Medische beoordeling meer zelfstandig en onafhankelijk Waterbus moet bijdrage leveren aan filebestrijding HER ff DER 5 7 Vergeten muzikale hobby kan nu zeer nuttig zijn Actie 'Dat Kan Ik Ook'probeert 300.000 rokers te laten stoppen op 1 januari 2000 Zelfstandigen van particulier naar ziekenfonds Informatiedag voor prikkelbare darm Ziek worden van het ziekenhuis 43 - 1001 Om een onafhankelijke positie van verzekeringsartsen bij de beoordeling van arbeidsonge schiktheid te waarborgen, werd onlangs door directies van uit voeringsinstellingen, vakvereni ging VRP en artsenorganisaties een statuut ondertekend. Daarmee worden de rechten van verzekerden en de onafhanke lijkheid van de medische keu ring gegarandeerd. Mensen die in het kader van de WAO worden gekeurd, moeten er op kunnen rekenen dat de beoordeling door de arts op een zelfstandige en onafhankelijke wijze tot stand komt. De arts heeft een eigen en professionele verantwoordelijkheid die niet door zijn werkgever kan worden overgenomen of ingeperkt. In de praktijk betekent één en ander dat de arts, vanzelfsprekend bin nen de kaders van de wet, in staat moet zijn om tot een medisch oordeel te komen onaf hankelijk van mogelijke finan ciële strategische of politieke belangen van zijn werkgever of de opdrachtgevers. Het Professionele statuut is geen vrijbrief voor onaantastbaarheid van de verzekeringsarts. Zijn handelen moet plaats vinden volgens de door de beroeps groep vastgestelde standaard. De verzekeringsarts is achteraf aan spreekbaar op zijn medisch han delen. Dat kan zijn door beroepsgenoten, het tuchtcolle ge, maar ook door de beroeps- rechter als het gaat om de zorg vuldigheid waarmee hij tot zijn oordeel is gekomen. Omdat ook de omstandigheden waaronder een verzekeringsarts werkt van invloed zijn op het uit eindelijke resultaat, wordt tege lijkertijd met de ondertekening van het statuut een rapport kwa liteitsborging gepresenteerd. Daarin is een aantal basisvoor waarden benoemd waaraan door de uitvoeringsinstellingen en artsen vorm moet worden gege ven om te komen tot een onaf hankelijke en kwalitatief juiste beoordeling door de verzeke ringsarts bij arbeidsongeschikt heid. WA msssm Enkele honderdduizenden klei ne zelfstandigen die tot nu toe particulier verzekerd zijn tegen ziektekosten, moeten zich straks verzekeren in het ziekenfonds. Dat heeft het kabinet bepaald. De Eerste Kamer beslist deze week wanneer de Regeling klei ne zelfstandigen ingaat, waar schijnlijk zal dat op 1 januari aanstaande zijn. Omdat de regeling vrij ingewik keld is, heeft Zorgverzekeraar Trias een helpdesk voor zelf standig onder-nemers geopend. Zelfstandigen die willen weten wat er precies voor hen veran dert, kunnen terecht bij het gra tis telefoonnummer (0800) 022 00 63. Zelfstandigen kunnen zich ook aanmelden om maan delijks nieuws en uitleg over de regeling thuisgestuurd te krij gen. De eerste nieuwsbrief aan enkele duizenden aanvragers is inmiddels verstuurd. Zelfstandig ondernemers zijn mo-menteel in principe particu lier verzekerd. Zelfstandigen die een belastbaar jaarinkomen onder de fl. 41.200,- hebben, moeten zich volgens de nieuwe regeling verzekeren in het zie kenfonds. Voor de berekening van dat belastbaar inkomen wordt het gemiddelde inkomen over drie jaren genomen. Zelfstandig ondernemers krij gen van de Belastingdienst bericht hoe zij zich per ingang van de regeling moeten verzeke ren. Om ruimte te maken voor deze ondernemers in het ziekenfonds, zal een relatief groot aantal mensen die in loondienst zijn doorstromen naar de particuliere verzekering. Dat wordt bereikt door de loongrens voor 2000 slechts licht te verhogen. De Maag Lever Darm Stichting organiseert op 13 november een landelijke voorlichtingsdag voor mensen met een prikkelbaar darm syndroom (PDS). Een prikkelbare darm, ook wel spas tische darm genoemd, komt bij één op de vijf Nederlanders wel eens voor. De aandoening is niet heel ernstig, maar kan het dage lijks leven flink verstoren. Het onvoorspelbare en onverwachte karakter van de aandoening stelt mensen voor problemen. Een prikkelbare darm komt vooral voor bij jonge volwasse nen. Daarnaast hebben vrouwen twee keer zo vaak last van een prikkelbare darm als mannen. De belangrijkste klachten zijn (hevige) buikpijn en ontlastings problemen. Tijdens de PDS-dag wordt uitgelegd wat een prikkel bare darm is en hoe deze kan ontstaan. De landelijke PDS-Voor- lichtingsdag vindt plaats op zaterdag 13 november van 10.30 tot 16.00 uur in Congrescentrum de Reehorst in Ede. Het pro gramma en het aanmeldings formulier zijn aan te vragen bij de Maag Lever Darm Stichting in Nieuwegein, tel. (030) 6055881. Eén op de tien ziekenhuispatiën ten wordt het slachtoffer van een ziekenhuisinfectie. Niet ieder een zal even snel een ziekenhui sinfectie oplopen. De grootste kans lopen heel jonge kinderen, ouderen en mensen met een ver zwakte afweer. En mannen zijn sneller slachtoffer dan vrouwen. Wie een infectie oploopt, kan klagen bij de klachtencommis sie van het zieken-huis. Als het ziekenhuis is aange-sloten bij de Geschillencommissie Zieken huis en de patiënt vindt dat er schade is geleden, kan men de klacht aan hen voorleggen: Surinamestraat 24,2585 GJ Den Haag, tel. (070) 310 53 10. De commissie behandelt klach ten tot fl. 7500,- (voor hogere bedragen moet men naar de rechter). De klacht moet wel worden ingediend binnen zes maanden nadat men de klacht kenbaar gemaakt heeft bij het ziekenhuis. Een klacht laten behandelen kost fl. 45,-. Dit bedrag krijgt men weer terug als de Geschillencommissie de patiënt gelijk geeft. De Consumentenbond geeft meer informatie via tel. (070) 445 45 45 en www.Consu- mentenbond.nl. t Voor veel mensen in hun huisdier een belangrijk onderdeel van het gezin. Wie wil testen of hun Fikkie, Lorre, Flappie of Poekie ook de rest van Nederland kan vertederen, kan terecht bij de verkie zing uit van de 'Met Dieren meer Mens Award'. Op vrijdagavond 10 en 17 december 1999 zendt het Tros- programma Dierenmanieren, de verkiezing uit. Voor deze Award komen twee categorieën in aan merking. Voor de eerste catego rie 'Huisdier van het Jaar' komen alle huisdieren in aan merking die iets bijzonders heb ben gedaan. Eigenaars die vinden dat hun huisdier belangrijk, geweldig of zelfs onmisbaar is, kunnen zich hiervoor opgeven. Voor de tweede categorie komen 'Instellingen' in aanmerking die zich op een bijzondere manier Jaarwisselingen zijn voor menig roker vaak aanlei ding met roken te stoppen. De aankomende eeuw- en millenniumwisseling zal dat extra het geval zijn. Een speciale stoppen-met-roken- actie op de rand van een nieuw millennium onder steunt rokers bij hun stop poging. De actie 'Dat Kan Ik Ook' wordt gevoerd in de vorm van een recordpo ging- Nederland telt momenteel ruim 4 miljoen rokers. Iedere jaarwis seling nemen circa 150.000 mensen zich voor op te houden met roken. Met de eeuw- en mil lenniumwisseling in het ver schiet moeten dat er twee maal zoveel zijn. Hierbij extra gesterkt in hun poging door deelname aan een recordpoging en een speciaal tv- programma. Bovendien krijgen de deelnemers professionele ondersteuning. Deze millenniumactie stoppen met roken is een gezamenlijk initiatief van de Nederlandse Kankerbestrijding/ Koningin Wilhelmina Fonds (KWT) die dit jaar 50 jaar bestaat en de Stichting Volksgezondheid en Roken die dit jaar 25 jaar bestaat. De Nederlandse Vereniging voor Human Powered Vehicles (NVHPV), de Adviesgroep voor Verkeer en Vervoer, innovatiecen trum Syntens en het Alumnium Centrum heb ben gezamenlijk een bijzon dere ontwerpwedstrijd uit geschreven: Bike 2000. Gevraagd wordt een snelle re, comfortabelere en betere woon-werkfiets te ontwer pen. 'Een lichte, sexy tweewieler die comfort en weersbescherming biedt, in de stad zeer wendbaar en op de buitenwegen aërodyna misch is en bovendien bagage overbrengt', zo beschrijft het wedstrijdcomité de eigenschap pen van de beoogde Bike 2000. De initiatiefnemers hebben de wedstrijd uitgeschreven omdat ze vinden dat het tijd is voor een beter door spierkracht voortbe wogen voertuig. De fiets is in het woon-werkver- keer een goed alternatief voor de auto, maar de bijdrage van de fiets aan de vermindering van de mobiliteitsproblemen is tot nu toe beperkt vanwege een aantal nadelen. Zo is de actieradius van de gewone fiets niet zo groot: 7,5 kilometer of een halfuurtje verdienstelijk hebben gemaakt in de relatie tussen mens en dier. De verkiezing is een initia tief van de stichting 'Met dieren meer mens', in samenwerking met het programma Dieren manieren. Deze stichting schenkt op verschillende manieren aandacht aan de rela tie tussen mens en huisdier. Zij wil op een zo groot mogelijke schaal bekendheid geven aan de positieve effecten van het heb ben van huisdieren op het leven en welzijn van mensen. Verder ondersteunt de stichting projec ten of instellingen die verant woord huisdierenbezit mogelijk maken. Wie mee wil doen aan de verkiezing 'Huisdier van het Jaar' dient vóór 1 december een kaartje (plus de redenen voor deelname en bij voorkeur een foto van het huisdier) te sturen naar TROS Dierenmanieren, 'Huisdier van het Jaar', Postbus 695, 1200 AR Hilversum. Tv-show Belangrijk onderdeel van de actie is het nieuwe amusements programma 'Dat Kan ik Ook!'. Vanaf 7 november zal dit pro gramma op zondagavond van 20.00 tot 20.30 uur acht keer te zien zijn op RTL 4. Op zondag 26 december wordt de actie afge- fietsen wordt als het maximum gezien voor woon-werkverkeer. Verder biedt de traditionele fiets te weinig comfort en bescher ming tegen regen of sneeuw. Vandaar dat het organisatieco mité van Bike 2000 haar kaarten heeft gezet op verbetering van de traditionele fiets. Zowel professionele ontwerpers als amateurs worden opgeroepen een te berijden prototype van een woon-werkfiets maken. Het win nende ontwerp wordt beloond met tienduizend gulden. Alle inzendingen zullen te zien zijn op Cyclevision 2000, het grote ligfietsevenement dat wordt gehouden de testbaan van de Rijksdienst van liet Wegverkeer in Lelystad. Maar het is zeker niet de bedoeling dat de prototypes allemaal ligfietsen zijn. De fietsen zullen vooral beoordeeld worden op onderde len als comfort, weerbestendig- heid en onderhoudsbehoefte. De (voorlopige) jury staat onder voorzitterschap van Frank van der Laan van Adviesgroep voor Verkeer en Vervoer (AVV), één van de grote adviesbureaus op het gebied van verkeer. Inschrijfformulieren kunnen worden opgevraagd bij AVV, postbus 580, 3430 AN Nieuwegein. De uiterste inzend- sloten met een feestelijke slot- show. Dan wordt ook het aantal rokers bekendgemaakt dat van plan is op 1 januari 2000 te stop pen. Tijdens de uitzendingen is te zien hoe bekende professio nals worden uitgedaagd zich te meten met 'gewone' mensen. 'Dat Kan Ik Ook!' wordt gepre senteerd door Anniko van Santen. Over de stand van zaken rondom de recordpoging wordt via Koffietijd! en RTL Live regelmatig informatie verschaft. Tv-cursus Rokers die willen stoppen kun nen rekenen op professionele ondersteuning. Op RTL 5 wordt een cursus 'Stoppen met roken 2000' uitgezonden in zes delen. De eerste uitzending is te zien op 23 december rond 22.30 uur. GGD'en en Thuiszorg verzorgen regionaal stoppen-met-rokencur- sussen. Bovendien kunnen deel nemers zich opgeven voor 'tele fonische counseling'. Via tel. 0900 9390 (20 cpm.) kunnen deelnemers een ondersteunings pakket aanvragen. Hierin zit onder andere een persoonlijk stoppen-met-roken-advies en informatie over alle gangbare vormen van ondersteuning bij stoppen met roken die in Nederland verkrijgbaar zijn 'Digitale stoppers' Op de website www.dat-kan-ik- ook.nl wordt de actie ook onder steund. Zo is het onder andere mogelijk on-line brochures te bestellen, een deelnameformu lier in te vullen voor de record poging, een vragenlijst in te vul len voor een advies op maat of te bekijken waar in de buurt een stoppen-met-roken-cursus wordt gegeven door de Thuiszorg en/of GGD. Via NI PO-onderzoek wordt wetenschappelijk gemeten hoe veel rokers van plan zijn een stoppoging te ondernemen en hoeveel dat ook werkelijk heb ben gedaan op 1 januari. Nadat eind september de Fost Ferries vanuit Australië arriveer den in de Rotterdamse haven, is nu de eerste Waterbus - gebouwd bij BV Scheepswerf Damen in Gorinchem - gereed. Vanaf begin november gaan twee Water bussen openbaar vervoer over water verzorgen in het Drechtstedengebied. Later dit jaar volgen nog twee Waterbussen. Tot die tijd blijven de bestaande veerponten tussen Dordrecht en Zwijndrecht en Dordrecht en Papendrecht in de vaart. Met de bouw van de vier Waterbussen is een bedrag van 13 miljoen gulden gemoeid. De Waterbussen zijn 30 meter lang en bieden ieder plaats aan 120 passagiers en 60 fietsen. Er zijn 80 zitplaatsen. De schepen - catamarans van het type River Runner 150 - hebben een vaar- snelheid van 20 knopen oftewel zo'n 35 kilometer per uur. Het is voor het eerst dat dit type sche pen in Nederland in de vaart wordt genomen. De Waterbus is een activiteit van conneXXion NV en de gemeente Dordrecht. De Waterbus gaat varen op twee routes. De eerste route gaat van Dordrecht Hooikade via Zwijndrecht, Dordrecht Merwekade en Papendrecht naar Hendrik-ldo-Ambacht en Een drumstel, zes trommels, twee gitaren en twintig kostuums met bies en gouden knopen zijn inmiddels al binnen gebracht. Stichting Gered Gereedschap zamelt muziekinstrumenten in voor een technische school in Uganda. De St. Joseph Vocational Training Center wil haar curriculum uitbreiden en wel met de eerste muziekschool in Uganda. De leslokalen zijn aanwezig, de bevoegde docenten staan klaar, alleen zijn er te wei nig muziekinstrumenten aanwe zig. Gered Gereedschap wil ins trumenten inzamelen en vraagt iedereen eens na te denken over die vergeten muzikale hobby of de nooit van de grond gekomen carrière Tot 5 december kunnen er muziekinstrumenten ingele verd worden bij stichting Gered Gereedschap. Stichting Gered Gereedschap is een landelijke vrijwilligers organisatie die gereedschap inzamelt, opknapt en op aan vraag verstuurt naar kleinschali ge ontwikkelingsprojecten. Jaarlijks ondersteunt zij zeventig verschillende projecten met een flinke lading bruikbaar gereed schap. Ieder jaar wordt er een project uitgekozen waar alle Alblasserdam. De tweede route loopt van Dordrecht Hooikade via Zwijndrecht, Dordrecht Merwekade en Papendrecht naar Sliedrecht. Tussen Dordrecht Hooikade, Dordrecht Merwe- kadel Zwijndrecht en Papendrecht wordt met een kwartiersdienst gevaren; voor Hendrik-ldo-Ambacht, Alblas serdam en Sliedrecht geldt een halfuursfrequentie. Tussen Rotterdam-Ridderkerk-Dor drecht gaan vanaf begin novem ber twee Fast Ferries varen in een halfuursdienst. De Waterbus- en Fast Ferry-ver bindingen maken deel uit van het project 'Nieuwe Wegen Over Water', waarmee de betrokken overheden en bedrijven een bij drage leveren aan de filebestrij ding rondom en de bereikbaar heid van de Drechtoever- gemeenten en Rotterdam. In het project wordt nauw samenge werkt met de Provincie Zuid- Holland - die het initiatief nam - het Ministerie van Verkeer en Waterstaat, de Drechtoever- gemeenten, de gemeente Rotterdam, de gemeente Ridderkerk en de Stadsregio Rotterdam. Op maandag 1 november geeft minister Netelenbos van Verkeer en Waterstaat het officiële start schot voor het project. werkplaatsen van Gered Gereedschap gezamenlijk de schouders onder zetten. Dit jaar is dat de technische school in Uganda. Ieder van de jongeren die dit jaar afstudeert, ontvangt een eigen naaimachine of een eigen set gereedschap. Hiermee kunnen zij een eigen bedrijf star ten. Daarnaast zamelt Gered Gereedschap als eenmalige actie muziekinstrumenten in. De school heeft haar eigen fanfare en jazzband. Hier heeft zij ook instrumenten voor. Voor de al in oprichting zijnde muziekschool is de school op zoek naar instru menten. Vooral blaasinstrumen ten (saxofoon, cornet, trompet, klarinet) en gitaren zijn erg gewild. Stichting Gered Gereedschap is tevens op zoek naar mensen die verstand hebben van het opknap pen van muziekinstrumenten en die bijvoorbeeld een dag als vrij williger willen helpen met het sorteren of door een instrument onder handen te nemen. Voor meer informatie kan con tact worden opgenomen met Stichting Gered Gereedschap, tel. (020) 6839609 of via de fax, (020) 6124502. t datum is 1 juni 2000. Meer infor- (030)604 89 14. over fietsen kan terecht op matie wordt verstrekt op tel. Wie alles te weten wil komen www.fietsrai.nl. Grootse recordpoging om het nieuwe millennium 'rookvrij' te beginnen foto LEUNIS VERLINDE Bijzondere huisdieren strijden om de 'Met dieren meer mens Award' Ontwerpwedstrijd moet comfortabele en snellere woon-werkfiets opleveren

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 17