IN DEZE KRANT Scheeres: 'Gaat u vooral rustig feestvieren' Mooie millenniumstukjes als compensatie overlast Politieke snuffelstage Druk kerstweekend voor Schiedamse brandweer intiatuin schoenen Broersvest 135 Schiedam Tel.: 010-426 84 92 925.438 DECOKAYVAN LOENEN loods Brand in de kerk Burgemeester zakte drie keer Subsidie van het Rijk voor 'sport in de wijk' Schieland en Holy trekken in millenniumnacht zonodig bij elkaar in mULANC ft****!** Het Van Loenen team wenst u een prettige jaarwisseling en een kleurrijk 2000 toe. uoex 'n heten. uuumidee Theo H.B. Schoenmakers WOENSDAG 29 DECEMBER 1999, 51e JAARGANG, Nr 52 VERSCHIJNT IN DE GEMEENTE SCHIEDAM Dansen en zingen met Theater Femus School Oude Kerkhof gaat tegen de vlakte SCHIEDAM - Een groep jonge ren heeft op tweede kerstdag rond 13.00 uur een vuurtje gestookt in voormalig kerkge bouw Sint Janshof aan de Nolenslaan. De brandweer kwam ter plaatse om de brand te blussen. SCHIEDAM - "De vrijdagmid dagborrels róet jaarclub Bols bij Lucas loïs." Burgemeester Refmér Scheeres verloochent J Azifn afkomst niet als hem door het' blad 'Alumni' van de Erasmus Universiteit naar zijn mooiste herinnering aan zijn stu dietijd wordt gevraagd. Scheeres studeerde van 1965 tot 1972, eerst economie en later bedrijfskunde. Het vervelendste moment gedurende zijn studen tenleven was 'voor de derde keer zakken voor het tentamen eco nomische geschiedenis'. De bur gemeester van Schiedam is rela tief gemakkelijk door zijn uni versitaire studie heengerold. "Dat was nog studeren 'oude stijl'. Je kon je gerust permitte ren om tot februari te niksen en als je dan echt stevig ging blok ken, haalde jein mei en juni al je zes vakken binnen." Eerst woonde Scheeres, die tij dens zijn studietijd ook nog een autosloperijtje bestierde, bij een hospita. "Daarna woonde ik in een studentenhuis en tenslotte in een 'huisje onder de huurwaar de', zoals dat toen zo mooi heet te. Maar ik kende een aardig meisje met wie ik wilde trou wen, wat ze overigens best vond. Alleen vond ze ook dat het huis je in Crooswijk te klein was voor ons twee. Daarom kochten we tijdens mijn kandidaats een leuk optrekje in Schiedam". Ook komt zijn huidige positie nog ter sprake. "Ik heb altijd gezegd dat het niet mijn grootste ambitie is om in Schiedam mijn pensioen te halen, maar als het zo loopt zal ik er niet rouwig om zijn. Ik ben sinds 1984 burgemeester van Schiedam en moet bekennen dat ik het nog steeds ontzettend naar mijn zin heb." PAUL BERG dat is duidelijk. SCHIEDAM - De sector Cultuur, Educatie en Sport van de gemeente Schiedam krijgt 750.000 gulden subsidie voor het project jeugdsportstimule- ring. De subsidie is toegekend door het ministerie van VWS in het kader van het grotestedenbe- leid. Het geld wordt verdeeld over vier jaar uitbetaald. Schiedam is één van de weinige steden waarvan de aanvraag voor de subsidie meteen als goed is beoordeeld en wordt gehonoreerd. Het project jeugdsportstimule- ring is een samenwerking van de Dienst Educatie en Dienst Sport en Recreatie. Doel van het pro ject is jongeren te stimuleren om deel te nemen aan een sport. De praktijk heeft inmiddels uit gewezen dat lopende projecten op dit gebied in Schiedam als 'sport in de wijk' jongeren van de straat houden en de sociale veiligheid en maatschappelijke samenhang bevorderen. Van de subsidie van VWS kan 'sport in de wijk' worden uitge breid en is het mogelijk om schoolsport te stimuleren. TOTALE OPLAGE: een heel weekeinde gebeurd bij wijze van test. Wat er in de nacht van 31 januari 1999 op l januari 2000 gaat gebeuren, is nog even afwachten, maar de 42 kinderen die vorige week woensdag naar de kinderkerstknutselmiddag in zaal Beatrix kwamen, hebben in ieder geval allemaal een zelfgemaakte millenniumbestendige placemat. Tijdens deze door de buurtgroep van de bewonersvereniging Schiedam Centrum georganiseerde activiteit werden bovendien twee kerststukjes gemaakt: één om mee te nemen naar huis en één om aan het eind van de middag te bezorgen bij één van de oudere bewoners van de Schiedamse bin nenstad. Uiteraard werd deze middag helemaal in stijl beleefd: getooid met een kerstmuts met knipperlampje. Het eerste stukje werd niet bij een bewoner, maar bij C&A bezorgd. Daarmee bedankten de kinderen en organisatoren dit bedrijf voor het beschikbaar stellen van een subsidie in het kader van hun actie 'Kind Vrije Tijd'. Jaarlijks worden kinderprojec ten financieel ondersteund. Uit de aanvraagfolders die in de win kels konden worden ingevuld werden in het hele land 170 klein schalige lokale projecten geselecteerd, waarbij de ontwikkeling van het kind door 2involle vrijetijdsbesteding centraal staat. Elk van deze vrijwilügersprojecten kreeg tussen de 500 en 5000 gulden van het kledingbedrijf. De initiatiefneemsters Joke van Oogh en Ragonda van Hooff konden daarvan alle materiaal, limonade en snoep voor de kinderen bekostigen en zelfs een optreden van een heuse clown m een pauze om uit te rusten van het harde werken, en ook nog een cadeautje dat alle kinderen na afloop meekregen. Het aanbieden van de feestelijke stukjes door de kinderen aan de oudere centrumbewoners was mede bedoeld als gebaar voor de overlast die zij voor de aanleg van de drie speelveldjes aan de Gedempte Baansloot, maar ook van alle andere bouwprojecten in de binnenstad ondervonden en nog steeds ondervinden. Ook zij zijn nu klaar voor het eeuwfeest: mocht onverhoopt de elektriciteit uitvallen, kunnen zij de kaars van hun stukje branden. SCHIEDAM Om de Schiedamse jongeren meer bij de plaatselijke politiek te betrekken stelt de CDA-fractie voor hen de mogelijkheid van een 'snuffelstage' bij een fractie of individuele politicus te bieden. Christine Lepidis-Daskalakis sluit aan bij de lessencyclussen die vaak al in hogere klassen van het middelbaar onderwijs worden gegeven. Gemeenteraadsleden verlenen daaraan vaak hun medewer king. Zij bezoeken de klas, houden hun verhaal en beant woorden vragen. Het CDA stelt zich voor dat de raadsleden zich voor geïnteresseerde jongeren meer als een coach gaan opstellen en hen de kans geven niet passief te blijven doch enige tijd mee te lopen. Christine Lepidis: "Als raadsleden moeten we de jongeren kunnen stimuleren en hen proberen te betrekken bij de maatschappelijke problematiek. Wanneer we hen laten zien wat er omgaat in de stad, kunnen zij op hun beurt aangeven wat ze van ons verwachten, waar ze zelf behoefte aan hebben. Op die manier ontstaat een waardevol le wisselwerking. Hun meedenken moet natuurlijk niet alleen tot het jongerenbeleid beperkt blijven. Óok op andere terrei nen kunnen ze waardevolle bijdragen leveren, bijvoorbeeld bij het uitvoeren van het Grotestedenbeleid. Ze moeten wel zelf hun terreinen kunnen kiezen, we moeten ze niet over spoelen met de stortvloed van papieren." Het idee leek in de gezamenlijke commissievergadering voor onderwijs en wel zijn aan te slaan. Wethouder Aad Wiegman (PvdA, onder wijs) stak direct zijn vinger op om aan te geven dat hij 'n paar weekjes met een stagiaire wel zag zitten. Het kerstweekend van de brandweer begon vrijdag met een brand in een con- SCHIEDAM - De brandweer heeft het afgelopen weekend niet stil gezeten. Dat begon al vrijdagmiddag met een brand aan de Vlasakker. Het leek eerst een uitslaande brand in een woonhuis, maar dat bleek later mee te vallen: een container met bouwmate rialen vlak naast een woning was in brand gevlogen. Het vuur was begonnen in een chemisch toilet dat tegen de container aan stond, waarschijnlijk aangestoken of met vuurwerk. De opgeslagen raamkozijnen, dakbedekking en isolatie werden beschadigd, als mede de container zelf. Verder moest de brandweer vrijdag negen maal uitrukken in verband met de storm: vliegende dakpannen, wateroverlast en een lastige lantaarnpaal. In de nacht van vrijdag op zaterdag reed een auto de Nieuwe Haven in. De inzittenden, twee jongens zonder rijbewijs, konden zelf uit het voertuig komen. Ook zaterdag moest worden uitgerukt in verband met de storm en voor twee containerbranden. Maandag was er een binnenbrand en een buitenbrand, wat overigens rond deze tijd van het jaar wel vaker gebeurt. In de nacht van maandag op dinsdag moesten brandweerlieden weer in actie komen voor een middelbrand in de Halleystraat in Oost. Om tien over vier kwam de melding binnen van een woningbrand. Een kamer brandde uit en de bewoners en huisdieren konden net op tijd het huis verlaten. Er is veel rook- en roetschade. De brandweer is tot dinsdagochtend bezig geweest met blussen. De oorzaak van deze brand: een elektrische deken. SCHIEDAM - De Samenwerkende Schiedamse en Vlaardingse Ziekenhuizen, Schieland en Holy, gaan ervan uit dat er in de millenniumnacht 'niets zal gebeuren'. Voor de spoedeisende hulp heeft men extra personeel ingezet omdat rekening wordt gehouden met slachtoffers van de feestelijkheden, in het bijzonder vuurwerkon gelukken en excessief drankgebruik. In beide zie kenhuizen wordt het aantal patiënten tot een minimum teruggebracht. De woord voerster spreekt van 'een zondagsdienst met extra mensen'. Het opvallendste element van het draaiboek is, dat patiënten 'wanneer er in één van beide zieken huizen iets zou gebeuren waardoor zij er niet meer comfortabel kunnen ver blijven', zij van Schieland naar Holy of omgekeerd zullen worden overge bracht. Ten aanzien van de millennium- problematiek is de hele organi satie van de ziekenhuizen door gelicht en alle apparatuur getest. Wat niet millenniumproof bleek, werd vervangen. Mocht er toch nog wat misgaan, kunnen de zie kenhuizen op hun eigen aggre gaten terugvallen. Alle maatre gelen zijn door de inspectie van de volksgezondheid voorge schreven, alle maatregelen door de ziekenhuizen aan de inspectie gerapporteerd en door hen in orde bevonden. Er is in de zie kenhuizen relatief meer perso neel paraat. Verder is in beide ziekenhuizen een crisisteam aanwezig en er zijn extra mede werksters van de technische dienst in de gebouwen aanwezig voor het geval dat zich toch een storing voor zou doen. Dat aan Zowel bij het Holy- als Schielandziekenhuis staat in de oudejaarsnacht een ambulance klaar voor eventueel vervoer van het ene naar andere hospitaal. alle eventualiteiten wordt gedacht, blijkt uit het feit, dat er rekening wordt gehouden met het overbrengen van alle patiën ten uit een van beide ziekenhui zen naar het andere. Mocht er in het Schieland, tegen ieders ver wachting in, een millenniumin cident plaatsvinden, zullen de patiënten daar dus niet onder lij den. Op beide locaties is voor dit vervoer een ambulance gestatio neerd, terwijl andere op verschil lende plaatsen in de steden paraat staan. Telefoon Burgemeester Reinier Scheeres was voorzitter van het Schiedamse millenniumplat form. Het meest waarschijnlijke millenniumprobleem is volgens hem, dat de telefoon tijdelijk zal uitvallen, zowel het gewone als mobiele netwerk. Vorig jaar was dat ook het geval, maar toen had KPN gratis bellen aangeboden. Gezien het speciale jaartal wordt er rekening gehouden met een groot aantal bellers. Scheeres raadt aan altijd een paar minuten te wachten en ook de telefoon van de buren te proberen. Voor het melden van spoedgevallen kan een beroep worden gedaan op de vijf steunpunten in de stad. Daar is verbinding verzekerd met mobilofoons. Het coördina tiecentrum van alle hulpdiensten (GGD, brandweer, politie en de gemeentelijke crisismanager) is ondergebracht in de brandweer kazerne aan de Breedstraat. Het is in Schiedam gebruikelijk, maar uniek in het land, dat tus sen kerst en de jaarwisseling politie en brandweer gezamen lijk door de stad surveilleren. Dit jaar zal die inzet worden verdub beld van één naar twee auto's. Het stadskantoor heeft een mil lenniumtest gedaan, waarna de omroepinstallatie op de nood- stroomvoorziening werd overge zet. "De gelegenheid werd aan gegrepen voor een grote stap voorwaarts: de elf servers die in de gemeente werkten, werden door een dubbele grote server te vervangen. De een kan bij uitval de andere zonder veel snelheidsverlies ver vangen. Een systeem dat behal ve bij de gemeente Schiedam alleen nog bij de grootste ban ken is ingevoerd", meldt Scheeres met gepaste trots. "De oude computers gingen naar het onderwijs. Al bleken er op het stadskantoor zelfs nog 386-jes te staan; zo oud dat ze in het onder wijs niet meer bruikbaar ble ken." Hoewel de kans op stroomuitval heel klein is, kop pelt de watervoorziening in de millenniumnacht los van het elektriciteitsnet en schakelt uit voorzorg over op eigen aggrega ten. Zonder daar veel ruchtbaar heid aan te geven is dat al eens Liften De gemeente heeft met Woonplus alle liftinstallaties in Schiedam in kaart gebracht. Mocht de stroom uitvallen, dan gaat een team van zeven mon teurs die onmiddellijk allemaal langs om mensen die zich even tueel in een lift bevinden, te bevrijden. Het millenniumteam heeft zich niet alleen met de gemeente zelf bezig gehouden. Er werd op uitnodiging van EBB, Europoort Botlek Belangen, waarin alle bedrijven in dat gebied zijn verenigd, een bezoek aan raffinaderijen in Pernis gebracht. Veel bedrijven sluiten met de millenniumwisse ling, anderen hebben Scheeres en zijn team kunnen overtuigen dat het risico miniem is en dat er alles aan is gedaan om elke eventualiteit uit te sluiten. Bovendien zijn bedrijfsbrand weer en bedrijfsveiligheidsdien- sten paraat. Blijft, aldus Scheeres, "een enigszins ver hoogd risico dat het elders, met name in het buitenland, fout gaat, waar wij last van zouden hebben." Hij wijst er echter op, dat "rampen en incidenten altijd bij verrassing plaatsvinden. Het overkomt je, je schrikt, en dan begin je te alarmeren. Nu is alles getest, en is iedereen paraat. We weten weliswaar niet wat er heel misschien zou kunnen gebeuren, maar iedereen is overal op voor bereid. Daardoor kun je veel sneller ingrijpen en de gevolgen beperkt houden." "Betekent dat", is de laatste vraag aan Schiedams burgemeester, "dat je met de woorden van Colijn tegen de mensen zegt: 'Gaat u maar rustig slapen'?" Scheeres: "Nee, dat zeg ik zeker niet. Ik zeg tegen iedereen: 'Gaat u maar rustig feestvieren'. Er is geen enkele reden voor ongerustheid." NS v Dam 37-45 - Schiedam - Tel. 010 - 4266192 Architecte Diny Leijsen, Lijstenmaker Cor Speyer, Carta Heesbeen, Piet - Ctasien en Sander Jongepier. Verf - Behang - Woninginrichting - Lijstenmakerij ACTIE 'ZUINIG STOKEN' Kijkt u elders in het blad Qffp streef- verbruik! Energie Nieuwe Stadsblad Gratis parkeren voor de deur, en altijd plaats Mgr. Nolenslaan 418 3119 EL Schiedam telefoon: (010) 47 35 384 l Toepasselijker kan haast niet: een klavertje vier in de aan bieding in de laatste week van dit millennium. Voor veel geluk in de nieuwe eeuw. Inclusief zinken vaas. Prettige eeuwwisseling. Van 6.95 voor PIJNACKER Rijskade la, Tel. 015-3610000 www.intratuin.nl HET GROENE WARENHUIS Koopavond: do. en vrij. tot 21.00 uur. Di. t/m za. vanaf 9.00 uur. Ma. vanaf 10.00 uur. nu opruiming ui

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 1