Franse muziek met een swingend Cubaans sausje Romantisch het nieuwe millennium in op 't water Chukotko rituelen blijven in dans en zang bewaard m Met vogelgids en snert door befaamd wetland BREED IT Schrijfevenement met literaire top Oude uniformen komen tot leven Marco Borsato bij de Sint op schoot Speciale dag voor dak- en thuislozen Aanmelden voor Camel Trophy langs bountyeilanden alleen mogelijk via internet 46-1004 Met nu al zevenhonderd inschrijvingen en ruim honderd schrijvers, uitgevers, dichters, recensenten en redacteuren uit de Nederlandse literaire top is het duidelijk dat de Nederlandse Schrijfdag een bijzonder evene ment gaat worden. Zaterdag 20 november staat het universiteits gebouw Roeterseiland in Amsterdam helemaal in het teken van literair schrijven: van podiumpoëzie tot autobiogra fisch schrijven en publiceren op internet. De Schrijfdag wordt geopend op 10.30 uur met een openbare schrijftraining en zal worden afgesloten met een lite rair diner. Naast een uitgebreide schrijfmarkt is er een doorlo pend programma met optredens van literaire prijswinnaars, pre sentaties van literaire tijdschrif ten en interviews en lezingen over uiteenlopende onderwerpen zoals het uitgeven van een boek en de zakelijke kant van schrij ven. Tevens zijn er vijftig works hops waar de deelnemers schrijfles kunnen krijgen van een bekende schrijver. Universiteitsgebouw Roeters eiland is gevestigd aan de Roetersstraat 11 en de schrijfdag vindt plaats van 10.30 tot 22.00 uur. Meer informatie is te vinden op www.Xs4all.nl/~schryven/. Veel ontwerpen en uitvoeringen van de kleurrijke, bijzondere (ceremoniële) uniformen die Frans Smits in zijn zestigjarige loopbaan heeft ontworpen zijn te zien in de tentoonstelling "Militaire Chique, Frans Smits en 60 jaar uniform'. Op zaterdag 20 november wordt om 14.00 uur door Frans Smits jr. een dia lezing en rondleiding over de wisseltentoonstelling rond zijn vader gegeven en op zondag 21 november organiseert de Napoleontische Associatie der Nederlanden vanaf 12.30 uur een levende tentoonstelling met een dertigtal officieren en man schappen uit eind 18e en begin 19e eeuw. Gekleed in historische uniformen geven zij uitleg over hun kleding, wapens, leven op bivak, exercities en veldslagen. Om 12.30, 13.30, 14.30 en 15.30 uur geven zij een uitgebreide toelichting. De toegang tot het museum moet worden betaald, maar deel name aan de lezing/rondleiding en presentatie van de NAN is gratis. Belangstellenden dienen zich wel vooraf op te geven bij de afdeling Communicatie Presentatie, tel. (015) 2150549. Het Feest van Sinterklaas, dat op 28 november wordt gehouden in de Utrechtse Jaarbeurs, beloofde al iets bijzonders te worden, maar inmiddels kan het niet meer stuk. Marco Borsato heeft namelijk toegezegd dat ook hij van de partij zal zijn! De komst van de populairste zanger van Nederland, die onlangs zijn nieuwe single 'Binnen' uit bracht, zal de feestvreugde zeker nog meer verhogen. Behalve een twee uur durende show met optredens van sterren uit het hedendaagse kinderamusement .bestaat het Feest van Sinterklaas ook uit een actief voorprogram ma. Vanaf 13.30 uur kunnen de kinderen zich uitleven op diver se activiteiten, waarna om 15.00 uur het feest -onder leiding van Paul de Leeuw- echt zal losbar sten. Na afloop van de show ont vangt ieder kind een gratis supri- sepakket. Kaarten kosten fl. 37,50, fl. 35,- fl. 32,50 en fl. 30,-/ school- plaatsen fl. 10,- (prijzen exclu sief servicekosten) en zijn ver krijgbaar bij de 150 grotere postkantoren, Ticket Service (0900 3001250) en de andere bekende voorverkoopadressen. Dak- en thuislozen, "de grote politiek', hulpverleners en bur gers kunnen elkaar beter kennen Tijdens de derde landelijke dak- lozendag 'Uitje Dak' die woens dag 17 november wordt gehou den in de Nieuwe Kerk aan het Spui 175 in Den Haag. Het programma bestaat uit vijf onderdelen: een discussie, theater, een gevarieerd muziek programma, het nationaal StraatPoezieFestival en een kunstdoolhof. Meer info over dit evenement, dat van 14.00 tot 23.00 uur duurt, bij R. Jezek, Het Projectburo, tel. (020) 4904333. Voor het tweede jaar op rij sluit Dolfinarium Harderwijk een succesvol seizoen af met meer dan 1 miljoen bezoekers. In totaal brachten in het seizoen 1999 1.040.000 mensen een bezoek aan de Wereld van de Zee. Ook de afdeling horeca beleefde een uitste kend seizoen. Op het park werd maar liefst meer dan 15.000 liter frisdrank en 400.000 porties friet gecon sumeerd; alle genuttigde hotdogs zouden achter elkaar gelegd een lint van 17,4 kilometer vormen. Hoewel het Dolfinarium inmid dels met de wintersluiting begonnen is, gaan van 26 december tot en met 2 januari 2000 de poorten weer even open. Een week lang is Europa's groot ste zeedierenpark een sfeervolle zee van plezier. Het park is in winterse stijl gedecoreerd, uitbundig verlicht en bovendien zijn er speciale shows waarin de dolfijnen en zeeleeuwen de hoofdrol spelen. Het park is tijdens de kerstperio de dagelijks geopend van 11.00 tot 17.00 uur (om 15.30 uurslui ten de toegang en de kassa's). Op Oud- en Nieuwjaarsdag is het Dolfinarium echter gesloten. Het Dolfinarium opent vervol gens haar deuren weer op 26 februari. Dolfinarium Harderwijk viert volgend jaar op 8 juli haar 35e verjaardag. Het eerste jaar van het nieuwe millennium zal daar om in het teken staan van dit lus trum. Gedurende het seizoen zullen verscheidene thematische evenementen met een feestelijk tintje op het park plaatsvinden. Toegangsprijzen voor het sei zoen 2000 variëren van fl. 29,50 p.p. (voor kinderen van 4 tot en met 11 jaar, bezoekers met een handicap en 65+-ers op vertoon van pas) tot fl. 32,50 per persoon voor volwassenen. Voor groepen vanaf 25 personen zijn er speciale toegangsprijzen en arrangementen. door DICK SNIJDERS Na negentien edities met vooral heel veel modder, waarbij met vierwielaange- dreven auto's gereden werd door het meest ruige ter rein, krijgt de Camel Trophy in 2000 een heel andere invulling. Op 30 juni starten achttien teams in Tonga voor de eerste Trophy die in drie weken tijd vooral over grote wateroppervlakten voert. In 1999 werd voor het eerst sinds het begin geen Camel Trophy gehouden. Toch betekent dat geen einde aan de traditie, maar wel is en wordt er opnieuw een stap gezet naar een verdere modernisering van het evene ment. Werden er in 1997 en 1998 al verschillende 'moderne' sporten aan het evenement toe gevoegd, nu is zelfs afscheid genomen van partner LandRover, die met de robuuste terreinwagens de inhoud van achttien van de negentien voor gaande edities mede heeft bepaald. Met grote hoeveelhe den paardenkrachten zullen de deelnemers zich evenwel nog steeds kunnen voortbewegen. De soms enorme afstanden tussen de verschillende bountyeilanden zullen met speciaal ontworpen Rigid Inflatable Boats, voorzien van ook al speciaal ontworpen Honda viertaktmotoren, afge legd worden. Anders dan bij voorgaande gele genheden staat nog niet vast dat Nederland ook daadwerkelijk met een echt Nederlands team vertegenwoordigd zal zijn. 'We zijn nu volop bezig met het rek ruteren van kandidaten,' legt Rose Teunissen van de Stichting Camel Trophy uit. 'Maar voor het komende evenement hebben wij de verantwoordelijkheid voor de Benelux-landen en Scandinavië. Uiteindelijk zullen wij twee teams selecteren, maar hoe die samengesteld zullen zijn, is nog niet bekend. Vaak blijkt alles wat makkelijker te gaan als je een team vormt met iemand uitje eigen taalgebeid en van je eigen cultuur, maar het is niet uitgesloten dat het gemeng de teams zullen worden.' Ook nieuw is de manier van aan melden en selecteren. Aansluitend bij alle moderne ontwikkelingen kan dat alleen maar via de internetsite van Camel Trophy. Bezoekers van www.cameltrophy.com vullen een elektronisch aanmeldings formulier in en kunnen alleen als kandidaat geregistreerd worden als zij ook hun e-mailadres ach terlaten. 'Dat kan met alle gratis internetproviders toch geen financiële barrière meer vor men,' meent Teunissen. Persoonlijkheidsinterviews Tijdens de eerste selectie die volgt, hoeven kandidaten - anders dan andere jaren- niet te bewijzen wat ze zoal op sportge bied in hun mars hebben. Terwijl de deelnemers komende zomer in de Pacific bijvoorbeeld moe ten iaten zien hoe zij het er dui kend vanaf brengen en wat zij op een wakeboard presteren, gaat het in de belangrijkste selectie vooral op de persoonlijkheid. 'Dat wordt gewoon heel erg belangrijk tijdens het komende evenement,' is de stellige over tuiging van Rose Teunissen. 'Je gaat met je partner hele afstan den over het water afleggen. Dan is het waanzinnig belangrijk dat de teamleden wat persoonlijk heid betreft goed bij elkaar pas sen, Het is dan ook de bedoeling dat wij in januari de verschillen de landen afgaan om bij de men sen die uit de eerste ronde naar voren gekomen zijn een per soonlijkheidsinterview af te nemen.' Wie dat persoonlijkheidsinter view 'overleeft' is er al zeker van een prachtig evenement mee te maken. Er is komend jaar voor het eerst geen internationale selectie, waarbij alle teams die aan het evenement deel gaan nemen worden geselecteerd, maar er wordt in groepen van landen een laatste selectieronde gehouden. 'Voor ons betekent dat, dat we in de derde week van maart met in totaal 36 mensen naar Curasao gaan,' stelt Rose Teunissen kandidaten een prach tige reis in het vooruitzicht. 'De selecties worden onder andere gehouden bij de duikschool van ex-Trophydeelnemer Hans van der Eeden. Mensen die al een duikbrevet hebben, krijgen een test, wie dat nog niet heeft, krijgt duikles. Maar we zullen dan ook gaan wakeboarden en mountain- biken. Resultaat van de selectie moet zijn dat we terugkomen met twee teams van drie perso nen. Dat betekent dat er van ieder team nog één moet afval len. Dat gebeurt uiteindelijk tij dens speciale boottrainingen die we later in Engeland zullen hou den. Van ieder team wordt er dan één reservelid.' Voordat de gese lecteerden echt in Tonga aan de start staan, zullen ze nog een flink aantal trainingen meema ken. In Nederland, maar waar schijnlijk ook in Noorwegen. 'Dat is dit jaar een absolute must,' vindt Teunissen. 'Bij ter reinrijden kun je nog denken dat iedere deelnemer met een rijbe wijs in ieder geval kan autorij den. Met het vervoermiddel van dit jaar is dat heel anders. Daar moeten de deelnemers nog echt mee om leren gaan. En wil je veilig de eindstreep bereiken, dan is dat wel van levensbelang.' zijn nu volop bezig met het rek- maar via de internetsite van ten laten zien noe zij nei er uui- wie uai pcisuuinijMiciusu.^.- Na La Mano Negra was het even stil rond Tom Darnal. De gitarist en toetsenist van de partyband bij uitstek, deed inspiratie op in Cuba en startte samen met trompettist Barbaro en zijn Yaruba Family een nieuw project op. Na zes jaren op en neer reizen tussen Havana en het 18e arrondissement van Parijs staat P18 als een huis. Drum Rhythm Night presenteert P18 met Urban Cuban. Op 2, 3,4 en 5 december zal de Frans-Cubaanse Latinband PI8 live te beleven zijn in Nijmegen, Groningen, Amsterdam en Eindhoven. Ook deze keer zorgt Drum Rhythm weer voor een uitgebalanceerde mix van DJ- en liveperformance. Naast PI8's jungle DJ Sree en sets van de resident DJ's is op 2, 3 en 4 december The Skank Around Sambasystem ach ter de draaitafels te vinden. PI8 is een smeltkroes van hard-step jungle, Latin house en Congo percussion met hier en daar een rustpuntje voor de voeten. De bin dende factor is het party element, want niets is universeler dan dat aldus Tom Darnal. PI8, Urban Cuban is op donderdag 2 december in Doornroosje te Nijmegen om 21.00 uur (tel. 024 - 355 98 87), vrijdag 3 december in Vera te Groningen om 22.00 uur (tel. 050 - 313 46 81), zaterdag 4 december in Club de Ville (Westergasfabriek) te Amsterdam om 23.00 uur (tel. 020 - 681 30 68) en zondag 5 december in Effenaar te Eindhoven om 22.00 uur (tel. 040 - 243 55 59). Supporting dj's, Skank Around Salsa System (2,3,4 december) LX Pacific (4 december) en Ginger Burns (5 december). Meer informa tie is ook te vinden op www.drumrhythm.com. Oud Nieuw dit jaar thuis vieren? Thuis tv kijken en spelletjes doen? Of toch iets anders? Om de komst van de nieuwe eeuw te vie ren, wordt dit jaar veel aandacht besteedt aan 'creatieve oplossingen' voor een Millenniumfeestje. Zo kan het nieuwe jaar in nostalgische sfeer ingeluid worden op de Raderstoomboot de Majesteit. De kapitein en zijn bemanning staan om 21.00 uur bij de loopplank gereed voor de ontvangst met een feestelijke cocktail. Terwijl het all round showorkest speelt, worden de trossen losgegooid voor de afvaart langs de enerverende sky-line van de wereldhaven. Eén van de hoogtepunten van deze avond is ongetwijfeld de specta culaire presentatie van het luxe buffet, dat met de showlift uit de vloer omhoog komt. Het scheeporkest zorgt voor de vrolijke noot, de tafel goochelaar tovert de lekkerste oliebollen en appelflappen te voor schijn. Klokslag twaalf uur barst het feest met een sprankelende toast in alle hevigheid los. Terwijl de antieke stoomfluiten het oude jaar uitblazen, dansen de feestgangers het nieuwe jaar in. Vanaf het schip hebben de gasten een schitterend uitzicht op het vuurwerk boven de stad. Kan het romantischer? Voor fl. 290,00 per persoon all-in kan een bijzonder millenniumfeestje gevierd worden. Elk jaar komen steeds meer mensen erachter dat exotische dieren ook in het 'koude' Nederland kunnen leven. Het is ook een bijzondere ervaring om de dieren door de seizoenen heen te volgen en de winter kan daarbij niet ontbreken. Daarom heeft Safari Beekse Bergen deze winter nog meer speciale evene menten gepland dan voorheen. Bovendien geldt in dit seizoen het speciale wintertarief van fl. 16,- per persoon. Kinderen tot 3 jaar kunnen onder begeleiding gratis naar binnen. Dit speciale wintertarief is 1 november inge gaan en geldt tot en met 31 maart 2000. Safari Beekse Bergen heeft voor deze laatste winter van de eeuw grootse plannen. Op 4 en 5 december, het weekend van Sinterklaas, zullen de dieren van Safari Beekse Bergen hun 'schoen zetten' en op tweede kerstdag zal er een speciaal kerstdiner geserveerd worden voor de dieren. Tevens is Safari Beekse Bergen geopend op oudejaarsdag alsmede de eerste dag van het nieuwe millennium. Niet alleen in de lente maar ook in de winter worden er op Safari Beekse Bergen nieuwe dieren geboren. Op dit moment is de kudde van Schotse Hooglanders uitgebreid met drie jonge kalfjes en staat een hoogzwangere koe op het punt nieuwe jongen te werpen. Vervolgens is het park drie jonge zwarte zwaantjes rij ker en op de Wandelsafari zijn tevens drie jonge pinguïns te bewonderen. In Safari Beekse In het uiterste puntje van noord oost Siberië ligt Chukotka, de Arctische landstreek van de gelijknamige Eskimo gemeen schap. In een gebied waar men nauwelijks enig leven zou ver moeden, leven de Eskimo's al eeuwen lang met een zeldzame, rijke cultuur, geïnspireerd op de bijzondere natuur. In Anadyr, de hoofdstad van dit land, werd in 1968 het Chukotko Eskimo Ensemble 'Ergyron' opgericht om de eeuwenoude tradities te behouden en te revitaliseren. Het gezelschap bestaat uit negentien zangers en dansers, onder lei ding van de sjamaan Vassil Kevkei en zijn dit jaar voor het eerst te zien in West-Europese theaters. De voorstelling van het Chukotko Eskimo Ensemble 'Ergyron' gaat 2 december in de Stadsschouwburg in Utrecht in première en het gezelschap zal verder onder meer te zien zijn op 15 december in de Stadsgehoorzaal in Vlaardingen, (tel. 010-4340500), op 16 december in de Goudse Schouwburg te Gouda (tel. 0182-513750) en op 8 januari 2000 in het Theater Zuidplein te Rotterdam (tel. 010-4816500). Voor meer informatie kan con tact worden opgenomen met Theaterburo Schmid, tel. (030) 6375530. Bergen gaat het leven in de win ter gewoon door. De meeste dieren van Safari Beekse Bergen kunnen in princi pe in de winter naar buiten. Alleen bij gladheid, extreme kou of een gevaarlijke combinatie van vocht, wind en kou moeten sommige dieren binnen blijven. De ene diersoort kan immers beter tegen de kou dan de ande re. De verzorger bekijkt iedere dag de weersomstandigheden en beslist vervolgens of het dier naar buiten kan. Zelfs als bepaalde diersoorten vanwege slecht weer binnen moeten blij ven, zijn zij voor het publiek te zien. De stallen van de neus hoorns en olifanten zijn toegan kelijk voor de bezoekers. Zij vinden hier zelfs extra informa tie over deze diersoorten. De openingstijden van Safari Beekse Bergen in de winter zijn als volgt: in november van 10.00 tot 16.30 uur, in december en januari van 10.00 tot 16.00 uur, in februari van 10.00 tot 16.30 uur en in maart van 10.00 tot 17.00 uur. Voor meer informatie: 0900 - 2335732 35 cent per minuut). Het Bezoekerscentrum De Hollandse Biesbosch te Dordrecht houdt ook dit jaar tijdens de wintermaanden de traditionele Snertvaartochten. Tijdens deze tochten door de winterse Biesbosch wordt speciaal aan dacht besteed aan de vogels in dit gebied. De Biesbosch is een inter nationaal befaamd 'wetland'. Het gebied vormt voor vele ganzen- en eendensoorten een ideale plek om te overwinteren. De snertvaartochten worden begeleid door deskundige vogelgidsen. Daar waar vogels te zien zijn, wordt door de schipper de boot even in 'ruststand' gehouden zodat het voor iedereen mogelijk is de diverse vogels goed te observeren. Aan boord zijn verrekijkers en een teles coopkijker aanwezig. Voorafgaande aan de vaartocht worden in het bezoekerscentrum een aantal dia's vertoond met de vogels die moge lijk tijdens de vaartocht te zien zijn; het herkennen van deze vogels wordt daardoor eenvoudiger. Tijdens de vaartocht wordt in de verwarmde salon van de rondvaart boot een kop erwtensoep geserveerd. De tochten worden gehouden op 21 november, 12 en 19 december, 9, 23 en 30 januari, 6, 13 en 20 februari. Daarnaast ook op vrijdag 7 januari. Op dinsdag 28 en woensdag 29 december en op zondag 2 januari wordt aan boord een glas Glühwein met een oliebol in plaats van een kop erwtensoep geserveerd. Alle tochten beginnen om 12.30 uur met een inleiding. De afvaart is om 13.00 uur. De duur van de vaartocht is minimaal twee uur, als er veel vogels te zien zijn wat lan ger. Deelname, inclusief erwtensoep, kost voor volwassenen fl. 18,-, 65 plussers betalen fl. 15,50 en kinderen van 4 tot en met 12 jaar mogen voor fl. 13,- mee. Aanmelden kan bij het Bezoekerscentrum De Hollandse Biesbosch, tel. (078) 630 53 53. Reserveren is gewenst. Honden zijn tijdens de vaartocht niet toegestaan. jloods u Dolfijnen klaar voor de kerstdagen Nederlanders met Scandinaviërs in de slag om plaats in twee teams Voordat de deelnemers naar Tonga afreizen wordt speciale aandacht besteed aan de vaardigheden met de speciale boten foto: LEUN1S VERLINDE In Safari Beekse Bergen gaat het leven in de winter gewoon door Zebra 's in de sneeuw: het is een bijzondere ervaring om de dieren in de winter te volgen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 17