Van gelegenheidsgraver tot een superspecialist vr% Striphelden Max en Edt winnen NK Theatersport Zoektocht naar gastouders HER DER Spijsvertering bij ouderen toegelicht PS Concours voorjonge musicanten Van buren tot paddestoelen Door het leven als 'ongeleid projectiel'met ADHD 41 - 1001 Als mensen ouder worden, nemen in het algemeen de gezondheids-klachten toe. Dit geldt ook voor de spijsvertering. Dit is onder andere het gevolg van het slapper worden van de spieren van het spijsverterings kanaal. Daarnaast zijn er andere oorzaken. De nieuwe folder 'Spijsvertering' van de Maag Lever Darm Stichting gaat in op de meest voorkomende klachten en geeft praktische tips over het voorkómen van klachten. De folder is bedoeld voor ouderen die problemen hebben met hun spijsvertering of problemen wil len voorkomen. Over de spijsvertering bestaan veel misverstanden. Met name de oudere generaties hebben op jongere leeftijd hun kennis opgedaan. Een deel van die ken nis berust op oude volkswijshe den die door de voort-schrijden de wetenschap achterhaald zijn. Daarnaast hebben ouderen een vast leef- en eetpatroon ontwik keld. In de praktijk blijkt dat het aanbrengen van kleine aanpass ingen in dat patroon een deel van de spijsverteringsproblemen oplost. De folder Spijsvertering is gratis en kan ook worden aangevraagd bij de Maag Lever Darm Stichting, Postbus 430, 3430 AK Nieuwegein, tel. (030) 60 55 881. E-mail: info@mlds.nl. Musici van 12 tot en met 19 jaar kunnen zich vóór 1 december inschrijven voor één van de vijf Prinses Christina Concoursen die in het voorjaar van 2000 worden gehouden. Iedereen die een instrument bespeelt of zingt kan - ongeacht het spelniveau - meedoen. Meedoen is dus belangrijker dan winnen! Dat neemt niet weg dat er bij zondere prijzen worden toege kend, zoals een cultuurreis naar Londen, een optreden met een professioneel symfonieorkest, een radio-opname en master- classes in binnen- en buitenland. Ook voor het Prinses Christina Compositie Concours kunnen jongeren van 12 tot en met 19 jaar inschrijven tot 1 december. Een compositie-deelnemer heeft de keuze tussen schrijven voor de bezetting van het Nieuw Ensemble of voor een andere bezetting. In dat laatste geval dient de componist zelf voor de musici te zorgen die zijn of haar werk zullen uitvoeren. Het Prinses Christina Concours is op dit moment in Nederland één van de belangrijkste institu ten die klassieke muziek promo ten onder jongeren in de leef tijdscategorie 12 tot en met 19 jaar De concoursdata van PCC West 1 in het Conservatorium Rotter dam zijn 25 en 26 maart 2000 Het nationale concours (waar een selectie van de regionale finalisten aan deelneemt) vindt plaats in Den Haag op 8 april, de finale in het Lucent Danstheater op 16 april 2000. Naar aanleiding van de vele burenruzies over bomen besloot de Bomenstichting al in 1987 een folder uit te brengen, geti teld Bomen Buren. De folder werd een groot succes en daarna verschenen nog vele titels vol gens dezelfde formule: prak tisch, leesbaar, leerzaam en grappig geïllustreerd door car toonist Arend van Dam. De fol ders worden nu als complete serie van 24 aangeboden voor een lage prijs. Op en onder veel bomen groeien nu paddestoelen: de vruchtdra gers van schimmels, die in de boom of in de bodem groeien. Sommige daarvan zijn uiterst schadelijk en vragen om een snel oordeel plus advies van een boom verzorger. Andere zijn juist heel nuttig voor de boom en weer andere hebben niets met de boom te maken. De folder Bomen Paddestoelen geeft een eerste overzicht van de rol van schimmels bij bomen. Wie meer wil weten of zich zor gen maakt, belt een boomverzor ger (adressenoverzicht is bij de Bomenstichting verkrijgbaar) of bestelt het boekje Houtrot in Bomen. Voor meer informatie over de folders, kan contact worden opgenomen met de Bomenstichting, tel. (030) 2340778. Het Comité Anti Stierenvechten vraagt in een brief aan alle Spaanse bisdommen hun invloed aan te wenden om een einde te maken aan de gruwelijke stierenmishandelingen in Spanje. Aanleiding voor de actie is een uitspraak van het Nederlandse Rooms Katholieke Kerkgenoot schap (RKK), dat onlangs aan het Comité Anti Stierenvechten meldde: 'Dieren nutteloos laten lij den of hun leven verspillen is in strijd met de menselij ke waardigheid'. Helaas stelde het RKK ook vast dat het geen nadere uitspraken kan en wil doen, omdat het de gewoonte is om niet over gebrui ken van andere bisdommen te oordelen. Voor het Comité was dat aanleiding om de Spaanse bisdommen zelf erop aan te spre ken. Het Comité Anti Stierenvechten roept iedereen op mee te doen aan de actie. Dit kan heel een voudig, door het versturen van brieven en kaarten naar de ver scheidene Spaanse bisdommen. Jaarlijks worden er in Spanje vele volksfeesten georganiseerd ter ere van de plaatselijke beschermheilige. Tijdens deze feesten worden vaak stieren mis bruikt. De stieren worden opge jaagd en in veel gevallen letter lijk doodgemarteld. Dit gebeurt door ze met stenen te bekogelen, met stokken te slaan en met mes sen te bewerken. Ook worden stieren beschoten met pijltjes waarin spijkers verwerkt zijn. De pijltjes worden in sommige gevallen nota bene door nonnen gemaakt. Andere voorbeelden van mishandeling zijn het afruk ken van de staart, het afslaan van de (zeer gevoelige) hoorns en het breken van de poten. De Werkgroep Kerk en Dier ondersteunt de actie van het comité. Ook deze organisatie doet een oproep aan alle Spaanse bisdommen om hun invloed aan te wenden een einde te maken aan het stierenleed. De kaarten zijn aan te vragen via (030) 2300093. Dat kinderen hyperactief kunnen zijn, weten de meeste mensen zo langza merhand wel. Maar dat dit ook voor volwassenen geldt, is veel minder bekend. Hyperactieve volwassenen leven chaotisch, kunnen zich slecht concentreren, raken snel uit balans, komen steeds in de proble men. ADHD heet dat offi cieel, ofwel attention deficit hyperactivity disorder, kortweg vertaald als aan dachtstekort-stoornis. Korrelatie merkt een groei in het aantal gesprekken over dit onderwerp. 'Doodmoe word ik van mezelf'. Tot voor kort werd ADHD gezien als echte kinderziekte, maar dat idee is inmiddels ach terhaald. Op dit moment wordt er van uitgegaan dat de helft van de kinderen ook als ze volwassen zijn nog last hebben van ADHD. Mensen met ADHD zijn erg druk, onrustig, impulsief en explosief. Het zijn enkele type ringen die in veel van de gesprekken met Korrelatie terug komen. Vaak leiden ze een chao tisch leven. Ze maken bijvoor beeld opleidingen niet af, wer ken niet lang op é.én plek, hebben moeite om relaties te onderhouden. Ze zijn meestal ook niet bepaald makkelijk in de omgang, maken ruzie, zijn agressief of sluiten zich af voor contact. Er lopen veel dingen mis in hun leven, ze krijgen er maar geen controle over. 'Ik ben een ongeleid projectiel', zei een beller, 'ik vlieg allerlei kanten op'. Mensen met ADHD hebben nogal eens last van depressieve gevoelens. Om de onrust te bestrijden gebruiken ze vaak alcohol, drugs, slaap- of kalme rende middelen. Een moeder over haar zoon van 32: 'Z'n hele leven leunt hij al op ons en op allerlei middelen, nu vooral alco hol. Hij kan niet echt zelfstandig leven.' Diagnose De diagnose ADHD is op dit moment niet helder omschreven. Er is geen eenvoudige en eendui dige test waarmee het is vast te stellen. Bij kinderen is het bij voorbeeld zo dat huisartsen de diagnose eerder stellen dan kin derartsen of psychiaters. Meer overeenstemming zou nuttig zijn, want zoals altijd geldt ook hier dat een goede diagnose een voorwaarde is voor een goede behandeling. Sandra Kooij, de eerste psychiater in Nederland die zich serieus bezighield met ADHD bij volwassenen, schat dat het bij één op de honderd Nederlanders voorkomt, dus bij zo'n 150.000 mensen. Omdat er pas kort aandacht is voor ADHD bij volwassenen wordt de diag nose echter nog maar weinig gesteld, voor zover bekend circa vierhonderd keer. Wordt het bij kinderen wel herkend, bij vol wassenen gebeurt dat zelden. Verschrikkelijk ADHD bij volwassenen is een serieus probleem, waar nog veel meer serieuze aandacht voor nodig is. Een moeder zegt over haar nu volwassen dochter: 'Als kind was ze al verschrikkelijk. Ze deed wat ze zelf wilde, nie mand kon tegen haar op.' Iemand die zelf ADHD denkt te hebben: 'Ik word overal uitgekotst en geef de mensen eens ongelijk. Ik ben ook niet om uit te staan. Maar ik heb dat niet in de hand, ik zou het zelf ook anders wil len.' Het is triest dat veel mensen zichzelf door hun ongecontro leerde gedrag in de problemen brengen, terwijl hulp wel dege lijk mogelijk is. Door het volgen van een aantal leefregels en eventueel het gebruik van medi cijnen kunnen veel problemen worden opgelost of voorkomen. Om mensen ook daadwerkelijk te kunnen helpen, zal de totale hulpverlening beter ingesteld moeten raken op ADHD bij vol wassenen. Bovendien zal er meer gespecialiseerde hulp moeten komen. Want op dit moment geldt nog: er is veel vraag naar hulp, maar er is weinig aanbod. Voor meer informatie over ADHD kan contact worden opgenomen met Korrelatie (0900) 1450. Korrelatie is iedere werkdag bereikbaar van 9.00 tot 22.00 uur (30 cent per minuut). Met 2,3 miljoen katten in Nederland is het niet vreemd dat er met een schuin oog naar het milieu wordt gekeken. Huis houdelijk afval bestaat namelijk voor een groot deel uit kattenbakvulling. Composteren van kattenbakvul ling levert dan ook een wezenlij ke bijdrage aan de afname van de afvalstroom. Gelukkig zijn er in Nederland zo'n twintig merken kattenbakvulling op de markt met Milieukeur. Milieukeur is het keurmerk voor milieukwali teit en geeft de zekerheid dat de kattenbakvulling met een gerust hart bij het Groente-, Fruit- en Tuinafval (GFT-afval) mag. Kattenbakvulling met Milieu keur bestaat voornamelijk uit bij- en afvalproducten, zoals geperste houtvezels, houtkorrels of geperst papierslib. Hiervoor zijn geen nieuwe grondstoffen nodig en bovendien is de katten bakvulling volledig composteer baar en mag bij het GFT-afval. Dit is dus dubbel zo goed voor het milieu. Let op: alleen kattenbakvulling waar het logo van Milieukeur op staat mag bij het GFT-afval. Naast eisen voor de composteer baarheid zijn bij kattenbakvul ling met Milieukeur ook eisen gesteld aan de vochtopname, het stofgehalte en de korrelgrootte. Milieukeur is het betrouwbare keurmerk dat alleen mag worden afgebeeld op consumentenpro ducten die voldoen aan hoge milieueisen die door Stichting Milieukeur zijn opgesteld. Stichting Milieukeur is een onaf hankelijke organisatie waarin vertegenwoordigers deelnemen van consumenten- en milieuor ganisaties, producenten, detail handel en overheid. De Milieukeureisen betreffen de gehele levensketen van het pro duct; van grondstof, fabricage, verpakking en gebruik tot en met de afvalfase. Er zijn steeds meer producten met Milieukeur te koop. Op het moment varieert dit van onder meer linoleum, schrijfpapier en Meer dan 99% van alle landdie ren leeft onder de grond. In een vingerhoed gevuld met aarde, zitten bijvoorbeeld al gauw twee miljoen microscopisch kleine zweephaardiertjes. Ook iets gro tere dieren leven in enorme aan tallen onder de grond. In een kuub aarde zitten onder andere drie miljoen draadwormpjes, 300.000 mijten, 150.000 springstaarten, 1.000 insecten, 250 regenwormen en 150 slak ken! Onder de grond zijn dieren onvindbaar voor de meeste rovers. Ze drogen er niet zo snel uit en te koud of te warm is het er ook niet. Het is er dus veilig en goed toeven, leder dier heeft zijn eigen graaftechniek, afge stemd op de grond waarin hij graaft. Graven in rul zand stelt andere eisen dan graven in kei harde grond. Sommige dieren zijn net graafmachines, andere moeten het vooral hebben van hun werklust. Maar graven doen ze allemaal: mol, veenmol en naakte molrat, mier, das en aard- varken... Sommige dieren verdwijnen alleen onder de grond in perio des die extra risico met zich meebrengen, voor henzelf of voor hun jongen. Een longvis bijvoorbeeld kruipt in de droge tijd weg in de modder, een kik ker graaft zich in om te overwin teren en een ijsvogel maakt een hol als hij gaat broeden. Sommige rupsen kruipen in de grond als ze zich gaan verpop pen, terwijl miereneters alleen een hol graven om 's nachts in te slapen. Naast deze 'gelegen heidsgravers' zijn er ook de echte specialisten. Graven is hun lust en hun leven. Sommige brengen zelfs hun hele bestaan ondergronds door. Over al die dieren, van gelegenheidsgraver tot superspecialist, gaat de Zoo Informatie 'Gravers'. 'Gravers' verschijnt in de reeks Zoo Informatie van het Noorder Dierenpark. De ruim 60.000 abonnementhouders van het park krijgen het gratis toege stuurd. Geïnteresseerden kunnen het boekje bestellen door fl. 12,- over te maken op giro 927586 ten name van het Noorder Dierenpark, onder vermelding van 'Gravers'. Het boekje is ook verkrijgbaar in de souvenirwin kel van het park voor fl. 8,50. Voor meer informatie kan con tact worden opgenomen met het Noorder Dierenpark, tel. (0591) 618800. Het Rotterdamse theatersport team 'Pluk de Dag' is zondag 3 oktober in Nijmegen Nederlands Kampioen gewor den. 'Pluk de Dag' bestaat uit een team van dertien spelers, waarvan er vier namens de ver eniging aan de NK deelnamen: Roel Pot (bekend als presenta tor bij TV Rijnmond), Richard Rolling (grafisch vormgever) en de striphelden Max en Edt (in het dagelijks leven beter bekend als Michel Verheijden en Erik Kuperus, beide impro visatie-cabaretier). Theatersport is weliswaar nog niet zo'n bekend fenomeen, maar Nederland telt toch maar liefst zestig theatersportvereni gingen. Theatersport laat zich het best omschrijven als een mengeling tussen cabaret en toneel en onderscheidt zich van vele andere vormen van kleinkunst door de improvisa tie, die het sleutelwoord is. De spelers laten zich leiden door het publiek dat actief aan de voorstelling kan deelnemen door het geven van suggesties. Een theatersportwedstrijd wordt gespeeld door twee teams van vier personen. Deze teams dagen elkaar uit tot het spelen van korte scènes die ter plekke worden bedacht en tegelijkertijd gespeeld dienen te worden. Suggesties uit het publiek dienen als uitgangs punt en vervolgens maakt het publiek er weer een sport van om de spelers in -op het eerste gezicht- onmogelijke situaties te dwingen, die vaak hilarische scènes tot gevolg hebben. De kersverse kampioen 'Pluk de Dag' speelt iedere maand in het Rotterdamse Theater 't Kapelletje aan de Van der Sluijsstraat. De avondvullende voorstellingen -dit jaar nog op 10 november en 9 december- begint om 20.30 uur en het theater opent de deuren om 20.00 uur. De toegang bedraagt een tientje. schoenen tot aardappelen en appels. De meeste supermarkten en die renspeciaalzaken in Nederland verkopen kattenbakvulling met Milieukeur. Het aantal tweeverdieners neemt toe en daarmee de vraag naar goede kinderopvang. De capaci teit van kinderopvang schiet ech ter tekort. Met extra gelden van de overheid wordt het aantal plaatsen de komende jaren fors uitgebreid. Maar het zal nog enige tijd duren, voordat aan de grote vraag kan worden voldaan. Van de bestaande vormen van kinderopvang wint 'gastouder- opvang' de laatste jaren sterk aan populariteit. Een belangrijke reden daarvoor zijn de flexibele opvangtijden. Met de start van het nieuwe schooljaar stromen bij de regionale gastouderbu reaus van bemiddelingsbureau Hop Marjanneke de aanvragen binnen. De zoektocht naar geschikte gastouders is begon nen. Gastouderopvang is een vorm van kinderopvang die inspeelt op de huidige tendens van flexibili sering van de arbeid. De opvang kan worden aangepast aan wis selende werktijden of volcontinu roosters. Werkende ouders (de vraagouder) zijn zodoende niet gebonden aan vaste openingstij den. Een gastouder vangt één of meer kinderen in eigen huis op. De gastouder bepaalt zelf welke dagen en tijden. Vanzelfsprekend is een vereiste dat een veilige, vertrouwde omgeving wordt geboden. Voor de opvang van een kind ontvangt een gastouder circa zes gulden per uur. Door gunstige fiscale regelingen die voor gastouderopvang van toe passing zijn, is liet doorgaans probleemloos mogelijk tot circa 25 uur per week te werken, zon der inkomstenbelasting te beta len. Hop Marjanneke is een advies- en bemiddelingsbureau op het gebied van bedrijfsgerichte kin deropvang, waaronder gastou deropvang. De eigen gastouder bureaus van Hop Marjanneke, die verspreid zijn over het hele land, bemiddelen tussen vraag- ouders en gastouders. Bovendien kan een gastouder een beroep doen op professionele onder steuning vanuit het gastouderbu reau, er zijn gastouderbureaus in de regio's Noord-Holland, Zuid- Holland, Brabant en Utrecht (half oktober). Meer informatie over gastouder opvang: Gastouderbureau Hop Marjanneke, tel. (079) 361 90 51 of (015) 262 27 61. Actie moet eind maken aan stierenleed Jaarlijks worden er in Spanje vele volksfeesten georganiseerd waarbij vaak stieren worden misbruikt 'Doodmoe word ik van mezelf' Bij kinderen wordt ADHD wel herkend, bij volwassenen gebeurt dat zelden. Foto: Lcunis Vertinde Vulling voor de milieubewuste kat MM WÊÊÊ^Ë Mi

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 13