IN KRANT Lekker de beest uithangen Gemeente en Woonplus pakken met 'Wijkcarrousel' probleemgebieden aan Trek de Groene Grens Bouman Vi Roman Palace Diamond Palace en hapjes Trio'Life Action' Od 2 1 oUoW 1^ •jUy*"* H 925.438 Jeugdband zoekt nieuw talent Woongerief- onderzoek dakopbouw Bachplein Corporatie breidt woningbezit uit met panden in oude wijken Architectencafé, festivals op Stadserf en waterfietsverhuur Botersloot 9 Bedrijven komen met mi 1 ieubedrij fsplan Vinger afgerukt bij bedrijfsongeval io jaar dé gezelligste Amusementscenters van Rotterdam Zaterdag 23 oktober: Oude Binnenweg 59 Zondag 24 oktober: 12.00-18.00 uur: live muziek van O VERSCHIJNT IN DE GEMEENTE SCHIEDAM i: KIJK OP OE RUBWEKSPAfilNA'O* TOTALE OPLAGE: HNS Tophandbal in Margriethal 'Sveaholm nog mooier dan Sveafors' SCHIEDAM - Een tiental bedrijven uit de metaal- en elek trotechnische industrie heeft afgelopen woensdag een milieu overeenkomst ondertekend met zes (deel)gemeenten. Via deze overeenkomst geven de bedrij ven aan dat zij een bedrijfsmi lieuplan gaan opstellen. Het milieu wordt in de metaal- en elektrotechnische industrie meer belast dan nodig is. Om hierin verandering te brengen zijn op nationaal niveau afspra ken gemaakt tussen de branche organisaties, de ministeries en de lagere overheden. Voor indi viduele bedrijven betekent dit dat ze maatregelen moeten tref fen, die kunnen worden uitge werkt in een bedrijfsmilieuplan. In dit plan geven de bedrijven aan welke inspanningen ze in de komende vier jaar gaan leveren om de milieubelasting van hun bedrijf te verminderen. De DCMR zal de bedrijven bij het opstellen van een bedrijfsmilieu plan ondersteunen. Tot de deelnemende bedrijven behoren Huisman Special Lifting Equipment BV en Novapanel uit Schiedam en machinefabriek Metalas BV. Stork Aludra BV en metaalwa- renfabriek H. Jansen uit Vlaardingen. SCHIEDAM - De Jeugd Rijnmond Band (JRB), de jeugdafdeling van het tamboer en trompetterkorps Rijnmondband Schiedam, heeft nog plaats voor 10 tot 15 nieuwe leden. De JRB komt regelmatig uit op concoursen. Op het topconcours van de Koninklijke Nederlandse Federatie van Muziekverenigingen werd op 9 oktober nog een kampioenstitel in de wacht gesleept. Wie zich bij de JRB wil voegen, moet in groep 5 of hoger zitten. Belangstellenden kunnen vrij dag tussen 18.45 en 20.00 uur komen kijken bij de wekelijkse repetitie. Daar wordt meer infor matie gegeven over hoe je JBR'er wordt. WATERWEG - Bij een ongeval in een bedrijf aan de Industrieweg is dinsdagmiddag de vinger van een 46-jarige Schiedammer afgerukt. De man was in de werkplaats bezig met het schilderen van een ijzeren bint. Toen hij het zware stuk metaal wilde omdraaien, zonder daarvoor een vorkheftruck te gebruiken, viel het op zijn hand. Een vinger werd geplet, een andere werd afgerukt. Het slachtoffer is met spoed naar het Dijkzigt-ziekenhuis gebracht. Sporthal Zuid was afgelopen dinsdagochtend helemaal afgeladen met kinderen die zich kwamen uitleven op de Blasiospringkussens. Deze waren samen met andere spel elementen opgesteld als reuzen-apenkooi van Jeugdland 2000. Zo"n honderd kinderen van vijf tot negen jaar kon den anderhalf uur lang lekker de beest uithangen in de sportzaal, springend, joelend en stoeiend, 's Middags waren de oudere kinde ren aan de beurt, die minstens evenveel lol hadden. Woensdag hebben 85 kinderen allerlei circuskunstjes geleerd in de theaterworkshop van Kunstenmakerstheater Jan Rauh, die het dag project Circus Bagatelli in De Erker verzorgde. Als volleerd acro baten en goochelaars hebben zij aan het eind van de middag een voorstelling verzorgd voor belangstellende ouders. Vrijdag wordt een natte dag in Zwembad Groenoord met het Zwembadwaterspektakel. Tussen 9.00 en 12.00 uur kunnen kinde ren van 5 tot en met 9 jaar hier terecht voor allerlei waterspelletjes en tussen 1030 en 13.30 de kinderen van 10 tot en met 14 jaar. Hiervoor kan men zich aanmelden via tel. 2465507. Een zwemdi ploma is verplicht. Zaterdag 23 oktober wordt de herfstvakantieweek van Jeugdland 2000 afgesloten met een plak- en verffestijn op het Hemaplein. Beeldend kunstenaars Monique Veldhoven en Dami van der Waal begeleiden de kinderen bij bet maken van hele grote mobiles die ergens in de stad worden opgehangen. SCHIEDAM - De Vrouwen Advies Commissie voor de Woningbouw in Schiedam houdt tussen 25 oktober en 7 november een woongeriefonderzoek onder de bewoners van de bovenste verdieping, de zogeheten dakop bouw, van de flats aan het Bachplein. Hierbij wordt gebruik gemaakt van vragenlijs ten. Op basis van de gegeven antwoorden en opmerkingen wordt de woning geëvalueerd. De gemeente en Woonplus steu nen het initiatief van de VAC. De redenen voor dit onderzoek zijn erachter komen of en in hoever re de woningen voldoen aan de wensen van de bewoners en het gebruiken van de uitkomsten bij de beoordeling van nieuwe bouwplannen. De onderzoeksgegevens worden strikt anoniem verwerkt. Het eindresultaat wordt aan gemeen te en de woningbouwvereniging overhandigd. Marjanneke Slinger SCHIEDAM -Onder de noemer 'Wijkcarrousel' gaan de gemeente en Woonplus de komende vier jaar de stad door om steeds een andere Schiedamse wijk of gebied onder han den te nemen. Schiedam Oost krijgt daarbij priori teit omdat hier de verloede ring het hardst heeft toege slagen. Van belang bij deze aanpak is het voornemen van woningcorporatie Woonplus om de komende vijf jaar in de oude wijken twintig tot veertig wonin gen per jaar aan te kopen om te herstellen en vervol gens te verkopen of verhu ren. Deze plannen staan in het concept MeerjarenOntwikkelingsPI an (MOP) van de gemeente waarin de beleidsvoorne mens zijn beschreven voor de periode 2000 tot 2004. Iedereen weet het inmiddels: Schiedam zit in grote sociale en economische problemen. Er is een verouderde en eenzijdige woningvoorraad en een hoge werkloosheid. 'De stad zit op een kantelpunt: doorzettend her stel of opnieuw verval', zo wordt het omschreven in het MOP. Het grotestedengeld is hard nodig, maar voordat de portemonnee wordt getrokken, wil het Rijk aan de hand van het MOP bekij ken of Schiedam met goede plannen komt. De Wijkcarrousel is één van de voorstellen om de leefbaarheid in de stad te vergroten. Voor de wijken en gebieden worden inte grale en meerjarige plannen i Oost krijgt prioriteit in de Wijkcarrousel gemaakt. Na een jaar of zes wor den deze geactualiseerd. Er ont staat dan een carrousel waarin jaarlijks één of meerdere gebie den goed tegen het licht worden gehouden en in de jaren daarop de uitvoering van de maatrege len plaatsvindt. In bijvoorbeeld Nieuwland en Groenoord bestaat al een samenwerking tus sen gemeente en Woonplus. Voor volgend jaar staat Oost op het lijstje. In deze en de andere oude wijken West en Zuid zal Woonplus voor de komende vijf jaar 12,5 miljoen gulden inzet ten om woningen aan te kopen van bijvoorbeeld kleine beleg gers of particulieren die niet de middelen hebben om voor goed onderhoud te zorgen. Dit zal vooral gebeuren in straten waar de corporatie al bezit heeft. In Oost, dat dus prioriteit heeft in de carrousel, wordt het bezit in de Franklinstraat en omgeving aangepakt. Het plan bestaat om 45 woningen van het begin van deze eeuw te slopen en te ver vangen door 29 nieuwbouwwo ningen (10 huur en 19 koop), waarmee men in 2000 gaat beginnen. Zuid komt een jaar later aan de beurt. Hier zullen 450 nieuwbouwwoningen verrij zen. In Nieuwland zal Woonplus in de periode van 2000 tot 2005 ongeveer 190 miljoen investe ren, waarvan 95 onrendabel. Voor dit bedrag worden 1650 woningen verbeterd. 380 ges loopt, 330 woningen gebouwd (200 huur en 130 koop) en 60 verzorgingsunits gerealiseerd voor Turkse ouderen. Overigens is het doel van de gemeente om van nu tot 2010 de woningvoorraad uit te breiden van 34.900 naar 37.000 wonin gen in 2010. Het aandeel eenge zinswoningen moet van 27 naar 30% stijgen en het eigen woningbezit van 28 naar 35%. Monumenten Een andere maatregel om het woonmilieu te verbeteren is het herbestemmen van monumen ten. Door de komst van Jan des Bouvrie in de Korenbeurs vin den ook al gesprekken plaats tussen gemeente en andere potentieel geïnteresseerde ondernemers voor de panden daaromheen. Een gebied waar gebruik kan worden gemaakt van de vele monumentale (bedrijfs)panden, is de Nieuwe Haven, de zogenaamde 'Zuidvleugel' van de stad. In deze gebouwen kunnen nieuw bouwwoningen worden gereali seerd. In totaal kunnen in de binnen stad en een ruim gebied rondom het centrum tenminste duizend woningen tot ontwikkeling wor den gebracht Ook Woonplus overweegt hier de komende periode vijftig woningen aan te kopen en te renoveren, weer deels voor verhuur en deels ver koop. De officiële versie van het MOP moet op 1 november ter goed keuring naar het Rijk worden gestuurd. Voldoet het meteen aan de criteria, is het grotensted- engeld veilig gesteld. Het is ook mogelijk dat het stuk op onder delen moet worden veranderd. In het ergste geval wordt het MOP afgekeurd en wordt Schiedam uit de grote steden gegooid. Eethoek BONITA/ CHARITA SCHIEDAM - Onder het motto 'Trek de Groene Grens* houdt Milieudefensie zondag 24 oktober een lande lijke actiedag. Bij een vijf tiental bedreigde gebieden wordt een kunstwerk onthuld, dat als symbool geldt voor de strijd tegen onder meer de oprukkende wegen. Eén van die gebieden is uiter aard Midden-Delfland. Daarom wordt zondag op het zandlichaam van de A4 (bij de kruising met de Woudweg in Schiedam) een manifesta tie gehouden. Behalve sprekers en de ont hulling van het symbool is er muziek en kunnen kinderen zich uitleven in schilderen, vliegeren en fietserossen. De manifestatie begint om 13.30 uur. slapen romantisch wonen gigantische kortingen tot SCHIEDAM - De gemeente wil het Stadserfplein gaan benutten als 'buitenkamer' van het Theater aan de Schie. Omdat het theater seizoen in Schiedam al vroeg is afgelopen, kan in de maand mei het plein worden gebruikt voor buitenproducties. Er wordt dan gedacht aan een nieuw festival waar de culturele diversiteit van Schiedam recht wordt gedaan. Deze plannen om Schiedam op het gebied van cultuur echt op de kaart te zetten staan in het MeerjarenOntwikkelingProgramma dat de gemeente heeft samen gesteld in het kader van het grotestedenbeleid. Verder wil men een professioneel theatergezelschap aan de stad binden. Zo'n gezelschap kan dan een oefenruimte en jaarlijkse subsidie van 250.000 gulden krijgen, waartegenover de verplich ting staat de try-outs en premières te houden in het Theater aan de Schie of de Teerstoof. Ook wordt gedacht aan het project X- Change, een festival dat onder andere al in Dordrecht is gestart. Dit richt zich op jongeren van 12 tot 18 jaar en gaat over de raakvlak ken van wereldmuziek en popmuziek. Een ander initiatief dat de gemeente gaat nemen is een architec tencafé dat discussies en lezingen organiseert. Een dergelijk café kan positieve bijdragen leveren aan discussies over herinrichtingen en met rondleidingen de Schiedammer trotser maken op de eigen stad. De kosten voor de eerste periode van 2000 tot 2003 bedragen 6000 gulden per jaar. Daarnaastonderzoekt de gemeente een nieuw beleid ten aanzien van ateliers en galeries om een beter ves tigingsbeleid voor vormgevers te creëren Dit in het kader van de komst van het designcentrum van Jan des Bouvrie. De toeristische functie van Schiedam moet worden uitgemolken met vervoer over water, onder andere door de aanleg van een stei ger voor Waternet aan het Hoofd en aanlegpunten voor watertaxi's. De zwaaikom bij het Doeleplein wordt ingericht voor de aanleg van de kleine pleziervaart. Ook wordt gedacht aan een ruimte voor boten- of waterfietsenverhuur op die plek. Dat zou volgend jaar al moeten worden gerealiseerd en de kosten bedragen vier ton. Voor toeristen moet het ook mogelijk worden de kerktoren van de Grote kerk te beklimmen. In dit gebouw zou een bezoekerscen trum met permanente historische tentoonstelling kunnen worden ingericht. Een ander plannetje voor Schiedamse historische gebou wen is om deze panden hun verhaal te laten vertellen in het project 'Sprekende Gevels' van het Geheim van Holland. Door middel van een cd-rom die men kan huren, kan voor de bezoeker een 'levend' beeld van de geschiedenis van het gebouw ontstaan. In 2001 wil Schiedam aanhaken op dit project dat dit jaar in Leiden is gestart. Hoe het verder moet met de musea is nog niet duidelijk: de poten ties ervan worden op dit moment door een extern bureau onder zocht om hierover een besluit te kunnen nemen. 16.00 HNS Hot Nieuwe illlllSnillll tSI Wij maken van eethoek Bonita een aanbieding die u niet mag laten staan. De eettafel (ca. 100 cm. en de vier stoelen zijn gemaakt van gevlochten pitriet. Het tafelblad is van glas. Meeneemprijs! Van 1298,- voor Hoofdweg 18, Capelle aan den IJssel. tel 010 - 451 88 44 Hillelaan 30-39, t.o. metrostation Rijnhaven Rotterdam-Zuid, tel. 010 - 485 22 73 Bouman maakt zich op voor het jaar 2000 met een complete verbouwing en restyling van de afdelingen IJsselmondselaan 175, Rotterdam, Telefoon (010) 284 2111 Om plaats te maken voor de werkzaam heden nu showroommodellen met Om volop te profiteren moet u er wel snel bij zijn! Het aftellen begint op 14 oktober om 10.00 uur. "IKT sfrts,

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 1