Schiedammers brengen feestvreugde in Roemenië w Rustige lieve zwerver en niesende binnenkat Zaalvoetbalstrijd op 12 februari iEEZS Harga legt zich niet zomaar neer bij vertrek w, SCHIEDAM Exposities in bieb Noord over zijde Activiteiten voor ouderen Drukte voor softbalvrouwen Naar 's-Gravenzande en terug AUTOSERVICE EIGENRAAM Het Nieuwe Stadsblad Korpschef: parkeer- en verkeersbegeleiding steeds meer verantwoordelijkheid van organisator y HET NIEUWE STADSBLAD DONDERDAG 6 JANUARI 2000 01 - 1475 SCHIEDAM - In de Bibliotheek Noord aan het Bachplein zijn van 14 januari tot 1 maart 2000 twee tentoonstellingen over zij de te bezichtigen. 'Zijde' is een tentoonstelling waarin men even kan ruiken aan de zijdewereld, van zijderups tot het geweven en handbeschilderde zijden eind product. Vragen als wat is zijde, wat is een cocon en hoe haspel je hem af, komen aan bod. De ten toonstelling is tot stand geko men in samenwerking met het Zijdemuseum te Grijpskerke. Hier wordt het hele proces van zijderups tot en met het geweven en handbeschilderde zijden eindproduct getoond. Op Wal cheren is men al vele eeuwen met wisselend succes met de zij deteelt bezig. Dat dit product ook in Nederland wordt gepro duceerd is voor velen een verras sing. De expositie 'Veelzijdig' toont wat er met de materialen zijde en verf mogelijk is. Dè in Vlaar- dingen geboren zussen Els Veen- van der Steen en Ada Butter-van der Steen schilderen op deze zijde. Zijde is voor veel doelein den te gebruiken en Els en Ada maken dan ook niet alleen schil derijen, maar ook objecten, inte rieurverfraaiingen, kleding en sjaals. De bibliotheek is geopend op maandag, woensdag en vrijdag van 14.00 tot 17.00 uur, op dins dag van 10.00 tot 17.00 uur, donderdag van 14.00 tot 20.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur SCHIEDAM - In diensten centrum De 4 Molens wordt vrijdag 7 januari tussen 12.00 en 13.00 uur de maal tijd van de maand geser veerd. Dit kost 8,25 gulden. Zaterdag 8 januari wordt in De 4 Molens een ruilbeurs gehouden tussen 13.30 en 16.00 uur. Toegang is gratis. Zondag 9 januari wordt een thé-dansant georganiseerd in de Woudhoek tussen 14.00 en 16.30 uur. Dit kost 2,50 gulden per persoon Maandag 10 januari wordt yoga gegeven in diensten centrum Oost tussen 11.30 en 12.30 en van 12.30 tot 13 30 uur. Dit kost 14 gulden per maand. Dinsdag 11 januari kan men bloemschikken in Oost tus sen 13.30 en 15.30 uur. Kos ten bedragen tien gulden inclusief bloemen. (010) 4.699.444 0900 - 8998200 SCHIEDAM Stichting Pintilie is weer thuis aangekomen na een transport naar Roemenië dat vlak voor de kerstdagen is afgereisd. Nog net voor de feestdagen kwam de vrachtwagen aan in Baia Mare, waar het gezelschap zoals altijd met open armen werd ontvangen. "Zeker omdat we in samenwerking met een heleboel vrijgevige mensen uit Schiedam en omgeving deze keer een hele boel extra voedselpakketten en kerstgeschenkjes konden afge ven", vertelt P. Bosch van de stichting. "Deze pakketten heb ben we nog voor de kerstdagen kunnen verdelen, zodat de men sen bijzondere feestdagen kon den vieren. We moesten alle zeer dankbare mensen in Baia Mare beloven om alle mensen die het mogelijk hebben gemaakt dit transport voor elkaar te krijgen een heel gezond en gelukkig nieuwjaar te wensen." Ook heeft de familie Bosch beloofd dat men in het nieuwe jaar 2000 alles zal doen om zoveel moge lijk steun en hulp te verlenen. "We hebben gesproken met veel verschillende mensen en instan ties en hebben zo een lijst kun nen samenstellen waar op dit moment de meeste behoefte aan is. We hebben ontdekt dat steeds meer tehuizen de mogelijkheid hebben gekregen voor een gas- aansluiting. Daar hebben ze helaas weinig aan, omdat er haast geen gaskachels en geisers te krijgen zijn in Roemenië. Dus wie een oude nog werkende gas kachel of geiser heeft kan ons bellen, dan komen we de spullen ophalen." Want Pintilie gaat maar door. De stichting is al weer volop aan het inzamelen voor het volgende transport, waarvoor overigens nog een sponsor wordt gezocht. Wie nog bruikbare artikelen heeft om aan de Roemenen in Baia Mare te schenken, zoals kleding, schoenen, voedingsmid delen speelgoed, toiletartikelen, schoonmaakmiddelen of als donateur iets wil schenken, van harte welkom. Pintilie is ook op zoek naar een oude ambulan ce. Degene die het ziekenhuis nu heeft, lijkt meer op een kleine, oude caravan. "Alsof ze hem zelf hebben getimmerd. Daar moeten 80.000 mensen gebruik van maken." SCHIEDAM - De politie Rotterdam-Rijnmond geeft komend jaar topprioriteit aan de bestrijding van het toenemend geweld. Maar veiligheidsproblemen kun nen niet alleen door de poli tie worden opgelost, zo be toogde maandag B.A. Lut- ken in zijn nieuwjaarstoe spraak. De korpschef pleitte voor een strakke regie over de verschillende taken. 'Het wordt tijd voor een meer gestructureerde vorm van integraal veiligheidsbeleid, waarin alle betrokken part ners worden verplicht hun inspanningen preciezer te formuleren en de resultaten daarvan periodiek te rap porteren.' Als voorbeeld wees Lutken op het belang van veiligheidsplannen waarin de verantwoorde lijkheden helder in beeld zijn gebracht. 'Drugsover last kan bijvoorbeeld door de politie niet adequaat worden bestreden als de hulpverlening te kort schiet, als drugspanden niet wor den gesloopt, als toezicht op het gebruik van woningen achterwege wordt gela ten...' Lutken constateerde dat op het eerste gezicht de veiligheid in de regio vorig jaar stabiel is geble ven. Het aantal strafbare feiten bleef min of meer gelijk, maar tegenover een afname van bij voorbeeld het aantal fietsdief stallen staan forse toenames van het aantal woninginbraken en aangiften van geweld. Volgens de voorlopige cijfers is het aantal aangiften wegens bedreiging met 10,6 procent gestegen en het aantal aangiften wegens openlijk geweld met 14,9 procent. Op- vallend en onrustbarend, aldus de korpschef. Hoewel de capaciteit van de poli tie onder druk staat door de hoge werkdruk en de benodigde inzet bij grote evenementen, wil Rot terdam-Rijnmond komend jaar de toegenomen criminaliteit met alle mogelijke middelen bestrij den. Lutken noemde in dat ver band: de instelling van flying squads, teams van goed getrain de en geoefende politiemensen die waar en wanneer nodig wor den ingezet voor bijvoorbeeld een actie tegen drugsoverlast of vuurwapencriminaliteit; toepas sing van camera's om het toe zicht te verscherpen, binnenkort op proef in zowel Spijkenisse als het Rotterdamse Safflevenkwar- tier en later op uitgebreide schaal tijdens de Europese kampioen schappen voetbal; en een meer systematische opsporing van vuurwapens, waarbij de korps chef aantekende dat in de be richtgeving na de veelbesproken actie in de Millinxbuurt in de pers 'zo weinig accent is gelegd op het schokkende resultaat'; de inbeslagname van in totaal 21 wapens in een uur tijd. Werkdruk Lutken stond in zijn nieuwjaars rede ook uitgebreid stil bij de maatregelen die worden voorbe reid om de werkdruk bij de poli tie te verminderen. 'Alleen in ventiviteit en daadkracht kunnen leiden tot de noodzakelijke op lossingen', verklaarde hij. Oorzaken van de werkdruk zijn het grote aantal vacatures in het korps (442 in december 1999, dat is bijna tien procent van de totale formatie), het stijgende ziekteverzuim (gestegen van 6,4 in 1997 naar 8,7 in 1999), tegen de politie gericht geweld, en de inzetplanning die voor ver betering vatbaar is. Lutken liet weten dat de wervingscamagne waarvoor Randstad is ingescha keld een teleurstellende resultaat heeft gehad (slechts circa 10 doorstond het selectieproces), maar dat als in het huidige tempo wordt doorgegaan de achterstand in de loop van dit jaar zal zijn ingehaald. Om in de toekomst betere resultaten te boeken, zal sterker en feller op de arbeids markt worden geworven. Moge lijk zal ook de instelling van vier instroomniveaus vanuit het poli- tie-onderwijs tot verbeteringen leiden. Om het fysieke en verbale ge weld tegen politiemensen te bestrijden worden binnenkort voor alle politiemensen veilig- heidsvesten aangeschaft en wordt dit jaar een proef genomen met het gebruik van pepperspray. Bovendien worden agenten die met fysiek of verbaal geweld zijn geconfronteerd ondersteund. Lutken stelde dat ook het verder professionaliseren van de inzet planning soelaas kan bieden. 'Assistentie en bijstandverlening worden waar mogelijk voor het hele jaar ingepland, zodat niet alleen de medewerkers weten waar zij aan toe zijn, maar ook een beter inzicht wordt verkre gen in de capaciteit van het korps en onze mogelijkheden om de taken te verrichten die van ons worden verwacht', aldus de korpschef. Keuzes Het aantal evenementen waar voor een beroep wordt gedaan op de politiezorg neemt hand over hand toe, aldus Lutken. Als voor beelden noemde hij het EK voet bal, waarvoor op dit moment een executieve inzet is gepland van 170.000 uur, de wedstrijden van Feyenoord, de marathon, het We reldhavenfestival en het Zomer carnaval. 'Ons korps draagt met plezier zijn steentje, of eigenlijk stéén, bij aan het welslagen van deze evenementen, maar zij leg gen een aanmerkelijk beslag op de politiecapaciteit. Zij noodza ken steeds vaker tot keuzes tus sen deze en andere belangrijke onderwerpen, zoals wijktoezicht, probleemaanpak en justitiële onderzoeken.' Lutken kondigde aan dat de ge vraagde inzet bij evenementen in de toekomst steeds kritischer zal worden bekeken op de noodza kelijke inzet van de politie. Pri maire taak van de politie is hand haven van de openbare orde. 'In zet ten behoeve van begeleiding van evenementen en van bijvoor beeld parkeer- en verkeersbege leiding zullen veel meer een ver antwoordelijkheid van de organi sator van het evenement moeten worden', stelde Lutken. 'De mogelijkheden hiertoe willen wij in overleg met gemeenten en de betrokken organsiatoren verder uitwerken. Uiteindelijk zal de gemeente de inzet bij evenemen ten moeten afzetten tegen de toe nemende vraag naar politiecapa citeit op het gebied van veilig heid.' SCHIEDAM - Zippo is in okto ber via een asiel in Amsterdam naar Hargahoeve gekomen. Deze bastaard bouvier is een lieve rus tige hond. Er is verder niet zo veel over Zippo bekend, omdat hij als zwerver in het asiel is gebracht. Hij kan bij andere hon den. Of hij ook met katten of kinderen kan opschieten is niet bekend. Nonna is een pers van 13 jaar die is afgestaan aan het asiel omdat ze niet met de hond overweg kon. Nonna is een binnenkat en is lief voor kinderen. Het is niet echt een schootkat, maar ze wil wel graag aangehaald worden. Ze kan niet bij andere katten geplaatst worden, omdat ze chro nisch nies heeft. Hargahoeve (tel. 4714151) is open van dinsdag tot en met vrij dag van 10.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur, op zater dag van 10.00 tot 15.00 uur. SCHIEDAM - Het ziet er naar uit dat de strijd om de Schiedam- se zaalvoetbaltitel door de aan wezigheid van alle plaatselijke teams weer bijzonder hevig zal zijn. Volgens het organiserende Groenoord zullen er zeker der tien teams deelnemen. Dat is er overigens één minder dan vorig jaar. Dat komt door de fusie van Ursus en ODC. Groen- oord-secretaris Peter van der Knaap kon nog niet definitief melden hoeveel formaties op zaterdag 12 februari in de Mar griethal zullen aantreden. 'Uit de signalen, die ik her en der heb opgepikt, heb ik begrepen dat de animo weer erg groot is. Maar we hebben de uitnodigin gen pas rond de december-feest- dagen de deur uitgedaan. De inschrijvingstermijn sluit op 15 januari. Pas daarna kunnen we de balans opmaken.' Het toernooi werd in 1998 ge wonnen door het team van Groenoord. I kunststofkozijnen Fabricage in eigen fabriek Warmte-lsolerend en onderboudsvrli Dubbele beglazing Snelle levering 10 laar garantie Concurrerend In prils James Wattweg 18 - Vlaardlngen Telefoon 010-4349833 SCHIEDAM - Voor de naar de hoofdklas gepromoveerde softbal vrouwen van Schiedam begint de competitie op zaterdag 15 april. Het worden drukke tijden voor de meiden van de softbalcoach van het jaar Leo Buiteman. Buiten een korte competitiestop moeten ze weke lijks en soms zelfs tweemaal per week volop aan de bak. Een week voor de competitiestart doet Schiedam mee aan een drie daags toernooi bij DSC. Ook tijdens de Pinksterdagen (wanneer de competitie stil ligt) houdt Buiteman zijn team actief. Dat gebeurt op een toernooi van TYBB. In de tweede helft van augustus begint voor de ploegen die onder de rode streep eindigen de degradatiepoule en voor de andere de play-offs. De honkballers van Schiedam spelen in de vierde klas. De tegenstan ders zijn: Rowdies 2, Mets, Wizards, Euro Stars 3, Stags, Spikes 2, Neptunus 4, Tilburg 3 en Zwijndrecht 4. Er wordt onder meer geoe fend tegen Euro Stars 2, Gophers, Blue Hitters 2 en Holy. SCHIEDAM - 'Een onstuimig jaar', is de kwalificatie, die Harga- voorzitter Alex Krol aan het laatste jaar van de twintigste eeuw geeft. Het ziet er echter naar uit dat het daarmee niet ophoudt, want de eer ste jaren van het nieuwe millennium dreigen voor de Schiedamse korfbalclub nog een beetje woester te worden. Oorzaak is het nieuwe ziekenhuis, dat als een koekoeksjong tekeer gaat en voor de bouw van een parkeergarage het oog heeft laten vallen op de door de korf ballers al sinds jaar en dag gekoesterde groene hoek in de bocht van de Hargalaan. Het is de plek waar zowel sportief als (tijdens de bouw, verbouw en later de renovatie van het clubgebouw) bouwkundig gebuffeld is. Een plek dus met zoete herinneringen. Het heeft allemaal zijn langste tijd gehad. Harga moet Harga uit. De eindstreep is zelfs al getrokken. Als het aan de plannenmakers ligt, gaat de zaak in september 2001 plat en kunnen de betonmortels en de asfaltwagens de plaats van de korfballers innemen. Voorlopig bezit het Harga-bestuur zijn ziel ogenschijnlijk in lijdzaamheid. 'Het stads kantoor laat vooralsnog niets van zich horen. We staan in de wacht, hetgeen niet betekent dat we zelf stil zitten. Het is niet zo dat we blij ven wachten op een signaaltje van de gemeente. We bereiden ons zo goed als maar mogelijk is voor op de dingen, die ons te wachten staan. Daarmee kunnen we op dit moment leven. Dat de gemeente even niets van zich laat horen, ergert ons niet echt. We gaan er van uit, dat op het stadskantoor naarstig gezocht wordt naar een locatie waar we in september 2001 weer kunnen korfballen. Het wordt pas echt nijpend, wanneer we in mei of zoiets nog steeds niets gehoord hebben.' Om de druk op de ketel te houden, heeft de korfbalclub bij de gemeente een bezwaarschrift ingediend tegen de bouw van een par keergarage. 'Gewoon omdat alles over ons, maar ook zonder ons wordt beslist. Wat ons betreft is dat bezwaarschrift een drukmiddel in de richting van de ziekenhuisbouwers. Dat is namelijk de instantie, waarmee we te maken hebben. De gemeente doet wel de onderhan delingen, maar het geld, dat nodig is om ons een nieuwe accommo datie te verschaffen, moet uit de pot van het project komen. Het zou de diverse instanties niet misstaan om wat meer openheid te betrach ten.' Inmiddels heeft de gemeente bij monde van de directeur van de Dienst Sport Recreatie Jan van Vugt de korfballers beloofd, dat ze een identiek, zo niet beter, sportcomplex terugkrijgen in ruil voor het prijsgeven van de Harga-locatie. Dat heeft ook zijn positieve kant, beaamt Krol. 'We zitten nu een beetje weggedrukt in een park en val len nauwelijks op. Ons alternatiefis een accommodatie in Schiedam- Noord. Midden tussen de mensen. Dat is wat ons betreft een uitste kend alternatief.' Veel vierkante meters hebben korfballers tegen woordig niet meer nodig. Modern korfbal speelt zich heden ten dage op kunstgras af. Gedacht wordt aan twee velden (uiteraard ook met tennisbelijning), een clubgebouw en voldoende kleedkamers. 'Ik reken erop dat we in mei of juni van de gemeente horen wat ons te doen staat. Daarna hebben we nog slechts een jaar om te bouwen en te verhuizen.' WATERWEG - De Rotterdamse atletiekvereniging PAC organiseert op zondag 16 januari een 10 kilometer-wedstrijd in Hoek van Holland. Nieuw is dat het traject niet zoals vroeger uitsluitend is uit gezet op het strand. De lopers gaan wel over het strand richting 's-Gravenzande, maar komen daarna over een geasfalteerd fietspad terug naar het start- en finishpunt op de Harwichweg. Volgens de kenners is het een interes sant parcours, dat voor iedere loper - wanneer het weer tenminste wil meewerken - tot een snelle tijd kan leiden. De voetbalvereniging Hoekse Boys liet een andere wens van PAC in vervulling gaan door het clubgebouw ter beschikking te stellen. Daardoor kunnen de deelnemers gebruik maken van de daar aanwe zige kleed- en wasgelegenheid. De 10 kilometer is een KNAU-wedstrijd, waarvoor zich al enige pro minente lopers hebben gemeld. Voor de liefhebbers is er ook een trimloop, waarbij gekozen kan worden uit twee afstanden: 5 en 10 kilometer. Het inschrijfgeld is tien gulden per persoon. De wedstrijd-10 km start om 13.00 uur. Daarna volgt om 14.30 uur de 10 km-prestatieloop en om 14.35 uur de 5 km. Meer informatie: Frans Flecken, tel. 010-467631 l(ook voorinschrijving) en Gerard Giessen, tel. 0174-386597. U vindt ons ook in Vlaardingen en Naaldwijk loods verschijnt elke woensdag en donder dag in Schiedam en Ketnel en is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide beho rende tot Wegener Arcade NV Oplage 40.276 REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 ADVERTENTIEVERKOOP: R, Spierings, tel privé: 06 55.133.049 LOKAAL ACCOUNTMANAGER: E.H. den Breejen, tel privé: 06 53.67.38.84 TEAMMANAGER: C. Vijfvinkel, tel. privé (010) 4.341.702 REDACTIE: Marjanneke Slinger en Nick van Dien (chefredacteur) tel. (010) 4.344.281 fax.: (010) 4.600.205 loods De Havenloods Is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen B.V. en telt 29 edities. Totale oplage 952.248 HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen BV, Prins Hendrikkade 12 - 16, 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: (010) 4.699.911 Duo's: DIRECTIE: Th. S. Bakker Hoofd advertentie exploitatie: C.H. Ratelband Hoofd redactie: Jan Sieben BEZORGING: Interlanden Spreigroep Bezorgklachten: HNS Bij hel vorige transport van Pintilie naar Roemenië werden ziekenhuisbedden afgeleverd. is 'Inzet bij evenementen afzetten tegen politiecapaciteit voor veiligheid' Zippo Nonna m BAKKER A Zn I y ~f\y /Jgk' y Showroom geopend van maandag t/m zaterdag I van 9.00-15.00 uur. Vraag geheel vrijblijvend prijs op voor het leveren en plaatsen van uw kozijnen. Harga-voorzitter Alex Krol rekent erop dat de gemeente een uitstekend alternatief biedt voor het complex, dat zijn club wegens de bouw van het nieuwe Holv/Schieland-ziekenhuis moet verlaten. Officieel Peugeot-deoler Fokkerstraat 576, Schiedam. Telefoon 010 - 462 20 22

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 3