VEILIG HET NIEUWE MILLENNIUM IN DONDERDAG 18 NOVEMBER 1999 46-478 De laatste tijd hebt u het nodige kunnen horen en lezen over 'het millenniumprobleem'. Door de overgang naar de volgende eeuw kunnen bepaalde computers en chips problemen krijgen. Als er aan zo'n computer een fabriek gekoppeld zit, zal deze mogelijk uitvallen indien er geen maatregelen worden genomen. Wat deden wij bij Shell Pernis aan dit probleem? Als u dit ieest, is het uitpluizen van alle computersys temen en het oplossen van de mogelijke millen niumproblemen al afgerond. In 1996 is een groep Sheü-rnedewerkers hiermee begonnen. In totaal hebben zij 55 mensjaren werk verzet en uiteindelijk is circa 25 miljoen gulden besteed voor noodzakelij ke aanpassingen. Al onze 60 fabrieken zijn ais het ware 'binnenstebuiten' gekeerd en ook alle kantoor computers. In juni 1999 werden bij een uit gebreid onderzoek geen echte problemen meer geconstateerd. Dit bete- kent niet dat er niets meer hoeft te gebeuren. Tot het laatste moment voor en ook daarna: 29 februari 2000 is bijvoorbeeld een datum om in de gaten te houden - blijven wij attent op mogeiijke softwareproblemen en de oplossing daarvan. Wat gebeurt er In de millenniumnacht? De meeste fabrieken in Pemis draaien normaal door. Sommige fabrieken gaan een wat lagere productie draaien en enkele fabrieken die niet continu product maken, worden 'stand by' gezet. Ze blijven dan op temperatuur en kunnen snel weer normaal draaien zodra de milienniumnacht voorbij is. Ondertussen werken in de fabrieken de mede werkers (meestaf met maximale bezetting in de ploegen) volgens het normale rooster. Op het ter rein is een speciaal team paraat dat direct kan wor den ingeschakeld als er toch storingen optreden. In dit team zitten vertegenwoordigers van het management, van de technische ondersteuning en communicatiemedewerkers. Dit team heeft ge oefend in de aanpak van eventuele storingen en incidenten. Een voordeel voor ons is dat wij wereldwijd fabrieken hebben die in grote lijnen op elkaar tijken. In Nieuw- Zeeland begint het millennium twaalf uur eerder dan hier, dus ais daar of elders in Australië en Azië grote problemen zouden ontstaan, dan weten wij dat bij Shell Pernis tijdig genoeg om eventueel nog extra maatregelen te treffen. Garanties? Een absolute garantie dat er niets kan misgaan, geeft niemand. Shell heeft er werkelijk alles aan gedaan wat redelijk was om te controleren en waar nodig aan te passen. Maar ook wij zijn voor heei wat zaken afhankelijk van andere bedrijven en instanties. Denk aan elektriciteit Als de regionale of lande lijke eiektriciteitsvoor- 1 ziening in de pro blemen komt, heeft dat ook zijn weer slag op Shell Pernis. Diverse fabrieken kun nen dan uitvallen. Maar de kans is klein dat de regio nale elektriciteits voorziening in ge vaar komt. Als er toch storingen zijn... Mochten er ondanks alle voorbereidend werk toch storingen ontstaan die het noodzakelijk maken om fabrieken versneld buiten bedrijf te stellen, dan heb ben wij bij Sheü Pernis daar procedures voor. Deze zijn bekend bij alle medewerkers die de fabrieken bedienen en zij hebben daar regelmatig in ge oefend. Voor u ais omwonende zal zo'n probleem het duidelijkst worden via één of meer grote veilig- heidsfakkels, eventueel gepaard gaande met geluid, en rook. Bij het uit bedrijf stellen wordt namelijk de druk in een fabriek snei omlaaggebracht. Dit gebeurt door de aanwezige gassen veilig af te voeren naar een van de fakkels'. Een fakkel is simpel gezegd een soort veiligheidsventiel en is volledig berekend op het verbranden van grote hoeveelheden gas in korte tijd. U begrijpt dat dit ook voor ons een dure en ongewenste situatie is, maar voor alle duidelijk heid: NiET gevaartijk voor omwonenden. Via Radio Rijnmond zullen wij zo snei moge- lijk iaten weten als er grootschalig gefakkeld moet worden en wat eventueei de oorzaak hiervan is. En uiteraard wordt DCMR Milieudienst Rijnmond, on2e toezichthoudende instantie, ook continu geïnformeerd. Deze advertentie is mede op advies van, en in overleg met de Burenraad Shell Pernis tot stand gekomen. Wat is Shell Pernis? Shell Pernis is een van de grootste industriële locaties in Nederland. Op een terrein van 550 hectaren worden uit ruwe oiie vele verschil lende olieproducten gemaakt, zoals benzine, dieselolie, LPG, kerosine, nafta en smeermiddelen. Daarnaast staan er diverse chemische fabrie ken, die op basis van olieproducten onder andere rubber, kunstharsen, oplosmiddelen, polypropeen en poly- vinylchloride maken. Meer informatie? Wilt u meer weten over Shell Pernis of een brochure ontvangen hoe wij met het millenniumprobleem om gaan, dan kunt u bellen met: Afdeling Public Affairs, Shell Pernis: 010 4314127 Verder is er dag en nacht de gratis Buren-lnfolijn: 0800 0238044 De Burenraad Shell Pernis is bereik baar op nummer 010 4312923 En de Meldkamer van DCMR (klachtenlijn) heeft nummer 010 4733333 Tot slot de actuele Internet-site van Shell Pernis: www.pernis.shell.nl

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 30