Gevallen van stress en burn-out nemen het meest toe in 21 ste eeuw Ri| alcoholvrij ORANJE SCHIEDAM 1* OS' lüiüii Behoefte aan roken is aangeleerd en is daarom dus ook weer af te leren ZUINIG STOKEN, ZUINIG AAN KUNSTGEBITTEN Nieuwe campagne om alcohol in het verkeer terug te dringen is helaas weer actueel Pf^lclCGll IS 20C(1 Rondvaartboot roor Zonnebloem Tandprothetische Praktijk Veringmeier Bruisend 2000! ■s HET NIEUWE STADSBLAD )e Zonnebloem krijgt een volle- iig aangepaste rondvaartboot oor de Amsterdamse grachten. )at is het resultaat van een actie lie de Zonnebloem dit jaar bij laar 50-jarig jubileum heeft jevoerd. Tot nu toe heeft de actie <rie miljoen gulden opgebracht. Hogelijk kan al in het voorjaar >an 2000 met de bouw van de loot worden begonnen. Na vol- boiing van de boot gaat de Zonnebloem vanuit het gehele hnd dagtochten naar Amsterdam organiseren voor langdurig zieken en lichamelijk gehandicapten. Vrijwilligers van de Zonnebloem zullen tijdens de gehele dagtocht, inclusief de rondvaart door de Amsterdamse grachten, zorgen voor de beno digde begeleiding en verpleeg kundige verzorging. Van de opbrengst van de jubi leumactie kan een volledig aan gepaste rondvaartboot met rol- stoel/brancardlift en aangepast toilet worden gebouwd. Daarnaast is hiermee ook een exploitatiereserve opgebouwd waardoor de Zonnebloem de boot de eerstkomende jaren in de vaart kan houden. De actie voor de rondvaartboot loopt door tot eind van het jaar. DIJKSHOORN WORDT ROB BOON BRILMODE - Dijkshoorn Brillen in het Hof van Spaland krijgt vanaf 1 januari 2000 een nieuwe naam. Rob Boon nam de zaak twee jaar geleden over en met de oude eigenaar werd afge sproken dat de naam nog twee jaar op de pui mocht staan. Door de overname twee jaar geleden kwam Edward Geeve aan het roer als fili aalhouder. Hij is naast opticien ook oogmeetkundige en contactlens specialist. In het nieuwe millenni um zal de naam Brilmode Rob Boon op de winkel prijken. Om de naamswijziging een extra feestelijk tintje te geven heeft Brilmode Rob Boon een presentje voor de bril- of contactlenskoper. Een set Hoya- kristallen glazen en een fles wijn staan klaar zolang de voorraad strekt. SLIJTERIJ/WIJNHANDEL 'n borrel van klasse voor een lage prijs Jonge jenever Oranje 1R95 Vieux Oranje fi95 U belt, wij bezorgen! WOENSDAG 29 DECEMBER 1999 52 1442 Uit het onderzoek 'Gezondheid, nu en in de 21' eeuw' dat uitgeverij Reader's Digest liet uitvoe ren door Trendbox, komt naar voren dat 89% van de ondervraagden van 16 jaar en ouder denkt dat gevallen van stress en burn-out de komende jaren van alle aandoeningen het meest gaan toenemen. Hetzelfde geldt voor aandoenin gen waarbij een verband lijkt te bestaan met stress als hartkwa len, hoge bloeddruk, maagzwe ren, CARA en beroertes. Voor de komende eeuw vreest men veruit het meest voor kanker (54%), gevolgd door hartkwalen (17%) en dementie (13%). De angst voor toename van boven genoemde kwalen is volgens 70% van de respondenten te wij ten aan een ongezonde levens wijze of een ontbrekende slui tende behandelingswijze (6%) of beide (13%). Toch is de helft van de Nederlandse bevolking optimis tisch over de ontwikkeling van de eigen gezondheid in de 21 e eeuw. 'Tweederde van de onder vraagde Nederlanders neemt nu al maatregelen, doet nu al bepaalde dingen om in het alge meen zo gezond mogelijk te blij ven. Bovendien denkt één op de twee ondervraagden (49%) in het eerste decennium van de vol gende eeuw extra inspanningen te gaan plegen om die gezond heid op een zo optimaal moge- lijkpeil te houden. Maatregelen die Nederlanders gaan treffen zijn veel bewegen (58%), gezon der eten (39%) en minder roken of stoppen met roken(25%). Opvallend hierbij is het lage per centage (6%) minder stressen. Met name bij werkende jongeren en hoger opgeleiden blijkt dat zij het laatste decennium minder geïnvesteerd hebben in hun gezondheid. Dit kan een indica tie zijn voor de hoge werkdruk die heerst bij jongeren en hoger opgeleiden. Volgens 53% van de onder vraagden is het te verwachten dat aan werkenden - 65% ver wacht dat de rol van de bedrijfs arts toeneemt- meer, eerder of betere medische zorg besteed zal gaan worden dan aan mensen die niet aan het arbeidsproces deel nemen. De meer welgestelden hebben nu al meer te kiezen dan mensen met een beperkt besteedbaar inkomen en zullen in de 21e eeuw naar alle waar schijnlijkheid vaker een bezoek brengen aan privé-klinieken (verwacht 71%) of aan medische instellingen in het buitenland (verwacht 68%). De problemen met wachtlijsten (voor de niet welgestelden) zullen volgens 57% van de ondervraagden niet worden opgelost. De afgelopen jaren is er in de maatschappij sprake van een trend naar zelfmedicatie. Factoren als een meer kritische houding ten aanzien van de art sen, meer (medische) kennis en gemakkelijker toegang tot infor matiebronnen liggen daar mede aan ten grondslag. Veertig pro cent van de steekproef zegt dan ook regelmatig of af en toe zelf informatie te zoeken over licha melijke klachten. Meest geraadpleegde bronnen door de 'zelfdokteraars' zijn vooralsnog medische handboe ken (51%), gevolgd door familie en vrienden (42%), radio- en t.v. programma's (37%) en de apo theek (34%). Internet wordt slechts genoemd door 16% van de ondervraagden. Veertig pro cent van de steekproef verwacht echter wel dat Internet de belangrijkste bron wordt in de 21ste eeuw. De trend naar meer zelfindicatie resulteert volgens het onderzoek op dit moment niet in minder bezoeken aan de huisarts. Ook voor de toekomst verwacht men hierin slechts een lichte daling (5%)- Van deze steekproef is 85% tevreden over de eigen huisarts en is slechts 7% niet zo of hele maal niet tevreden. Met name jongeren, beter gesitueerden en hoger opgeleiden verwachten dat de huisarts in de toekomst vaker op Internet te raadplegen zal zijn (13%), steeds minder tijd voor patiënten zal hebben (13%), dat het contact minder persoonlijk zal worden (12%), dat hij meer een doorgeefluik richting specialist zal worden (8%), dat hij juist minder zal gaan doorverwijzen (8%) en dat hij over meer kennis zal gaan beschikken (8%). Voor de moda le en beneden modale Nederlander lijkt de rol van de huisarts even belangrijk te blij ven als die nu is. Medio december is het ministerie van Verkeer en Waterstaat gestart met een nieuwe campagne om alco hol in het verkeer terug te dringen. Bepaald niet de eerste. De waarschuwing is met name voor jongeren bedoeld. Het ministerie is gealarmeerd door recente cijfers die aantonen dat onder deze groep wegge bruikers het rijden onder invloed toeneemt. Steeds meer jongeren rijden met drank op in het verkeer. Dat is een teleurstelling na jaren van relatief gunstige cijfers. Sinds vijfentwintig jaar is het rijden onder invloed duidelijk in de wet geregeld en zijn er regelmatig grote landelijke campagnes gevoerd. Dat heeft geholpen; het aantal doden en gewonden als gevolg van een 'alcoholongeluk' is sterk gedaald. Maar de laatste horde valt blijkbaar moeilijk te nemen. Sinds een paar jaar stap pen steeds meer jonge mensen, vooral mannen tussen de acht tien en vierentwintig jaar, onder invloed van alcohol in de auto en vormen zo een gevaar voor zich zelf en voor anderen. De vraag waar de kennelijk groeiende onverschilligheid bij de jonge weggebruikers vandaan komt, is moeilijk te beantwoor den. Aan een gebrek aan kennis kan het niet liggen; iedereen weet dat een paar biertjes onder 1 normale omstandigheden al de rijvaardigheid beïnvloedt. Over de gevaren van het rijden onder invloed bestaan geen misver standen. De combinatie van alcohol en verkeer wordt tegen woordig als asociaal gedrag beschouwd. De nieuwe alcohol campagne wijst dan ook vooral op de gevaren van rijden onder invloed door jongeren.Mak kelijk is dat niet. De jongeren zijn een moeilijk te bereiken doelgroep. Bij te zakelijke fol ders en teksten haken zij al snel af. En een vermanend vingertje is helemaal uit den boze. Bij deze campagne is dan ook goed gekeken naar de cultuur van jon geren. Ze worden zo veel moge lijk in hun eigen taal en via hun eigen media toegesproken. De televisie- en radiocommercials zijn dus te zien en horen op de muziekzenders TMF en Radio 538. Er komen attentieborden langs de snelweg en advertenties in jongerenbladen. In uitgaans gelegenheden, zoals cafés en discotheken, zijn 'freecards' beschikbaar. Verreweg het groot ste deel van de jonge overtreders blijkt de alcohol te drinken in een horecagelegenheid. En dan vooral op vrijdag- en zaterdag avond. Het is dus heel doel treffend als jongeren op de plek waar ze uitgaan geconfronteerd worden met de noodzaak van alcoholvrij rijden. Als ze hun biertje dan niet laten staan, dan toch hopelijk de auto wel. Extra controle De politie besteedt tijdens de campagneperiode extra aandacht aan het rijden onder invloed door vaker hierop te controleren. Hierbij zal ook nadrukkelijk de doelgroep jonge mannelijke bestuurders moeten blazen. Ook op de rondwegen van steden zul len alcoholcontroles worden ingezet, omdat daar in week endnachten de overtreders te vinden zijn.De informatie die de campagne over wil dragen is niet nieuw, maar blijft even actueel als verontrustend. De kans op verkeersongevallen neemt zelfs na het drinken van een kleine hoeveelheid alcohol snel toe. Eén glas verhoogt het risico al. Na het drinken van drie glazen (wat volgens velen 'mag' van de wet) is de kans op een ongeval zelfs anderhalf keer zo groot als zonder alcohol. Vooral jonge mannen onderschatten de invloed van alcohol op hun reactievermogen. 'Ik kan wel tegen paar pilsjes', of 'ik ga er juist beter van rijden' zijn veel gehoorde reacties. Toch behoort 22 procent van de slachtoffers alcoholongevallen tot de groep jonge mannen van achttien vijfentwintig jaar, terwijl die groep maar vijf procent van de Nederlandse bevolking vormt. Een Bloed-Alcohol-Gehalte (BAG) van 0,5 is nu nog toege staan. Maar er is voorgesteld om het maximaal toegestane promil lage te verlagen naar 0,2 voor jonge beginnende bestuurders. Mocht dat gebeuren, dan is het maar de vraag of automobilisten zich er iets van zullen aantrek ken, en dan vooral de doelgroep waar deze campagne op gericht is. Jonge mensen laten zich niet zo snel beïnvloeden door wette lijk vastgestelde regels. Toch blijft het van belang deze jonge doelgroep te wijzen op hun eigen verantwoordelijkheid en ze met aansprekende voorbeel den laten zien wat de gevaren van drinken en rijden. Ze moe ten beseffen dat ze met alcohol en gevaar zijn voor zichzelf maar ook voor anderen. De nieu we campagne, die de boodschap 'Rij alcoholvrij' uitdraagt, loopt tot eind februari 2000. CHAMPAGNE VOORDEEL Garrard Champagne Brut Champagne Demi Sec 75cl 'IH 99 6 niSri GALLGALL 'Verslaving' lijkt een zwaar woord voor mensen die roken. Immers, bij verslaving wordt vooral gedacht aan alcohol- en of drugsverslaafden, die niet in staat zijn om met hun verslaving een normaal leven te leiden. Mensen die al hun geld uitgeven aan hun verslaving en in het erg ste geval gaan stelen. Hoewel bij roken al deze kenmerken niet of nauwelijks voorkomen, beschouwen deskundigen roken toch als een verslaving. Sterker nog, ze stellen dat de verslaven de kracht van het roken even sterk of zelfs sterker is dan die van alcohol, heroïne of cocaïne. Dit helpt wellicht te begrijpen waarom stoppen met roken moeite kost en waarom een degelijke aanpak van essentieel belang is. Er zijn talloze manie ren om te herkennen of men een 'verslaafde' roker is. Wordt er meer dan 15 sigaretten per dag gerookt? Wordt de tabaksrook geïnhaleerd? Wordt de eerste sigaret vrij vlug na het opstaan gerookt? Is het zich nauwelijks voor te stellen één of meer dagen niet te roken? En steken er, wan neer er minder dan 'normaal' gerookt wordt, kenmerken als onverdraagzaamheid, nerveus heid en prikkelbaarheid de kop op? Herkenbare vragen waarop de roker zelf het antwoord heeft. Hoe van zo'n verslaving af te komen is? Om hier achter te komen moeten er eerst gekeken worden naar de behoefte om te roken en de ontwenningsver schijnselen. Wie een poosje niet gerookt ÉN heeft, is zich daarvan meestal meteen bewust. Er wordt gezocht naar een gelegenheid om een volgende sigaret op te steken. Eén van de eerste dingen die de roker ervaart als hij of zij stopt, is de behoefte om te roken. In tegenstelling tot de behoefte om te eten en te drin ken, is de rookbehoefte aange leerd en daarom dus ook weer af te leren. Ontwenningsverschijn selen zijn het gevolg van stop pen met roken. Lichaam en geest hebben zich in de rokersperiode aan het roken aangepast. Als er wordt gestopt moeten lichaam en geest weer leren functioneren zonder de invloeden van het roken. De ex-roker kan daardoor lichamelijk en geestelijk tijdelijk van slag zijn. In welke mate heeft te maken met de invloed die het roken op de ex-roker heeft gehad. Of er ontwennings verschijnselen optreden en welke dat zullen zijn, is niet vooraf aan te geven. Wat belang rijk is, is dat deze verschijnselen te verdragen zijn en vrij snel ver dwijnen. Het zal geen verrassing zijn dat nicotine de verslavende stof is in de sigaret. Rookverslaving is echter niet alleen een zaak van nicotinever- slaving. Een belangrijk deel van de verslaving zit tussen de oren. Een roker is gewend om in aller lei situaties te roken. Een soort geestelijke verslaving dus, waar tegen geen middelen bestaan. Door de lichamelijke ontwen ning minder zwaar te maken, kan een deel van de rokers de ontwenning beter aan. Belangrijk is dat een roker steeds zelf de inspanning levert om van het roken af te komen. Er zijn diverse middelen ter vervan ging van nicotine: kauwgom, pleisters, inhaler en de tablet microtab. De werking bij deze producten blijft nagenoeg het zelfde. Alleen de wijze van toe diening verschilt. Bij pleisters wordt de nicotine via de huid opgenomen. En bij kauwgom komt nicotine vrij die ver volgens via het mondslijmvlies wordt opgenomen De roker moet overtuigd zijn van de wil om te stoppen. Stop met roken om te vermijden dat er door roken een ernstige ziekte wordt opgelopen of stop met roken om voldoende uithou dingsvermogen te krijgen. Het kan ook helpen om toe te geven een ontevreden roker te zijn. Gedachten als: 'Je moet toch ergens aan dood gaan', 'Luchtvervuiling is ook schade lijk' en 'Als ik alles moet laten wat ongezond is', zijn smoesjes. Net zo belangrijk is het inzien van de risico's van roken. Om dat te bereiken moeten de 'rook- smoesjes' overboord gegooid worden. Sommige rokers die besluiten te stoppen met roken, doen dit niet uit vrije wil, maar gedwongen door de omstandig heden. Deze dwang kan bestaan uit druk van huisgenoten of col lega's. Dwang kan ook voorko men uit een ziekte die stoppen met roken noodzakelijk maakt. Wie zich in een dergelijke posi tie bevindt, doet er verstandig aan om nog eens goed over het besluit na te denken. Het besluit om met roken te stoppen moet namelijk uit de roker zelf komen. Pas als de verantwoorde lijkheid van de keuze geheel bij de roker ligt, is stoppen met roken een in vrijheid genomen beslissing. Voor gratis ondersteuning kan men bellen met 0900-9390. De Hollandse stamppot is zo gek nog niet. Verhitten en prakken van groente zorgt er namelijk voor dat bepaalde voedingsstoffen, earotenoïden genoemd, beter worden opgenomen in het lichaam. Het zou gunstig zijn voor de gezondheid, want mogelijk kunnen earotenoïden de kans op ziektes als kanker, hart- en vaatziekten en oogziekten verkleinen. Dit blijkt uit een recent Nederlands proefschrift. In groenten en fruit zitten wel vijftig verschillende earotenoï den met bèta-caroteen als meest bekende. Zonder deze stoffen zou ons voedsel niet zo gekleurd zijn; bèta-caroteen maakt een wortel bijvoorbeeld oranje en lycopeen maakt een tomaat rood. Deze voedingsstoffen worden echter niet gemakkelijk opgeno men in het lichaam, omdat ze in voedingsmiddelen vaak gebon den zitten aan andere stoffen. Tijdens de spijsvertering moeten ze eerst worden vrijgemaakt en worden opgelost in voedingsvet voordat ze samen met dit vet kunnen worden opgenomen. Dit lukt niet altijd helemaal, waar door een groot deel van de earo tenoïden het lichaam weer ver laat via de ontlasting. In het proefschrift is onderzocht of bewerking van groente een gunstig effect heeft op de opna me van verschillende earotenoï den. Bewerkingen die voor veel vitamines ongunstig zijn, blijken voor de opname van earotenoï den juist gunstig te zijn: prak ken, snijden, pureren en verhit ten. Zo wordt lycopeen veel beter opgenomen uit tomatenpu ree dan uit verse tomaten. Als spinazie gesneden wordt, dan blijkt de opname van het carote- noïd luteïne beter. In het proefschrift werd verder duidelijk dat er grote verschillen bestaan tussen groenten onder ling. Broccoli en erwtjes bevat ten bijvoorbeeld tien keer min der bèta-caroteen dan spinazie. Maar de opname ervan is zoveel beter, dat uiteindelijk meer bèta- caroteen uit broccoli en erwtjes ten goede komt aan het lichaam dan uit spinazie. Uit supplemen ten wordt bèta-caroteen hele maal goed opgenomen. Vergeleken met groenten komt ongeveer tien keer zoveel van de bèta-caroteen uit supplementen ten goede aan het lichaam. Dit komt omdat bèta-caroteen in supplementen al in vrije vorm aanwezig is. De laatste jaren is uit grote bevolkingsonderzoeken geble ken dat een hoge consumptie van groenten en fruit samen hangt met een lager risico op het krijgen van ziektes als kanker, hart- en vaatziekten en bepaalde oogziekten. Er wordt gedacht dat deze chronische ziekten, die meestal op latere leeftijd voor komen, ontstaan doordat het lichaam teveel wordt blootge steld aan zogenoemde vrije radi calen, die de cellen van het lichaam kunnen beschadigen. Deze vrije radicalen kunnen uit de omgeving komen, zoals luchtvervuiling, sigarettenrook of teveel zonlicht, maar ook van binnenuit in het lichaam tijdens de normale stofwisselingspro cessen. Antioxidanten, zoals bij voorbeeld earotenoïden, in groenten en fruit kunnen vrije radicalen onschadelijk maken en zouden daarmee mogelijk de gunstige effecten van een hoge groente- en fruitconsumptie kunnen verklaren. (Bron: Proefschrift van K.H. van het Hof Dietary factors that affect carotenoid bioavailability, Landbouwuniversiteit Wageningen, 4 juni 1999) Jaarverbruik Streefverbruik Totaal streefverbruik Verbruik vorige week Verbruik vanaf 01/11 (in m') (in m') (in guldens) (in m') (in guldens) 800 28 fl 12,21 187 fl 81,52 1000 35 fl 16,89 234 fl 112,89 1200 42 fl 21,57 280 fl 143,77 1400 49 fl 26,25 327 fl 175,15 1600 55 fl 30,37 374 fl 206,54 1800 62 fl 35,04 420 fl 237,37 2000 69 fl 39,71 465 fl 267,61 2200 76 fl 44,38 512 fl 299,00 2400 83 fl 49,06 559 fl 330,38 2600 90 fl 53,73 605 fl 361,18 2800 97 fl 58,40 653 fl 393,17 3000 104 fl 63,08 699 fl 423,97 3500 121 fl 74,46 817 fl 502,78 4000 139 fl 86,46 932 fl 579,75 4500 156 fl 97,85 1049 fl 657,95 5000 173 fl 109,22 1165 fl 735,52 Energie JI o o d s per liter I O. per liter 10. Oranjestraat 8-10-12-14 Telefoon 4265997 Ziekenfonds/particulier Reparaties klaar terwijl u wacht Vernieuwen: in overleg met uw wensen ,r,rl_ Dagelijks geopend van 08.30-17.00 uur Behandeling volgens afspraak Nieuwe Haven 131, Schiedam Tel. 010-4261417 Hof van Spaland 45, Schiedam Tel. 010-4711320 mannen onderschatten invloed cohol op hun reactievermogen -o O f 8 I Kom naar de winkel voor nog veel meer Champagne-aanbiedingen J In het televisieprogramma 'Dat kan ik ook wil Ron Brandsteder zoveel mogelijk mensen op I januari laten stoppen met roken. f0I0 N( Streefverbruik 20 december t/m 26 december 1999 Ook iedere maandag vanaf 12.00 uur in te zien op ONS TXT pagina 753 en www.nv-ons.nl. Stooktabel Schiedam: Wilt u meer informatie? Bel ONS Energie: (010) 457 68 89

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 5