Het m. Hèt autonieuws voor Nieuwe JHHISPHHI J Schiedam en omgeving Miljoenste Citroën Saxo rolt van band Toyota Yaris valt opnieuw in de prijzen Vertrekkende Joe Greenwell benoemd in topfunctie bij Ford De miljoenste Saxo is op maan dag 13 december 1999 van de band gerold in de fabriek te Aulnay in Frankrijk. Het is een Saxo 5 vijfdeurs 1.5 D, gris Quratz met airconditioning die bestemd is voor Spanje. De Citroën Saxo die in februari 1996 op de markt kwam, kent zowel in Frankrijk als daarbuiten een onbetwist succes. De dag productie ligt momenteel op 1360 exemplaren, het hoogste aantal Saxo's dat ooit gehaald is. Daarvan is 63 procent bestemd voor de export; de sportieve uit voeringen bedragen ongeveer 14 procent van de totale productie. De betrouwbaarheid van de Citroën Saxo, zijn zuinigheid en onberispelijk weggedrag worden door de berijders het meest gewaardeerd. De Saxo valt ove rigens speciaal in de smaak bij de vrouwen en bij de jeugdige cliëntèle (in Frankrijk wordt bij voorbeeld 46 procent van de Saxo's door vrouwen aange schaft, in Nederland is de Citroën Saxo 538 zeer geliefd bij de jeugd). Bovendien wordt hij meer in driedeurs dan in vijf deurs versie gekocht (55 procent tegen 45 procent) en heeft de benzine uitvoering met de l.li 60 pk motor het meeste succes (35 procent). In september 1999 onderging de Citroën Saxo een restyling, waardoor hij nog meer aan de smaak van deze tijd is aangepast. Zoals voor alle perso nenauto's van het Citroën- gamma is de anticorrosiegaran- tie verlengd naar twaalf jaar. Slechts enkele weken nadat de Toyota Yaris in Europa is uitge roepen tot 'Auto van het Jaar 2000', is de Vitz, zoals de Yaris in Japan heet, bekroond tot de Japanse 'Auto van het Jaar 1999- 2000'. Vorig jaar werd de Lexus IS200 uitgeroepen tot de Japanse 'Auto van het Jaar'; het jaar ervoor ging de titel naar de Toyota Prius. Ontworpen in Toyota's eigen designcentrum in Brussel en vanaf 2001 ook in Europa gebouwd, in de buurt van het Noord-Franse Valenciennes, heeft de Yaris al een reeks van prestigieuze titels en erkennin gen in de wacht gesleept. Eerder werd de 1,0 liter VVT-i-motor uitgeroepen tot 'Motor van het Jaar' en werd de Yaris in de lan den Ierland en Noorwegen beloond met nationale titels 'Auto van het Jaar'. Ook het Engelse magazine AutoCar gaf haar jaarlijkse award aan de compacte, maar verrassend ruime Toyota. Nadat de Toyota half november door een internationale vakjury in Europa was uitgeroepen tot 'Auto van het Jaar 2000', kreeg de Yaris in Japan onlangs een soortgelijke bekroning. De jury aldaar beoordeelde de auto als volgt: 'Elk aspect van deze nieu we, compacte auto, van zijn sty ling en uitrusting tot aan z'n motor, is nieuw en biedt mondia le perspectieven. Dit resultaat van frisse inspiratie wordt warm ontvangen door gebruikers over al ter wereld.' Jaguar Cars Ltd. heeft vandaag bekendgemaakt dat Joe Greenwell, Director of Communications and Public Affairs, per 1 januari 2000 is benoemd tot Vice President Communications Public Affairs bij Ford Europa. Hij rap porteert daar aan chairman Nick Scheele, zoals bekend eveneens afkomstig van Jaguar Cars. Joe Greenwell wordt bij Jaguar Cars opgevolgd door Stuart Dyble, momenteel Director Global Marketing and Manufacturing Public Affairs bij Ford Motor Company in Dearborn, USA. Joe Greenwell trad in 1983 bij Jaguar in dienst als Marketing Research Manager. Hij bekleed de managementfuncties op het gebied van Sales, Marketing en Public Affairs, tot hij in januari 1996 in zijn huidige functie werd benoemd. Managing Director Jonathan Browning van Jaguar Cars Ltd. zei over het ver- Sinds de introductie in 1996 zijn in Nederland zo'n 14.000 Partners verkocht. Het model was meteen na zijn debuut een succesnum mer en is dan ook veruit de meest verkochte Peugeot bestelwagen. De Peugeot Expert is in ons land onder tussen marktleider in zijn segment: de belangrijke 800 kg-klasse. Sinds de intro ductie in november 1995 zijn er al zo'n 6.000 ver kocht. Op de Bedrijfsauto RAI 2000 maakt de Expert HDi zijn debuut. Het herkenbare speelse uiterlijk van de Partner geldt nog steeds als innovatief. Meeste opvallen de eigenschap is de motorkap die vloeiend overgaat in de voorruit en vervolgens in het dak. Dit geeft de Partner een duidelijk eigen gezicht. Wie plaatsneemt achter het stuur waant zich in een personenauto. Dat is een van de sterke punten van de Partner. Het model biedt hetzelfde comfort als een personenauto, een fraaie afwerking en een rijke aankle ding. Zo is de partner bijvoor beeld leverbaar met twee air bags, airconditioning en centrale vergrendeling met afstandsbe diening. Standaard heeft elke Partner een afsluitbaar dash boardkastje, van binnenuit ver stelbare buitenspiegels en in hoogte verstelbare gordels met pyrotechnische gordelspanners. Dankzij het in hoogte verstelbare stuurwiel vindt elke chauffeur moeiteloos de ideale zitpositie. Door de stoelen zo'n tien centi meter hoger te plaatsen dan gebruikelijk in dit segment heeft de Partner een eenvoudige instap en biedt de zitpositie de bestuur der ruim zicht op het overige verkeer. De ver openslaande por tieren geven ruim toegang tot de cabine. Verstevigingsbalken bie den extra bescherming bij een aanrijding van opzij. Lage tildrempel Het laadvolume van de Partner meet 3 m3. Behalve veel laad ruimte biedt de bestelwagen ook een aantal slimme handigheden. Zo is de bijrijderstoel neerklap baar. Hierdoor krijgt de Partner een doorlaadmogelijkheid van in totaal 2,10 m. Wanneer alleen de rugleuning wordt omgeklapt ont staat een handig tafeltje met bekerhouders en een bevesti gingsmogelijkheid voor docu menten. De als optie leverbare girafon maakt het mogelijk om lange voorwerpen door het dak naar buiten te laten steken. Standaard heeft de Partner twee achterdeuren. Deze kunnen 90- of 180 graden worden geopend. Tegen meerprijs is de bestelwa gen leverbaar met een grote naar boven openslaande achterklap. De laadvloer heeft een lengte van 1,7 m. De breedte is 1,6 m en de hoogte 1,25 m. Dankzij de lage tildrempel (0,57 m). Het laadvermogen is afhankelijk van de uitvoering. Bij de Partner 170 C (GVW ca 1.700 kg) is dit 622 kg. De Partner 190 C (GVW ca 1.900 kg) heeft een laadvermo gen van 822 kg. De 170 C is er tevens met een laadvermogen van 500 kg. Dit type stelt de gebruiker vrij van de bepalingen uit de wet Goederenvervoer en het Arbeidstijdenbesluit Vervoer. Peugeot levert de Partner ook als Plancher. Deze is geschikt voor speciale toepassingen. Te denken valt aan de montage van een laadbak. De prijslijst van de Peugeot Partner start bij NLG 16.510,-/EUR 7.491,- (excl. btw). Peugeot expert De viercilinder HDi-dieselmoto- ren hebben inmiddels al furore gemaakt in de diverse personen auto's van Peugeot. In de Expert levert de 2,0 liter HDi-motor een maximaal vermogen van 69 kW/95 pk. Dit piekvermogen komt vrij bij 4.000 omwentelin gen van de krukas. Het koppel bedraagt maar liefst 215 Nm bij 1.750 toeren per minuut. De moderne HDi-motor vervangt de 1,9 liter turbodieselmotor. De ongeblazen versie van deze krachtbron, goed voor 50 kW/70 pk, blijft wel leverbaar. Tevens blijft de Expert leverbaar met een 1,6 liter benzinemotor. Deze viercilinder levert 58 kW/80 pk. Het laadvermogen van de Expert HDi varieert, afhankelijk van de gekozen uitvoering, tussen de 895 kg voor de gesloten bestel wagen met korte wielbasis en 995 kg voor het model met een lange wielbasis. Comfort heeft duidelijk hoog bij de ontwerpers op de agenda gestaan. Eenmaal achter het stuur waan je je in een gewone personenauto. De stoe len bieden optimale steun. Als extra is de Expert leverbaar met een tweezits-bijrijdersbank in plaats van een stoel. Dit is moge lijk doordat Peugeot de versnel lingspook een plek op het dash board heeft gegeven. Twee uitrustingsniveaus De Expert is leverbaar in twee uitrustingsniveaus: Standaard en Comfort. Elk type heeft twee klapdeuren achter en een zij- schuifdeur aan de rechterzijde van de carrosserie. Optioneel levert Peugeot de Expert boven dien met een zijschuifdeur links. De Comfort beschikt af-fabriek ten opzichte van de Standaard onder meer over stuurbekrachti ging, van binnenuit verstelbare buitenspiegels, een in hoogte verstelbare bestuurdersstoel met armsteun en een handgreep aan de passagierszijde. Het bestelwa gengamma van de Expert telt drie varianten: Gesloten Bestel, Bestel met Ruiten en Plancher. Tevens levert Peugeot de bestel wagen met een korte wielbasis (2,824 m) en een lange wielbasis (3,224 m). Het model is er bovendien met 2,2 of 2,3 ton GVW. De korte Expert heeft een nuttige laadvloerlengte van 2,059 m. Voor de lange Expert mag je daar 0,4 m bij optellen. De laadruimte van de Expert meet 4 m3 voor de korte uitvoe ring en 5 m3 voor de lange variant. Dubbele cabine De verlengde Expert biedt uitste kende mogelijkheden voor de ombouw tot versie met dubbele cabine. Deze wordt verzorgd door de firma Terberg Specials B.V tegen de meerprijs van NLG 3.385,-/EUR 1536,05. Daarbij worden er twee extra ruiten gemonteerd (een in de zijschuif deur en een in de daar tegenover liggende wand), een polyester tussenwand met ruit en natuur lijk een driepersoonsbank als 'tweede rij'. Op de zijschuifdeur komt een kinderslot en aan de binnenzijde ervan ook een hand greep. De prijslijst van de Expert begint bij NLG 22.900,-/EUR 10.391,- (excl. btw) voor de korte Standaard-uitvoering met 1.6 benzinemotor. De Expert 1.9 diesel is er vanaf NLG 25.000,- /EUR 11.344,51 (excl. btw). De prijzen van de Expert met moderne en zeer krachtige HDi- motor zijn nog niet bekend. Deze zullen nog voor de Bedrijfsauto RAI 2000 officieel bekend wor den gemaakt. Deze uitvoering zal slechts een geringe prijsver hoging vertonen ten aanzien van de Expert 1.9 Turbodiesel die hij vervangt. trek van Greenwell: "Joe heeft een zeer belangrijke bijdrage geleverd aan het succes van Jaguar in de laatste jaren. Hij heeft met grote professionaliteit en inzet leidinggegeven aan Jaguars wereldwijde Public Relations-programma's in een periode die werd gemarkeerd door veel veranderingen en snel le groei. Als voorzitter van de Jaguar Daimler Heritage Trust was hij bovendien verantwoor delijk voor de ontwikkeling van het nieuwe museum bij ons hoofdkantoor in Browns Lane en voor de uitbreiding van de orga nisatie en activiteiten van de Trust. Verder speelde hij een lei dende rol in de ontwikkeling van Jaguars activiteiten op het gebied van welzijn en fundrai- sing. Wij zullen hem al met al zeer missen en namens onze hele organisatie wil ik hem veel suc ces in zijn nieuwe functie toe wensen." Het vermaarde Nederlandse automobiel- merk Spyker uit het begin van deze eeuw maakt bin nen afzienbare tijd zijn ren tree op de weg. Maarten de Bruijn verwierf de rechten van de merknaam en gebruikt deze voor de geheel in eigen beheer ont worpen en vervaardigde sportcoupé. De nagelnieuwe Spyker Silvertris V8 is tot en met zondag 9 januari 2000 te bewonderen tijdens 'Autotron Family Christmas'. Voor de 34-jarige De Bruijn is een jongensdroom in vervulling gegaan. De afgelopen jaren ston den voor de planoloog uit het Overijsselse Gorssel in het teken van de verwerkelijking van deze droom. Ontelbare uren bracht hij de afgelopen jaren door in een schuur achter de ouderlijke woning. De plaatstalen carrosse rie van de Spyker werd door De Bruijn volledig handmatig geklopt. Een buizen frame voor en achter en een tweezijdig ver zinkte monocoque vormen de ruggengraat van de auto. Voordat De Bruijn met de bouw kon beginnen, bouwde hij eerst een vierpunten buizenbuiger en een hydraulische kantbank om plaat staal mee te zetten. De Spyker wordt op de achter wielen aangedreven door een dikke 3,6-liter V8 van Audi, een 32-klepper met een vermogen van 265 pk bij 5800 tpm met een maximum koppel van 350 Nm bij 4000 tpm. De topsnelheid schommelt rond de 250 km/uur. De Spyker sprint in 4,5 seconden vanuit stilstand naar de 100 km/uur. Vermeldenswaardig is ook de geheel naar eigen idee ontworpen wielophanging. Deze bestaat uit driehoekige draagar- men rondom en volledig verstel bare horizontaal binnen het chas sis geplaatste veer/demperunits. De gekozen constructie maakt het mogelijk het weggedrag vol ledig op de wensen van de eige naar af te stemmen. Dat de ont werper/bouwer perfect werk heeft afgeleverd, blijkt wel uit het feit dat de Rijksdienst voor het Wegverkeer zonder al te grote problemen een typegoed keuring verleende voor de Silvertris. Going Dutch Maarten de Bruijn wil op termijn jaarlijks tussen de vijftig en de honderd auto's gaan bouwen. De voorbereidingen voor de bouw van de eerste serie van tien zijn momenteel in volle gang. Met de creatie van de Spyker toont Maarten de Bruijn aan dat het nog altijd mogelijk is een oog strelende sport wagen te bou wen, die volgens de eerste berichten van testrijders zich ook nog eens perfect op de weg gedraagt. Daarmee snoert hij velen de mond die hem voor gek verklaarden om aan een derge lijk avontuur te beginnen. Overigens realiseerde De Bruijn zich vanaf het eerste moment dat als hij de naam Spyker aan zijn geesteskind zou geven, er wel wat moest staan: de naam Spyker verplicht. In de glorietijd van de Amsterdamse autofabriek kon den de auto's de vergelijking met Rolls Royce namelijk glansrijk doorstaan. Een Spyker Silvertris V8 wordt voor een bedrag van rond de tweehonderdduizend gulden op naam gezet. De eerste koper heeft zich inmiddels al in Gorssel gemeld. De sportcoupé van Nederlandse bodem krijgt tijdens Autotron Family Christmas een prominente plaats in het interactieve museum AutoDome, in het thema-eiland Going Dutch, waar zijn roem ruchte voorgangers staan zoals de allereerste gebouwde DAF en de Spyker collectie van Autotron. AutoDome is voor deze gelegenheid helemaal in stijl van de decembermaand aan gekleed. De kerstvakantie in Autotron duurt van zondag 26 december tot en met zondag 9 januari. Openingstijden: dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur. De toe gangsprijs bedraagt f 17,50, kin deren van 4 tot en met 11 jaar f 10,00. Vrijdag 31 december en zaterdag 1 januari is Autotron gesloten. Autotron is gelegen aan de A50 's-Hertogenbosch- Nijmegen. Voor informatie over de bereikbaarheid per openbaar vervoer, bel 073 - 523 33 00. Partner en Expert: twee zeer succesvolle Peugeot bestelwagens Spyker maakt rentree tij dens Autotron Family Christmas

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 21