Toen en nu Koeien aan de wandel Bedevaartgangers naar inmiddels gesloopte kerk Fleurig voorjaar en kille herfst aan Nieuwe Haven Lichtgevend zebrapad als primeur voor Schiedam Reis door verleden in Gemeentearchief NÊém^ N Schiedam is een stad in beweging. Niet altijd tot volle tevreden heid van de inwoners, die de beweging wel eens de verkeerde kant op vinden gaan. Zij denken aan 'bouwputten' van Branderspoort en metro. Anderen zien deze werkzaamheden als verbetering en vernieuwing van de stad. Het zich klaar maken voor de nieuwe eeuw die op de loer ligt. Niet alleen tegenwoordig verandert Schiedam van gedaante, met een nieuw Stadserfcomplex met theater, een zich steeds uitbreidend SpalandOost. Sinds 1949, het jaar waarin het eerste Nieuwe Stadsblad het levenslicht zag, is er ook veel veranderd. Eigenlijk verandert een stad op twee gebieden: natuurlijk wordt er gesloopt en gebouwd, maar ook het straatbeeld verandert. Op deze pagina wordt de lezer meegenomen langs een paar Schiedamse straatbeelden van vijftig jaar geleden. Dit gebeurt tijdens een korte wandeling door een stukje Schiedam: van de Broersvest/Koemarkt over de Gerrit Verboonstraat via de Oranjebrug langs de Nieuwe Haven naar de Burgemeester Knappertlaan. Voor wie meer plaatjes wil zien uit het Schiedam van het midden van deze eeuw of zijn/haar kennis daarvan wil testen: verderop in deze jubileumbij lage staat een fotopuzzel over Schiedamse plek jes van toen en nu. Deze oude foto zou een hele mooie illustratie kunnen zijn van de naam 'Koemarkt'. Ware het niet dat de dieren die hier zijn vastgelegd niet op dit plein wer den verhandeld, ze hadden al een wandelingetje achter de rug. Dit vee kwam namelijk per boot uit Ierland. De dieren zijn gelost in de Merwehaven en worden door Ierse veedrijvers door de stad gedreven. Dat gebeurde meestal onder begeleiding van de bere den politie. Hun bestemming is geen vrolijke: het reisje gaat richting het openbaar slachthuis. Op de foto betreden ze zojuist de trambaan. Je moet er niet aan denken dat dit soort taferelen zich vandaag de dag nog in ons centrum afspelen. Met een beetje fantasie zie je het voor je: toeterende, ongeduldige automobilisten die moeten wachten tot de stoet aan hen voorbij is getrokken. De die ren maken uiteraard geen haast op weg naar hun eindbestem ming, laverend tussen de kios ken en de kraam van Bram Ladage, ook al weten ze niet dat het hun laatste tripje is. Scooters die slippen in wat de toekomstige gehaktballen en biefstukjes onderweg nog laten vallen... Even staat het opgedre ven vee oog in oog met hun evenbeeld; ze worden vanuit de hoogte aangestaard door twee harde en koude koeienkoppen. Die twee hoeven echter niet mee, zij hebben het eeuwige leven. Op de achtergrond van de foto uit 1949 is te zien waar zich vroeger de Hema bevond, in het gebouw dat nu beter bekend staat als C&Apand, hoewel deze Bisschop Van Luijn bracht begin september dit jaar een bezoek aan Schiedam aan gezien de voltooiing van de restauratie van de Singelkerk werd ge vierd. Hij was, net als velen met hem, onder de indruk van manier waarop de volledig opgeknapte basi liek er tegenwoor dig weer uitziet en sprak de wens uit dat Schiedam hiermee weer een bede vaartsoord wordt. Dat de Brandersstad dat vijftig jaar geleden zeker nog was, is goed te zien op deze foto uit 1949 van de noordzijde van de Gerrit Verboon-straat. Een der gelijke optocht van bedevaart gangers was een jaarlijks ver schijnsel. Uit Rotterdam kwa men de gelovigen over de Rotterdamsedijk vanaf het Marconiplein naar de Frankelandsekerk wandelen. Deze kerk staat er nu niet meer. Het- gebouw is in 1969 ges loopt, terwijl de eerste steen voor de kerk toch pas iets meer dan een eeuw gelden was gelegd, in 1858. De Gerrit Verboonstraat begon zijn geschiedenis als de Torentjesstraat, naar de Hoofdpoort met de twee toren tjes die daar stond. In 1861 werd de naam vervangen door Voorstraat. Het gedeelte dat voor de Plantage lag, ging men toen Verboonstraat noemen. Zeer kort daarna werd de naam veranderd in 'Gerrit Verboon straat'. Dit was een onderwij zer die leefde tussen 1769 en 1854 en les gaf aan de stadsar menschool aan het Broersveld. Dat deze sociaal bewogen man grote waardering kreeg, bleek wel uit zijn voor die tijd enor me pensioen van duizend gul den per jaar. In 1922 verdween de naam Voorstraat. Zes jaar daarna was het weer tijd voor verandering, maar nu niet wat betreft de naam. De straat zelf ging er anders uitzien door een gedeeltelijke verlegging toen de nieuwe Koemarktbrug werd gebouwd In 1936 gebeurde hetzelfde aan de andere kant na de sloop van het oude Postkantoor en de bouw van de ssuUf'SWj» HET NIEUWE STADSBLAD TOEN EN NU WOENSDAG 6 OKTOBER 1999 40 - 7 zaak hier alweer een poosje weg is. Zou er over vijftig jaar nostal gisch worden teruggekeken naar het ANWBpand met die leuke ouderwetse autootjes? HAV'bank met winkelgalerij. Hoe de straat er dan in 1949 uitziet, na alle veranderingen, is hier te zien. En de bedevaart gangers. Zouden zij nu, vijftig jaar later, weer in groten getale naar Schiedam komen, voor zien in de de mooie Liduinabasiliek? straten van Deze kerk kan nog zo prachtig Schiedam, zijn geworden, een dergelijke stoet zal men waarschijnlijk niet meer jaarlijks aantreffen In vijftig jaar is er zo veel veranderd. Maar toch ook weer zo weinig. Want de bloemenschuit in de Nieuwe Haven, die ligt er nu nog op die plek. Ook de mooie geveltjes van de bedrijfspan den van de Schiedamse Cartonnage Fabriek op de achtergrond vormen een bij zonder herkenningspunt. De Oranjebrug zal evenmin vraagtekens oproepen. Op deze foto van rond het mid den van de eeuw is het voor jaar aangebroken. Het bloe- menvrouwtje ligt weer met haar schuit in de Nieuwe Haven. Het is een zonnige dag, hoewel nog niet echt warm. De dame met de baret haalt met haar nieuwe plantje ook een beetje voorjaar in huis. De foto van nu toont een minder vrolijk aangezicht. Dat ligt niet aan de schuit, maar aan het sei zoen. Het is najaar en de plantenschuit is 'dicht'. Was deze foto in de zomer geno men, dan zou de gelijkenis helemaal frappant zijn geweest, want dan doet de hedendaagse 'winkel' qua groei en bloei zeker niet onder aan die van vroeger dagen. In de winter is de schuit wel altijd weer even open, dan worden op deze plek kerst bomen verkocht. De Nieuwe Haven is uiteraard niet meer zo nieuw als de naam wil doen geloven. In 1612 werd besloten om ten westen van de oude Haven, een nieuwe te graven. De weg die naast het water liep kreeg vervolgens de naam Nieuwe Havenweg, wat na bes trating in 1858 veranderde in Nieuwe Havenstraat. Tegenwoordig zijn de zebrapa den niet meer weg te denken uit het stadsbeeld. Maar nog maar vijftig jaar geleden zorgt dit fenomeen voor een historische gebeurtenis die plaatsvindt op de Burgemeester Knappertlaan. Ter hoogte van de Van Ostadelaan, worden de over steekplaatsen als eerste in Nederland gestreept met een lichtgevende plastic yerf. Schiedam als eerste stad veili ger, met beter zichtbare zebrapa den. Uiteraard gebeurde dit werk nog niet met de wagentjes die dat werk nu uitvoeren, maar ambachtelijk met de hand. De één hanteert de emmer verf. de ander de 'kwast'. Maar de zebrastrepen zijn er niet minder kaarsrecht om. Voorbijgangers blijven staan om het werk te aan schouwen. Sommigen staan er met hun neus bovenop. Op de achtergrond is de Van Ostadelaan te zien met links de Jan Steenstraat. De Burgemees ter Knappertlaan is door de jaren heen overigens wel een beetje van naam veranderd. Burgemeester Laurentius Knappert (17961878) kreeg in 1860 een straat die naar hem was genoemd, namelijk de Laurensstraat. Deze zoon uit een gerenommeerde Schiedamse familie was op vrij jonge leeftijd de medeoprichter van de spaar bank Anno 1820. In 1844 werd hij burgemeester van Nieuwland, Kortland en 's Graveland, een gemeente die tot 1855 zelfstandig zou blijven. In 1850 kreeg hij Kethel Spaland onder zijn hoede, waarna hij werd benoemd tot burgervader van Schiedam. Nadat hij in 1878 was overle den, veranderde de Laurensstraat van naam in Laurens Knappertstraat Toch wilde men in 1919 de naam waarschijnlijk wat meer aan zien geven en werd die toen officieel Burgemeester Knappertalaan. Deze naam ging in 1926 ook gelden voor het nieuw aangelegde stuk tus sen d Aleidatraat en Vlaardingerdijk. Toch wel een beetje lange naam, vond men waarschijnlijk al snel en nu ove rigens nog zodat de afkorting BKlaan al spoedig algemeen geaccepteerd werd. SCHIEDAM - Het uitstapje op deze en de puzzelpagina naar het Schiedam van vijftig jaar geleden is tot stand gekomen met behulp van het Gemeentearchief Schiedam. Het doen van onderzoek in de Schiedamse archieven heeft iets weg van het maken van een ontdekkingsreis door het verle den. De sensatie van de tast baarheid van eeuwenoude, soms zeer persoonlijke, docu menten die de onderzoeker zelf mag inzien, brengen het verle den dichterbij. Er valt heel wat te ontdekken in de drie kilome ter archieven die in het gemeentearchief van Schiedam worden bewaard. Het archief heeft vanzelfspre kend niet alleen foto's van vijf tig jaar geleden in bezit, maar bewaart de bronnen van de geschiedenis van de stad Schiedam. Op de derde verdie ping van het Stadserfcomplex worden in de eerste plaats de archieven van de stedelijke overheid bewaard. Maar ook probeert men hier archieven van personen, instellingen en bedrijven te verwerven. Een samenleving bestaat immers niet uit alleen de overheid. In het archief is onder andere informatie over Wilton Fijenoord (18751964) te vin den, of over distilleerderij Daniel Visser (18101985). lite ratuur over de geschiedenis van de stad. tijdschriften en kran ten. Zo kan men elders in deze jubileumuitgave de eerste voorpagina van Het Nieuwe Stadsblad van 6 oktober 1949 vinden. Het gemeentearchief beschikt ook over een omvang rijke topografischhistorische atlas. Hierin bevindt zich beeld en geluidsmateriaal dat op een of andere manier te maken heeft met de stad en zijn inwo ners: circa 40.000 foto's van straten, pleinen, inwoners en evenementen, talrijke prenten en plattegronden uit Vroeger tijden, ruim 100 films, bijvoor beeld over een koninklijk bezoek of de werking van de gasfabriek en vele interviews met bekende en minder beken de Schiedammers. Daarnaast kan men met behulp van het computerprogramma Skopeo naar hartelust rondneuzen tus sen oude Schiedamse foto's. Het Gemeentearchief is geves tigd aan Stadserf 1, tel. 2465757. Het archief is iedere werkdag open van 9.00 tot 17.00 uur. III mmmmmmmmmn «ST tijRiiij

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 25