Nieuwe rave Stadsblad Schiedam autonieuws voor en omgeving Geavanceerde techniek en dynamiek in nieuwe Omega I Eerste motor met directe benzine-inspuiting van Volkswagen Samenwerking politie en Mitsubishi Honda zet nieuwe stap met Insight nu meer dan 515.000 auto's verkocht W*mm «SS WOENSDAG 20 OKTOBER 1999 42- 456 Al bij de eerste kennisma king met de nieuwe Omega wordt duidelijk dat het vlaggenschip van Opel een enorme stap vooruit heeft gemaakt. Bij menig lucht vaartmaatschappij mag first Class misschien niet meer bestaan, maar bij de nieuwe top sedan en sta tionwagon krijg je beslist wél het gevoel dat letterlijk alles is gedaan om het de inzittenden optimaal naar hun zin te maken. Een nieuw ontwerp van de car rosserie en het interieur, innova tieve en verfijnde technieken, sublieme rijeigenschappen en een aantal nieuwe motoren maken het rijden in de nieuwe Omega tot een waar genoegen. In de loop van volgend jaar wordt dat nog eens onderstreept door de introductie van de Omega V.A. met in het vooron der een ultramoderne aluminium 5.71iter V.A. De krachtbron is afgeleid van de techniek in de Chevrolet Corvette en zal in het topmodel van de Europese range borg staan voor soevereine rijei genschappen en een uitstraling die ervoor zorgt dat de Omega zich met de meest exclusieve auto's in het hoogste segment van de automarkt kan meten. De nieuwe krachtbronnen spre ken zeer tot de verbeelding, maar de Omega krijgt meer innovatie ve technieken mee. Zoals de toe passing van actieve hoofdsteu nen en een uniek intelligent kli maatsysteem, dat zelfs op de kwaliteit van de beschikbare bui tenlucht inspeelt. Deze 'smart' ECC is links en rechts geschei den instelbaar en beschikt over twee sensoren die de instraling van de zon meten en zo de tem peratuur in de Omega voor bestuurder en passagier afzon derlijk regelt. Maar ook een Air Quality Sensor (AQS) komt in dat verband in beeld. Dit sys teem meet vervuiling van de lucht en speelt daar op in door de klimaatregeling op recirculatie of gedeeltelijke recirculatie over te laten schakelen. Het nieuwe en geavanceerde communicatie systeem omvat een Cd-wisse- imposant. Zacht aanvoelende oppervlakken en exclusief bekle dingsmateriaal met een topklasse weefsel ademen een sfeer van luxe en pure klasse uit. Benzine- en dieselmotoren turbodiesel uitvoeringen: de direct ingespoten 2.0 DTI 16V ECOTEC (74 KW/1 00 pk) en de 2.5-liter zescilinder lijnmotor met 96 KW/1 30 pk. De nieuwe Omega bouwt waar het zijn onderstel betreft voort op de veel geprezen achterwiel aandrijving en dynamiek Safety (DSA) techniek, waarbij letter lijk alle onderdelen verder zijn verbeterd. De geometrie van de vooras, de afstelling van de schokdempers en veren, het gevoel in de besturing; samen zorgt dat voor merkbaar meer dynamiek, een meer levendig karakter en een verbluffend sta biel weggedrag. Terwijl het com fort onder alle omstandigheden op hetzelfde hoge niveau blijft. Voor de meer dynamisch inge stelde Omega rijder ontwikkelde Opel een speciaal sportonderstel met aangepaste vering en dem ping en 235/45 R 17 Michelin banden. De nieuwe Omega beschikt stan daard over een uitgebreid veilig heidspakket, inclusief airbags en zij-airbags, ABS, elektronische laar, een GSM telefoon en een navigatiesysteem, alle geïnte greerd in de middenconsole. Design De nieuwe Omega is aërodyna misch verfijnd en gemakkelijk herkenbaar aan het nieuwe design van de voor- en achter kant. Technische styling met sterke dynamische lijnen, trans parant glas voor de koplampen, de V-vormige accentlijnen in de nieuwe motorkap en een geïnte greerde chromen grille verlenen de voorkant een ingetogen chi que en krachtig aanzien. De bumperspoilers en zijdelingse beschermstrips worden in con trasterende kleuren uitgevoerd. Ook achter is het nodige veran derd. Naast de strak gelijnde ver- lichtingsblokken is het nieuw vormgegeven kofferdeksel van de sedan nu zowel van binnenuit als op afstand te openen. Aërodynamische accenten aan de elektrisch bedienbare buiten spiegels en nieuwe wielen - afhankelijk van de uitvoering 15, 16 of zelfs 17 inch groot vervol maken de krachtige uitstraling van de Omega. Ook binnenin zijn veel elemen ten vernieuwd, waardoor de Omega niet alleen een zeer com fortabele en representatieve auto is, maar ook uitstekend bedien- baar blijkt. Het instrumentenpa neel, de middenconsole en het stuurwiel zijn nieuw ontworpen. De aandacht voor detail is daar bij opvallend: zoals de handig in de deuren geïntegreerde bedie ning van de elektrische ramen, de toepassing van praktische bergvakken in de deuren en de nieuwe midden- met bergbox. De kwaliteit van de afwerking is De nieuwe 2.2-liter 16V ECO TEC motor (106 kW/1 44 pk) is voorzien van twee balans assen. Die zorgen voor zo'n gelijkmatig karakter dat de motor doet den ken aan een zescilinder. Ook zijn dynamiek en souplesse zijn opgewaardeerd. In vergelijking met zijn 100 KW/1 36 pk sterke voorganger levert hij zo'n tien procent meer trekkracht: 205 Nm bij 4.000 toeren. Met de 2.2- liter basismotor is de Omega al goed voor een top van 210 kilo meter per uur en komt hij letter lijk en figuurlijk heel sterk uit de startblokken: van stilstand naar 100 kilometer per uur in ruim tien tellen. Zelfs het brandstof verbruik is voor een auto in dit hoge segment aangenaam bescheiden. De Omega 2.2 16V laat een verbruik van 9.4 liter op 100 kilometer noteren. Uiteraard wordt de nieuwe Omega ook geleverd met dieselmotoren. Daar is zelfs een keuze uit twee remkrachtverdeling en een zoge naamde remkracht versterker. Bij een noodstop zorgt die ervoor dat de maximale rem kracht wordt ingezet. De elektro nica herkent de plotselinge bediening van de remmen, bouwt sneller hydraulische druk op en verkort zo de remweg Niet zelden zijn dat uiterst cruciale meters. Wie de prijslijst van de pre stigieuze Lexus LS400 bestudeert, komt tot de conclusie dat het aantal, tegen meerprijs verkrijgba re opties, relatief beperkt is. Dat heeft alles te maken met de zeer omvangrijke uitrusting die elke LS400 van huis uit al meekrijgt. De mogelijkheden om op dit topmodel opties te bestellen, zijn zelfs nog klei ner geworden, nu ook het navigatiesysteem en de luchtvering standaard gele verd worden. De LS400 staat aan de top van het Lexus-programma en mag gerust als een executive limousi ne gekenschetst worden. Onder z'n statige carrosserie gaat een machtige V8-motor schuil, die fluistersti! z'n werk doet en met een vermogen van 209 kW/284 pk een surplus aan kracht biedt. Ook de service die er voor deze auto geldt, laat zien dat het hier om de absolute topklasse gaat. Kopers van een nieuwe Lexus LS400 kunnen gedurende de eer ste drie jaar na aankoop rekenen op het zogeheten 'Red Carpet Treatment', waarbij de auto voor de gebruikelijke onderhoudsbe- zoeken aan de dealer, gehaald en gebracht wordt. Overigens wordt elke Lexus LS400 verkocht met drie jaar of 100.000 kilometer volledige garantie. Uiteraard hoort bij een limousi ne als de Lexus LS400 een stan daarduitrusting die niets meer te wensen overlaat. En dat doet deze dan ook niet. Lederen bekleding, een audiosysteem met zeven speakers en CD-wis- selaar, cruise control, lichtmeta len velgen, elektrisch verstelbare voorstoelen, Brake Assist, het is slechts een greep uit de vele zaken die standaard zijn. Nieuw binnen deze standaarduitrusting is allereerst het zogeheten Multi- vision-/navigatiesysteem met touch-screen. Dat omvat een zeer geavanceerd LCD-kleuren- scherm in de middenconsole voor de bediening van de kli maatregeling, de audio-installa- tie, de boordcomputer en het navigatiesysteem. Nieuw voor de Lexus LS400 is verder de standaard aanwezigheid van luchtvering met automatische niveauregeling, waardoor het comfort op een nog hoger plan wordt getild en de wagenhoogte constant blijft, ongeacht de bela ding. MC® Na de presentatie van 's werelds eerste drie liter-auto met dieselmotor in juli presen teerde Volkswagen op de Internationale Automobil Ausstellung 1999 (IAA) te Frankfurt de volgende techni sche innovatie: de eerste motor met directe benzine-inspuiting van Volkswagen. Deze maakt de Lupo op benzine tot een echte vijf literauto. De 1,4 liter zestienklepper met een vermo gen van 77 kW/105 pk reali seert met zijn directe benzine inspuiting en gelaagde ver branding een verbruiksreductie van 15 procent ten opzichte van een vergelijkbare conven tionele benzinemotor. Zo com bineert de Lupo FSI (Fuel Stratified Injection) ecologisch inzicht met een gering ver bruik en volop rijplezier. Anders dan bij conventionele benzinemotoren geschiedt de inspuiting bij de FSI-motor direct in de verbrandingsruim te. Bovendien gebeurt dat met een druk van circa 100 bar in plaats van slechts 4 bar. Door de directe inspuiting in de ver brandingsruimte wordt - net als bij dieselmotoren met directe inspuiting - een hoger speci fiek vermogen in combinatie met een lager verbruik en een schonere verbranding moge lijk. Naast de verbranding is de nabehandeling van de uitlaat gassen een belangrijke factor bij de t FSItechniek. Volkswagen kiest hier voor een complex systeem, opgebouwd rond een Noxopslagkatalysator met een NOx-sensor. AMI (MM BUAWOE-al - -- Vandaag werd in Eindhoven de eerste Mitsubishi overhandigd aan de regiopolitie Brabant Zuidoost. Deze gebeurtenis vormde de start van een unieke, hechte samenwerking tussen de importeur van Mitsubishi en deze politieregio, welke op ter mijn geheel zal overschakelen op het merk Mitsubishi. In totaal gaat het in de komende jaren uiteindelijk om meer dan 400 auto's. Naast kostenbespa ring heeft het feit dat Mitsubishi in het Limburgse Born auto's bouwt een belangrijke rol gespeeld in de keuze van de politie. Boudewijn Finson, President van importeur Mitsubishi Motor Sales Nederland: 'Het gebeurt niet elke dag dat een grote fleetow- ner als deze politieregio geheel overstapt op één merk auto's. Ik denk dat de keuze vooral op Mitsubishi is gevallen vanwege onze flexibiliteit en ons zeer brede productaanbod. Wij kun nen immers alle soorten auto's leveren,' aldus een trotse Finson. Nog belangrijker is de flexibili teit die op het gebied van after sales wordt getoond. Boudewijn Finson: 'Wij hebben er voor gezorgd dat de werkplaats van de politie kan fungeren als een servicedealer van Mitsubishi. De auto's worden onderhouden alsof het een Mitsubishi werkplaats betreft. Zo worden bijvoorbeeld elke nacht per nachtexpresse de benodigde onderdelen die die zelfde middag per computer zijn besteld, nog afgeleverd bij de politiewerkplaats in Eindhoven. Een auto hoeft dus nooit lang stil te staan.' Op de internationale autoten toonstelling IAA 1999 presen teerde Honda een maand geleden een aantal primeurs. Het belang rijkste nieuws is ongetwijfeld de presentatie van de Honda Insight, een innovatief hybride productiemodel. Daarnaast maakten de nieuwe vijfdeurs varianten van zowel de Honda Accord als de Honda HR-V hun opwachting. Uiteraard neemt ook het spraakmakende sport- model S2000 een prominente plaats in en zelfs producten van de andere divisies van Honda: motorfietsen en Power Equipment waren op de Honda stand vertegenwoordigd. Met het nieuwe hybride automo del Insight zet Honda een nieuwe stap. Hierin zijn een benzine- en een elektromotor gecombineerd om een optimaal rendement te realiseren in combinatie met ongekend lage emissies en een representatief prestatieniveau. Dit resultaat is te danken aan een frisse benadering van het hybri de-concept en het gebruik van door Honda zelf ontwikkelde, geavanceerde technieken. Vooralsnog wordt de Honda Insight niet leverbaar op de Nederlandse markt. Honda presenteerde in Frankfurt tevens de 5-deurs uitvoering van de Accord, die vanaf begin okto ber wel in Nederland leverbaar is. De 5-deurs is gebaseerd op de Accord sedan en biedt dezelfde innovatieve technologie en vei ligheid, hetzelfde comfort, pres tatieniveau, raffinement en ren dement. De kofferruimte heeft een inhoud van 430 liter (VDA); de achterbank is asymmetrisch gedeeld neerklapbaar, waarna een brede, vlakke laadvloer ont staat. De Accord 5-deurs wordt in Nederland leverbaar met dezelfde 1.8 en 2.0 liter benzine motoren en in dezelfde uitvoe ringen als de sedan. Er komt geen Accord 5-deurs Type-R. De Accord 5-deurs staat vanaf medio oktober bij de Honda dealers. Sinds de introductie eerder dit jaar is de Honda HR-V uitge groeid tot een groot verkoopsuc ces. Dit 3-deurs vrijetijdsmodel krijgt een langere 5-deurs variant, waarbij de extra lengte geheel ten goede komt aan de achterpassagiers. De 5-deurs HR-V zal vanaf eind december 1999 in Nederland verkrijgbaar zijn met dezelfde motoren en in dezelfde uitvoering als de 3- deurs: met 1.6 liter 105 pk sterke motor met tweewielaandrijving handgeschakeld of vierwielaan- gedreven handgeschakeld of met CVT. De verkoop van personenauto's blijft stijgen. In de eerste negen maanden van dit jaar steeg de verkoop met zo'n 17 procent. In de eerste drie kwartalen zijn in totaal 515.947 personenauto's verkocht. Dat zijn er bijna 75.000 meer dan in dezelfde periode van het vorige jaar. 'Het succes van de autoverkopen legt ook de overheid geen windei eren', aldus Frans van Eijkelenburg van de afdeling Auto's van de RAI Vereniging. Hij constateert met teleurstelling dat de automobilisten van die extra inkomsten weinig terug zien. 'Dit jaar ontvangt de overheid ongeveer 1,6 miljard gulden meer aan BPM (belasting op personenauto's en motorfietsen), motorrijtuigenbelasting en brandstofaccijnzen dan in het vorige jaar', zegt Van Eijkelenburg. Ook de verkoop van bedrijfswagens groeide. In de eerste negen maanden werden 80.710 bestelwagens geregis treerd. Een stijging van bijna vier pro cent. De verkopen van vrachtwa gens van 3,5 ton en meer zijn ten opzichte van het absolute topjaar 1998 - licht gedaald met 9,6 procent. Het marktaandeel van de Duitse auto's in ons land blijft onveranderd groot. Ruim 41 procent van alle nieuwe auto's komt uit de fabrieken van onze oosterburen. De tweede plaats is nog steeds in handen van de Franse automodellen met 19,3 proccent. Standaard luchtvering en navigatiesysteem voor Lexus LS400

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 17