimaal mogelijk te benutten. Daarbij mag ik absoluut de veiligheid en stabiliteit van het schip niet uit het oog verliezen". Marco z'n werkzaamheden kunnen in drie fasen onderverdeeld wor den. De voorbereiding op kan toor, de controle op de bela ding ter plaatse en de afhande ling weer terug op het bedrijf. Marco begon op de technische school en koos voor de rich ting installatietechniek. "Dat was mijn keuze, omdat de vak ken electrotechniek en metaal me helemaal niet trokken". Met z'n diploma op zak, besloot Marco naar de Voor dit beroep moet je alles van varen afweten en natuurlijk ook zelf een periode gevaren hebben. Om aan die eisen te vol doen, kan je net zoals Marco de vierjarige dagop leiding MAROF (Maritiem Officier) doen. Drie jaar theorie en een jaar stage. Een MBO-opleiding, die in onze regio bij het Scheepvaart en Transport College(STC) gevolgd kan worden. Als vooropleiding is VBO/MAVO, met wis- en natuurkunde of HAVO nodig. Je wordt opgeleid voor alle officierstaken aan boord van zeeschepen. Ongeacht de grootte en het motorvermogen. Alléén bij het STC krijg je een extra vaarreductie in verband met het veelvuldig gebruik van simulatoren. Koninklijke Marine te gaan. "Op een regenachtige middag las ik een advertentie. Ik heb er direct op gesolliciteerd". Na een aantal test en keuringen, werd hij tot z'n eigen verba zing aangenomen. "Je gaat er van uit dat je uiteindelijk zal afvallen. Van de 112 man wer den er 7 uitverkoren. En daar zat ik nog bij". De keuze voor de Marine was voor Marco enerzijds z'n technische onder grond en anderzijds het avon tuur. "Het was zeker een avon tuur. Ik heb veel van de wereld gezien. Maar op maritiem gebied ben ik niet veel wijzer geworden". Vier jaar werkte hij er als matroos operationele dienst. "Ik was zowel sonar- als radaroperator". Tijdens dit korte werkverband voer Marco drie jaar. "Ik tekende niet bij omdat ik het daar wel gezien had. Het was tijd om eens iets te gaan leren. Ik had papieren nodig om een betere functie te krijgen" Zodoende begon hij aan de MAROF-opleiding bij het Scheepvaart en Transport College in Rotterdam. Drie jaar theorie en een jaar stage bij het onderdeel baggeren van de Hollandse Aannemings Maatschappij(HAM). Het gebeurt regelmatig dat een stu dent bij het stagebedrijf blijft werken. Bij Marco was dit niet het geval. "Baggeren is speci fiek. Er zitten toch wel veel technische aspecten aan. Het continue op één plek heen en weer varen, had ik snel gezien". Na een tijdje zoeken naar een juiste functie, kwam hij vorig jaar uiteindelijk bij Van Uden Maritime terecht. Drie maanden liep Marco met een collega mee en werd het vak hem uitgelegd. Daarna ging hij zelfstandig aan het werk. Tweemaal per week ontvangt Marco per E-mail van de agen ten uit de vier vaste laadhavens de boekingsgegevens. Daarvan maak ik een totaalstaat, waar uit ik vervolgens kan opmaken hoeveel ruimte de lading in het schip zal gaan innemen". De volgende stap is het maken van "V een stuwplan. "Daarbij reke ning houdende met de moge lijkheden en onmogelijkheden van het betreffende schip en in overleg met de managers van de lijn". Indien noodzakelijk wordt bij speciale lading het benodigde materieel ingezet om de goederen op een verant woorde wijze en veilig aan boord te krijgen. Nadat alle lading in een pre-stuwageplan verwerkt is, neemt Marco con tact op met alle operationele managers van de stuwadoors in de laadhavens. "Ik vertel ze de aankomsttijd van het schip en geef ze eventueel aan hoe- 1 veel en wat voor personeel en materieel er nodig is om dat schip te laden". In overleg met de stuwadoor bepaalt Marco ter plaatse hoe het schip het beste en zo snel mogelijk beladen kan worden. "Dat is onze expertise". Aan boord vertelt hij de eerste offi cier en de kapitein welke lading er verwacht wordt, hoe er geladen zal worden en wat de laadrotatie is. Daarna wordt het schip geladen. "De voor man van de stuwadoor heeft van mij daarvoor het stuwplan gekregen". Marco heeft tijdens de lading een controlerende functie en kan waar nodig ingrijpen. "Ik sta er voor dat de scheepsruimte optimaal benut wordt. Wanneer ik zie dat het materiaal te ver uit elkaar gezet wordt of niet goed weg- gestuwd wordt, dan grijp ik in. Dat is mijn verantwoording". Nadat de loods besteld is, de laadpapieren aan boord gebracht en getekend zijn, krijgt de eerste officier tenslot te van Marco het totale stuw plan. "Daarmee heeft hij een compleet overzicht van de lading die hij aan boord heeft en waar het staat". Vervolgens kan het schip vertrekken. Terug op kantoor verwerkt Marco de beladingsgegevens in de computer en maakt daar van het definitieve stuwplan. "Daarbij geef ik adviezen voor de diverse loshavens aan onze agenten. Noodzakelijk, omdat er havens zijn met beperkingen van bijvoorbeeld kranen en apparatuur". Uiteindelijk moet er nog een totaalplaatje komen van de vrachtopbrengsten van het schip. "Die gegevens ver zamel ik en geef ze door aan de lijnmanager. Hij verwerkt ze in de voorlopige kosten voor het verzenden van de lading". Het werk bevalt Marco prima. "Het is een baan met veel verantwoording. De werktijden zijn variabel. Het is geen kantoorbaantje van negen tot vijf. Dat wil ik op dit moment ook nog niet. Voorlopig zit ik hier goed en de doorstroommogelijkheden binnen het bedrijf zijn ook aanwezig". Por* of Rotterdam (STADSv VRADIO Wereldhaven Rotterdam is een wekelijkse rubriek in samenwerking met het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam en Stads Radio Rotterdam. Bracht de veelzijdige 'Bill Baker's Big Band' vorig jaar de special rond de muziek van Glenn Miller, dit seizoen neemt deze swingende band u mee naar de 'World Famous Cottonclub'. De Cottonclub was in de jaren 1923/1940 de meest fameuze der New Yorkse nachtclubs. Hier bege leidde Duke Ellington de chorus- line, dansers, zangers en revues. Bill Baker wil deze Cottonclub laten herleven in een spetterende show. Zang, dans, en natuurlijk de muziek van Cab Calloway en Duke Ellington. De Bill Baker's Big Band belooft de bezoekers van dit concert op zondag 10 oktober een verrassende en sfeer volle zondagochtend! De leden van Koninklijke Zangvereniging Mastreechter Staar denken met veel genoegen en voldoening terug aan het Zondagochtendconcert dat zij vorig jaar november gaven voor een uitverkochte zaal. Het in 1883 opgerichte mannenkoor is al meer dan honderd jaar een koor dat vele leden telt. Het repertoire van de 160 man sterke zangvereniging is veelomvat tend: klassiek en religieus, opera en operette, musicals en volks melodieën. Dit alles onder lei ding en begeleiding van dirigent Edouard Rasquin, pianist Roger Moens en zangpedagoog Guido Janssen. Mastreechter Staar is te horen op zondag 17 oktober. Snel en gemakkelijk bestellen De kaarten zijn direct te koop bij de kantoren van deze krant, bij Theater Organisatiebureau Hanson en bij de kassa van De Doelen in Rotterdam. Wie de kaarten persoonlijk komt kopen, betaalt geen extra kosten. Voor het telefonisch reserveren bij de kassa van De Doelen worden wel kosten in rekening gebracht. De adressen zijn: Theater Organisatiebureau Hanson, Straatweg 179, Rotterdam- Hillegersberg. Hoofdkantoor De Havenloods, Prins Hendrikkade 12.16, RotterdamNoordereiland; regiokantoor Botlekbladen, Uitstraat 44, Spijkenisse; regio kantoor Groot Vlaardingen, Nieuwe Stadsblad en Maaskoerier, Westhavenkade 14 in Vlaardingen; regiokantoor Merwesteijn en De Kombinatie, Beverwijckstraat 9, Dordrecht en regiokantoor De Vonk, Leeghwaterstraat 97A, Sliedrecht. Theater Organisatiebureau Hanson, telefoon 010 422.52.44 of fax 010 418.86.53 en alle kan toren van De Havenloods, tele foon hoofdkantoor 010 469.99.11 of fax 010 469.96.85. Op de betreffende zondagochten den is er geen pauze en zijn er geen besproken plaatsen. Om die reden gaan de zaaldeuren al om 10.30 uur open, zodat concertbe zoekers op hun gemak een plaats kunnen uitzoeken. Het concert begint om 11.00 uur. Om het half uur dat rest voor aanvang niet in stilte te laten verlopen, zorgt pia nist Bertus Nicodem voor aange name easylisteningmuziek. Gastheer/presentator Gerard Cox heet het publiek welkom en in zijn Lied van de Week haakt hij humorvol in op recente gebeurte nissen. mem loods De weekvraag: je kunt in Rotterdam op vele manieren 't schip in gaan. Er is een bedrijf dat van oudsher rondvaarten organiseert. Weet u welke? De weekprijs Philips scheerapparaat met medewerking van tw.v. 250,- LET OP, want uw briefkaart is een gulden waard! Per goede inzending geeft De Havenloods een gulden aan een van de goede doelen in uw regio. De actie loopt tot het jaar 2000. Stuur uw briefkaart(en) met de goede oplossing naar: Het Mysterie van De Havenloods, Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam dienstverlening in openluchtrecreatie 010 - 298 10 10 DE WINNAAR VAN VORIGE WEEK WAS: F. van Bodegraven Barendrecht De weekprijs: Philips scheerapparaat t.w.v. 250,- Wij graveren met de nieuwste computertechniek de foto van uw geliefde VSpO Trouwringeii...een sieraad voor het leven ERKEN in Wereldhaven Rotterdam door: ROGER HUYS t.v'lll 1.1.' foto: Studiopress 100 weken Mystery-spel Teksl idee: MiER Entertainment Foto's: Janssen de Kievith Nou, wat mij betreft kunnen de winnaars 't schip in Nou, Edt we hebben een flinke klus voor de boeg Ze hebben ons opgescheept met het bedenken van een prijs voor de Quiz To groensQrviee zuid rvice zuid I# holland Van Haeftenstraat 24 (Trouwringen-Studio Sativar) Tel: 010 - 43 21 781 Van Haeftenstraat 4-6 3074 NK Rotterdam-Zuid Tel: 010 - 43 29 493 Duyvensteynstraat 11a 3042 BA Rotterdam-Overschie Tel: 010-46 27 788 Uitweg 19 3051 JP Rotterdam-Hillegersberg Tel: 010-21 82 613

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 5