Schiedamse havens in Versterking molenroute door restauratie Babbersmolen en herbouw De Kameel (S 10.00 1.99 collectie mantels alja Aznj-rekkel'tjk! IN KRANT WINTERSPORT BEURS Gebr. de Block PERLA MILD AH BITTERKOEKJES Noodreparatie Koemarktbrug legt snelverkeer even plat loods 925.438 Schiedamwijn uit Frankrijk VINTERSPORT EMOUS PAUL BERG Veel klachten in maand september Nieuweblikvangers voor Schiedam kosten 4 miljoen mÊÊÊ^m HOE KNUS ZIJN JAPANNERS EIGENLIJK? yiouK Kwaliteit en winkelsfeer geven net iets meer WOENSDAG 13 OKTOBER 1999, 51e JAARGANG, Nr 41 De Havenloods - Oplage: 937.229 Rotterdam en omstreken KIJK OP DE RUBRIEKSPAGINA'S* VERSCHIJNT IN DE GEMEENTE SCHIEDAM TOTALE OPLAGE: HNS Herfst met Jeugdland SCHIEDAM - Schiedam jene- verstad heeft ook ambities om wijnstad te worden. De VVV Schiedam heeft drie 'Schiedam wijnen' op de markt gebracht. Het zijn twee witte wijnen, met de naam 'Lacrimae Liduinae' (tranen van Liduina) en 'Lange Haven' en een rode wijn 'Korenbeurs'. Tranen van Li duina is een frisdroge en fruitige bordeaux, de Lange Haven is een wat zoetere tafelwijn. De Korenbeurs is een Cötes du Roussillon village. De wijnen zijn zowel een geschenkartikel als een promotiemiddel. De fles sen zijn namelijk voorzien van een halslabel waarop in het kort de historie en de bezienswaar digheden van de stad zijn afge drukt. Per fles in geschenkver pakking kost de wijn fl 9,95 per fles. In een mooie doos wordt dat 11,95 gulden voor één fles en twee flessen in een kartonnen draagdoos kosten fl 22,50. In een mooi kistje betaalt men fl 14,95, fl 27,50 of fl 39,85 voor respectievelijk één, twee of drie flessen. Aanstaande vrijdag wordt de wijn gepresenteerd en wordt de perste fles Lacrimae Liduinae uitgereikt aan Pastoor Vismans van de Basiliek van de Heilige Luiduina. De wijn is nu al te verkrijgen bij de VW aan de Buithenhavenweg. Veerplein 10, Vlaardingen. tel: (010) 434 93 53 P T 1 C 1 E N Willy Edenburg over... de montuurcollectie: "Wij bieden een ruime keuze uit exclusieve merken, zoals J.P. Gaultier, Mexx en Armani." Mgr. Nolenslaan 418 3119 EL Schiedam tel. (010) 4735384 WÊT' *wret beheer 8 8 dit jaar over in Rotterdamse handen. Het gaat om de 8 8 'nautische' activiteiten z.oals de begeleiding van vaar- 8 8 tuigen, het toewijzen van ligplaatsen en het innen van -JL JL. de zee- en havengeldenDe wijziging geldt direct voor de Wilhelminahaven en de Voorhaven. In mindere mate gaat het op voor de Wiltonhavcn, waarover YVO'Rotterdam United Shipyards de scepter zwaait. "In totaal hebben we het dan op jaarbasis over pakweg 3000 vaartuigen, zowel binnenvaart- als zeeschepen", zegt havenmeester AHertog. "Het heeft te maken met een intentiever klaring die in 1992 al is aangegaan met het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam, waarbij in de loop van de tijd aJ steeds meer deeltaken zijn overgegaan. Vooral taken die een grensover schrijdend karakter hebben, bijvoorbeeld incidentenbestrijding of bet vervoer van gevaarlijke stoffen, Op die terreinen zijn zij gewoon beter uitgerust dan wij." Jaarlijks wordt in de zeehavens van Schiedam 590 duizend ton overgeslagen Dit is voornamelijk de overslag van graan. Vorig jaar hebben ongeveer 3500 zee- en binnenvaartschepen de Schiedamse buitenhaven bezocht. Bij de Schiedamse havendienst, die is ondergebracht bij het gen ontslagen. Het beheer van dé binnenhavens in Schiedam, zoals de Lange en Korte Haven, blijft tn Schiedamse banden. "Alles is erop gericht om de wijziging voor 1 januari 20ÖÜ af te ronden", aldus Hertog. "Ja met het oog op het mogelijke millenni umprobleem is dat voor ons mooi meegenomen. Maar het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam heeft ook meer expertise om alles naar behoren aan te pakken WATERWEG - Voor het eerst dit jaar is het aantal stankklach ten, dat bij de meldkamer van de DCMR Milieudienst Rijnmond binnenkomt, hoger dan vorig jaar. Tot nu toe was er juist een opmerkelijke daling in het aantal stankklachten te bespeuren. In de maand september zijn ech ter 1.068 klachten binnengeko men over stankoverlast. Dit zijn er zelfs 370 meer dan het gemid delde per maand in de afgelopen vijf jaar. Hiermee is het totaal aantal stankklachten dit jaar op 6.256 gekomen tegen 5.720 in dezelfde periode vorig jaar. De industrie was weer verant woordelijk voor een groot aantal klachten, maar ook mestuitrij- dende boeren zorgden voor veel stankoverlast. Daarnaast speel den ook de weersomstandighe den een grote rol. Het was in september dagenlang extreem warm voor de tijd van het jaar. Van 2 tot en met 7 september moest zelfs stankcode 1 worden afgekondigd. door Theo H.B. Schoenmakers SCHIEDAM - Restauratie van de Babbersmolen in het volkstuinpark en herbouw van molen De Kameel op het Doelenplein. Dit keer zijn het geen 1 april-grap- pen, maar de opvallendste aspecten van de 'gedurfde toekomstvisie' die de Stichting de Schiedamse Molens alvast heeft gepre senteerd, vooruitlopend op het 20-jarig bestaan in april 2001. Ondanks deze aandachttrekkers, bena drukt de Molenstichting dat het klein en groot onderhoud aan de vijf bestaande molens centraal staat. Over een periode van tien jaar wordt het noodza kelijk onderhoud op een bedrag van bijna 2,5 mil joen geraamd. De kosten voor de herbouw van De Kameel worden op een zelf de bedrag geschat, terwijl de Babbersmolen 1,5 mil joen zou gaan kosten. Voor de 6,5 miljoen in totaal zal steun uit de bevolking en het bedrijfsleven worden gezocht. Ooit was Schiedam de stad van wel twintig molens, die van heinde en ver zichtbaar waren. In de zeventiger jaren kende Schiedam vier bouwvallige molens en de stomp van de Palmboom. In 1981 werd de Stichting de Schiedamse Molens opgericht; bijna twintig jaar later zijn de vijf hoogste molens ter wereld een belangrijke troef- Molen De Kameel moet een nieuwe blikvanger worden op hel Doelenplein kaart om Schiedam op de toeris tische markt te promoten. Maar de huidige vijf molens zijn gro tendeels verscholen achter de stadsbebouwing. De stichting ziet het vooral als haar taak de bestaande molens in goede staat te houden, maar zocht daarnaast nieuwe uitda gingen. Een werkgroep, bestaan de uit - volgens burgemeester R. Scheeres - 'molenfanaat' en 'wandelend molenarchief' Jan Kies, voormalig directeur van de dienst gemeentewerken Harm de Block, VVV-directeur Ruud Pillard en de beleidsambtenaren Bert Steenbergen en Raymond Vredebregt, onderzocht de mogelijkheden. Tot de resultaten behoort het voorstel de bestaan de molenroute Westvest, Vellevest, Noordvest te verster ken. Dat moet een aantrekkelijke wandelroute langs het water worden, waar het verband tussen de molens en andere bebouwing wordt gelegd. Eén van de zeven inpandige stoommolens die Schiedam kende, verkeert in nagenoeg originele staat; de stichting wil hem graag open stellen voor bezichtiging. In het pand van De Draak, Noordvest 42, is thans een aannemingsbe drijf gevestigd. Aan het rijtje Walvisch - Drie Koornbloemen - Vrijheid - Noordmolen en Palmboom wordt als het aan de stichting ligt, binnen tien jaar De Kameel toegevoegd. "Daarvoor is mede gekozen omdat het Doelenplein, waar deze molen stond, onbebouwd is, zodat geen sloop nodig is voor herbouw. Omdat de oude bestekken bewaard zijn gebleven en gebruik kan worden gemaakt van ervaringen met de herbouw van De Palmboom, is herbouw relatief gemakkelijk", aldus De Block. Bovendien wordt aanslui ting verkregen met een ander plan: de Stadsas. Daarin wordt voorgesteld de toegang van de stad bij de Proveniersbrug te markeren. De molen zou dat beter dan enig ander landmark kunnen doen. Los van de molenroute wordt gepleit voor de restauratie van een andere blikvanger: de Babbersmolen. Er staat nog één andere stellingpoldermolen in Nederland. Maar de Babbersmolen, die tot de jaren twintig op windkracht het water peil van de Babberspolder regel de, daarna tot 1950 een mecha nisch gemaal huisvestte en ver volgens een derde leven kende als vogelasiel, zou echter de enige stellingpoldermolen met scheprad in het land worden. Molenkenner Kies: "Ook lande lijk zou dit een verrijking van het molenbestand zijn." Vloeren, balken en waterlopen van de unieke constructie zijn nog aan wezig. De molen markeert Schiedam van de andere kant en zou bijvoorbeeld zichtbaar zijn voor fietsers door de Beneluxtunnel, metro- en spoor- reizigers naar en van Vlaardingen en Engeland. Voor zowel de aanpak van de molenroute, de restauratie van de Babbersmolen als de her bouw van De Kameel, geldt dat deze projecten gefaseerd kunnen worden aangepakt. Ze hoeven dus niet in één klap te worden gerealiseerd, maar gaan in de komende tien jaar stukje bij beetje hun plaats in het Schiedamse stadsbeeld krijgen. Burgemeester Scheeres, tevens voorzitter van de stichting, is overtuigd dat de plannen aan zullen slaan en steun uit het bedrijfsleven en de bevolking (ook als vrijwilliger) zullen vin den, "gezien het enthousiasme van de Schiedammers voor molens." Kijk op pagina 450 Zie advertentie elders in deze krant Zacht als een handschoen, in zwart en bruin SNELFILTER, 4 PAKKEN Alléén geldig met bonuskaart A.H. - Gall Gall - Etos Blockshop - Retourette Groenelaan, Schiedam Gebr. de Block Bij Alja mode in Schiedam vindt u een ongekende collectie mantels, coats en jacks. Dus als u nu eens echt iets bijzonders wilt, dan hoeft u maar één adres te onthouden. Openingstijden: Dinsdag t/m Vrijdag van 9.00 tot 17.30 en zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur. ^✓mode Broersvest 111, 3111 EE Schiedam. Telefoon: 010 - 426 03 99. SCHIEDAM - De Koemarktbrug begon echt gevaarlijk te worden en daarom ondergaat deze in de periode van maandag 11 tot en met vrijdag 29 oktober een noodreparatie. De brug zal tot en met vrij dag 15 oktober geheel en de twee weken daarop in één richting zijn afgesloten voor alle verkeer. Er is gekozen voor een noodreparatie, omdat de noodzakelijke herstelwerkzaamheden minimaal vijf weken duren, waardoor het centrum tijdens de feestmaanden te slecht bereikbaar zou zijn. Voor voetgangers en fietsers levert de afsluiting weinig problemen op. Zij kunnen de eerste week van de afsluiting gebruik maken van een noodbrug en daarna meteen alweer van het origineel. De nood brug wordt geplaatst over de Lange Haven vlak naast de Koemarktbrug. Al het snelverkeer moet echter tot en met 16 okto ber wel rekening houden met omleidingen. Daarna geldt dat alleen voor inkomend verkeer vanuit de richting Oranjestraat. Voor het plaatsen van de noodbrug zijn op vrijdag 15 oktober extra ver keersmaatregelen noodzakelijk. Op vrijdag 15 oktober wordt de noodbrug die zondag is geplaatst, verwijderd. Een hijskraan, noodzakelijk voor de takelwerkzaam heden, verspert dan vanaf 16.00 uur de weg voor alle verkeer vanaf de Koemarkt richting Lange Haven. Tot en met vrijdag 15 oktober zijn de parkeervakken op de kopkant van de Lange Haven (beneden aan de Koemarkt/Gerrit Verboonstraat) niet bruikbaar. Verkeer komend vanuit de richting Oranjestraat moet tot en met vrijdag 29 oktober omrijden via de Lange Nieuwstraat, Hoofdstraat, Maasdijk, Nieuw Mathenessestraat, Rotterdam sedijk, Koemarkt, of Nieuwe Haven, Schoolstraat, Willem de Zwijgerlaan, Havendijk, Maasdijk, Nieuw Mathenessestraat, Rotterdamsedijk en Koemarkt. Verkeer komend vanuit de richtingen Broersvest en Rotterdamse dijk moeten tot en met vrijdag 16 oktober omrijden via de Rotterdamsedijk, Nieuw Mathenessestraat, Maasdijk, Hoofdstraat en Lange Nieuwstraat of Van Deventerstraat, Nieuw Mathenes sestraat, Maasdijk, Hoofdstraat, Lange Nieuwstraat. Nieuwe Het Stadsblad s 13 t/m 16 oktober zie advertentie elders in dit blad DAT IS DUIDELIJK Broersvest 135 3111 EE Schiedam Tel.: 010-426 84 92

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 1