Scholieren debatteren over zeer prikkelende stellingen Van een halve cent naar een nieuw belastingstelsel HER JC DER Groeiende herkenning voor het Vleeskeurmerk PVE/IKB fa Gids helpt bij basis voor het interieur Klokje beheerst kosten internet Landelijke voorlichtingscampagne Weinig afstand, erg riskant'van start gegaan 42-1001 De vloeren en wanden behoren tot de grootste oppervlakten in de woning. De invloed die vloer bedekking en wandbekleding hebben op de uitstraling van het interieur is dan ook niet te onderschatten. Het is niet zom aar een kwestie van even een behangetje of een tapijtje kie zen: het is de basis voor het inte rieur. De nieuwe 'Welke-gids Vloeren en Wanden' kan helpen met het nemen van deze moeilij ke keuzes. De nieuwe 'Welke Vloeren en Wanden' geeft een zo compleet mogelijk beeld van het huidige aanbod vloeren en wanden. 'Welke Vloeren en Wanden' geeft ook informatie over de vele manieren hoe wanden de leukste effecten gegeven kan worden. Tenslotte zorgt 'Welke' ervoor dat met behulp van han dige schema's snel de vloer of wand gevonden kan worden die bij de wensen past. In de 'Welke'-serie is tevens aandacht voor de badkamer De badkamer is uitgegroeid tot een domein van ontspanning. Zo wijst recent onderzoek uit dat er gemiddeld langer gedoucht wordt dan voorheen en dat drie kwart van de mensen een bad neemt om even lekker te ont spannen. Vandaar ook dat het uiterlijk van de badkamer steeds meer aandacht krijgt. Voor die genen die op zoek zijn naar een nieuwe badkamer of de oude wat willen opknappen, is de nieuwe 'Welke-gids Badkamers' een prima inspiratiebron. 'Welke Badkamers' leidt de lezer in vijf stappen naar een prachtige bad kamer. Zo kunnen lezers ideeën opdoen met beelden van de laat ste trends, zoals badkamers uit grootmoeders tijd en strakke interieurs van topontwerpers. Daarnaast staat de gids boorde vol informatie over de modern ste baden, handigste kranen, leukste kastjes en mooiste acces soires. En wat zeker niet ont breekt zijn handige tips en de populaire productoverzichten. 'Welke Badkamers' en 'Welke Vloeren en Wanden' liggen in de tijdschriftenwinkel en kosten fl. 9,25 per stuk. Vanaf half oktober wordt bij de meeste drogisterijen een beste ding van 25 gulden beloond met de gratis CD-rom 'Drogist bij u thuis', uitgereikt met het start pakket van Het Net én een speci aal Internet-klokje van KPN Telecom om de internetkosten beheersbaar te maken. Via Het Net krijgt men direct toegang tot het wereldwijde computernet werk internet, helemaal gratis en kan men onbeperkt wereldwijd surfen (exclusief telefoonkosten tegen lokaal tarief), e-mailen, chatten, een eigen homepage maken of bijvoorbeeld faxen versturen. Met het speciale kos- tenbeheersingsprogramma van KPN Telecom, Internet Kosten beheersing, kunnen ouders elk van hun kinderen een password geven met een limiet om te inter netten. Limiet bereikt? Verbinding ver-broken! Zo houdt men de internet-kosten van alle gezinsleden op een leuke manier makkelijk onder controle. Op de gratis CD-rom 'Drogist bij u Thuis' kan gebla derd worden door een veelheid van informatie op gebied van gezondheid, lifestyle, beauty en make-up, of direct aanklikken op een website. Voor meisjes en vrouwen is er alles over creatieve textielverf ideeën, huidverzorging op natuur-lijke basis, de nieuwste trendy nagels, alles over de nieuwste styling en kleuring voor het haar en zijn er steeds glossy make-upadviezen aange past aan weer en seizoen, tot speciale cursussen op gebied van visagie, schminken en make-up voor de donkere huid. Het leuke hiervan is dat ieder een, zelfs met nauwelijks ver stand van computers, met het grootste plezier aan de slag kan met deze 'Drogist bij u Thuis'. Meer dan negen van de tien Nederlanders zijn tegen het houden van exotische huis dieren die uit het wild zijn gevangen, zes van de tien Nederlanders is tegen het houden van gefokte exoti sche huisdieren. Dit blijkt uit een onderzoek van Signicom, dat in opdracht van de Dierenbescherming is uitge voerd. Als belangrijkste bezwaar wordt door 50% genoemd dat exotische huisdieren ongeschikt zijn om in gevangenschap te houden en 25% vindt het Nederlandse klimaat ongeschikt. Ook de vangst (30%), het trans port 19%) en de verstoring van het natuurlijke evenwicht (18%) worden genoemd als bezwaren. De Dierenbescherming is ver heugd met deze cijfers in haar strijd tegen de handel in exoti sche dieren. De miljoenen die ren die jaarlijks Nederland bin nenkomen zijn niet meer te con troleren. Daarnaast worden jaar lijks vele duizenden exotische huisdieren aan de overvolle opvangcentra voor exotische dieren aangeboden. De Dierenbescherming wijst de overheid al jaren op haar verant woordelijkheid paal en perk te stellen aan de ongelimiteerde handel in exotische dieren en het bijbehorende dierenleed. Om exotische dieren te importe ren, te fokken of te verkopen is, in tegenstelling tot handel in bij voorbeeld honden of katten, geen diploma nodig. De invulling van wetgeving om de exotenhandel in te perken laat veel te lang op zich wachten. De Dierenbescherming is van mening dat de overheid met betrekking tot exotische dieren een lakse houding aanneemt en verwacht op korte termijn maat regelen. Te weinig afstand houden is een belangrijke oorzaak van ongelukken op de Nederlandse wegen. Daarom loopt tot half december dit jaar een lan delijke voorlichtingscam pagne met als motto 'Weinig afstand, erg ris kant'. Doel van de campagne is om de weggebruiker bewuster te laten nadenken over de veilige afstand tussen de eigen auto en dat van de voorligger. Door middel van radio- en televisiespotjes en attentieborden langs de auto snelwegen worden automobilis ten geïnformeerd over het belang van het houden van vol doende afstand. Op de internet site kan de kennis over afstand houden getest worden twww.campagnes.nl). Initiatief De actie is een initiatief van, en wordt gefinancierd door, het Ministerie van Verkeer en Waterstaat en het Verbond van Verzekeraars. De uitvoering vindt plaats in samenwerking met Veilig Verkeer Nederland, het Korps Landelijke Politie Diensten (KLPD) en het Openbaar Ministerie. Van het totaal aantal ongelukken op de Nederlandse snelwegen bestaat 98% uit zogenaamde kop-staart botsingen. Ook op provinciale wegen vormt het te dicht op elkaar rijden een groot probleem voor de verkeersvei ligheid. Niet alleen veroorzaakt het ongelukken, medewegge bruikers ervaren het ook als onveilig en bedreigend. Het verschijnsel staat niet voor niets op nummer 1 in de door de politie samengestelde Ergernis Top Tien. De aanpak van het probleem ligt voor de hand: meer afstand houden. Maar dat zal de weggebruiker zelf moeten doen. De meeste 'overtreders' beseffen niet dat ze te dicht op een voor ligger rijden om in noodsituaties tijdig te kunnen stoppen. Men heeft vaak onvoldoende kennis van de remweg van de auto bij een bepaalde snelheid en weg- conditie, waardoor een vals gevoel van veiligheid bestaat. Hierdoor wordt vaak onbedoeld -en onnodig- een gevoel van bedreiging en soms agressie bij medeweggebruikers opgewekt. Klevers De zogenaamde bewuste 'kle vers' zijn minder talrijk, maar daarom zeker niet minder gevaarlijk. Deze groep bestaat voorname lijk uit jonge mannen met weinig rijervaring en oudere, vaak zake lijke rijders met veel rijervaring. Hoewel ze in het algemeen oplettend rijden, leidt hun opdringerige rijstijl tot onrust en onverwachte reacties bij andere weggebruikers. Ook dient deze groep zich te beseffen dat er situaties kunnen voorkomen waar alleen afstand houden de enige veilige remedie is. Uit statistieken blijkt dat de meeste ongevallen buiten de spitsuren plaatsvinden: tussen 10.00 en 16.00 uur. In de spits zijn weggebruikers dus alerter. Ook ligt de snelheid in de spits vaak lager en is er meer tijd om te reageren. De meeste aanrijdingen vinden plaats bij open af ritten, op de linkerrijstrook, bij rotondes en bij inhalend vrachtverkeer, kort om in alle situaties waar extra oplettendheid van de bestuurder gevraagd wordt. En hier geldt bij uitstek dat het in acht nemen van een veilige afstand veel ellende kan voorko men. Tel tot twee Er bestaat geen wettelijke mini mumafstand waar een bestuur der zich aan moet houden, deze is immers per voertuig, wegdek en snelheid verschillend. De 'twee secondenregel', zoals die door het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR) wordt gehanteerd, biedt echter een goed houvast: wie binnen twee seconden nadat de voorlig ger een bepaald punt -zoals een verkeersbord- heeft gepasseerd, dat punt zelf passeert, houdt te weinig afstand. Twee seconden betekent rustig 'één-en-twintig - twee-en-twin- tig' te tellen. De 'twee seconden- regel' komt ruwweg overeen met een andere methode: de helft van de gereden snelheid is de veilige afstand in meters. Wie 100 km per uur rijdt, houdt dus 50 meter tussenruimte. Bovenstaande methodes zijn slechts een hulpmiddel. Bij slechte omstandigheden, bij voorbeeld een nat of glad weg dek, wordt de automobilist gead viseerd de snelheid aan te passen en meer afstand te houden. Niet vrijblijvend Hoewel er, zoals gezegd, geen wettelijke minimumafstand bestaat, zal de politie hard optre den tegen bestuurders die met agressief of ergerniswekkend rij gedrag het verkeer in gevaar brengen. De politie zet hiertoe het VROS-team (Video Registratie Onopvallende Surveillance) in. Dit team zal gedurende de gehe le campagneperiode actief zijn. Het Ministerie van Verkeer en Waterstaat voert samen met het Verbond van Verzekeraars ieder jaar één of meer campagnes die weggebruikers wijzen op hun verantwoordelijkheden in het verkeer. Eigen veiligheid Voor hun eigen veiligheid en die van anderen. Eerdere campagnes behandelden het goed afstellen van hoofd steunen, het gebruik van auto gordels, fietsverlichting en het zogenaamde ritsen. De campagne 'wéinig afstand, erg riskant' wil een bijdrage leveren aan een structurele ver groting van de tussenruimte tus sen voertuigen op de Nederlandse wegen, met als gevolg een daling van het aantal kop-staart botsingen en het aan tal daarbij betrokken voertuigen. De enige die dit daadwerkelijk tot stand kan brengen is de weg gebruiker zelf. Want veilig rijden heeft iedereen zelf in de hand. Alcoholisme gaat dikwijls gepaard met depressieve of ver gelijkbare psychische klachten. Of nu het alcoholisme voorafging aan de depressieve klachten of andersom, is niet altijd duidelijk. Vast staat wel, dat mensen bij alcoho lontwenning zeer vaak te maken krijgen met psychische symptomen, die hen weer naar de fles doen grijpen. Het is daarom voor de therapie van groot belang dat men op de eventuele psychische verschijn selen let en deze specifiek behandelt, dat wil zeggen depressieve klachten met een antidepressivum. Enkele onder zoeken waarin als medicinale therapie reguliere antidepressiva werden gegeven, laten een ver betering van de afkickverschijn selen zien. Toch zijn in Duitsland nog altijd veel betrokkenen, onder wie the rapeuten, tegen de inzet van psy chofarmaca bij de behandeling van alcoholici. Over het algemeen veroorzaken antidepressiva geen gewenning. Niettemin staan veel patiënten wantrouwig tegenover syntheti sche psychofarmaca. Dit komt grotendeels op het conto van de stof benzodiazepine. De patiën ten vinden dit middel even erg als de kwaal; de Anonieme Alcoholisten (AA) zeggen 'pil of pul is om het even'. Een specifieke psychofarmaca- therapie met plantaardige medi camenten wordt beter geaccep teerd, omdat ze terecht als natuurlijk en goed te verdragen worden beschouwd. Daarvoor moest echter wel de werkzaam heid bij de betreffende, zeer kri tische, patiëntengroep worden aangetoond. Onderzoek Daarom heeft men een dubbel blind onderzoek verricht met het goed onderzochte Sint Janskruidextract LI 160 van Lichtwer Pharma, fabrikant van onder meer Kira (Nederland) en Jarsin (Duitsland). Dit onderzoek met honderd patiënten, uitgevoerd door Professor Ulrich Trenkmann in samenwerking met de Hemer Kliniek Dortmund (Duitsland), is eerder dit jaar afgerond. Van deze patiënten werd aan het einde van een veertiendaagse alcoholontwenningsperiode een zorgvuldige psychiatrische diag nose gesteld. Bij ongeveer dertig procent werd een lichte tot mid delzware depressie vastgesteld. De ene groep patiënten kreeg gedurende zes weken een place bo, de andere het Sint Janskruidextract LI 160. Tijdens de eerste drie weken verbeterde de mate van depressie bij beide groepen, met een lichte nadruk in de LI160-groep. Daarna ver anderde de toestand van de De bekendheid van het Vleeskeurmerk PVE/IKB groeit, aldus het Voorlichtingsbureau Vlees. Recent onderzoek (september), dat in opdracht van het Voorlichtingsbureau Vlees is uitgevoerd, laat zien dat 65 procent van de Nederlanders tussen 20 en 49 jaar het keurmerk kent. Een percentage dat 'uitzonderlijk hoog te noemen is en zeven procent is gegroeid ten opzichte van de vorige meting in april'. De herkenning is het gevolg van de televisiecommercial die op tal van tv-zenders regelmatig wordt uitgezonden. Ook de zogeheten 'koosjer-advertentie' over het Vleeskeurmerk PVE/IKB, die in augustus in diverse tijdschriften heeft gestaan, heeft bijgedragen tot een grotere bekendheid. In de advertentie werd op speelse wijze de link gelegd tussen het begrip koosjer en de betrouw baarheid van vlees dat het Vleeskeurmerk draagt. Het speciale winkelmateriaal over het Vleeskeurmerk PVE/IKB, zoals een informatieve folder die gratis bij supermarkt en slager ver krijgbaar is, heeft eveneens de bekendheid van het keurmerk doen toenemen. Uit onderzoek kwam voorts nog het volgende naar voren: 83 procent van de consumenten vindt het keurmerk zinvol en 72 pro cent van de Nederlanders acht het geloofwaardig. Meer informatie over het Vleeskeurmerk PVE/IKB is te vinden op Internet www.vleesinfo.nl. De folder over het Vleeskeurmerk PVE/IKB kan worden aange vraagd via het gratis telefoonnummer (0800) 0036. De Universiteit Leiden organi seert dit jaar voor de tweede maal het Nederlands Kampioenschap debatteren voor middelbare scholieren, in samenwerking met het Nederlands Debat Instituut. In dit toernooi nemen 32 vwo- scholen het tegen elkaar op. Elke school brengt een team van twee leerlingen in het veld dat zal debatteren over prikkelende stel lingen. Bij de beoordeling van de debatten zal de jury letten op overtuigingskracht, teamwork en presentatie. Alle 32 scholen krijgen nu een training in debatvaardigheden door de trainers van het Nederlands Debat Instituut. In november zijn er drie regionale voorronden. Op 11 december is de finale in Leiden, waaraan zestien scholen mee kunnen doen. Op vwo-scholen behoort het debat sedert de introductie van het vernieuwde schoolexamen Nederlands tot de mogelijke onderdelen van het vak. Docenten en leerlingen kunnen kiezen uit drie mogelijkheden om de spreekvaardigheid te doceren en te toetsen: een mon deling betoog, een groepsdiscus sie of een debat. Argumenteren en betogen spelen een belangrij ke rol bij de academische vor ming. De scholen die deelnemen aan het toernooi, krijgen een gratis lesbrief over debatteren met een docentenhandleiding. De lesbrief besteedt aandacht aan argumentatie, de opzet van een debat en de wijze van debat teren. Bij de lesbrief hoort een video met een demon stratiedebat. Tijdens de professionele debat training op school leren onge veer dertig leerlingen hoe zij drie minuten volpraten over een stelling. In deze tijdspanne - die aanvan kelijk door de leerlingen als zeer lang wordt ervaren, na de trai ning als erg kort - leren de scho lieren hun stelling met verve te verdedigen en die van de tegenstelling te verwerpen. De training duurt drie uur en wordt verzorgd door professio nele trainers van het NDI. Presentatie en argumentatie wor den op een speelse, maar grondi ge wijze geoefend. Na de trai ningen kiest de school zelf een tweetal leerlingen voor deelna me aan de voorrondes en het kampioenschap in Leiden. De finale is in het Academiegebouw van de Universiteit Leiden. placebopatiënten nog slechts weinig, terwijl in de LI 160- groep een verdere, duidelijke verbetering optrad. Een zeer goede of goede verbe tering werd bij tweederde van de LI160-groep waargenomen, tegen éénderde van de placebo- groep. Sint Janskruid-preparaten als Kira en Jarsin kunnen dus in de ondersteunende behandeling van depressie bij personen met een alcoholonttrekkingssyndroom, een rol spelen. Dergelijke extracten zijn des te waardevoller, aangezien ze geen interactie met alcohol veroorza ken en dus bij gevaar voor terug val geen extra bedreiging vor men. Voor iedereen die het nieuwe millennium goed wil beginnen, geeft het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (NIBUD) de jaar lijkse Budgetagenda uit. In de Budgetagenda kunnen op een gemak kelijke manier de financiën worden bijgehouden en staan tal van bruikbare tips. Elke week wordt een financieel onderwerp besproken. Deze keer wordt er teruggeblikt op geldzaken uit de afgelopen eeuw en wordt er uitvoerig aandacht besteed aan geldzaken voor de toe komst: de persoonlijke financiële planning. In de Budgetagenda kun nen natuurlijk de dagelijkse afspraken worden genoteerd. Net als het afgelopen jaar is de agenda voorzien van een handig adressenboekje. De overgang naar het nieuwe millennium is voor het NIBUD een goede aanleiding om stil te staan bij de afgelopen eeuw. Onder ande re wordt er stilgestaan bij een kasboek uit 1923. Briketten kostten toen 35 cent per stuk. De halve cent was er in die tijd ook nog; deze munt is pas in 1948 verdwenen. Maar er wordt vooral vooruit gekeken. Aspecten van financiële plan ning zoals risicobeperking en vermogensopbouw komen in deze agenda uitvoerig aan bod. Diverse verzekeringen worden belicht waarmee risico's kunnen wor den afgedekt, als een overlijdensrisicoverzekering. De aandelenmarkt komt voorbij en er is aandacht voor het nieuwe belastingstelsel. Tevens worden uitgaven besproken als zakgeld, kosten van telefonie en de auto. Maar ook de vijf meest gestelde vragen over kinderalimentatie. Kortom, de Budgetagenda bevat voor iedereen wat wils. De Budgetagenda is zeer geschikt om zonder veel moeite de dage lijkse uitgaven bij te houden. Juist in deze tijd met allerlei verschil lende betaalmiddelen kan het handig zijn om eens op te schrijven waar het geld blijft. In de Budgetagenda is hiervoor bij elke dag ruimte gereserveerd. Voor diegene die eens uitvoeriger bij zijn geld zaken wil stilstaan, bevat de Budgetagenda informatie en schema's voor het maken van een maandbegroting en een jaaroverzicht. De Budgetagenda 2000 is ook verkrijgbaar bij V&D en in de boek handel. DACJc 4T* if- y1' Dierenbescherming wil wet te| handel in exotische huisdieren Bijna alle ongelukken op snelweg zijn het gevolg van 'bumperklevers' Foto: Rein Geleijnse Plantaardige Sint Janskruid helpt bij de behandeling van alcoholisten ttibu

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 19