7\lit^ /X0L Het Hèt autonieuws voor v Nieuwe MaaSPigg J Schiedam en omgeving i— Honderdduizendste Zafira voor Nederlandse klant bestemd Nieuwe Pajero Pinin komt in vooijaar Opel brengt Astra OPC op de markt im mms ms<m mm H| lillip WOENSDAG 10 NOVEMBER 1999 45-445 Cadillac zal volgend jaar een speciale uitvoering van de Cadillac Seville inzetten als offi ciële pace car tijdens de 24-uurs race van Le Mans. Zoals het een pace car betaamt, is de 320 pk sterke Cadillac {Seville STSi op diverse punten geprepareerd om zijn taak op het circuit op passende wijze te kun- pen vervullen. Onder de motor kap van de Seville STSi pace car ligt de prestigieuze Northstar V8 productiekrachtbron, die voor deze gelegenheid werd opgewaardeerd tot 320 pk, 20 paardenkrachten meer dan de reeds indrukwekkende 300 pk in de standaarduitvoering van de STS. Verder is de Seville pace car uitgerust met diverse nieuwe technologieën die binnenkort ook in de verschillende productiemodellen van Cadillac te verwachten zijn. Zoals een nieuwe versie van het StabiliTrak systeem, de versie 2.0, dat nu ook is voorzien van 'side slip-rate control' en 'active steering'; de Night Vision tech nologie, Cervigard TM anti-whi- plash hoofdsteunen en High Intensity Discharge (HID) kop lampen. Ook uiterlijk is de voor- wielaangedreven Cadillac Seville STSi op zijn sportieve taak voorbereid. Zo beschikt de pace car uitvoering over 18 inch aluminium spaakwielen, voor zien van Goodyear Eagle F1 GS P275/40ZR 18 banden, een nieu we voorkant ter bevordering van de luchtstroom en de aërodyna mica en een nieuwe, zilverkleuri ge "Argentinium" lak, die voor het eerst werd gebruikt bij de Cadillac Evoq concept car. Om het geweld van de 320 pk sterke Northstar V8 in goede banen te leiden, werd eveneens het rem- systeem aangepast, met grotere remschijven en remklauwen. John Smith, GM Vice President en General Manager bij Cadillac: "De Cadillac Seville STSi pace car biedt ons een goede gelegenheid om de Seville bij een wereldwijd publiek onder de aandacht te brengen. Tevens kunnen wij hierbij een link leg gen tussen onze Northstar aange dreven productiemodellen en het nieuwe LMP racewagen prototy pe, waarmee Cadillac volgend jaar aan de 24-uurs race van Le Mans zal deelnemen. Na de succesvolle introduc tie van de Jaguar S-TYPE, en in de wetenschap dat er momenteel hard wordt gewerkt aan de compacte 'X400' voor 2001, zou menigeen geneigd zijn te denken dat Jaguar het met haar andere modellen wel even rustig aan zou doen. Niets is echter minder waar. Er is veel werk verzet om alle Jaguars voor modeljaar 2000 - waar mogelijk - te perfectioneren. Zo worden de XJ en XK-model- len als eerste auto's ter wereld leverbaar met een navigatiesys teem dat met een DVD (Digital Versatile Disc) in plaats van een CD Rom werkt. Hierdoor heeft het belangrijk aan snelheid en opslagcapaciteit gewonnen. Verder worden momenteel de eerste praktijkervaringen opge daan met Adaptive Cruise Control, een snelheidsregelaar die dankzij radartechnologie in staat is de auto steeds op een vei lige afstand van een voorligger te houden. Dat systeem is onlangs in het leveringsprogramma opge nomen, als eerste op de Jaguar XKR. Voorts brengt het nieuwe modeljaar een verbeterd anti- blokkeerremsysteem (ABS plus), een gewijzigd airbagsys teem, diverse technische verbe teringen en een aantal interes sante nieuwe accessoires en opties. En er zijn kleine wijzigin gen doorgevoerd aan het kleu renpalet en aan de interieuruit voeringen, waarbij nadrukkelijk wensen van klanten zijn meege nomen. Bij de jaguar S-TYPE betreffen de aanpassingen vrij wel alleen onderhuidse verfijnin gen. Kwaliteitsonderzoek Het buitengewone kwaliteitsni veau van Jaguar, zowel ten aan zien van de producten als van de geboden service, heeft geleid tot een ware revolutie in de ,s< Y' Verenigde Staten. In het befaam de onderzoek van het markton derzoekbureau J.D. Power naar de tevredenheid van klanten over hun nieuw afgeleverde auto ein digde Jaguar in het 1999-onder- zoek op de eerste plaats, waarbij ieder ander merk op afstand werd gezet. In de kortgeleden gepubliceerde J.D. Power and Associates 1999 Sales Satisfaction Study 2 waarbij de tevredenheid van kopers van nieuwe auto's over hun aankoop en de wijze waarop deze plaats vond in beeld wordt gebracht, behaalde Jaguar opnieuw een eerste plaats die overigens werd gedeeld met Volvo en Cadillac. Ook in het Verenigd Koninkrijk scoorde Jaguar in een kwaliteits onderzoek een toppositie. Op basis van deze resultaten is het niet overdreven om te stellen dat Jaguar Cars Ltd. momenteel de beste auto's ter wereld bouwt, waarbij ook de service voor en na aankoop tot de hoogste mate van tevredenheid leidt. Het kwa liteitsniveau, van de auto's wordt onderstreept, ook in ons land, met een nog altijd uitzonderlijke garantie en met de zekerheid van vaste lage onderhoudskosten gedurende de eerste 100.000 km. Verbeteringen De belangrijkste verbeteringen aan de Jaguar- en Daimler- modellen voor MY2000 zijn: een navigatiesysteem op basis van DVD-techniek voor XJ-, XK- en Daimler-modellen, regensensor voor ruitenwisser(s) op XJ-, XK- en Daimler-model len, ABS plus voor XJ-, XK- en Daimier-modellen, Jaguar Premium Sound Package voor XJ-, XK- en Daimler-modellen nu van Alpine; vermogen 320 W, verbeterde startonderbreker met continu veranderende code op XJ-, XK- en Daimier-modellen, elektronisch gestuurde gordel spanners op XK-riimodellen, gewijzigde sportstoelen voor XJR en modellen met Sports Interior Package, verbeterde 4.0 liter superchargermotor in XJR, XKR en Daimler Super V8, ver beterde uitrusting voor XJ-, XK- en Daimier-modellen, uitbrei ding leveringsmogelijkheden Sports Options voor X) Serie, adaptieve schokdempers (CATS) nu ook op X) Executive lever baar en nieuwe opties en acces soires voor S-TYPE. Adaptive Cruise Control Als eerste Jaguar zal de XKR leverbaar worden met Adaptive Cruise Control '(ACC). Deze intelligente doorontwikkeling van de huidige snelheidsregelaar is, kort gezegd, in staat de auto op een vaste minimale afstand van een voorligger te houden. Wanneer de bestuurder met inge schakelde cruise control rijdt en hij een langzamer rijdende auto voor hem nadert, wordt de snel heid automatisch aangepast aan het tempo waarmee de voorlig ger zich verplaatst. Wordt een voorligger snel genaderd, dan zorgt het systeem ervoor dat gas wordt geminderd c.q. licht wordt bij geremd. Als het nodig is om harder te remmen, wordt de bestuurder gewaarschuwd dit te doen. Vervolgens zorgt ACC ervoor dat er een constante afstand tot de voorligger wordt bewaard. Wil de Jaguar-rijder inhalen en heeft hij vrij baan, dan geeft het systeem automa tisch gas bij tot de vooraf inge stelde snelheid weer is bereikt. Dit geavanceerde nieuwe ACC biedt de bestuurder veel extra comfort, gemak en veiligheid. Het werkt met behulp van een microgolf-radarsensor, die de afstand tot en de relatieve snel heid van een voorliggend voer tuig registreert. Deze informatie wordt aan de sturingseenheid doorgegeven, die door middel van gas terugnemen en eventueel bijremmen ervoor zorgt dat de auto met dezelfde snelheid als zijn voorligger gaat rijden en daarbij een vast ingeprogram- meerde afstand bewaart. In principe kan de Jaguar-rijder lange reizen afleggen zonder dat hij één keer het gas- of rempe daal hoeft aan te raken. ACC staat dus garant voor een zeer ontspannen rijstijl, waardoor de bestuurder fit en alert blijft. Het systeem komt op de drukke Europese wegen uiteraard goed tot zijn recht. De bestuurder hoeft niet continu te anticiperen op de snelheidsverschillen zoals die op bijvoorbeeld onze Randstedelijke snelwegen veel voorkomen. Jaguar Cars Ltd. heeft tien jaar research en ont wikkeling gestoken in de Adaptive Cruise Control. Aanvankelijk werd het idee uit gewerkt binnen het pan- Europese PROMETHEUS-pro- ject; daarna ging Jaguar er een samenwerking voor aan met Delphi Automotive Systems. Inmiddels is dit baanbrekende systeem productierijp. Het wordt in principe vanaf eind september 1999 op de Duitse en Engelse markt als optie op de XKR gele verd, en vermoedelijk zal het rond de jaarwisseling in Nederland (en de rest van Europa) verkrijgbaar zijn. Op 6 september 1999 werd in Tsjangtsjoen in Noordoost- China officieel het startsein gegeven voor productie van de Audi A6. Tot die tijd waren reeds meer dan 100.000 Audi's aan Chinese klanten geleverd. De Audi A6 is het eerste actuele top- Ïodel dat ter plaatse voor de hinese markt geproduceerd zal worden. De Audi A6 wordt in de fabriek in Tsjangtsjoen gebouwd als activiteit van de joint venture van EAW (First Automobile Works in China), Volkswagen en Audi. De productiecapaciteit voor de Chinese A6 ligt op ongeveer 30.000 eenheden per jaar. De vertrouwde 4- en 6-cilinder motoren met een cilinderinhoud van 1,8 liter, 2,4 liter en 2,8 liter worden in de A6 in China in combinatie met een schakelbak of tiptronic aangeboden. De uit gebreide lijst van de standaard uitrusting omvat onder andere ABS, airbags voor bestuurder en bijrijder, een alarmsysteem en voorbereiding voor mobiele tele foon. Ook zijn lederen bekleding en interieurelementen, een CD- speler, snelheidsregelsysteem, koplampsproeiers en een akoe stische parkeerhulp (APS) tegen meerprijs leverbaar. Tot nu toe werden automodellen uit het top segment in China alleen geïm porteerd. Na de Audi 200, een afgeleid model van de Audi 100, die tot 1998 in China is gefabri ceerd, ontsluit de A6 daarom een nieuw tijdperk in de Chinese automobielindustrie. De wijzi gingen aan de Chinese A6 (onder meer 90 mm extra lengte en een aanpassing van de motoren aan de plaatselijke brandstofkwali teit) werden door Chinese en Duitse ingenieurs samen ontwik keld. Uiteraard gelden ten aan zien van de productkwaliteit dezelfde hoge normen als voor andere fabrieken waar Audi's worden geproduceerd. Audi is wereldwijd actief in de ontwik keling en fabricage van perso nenauto's van topklasse. Het concern heeft productievestigin gen in Duitsland, Hongarije, Brazilië, China en Zuid-Afrika In de eerste zes maanden van 1999 werden 315.000 auto's en meer dan 632.000 automotoren geproduceerd. De omzet over deze periode bedroeg omstreeks 14,4 miljard Duitse marken. Het Audi-concern heeft ongeveer 44.000 werknemers in dienst. De honderdduizendste Opel Zafira heeft onlangs de lopen de band verlaten van de Opel fabriek in Bochum, Duitsland. Starsilver is de kleur, Elegance de uitvoering en de 1.8 lóVmotor van 85kW/115 PK de krachtbron van Zafira num mer 100.000. En de klant, die komt uit Nederland. Sinds de verkoop van de Opel Zafira werd gestart in april eerder dit jaar heeft Opel meer dan 135.000 orders voor de Zafira met zijn innovatieve Flex7 stoelsys- teem ontvangen vanuit heel Europa. Teneinde te kunnen voldoen aan de hoge vraag heeft Opel wederom de productie ver hoogt, hetgeen dient te resulte ren in een jaarproductie in 1999 van 150.000 Zafira's. Iedere maand sinds de intro ductie in maart is de Zafira in tal van landen de nummer één geweest in zijn marktsegment, of in ieder geval runner-up. Zoals in Duitsland, Oostenrijk, België, Denemarken, Finland, Griekenland, Zweden, Zwitserland en Nederland. Alan Batey, Assistant Managing Director Opel Nederland: 'Het is fantastisch dat de 100.000ste Zafira voor een Nederlandse klant is bestemd. Dat bewijst eens te meer de bijzondere band die Nederland heeft met Opel en andersom.' Mitsubishi brengt de nieuwe Pajero Pinin in het voorjaar op de Nederlandse markt. De ver koop van de auto, waarvan de Japanse versie een regelrechte verkoophit is, zal eind februari van start gaan. De Pajero Pinin is als eerste in zijn klasse voor zien van een high-tech vierwiel- aandrijving met viscokoppeling. De nieuwe compacte vrijetijds- auto wordt specifiek voor de Europese markt gebouwd bij Pininfarina in Italië. De lichtge wicht Pajero Pinin is niet zomaar een compacte auto. De auto heeft vanwege zijn onderhuidse techniek hetzelfde karakter als de nieuwe grote Pajero die in april wordt gelanceerd. Dankzij de inschakelbare vierwielaan- drijving heeft de Pinin ook dezelfde vasthoudendheid. Mitsubishi heeft veel faam ver worven met zijn Super Select 4WD. De Pajero Pinin maakt nu gebruik van een vergelijkbaar systeem: SS4-i 4WD. Hierbij is het mogelijk tot op een snelheid van 100 kilometer per uur de vierwielaandrijving in te schake len. Nieuw is dat Mitsubishi's SuperSelect systeem, naast sim pelweg achterwielaandrijving, de keuze biedt tussen parttime en fulltime 4WD. Indien de part time 4WD is ingeschakeld, zorgt een viscokoppeling dat het ver mogen naar de wielen met de meeste grip gaat. Deze stand is uitermate geschikt voor het rij den in winterse omstandighe den. Nieuw is ook dat het scha kelen tussen twee- en vierwiel aandrijving elektronisch geschiedt. Op basis van de Opel Astra driedeurs brengt Opel een spe ciale uitvoering in een zeer gelimiteerde oplage op de markt: de Astra OPC. OPC staat voor Opel Performance Center waardoor meteen de afkomst en de bedoelingen van deze Astra worden onthuld. Pure snelheid in competitie. Er worden in totaal slechts 3000 Astra's OPC geproduceerd, waarvan er 150 een weg naar Nederland zullen vinden. De standaard uitrusting van de Astra OPC is bijzonder uitgebreid en gericht op het leveren van toppresta ties: 17" lichtmetalen BBS vel gen met 215/40 banden, hoge Recaro sportstoelen, met 20mm verlaagd sportonderstel, airconditioning, speciale bui tenspiegels en tal van andere zaken. Het motorvermogen van de OPC is toegenomen tot 160 PK. Marco de Bos, Brand Manager Astra bij Opel Nederland: 'De nieuwe Opel Astra heeft naast de fraaie en elegante uitstraling ook duide lijk sportieve aspiraties. In Engeland, Duitsland en Frankrijk heeft de Astra dit jaar al diverse rally-overwinningen geboekt en zelfs kampioenti- tels behaald. Ook op de circuits van Duitsland is de Astra een geduchte tegenstander. Het lag dan ook voor de hand dat het Opel Performance Center, ver antwoordelijk voor de ontwik keling van de wedstrijdwagens van Opel, deze speciale weg- versie van de Astra zou ont wikkelen.' Cadillac Seville als pace car naar Le Mans Jaguar verlegt de grenzen opnieuw i* fk Y-"*., V S-CAf •v V ■Hi'A* 3 Audi start productie van A6 in China

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 17