Nog heel even op blote voeten De verlostas van vroeger <3 SCHIEDAM Activiteiten voor ouderen Middagconcert Stijldansen Sponsorloop bij de Violier In flatgebouwen kan heel wat zuiniger gestookt worden Open dag bij Eigen Werk AUTOSERVICE EIGENRAAM Mooie prijzen bij jarig broodje Rijnmondband in Hof van Spaland Vink Eva Het Nieuwe Stadsblad k eerst naar... Officieel Peugeot-dealer urns* IMOOTEBOOM AUTOBANDEN BV Ijet westen Met 'n ford kunt u nu op 2 wielen door de bocht fordka. Nu met gratis vouwfiets! Van uw ford-dealer mag u best op het fietspad rijden fordka. Nu met gratis vouwfiets! DONDERDAG 7 OKTOBER 1999 Nr 40 - 1475 SCHIEDAM - In de diensten centra van het Ouderenwerk worden de komende week de volgende activiteiten gehouden. In De 4 Molens wordt zaterdag 9 oktober van 10.30 tot 16.0 uur de Dag van de Ouderen gevierd, georganiseerd door het Gilde. Toegang is gratis. Zondag 10 oktober wordt in De 4 Molens een ruilbeurs gehou den, tussen 13.30 en 16.00 uur. Op dezelfde dag wordt in de Woudhoek, van 14.00 uur tot 16.30 uur, een Thé-dansant ge houden. Kosten: een rijksdaal der. Dinsdag 12 oktober kan men tussen 13.30 en 15.30 uur bloemschikken in dienstencen trum Oost. Deelnemers betalen een tientje, inclusief bloemen. Opgeven voor 8 oktober. Woensdag 13 oktober in dien stencentrum Oost: Handwerken Welfare. Van 14.00 tot 16.00 uur. Materiaal wordt verstrekt. SCHIEDAM - In de Blauwe Brug aan het Bachplein wordt elke tweede zaterdag van de maand, dus de komende zater dag, stijldansen georganiseerd voor 45-plussers met dj Cor. Entree kost een rijksdaalder per persoon. Er wordt gedanst tus sen 20.30 en 23.30 uur. SCHIEDAM - Openbare basis school De Violier organiseert op woensdag 13 oktober een spon sorloop. Omdat de school haar 25-jarig bestaan viert en een feestweek wil houden in het voorjaar van 2000, wil de school graag wat extra geldelijke mid delen ophalen. Maar de school wil ook andere kinderen deelge noot maken van de feeststem ming en schenkt daarom een deel van het geld aan een nog te bepalen goed doel. De loop duurt woensdag van 11.35 tot ongeveer 13.45 uur. Vanaf 10.00 uur is er een parkeer- en inrijver- bod langs de school en de sport school. SCHIEDAM - In het Stedelijk Museum wordt zondag 10 okto ber een concert gehouden door Véronique Streevelaar op fluit, Lotte Beukman op cello en Irja Zeper op piano. Op het program ma staan werken van onder andere Martinu, Von Weber en Dichler. Het concert duurt van 15.00 tot 16.00 uur en toegang kost 12,50 gulden en 7,50 gulden voor vrienden. (010) 4.699.911 (010) 4.699.444 0900 - 8998200 SCHIEDAM - Het is voor iedereen flink wennen. Na een late zomer is het plotseling herfst. Vrijwel van de ene op de andere dag veran derde het weer van zonnig en warm in guur en nat. Vooral nat, want het zag er afgelopen maandag even naar uit dat de watersnood van september vorig jaar door regengod Pluvius nog eens dunnetjes werd overgedaan. Gelukkig viel de schade deze keer mee, maar de zomer van 1999 is wel duidelijk voorbij. Toch komt zo nu en dan nog een schraal zon netje tevoorschijn. En daar wordt dan meteen optimaal van genoten. Op een bankje in de Zwaluwlaan dommelt een man weg in de zon. Zelfs de schoenen gaan even uit. Lang zal dit niet hebben geduurd, want de zonneschijn wordt steeds afgewisseld door flinke regenbui en. Straks komt de tijd dat blote voeten echt te koud worden en een toe vlucht moet worden gezocht tot dikke sokken en warm schoeisel. Maar tot dat moment proberen we de zomer nog een klein beetje vast te houden. W SCHIEDAM - De gemeente Schiedam maakt kans op een Energy Award van de Nederlandse Onderneming voor Energie en Milieu (No- vem). Voor het Stooklijn project is een nominatie in de wacht gesleept. Het idee achter het project is simpel: door het beter afstellen van de centrale verwarmingsin stallatie in een flatgebouw kan flink wat energie be spaard worden. De bespa ring kan oplopen tot ruim dertig procent. Hoewel formeel alleen Schiedam genomineerd is, geldt de nomi natie eigenlijk ook voor Maas sluis en Vlaardingen. "Het stooklijnproject is opgezet door het Regionale Energieteam", vertelt gemeenteambtenaar D. van den Akker van de afdeling Milieu. "Voor de prijsvraag moest het project echter op naam van een gemeente gezet worden. Dat is, na overleg, Schiedam geworden." De centrale verwarmingsinstal laties van in totaal acht flatge bouwen zijn onder de loep geno men door medewerkers van het regionale energieteam. Zij kwa men er achter dat de zogenaamde stooklijn van de installaties meestal niet optimaal was. "De stooklijn is het verband tussen buitentemperatuur en watertem peratuur", legt J. van Trijp van de Novem. uit. "Bijvoorbeeld: als het buiten tien graden vriest, moet het water tot 90 graden opgestookt worden. Bij vijf gra den onder nul volstaat een lagere temperatuur". Dat lijkt logisch, werkt in de praktijk niet altijd perfect. Van Trijp: "Daar kunnen diverse redenen voor zijn. Soms is de temperatuur te hoog inge steld, omdat er iemand heeft ge klaagd. Soms is er gebrek aan kennis bij het beheer van de ketels." Bij de acht flatgebouwen waar van de stooklijn is bijgesteld zijn energiebesparingen van 4 tot 32 procent geboekt. De 32 procent werd in het flatgebouw aan de Vlaardingse Eksterlaan gereali seerd. Dit is echter een uitzonde ring; gemiddeld bedraagt de be sparing 7 procent. Bij een ge lijkblijvend wooncomfort - het is niet de bedoeling om bewo ners in de kou te zetten - is dat pure winst. De grootste besparing in Schie dam werd bereikt in Groenoord. In de flats aan het Dirk Schafer plein en het Cornelia van Zan- tenplein heeft men na bijstelling van de ketel 19 procent minder energie nodig. Idee De Novem is een zelfstandige ondermening die in opdracht van diverse ministeries het landelijke energiebeleid ondersteunt. Ieder jaar worden er prijsvragen uitge schreven om gemeenten te prik kelen tot slimme, energie bespa rende initiatieven. De Novem heeft het Schiedamse project ge nomineerd omdat het laat zien hoe gemakkelijk de energiebe sparing te bewerkstelligen is. "Dit moet andere gemeenten op een idee brengen", hoopt Van Trijp. De Energy Award is in zes cate gorieën te winnen. Het Schie damse project dingt mee in de categorie Wonen. Concurrenten zijn de gemeenten Naarden, De Bilt en Stadskanaal. De prijswin naars worden 18 november be kend gemaakt door politicus en kinderboekenschrijver Jan Ter louw. De prijs levert geen geld op, maar een bronzen beeldje. Het gaat om de eer. SCHIEDAM - De vitrine van de centrale hal van het Schieland Ziekenhuis is opnieuw ingericht met voorwerpen die vroeger werden gebruikt in de gezondheidszorg. Dit keer gaat het over de verlostas. Een arst/verloskundige op weg naar een bevalling heeft een duidelijk herkenbare verlostas bij zich. Wat daar in vroeger dagen in zat, kan men in de vitrine in het ziekenhuis bekijken. In de eerste plaats was er natuurlijk een schort om de kleding te beschermen. Verder rubbe ren handschoenen die vroeger herhaaldelijk werden gesteriliseerd. Nu zijn plastic handschoenen zo goedkoop dat ze worden wegge gooid. Ook een olielamp zat vroeger in de tas. Niet om bij te lichten, maar als een soort horloge. Wanneer de vrouw volkomen ontsluiting heeft mag ze gaan persen, maar deze fase mag niet veel langer duren dan twee uur. Het glas van het 'bakerlampje' werd gevuld met raap olie en brandde twee uur. Als de bevalling niet wil vlotten wordt de hulp ingeroepen van een gynaecoloog. Vroeger was dit de vroedmeester. Doorgaans werd de baby dan gehaald met de verlostang. Bevallingen vonden altijd plaats onder een laken, dat zich uitstrekte van de schouders van de vrouw tot aan de hals van de dokter. De verlostang bewaarde de vroedmees ter in de slip van zijn geklede jas, zo was het mogelijk de vorm van dit instrument langdurig geheim te houden. Alle getoonde materialen heeft het ziekenhuis te leen gekregen van De Stichting Medisch Farmaceutisch Museum De Griffioen in Delft. Iedere drie maanden zijn in de vitrine andere materialen te zien die een beeld geven van de medisch-technische ontwikkeling in de gezondheidszorg. SCHIEDAM - Willem Cornelis Kruithof en Mijntje Maria Aret hebben deze week de burge meester op bezoek gehad. Hij kwam hen feliciteren met hun zestigjarig huwelijk. De echte- SCHIEDAM - Het bestuur van 'Eigen Werk' geeft op woensdag 13 oktober een open dag. Het ontmoetingscentrum voor men sen zonder werk, werklozen, arbeidsongeschikten vutters, gepensioneerden en allen die niet in het arbeidsproces zijn opgenomen zijn van 10.00 tot 14.00 uur welkom. In het cen trum kan met professionele machines, bijvoorbeeld cirkel zaag, lintzaag en freesbank aller lei voorweren worden gemaakt. Ook kan men een cursus volgen zoals aquarelleren, computeren en handarbeiden. Men kan ook alleen voor een praatje en kopje koffie langskomen. lieden traden namelijk op 5 okto ber 1939 in Schiedam met elkaar in het huwelijk. Willem werd geboren op 11 februari 1920 in Schiedam en Mijntje op 13 april 1923 in Rotterdam Ze kregen een zoon en een dochter en hebben twee kleinkinderen. Willem was las ser, Mijntje deed het huishou den. De heer Kruithof doet nog dagelijks diverse klusjes in het bedrijf van zijn zoon, een bedrijf in benzinepompautomaten in Rhoon. Dit was vroeger gevestigd in Schiedam aan de Nieuwe Haven naast restaurant Le Pecheur. kunststofkozijnen Fabricage in eigen fabriek Warmte-isolerend en onderhoudsvrij Dubbele beglazing Snelle levering 10 laar garantie Concurrerend in prijs V James Wattweg 18 - Vlaardingen Telefoon 010-4349833 V^EDESTEIN SPORTR/1C GIUGIARQ VtEDESTEINSD SCHIEDAM - Het pandabroodje bestaat tien jaar en dat werd wij banketbakkerij 't Westen aan de Liduinastraat 49 gevierd met een panda-kleurwedstrijd. Met het pandabroodje kan men het Wereld Natuur Fonds steunen. David Adema (6) en Mikey de Ruiter (8) hadden heel mooi gekleurd en zij wonnen de prijzen. Maandag, op dierendag, kregen zij hun prijzen van de bakker. David mag een dag naar de theatershow van Bart Hupie en Mikey kan zich weer uitleven in de mooiste tekeningen hij won namelijk nieuwe viltstiften. SCHIEDAM - De Rijnmondband 3 werd drie jaar geleden opgericht als afdeling van de Rijnmondband. Doel was om oud-leden opnieuw een kans te bieden met elkaar muziek te kunnen maken. Op zaterdag 9 oktober verzorgt de band een lunchconcert in het winkelcentrum Hof van Spaland. Dit begint om 12.00 uur en duurt twee maal een half uur. t (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt elke woensdag en donder dag in Schiedam en Ketnel en is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide beho rende tot Wegener Arcade NV Oplage 40.277 REGIOKANTOOR: Wésthavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé: 06 55.133.049 E.H. den Breejen, tel privé: 06 53.67.38.84 Districtverkoopleider: C. Vijfvinkel, tel. privé (010) 4.341.702 Accountmanagement: N. de Poorter, tel. privé: (070) 3.282.694 REDACTIE: Marjanneke Slinger en Nick van Dien (chefredacteur) tel. (010) 4.344.281 fax.: (010)4.600.205 ooda De Havenloods is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen B.V. en telt 28 edities. Oplage 925.438 HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen BV, Prins Hendrikkade 12 - 16, 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: Duo's: DIRECTIE: Th. S. Bakker Hoofd redactie: Jan Sieben BEZORGING: Interlanden Spreigroep Bezorgklachten: HNS 'Stooklijnproject' Schiedam wordt genomineerd voor Energy Award In het flatgebouw aan het Dirk Schaferplein werd een forse energiebesparing gerealiseerd Diamanten bruidspaar 1 De burgervader feliciteert de echtelieden m A. BAKKER 4 Zn. A Ul. Showroom geopend van maandag t/m zaterdag van 9.00-15.00 uur. Vraag geheel vrijblijvend prijs op voor het leveren en plaatsen van uw kozijnen. Folckerstraat 576, Schiedam. Telefoon 010 - 462 20 22 Designed to protect you. Zwaluwlaan 84 Schiedam - 010-4700133 Burg. van Reenensingel 115 Gouda - 0182-515800 TT, De winnaars ontvangen hun prijs van de bakker In een Ford ri|den staat voor meesterlik riplezier. De weg- ligyiny, de veiligheid, het comfort, de vormgeving een Ford biedt u alles om optimaal te kon nen genieten. En samen met de kennis en service van de Ford-dealer kunt u helemaal zorgeloos de weg op. En bovendien financieel zeer aantrekkelijk. Tijdelijk maken we dat gemak nog groter. Gratis! Want als u nu een Ford koopt, krijgt u er een vouwfiets b!| cadeau. Ideaal voor de kleinste afstanden of in de drukke stad. U loopt dus binnen bij de Ford-dealer! Deze aanbieding geldt ook voor de Ford Fiësta en is geldig van 18 september t/m 18 oktobber 1999. Official Ford dealer voor Schiedam, Vlaardingen, Maasluis sn Maasland wis®* Jan Evertsenweg 6, Ind. terrein Vijfsluizen, Schiedam, naast Beneluxtunnel. Telefoon (OIO) 4264690. Deze aanbieding geldt ook voor de Ford Fiësta en is geldig van 18 september t/m 18 oktobber 1999. Official Ford dealer voor Schiedam, Vlaardingen, Maasluis en Maasland. Jan Evertsenweg 6, Ind. terrein Vijfsluizen, Schiedam, naast Beneluxtunnel. Telefoon (OIO) 4264690. In een Ford rijden staat voor meesterli|k riplezier. De weg- ligging,, de veiligheid, het comfort, de vormgeving; ^0 een Ford biedt u alles om optimaal te kun nen genieten En samen met de kennis en service van de Ford-dealer kunt u helemaal zorgeloos de weg op. En bovendien financieel zeer aantrekkelijk Tijdelijk maken we dat gemak nog groter. Gratis! Want als u nu een Ford koopt, krijgt u er een vouwfiets bi| cadeau. Ideaal voor de kleinste afstanden of in de drukke stad. U loopt dus binnen bi| do Ford-dealer! 1

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 3