Wel een nieuw logo; niet alleen op de foto m Bescheiden asieldag Gastronomi Lekkerbekken moeten oppassen voor Profiteroles Contract VVV moet over Prijzen voor Twirlteams Activiteiten voor ouderen SCHIEDAM Concerten in Grote Kerk Ruilbeurs in De 4 Molens ONDER 4 OGEN Merkwaardig verschijnsel Hulptransport naar Roemenië 'Van @penstaartje tot apenkooi Robertson's trots iiesam Het Nieuwe Stadsblad a 99 GALLGALL rü IMOOTEBOOM AUTOBANDEN BV HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 6 OKTOBER 1999 Nr 40 - 1441 SCHIEDAM - In de Grote Kerk worden dit weekend twee con certen gegeven. Zaterdag 9 okto ber vanaf 15.00 uur speelt Wim Hazeu, organist van de rooms- katholieke Agneskerk in Den Haag, op het hoofdorgel. Hij speelt composities van Langlais, Ebben, Ligeti en anderen. Toegang is gratis. Zondag 10 oktober vanaf 19.30 uur is het gemengde koor Mesani Pevski, afkomstig uit de Schiedamse zusterstad Velenje (Slovenië), te horen. Aan het concert wordt ook medewerking verleend door het Schiedamse koor Senectute. Toegang is gratis. Wel is er een collecte voor onderhoud van de kerk. SCHIEDAM - In het diensten centrum De 4 Molens aan de Nieuwe Damlaan wordt zaterdag van 13.30 tot 16.00 uur een ruil beurs gehouden. Op de ruilbeurs worden postze gels, munten, telefoonkaarten en prentbriefkaarten uitgewisseld. De toegang is gratis. Van een mug een olifant maken is een hele klus, maar soms lukt het de media aar dig. Heeft u het gezien of gehoord? Zachte contactlen zen zouden problemen kun nen veroorzaken bij dagelijks gebruik. Een heuse oogarts gaf zelfs nog wat akelige details van het ziekte beeld. En het ging om maar liefst 40 mensen per jaar die met proble men bij hem terechtkwamen. Nou, om u eerlijk te zeggen, denk ik dat daar nog wel meer probleemgevallen bij zullen komen. En dat heeft niets met de zachte contact lens en ook helemaal niets met de contactlensspecialis ten van Nederland te maken! Ruim een miljoen Nederlan ders draagt contactlenzen en de groei is er nog lang niet uit. Waarom? Contactlenzen geven perfect zicht en dragen comfortabel. Maar... contact lenzen moeten wel goed aan gepast worden. En onze klan ten moeten hun lenzen goed onderhouden en vooral ook hun ogen regelmatig laten controleren. Dat voorkomt bijna alle problemen. loods (010) 4.699.911 (010) 4.699.444 0900 - 8998200 SCHIEDAM - Het oude logo, de driehoek, van de Adviescommis sie homo lesbisch emancipa tiebeleid van de gemeente Schie dam was aan verandering toe. Daarom is aan jongeren, leerlin gen van het voortgezet onder wijs, gevraagd om een nieuw lo go te ontwerpen. Deze wedstrijd werd vlak voor de zomervakan tie uitgeschreven zodat men het in de laatste, wat rustigere we ken, in het lesprogramma kon opnemen. Dat dacht de commis sie tenminste, er bleek echter dat de scholen het in die tijd toch vrij druk hadden. Alleen het Stede lijk Gymnasium zond 41 ontwer pen in van toenmalige derdeklas sers. Maandag reikte wethouder P. Groeneweg samen met de Ad viescommissie homo lesbisch emancipatiebeleid van de ge meente de prijzen uit aan de jon ge ontwerpers. Het nieuwe logo moest misschien een jonge en nieuwe uitstraling krijgen; het is niet revolutionair anders gewor den. Maaike de Jong, ambtelijk secretaris van de adviescommis sie: "De commissie heeft toch gekozen voor een herkenbaar motief. Het nieuwe beeldmerk is ook weer een driehoek, ditmaal paars van kleur met in de linker hoek de tekens van het mannelij ke en vrouwelijke geslacht die met elkaar zijn verweven. De tweede prijs was er voor een rond logo met daarin de letter H ten teken van homoseksualiteit en symmetrie." Dat vond de commissie toch minder herken baar en daarom legde dit teken het af tegen de nieuwe driehoek. Voor de eerste, tweede en derde prijswinnaars waren er respectie velijk prijzen van 100, 75 en 50 gulden en de school kreeg 225 gulden voor nieuw tekenmateri aal. De adviescommissie geeft ge vraagd en ongevraagd advies aan het college van burgemeester en wethouders. Deze heeft een tijd je stilgelegen maar er komen nu weer nieuwe leden zodat men compleet met een nieuw beeld merk weer volop aan de slag kan. En dat het werk nog lang niet overbodig is, bleek wel. De leer lingen hebben zich namelijk wel ingezet voor een nieuw logo voor de emancipatie van homo seksuelen, maar niet iedereen wilde ermee worden geassoci eerd. Daarom gingen niet de winnaars apart, maar de hele groep deelnemers op de foto. De Jong: "Het onderwerp is wel be spreekbaar op scholen, maar het ligt toch moeilijk. Uit onderzoek blijkt dat de acceptatie van ho moseksualiteit slecht is onder jongeren. De discussie is nu op gang gebracht, maar voor de adviescommissie is er dus nog genoeg werk te doen." SCHIEDAM - 'Van (Apen staartje tot apenkooi' luidt het thema van de Kinder- boezkenweek, die vandaag, woensdag 6 oktober, is los gebarsten. Tien dagen lang staan de activiteiten in scholen, bibliotheken, boek handels (Mercurius en Van Leeuwen), wijkcentrum De Blauwe Brug en het winkel centrum Hof van Spaland in het teken van kinderboe ken. Het kinderfeest startte vandaag met knutselactiviteiten in de bibliotheek op het Stadserf en in Zuid en met een kinderinstuif in De Blauwe Brug, waar een kin derfilm werd vertoond en koek jes werden gebakken. Deze koe kjes worden volgende week op een kinderterras in het wijkcen trum uitgedeeld. In winkelcen trum Hof van Spaland exposeert het basisonderwijs uit Schiedam- Noord eigentijdse leesplankjes, die zijn gebaseerd op het ouder wetse 'Aap-Noot-Mies'. Schrijvers Uiteraard hebben de organisato ren ook enkele bekende kinder boekenschrijvers uitgenodigd om acte de presence te geven in Schiedam. Erik van Os is donderdag 7 okto ber te zien in de bibliotheek r Stadserf. Samen met basisschool De Kring organiseert Boekhan del Van Leeuwen op vrijdag 8 oktober een middag met Fran- cien Oomen en woensdag 13 oktober is Beatrijs Nolet te be wonderen in de bibliotheek op het Stadserf. Thea Beekman, schrijfster van onder meer 'Kruistocht in spijkerbroek' en 'Geef me de ruimte', signeert zaterdag 16 oktober haar boeken bij boekhandel Mercurius. In De Blauwe Brug wordt zater dag 9 oktober een theaterspekta kel opgevoerd door Theater Fe- mus. Aan de hand van een boek van Jacques Vriens wordt een stuk opgevoerd, waarna de kin deren zich mogen uitleven in improvisaties, jabbertalk (ge sprekken voeren in een verzon nen taal) en typetjes uitbeelden. De voorstelling begint om 14.00 uur en toegangskaarten a vijf gulden zijn verkrijgbaar bij Mer curius. Klassenstrijdquiz Eveneens op zaterdag 9 oktober wordt in winkelcentrum Hof van Spaland een Klassenstrijdquiz gehouden. Verschillende basis scholen uit Schiedam-Noord ne men het dan tegen elkaar op. De teams worden gevormd door leerlingen van groep 7 en een leerkracht. De te winnen prijzen bestaan uit met de hele klas naar de bioscoop, een brunch op school en een bezoek van een schrijver aan de school. De quiz staat onder leiding van de beken de televisiepresentatrice Leonie Sazias. In het winkelcentrum is bovendien vanaf 12.00 uur een kinderterras ingericht waar gra tis limonade en koekjes worden geserveerd. Woensdag 13 oktober wordt in De Blauwe Brug weer een kin derinstuif gehouden (13.30 tot 16.00 uur), waarbij de film 'Abeltje' wordt vertoond. In bi bliotheek Nieuwland en biblio theek Noord kunnen de kinderen woensdagmiddag knutselen, ter wijl in bibliotheek Stadserf kan worden gspeeld met internet. Tijdens de Kinderboekenweek krijgt iedereen, die voor tenmin ste fl. 19,50 aan kinderboeken koopt, het nieuwe boek van Car ry Slee, getiteld 'Pesten', gratis. Daarnaast is een speciale Jacques Vriensagenda te koop voor fl. 14,95. Deze agenda staat boordevol meester Jaap verha len. En tenslotte wordt in de boekhandels het fraaie prenten boekje 'Pikkedonker' van Wolf Erlbruch verkocht. CONTACTMIDDAG INDIE- GANGERS - De vereniging Oud Militairen Indiëgangers houdt dinsdag 12 oktober een contactmiddag in het wijkcen trum De Blauwe Brug, aan het Bachplein 590 in Schiedam- Noord.De contactmiddag begint om 13.30 uur. Alle oud-militai ren uit de periode 1945-1962 zijn welkom. De toegang is gratis. PORT VOORDEEL Robertson's Port Ruby Tawny White Robertsons INGEZONDEN BRIEF SCHIEDAM - 'De meningen over het houden van een autolo ze zondag zijn verdeeld. Daar is natuurlijk helemaal niets mis mee. We zijn vrij in het maken van keuzes. De gemeente Schie dam is ook 'vrij' in het maken van een keuze en dient daarbij verschillende belangen in het oog te houden. Vorige week zon dag werd het mij weer duidelijk welk belang Schiedam nastreeft. Het financiële belang! Een belangrijke weg (bijvoor beeld de Broersvest) mocht in geen geval worden afgesloten. Maar wat schetst mijn verba zing. Maandagmorgen is de Broersvest afgesloten voor auto verkeer vanwege de kermis. Ik heb niets tegen een kermis, maar de gemeente Schiedam heeft de kans om twee activiteiten met elkaar te combineren laten lo pen. Als men de kermis zondag al op had kunnen bouwen, had den de fietsactiviteiten kunnen plaatsvinden daar waar ze horen op een autovrije dag: op straat. Bovendien waren er dan geen extra hekken (duur èn be schadigend voor de kostbare tegels) nodig geweest ter af scheiding van het Stadserf. Hiermee was het doel van de autovrije zondag zelfs nog ver sterkt: geen auto's in de binnen stad met goedkeuring van de gemeente. Dus een duidelijk signaal naar de inwoners van Schiedam om een keer de auto thuis te laten. Jammer, een gemiste kans.' Een teleurgestelde Schiedammer SCHIEDAM - Het gure herfstweer heeft het open huis van dieren asiel De Hargahoeve afgelopen zaterdag behoorlijk parten gespeeld. Het evenement trok aanzienlijk minder bezoekers dan in voorgaande jaren. Toch kon voor enkele honden en katten een reservering worden afgesloten. Hopelijk kunnen de reserveringen deze week in daden worden omgezet. Overigens hield De Hargahoeve het zaterdag wat bescheiden. Het Schiedamse dierenasiel staat namelijk aan de vooravond van een grote verbouwing en is voornemens pas een uitgebreider open huis te houden als de werkzaamheden zijn afgerond. De verbouwing zal bestaan uit een uitbreiding van het hospitaaltje voor juist gesterili seerde en gecastreerde katten, een betere opvang van gewonde dieren en een speelplaats voor honden. Voor het bekostigen van deze ver bouwing startte de Dierenbescherming afgelopen maandag de col lecte 'Pieken voor Palen?. Maar de verbouwing is niet het enige doel van de collecte. Een deel van de opbrengst is bestemd voor de operatie van de éénjarige Sint Bernhard Rick, die onlangs werd gevonden na te zijn afgedankt door zijn baas. Rick was door zijn vorige baas vastgebonden in de omge ving van de Margriethal. Onderzoek door een dierenarts wees uit dat hij een mankement aan de ellebogen van beide voorpoten heeft, die alleen via een operatie kan worden verholpen. Deze operatie kost maar liefst tweeduizend gulden (en geen tweehonderd, zoals vorige week abusievelijk werd gemeld). Hopelijk kan de collecte een deel van deze kosten financieren. SCHIEDAM - Stichting Pintilie organiseert vrijdag 15 oktober een hulptransport naar Roeme nië. Om de vrachtwagen te vul len, kan men nog spullen inleve ren. Het gaat met name om schoe nen, kleding, lakens, dekens, toi let- en schoonmaakartikelen. De spullen kunnen eventueel wor den opgehaald (even afspraak maken, telefoon 4734580). Begin december wil de stichting, samen met het Werkend Missie team uit Volendam, een kerst transport verzorgen met cadeaus voor het ziekenhuis en bejaarden in de stad Baia Mare. Wie hier aan een bijdrage wil leveren, kan tot de eerste week van december spullen afgeven. SCHIEDAM - Het volgende gerecht heeft eigenschappen die het tot een potentieel onderwerp maken voor het Guinness Book of Records. Men kan zich immers voorstellen dat onder het hoofd stuk 'Profiteroles' degene wordt geboekstaafd die de meeste van deze verrukkelijke soesjes weet te verorberen. Het getuigt wel iswaar niet van goede smaak, maar de verleiding om er veel van te eten is onmiskenbaar, vooral als ze zijn gevuld met een mous selinen, een banketbakkersroom of, zoals in dit geval, mei vanil- le-ijs. Zelf maken is niet moeilijk, het volgende recept is 'uit de kunst'. Een waarschuwing aan lekkerbekken is derhalve op zijn plaats Gerecht: Profiteroles Receptuur: 250 gr. boter, 250 gr. bloem, 0,5 liter melk, 0,5 liter eieren (net zoveel eieren tot maatbeker 0,5 liter aangeeft) Bereidingswijze: Melk en boter in een pan doen en aan de kook brengen. Bloem toevoegen en goed laten garen. Eieren toevoegen en heel goed door elkaar roeren. Opspuiten en afbakken op 173 graden. Vullen met vanille-ijs en eventueel met warme chocoladesaus ser veren. Men kan ook komen proeven in Hosman Frères Bistrot Auber- ge. Telefoon: 4264096. Op vertoon van dit recept krijgt men bij een dessert van pro fiteroles een glas Black Muscat dessertwijn. SCHIEDAM - De gemeenteraad stelde onlangs 50.000 gulden extra ter beschikking aan de WV, mits daarmee Schiedam-promotie zou worden bedreven en onder voorwaarde dat contractmanagement zou worden afgesloten. Essentieel voor contractmanagement is dat afspraken worden gemaakt over de te bereiken doelen en dat op basis daarvan wordt afgerekend. Op voorstel van de VVV was dat echter nu juist uit het contract verdwenen. De eerste drie jaar zou worden geteld om daarna de uitgangspunten te kunnen gaan formuleren. De raadscommissie AEZ toonde zich teleurgesteld en stuurde het contract terug. Men wil dat de gegevens uit het laatste jaarverslag als nulmeting worden gebruikt en dat de VVV op de prestaties wordt afgerekend. Menno Siljee (PvdA): 'De kosten voor de VVV komen voor ruim driekwart op het bordje van de gemeente, dan moeten we ook eisen mogen stellen.' Marianne de Molde Mooij (VVD): 'Dan weet je wat je koopt, welke producten worden geleverd tegen welke prijs. Er moet een productbegroting komen, waaruit duidelijk blijkt welke kosten zijn gemoeid met verschillende activiteiten en produc ten. De gemeente moet dan kunnen kiezen welke we wel en welke we niet afnemen.' VW-directeur Ruud Pillard reageerde: 'Raadsleden mogen dan zeg gen dat ze de verkoop van geschenkbonnen niet essentieel vinden voor Schiedam, maar we zijn door het landelijk overkoepelend gebod verplicht ze te verkopen, anders mogen we ons geen VVV noemen. Er wordt jaarlijks voor 1,1 miljoen aan die bonnen verkocht; daarvan wordt een deel buiten Schiedam uitgegeven, maar daar staat een gelijk bedrag van elders gekochte bonnen, die in Schiedam worden besteed, tegenover. Dat is dus een enorme impuls voor de midden stand.' Ook de VVV-stellingname ten aanzien van de locatie wekte het ongenoegen van de commissie, die eerder uitsprak verplaatsing naar het Stadserf voor te staan. In het contract werd uitgegaan van ver bouwing en uitbreiding van het huidige pand. Burgemeester Scheeres bevestigde dat het locatie-onderzoek van de VVV was ontvangen, maar wilde niet meer zeggen dan dat het door B&W zou worden besproken. Het is echter nauwelijks een geheim dat de VVV met alle macht vasthoudt aan het huidige pand op de Buitenhavenweg en alle alternatieven pertinent afwijst; naar de onderbouwing daarvan bestaat veel belangstelling in de raadscommissie. SCHIEDAM - Twee van de drie twirlteams van The Yellow Rain bows van muziekvereniging Harpe Davids hebben met suc ces deelgenomen aan een mars, show- en marjoretteconcours te Maarssenbroek. Het C-team wist in dejeugddivi- sie een eerste prijs te behalen. Het puntentotaal was voldoende voor een uiteindelijke tweede positie in de eindrangschikking. Het B-team haalde ook een eer ste prijs, in de derde divisie. Het puntentotaal was voldoende om als eerste in deze divisie te eindi gen. Belangstellenden kunnen alle twirlteams van Harpe Davids binnenkort bewonderen. De teams zullen zich tijdens het mars- en showconcours te Schie dam op 6 november in de Sport hal Margriet presenteren met de gezamenlijke show Hercules. SCHIEDAM - In dienstencentrum Oost komt donderdag 7 okto ber de klavetjasclub bijeen. De kaarten worden vanaf 19.00 uur geschud en deelname kost vijf gulden per maand. Vrijdag 8 oktober kunnen ouderen volksdansen in diensten centrum De 4 Molens. Aanvang 10.30 uur en deelname kost negen gulden per maand. In dienstencentrum Oost kan men vrijdag vanaf 14.00 uur countrydansen. De kosten bedragen een tientje per maand. Eveneens om 14.00 uur begint vrijdag een ge- heugenspel in hetzelfde dienstencentrum. De toegang is gratis. V^EDESTEIN SPORTR^C GIUGIARO RGr (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt elke woensdag en donder dag in Schiedam en Ketnel en is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide beho rende tot Wegener Arcade NV Oplage 40.277 REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé: 06 55.133.049 E.H. den Breejen, tel privé: 06 53.67.38.84 Districtverkoopleider: C. Vijfvinkel, tel. privé (010) 4.341.702 Accountmanagement: N. de Poorter, tel. privé: (070) 3.282.694 REDACTIE: Marjanneke Slinger en Nick van Dien (chefredacteur) tel, (010) 4.344.281 fax.: (010) 4.600.205 De Havenloods is een uilgave van Wegener Sijthoff Weekbladen B.V. en telt 28 edities. Oplage 925.438 HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen BV, Prins Hendrikkade 12-16, 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: Duo's: DIRECTIE: Th. S. Bakker Hoofd redactie: Jan Sieben BEZORGING: Interlanden Spreigroep Bezorgklachten: HNS De ontwerpers van het Stedelijk Gymnasium Kinderboekenweek barst los Tc?<?na.' fv Het kan niemand ontgaan zijn dat vandaag de Kinderboekenweek van start is gegaan. v a <n Kinderen en dieren, een onbetwiste twee-eenheid. VtEDESTEINHH] Designed to protect you. Zwaluwlaan 84 Schiedam - 010-4700133 Burg. van Reenensingel 115 Gouda - 0182-515800

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 3