Nieuwe Stadsblad Schiedam en omgeving Unieke documentatie over de Nekaf-Chryslerfabrieken Partnership Subaru en General Motors v Mazda Premacy nu met grijs kenteken DE MEEAF - w Milieuprijs voor Dunlop banden 22 JAAR AUTOMOBIEL ASSEMBLAGE m* m3t JL IN ROTTERDAM 1949 - 1971 SIMCA CHRYSLER PLYMOUTH DODGE DODGE TRUCKS HILLMAN SAAB In vroegere tijden luidde de fabrieksslogan van Chrysler 'Handbuilt with pride by Benelux craftsmen'. De heer H. Ensing heeft dat credo in ere gehouden, aangezien hij niet alleen in de Benelux woont, maar ook nog eens met de hand een boek heeft samengesteld, getiteld 'de Nekaf-Chrysler Story'. Ensing, ooit carrière makend bij Chrysler International, heeft al het materiaal zelf verzameld, maar het boek ook persoonlijk geschreven, geknipt, geplakt en de lijnen getrokken. Nog bijzon derder is waarschijnlijk het feit dat het boek in een voorserie van slechts 100 exemplaren ver schijnt. Inmiddels heeft de samensteller al voorbestellingen uit Frankrijk, Duitsland, Denemarken, Amerika en van zelfsprekend België binnen. Het boek bevat een unieke collectie van foto's, illustraties en boeien de feiten over de wereld van Nekaf-Chrysler. In 1949 bestond het Nederlandse wagenpark nog maar uit 110.000 auto's. Het boek begint met de start van de Nederlandse Kaiser Frazer fabrieken in Rotterdam in dat zelfde jaar. Verder beschrijft het op interes sante wijze hoe het kwam dat de fabriek in 1958 door Chrysler werd overgenomen en geeft het informatie over al de merken en typen welke in de 22-jarige geschiedenis van de fabriek zijn geassembleerd. Ensing kreeg in 1993 het idee om een boek te schrijven over de assemblage fabriek op de Rotterdamse Sluisjesdijk. Door allerlei onvoorziene omstandigheden verschijnt het boek nu pas. Het voordeel daar van is wel dat de auteur extra gegevens kon verzamelen. Zo verbleef Ensing bijvoorbeeld in die periode in Zuid-Amerika, werkte destijds in de ex-Kaiser- fabriek in Argentinië en kwam in contact met de schoonzoon van Henry Kaiser, die de fabriek had opgezet. Kortom, de Nekaf- Chrysler Story is een must voor iedere Chrysler-liefhebber, maar is door de unieke documentatie eigenlijk voor iedere autolief hebber meer dan interessant. Wie in het bezit van het boek wil komen of het bijzondere Chrysler-overzicht onder kerst boom wil leggen, kan contact opnemen met de heer Ensing via telefoonnummer 0165 - 302 312 of faxen met nummer 0165 - 301 157. Het boek kost f35,-. 1 General Motors Corporation en Fuji Heavy Industries Ltd., de pro ducent van Subaru, zijn heden een strategische alliantie overeenge komen. Deze stelt beide partners in staat tot samenwerking op het gebied van design, ontwikkeling en de productie van personenauto's en vrachtwagens. Takeshi Tanaka, President en Chief Executive Officer van Fuji Heavy Industries, spreekt van een zeer positieve ont wikkeling, zowel voor General Motors als voor Subaru. Onderdeel van de alliantie is dat General Motors voor 1,4 miljard dollar een belang van 20 procent neemt in Fuji Heavy Industries. GM wordt daarmee de grootste aandeelhouder van Fuji, waarbij de deelname van 20 procent strookt met ]het verlangen van Fuji/Subaru om volle dig onafhankelijk te kunnen blijven opereren. Topmannen van beide - kerngezonde - ondernemingen onderstrepen dan ook dat het gaat om samenwerking. Op het hoofdkantoor van Fuji Heavy Industries in Tokio wordt benadrukt dat Subaru volledig autonoom blijft. Het financieel kerngezonde Fuji is in de afgelopen tijd door diverse Amerikaanse en Europese autoconcerns benaderd voor samenwer king, maar koos uiteindelijk voor aansluiting met GM, de grootste automobielbouwer ter wereld. De Dunlop SP Sport 200 E heeft in Duitsland 'de Blauwe Engel' gekregen. Dit is een milieuonderscheiding, die sinds 1978 wordt uit gereikt aan producten en vervaardigingmethoden die aan strenge milieucriteria voldoen. Het is de eerste keer dat een nieuwe autoband deze onderscheiding krijgt. De Dunlop SP Sport 200 E kreeg 'de Blauwe Engel' vanwege zijn lage geluidsniveau en de lage rolweer stand, die voor brandstofbesparing kan zorgen. Om voor 'de Blauwe Engel' in aanmerking te komen mag een autoband niet meer dan 72 decibel aan geluid produceren. Deze waarde is op dit moment de strengste geluidsnorm voor het rolgeluid van een autoband. De mees te autobanden zitten zo'n drie tot vijf decibel boven deze grens. Drie decibel is een verdubbeling van de hoeveelheid lawaai. Voor de milieuonderscheiding kunnen verder alleen banden genomineerd worden die voldoen aan strenge eisen voor wat betreft rolweerstand en gewicht. Bovendien moeten ze zeer slijtvast zijn. De rolweerstand van de Dunlop SP Sport 200 E kon zover worden verlaagd dat een brandstofbesparing van vijf procent mogelijk is. De Dunlop SP Sport 200 E is leverbaar in diverse 14 en 15 inch maten. De Dunlop SP Winter Sport M2, een winterhand, voldoet ook aan de criteria voor 'de Blauwe Engel'. Dunlop verwacht binnen afzienbare tijd ook voor deze band een milieuerkenning te krijgen. Mazda's populaire ruimteauto, de Premacy, is vanaf nu ook leverbaar op grijs kenteken. De Premacy Van beschikt over een laadruimte van 1.848 liter. Dit laadruim is bereikbaar via een achterklep en twee zij deuren. Desgewenst kan gekozen worden uit twee motorvarianten, te weten een 1.8 liter benzinemotor met een vermogen van 100 pk/74 kW en een 2.0 liter direct ingespoten turbodiesel van 90 pk/66 kW. Om de bestuurders- en het laadcompartiment te scheiden, is de Premacy Van uitgerust met een polyester tussenschot waarin een ruit is opgenomen. De blinderingpanelen binnenin zijn voorzien van een luxe veloursstof en de vlakke laadvloer is bedekt met een vloermat. Er is sprake van twee uitvoeringsvarianten, de Comfort en de Exclusive. Elke Mazda Premacy Van is standaard uitgerust met stuur bekrachtiging, twee airbags, zij-airbags, ABS en centrale deurver grendeling. Ook elektrisch te bedienen buitenspiegels, een 12 volt stopcontact in de laadruimte, in kleur gespoten bumpers en elektrisch bedienbare voorportier ruiten (Exclusive-versie) zijn standaard. De Mazda Premacy Van benzine-versie wordt geleverd vanaf 30.350 gul den exclusief BTW. De direct ingespoten turbodiesel uitvoering ver wisselt vanaf 32.553 gulden exclusief BTW van eigenaar. De productie van de nieuwe Almera start in januari. Een belangrijk moment, want dit model staat aan de frontlinie van een compleet nieuwe generatie Nissans. Als eerste Europees model heeft hij een bodemplaat die later voor andere modellen zal worden gebruikt, onder welke de multifunctionele Almera Tino en de opvolger van de Primera. Dit opvallend lichte en toch heel stijve MS platform is volstrekt nieuw en zal in de toekomst wereldwijd voor nog meer modellen worden gebruikt. De Almera illustreert tastbaar Nissans nieuwe koers, waarbij efficiency en kostenbeheersing de weg plaveien naar aantrekke lijke auto's, die aan de top in hun klasse staan en een forse bijdra ge leveren aan de bedrijfsresul taten. Uit alles blijkt dat Nissan met de Almera een enorme sprong voorwaarts maakt. De productie in het Britse Sunderland (Europa's meest efficiënte fabriek) wordt flink opgevoerd. Het is het derde model naast de Primera en de Micra. Op jaarbasis wil Nissan 150.000 Almera's bouwen, waar mee het productietotaal in Sunderland groeit naar 450.000. Nog meer dan zijn voorganger is de Almera naar Europese smaak gevormd als stimulans voor de verkoop. Want hij komt uit in een klasse waarin in Europa jaarlijks vier miljoen auto's wor den verkocht. Het is het grootste segment. Nissan heeft dan ook zeer hoge verwachtingen van de Almera. De fabriek in Sunderland geeft vol gas in januari. In een record tempo van slechts zes weken moet het beoogde niveau van 233 auto's per shift van acht uur zijn bereikt. Er zijn zestig nieu we las-robots geplaatst, waar door het aantal naar 400 stuks is gestegen. Nieuwe, geavanceerde software zorgt ervoor dat de robots razendsnel de drie model len door elkaar op één lijn kun nen bouwen. Mede dankzij hoogwaardige laserlas-technolo- gie vergt het in elkaar zetten van de basiscomponenten van de carrosserie (motordeel, zijpane len en bodemplaat) seconden. Voorheen was daarvoor een minuut nodig. In geen enkele andere Nissan fabriek, waar ook ter wereld, verloopt deze monta ge vlotter. Mens centraal Bij de vormgeving heeft Nissan sterk gekeken naar dynamiek en onderscheidend vermogen. De nieuwe Almera is breder, hoger en langer dan zijn voorganger. De voorzijde heeft een krachtige Nissan uitstraling dankzij de vleugelvormige grille, die door loopt in de motorkap. De verfij nd uitgesneden dubbele koplam pen achter helder glas, de schuin oplopende daklijn en de 'Surftail'-vorm van de achterkant scheppen een sportief beeld. Net als bij de Primera heeft Nissan bij de Almera de mens centraal gesteld. Aan de hand van een serie consumentencli- nics zijn voorkeuren en wensen haarscherp vertaald naar een fraai en vooral praktisch ont werp. Als eerste van de nieuwe generatie heeft de Almera een interieur dat tot in detail beant woordt aan talrijke, vaak uiteen lopende voorkeuren. Het opbergbakje voor de zonnebril laat zich bijvoorbeeld makkelijk openen door een druk op de klep. De bestuurder hoeft niet naar een knopje te zoeken en de ogen van het verkeer af te wen den. De middenconsole heeft bergruimte voor zeven cd's. In de Almera zit een verborgen opbergvak voor het geval waar devolle spullen in de auto moe ten worden achtergelaten, zoals parkeergeld of een camera. De bekerhouders in de portieren zijn groot genoeg voor cola fles jes van een halve liter. Extra leeslampjes Achterin zijn extra leeslampjes gemonteerd en in de rugleuning zijn de hoofdsteunen geïnte greerd Ze zitten daardoor niet in de weg bij het omklappen van de achterbank om meer hoge graad van perfectie bereikt, niet in het minst doordat toeleveranciers in de ontwikkelingsfase sterk bij het kwaliteitsstreven zijn betrok ken. De resultaten zijn ernaar: per miljoen geleverde onderde len zijn er nog maar 65 met een probleem. In de auto-industrie is dit een absoluut lage score. In 2000 wil Nissan naar een aantal van slechts 50 toe. In het nieuwe millennium staat de zorg voor milieu sterk in de schijnwerpers. Daarop is de Almera voorbereid. Tal van kunststof delen zijn gemaakt van gerecyclede mate rialen, die in een eerder leven hebben gediend als flessendop of als bierkrat. Het gebruik van water en energie in de fabriek in Sunderland stijgt nauwelijks door de komst van de Almera. Dankzij de efficiënte productie heeft Nissan aanzienlijke bespa ringen kunnen doorvoeren, zoals het hergebruik van spoelwater bij de lakstraat. Door alle maat regelen samen wordt 100 mil joen liter op jaarbasis bespaard, wat gelijk is aan de hoeveelheid die de stad Sunderland in drie dagen verbruikt. Maximale milieuzorg Verder staat het door de fabriek in Sunderland behaalde ISO 14001-certificaat borg voor maximale milieuzorg bij de fabricage. Door een slimmere logistiek en distributie van auto's en dankzij een investering van vijf miljoen gulden in een spoor lijn naar de haven van Tyne wordt flink bespaard op brand stof. De Almera heeft bovendien een emissie-controle-systeem: E-OBD (Emission On Board Diagnosis). Het waarschuwt de bestuurder met een lampje op het dashboard als de uitlaatgas sen niet voldoen aan de wettelij ke eisen. Bijvoorbeeld als de katalysator niet meer efficiënt werkt. Ook op andere fronten blijkt de zorg voor het milieu, zoals uit de verlaging van de uit stoot van kooldioxode en stik stofoxide en de verlenging van de olieverversingstermijnen van 15.000 kilometer naar 20.000 kilometer. Met de Almera laat Nissan zien dat innovatie verder gaat dan hoogstaande, vooruit strevende techniek en een royale uitrusting. Comfort, gebruiksge mak en een uitstekende weglig- ging zijn er om de inzittenden maximaal rijplezier te bieden, terwijl de auto en de productie ervan uitermate vriendelijk zijn voor de omgeving. Het is pas herfst, de lente derhal ve nog ver weg, maar een nieuw geluid weerkaatst reeds tegen de besneeuwde Alpentoppen die het testcircuit van Fiat in Noord- Italië omzomen. Op de testbaan van Balocco spitsen technici en rallyrijders verheugd de oren, want het stoere geluid is afkom stig van de Fiat Punto Rally, de jongste telg uit een roemrijk ral lygeslacht en Fiats troef in de klasse groep A tot 1600 cc. Gegadigden zijn er uit veel Europese landen, de Punto Kitcar moet hoge ogen kunnen gooien in zowel nationale als internationale rallies. Sportiefste versie Als basis is de HGT, de sportief ste versie van de Punto gebruikt. De 1.8-liter viercilinder is terug gebracht tot 1579 cc door de slag te verkorten van 82,7 naar 74,7 mm. Het maximumvermo gen van 215 pk is te danken aan een lichtere krukas, lichtere zui gers, drijfstangen en vliegwiel, alsmede een nieuw in- en uit laatsysteem. De overbrenging geschiedt via een enkelvoudige metalen/keramische koppeling, een sequentiële 6-versnellings- bak en een automatisch sperdif- ferentieel. De ophanging is spe ciaal ontworpen voor de rally versie van de Punto die 122 mm breder en 40 mm lager is. Er zijn twee versies, een voor asfalt en een voor onverhard. De stoer ogende Fiat Punto Kitcar die op bestelling wordt geleverd, kent ook belangstelling uit Nederland. De Fiat Seicento Trofeo kam pioen van dit jaar, Johan Deen, en de Cinquecento Trofeo kam pioen van 1998, Roel Fassbender, hebben op het test circuit van Balocco de auto getest, en ook routinier Eddy van den Hoorn ziet voor zichzelf volgend seizoen mogelijkheden met de Punto Rally. Fiat was in het verleden zeer succesvol in de rallysport. In 1977 en 1978 werd het wereldkampioenschap mer ken behaald met de Fiat 131 Abarth. Dit wapenfeit werd met dezelfde auto nog eens herhaald in 1980 en toen werd ook de WK-rijderstitel veroverd. Nissan Almera: vernieuwend tot op het bot in Coureurs testen Fiat Punto Rally Italië

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 11