"Ik wil m'n chauffeurspapieren halen en daarna eerst de wijde wereld in w Ook zonder H behoort Matilde S anting tot de beste Nederlandse zangeressen r* Het Mysterie Vanf} e Havenlood Doe mee, Cf'Zh Millenium Design Sr tcfa... Ac rs 2\ Beroepsinformatie IrapioJ loods Aflevering 89 V loods en steun de goede doelen in uw regio 14 krt. gouden hart 41-1019 t ELKE WEEK EEN ANDER BEROEP IN WOORD EN BEELD VAN MAANDAG TOT VRIJDAG OM CA. 19.30 UUR BIJ STADS RADIO ROTTERDAM EN OP DONDERDAG OF VRIJDAG INJDEZE KRANT - foto's: JANSSEN &DE KIEVITH De 17-jarige Ferry Scholten volgt de MBO-opleiding chauffeur goederenvervoer aan het Scheepvaart en Iransport College(STC) te Rotterdam. Als onderdeel van deze tweejarige studie loopt hij momenteel stage bij het transportbedrijf Cargoboss in Maasland. Het bedrijf is gespecialiseerd in het vervoer van bederfelijke waar zohls groenten, fruit en planten. Met zo'n vijftig vrachtwagens - die gekoeld en verwarmd kun nen worden - wordt er voornamelijk gereden op Duitsland, Frankrijk en Zwitserland. Ook is men actief in de luchtvracht. Meerdere vrachtwagens hebben speciale voorzieningen, waar door grotere voorwerpen - zoals bijvoorbeeld een helicopter - geladen, gelost en vervoerd kunnen worden. Ferry: "Ik werk momenteel in de garage, de loods en de wasplaats, met als doel de transportwereld beter te leren kennen". Na de lagere school deed Ferry een Voorbereidende Beroepsoplei- ding(VBO) aan het Maerland College in Brielle. De eerste twee jaar een basisopleiding en het derde jaar monteur als specialisatie. Het vierde en afsluitende studiejaar deed hij op het STC. Dit voorjaar behaalde Ferry z'n diploma en ging vakantiewerk doen. "Mijn vader werkt bij Cargoboss als planner. Hij heeft er voor gezorgd dat ik hier tij dens m'n vakantie wat kon verdie nen om een scootertje te kopen". Van jongs af aan wilde Ferry eigen lijk al chauffeur worden. Hij besloot bij het STC daarvoor een tweejarige opleiding te gaan vol gen. In een combinatie van leren en werken. "Eén dag per week naar school en vier dagen werken". Omdat hij het tijdens z'n vakantie werk heel erg naar z'n zin had, vroeg Ferry aan school of hij ook bij dat bedrijf stage mocht lopen. "In eerste instantie was dat niet mogelijk, omdat het te ver weg was. Mede omdat men hier tevreden over mij was, zijn ze daar toch op terug gekomen. Ik werk bij dit bedrijf nu dus al een halfjaar". In de garage helpt Ferry z'n colle ga's bij de werkzaamheden. Piet is de chef, Maarten verzorgt de keu ringen en het groot onderhoud, Gerrit is algemeen medewerker, Gerard gaat over de koelmotoren en Paul doet een deel van de garage administratie. Vrachtwagens van Cargoboss en Van Daalen Transport komen in de garage voor onderhoud en reparatie. "Ik help ze onder ande re met onderhoudsbeurten, banden verwisselen en onderdelen schoon maken. "Bovendien zijn sommige onderdelen van de vrachtwagens best wel zwaar. Dan assisteer ik ze er bij. Ik leer iedere dag weer". Toen Ferry bij dit bedrijf kwam werken, had hij al de nodige kennis. Hij had immers het diploma monteur al op zak. "In het begin mocht ik niet gelijk zelfstandig aan de slag. Nu gaat het uitstekend. Daardoor mag ik deels zelfstandig werken. Ik ont houd alles steeds beter zoals de maten van de sleutels, bouten en moeren. Ik mag nu zelf onderhoud- beurten doen, wielen verwisselen enzovoorts. Al mijn werkzaamhe den worden natuurlijk nog wel gecontroleerd door de collega, die verantwoordelijk is voor mijn werk als stagiair. Ze houden terecht een oogje in het zeil. Wanneer er iets niet goed gaat, zeggen ze dat ik beter zo of zo had kunnen doen. Ik probeer dat wel zoveel mogelijk te voorkomen. Maar ja, ik ben stagiar en kan op dit moment toch nog niet alles weten". In de loods vindt het laden en los sen van de vrachtwagens plaats. "Vruchtensappen komen op pallets uit Duitsland en worden hier in con tainers overgeslagen. Vervolgens Voor de basisberoepsopleiding chauffeur goederenvervoer is geen specifieke vooropleiding vereist. Wel moetje minimaal 16 jaar zijn. De tweejarige MBO- opiciding wordt gegeven in een combmafte van leren en werken (Beroepbegeleidende Leerweg). Er wordt veel aandacht besteed aan voertuig en lading, ritafltan- deling, ritvoorberciding en weg gedrag. Specialisatie naar bin nenlands vervoer of grensover schrijdend vervoer is mogelijk. In onze regio wordt deze oplei ding verzorgd door het Scheepvaart en Transport College Rotterdam. p gaan ze naar de Rotterdamse haven en worden naar Ierland verscheept. De binnenlandvrachtwagens halen de groenten, fruit en planten op. De vrachtwagens die op het buitenland rijden worden er vervolgens in de loods mee geladen". Zodra Ferry een vrachtwagen ziet aankomen doet hij de deur open, zorgt dat de klep in de wagen ligt en haalt de stangen van de goederen af. Daarna hoort hij van loodsbaas Gijs of de chauffeur wat er gelost of geladen moet worden. "Dat doen we met electrische pompwagens. Bij zware produkten gebruiken we een hef truck". Ferry mag ook op die hef truck rijden, omdat hij eerder het certificaat behaalde. Wanneer er weinig werk in de loods is, wordt er opgeruimd en geveegd. "Ik vraag ook wel eens hoe het met bepaalde documenten zit. De loodsbaas en de chauffeurs hebben daar geen pro blemen mee. Ze leggen het altijd wel goed uit". In de wasstraat wor den de vrachtwagens van beide bedrijven schoongemaakt. "We kij ken op het terrein of er vuile wagens staan. Samen met de stagiar van Van Daalen rijd ik ze naar bin nen". Het rijden op deze vrachtwa gens heeft Maarten ze bijgebracht. De andere stagiar heeft Ferry geleerd met de wasapparauur om te gaan. "Meestal begin ik met het afspuiten van de onderkant en de velgen. Daarna zetten we hem met de borstel in de was. Dan gaat de machine er over". In een half uur tijd is een vrachtwagen geheel schoon. Wanneer er niet genoeg wagens op het terrein zijn om te wassen, springt Ferry bij in de loods of in de garage. Na deze stageperiode is het de bedoeling dat Ferry naar een ander bedrijf gaat. "Ik heb het reuze naar m'n zin en hoop eigenlijk dat ik hier gedurende mijn hele opleiding mag blijven werken. Misschien nog wel langer". Ferry wil in ieder geval al z'n chauffeurspapieren halen en de wijde wereld in. "Ik heb het al van jongs af aan gewild en ben vaak met m'n vader meegegaan". Zoals het er nu naar uitziet zal hij toch niet altijd op de vrachtwagen blijven zitten. "Eigenlijk wil ik planner worden. Maar om me in de wereld van de chauffeurs te kunnen verplaatsen zal ik toch eerst zelf moeten ervaren hoe alles reilt en zeilt op de weg". Ferry z'n vader is als planner zo in het werk gerold. "Tegenwoordig kan dat bijna niet meer. Daarom zal ik ook daarvoor nog een opleiding moeten volgen om de benodigde papieren te halen". Por* of Rotterdam (STADS y Wereldhaven Rotterdam is een wekelijkse rubriek in samenwerking met het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam en Stads Radio Rotterdam. Voordat Matilde Santing haar entree maakt in de Doelen is daar het repertoire van de 160 man sterke zang vereniging Mastreechter Staar te horen. Wie een zon dagochtendconcert van het in 1883 opgerichte mannenkoor wil bijwonen is op zondag 17 oktober in de Doelen aan het juiste adres. Ook zonder H in haar voornaam blijft Matilde Santing behoren tot de beste Nederlandse zangeres sen. Pop, musical en jazz zijn de gebieden waartussen Santing zich beweegt, volkomen in haar eigen stijl. Haar deelname aan de musical Joe verliep succesvol. Tijdens het Zondagochtendcon cert op zondag 24 oktober wordt zij begeleid door haar ensemble Trio The Tender Trap dat bestaat uit pianist Berend van den Berg, accordeonist Gert Wantenaar en contrabassist Simon Planting. Kersvers materiaal wordt afge wisseld met bekender werk. Naast jazzy standards is er in het akoestische repertoire ook plaats voor pop en een aantal mooie ballads. Op de betreffende zon dagochtenden is er geen pauze en zijn er geen besproken plaatsen. Om die reden gaan de zaaldeuren al om 10.30 uur open, zodat con certbezoekers op hun gemak een plaats kunnen uitzoeken. Het concert begint om 11.00 uur. Om het half uur dat rest voor aanvang niet in stilte te laten verlopen, zorgt pianist Bertus Nicodem voor aangename easy-listening- muziek. Gastheer/presentator Gerard Cox heet het publiek wel kom en in zijn Lied van de Week haakt hij humorvol in op recente gebeurtenissen. Kaarten direct te koop De kaarten zijn direct te koop bij de kantoren van deze krant, bij Theater Organisatiebureau Hanson en bij de kassa van De Doelen in Rotterdam. Wie de kaarten persoonlijk komt kopen, betaalt geen extra kosten. Voor het telefonisch reserveren bij de kassa van De Doelen worden wel kosten in rekening gebracht. De adressen zijn: Theater Organisatiebureau Hanson, Straatweg 179, Rotterdam- Hillegersberg. Hoofdkantoor De Havenloods, Prins Hendrikkade 12.16, Rotterdam- Noordereiland; regiokantoor Botlekbladen, Elementenweg 44, Spijkenisse; regiokantoor Groot Vlaardingen, Nieuwe Stadsblad en Maaskoerier, Westhavenkade 14 in Vlaardingen; regiokantoor Merwesteijn en De Kombinatie, Beverwijckstraat 9, Dordrecht en regiokantoor De Vonk, Leegh waterstraat 97 A, Sliedrecht. Theater Organisatiebureau Hanson, telefoon 010-422 52 44 of fax 010-418 86 53 en alle kan toren van De Havenloods, tele foon hoofdkantoor 010-469 99 11 of fax 010-469 96 85. De weekvraag: De winkeldief heeft de klok alvast teruggezet. Weet u wanneer u de klok moet terugzetten in verband met wintertijd? De weekprijs Holland Electro stofzuiger t.w.v. 250,- LET OP, want uw briefkaart is een gulden waard! Per goede inzending geeft De Havenloods een gulden aan een van de goede doelen in uw regio. De actie loopt tot het jaar 2000. Stuur uw briefkaart(en) met de goede oplossing naar: met medewerking van Stuur uw brietkaart(en) met de goede oplossing naar: Het Mysterie van De Havenloods, Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam dienstverlening in openluchtrecreatie 010 - 298 10 10 DE WINNAAR VAN VORIGE WEEK WAS: J. W. Hoogwerf Numansdorp De weekprijs: Holland Electro stofzuiger t.w.v. 250,- Gezet met 0,50 caraat i briljant. Kwaliteit "Wesselton" Sativar prijs: CQC (excl. collier) Trouwringen...een sieraad voor het leven T: Mi- i x.;., lilP'l VERKEN in Wereldhaven JÉ I Rotterdam door: ROGERHUYS l Vil 1 F7JL'. 'tï. »-w1_ kz- foto: HfSTFft DOVF 100 weken Mystery-spel Tekst idee: MiER Entertainment Foto's: lanssen de Kievith Ja, natuurlijk Zeg kunt u de klok terug zetten!! betrappe winkel plotseling een winkeldief groensprviee zuid rvice zuid holland normaal: 1995,- Ware grootte! Van Haeftenstraat 24 (Trouwringen-Studio Sativar) Tel: 010 - 43 21 781 Van Haeftenstraat 4-6 3074 NK Rotterdam-Zuid Tel: 010 - 43 29 493 Duyvensteynstraat 11a 3042 BA Rotterdam-Overschie Tel: 010 - 46 27 788 Uitweg 19 3051 JP Rotterdam-Hillegersberg Tel: 010 - 21 82 613

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 9