Bijna niets herinnert nog aan de vorige millenniumwissel Champagne: een spoedcursus Nederland ondergaat keukenrevolutie, maar prakken blij ft ongekend populair Voorwerpen van de eeuw: van atoombom tot toiletrol Waar zitten uw buren in de millenniumnacht? Havenloods, let op je woorden! MILLENNIUM 'mrn Eten op de drempel van een nieuwe eeuw Rectificatie 1004 door ARCOVAN DER LEE Angst voor het uitvallen van de elektriciteit zullen de bewoners van deze regio tijdens de vorige millenniumwisseling in ieder geval niet hebben gehad. Heel Holland was in die tijd een dun bevolk te, moerassige uithoek van het Duitse Rijk. Het tegen woordige deltagebied rond Rotterdam en Dordrecht maakte daarop geen uit zondering. Vandaag is er nog maar weinig dat aan die tijd herinnert. De hou ten bouwsels van toen zijn weggerot, het landschap is veranderd en geschreven bronnen zijn schaars. De weinig talrijke bewoners zullen zich in het jaar 1000 vooral zorgen hebben gemaakt om het dagelijks brood. Daarnaast vormden de Noor mannen een permanente bedreiging, hoewel hun plun dertochten duidelijk in aantal afnamen. In de eerste jaren van het nieu we millennium zouden ze nog Tiel en Utrecht plunderen. In hetzelfde jaar 1000 waren de Noormannen overigens ook heel ergens anders actief. Ze ontdekten Amerika. In verband met de dreiging van de Noormannen hadden de meeste boeren hun vrijheid opgegeven en zich onder bescherming gesteld van een heer. Geld was nauwelijks in omloop. Rijkdom werd vooral uitgedrukt in het bezit van grond. Grond vormde in heel Europa een bron van welvaart. Een soort Euro dus. Veen Een nu dichtbevolkt gebied als IJsselmonde was in het jaar 1000 een veenwildernis. Het gebied werd door strandwallen beschermd tegen de zee. De bewoners waren vooral te vin den langs de rivieren, zoals op de plaats van het huidige Vlaardingen en op de noordoe ver van de Devel bij Heerjansdam. Van de grote rivieren die in het jaar 1000 door dit gebied stroomden, zijn twee opmerke lijke restanten bewaard geble ven. De Binnenmaas in de Hoeksche Waard was toen deel van een Maasbedding die naar zee stroomde. Op het eiland IJsselmonde ligt nog altijd de Waal. Dat was destijds een rivier die de huidige Merwede met de huidige Oude Maas ver bond. Het landschap in West- Nederland zou in de volgende eeuwen ingrijpend veranderen door overstromingen en, langs de kust, door duinvorming. Kastelen De vorige millenniumwisseling vond plaats aan de vooravond van belangrijke veranderingen. Er brak in heel West-Europa een periode van rust en wel vaart aan. Kastelen, die tot dan toe van hout werden opgetrok ken, werden meer en meer van steen. Het bleven overigens onplezie rige plekken om in te verblij ven. Binnen was het altijd sche merig, tochtig en kil. Als er werd gestookt, kwamen de ver trekken vol rook te hangen. De heer, zijn gezin en de gasten sliepen in een slaapvertrek. De knechts en de honden kon den 's nachts plaatsnemen in de woonruimte. Historici verklaren de toene mende welvaart na 1000 als een gevolg van het christendom en de feodale maatschappij. Die waren beide in de eerste helft van de Middeleeuwen ingevoerd en gingen nu hun vruchten afwerpen. In de rusti ger tijden die aanbraken kon de productie van graan worden opgevoerd. Er werd nu alleen nog honger geleden als de oogst was mis lukt. De groei van de bevolking maakte het noodzakelijk om land te ontginnen. Daarmee werd kort voor 1000 begonnen. Vergaan Romantische historici uit de negentiende eeuw hebben het beeld verbreid dat de mensen in het jaar 1000 bang waren dat de wereld zou vergaan. Toen dan niet gebeurde, zou onder invloed van hun opluch ting de economie zijn gaan bloeien. Volgens de historicus H.P.H. lansen is dat een onjuist beeld. 'De angst voor het jaar 1000 lijkt sterk overdreven. De verwachting dat de wereld zou vergaan zal in dat jaar niet veel groter zijn geweest dan in welk willekeurig ander jaar van de Middeleeuwen', schrijft hij. Al met al is er van de wereld zoals onze voorouders die in het jaar 1000 kenden, nog maar weinig over. Landen rond de Middellandse Zee kunnen bogen op vestin gen, kathedralen en amfi theaters uit het begin van onze beschaving. Wij zijn wat dat betreft minder bedeeld. Maar wij hebben de Binnenmaas, de Waal, de Noordzee en de Hollandse luchten. Misschien halen die ook wel het volgende millenni um. Als de klok twaalf uur slaat wordt in de meeste huiskamers een fles ontkurkt. Soms met een bruisende sekt, mousserende witte wijn of sprankelende cider. Maar steeds vaker gevuld met echte champagne. Het is een hels karwei om de lekkerste champagne te vinden. De drank is immers een mengsel van verschillende soorten witte wijnen uit, meestal, uiteenlopen de oogstjaren. Elk champagne huis heeft zo zijn eigen recep tuur. Dat geeft een constante smaak, maar maakt de smaak verschillen tussen de champag nes van de diverse huizen des te groter. Een kwestie van uitpro beren dus. Voor wie dat een te prijzig advies vindt - een goede fles champagne kost al gauw zestig gulden - kan het type champag ne enige uitkomst bieden. Champagnes worden namelijk ingedeeld naar suikergehalte. Aan extra brut, ook wel brut rosé of brut nature genoemd, is geen suiker toegevoegd en bevat slechts een kleine hoeveelheid natuurlijke suikers. Droog dus. Aan de brut is een geringe hoe veelheid suiker toegevoegd. Meer suikers bevatten de sec, demisec en de doux. De brut sans millésime (zonder jaartal, dus gemaakt van wijnen uit ver schillende oogstjaren) heeft de meest constante kwaliteit en wordt gezien als visitekaartje Nou staat Bemmel niet bepaald bekend om zijn rijke bijdrage aan 's lands geschiedenis. Maar dat gaat veranderen. Het heeft Amstelland Vastgoed namelijk behaagd de heer en mevrouw Roelofs uit Bemmel tot tore van notaris Clant. Daar tekenen ze, onder toeziend oog van de Bemmelse burgemeester, als eerste Nederlanders in het nieuwe jaar de akte van levering. Om er zeker van te zijn dat col- eerste huis kopers van de nieuwe eeuw te bombarderen. In de vroege och tend van 1 januari, namelijk om halfvijf, verschijnen zij ten kan- legae niet met deze vondst aan de haal gaan, legde het Amstelland De Overdracht van de Eeuw vast in een beeld merk. 'Het merkenbureau garan deert op deze manier de exclusi- Hoe staat Nederland er op de drempel van de eenentwin tigste eeuw culinair voor? Grootgrutter Albert Heijn was nieuwsgierig, nam onderzoeksbureau NIPO in de hand en presenteert de resultaten in het millenniummagazine Aan Tafel. De belangrijkste trends: de man rukt op in de keu ken, de aardappel verliest terrein, het boodschappenlijstje verdwijnt langzaam maar zeker en er wordt vaker een fles wijn opengetrokken. Een schrale troost voor wie wars van keukenrevoluties is: prakken blijft ongekend populair. Tweederde doet het wel eens en de meeste mensen scha men zich er niet voor. De Nederlandse keuken wordt allang niet meer geregeerd door aardappels, groente en vlees. Mede dankzij de Zaanse kruide nier en Nederlanders van buiten landse komaf belanden steeds vaker exotische ingrediënten in de pan. Of magnetron natuurlijk, want die wordt inmiddels door driekwart van de Nederlanders gebruikt. Met name jongeren ruilen de gekookte pieper mas saal in voor pasta of rijst. Bijna eenderde van de ondervraagden zegt wel eens bewust een dagje geen vlees te eten. Alhoewel in min of meer tradi tionele gezinnen de vrouw nog steeds de dienst uitmaakt in supermarkt en keuken, geven met name jongere vrouwen aan dat de man regelmatig achter het fornuis staat. Bij vrouwen tot 35 jaar kookt eenderde altijd zelf, bij vrouwen van 35 tot 55 jaar is dat de helft en bij vrouwen vanaf 55 jaar driekwart. De onderzoekers concluderen dat als het aandeel werkende vrouwen verder toeneemt er over pakweg dertig jaar meer mannen dan vrouwen de warme maaltijd bereiden. Ergernissen Nederlanders vinden het avond eten belangrijk. En niet alleen omdat eten erg lekker kan zijn. Het is ook een sociale gebeurte nis, vindt bijna zeventig procent van de ondervraagden. Overigens blijken jongeren min der belang te hechten aan een gezamenlijke maaltijd, net als inwoners van grote steden. Daar is het in een op de tien huishou dens gebruikelijk dat iedereen eet op de momenten dat hij trek heeft. Hoe gezellig ook, samen eten levert ook de nodige ergernissen op. De top-tien: het bord niet leeg eten, onderuit gezakt zitten, van tafel lopen voordat het eten op is, te snel eten, eten kruiden zonder eerst te proeven, met de mond vol praten, spelen met bestek, smakken en slurpen, kla gen over het eten en met de vin gers in of aan het eten zitten. En jawel: de irritatie over het gebruik van de mobiele telefoon aan tafel is flink in opkomst. Vraag is hoe Nederland aan het eind van de volgende eeuw kookt en eet. Krijgen we Startrekkiaanse taferelen, waar bij met een druk op de knop de gewenste maaltijd op het bord wordt getoverd. Zo'n tien pro cent van de Nederlanders ziet daar wel wat in. Zij dromen ervan om nooit meer te hoeven koken. Andere wensen zijn: gezond en vers voedsel, meer kant-en-klaarmaaltijden en snel ler klaar zijn. fyOÊT Het leven in de twintigste eeuw is in belangrijke mate bepaald door nieuwe voorwerpen. Honderd daarvan zijn nog tot eind januari te zien in de Utrechtse Gemeentebibliotheek. Wie kan zich een leven voorstel len zonder spijkerbroek, de pil, tandenborstel, televisie of - je staat er niet bij stil dat zoiets ook eens is bedacht - toiletrol? Uitvindingen die het leven, althans voor de meeste mensen, aanzienlijk hebben veraange naamd. Maar ook de atoombom en, iets minder erg, de legging zijn typische producten van de afgelopen honderd jaar. De expositie '100 In een Tent(oonstelling)' is vormgege ven door studenten van de Hogeschool door de Kunsten en laat zien hoe de voorwerpen het leven hebben beïnvloed. Alleen al de weetjes bij elk voorwerp zijn de moeite waard. Een bloemlezing. De mens produceert 125.000 bekertjes vol speeksel (koffiebe- kertje), koffie veroorzaakt kan ker bij ratten (moka), de centrale verwarming heeft de sexuele revolutie versneld (centrale ver warming), een pond hamburger is duurder dan een pond auto (piepschuimen hamburgerdoos je), mayonaise wordt onderzocht als vervanging van siliconen in de siliconenborst (siliconen- borst), het denkvermogen neemt met twintig procent toe als je kauwbewegingen maakt (kauw gum) en tijdens de duur van de tentoonstelling sterven 9600 Zimbabwanen aan Aids (aids- strikje). De Utrechtse gemeentebieb is te vinden aan de Oudegracht 167. van elk wijnhuis. Omdat champagne niet goed koop is, is het zaak deze opti maal te serveren. Dat wil zeg gen: tussen de zes en negen gra den Celcius. Champagne mag niet te snel afkoelen. Gebruik bij voorkeur een koeler, gevuld met water en een flink aantal ijsblok jes. Schenk champagne in een slank, tulpvormig glas. Daarin blijven koolzuur en geur het langst behouden. Wie niet van champagne houdt, maar toch een glaasje wil mee drinken kan kiezen voor de beroemde Kir Royal. Schenk 10 tot twintig milliliter Crème de Cassis in een champagneflute en vul aan met goed gekoelde extrabrut of brut. viteit van de overdracht', meldt de vastgoedgigant zelfverze kerd. Niet voor publicatie bestemd maar toch het vermelden waard: wij, het journail le, zijn van harte uitgenodigd bij de overdracht aanwezig te zijn. Om een uurtje later een feeste lijk ontbijt aangeboden te krij gen in Het Wapen van Bemmel. Toch maar niet. Op een van de Kiribati- eilanden. Kunnen ze als eerste het nieuwe millennium vieren. Samen met BBC World News, dat er live verslag van doet. De Balleny Eilanden, ergens bij Antartica. Zijn ze getuige van de eerste zonnestralen in het nieu we millennium (de zon gaat daar maar een uur onder). Aan de voet van de Piramide van Cheops. Via de satelliet kunnen ze soortgelijke feestjes op de Eifeltoren, bij de Chinese Muur en de Acropolis bekijken. In Jeruzalem. Als vredelievende pelgrims of als gewelddadige fanatici die het Einde der Tijden willen bespoedigen. Israël houdt rekening met zo'n vier miljoen millenniumtoeristen. Op de boot. Of, zo u wilt, voor enorme bedragen het schip inge gaan. Er zijn onder meer millen niumcruises naar Israël, Mexico, Indonesië en tussen Amerika en Europa. In New York. Hebben een reisje geboekt bij Singapore Airlines voor 1999 dubbeltjes (heen) en 2000 dubbeltjes (terug). Daarvoor krijgen ze champagne met oliebollen in het vliegtuig en een feestje op Times Square. Met de kinders in Disneyland Parijs. Kost normaal 65 piek. Nu 335 gulden. In het stadhuis te Brielle. Een van de gemeenten in Nederland waar klokslag twaalf uur huwe lijken worden voltrokken. Op het werk. Een fles alcohol vrije imitatiechampagne is het trieste lot van veel computerex perts en hulpverleners. Op de fiets. Samen met vijfhon derd sportievelingen trekken ze sinds 1998 door 197 landen. Voor de vrede. Op de kraamafdeling van het ziekenhuis. Valt er tijdens de millenniumnacht tenminste nog iets uit. Al valt het met de gevreesde millenniumbabyboom volgens organisaties van verlos kundigen wel mee. In het Eindhovense Beursgebouw. Wordt de grootste millennium-danceparty van Nederland gehouden. Ideetje van TMF en Radio 538 (www.energy2000.nl). Gewoon thuis. Net als u. Het is best plezierig om je eens niet te storen aan feiten. Maar eigenlijk schamen we ons diep, als rechtgeaarde journalisten. Deze pagina verschijnt namelijk een jaar te vroeg. Voor wie de discussie is ontgaan, leggen we het nog eenmaal uit. Het lijkt logisch dat de nieuwe eeuw begint op 1 januari 2000. Wie honderd jaar wordt, heeft er immers honderd volle jaren opzitten. Want: als een kind zijn eerste verjaardag viert, heeft het als 'nulja- rige' al 365 dagen op de aardbol rondgekropen. Op z'n eerste ver jaardag gaat het dus zijn tweede levensjaar in. Met de jaartelling zit het net even anders. Het jaar nul bestaat name lijk niet. Vanaf de eerste dag van onze jaartelling was het jaar één en na 365 dagen was het jaar twee. Gevolgtrekking: we hebben er, gerekend vanaf het begin van de jaartelling, op 1 januari 2000 pre cies 1999 jaar opzitten. Anders gezegd: iemand die aan het begin van de jaartelling geboren is, viert 1 januari om 00.00 uur zijn 1999e veijaardag. En moet dus nog beginnen aan zijn tweeduizend ste levensjaar. Bepaald geen reden voor buitensporige opwinding. Je voelt je flink belazerd. Maandenlang mochten we ten strijde trek ken tegen, of zo u wilt: ons verheugen op, ontregeld Russisch wapen tuig, imploderende pc's en ander visueel spektakel, mogen we ons een paar weken voor het moment suprème ineens geen illusies meer maken van de samenwerkende gemeenten in Zuid-Holland Zuid. De redactie van De Havenloods ontving een brief van de regiovoor- lichter, waarin vriendelijk doch met klem wordt verzocht berichten over de millenniumnacht 'zodanig te formuleren dat het creëren van een paniekstemming wordt vermeden'. Door bijvoorbeeld op onze woorden te passen. 'We spreken niet van rampenteam, maar van millenniumteam, niet van stroomuitval, maar van stroomstoring', schrijft 'ie vaderlijk. Nou geloven ze daar bij die regio echt dat het allemaal wel los zal lopen, maar mogen we alsje blieft zelf bepalen of we 31 december knus in een geïmproviseerde schuilkelder stappen. En of we daags ervoor lekker spotgoedkoop blikvoedsel gaan hamsteren bij de Basismarkt. En of we massaal ons pas gestorte salaris danwel uitkering tot de laatste cent uit de flap- pentapper trekken. Overigens mogen we van de gemeenten wel wat extra bananen uit Brazilië inslaan of een extra potje Zweedse huid crème kopen. Je weet het natuurlijk maar nooit met die buitenlanders. oods tegenwoordig is het de grootste archwffbtK REIN OELEUNSE Zeilvaart op de Binnenmaas, Misschien voeren hier rond het jaar 1000 de 1 speelvijver van de Hoeksche Waard. „or Nederlanders trekken vaker een fles wijn open. Voor de beter gevulde portemon nee: een zesliterfles champagne (729 gulden). foto: LEUN1S VERLINDE ■rap§gfc< Toiletpapier bestond al in 1569, maar werd pas in 1871 gepatenteerd door een Amerikaan. De toiletrol zoals wij die kennen is pas aan het eind van de vorige eeuw ontwikkeld. foto: LEUNIS VERLINDE

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 9