Het Nieuwe Hèt autonieuws voor MCHISPMOg J Schiedam en omgeving Automobilisten slordig met banden Almera com nieuw ontwi pleet dceld Baanbrekende staalsoort in Pajero WOENSDAG 27 OKTOBER 1999 43-442 Vanaf 7 oktober staat de nieuwe Move bij de Daihatsu dealers in de show room. Deze geheel ver nieuwde Move is ontworpen door de Italiaanse designer Giorgetto Giugiaro. Naast functionaliteit scoort de Move nu ook op het gebied van design hoge punten, een combinatie van Japans ver nuft en Italiaans design. Verder is de Move voorzien van een moderne, nieuwe 1.0 liter, 12 V Eco-motor, die voor zuinige, schone en krachtige prestaties zorgt. In de wereld van industriële ont werpen behoeft Giorgetto Giugiaro geen introductie. Hij is een man met veel enthousiasme, altijd op de uitkijk voor nieuwe uitdagingen en nieuwe interesses waarop hij zijn creativiteit loslaat. Hij was ook een van de ontwerpers die ontdekte hoe je een auto kan ontwerpen zonder het concept uit het oog te verlie zen. Met andere woorden Giorgetto Giugiaro is een van die zeldzame artiesten die in staat is een toch al origineel concept verder te ontwikkelen waardoor de nieuwe Move ontstond. Om de nieuwe Move te krijgen werd er elegantie toegevoegd aan de karakteristieke elementen van het Move concept. De styling aan de voorkant, de vernieuwde achterkant met de hoog gemon teerde achterlichten, de goed geproportioneerde carrosserie met de vier portieren en achter deur die zijwaarts opent, de acht ramen die het interieur een gevoel van ruimte geven, en de stijlvolle dakrails geven direct aan waarvoor de Move kan wor den gebruikt. Eenvoudig zijn hierop allesdragers te monteren. Interieur Ook het interieur is ruimer Prestaties Move voldoet aan de strenge vei ligheidseisen. Ook zal in geval van een aanrijding automatisch de deuren worden ontgrendeld en de waarschuwingsknipper lichten en interieurverlichting worden ingeschakeld. De veilig heidsgordels zijn voorin voor zien van gordclspanners met krachtbegrenzers. De nieuwe Move gaat zuinig met benzine om en heeft een zeer moderne 1.0 liter I2V Ecomotor. De elektronische brandstofinjec tie zorgt samen met de directe ontsteking en het uitgekiende klepbedieningsmechanisme dat de motor zowel milieuvriende lijk als soepel loopt. In testen bereikte de Move een gecombi- geworden. Zowel bestuurder als passagiers hebben meer ruimte gekregen. De verstelling van de achterbank is met 15 mm toege nomen naar 150 mm, waardoor de bruikbaarheid nog beter is geworden. Ook de bagageruimte is toegenomen en de tildrempel lager. Verder is er speciale aan dacht geschonken aan het verho gen van de kwaliteit en de inrich ting van het interieur. Zo is de kwaliteit van de stoelen verbe terd en zijn alle carrosseriedelen bekleed. De verlichte schake laars zijn nog eenvoudiger te bedienen en de meters zijn in een oogopslag af te lezen. De Move is leverbaar in een luxe uitvoe ring, die standaard is voorzien van elektrisch bedienbare ramen voor en achter, centrale deurver grendeling, stuurbekrachtiging, apart verstelbare en opklapbare stoelen, bekerhouders in de arm leuningen (achterin), toerentel- ler, diverse opbergvakken, stof- inleg in de portieren, digitaal klokje, make-up spiegels en van binnenuit te ontgrendelen tankd- opklep. Ook bij de Move staat veiligheid op de eerste plaats. Een airbag voor de bestuurder en de passa gier is standaard. Er is een nieu we computerberekende kooicon structie toegepast die nog langer in tact blijft en de portieren zijn voorzien van verstevigingsbal- ken. Daarnaast is de Move zo geconstrueerd dat eventueel naar binnen komende delen zoals het motorblok door een speciale constructie onder het passagiers compartiment wordt geleid in geval van een aanrijding. De neerd benzineverbruik van 5,7 liter bij 100 km. Het lage emis sieniveau is in overeenstemming met de meest recente milieure gelgeving. De grotere Move heeft een sterk verbeterd comfort en stabiliteit. Dit is te danken aan de nieuw ontwikkelde achter wielophanging. De draagarmen van de veerpoten zijn gekoppeld door een geprogrammeerde tor sie-as. Heeft de huidige Move een draaicirkel van 9 meter, de nieuwe Move heeft voldoende aan 8,6 meter. De Move is daar door en mede door de standaard stuurbekrachting nog wendbaar der geworden. Functionaliteit De multifunctionaliteit van de nieuwe Move is uitgebreid. Het interieur is comfortabel en biedt ruimschoots plaats aan vier vol wassen mensen. Niet alleen heb ben zij elk hun portier, maar ook hun eigen stoel met volledig stoffen bekleding. Ook van de achterstoelen zijn de rugleuning en zitting in de lengterichting verstelbaar en voorzien van hoofdsteunen. Zo wordt ook aan personen achter in de Move een volwaardige, gerieflijke plaats geboden met op maat in te stel len beenruimte die te vergelijken is met de ruimte in een grote middenklasser. De Move houdt daarbij ook nog voldoende ruim te over voor boodschappen of andere bagage. De opvallende hoogte van het interieur garan deert voldoende hoofdruimte en biedt ook nog plaats aan extra hoge bagage. Maar er is meer dan alleen veel ruimte. De diver se standen van de stoelen zorgen dat u flexibel kunt omgaan met het grote volume van het interi eur. Aan de ene kant kunnen de rugleuningen in horizontale positie worden gebracht zodat een riant tweepersoonsbed ont staat. Aan de andere kant kunnen de achterstoelen onafhankelijk van elkaar naar voren worden weg geklapt. Een handige toe passing voor momenten dat u grotere hoeveelheden bagage wilt vervoeren. Op die momen ten zult u de Move ook prijzen voor de optimale toegang via de achterportier. Tussen de twee uiterste standen zijn natuurlijk ook alle andere varianten denk baar. Bijvoorbeeld het neerklap pen van een achterstoel. Kortom: de Move is de benaming comp acte MPV meer dan waard. Per jaar worden in Nederland bijna 2 miljoen gebruikte auto's verkocht. Bijna 2 miljoen speurtoch ten naar een auto die hele maal aansluit op de eigen wensen van de koper. Bovendien: bijna 2 miljoen flinke investeringen die een zorgvuldige afweging recht vaardigen. In het eerste halfjaar van 1999 bedroeg de gemiddelde prijs van een gebruikte auto 18.200 gul den. Met een eigen website heeft het weekblad Auto Trader nu de digitale snelweg van het Internet opengegooid voor Nederlandse kopers en verkopers van gebruikte auto's. De basisstructuur van de website is identiek aan de formule van het in 1992 opgerichte weekblad Auto Trader, dat is uitgegroeid tot de grootste publicatie in zijn soort in Nederland. Van iedere aangeboden auto worden de belangrijkste gegevens (incl. de vraagprijs) en een kleurenfoto weergegeven, zodat de koper zich direct een compleet beeld kan vormen. De website is zo ontworpen dat aspirant-kopers en autoliefheb bers snel en gemakkelijk de auto van hun keuze kunnen vinden. Via gerichte zoekopdrachten (merk/model, prijs, bouwjaar, kleur, regio e.d.) kan het aanbod van gebruikte auto's razendsnel in kaart worden gebracht en kun nen de verschillende aanbiedin gen onderling worden vergele ken. 'De website www.autotra- o ijSisSistSLsg der.nl biedt een pakket volstrekt nieuwe mogelijkheden voor mensen die al weten naar wat voor soort auto ze op zoek zijn en hoeveel ze willen besteden', stelt directeur Frans Fousert van Auto Trader. Auto Trader Nederland verwacht niet dat ook de transacties binnenkort al via het Internet zullen verlopen. 'Het kopen van een auto zal nog lange tijd een zaak blijven die tussen koper en verkoper zijn beslag krijgt. Je wilt een auto eerst zien en er een proefrit in maken voordat je tot de aankoop besluit. Bovendien is het betalen via het Internet op dit moment nog een riskante aangelegen heid.' Met een ruim en veelzijdig interieur, verpakt in een strak en modern uiterlijk is de nieuwe Agila van Opel de eerste compact-MPV van een Europese autofa brikant. De compacte vijfdeurs is slechts 3.500 mm lang, maar biedt com fortabel zitplaats aan vier vol wassenen en een laadcapaciteit van 250 tot 600 liter (tot aan de voorstoelen). Twee levendige en toch zuinige ECOTEC benzine motoren (1.0 en 1.2-liter, die respectievelijke 58 en 75 pk leveren) zijn beschikbaar om de Agila aan te drijven, die slechts 900 kilo weegt. De MVEG brandstofconsumptie varieert van slechts 6.0 (1.0) tot 6.6 (1.2) liter per 100 kilometer en beide krachtbronnen voldoen aan de strenge Euro IV uitlaat emissies, die pas in het jaar 2005 verplicht worden. De Agila - die een garantie van 12 jaar heeft op doorroesten - komt in de lente van volgend jaar in Nederland op de markt. Dankzij een slim mechanisme kan de 50:50 deel bare achterbank snel in de vloer gevouwd geworden, waardoor er een volledig vlakke laadvloer ontstaat. De grote laaddeur en de lage til drempel maken de Agila een handige en functionele all-roun der voor actieve mensen, met meer dan genoeg ruimte voor bijvoorbeeld boodschappen, sportuitrusting of wat grotere zaken. De ingenieurs van Opel hebben veel aandacht geschonken aan het chassis van de Agila om de veiligheid, wendbaarheid en comfort te maximaliseren. De korte overhang, gecomplemen teerd door de McPherson voor wielophanging en torsiestang achter, maken de Agila gemak kelijk wendbaar, met name in de stad. Electric Power-Assisted Steering (EPS) vereenvoudigt het parkeren en verlaagt het brandstofgebruik. De Agila is uitgerust met een uitgebreid pakket veiligheidsvoorzieningen, waar onder een stevig passagiers compartiment met verstevigingsbalken in de deu ren, dubbele airbags voor en gordelspanners op alle stoelen. Een slim vertragingsmechanis me voorkomt dat het spannen van de veiligheidsgordels bij een aanrijding verwondingen ver oorzaakt. Bij een zware, frontale aanrijding klappen de pedalen weg waardoor de kans op letsel aan de voeten of onderbenen aanzienlijk afneemt. Uit een onderzoek in opdracht van bandenfabrikant Dunlop blijkt dat vrijwel elke automo bilist het belang van een juiste bandenspanning en genoeg profieldiepte weet, maar dat minder dan de helft op de hoogte is van de juiste span ning en profieldiepte. Nog lager is het percentage auto mobilisten dat deze zaken ooit na kijkt. Vooral vrouwelijke automobilisten scoren erg slecht in dit onderzoek. Een onderzoek in opdracht van bandenfabrikant Dunlop onder 1.400 automobilisten in Duitsland, heeft uitgewezen dat 90 procent van de onder vraagden weet dat de profiel diepte erg belangrijk is voor de veiligheid. Meer dan 80 pro cent van de ondervraagden kent ook aan de bandenspan ning een groot belang toe als het om de veiligheid gaat. Slechts de helft van de onder vraagden kent de bandenspan ning van zijn auto en slechts iets meer dan een derde kan de actuele profieldiepte van zijn of haar banden noemen. Vrouwen hebben daarbij nog aanzienlijk minder interesse dan mannen. 65 procent van de mannen weet de bandenspan ning, maar slechts 25 procent van de vrouwen. Bij de pro fieldiepte bedragen de percen tages 49 procent voor de man nen en 17 procent voor de vrouwen. De gevolgen van een verkeer de bandenspanning worden door de meerderheid van de automobilisten verkeerd inge schat. De meerderheid (82 pro cent) weet dat de spanning van belang is voor de veiligheid, maar gevraagd naar de gevol gen van te lage ban denspanning komen grotere slijtage en kortere levensduur op de eerste plaats. Nissan heeft de Almera van de grond af aan nieuw ontwikkeld. Deze wereldprimeur van de 1AA in Frankfurt verschijnt komend voorjaar bij de Nederlandse dealers. Het nieuwe model onderscheidt zich door een pittige styling, waarin een agressieve grille en druppelvormige koplampen een prominente rol hebben. Een laag brandstofverbruik, hoogstaande veiligheid en minimale belasting van het milieu zijn kernpunten die steeds nadrukkelijker op de voorgrond komen. Volgend jaar verschijnen eerst een drie- en een vijfdeurs en later komt er nog een compact formaat ruim tewagen onder de naam Almera Tino. De nieuwe lijn is ontwor pen in Europese designcentra in Engeland en Duitsland. De Almera zal straks net als de Micra en de Primera in het Engelse Sunderland worden gebouwd. De Almera Tino komt uit de Spaanse fabriek van Nissan in Barcelona. Met de uit rusting gaat Nissan ver, heel ver. Zaken als een Birdview satelliet navigatiesysteem, nekletsel voorkomende, zogenaamde actieve hoofdsteunen en talrijke luxe uitrustingen geven de Almera in zijn'klasse een voor sprong. Ook op het vlak van vei ligheid manoeuvreert de Almera zich in zijn klasse in een koppo sitie. Voorin zitten twee airbags en in de stoelen zijn side-bags gemonteerd die borstkas en hoofd bij een zijdelingse aanrij ding optimaal beschermen. Mitsubishi Motors heeft een extra sterke, lichtgewicht staal soort ontwikkeld. Het staal wordt voor het eerst gebruikt in carrosseriedelen van de nieuwe Mitsubishi Pajero, die is voor zien van een zelfdragende car rosserie. Het gebruik van de nieuwe staalsoort levert voor sommige carrosseriedelen een gewichtsbesparing op van der tien procent. Bovendien kon de carrosserie stijver worden gemaakt. Het nieuwe staal is in samenwerking met Nippon Steel Corporation, Sumitomo Metal Industries en Kobe Steel ontwik keld. De partners hebben een aantal hindernissen moeten overwinnen. Versterkt staal laat zich minder flexibel vormen in de persstraat. Vaak ontstaan tij dens het persen scheuren en breuken. Door de staalsamen- stelling te controleren (verlaging van het zwavelgehalte en reduc tie van het percentage zachte koolstof) hebben de ingenieurs een staaltype ontwikkeld dat precies flexibel genoeg is voor gebruik in de persstraat en dat tegelijkertijd extra sterk is. Mitsubishi past als eerste fabri kant ter wereld dit materiaal in het chassis toe. Het zachter wor den van het materiaal bij de las punten is eveneens met succes opgelost. Verzwakking treedt op door de intense hitte tijdens het lassen. Daarom worden veel metalen chassisdelen gemaakt van dik, heet gewalst metaal. Daihatsu Movegroter en ontworpen door Giugiaro Auto Trader opent Nederlandse website Wethoni oti Auto Tractor Opvallend veelzijdig model van

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 15