Namen voor kunstwerken Hoogstraat stromen binnen Burgerlijke stand Lieve Lola en Jimmy Caland wil politieke regels voor omstreden levering Hargahoeve kan niet zonder vrijwilligers DE DONKERE DAGEN VAN DELFT MET LEVENDE KERSTSTAL LICHTJESAVOND IN DICKENSSFEER ACTIVITEITEN OP DE MARKT SCHIEDAM ORANJE Activiteiten voor ouderen Avondmuziek Gospelkoor zoekt pianist Cd-verkoop in bibliotheek Noord Kerstconcert KUNSTGEBITTEN Fietsersbond: gemeenten maken te veel uitzonderingen op regel Jazzoptreden in Branderskelder Hardere aanpak foutparkeerders Vrijwilligers voor tienerwerk De Donkere Dagen van Delft Tandprothetische Praktijk Veringmeier op de Beestenmarkt van donderdag 16 tot en met vrijdag 24 december Vrijdagavond 17 december van 19.00 tot 22.00 uur Dinsdagavond 21 december van 18.30 tot 22.30 uur l HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 15 DECEMBER 1999 50 - 1442 SCHIEDAM - In dienstencen trum Oost treedt vrijdag 17 december het ouderenkoor Oase op tussen 10.00 en 11.00 uur. Entree kost een rijksdaalder. Zondag 19 december wordt in De 4 Molens contactzondag gehouden van 13.30 tot 16.15 uur. Toegang is gratis. Dinsdag 21 december wordt in Oost de musical 'Op zoek naar het licht' opgevoerd door kinde ren van de Sint Janschool. Dit duurt van 10.00 tot 11.00 uur en entree kost een rijksdaalder. Dinsdag wordt ook een kerstbin go gehouden in Oost. Dit begint om 14.00 uur en duurt tot 16.00 uur. Meedoen kost 7 gulden voor zes ronden. Dienstencentrum De 4 Molens is beide kerstdagen gesloten en op oudejaarsdag vanaf 12.00 uur.. Dienstencentrum de Woudhoek is ook op beide kerstdagen dicht en op 24 en 31 december vanaf 12.30 uur. SCHIEDAM - Traditiegetrouw brengt het Haags Kleinkoor onder leiding van Hans Jansen zondag 19 december Christmas Carols ten gehore in de Dorpskerk Kethel. Aanvang is 19.00 uur en het optreden duurt tot ongeveer 20.15 uur. Toegang is gratis. Aan de uitgang wordt een collecte gehouden. WATERWEG - Interkerkelijk Gospelkoor Expression is op zoek naar een pianist, die het koor vanaf volgende maand wil begeleiden. Expression bestaat vijfjaar. Het koor werkt mee aan kerkdien sten en verzorgt zangavonden in verzorgings- en verpleegtehui zen. Ook wordt deelgenomen aan gospelfestivals. Bovendien heeft het koor een eigen cd, geti teld 'Impressions by Expression', uitgebracht. De groep bestaat uit zangers en zan geressen tussen de 16 en 60 jaar. Pianisten met belangstelling kunnen contact opnemen met secretaresse Carolien Egberts, telefoon 2489164. Expression repeteert op de maandagavond in 't Schepphuis, aan de Dorpsstraat 17 in Schiedam. SCHIEDAM - Voor de tweede maal in haar bestaan houdt het bibliotheekfiliaal Noord aan het Bachplein een verkoop van afge schreven cd's. Het gaat om ver schillende genres, inclusief klas siek. De prijs is 5 gulden per stuk, zowel voor enkel- als dub- belcd's. De verkoopdagen zijn donderdag 16 december van 14.00 tot 20.00 uur, vrijdag 17 december van 14.00 tot 17.00 uur en zaterdag 18 december van 10.00 tot 13.00 uur. SCHIEDAM - Het mannenkoor Orpheus geeft op zaterdag 18 december een kerstconcert in de basiliek aan de Singel. Het begint om 15.00 uur en toegang is gratis. Na afloop wordt een vrijwillige bijdrage gevraagd voor het onderhoud van de onlangs gerenoveerde kerk. SLIJTERIJ/WIJNHANDEL 'n borrel van klasse voor een lage prijs Jonge jenever 0ratlie 1R95 per liter I Vieux Oranje per liter 16. U belt, wij bezorgen! Oranjestraat 8-10-12-14 Telefoon 4265997 SCHIEDAM - De namen van jongeren die op de kunstwerken in de Hoogstraat willen komen, stromen binnen. Kunstenaar Jan Kleingeld is bezig met het verzamelen van de namen voor de ontmoeting tussen oud en nieuw die op de ruitvormige kunstwerken in de winkelstraat tot stand moet komen. Namen uit 1899 en 1799 zoekt hij in het gemeentearchief, de namen van de jongeren van nu komen van henzelf: die kunnen ze inleveren in het Stedelijk Museum. Al zo'n 120 namen kwamen binnen, vooral de inzending van de scholengemeenschap Aquamarijn viel op doordat deze zo mooi ver zorgd en versierd was. De meest exotische namen werden ingestuurd op blaadjes uit schoolschriften, soms met kusjes voor de kunstenaar. Maar ook af en toe gewoon 'Jan'. Voor één tegel zijn de namen al vastgesteld, dus een aantal jongeren kan zichzelf straks tegenkomen op één van de tegels die in het plaveisel van de Hoogstraat zullen komen. Maar Kleingeld wil meer; hij zoekt nog steeds nieuwe namen voor de dates op de Hoogstraat. Inleveren kan dus nog steeds in het Stedelijk Museum. SCHIEDAM - Bromfietsers binnen de bebouwde kom moeten vanaf 15 december op de rijbaan rijden. Onderzoek wijst uit dat de veiligheid van zowel bromfietsers als fietsers hiermee gebaat is. Toch maken veel gemeen ten een aantal uitzon deringen op de algemene regel; zo ook Schiedam. Volgens de fietsersbond Enfb worden er iets té veel uitzonderingen gemaakt. "Dit bevordert de duide lijkheid niet." De landelijke regeling 'brom mers op de rijbaan' is niet zom aar in het leven geroepen. Tussen 1992 en 1994 zijn in Den Haag, Apeldoorn en Tiel proeven gedaan waarbij brommers ver plicht werden op de gewone weg te rijden. Bij deze praktijkproe ven bleek het aantal ongelukken met vijftig procent te dalen. Uit cijfers blijkt voorts dat bromfiet sers een veel groter risico lopen om bij een ongeval om het leven te komen dan andere weggebrui kers. Driekwart van de ongeval len vindt plaats op een kruising. Een afslaande auto kan een rechtdoorgaande brommer vaak niet goed zien. Door brommer en auto op dezelfde weg te laten rijden, zijn ze zichtbaarder voor elkaar. Ook voor fietsers wordt het veiliger, zo bleek uit boven genoemde experimenten. Toch wordt de maatregel niet overal volledig overgenomen. De Eerste Nederlandse Fietsersbond (Enfb) verwacht volgende week een inventarisa tie af te ronden, maar weet nu al dat er veel wordt afgeweken. De meeste gemeenten, in ieder geval in deze regio, hebben gekozen voor een 'gemengd beleid': in principe moeten brommers de rijbaan op, behalve waar dit niet veilig wordt geacht. De Enfb is het eens met sommi ge van deze uitzonderingsgeval len, maar vindt dat er te veel wordt afgeweken van de algeme ne regel. "Dit bevordert de dui delijkheid niet", aldus een woordvoerster van de Enfb. Omweg Binnen de bebouwde kom van Schiedam moeten brommers op het fietspad blijven rijden op de Vlaardingerdijk (bij de aanslui tingen op de rijksweg), de Hargalaan, de Churchillweg en de Nieuwe Damlaan (Nieuwlandplein en ten noorden daarvan). Om te voorkomen dat brommers een grote omweg moeten maken zijn ook de vol gende paden aangewezen als fiets- en bromfietspad: de route door het Beatrixpark, het Hazepad (langs Rijksweg A20), de aansluiting van de Schiekade op de Matlingeweg en de brug over de A4 in het verlengde van de Sportlaan. Met name op wegen waar automobilisten gewend zijn harder te rijden dan de toegestane vijftig kilometer per uur, ook al is dit de maxi mum snelheid, is voor de hand having van de oude situatie gekozen. "Daar zouden brom mers op de weg gevaar opleve ren", verklaart een woord voerder van de gemeente Schiedam. "Vooral bij wegen die aansluiten op de rijksweg." De Enfb vindt dat Nederlandse gemeenten in het algemeen te veel uitzonderingen maken. "In sommige gevallen is het inder daad veiliger om brommers op het fietspad te laten rijden", zegt de woordvoerster van de Enfb. "Bijvoorbeeld bij wegen waar een maximum snelheid geldt van 70 kilometer per uur. Maar dat er ook uitzonderingen wor den gemaakt voor wegen waar men 50 moet rijden maar in de praktijk harder rijdt, is onaccep tabel. De gemeenten moeten er gewoon voor zorgen dat auto's op die wegen niet harder dan vijftig rijden." Nieuw bord Met de maatregel doet ook een nieuw verkeersbord zijn intrede. Het betreft een variant van het bekende ronde blauwe bord met een witte fiets erop. Dit oude bord blijft betekenen: alleen voor fietsers en snorfietsers. Op het nieuwe bord - ook blauw en rond - wordt de witte fiets ver gezeld van een witte bromfiets. De nieuwe algemene regeling geldt overigens alleen voor brommers en scooters. Snorfietsers mogen nog wel overal gebruik maken van het fietspad. De maximum snelheid voor brommers blijft onveranderd: 30 kilometer per uur binnen de bebouwde kom en 40 kilometer per uur erbuiten. SCHIEDAM - Geboorte-aangiften over de periode 5 tot en met 11 november 1999: Michelle d.v. van Geel en Davis; Amina d.v. Sheppard; Ilayda d.v. Yilmazer en Ozturk; Emma d.v. Clement en Buitendijk; Ashley d.v. Hofman en van der Wal; Zeliha d.v. Atceken en Atceken; Jesse z.v. van der Hoek en de Jager; Arman z.v. Rahimpoor Soleimani en Pour Khoshpokht; Debby d.v. van Doorn; Luuk z.v. de Kok en Romein; Jaimy d.v. Serrij en Seelbach; Cyan z.v. de Jong en Lecluse, Chelsea d.v. Sanders en Horsmeijer; Rebecca d.v. Meuldijk en de Jong; Hazar z.v. Biskin en Doygun; Diego z.v. de Ruiter en Slotboom; Noman z.v. Choudhary en Ahmed; Thimo z.v. Schoonbeek en Lakerveld; Eray z.v. Ulusinan en Ulusinan. Aangetekend: R.,R. Koppenhagen 26jr. en N. van der Burg 24jr.E.G.F.B. Pompen 29jr. en L.C.J.A. Hoogerland 29jr.; C. van den Bos 28jr. en G.J, de Kaper 29 jr. Gehuwd: H. Zukic 27jr. en E. Kahrimanovid 23jr.; F.H. Icli 22jr. en M. Uysal 19jr.; F.V Roersma 35jr. en D. de Haas 33 jr.; N. Berisha 3 ljr. en L. Ramadani 2ljr.; R.P. van Buijtenen 28jr. en H.K. Speelmeijer 25jr.; E. van Es 35jr. en K,G. van Schaijk 40jr. Overleden: J. Kalkman, 72jr., B.B. van der Vaart man, 7ljr., G.M. Groen man, 83jr., M. Boer vrouw, 73jr. ggm. P.J. Verhoeckx, A.J. Groenendaal man, 79jr., D.F. Smal vrouw, 54jr., W. van Ravens vrouw, 85jr., ggm. A., van den Hamer, J. Bodewes vrouw, 83jr., ggm. H. Laroy, A. Bergkotte man, 92jr„ H.M. de Leede vrouw, 78jr., ggm. J.E.M. Mientjes, M.C., de Boeck vrouw, 89jr., ggm. B. Pelk, F.L. Galhaup vrouw, 90jr., ggm. T.A. Zandbergen, G. Meijer man, 74 jr., J. Ouwens vrouw, 47jr. ggm. R.W. Bekkers, H„ Nossent man, 43jr. SCHIEDAM - Op zaterdag 4 december zijn twee katten binnenge bracht. Het gaat om een schildpadpoesje van 5 jaar met de naam Lola en een zwart-witte kater van 7 jaar genaamd Jimmy. Ze zijn lief voor kinderen en naar buiten gaan is geen pré. Verder zijn het lieve katten die op zoek zijn naar een gezellig huis. Dierentehuis Hargahoeve, Sportlaan 2 (tel. 4714151) is open van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Zaterdag van 10.00 tot 15.00 uur. SCHIEDAM - In De Branderskelder wordt op zondag 19 december weer voor een jazzoptreden gezorgd. Men kan dan genieten van het optreden van de Peter de Vries en Rude Interlude. Op zondag 26 december is het partycentrum gesloten. SCHIEDAM - Het Schiedamse bedrijf IHC Caland verwacht van de politiek dat zij regels opstelt voor leveranties aan lan den die de mensenrechten schenden. Aanleiding zijn de Kamervragen die de PvdA'er Koenders heeft gesteld vanwege de levering van een snijkopzui- ger aan de militaire junta in Myanmar, het vroegere Birma. Al jarenlang maken mensen rechtenorganisaties melding van marteling en liquidaties door het regime. Het baggerwerktuig wordt gele verd door IHC Holland, een dochter van het Schiedamse bedrijf. Koenders wil van minis ter Van Aartsen van Buitenlandse Zaken en staatsse cretaris Ybema van Economische Zaken weten in hoeverre de verkoop aan Myanmar strijdig is met de (inter-)nationale regels. Bovendien vraagt de PvdA'er of er mogelijkheden zijn om IHC Holland aan te spreken op de levering aan de militaire junta. President-directeur ir. C.A. de Ruyter van IHC Caland zegt dat er binnen de directie van zijn bedrijf nog nooit zolang is "gediscussieerd en gefiloso feerd" over een leverantie als nu het geval was. "Bovendien gaat het in tegenstelling tot eerdere leveranties om een relatief klei ne opdracht, van enkele miljoe nen guldens. Deze levering wordt cash betaald en kan onmo gelijk voor schendingen van de mensenrechten worden gebruikt." De Ruyter heeft een uitgesproken mening over het militaire regime: "Dat behoort tot de meest bekritiseerde ter wereld, daarover geen twijfel. Maar als er nationaal noch inter nationaal duidelijke regels zijn, waar moeten wij ons dan aan houden? Een politiek signaal - bij voorkeur van de VN of Europa - zouden wij serieus nemen, zeer serieus." SCHIEDAM - Bij de afdeling Schiedam van de Dierenbescherming zijn heel hard vrijwilligers nodig. Omdat het gaat om een non-profit organisatie, is men afhankelijk van de inzet van gemotiveerde vrij willigers. Men is op zoek naar een bestuurslid dat een stuwende kracht wil zijn binnen de afdeling, een enthousiaste organisator die leiding kan geven. Ook is er een inspecteur dierenbescherming nodig, die pools hoogte neemt bij klachten over mishandeling of verwaarlozing van dieren. Hiervoor wordt een stevig en rustig karakter gevraagd. Verder wordt een public relations-medewerk(st)er gezocht, voor het bemannen van de Dierenbeschermingsstand bij festiviteiten. Een nazorg(st)er is nodig om op huisbezoek te gaan bij mensen die een hond of kat van de Hargahoeve hebben gekregen, zodat kan worden gèkeken of het huisdier echt zo'n fijn tehuis heeft gevonden als aan vankelijk leek. Verder wordt een Kids for Animals-coördinator gezocht om een sti mulerende rol te spelen in activiteiten voor Schiedamse kinderen. Ook is een rondleid(st)er op de Hargahoeve nodig, die met een groep schoolkinderen kan optrekken om te vertellen over het asiel. Voor alle vacatures geldt dat men dieren een warm hart toedraagt. SCHIEDAM - De gemeente trekt 25.000 gulden extra uit voor de parkeerwachten in het vergunninggebied. De commissie AEZ signa leert echter dat foutparkeerders elders in de stad ongemoeid worden gelaten. Commissievoorzitter Scheeres: "We hebben ernaar gekeken en een wegsleepregeling bleek te duur, dat betekent namelijk dat je een dienst moet hebben die de weggesleepte auto's in beheer neemt, en waar men de auto weer afhaalt. Maar dat gebeurt dan wel bij nacht en ontij. Ook samenwerking met Rotterdam bleek te duur gezien de grote afstand waarover de auto's moesten worden weggesleept. Gezien het feit dat er nogal wat bij komt kijken hebben we uiteinde lijk besloten dat er onvoldoende aanleiding is om er wat aan te gaan doen." Paul van Mansum (CDA) wees ook op het element van vei ligheid, bijvoorbeeld om brandweer doorgang te verlenen: "Het lijkt erop alsof de gemeente zegt: we kennen het gevaar, maar doen er niks aan." Hij pleitte voor 'prikacties'. Zijn collega-fractievoorzitter Menno Siljée (PvdA) vreesde voor een letterlijke invulling van dat idee, maar steunde net als de rest van de commissie wel het pleidooi van Van Mansum. Scheeres zegde toe het bij de politie te zullen aan kaarten en hen te zullen verzoeken de prioriteitstelling aan te passen. SCHIEDAM - Het tiener werk in Nieuwland zoekt enthousiaste vrijwilligers voor verschillende activitei ten op het Dreesplein en het Wibautplein. De huiswerkklas zoekt men sen die leerlingen van basis school en voortgezet ohder- wijs kunnen begeleiden. Op het Dreesplein vindt dit op dinsdagavond en op het Wibautplein op donderdag avond van 18.30 tot 20.00 uur plaats. Verder is een dj nodig voor de maandelijkse discoavond op de laatste vrijdagavond van de maand van 20.00 tot 22.00 uur, met opruimtijd erbij tot 23.00 uur. Voor de daginloop wordt gezocht naar mensen die gastheer of -vrouw willen zijn voor tieners tussen 13 en 15 jaar van verschillende nationaliteiten. Voor dit vrijwilligerswerk heeft men gevoel voor humor, geduld en inlevings vermogen in de wereld van tieners nodig. De daginloop op woensdag middag is open van 15.00 tot 17.00 uur. Onkostenvergoeding Voor alle vacatures geldt dat er begeleiding en ondersteu ning is door de tienerwerk ster. Een onkostenvergoeding is mogelijk en er is een vrij- willigersverzekering. Voor meer informatie kan men bellen naar Adeline Treurniet, tel. 4738671. jloods Ziekenfonds/particulier Reparaties klaar terwijl u wacht Vernieuwen: in overleg met uw wensen Dagelijks geopend van 08.30-17.00 uur Behandeling volgens afspraak Nieuwe Haven 131, Schiedam Tel. 010-4261417 Hof van Spaland 45, Schiedam Tel. 010-4711320 Kunstenaar Kleingeld in het gemeentearchief tussen de namen. Brommers naar rijbaan verwezen, behalve waar dat te gevaarlijk is In de meeste gevallen is het veiliger voor bromfietsers om op de gewone weg Ie rijden. zo blijkt uit onderzoek Lola en Jimmv KERSTMARKT

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 5