'Regeren is vooruitzien' Veel doen met weinig geld H I n^lTP 'We gaan een boeiende tijd tegemoet' Burgemeester Beinier Scheeres Peter Groeneweg (PvdA) Wethouder Aad Wiegman (PvdA) Sik?» WOENSDAG 27 OKTOBER 1999 43-443 Burgemeester Scheeres is er de man niet naar om zich te laten verleiden door de waan van de dag. Voorbijgaande trends en hypes zijn aan hem niet besteed. Hij houdt ech ter zorgvuldig de vinger aan de pols, waar het gaat om de vaak razendsnelle ontwikke lingen die beklijven. Regeren is vooruitzien, volgens de burgemeester." We doen niet aan korte termijn-denken. Het is misschien niet zo dui delijk terug te lezen in de cijfers, maar het beleid is sterk toekomst-gericht. Schiedam is volledig bij de tijd en gaat goed toegerust de volgende eeuw in." - Wethouder Peter Groeneweg laat zich door het krappe beschikbare budget niet uit het veld slaan. Hij heeft wel veel ambities, maar het is simpelweg de tijd niet voor spektakel of grote beloftes. Toch ziet hij kans om met een aantal maatregelen die weinig of soms zelfs hele maal geen geld kosten, opti maal resultaat te behalen. /A/A PP2 Schiedam gaat de volgende eeuw in met een sluitende begroting. De burger zal niet worden geconfronteerd met opvallende tariefsverho gingen en er kan ook nog nieuw beleid op de rails worden gezet. Aad Wiegman, wethouder van onder meer financiën of pen ningmeester van Schiedam zoals hij zich liever noemt, wil er echter geen doekjes om winden. De financiële positie van de stad is momenteel niet eenvoudig te noemen. «Pi PUBLICATIES GEMEENTE SCHIEDAM, WEE 4 'l Burgemeester Reinier Scheeres op inspectie in de uitgebrande stomp van molen De Walvisch. Mede dankzij zijn inspanningen gaat t molen geheel gerestaureerd de volgende eeuw i In de begroting zijn daar een aantal dui delijke voorbeelden van terug te vinden, volgens burgemeester Scheeres (Politie, Brandweer en veiligheid, Internationale betrekkingen, Automatisering/informati sering, Economische zaken, Toerisme, Regio-aangelegenheden, Communicatie externe betrekkingen): "Opvallend is bijvoorbeeld de stadspro motie.Iedere onderneming doet aan marketing en promotie. Bij de overheid was dat tot voor kort een onbekend begrip, maar er zijn keiharde economi sche redenen om mensen naar je stad te halen en om zo het bestedingsniveau een impuls te geven. Schiedam is een pro duct en ook nog eens een prachtig pro duct dat we op professionele wijze onder de aandacht moeten brengen. Je moet je daarbij niet alleen richten op toeristen, maar ook op je eigen inwoners. Schiedammers hebben de neiging niet al te positief te denken over hun stad. Weet je dat te keren, dan vergroot je de betrokkenheid bij de stad en de bereid heid erin te investeren. Voor kleine bedragen doe je op promotiegebied niets. Nu is er een formule bedacht dat Schiedam en Vlaardingen in dat opzicht de krachten gaan bundelen. Het VSB- fonds is daardoor bereid een substantiële bijdrage te leveren aan het project en dan praat ik over miljoenen. Ik verwacht er enorm veel van. Burgemeester Scheeres wil ook nog de Stadswinkel noemen: "Dat blijft een suc cesnummer van de bovenste plank. Het assortiment wordt steeds completer. Er komt een loket voor ondernemers en twee lopende experimenten worden voortgezet. Ik heb het dan over het vreemdelingenloket dat is opgezet in samenwerking met de politie en over 'justitie op locatie'. Dat laatste experi ment is gericht op jongeren die met het strafrecht in aanmerking komen. Zwaardere vergrijpen werden eerst afge handeld op het kantongerecht in Rotterdam. Dat duurde lang, zodat het verband tussen het delict en de straf ver dween. Nu worden die zaken snel afge handeld in Schiedam zelf; een enorme vooruitgang." Wethouder Peter Groeneweg mikt op maximaal resultaat met maatregelen die wel een andere manier van denken en werkwijze vereisen, maar weinig of geen extra geld kosten. Peter Groeneweg (Sociale Zaken en Werkge-legenheid, Welzijn, Bewonersondersteuning en Volksgezondheid): Een van de speer punten van het beleid is een kwaliteits verbetering in de bijstandsverstrekking. Daar zijn we al een jaar of twee a drie mee bezig, maar daarvoor zijn nu kleine interne investeringen nodig in onder meer de automatiseringssfeer. De dienst verlening zal er daardoor wel aanmerke lijk op vooruitgaan. Met die investering in de automatisering scheppen de rand voorwaarden voor het sneller naar werk toe kunnen geleiden van werklozen." Wethouder Groeneweg vindt het belang rijk dat oudere en/of gehandicapte Schiedammers die dat willen zo lang mogelijk op zichzelf kunnen blijven wonen. In het kader daarvan wil hij een tweetal maatregelen nemen: De bestaande gemeentelijke bijdragere geling voor de aanpassing van ouderen woningen loopt af. Er is een bedrag uit getrokken om de leemte die daardoor dreigt te ontstaan op te vullen. Het gaat om 60.000 gulden op jaarbasis. Dat lijkt weinig geld, maar het is wel voldoende om op het gebied van woningaanpassin gen onderdelen uit te voeren van de nota ouderenhuisvesting die binnenkort ver schijnt, zonder invloed op de huren. In het budget voor de Regionale Organisatie Gehandicapten, de ROG, is opnieuw een bedrag apart gehouden voor complex-gewijze aanpak. Niet alles kost trouwens geld. We hebben het afge lopen jaar betere werkafspraken gemaakt rond de ROG. Door de ROG-kennis vroegtijdig in te zetten zowel bij nieuw bouw- als bij renovatieplannen kunnen we een complexgewijze aanpak stimule ren. Dat is voordeliger, voorkomt pro blemen na oplevering en biedt meer mogelijkheden." De jongste categorie Schiedammers, wat leeftijd betreft, kan ook rekenen op extra aandacht. Peter Groeneweg: Er is opnieuw budget vrijgemaakt voor het veiliger maken van speelvoorzieningen en het onderhoud van speeltuinen. Ook komen er weer stimuleringsgelden voor de kinderopvang naar Schiedam toe. Die worden zo snel mogelijk benut voor het realiseren van extra plaatsen. Dat soort bedragen zie je niet direct in de begro ting, maar we zijn wel van plan dergelij ke rijksgelden zo goed mogelijk te beste den." Gemeenteberic Aad Wiegman (Financiën, Onderwijs en archief, Grondbedrijf, Personeelszaken en organisatie, ONS, Grotestedenbeleid): We hebben de overstap naar 2000 in financiële zin weten dicht te timmeren, kunnen oude beloftes waarmaken en een aantal nieuwe plannen verwezenlijken. Er is zelfs manoeuvreerruimte over om str aks bij de begrotingsbehandeling accen ten te zetten vanuit de gemeenteraad. Dat mag echter niet verhullen dat de situatie krap is in Schiedam. We hebben ook een lange periode achter de rug van belangrijke investeringen op alle fronten. Dat is merkbaar. De stad heeft een inhaalslag gemaakt, maar die vraagt wel om een stevige doorstart. Veel zaken op het gebied van de inrichting en de infrastructuur moeten bijvoorbeeld nog Als verantwoordelijk bestuurder onderwijs heeft wethouder Aad Wiegman alle reden tot lachen. Schiedam ver onderwijsgebied eet worden geregeld. De koers is duidelijk, dat we daarbij keuzes moeten maken ook." Aad Wiegman benadrukt dat er uitslui tend uitzicht is op verbetering, als de politiek, het ambtelijk apparaat en de stad constructief willen meedenken: "We zullen alle gemeentelijke taken en uitga ven moeten herijken. In principe zal alles ter discussie staan; niets is heilig. De gemeentelijke organisatie zal eensgezind moeten werken aan een uitgebalanceerd bezuinigingsvoorstel. De Raad heeft dan het laatste woord. Iedere bezuiniging, hoe minimiem ook, heeft direct gevolgen die ook weer hun weerslag zullen heb ben in de stad. Moed om maken is een eerste.vereis voor alle betrokken partij een lastige tijd tegemoet, meer ook een boeiende. I goed om te moeten woek financiële ruimte die. er is vaak de beste oplossingen

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 6