O "Mooiste monument wordt opgeknapt" 'Broersvest gaat eruit springen' Gemeente Schiedam Begroting 2000 en meerj arenbegroting 2000-2004 Voorgestelde tarieven 2000 Adri Reijnhout (D66) Luub Hafkamp (VVD) önèn tussen ïïmt w\ Raad behandelt gemeentebegro ting op 9 en 11 november 443 43- 444 WEEK 43, WOENSDAG 27 OKTOBER 19 99 In het onderstaande overzicht staan de voorgestelde tarie ven voor 2000. Ook voor deze tarieven geldt dat zij moe ten worden goedgekeurd door de gemeenteraad. De raad doet dat formeel in zijn vergadering van maandag 13 december 1999. De tarieven zullen trendmatig worden aangepast en stijgen volgend jaar met ongeveer twee pro cent. Hiermee blijft de stijging in de pas met het inflatie cijfer, dat naar verwachting ook rond de 2 zal liggen. 1999 216.00 Reinigingsrechten afvalstoffenheffing per maand: - voor eenpersoonshuishoudens 25,47 - voor meerpersoonshuishoudens 30,09 Hondenbelasting - voor de eerste hond - voor de tweede en volgende hond Paspoort, rijbewijs e.d. - paspoort januari t/m februari en september t/m december - paspoort maart t/m augustus - extra kosten bij vermissing paspoort - rijbewijs - extra kosten bij vermissing rijbewijs - uittreksel uit (bewijs van opneming in) de Gemeentelijke basisadministratie - verklaring omtrent het gedrag - europese identiteitskaart 123,00 246,00 92,00 102,00 48,50 43,00 21,50 12,75 18,75 37,25 2000 223,00 126,00 252,00 95,00 105,00 50,00 44,00 22,00 13,00 19,00 38,^5 Heffing onroerende zaakbelasting per f 5000 vastgestelde waarde: - tarief woningen voor gebruikers - tarief woningen voor eigenaren - tarief niet-woningen voor gebruikers - tarief niet-woningen voor eigenaren Voor wethouder Adri Reijn hout is de begroting voor 2000 de laatste die hij als stadsbestuurder presenteert. Met ingang van 1 mei 2000 draagt hij zijn functie over aan Anneke Meijer (Groen- Links). Rustig afbouwen ligt echter niet in zijn aard. Zijn bevlogenheid heeft na tien jaar wethouderschap nog niets aan kracht ingeboet. Zijn 'laatste maanden' benut hij om nog wat punten ste vig op de i te zetten. Geen ander onderwerp houdt zo de gemoederen bezig en staat zo in het cen trum van de algemene belangstelling als de binnen stad. Vrijwel iedere Schiedammer heeft er wel een mening over, kan vertel len welke aanpak de beste is. Wethouder Luub Hafkamp rust de zware taak op de schouders om zich niet van de wijs te laten brengen door al die - dikwijls tegen gestelde - geluiden. Deze luchtfoto kan begin volgende eeuw al niet meer gemaakt worden in Schiedam. Begin van de nieuwe eeuw gaat de stadsas op de schop en wordt het voormalige Hemaplein De behandeling van de gemeentebegroting door de Raad is uitgesmeerd over twee dagen. Op dinsdag 9 en donderdag II november geven de fracties in de gemeenteraad htm oordeel over de plannen voor de gemeentelijke uitgaven voor volgend jaar en over de meerjarenbegroting 2000- 2004. De fracties kunnen dan nog - via moties en amendementen - proberen om het beleid en eventueel de bijbehorende uitgaven bij te stellen. Het college van Burgemeester en Wethouders kan daar nog op antwoorden. Op don derdag 11 november stemt de gemeenteraad over het huishoudboekje voor 2000. Daarmee liggen de uitgaven voor komend jaar vast. Aleidazaal De begrotingsbehandeling vindt plaats in de Aleida zaal in het Stadskantoor. Dinsdag 9 november wordt met de begrotingsbehande ling in eerste termijn begonnen om 13.00 uur. Op donder dag 11 november wordt om 18.00 uur begonnen met de tweede termijn. De begroting is het huishoudboekje van de gemeente. In de begroting 2000 zijn de verwachte inkomsten en uitga ven, bijvoorbeeld voor onderwijs, de openbare ruimte en het minimabeleid voor het jaar 2000 opgenomen. De meerjaren begroting 2000-2004 geeft een overzicht voor de langere termijn. Daarnaast worden in de meerjarenbegroting voor stellen gedaan voor nieuwe investeringen en activiteiten. Ter vergelijking zijn in de tabel ook de tarieven voor dit jaar opgenomen Rioolrechten per aansluiting rer de begroting Bezoekadres: Stadserf 1 Foto's: Jan van der Ploeg en Aeroview BV Wethouder Adri Reijnhout maakt zich niet alleen hard voor pure nieuwbouw als Sveaparken. Ook knokt hij voor zaken als de stadsi'ernieuwijtg en monumentenzorg. Adri Reijnhout (Stedelijke vernieuwing en volkshuisvesting, Sveaparken, Archi tectuur en stedenbouw, Monumenten zorg, Facilitair bedrijf, Milieu): "Er is niet veel geld voor nieuw beleid, dus ook ik heb zorgvuldige keuzes moe ten maken. Monumentenzorg staat mij bijzonder na aan het hart. Dat is ook te zien in Schiedam. Op dat gebied is enorm veel werk verzet. Des te meer steekt het me, dat een van de fraaiste his torische gebouwen in de stad, nota bene ook nog gemeentelijk eigendom, er totaal verwaarloosd bijstaat. Het is echt bedroevend zoals dat pand eruit ziet zowel van binnen als van buiten. Ik heb het dan over het stadhuis op de Grote Markt. Half werk heeft zeker in dit geval geen zin. Ik ben gegaan voor een com plete restauratie op korte termijn. Daarvoor is nu een bedrag van vijf mil joen gulden uitgetrokken. Het stadhuis is dan ook straks weer een pareltje en kan een centraal punt worden vanuit toeris tisch oogpunt. En trouwen kan straks gelukkig weer in stijl, want de trouwzaal wordt in oude luister hersteld. Ik vind dat je dat als stad ook wel verplicht bent." Vermeldenswaard vindt Adri Reijnhout ook dat monumentale panden zullen worden voorzien van een brandmeldin- stallatie. De wethouder achter onder meer de stadsvernieuwing en Sveaparken, Schiedams laatste grote nieuwbouwwijk, laat ook op het gebied van markante oudbouw een belangrijk visitekaartje achter. ichten Colofon Stadskantoor tel.: (010) 2465555 tax 0104737021 Gemeentelijk Informatiepunt tel.: (010) 2465304 Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 8.00 - 17.00 uur donderdagavond tot 20.00 uur. Postadres: Postbus 1501, 3100 EA Schiedam Eindredactie: Bureau Communicatie Externe betrekkingen tel.: (010) 2465389 fax 0102465364 Wethouder Hafkamp hijst de eerste 'binnenstadsvlag' De vaart zit erin bij de herinrichting van het stadscentrum. Luub Hafkamp (Ruimtelijke ordening, Verkeer en ver voer,Bouw- en woningtoezicht, Cultuur, Sport 8c recreatie, Binnenstad) wil de komende periode alles op alles zetten om die vaart ook erin te houden. De eerste resultaten van alle inspannin gen zijn zichtbaar. Grofbaan, Broersveld en Hoogstraat zijn al vrijwel helemaal opnieuw bestraat. We gaan daarmee door via achtereenvolgens Dam, Grote Markt en Lange Kerkstraat. Wat er echt zal gaan uitspringen de komende periode is echter de Broersvest. Die moet in 2000 helemaal op de schop vanwege het Tramplus-project van de RET. Schiedam gaat de gelegenheid te baat nemen om dan meteen de stadsas een complete facelift te geven. Daarmee is een gewel dig bedrag gemoeid, maar we krijgen er wel wat voor terug. Het openbaar ver voer wordt enorm verbeterd en de Broersvest krijgt een aanblik zo'n crucia le ader van de stad waardig." Luub Hafkamp beijvert zich niet alleen voor een fraaiere binnenstad, hij zoekt ook naar mogelijkheden om het ver nieuwde centrum zo goed mogelijk te beheren: Het verkeer mag geen afbreuk doen aan de nieuwe bestrating in de binnen stad. Er is maar een manier om dat te bewerkstelligen: je moet het als gemeen te fysiek onmogelijk maken om er zom aar overheen te rijden. De beste manier om dat te bewerkstelligen - zo blijkt uit onderzoek -is een systeem met verzink- bare elektronische palen. Er is nu geld uitgetrokken om dat te verwezenlijken." Mooi en veilig gaan voor wethouder Hafkamp hand in hand: "Dat betekent dat we een behoorlijke start gaan maken met het project 'duurzaam veilig'. In het kader daarvan zullen onder meer veel gebieden worden ingericht als 30-kilo- meter zone." Andere 'hete hangijzers' die Luub Hafkamp op de agenda heeft staan zijn het museum- en het parkeerbeleid. Over beide onderwerpen zal in politieke en andere circuits een uitgebreide discussie worden gevoerd. De plannen voor Schiedam - in vogel vlucht - staan in deze folder die verkrijg baar is bij bureau-communicatie. Volgebouwd. (Foto: Aeroview) Schiedam vervult landelijk op erwijsgebied een voortrekkersrol. tad. Moed om keuzes te ;n eerste.vereiste en dat geldt .-trokken partijen. We gaan tijd tegemoet, maar zonder :en boeiende. Het is wel eens moeten woekeren met de uimte dte<er is. Dat levert ;te oplossingen op." De begroting en meerjarenbegroting worden jaarlijks door de gemeenteraad vastgesteld. Dit betekent dat de gemeen teraad instemt met de voorgestelde plan nen. Het vaststellen van de begroting en de meerjarenbegroting door de gemeen teraad betekent gelijktijdig dat het colle ge van Burgemeester en Wethouders opdracht krijgt deze plannen te realise ren. lasting (voor 2000 circa 23 miljoen). Al deze inkomsten zijn weer nodig om de uitgaven te kunnen betalen. Grote uitgavenposten zijn bijvoorbeeld: de sociale voorzieningen en de maat schappelijke dienstv erlening 170 miljoen). Hieronder vallen ondermeer de bijstandsuitkeringen; Het is ook dit jaar weer gelukt een slui tende begroting 2000 en meerjarenbe groting 2000-2004 aan de raad voor te leggen. Voor het jaar 2000 bedragen zowel de inkomsten als de uitgaven ongeveer f 500 miljoen. Inkomsten en uitgaven Een belangrijke inkomstenbron voor de gemeente is het geld dat de gemeente van het Rijk ontvangt. Bijvoorbeeld de algemene uitkering uit het gemeente fonds, voor het jaar 2000 begroot op 134 miljoen. Daarnaast worden grote bedragen, in de vorm van specifieke uit keringen, ontvangen voor bijvoorbeeld de bijstand en het onderwijs. De gemeente heeft ook belangrijke eigen inkomsten, zoals de onroerende zaakbe de ruimtelijke ordening en volkshuis vesting 117 miljoen); het onderwijs 61 miljoen). Voor geïnteresseerden heeft de afdeling Financiën een handzaan boekje opgesteld getiteld 'De begroting in één oogopslag', belangstellenden kunnen het boekje opvragen bij het Gemeentelijk Informatiepunt (GIF) in de Stads- winkel, telefoon nummer 2465304.

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 7