Van rollen behang a zestig cent naar complete woninginrichting 'Stadsblad blijft de beste manier om Schiedammers te benaderen' 'Mijn eigen kinderwagens werden onder mijn kont vandaan verkocht' ADVERTEERDERS VAN HET EERSTE UUR WOENSDAG 6 OKTOBER 1999 40 - 19 Adverteerders tevreden over jarenlange samenwerking Tom Leusen van De Ooievaar droomt van Kinderwagenmuseum in Schiedam HET NIEUWE STADSBLAD SCHIEDAM - Van Meurs begon met behang, karpetten en valt af te leiden aan de leus 'De marmoleum. Nu, 75 jaar later, verkoopt de zaak die het firma die meer dan een halve bijvoegsel 'binnenhuisadviseurs' heeft gekregen, exclusieve eeuw tevreden klanten kweekt.' meubelen en richt men zelfs complete woningen in. Al In 1950 werd de bestaande bouw vanaf het begin van Het Nieuwe Stadsblad adverteert men op de hoek Oranjestraat/Lange ook in deze krant: "Er was geen andere krant en nu nog is Nieuwstraat gesloopt en kon het de krant van Schiedam, daar ga je niet aan voorbij", men een jaar later met nieuw- aldus F. Molendijk die al 37 jaar bij Van Meurs bouw beginnen. In 1952 werden binnenhuisadviseurs werkt. de nieuwe panden geopend door Driekwart eeuw geleden begon Van Meurs aan Singel 128. Een winkel voor iedereen was het toen, waar linoleum, gordijnen en rollen behang werden ver kocht. Ook kon men laten behan gen door de zaak. Molendijk heeft nog een plakboek met oude folders en advertenties: "Hier heb ik een advertentie uit 1950. Een rol behang kostte toen zestig cent. Daar moet ik nu om lachen." De klanten waren er toen blijkbaar ook blij mee, wat valt af te leiden aan de leus 'De firma die meer dan een halve eeuw tevreden klanten kweekt.' In 1950 werd de bestaande bouw op de hoek Oranjestraat/Lange Nieuwstraat gesloopt en kon men een jaar later met nieuw bouw beginnen. In 1952 werden de nieuwe panden geopend door de vrouw van toenmalig burge meester Peek. In dat jaar verhuis de Van Meurs naar de huidige locatie: de Oranjestraat 11Eerst had men in deze straat één pand, daarna breidde de winkel uit. "Vanaf de nieuwbouw in deze straat zitten we hier. Alleen Argus zit hier ook al zo lang, vanaf het begin." De andere win kels die nog wel op een folder van het tienjarig bestaan van de straat staan, zoals Albert Heijn en confectiewinkel Ruseier, zijn inmiddels verdwenen. In die tijd na de verhuizing, de jaren vijftig en zestig, ging Van Meurs zich meer richten op meu bels en verlichting. Molendijk: "Nu zitten we in het topsegment van de binnenhuiskunst. We richten complete woningen in, geven adviezen en leveren de betere kwaliteit. We kunnen het complete pakket leveren: bij voorbeeld ook zonnewering, Toch zijn we geen megabedrijf, maar klein met een persoonlijke klantenbinding." Zeker niet alleen vanuit Schie dam komen de klanten naar Van Meurs binnenhuisadviseurs. Molendijk: "Sommige Schie dammers komen niet omdat de stad slecht bereikbaar is en omdat er natuurlijk concurrentie is van Vlaardingen en Rotterdam. Eigenlijk hebben we klanten uit de hele regio, zelfs uit Voorne-Putten." Want hoe goed de samenwerking met Het Nieuwe Stadsblad ook is, de winkel moet het ook van mond- tot-mond-reclame hebben. "Mensen zien bijvoorbeeld bij de buren of bij kennissen hoe mooi het bij hen is ingericht en willen dat dan ook." Door de jaren heen heeft F. Molendijk wel gemerkt dat men sen het wonen anders zijn gaan ervaren. "Ze stellen hogere eisen. Wonen wordt nu ook heel erg onder de aandacht gebracht, bijvoorbeeld met woonprogram- ma's op tv of woonrubrieken. Mensen vragen duurdere mer ken, doordat ze goed worden voorgelicht. Het is een trend. Een mooi ingericht huis kan een inspiratiebron zijn." Molendijk en zijn collega's bij Van Meurs vinden het belangrijk dat alles in een vertrek harmonisch op elkaar is afgestemd. "De meu bels moeten zijn geïntegreerd." De binnenhuisadviseurs hebben echt liefde voor het vak, vertelt hij. "Vorige week bijvoorbeeld hadden we na een grote inrich ting heel enthousiaste klanten. Daar doe je het voor." Ook al is Van Meurs door de jaren heen veranderd in een exclusieve woonwinkel, men is altijd bij het Stadsblad gebleven. "De oprich ter Van der Klink woonde hier vroeger om de hoek. Door hem is de krant groot geworden. Het Nieuwe Stadsblad heeft zich bewezen als een sterke krant en bestaat nog altijd voor Schiedam. Tegenwoordig staan we ook wel in de woonbladen. Maar het Stadsblad zien wij nog altijd als de aangewezen weg om bij de Schiedammer te adverteren." SCHIEDAM - Het succes van Het Nieuwe Stadsblad is in de loop der jaren voor een belangrijk deel bepaald door het Schiedamse bedrijfsleven. De adverterende detaillisten en bedrijven zorgen immers voor de inkomsten. Derhalve mogen ook zij niet ontbreken in deze jubileumuitgave. Een rondje langs enkele winkeliersverenigingen in Schiedam: 'Al sinds het begin van ons win kelcentrum adverteren we in Het Nieuwe Stadsblad.' J. Bosman van Janse Herenmode is namens winkelcentrum Spaland belast met de promotie van het centrum en dus ook met de advertenties. 'Winkelcentrum Spaland bestaat dit jaar 20 jaar. Het centrum telt zo'n 50 winkels, waarvan onge veer 75% is aangesloten bij de winkeliersvereniging. Dat zegt iets over de saamhorigheid. Die loyaliteit vinden we ook terug in de relatie met Het Nieuwe Stadsblad. De samenwerking is prima. Het beperkt zich niet tot het strikt zakelijke. Advertentieverkoper Ruud Spierings denkt ook goed mee in bijvoorbeeld de promotie van winkelcentrum Spaland. En dat was bij zijn voorganger Jan Groeneveld idem dito. Er is bin nen de winkeliersvereniging ooit de vraag gesteld of we met onze door Chrit Wilshaus SCHIEDAM - De firma Van der Vlies aan de Groenelaan is al drie gene raties een begrip. Vanuit de hele regio komen klanten speciaal naar de Gorzen om hier schoonmaak- en huis houdelijke artikelen te kopen. De kracht zit hem vooral in het uitgebreide assortiment dat uit meer dan 12.000 artikelen bestaat. 'Bij ons kunnen mensen nog terecht voor een pakje waspoeder', aldus de huidige eigenaar Gerard van der Vlies. 'De winkel bestaat sinds 1882', vertelt Gerard van der Vlies. 'Mijn opa begon vanuit het woonhuis met de verkoop van zakjes bleek en dergelijke. Samen met een oom van mij heeft mijn vader er een echte advertenties eens naar een ande re krant moesten, maar het ant woord was vrijwel unaniem 'nee'. In de regel krijgen we in Het Nieuwe Stadsblad precies wat we willen. Bovendien is de bezorging van de krant in Schiedam-Noord naar tevreden heid', aldus de heer Bosman. 'Het Nieuwe Stadsblad wordt ook heel goed gelezen. Echt Schiedams nieuws vind je eigen lijk alleen maar daarin.' Over de toekomst is de heer Bosman optimistisch gestemd: 'We hebben in ons winkelcen trum alles in huis voor zowel de dagelijkse boodschappen als voor de luxere aankopen. Bovendien breidt de wijk zich uit, waardoor het aantal potentië le klanten toeneemt.' De Dam De winkeliers aan de Dam heb- winkel van gemaakt, waar in het begin borstels en bezems werden verkocht. Die hebben we trou wens nog steeds in ons assorti ment zitten. Langzamerhand kwamen daar steeds meer ver schillende producten bij. ben meer een traditionele bin ding met Het Nieuwe Stadsblad, zo blijkt uit de woorden van P. Jongepier van Decokay Van Loenen. 'Deze winkel bestaat al zestig jaar en ik werk hier al der tigjaar. En ik weet niet beter dan dat er wordt geadverteerd in Het Nieuwe Stadsblad. Toen ik een kleine jongen was, kwam meneer Van der Klink hier al', vertelt de heer Jongepier. 'Kijk, de roots van Schiedam liggen natuurlijk aan de Dam. Dit is de oudste winkelstraat van Schiedam. Hetzelfde geldt voor Het Nieuwe Stadsblad. Dat is een begrip en blijft de beste manier om Schiedammers te benaderen.' Volgens Jongepier is er in de loop der jaren wel het één en ander veranderd. 'Vroeger gin gen de advertentieverkopers winkel voor winkel langs om een advertentie op te halen. Tegenwoordig wordt door onze contactman Eric den Breejen meegedacht over zaken als pro motie en dergelijke.' Over de toekomst van de Dam als win kelstraat maakt de heer Jongepier zich geen zorgen. 'Als Momenteel kan de klant bij ons terecht voor 12.000 verschillen de schoonmaak- en huishoudelij ke artikelen.' 'Doordat ons aanbod zo geva rieerd is, trekken we klanten uit de hele regio. We worden ook straks Jan des Bouvrie in de Korenbeurs zit, heb je een grote kans dat het centrum zich op winkelgebied gaat hergroeperen. De betere winkels gaan zich dan rond de Korenbeurs en de Dam concentreren. Dan wordt dit deel van de stad weer echt het hart.' Hoogstraat Die mening wordt gedeeld door John van Buuren van C'est Bon en voorzitter van de winkeliers vereniging Hoogstraat. Ook hij denkt dat de komst van Jan des Bouvrie een gunstige uitstraling zal hebben naar de omliggende winkelstraten. 'Het zal wel bete kenen dat de winkels voor de dagelijkse boodschappen min of meer uit de Hoogstraat zullen verdwijnen.' Ook de winkeliers van de Hoogstraat zijn al vele jaren vaste adverteerders in Het Nieuwe Stadsblad. 'We hebben als winkeliersvereniging, maar ook als onderdeel van het Centrummanagement, bewust gekozen voor Het Nieuwe Stadsblad', zegt John Van Buuren. 'Zelf adverteer ik al ruim 20 jaar in die krant. In 1977 regelmatig gebeld met de vraag of we zus of zo nog verkopen. Evenzeer kunnen klanten hier bijvoorbeeld een nieuwe hand greep kopen voor de pan, beho rende bij de pannenset die ze twintig jaar geleden bij ons kochten. En dat is in de meeste andere zaken toch niet meer het geval: je koopt iets en korte tijd later is het product al uit de han del genomen. Laat staan datje er nog vervangende onderdelen voor kunt krijgen.' Waardeloos Van der Vlies is het volstrekt oneens met de gedachte dat spul len maar een bepaald aantal jaren mee mogen gaan en dan vervangen moeten worden. 'Neem nou een snelkookpan. Daarvan kunnen de rubberring en de smeltzekering het begeven. Als je deze onderdelen niet kunt vervangen, vind ik zo'n pan waardeloos. Die zou ik ook nooit willen verkopen.' was het het best gelezen huis- aan-huisblad en dat is het vol gens mij nog steeds. Het is ook de meest serieuze krant, redac tioneel van een goed niveau. Dat zeg ik niet alleen als adverteer der, maar ook als trouw lezer. Thuis blader ik Het Nieuwe Stadsblad altijd door vanwege de vele lokal'e informatie en niet te vergeten de familieberichten.' De combinatie van adverteren en redactie was voor de Hoogstraat (waartoe ook de winkels aan de Grote Markt en Koemarkt beho ren) en het Centrummanagement ook een belangrijk argument bij de keuze van het Stadsblad. 'We hebben een goede deal kunnen sluiten, onder meer met een gezamenlijke redactionele pagi na, waarin we onze activiteiten en de ontwikkelingen in de bin nenstad kunnen aankondigen. Dat is uitstekend geregeld', meent Van Buuren. die het de goede kant ziet uitgaan met de Hoogstraat. 'Langzaamaan komt het keerpunt in zicht. De nieuwe bestrating is pas het begin. We hopen nu de leegstand van win kelpanden aan te pakken. De komst van Des Bouvrie zal daar Het koopgedrag is in de loop der jaren drastisch veranderd, aldus Van der Vlies. 'Vroeger schaften mensen een hele keukenuitzet in één keer aan. Tegenwoordig wordt van alles en nog wat bij elkaar gekocht. Een blauw ver giet bij een groene weegschaal is nu heel gewoon geworden.' Volgens Van der Vlies laten men sen zich in hun koopgedrag vooral leiden door het visuele aspect. 'Waar ze iets leuks zien, gaan ze naar binnen. Als je dege lijke spullen verkoopt, zie je ook dat klanten terug blijven komen. Met name op zaterdag komen mensen voor duurzame spullen. Daarbij willen ze uiteraard goed geïnformeerd worden en dat is logisch. Want 300 gulden in één keer uitgeven voor bijvoorbeeld een pannenset is een hoop geld.' Twaalf wassoorten Wie wil weten welke wassoort hij het beste voor zijn parket vloer kan gebruiken, is bij de zeker aan meewerken.' Broersvest De band, die de winkeliers van de Broersvest met Het Nieuwe Stadsblad hebben, is een bijzon dere. Immers, Het Nieuwe Stads blad is tussen 1949 en 1987 zelf aan de Broersvest gehuisvest geweest. 'Ik kan me nog goed herinneren dat meneer Van der Klink hier binnenstapte', vertelt C. Kok, van de gelijknamige juwelierszaak. 'Ons bedrijf be staat al sinds 1895, maar vanaf de oprichting van Het Nieuwe Stadsblad adverteer ik al daarin. Schiedammers onder elkaar, hè?' Juwelier Kok is net als 29 andere winkels aangesloten bij de winkeliersvereniging Broersvest. In tegenstelling tot veel andere winkeliersverenigin gen wordt het adverteren hier niet gecoördineerd. 'Nee, iedere ondernemer adverteert afzonder lijk en waar hij zelf wil. Maar verreweg de meeste staan in het Stadsblad. Alleen bij gezamenlij ke activiteiten adverteren we als winkeliersvereniging, zoals nu met een prijsvraag. Het Nieuwe firma Van der Vlies eveneens aan het juiste adres. Van der Vlies: 'Wij verkopen wel twaalf verschillende soorten, omdat elke vloer een andere behande ling vraagt. We moeten het dus niet hebben van mensen die naar een supermarkt gaan waar de keuze beperkt is en ze maar wat meenemen om thuis op de vloer te smeren. Wat ik over boenwas zei, kan ik bijvoorbeeld ook over boodschappen wagentjes zeggen: bij ons kunnen mensen kiezen uit wel 20 verschillende soorten. Bovendien zie je dat zaken als Blokker en Marskramer hun basisassortiment loslaten. Ze staan wel met een weegschaal in een foldertje, maar op is op.' De grote verscheidenheid aan artikelen brengt een nog grotere voorraad met zich mee. 'Soms vragen mijn vrouw en ik ons wel eens af of we inderdaad alles op de plank moeten hebben liggen; je moet er wel zin in hebben dat allemaal bij te houden.' Stadsblad is dan een bewuste keuze. Naar ons idee wordt die krant het best gelezen en levert het voor de adverteerders de meeste respons. We hebben wel eens elders geadverteerd, maar dat is niet bevallen. Ik kan me nog goed herinneren dat er jaren geleden in Overschie een kleine opstand ontstond toen Sijthoff Pers besloot om Het Nieuwe Stadsblad daar niet meer te ver spreiden. Want zelfs daar wilde men weten wat er in Schiedam te beleven viel', aldus de heer Kok. Fons Okkerse van Horn Elektro, eveneens aan de Broersvest, beaamt de woorden van de juwe lier. 'Het Nieuwe Stadsblad is gewoon een belangrijk medium. Zowel als burger als als onderne mer lees ik die krant met belang stelling om te zien wat er om me heen gebeurt. Door het puur lokale karakter is het voor ieder een heel herkenbaar.' Broersveld Geheel in tegenstelling tot de andere winkeliersverenigingen in Schiedam, kent winkeliersver eniging Broersveld geen histori- Eerlijk advies 'Uit de praktijk weten we dat een goed en eerlijk advies door klan ten altijd zeer op prijs wordt gesteld. Naast een degelijk advies blijft het belangrijk om van tijd tot tijd met prijsacties te komen. Je kunt als winkelier nu eenmaal niet genoegzaam ach terover leunen en verwachten dat het allemaal vanzelf gaat. Je moet je best blijven doen om (nieuwe) klanten te trekken.' Bij Van der Vlies blijven ze de ontwikkelingen op schoonmaak- gebied op de voet volgen. 'Het nieuwste van het nieuwste zijn de zogenaamde microdoekjes, die zonder zeep werken en een groot reinigend vermogen heb ben. Dat zit hem in de vezels, vele malen kleiner dan een men selijk haar, waarvan de doekjes gemaakt zijn. Een reinigings middel aan de doekjes toevoegen zou zelfs averechts werken. Mensen denken dat ze met een flinke scheut sop of bleekmiddel sche en emotionele band met Het Nieuwe Stadsblad. 'Nee, de keuze voor Het Nieuwe Stads blad als advertentiemedium is voornamelijk een zakelijke afweging. Daarbij komt dat wij zijn aangesloten bij het Cen trummanagement, dat een adver tentiecontract heeft met Het Nieuwe Stadsblad', erkent Patricia Quadt van Le Marché antiek en woondecoraties. Zij is voorzitter van de winkeliersver eniging Broersveld, die 21 leden telt. 'Maar deze winkeliersver eniging bestaat in de huidige vorm ook pas 2Zi jaar. Dan kan er natuurlijk ook nog geen spra ke zijn van een historische rela tie.' De winkeliers van het Broersveld adverteren niet geza menlijk, maar afzonderlijk. 'Alleen bij acties en activiteiten als de antiekmarkt en bijvoor beeld het WK voetbal, wordt er wel collectief geadverteerd', weet mevrouw Quadt. 'Overigens kan ik niet anders zeggen dan dat de samenwerking met Het Nieuwe Stadsblad uit stekend is. De krant is natuurlijk ook een begrip in Schiedam. Iedereen kent het en leest het.' de boel wel schoon krijgen, maar dat is flauwekul. Bacteriën wor den op deze manier eigenlijk alleen maar verplaatst. Groene zeep is ook nog steeds een goed schoonmaakmiddel. Om nog even op die microdoekjes terug te komen: die gaan het nu hele maal maken.' Van der Vlies: 'Ik prijs mij gelukkig dat we weinig verloop hebben onder het personeel. Klanten weten daardoor dat ze geholpen worden door deskundi ge krachten. Uiteraard mag ik zeker mijn vrouw, die zes dagen per week keihard meewerkt, niet vergeten een pluim te geven.' Dat het tegenwoordig allemaal har der, zakelijker en minder gemoe delijk is geworden dan vroeger, vindt Van der Vlies een negatieve ontwikkeling. 'Het lijkt ook wel of de mensen minder geduld hebben dan eerst. Maar ondanks wat ik net zei, ben ik nog nooit met tegenzin naar mijn werk gegaan.' door Theo H.B. Schoenmakers We schrijven 1913. 'Oma' Leusen-Engeln, de grootmoeder van de huidige eigenaar Tom Leusen, heeft ondanks haar vijf kinderen, vier dochters en een vijf jaar oude zoon, naar haar gevoel te weinig om handen. Op Hoogstraat 140 begint ze een winkeltje. In knopen, garen en werkmanskleding. Tot haar cliëntèle behoren de collega's van haar man bij de Gusto. 'Opa' is daar wat je nu bouwkundig tekenaar zou noemen. Ze ver koopt handdoeken - toen nog aan de rol - en ander huishoudelijk textiel, maar ook korsetten In de trotste advertentie, linksboven op de voorpagina van de voor loper van Het Nieuwe Stadsblad in 1913, staan vier Nederlandse vestigingsplaatsen: Alkmaar, Purmerend, Zaandam, Schiedam. Het wekt de indruk van een nieuw filiaal van een keten, al is het nog net niet 'Parijs, Milaan, Londen, Amsterdam' van de huidige designers. Oma wilde indruk maken en noemde de plaatsen waar neven en nichten een nering dreven. In Haarlem vind je nog steeds Engeln herenkle ding. A.G.W.L. Leusen, de laatste voorletter staat voor de Schiedamse stadsheilige Liduina, is de derde generatie die de inmiddels fors uitgegroeide winkel drijft. Tussen hem en de oprichtster in zit Toms vader, oma's jongste zoon, die de zaak vlak voor de oorlog overnam. In 1946 geboren verhaalt de huidi ge baby winkelier, niet uit eigen herinnering, maar omdat hij de verhalen honderden keren gehoord heeft, hoe zijn vader steeds een kinderwagentje voor zijn zoon liet maken, om het zodra zich een koper aandiende, van de hand te doen: "Ik heb in minstens zes verschillende kin derwagens gelegen, die steeds onder m'n kont vandaan werden verkocht." Nu koopt hij oude kinderwagens terug. Op zolder staan zo'n tweehonderd antieke en klassieke modellen. Soms wordt hij gebeld, wanneer bij voorbeeld een oudere dame naar een bejaardenhuis gaat, en de kinderen in de kelder hun vroe gere kinderwagen aantreffen. Hij haalt hem graag op en stelt er ongevraagd een VVV-bon tegen over. Het is zijn droom een kin derwagenmuseum te beginnen. Natuurlijk in Schiedam. Hij heeft al contacten gehad met de gemeente om een geschikt pand te vinden. Veel Schiedammers weten van zijn verzameling en dagelijks wordt er meermalen in de winkel gevraagd om ze hem kunnen bekijken. De wagens, sommige nog daterend uit de vorige eeuw, staan echter opge stapeld op zolder, soms zelfs op platen die op de leidingen zijn gelegd. Bekijken is er helaas niet bij. Restaureren wil Leusen niet, alleen schoonmaken. "Je moet kunnen zien dat 'ie gebruikt is." Zijn museum moet geen eindelo ze rij wagentjes worden: "Ik wil er tafereeltjes van maken, met badjes, weegschaaltjes en allerlei andere spullen. Ook die vinden voorlopig een plaatsje op de grote zolders, bij de actuele win kelvoorraad. Sinds de allereerste werden alle kranten, waarin werd geadverteerd, ook op zolder bewaard. Dozen bewijsnum mers, met de verzendstrook er nog om. De Ooievaar is een absoluut begrip in Schiedam. Minstens vier generaties baby's lagen in wagens van eerst Leusen- Engeln, toen De Ooievaar. Zelfs als ze naar Spijkenisse of elders vertrokken zijn, komen oma's terug naar de zaak waar ooit hun eigen kinderwagen vandaan kwam om het traditionele cadeau voor hun kleinkind te kopen. Laatst stond een familie met vier generaties tegelijk in de winkel: de pasgeboren baby en moeder, grootmoeder en overgrootmoe der. "Oma's kopen een degelijke, traditionele wagen. Maar de klassieke wagen wordt in snel tempo verdrongen door de drie wieler. Jonge ouders willen tegenwoordig zo'n joggingwa- gen", zegt Leusen met spijt in zijn stem. "Ik ben geen arts, maar ik ben bang dat we over vijftien, twintig jaar een genera tie met rugklachten hebben. Ik ben ervan overtuigd dat het voor het ruggetje en nekje van de baby veel beter is wanneer hij of zij plat ligt, en niet onder een hoek in die moderne dingen, waar men ook nog eens veel meer in schokt en beweegt." Hij beantwoordt, als vanzelfspre kend, aan de groeiende vraag, maar adviseert desgevraagd altijd tegen een driewieler. Dinky toys Toen vader de zaak verliet, werd deze voortgezet door Tom en zijn zus Marlène. Men voerde een assortiment voor baby en kleuter tot vijf jaar. Maar "een jongetje van vijf wil niets meer in een babywinkel komen uitzoeken", aldus Leusen. Zo dreef de eerste generatie mondige kinderen broer en zus, overigens in de beste verstandhouding, uit elkaar. Tom bleef in De Ooievaar, Marlène startte, een stukje verder op de Hoogstraat, Carroussel. Tom bedient de markt voor de 0 tot 1-jarigen, waarna Marlène het overneemt tot een jaar of vijf. Toen zijn zus Caroussel begon en Tom zijn markt tot de aller jongsten beperkte, werd alle speelgoed uitverkocht. De etala ge stond vol met dinky toys. tegen de oude prijzen van fl. 2,75 tot 3,25 met daarop tien procent korting. Er klinkt nog verbazing door in Leusens stem als hij ver haalt hoe er plotseling "volwas sen kerels in de zaak stonden, die er twintig of dertig tegelijk koch ten. De paar honderd die nog over waren, haalde ik uit de eta lage. De volgende morgen om negen uur, toen ik de winkel open deed, stonden er een paar man voor de deur te wachten en vroegen waar die autootjes gebleven waren. Sinsdien verza mel ik ze zelf. Afgelopen week einde was ik op een beurs, staat daar een MG dinky toy, precies dezelfde die ik voor 3,25 of 3,95 heb verkocht. Vragen ze zes- honderd-vijf-en-negentig gulden voor. En ik verzeker je: die wordt voor zeshonderd verkocht ook." Aanpalende pandjes werden in de loop der jaren opgekocht, waardoor de winkel kon worden uitgebreid. Sinds 1913 niet uit het assortiment verdwenen zijn zuigflessen, slabbetjes en katoe nen luiers. De revival van een aantal jaar terug is al weer voor bij, maar er is nog steeds vraag naar, al zijn ze tegenwoordig voorgevormd. "Je moet ons eigenlijk zien als een compleet warenhuis, maar tot dan de leeftijd van 1 jaar," aldus Leusen: "We hebben hier alles: dames- en herenkleding, een bedden- en meubelafdeling, transportmiddelen, linnen- en badgoed. een speelgoedafdeling en een boekenafdeling." Adverteren doet Leusen, in navolging van zijn oma en vader, nog- steeds frequent in Het Nieuwe Stadsblad. "Vooral om de naamsbekendheid te houden. Het heeft geen zin te adverteren met speciale weekaanbiedingen. De markt is zowel in omvang als in de tijd beperkt. Je koopt een box, of een kinderwagen, op het moment dat je hem nodig hebt. Niet omdat hij met een korting wordt aangeboden." r Het team van Van Meurs binnenhuisadviseurs (rechts F. Molendijk) met een knip- selboek vol oude advertenties. begrip Firma Van der Vlies al meer dan een eeuw een

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 37