Het Nieuwe Hèt autonieuws voor Schiedam en omgeving 'OTXl Celica: Sportcoupé met dynamiek Ford en PSA dieselen samen Europees succes van Toyota ook in Nederland zichtbaar Ford-topman Jac Nasser en Jean-Martin Foltz van PSA Peugeot-Citroën hebben in Parijs een overeenkomst gete kend tot nauwe samenwerking op het gebied van moderne die selmotoren. Het gaat om gemeenschappelijk onderzoek en ontwikkeling bij dieselmo toren met directe inspuiting voor personenauto's en lichte bedrijfswagens. Vier projecten zijn genoemd: uitbreiding van de familie klei ne lichtmetalen dieselmotoren die bij beide concerns in gebruik zijn; verfijning van de technologie voor een tweede generatie mid delgrote direct ingespoten (HDi) diesels; een familie dieselmotoren in V- vorm voor de luxe modellen van beide partners en uitbrei ding van een nieuwe tech nologie voor de dieselmotoren die Ford en PSA in hun lichte bedrijfswagens toepassen. Inmiddels hebben Ford en PSA teams samengesteld om het voorbereidende werk voor deze projecten op te starten. Daarbij wordt gebruik gemaakt van alle research- en testfaciliteiten van de partners in Europa. Verwacht wordt dat de eerste resultaten van de samenwer king in 2003 van de band rol len. Sensationeel om naar te kijken en dynamisch om in te rijden, dat is de nieuwe Toyota Celica, die nu bij de Toyota-dealers debuteert. Deze zevende genera tie van Toyota's succesvolle sportcoupé wordt aangedreven door een nieuwe, vooruitstreven de 1.8 liter motor met VVT-i- systeem, heeft een rotsvaste wegligging, kent een meer dan rijke standaarduitrusting en draagt een prijskaartje van bijna 56.000 gulden. Z'n opvallend design onder scheidt zich door strakke lijnen, door harmonie, door dynamiek. In verhouding tot z'n welbeken de voorgangers, is de nieuweling korter in lengte, maar heeft hij een langere wielbasis. En dat was precies de opzet die Toyota's eigen designcentrum Calty Research in Californië voor ogen had, namelijk het combine ren van compacte buitenmaten met een maximale ruimte in het interieur, gekoppeld aan uitste kende prestaties en een stijf onderstel. Een optimale hanteer baarheid en een uitstekende sta biliteit bij hoge snelheden zijn het gevolg. Prestaties De ingenieurs van Toyota wier pen tevens een frisse blik op het prestatiepotentieel. In plaats van te kiezen voor meer vermogen door het vergroten van de cilin derinhoud, is er bij de Celica een nieuwe benadering gevolgd. Onder de kap huist een nieuw ontwikkelde 1,8 liter motor, een viercilinder met zestien kleppen en variabele kleptiming (VVT-i). Het vermogen ervan bedraagt 105 kW/143 pk bij 6.400 min, terwijl het maximale koppel bij 4.200 min 170 Nm bedraagt. En doordat het gewicht van de auto, dankzij z'n veilige maar relatief lichte bouw, beperkt kon blijven tot zo'n 1.075 kilogram, ontstaat er een vermogen-gewicht-ver houding, die in deze klasse tot de top behoort. Mede door de lage luchtweerstandcoëfficiënt van de auto, springt de nieuwe Toyota Celica spaarzaam met de brandstof om. Het gecombineerd brandstofverbruik bedraagt slechts 7,7 liter per honderd kilometer. En de prestaties spre ken daarbij tot de verbeelding: de Celica haalt een topsnelheid van 205 km/u en accelereert des gewenst in 8,7 seconden vanuit stilstand naar de 100 km/u. Overigens wordt de 1,8 liter VVT-i-motor standaard gekop peld aan een handgeschakelde zesversnellingsbak. Bij het ontwikkelen van de nieu we Celica kreeg uiteraard ook het aspect veiligheid alle aan dacht. Naast een algehele struc tuur met een zeer hoog absorp tievermogen, zijn twee airbags, side-airbags, ABS met elektroni sche remluachtverdeling en vei ligheidsgordels met gordel- krachtbegrenzers standaard. Bij veiligheid hoort tevens een betrouwbaar, voorspelbaar weg gedrag, dat de Celica beslist te bieden heeft en waarin hij onte genzeglijk één van zijn sterke punten mag zien. Hyundai breidt de lijn bedrijfswagens opnieuw uit. De H 100, H 150 en H 200 krijgen gezelschap van de Highway Van, een geheel nieuwe besteller die luxe combineert met comfort. De Highway Van staat al op de Bedrijfsauto RAI en wordt kort erna leverbaar. Daarnaast arriveert later dit jaar de H 200 pick-up in chassis/cabine-uitvoering. Hyundai-importeur Greenib Car verwacht - mede op basis van de uitbreidingen en de sterke positie op de markt voor lichte bedrijfs wagens - dit jaar zo'n 8.000 auto's in dit segment te verko pen. 'Met de H 100 en later ook de H 200 hebben we in de klasse tot 3,5 ton een ijzersterke reputa tie opgebouwd. Het succes is gebaseerd op drie pijlers, name lijk lage kosten, grote betrouw baarheid en complete auto's', stelt Milco de Vries, Sales Marketing Director bij Greenib Car. Deze derde pijler wordt per 2000 aanzienlijk versterkt door de komst van de Highway Van. In deze klasse hebben we al de H 100, een no-nonsense auto voor een zeer scherpe prijs, en de H 200 waarbij ruimte en rijcomfort even belangrijk zijn. De Highway Van sluit naadloos op deze modellen aan. Bij onze nieuwe bedrijfsauto ligt het accent op comfort, veiligheid en prestaties.' De toevoeging van de Highway Van sluit bovendien aan op de marktontwikkeling. De Vries: 'Er tekent zich een kentering af, waarbij de robuuste, puur func tionele besteller plaats maakt voor uitvoeringen die meer luxe bieden.' Volgens De Vries is die ontwikkeling een gevolg van het economisch tij in Nederland en van de toenemende concurrentie. Hij stelt: 'In het segment van sta tionwagons is een soortgelijke accentverschuiving al jaren gele den ingezet. Uiteraard zoekt de gebruiker nog een zekere mini male laadcapaciteit, maar de uit eindelijke aankoopbeslissing door ANJA VERHEY Onlangs hernieuwde ik de kennismaking met de Ford Mondeo. Daarbij beperkte ik me tot de beide zescilin- der-uitvoeringen omdat dit cilindertal ondanks aan houdend oplopende brand stofprijzen momenteel hoog scoort op de zakelijke markt, maar ook in de privé-sfeer. De spreekwoor delijke krachtreserve en de looprust ervan alsmede het feit dat de moderne injec tietechniek en onze relatief lage maximumsnelheden het verbruik binnen aan vaardbare grenzen houden zullen daar niet vreemd aan zijn. De Mondeo is een moderne, roy ale middenklasser die in drie car rosserie-varianten; sedan, 5- deurs hatchback en stationwagen verkrijgbaar is. In totaal zijn er zes verschillende motoren moge lijk. Aan de basis de 1.6 liter 16V, dan de 1.8 liter 16V die in een benzine- en LPG-uitvoering leverbaar is en tenslotte de laat ste Zetec viercilinder, de 2.0 liter 16V Beide zescilinder Duratec- motoren zijn in tegenstelling tot de viercilinders voorzien van een geheel uit lichtmetaal vervaar digd motorblok, hebben vieren twintig kleppen en dubbele bovenliggende nokkenassen. Er is een normale 170 pk sterke ver sie en een sportieve 205 pk uit voering. In de dieselsector biedt Ford tenslotte nog de 88 pk ster ke niet direct geïnjecteerde tur bodiesel met intercooler aan. Op de 2.0 liter Zetec en de 170 pk zescilinder Duratec is in plaats van de standaard handgeschakel de vijfbak ook een viertraps automaat mogelijk. Rauwe metgezel In beide zescilinder-gevallen kreeg ik de beschikking over de sedan-uitvoering. Vier portieren en een geheel gescheiden baga- wordt gebaseerd op andere gron den.' De nieuwe Highway Van is in elk opzicht een personenauto, voorzien van een luxe en com fortabele cabine. Intercooling Met de nieuwe H 200 pick-up bedient Hyundai de markt voor opgebouwde lichte bedrijfswa gens. 'In de categorie chassis/cabine doen we met de nieuwe H 200 pick-up, geba seerd op de succesvolle H 200, een prima aanbod. Overigens krijgt deze nieuwkomer net als alle andere H 200 turbodiesels een sterkere motor dankzij de toepassing intercooling.' De nieuwe modellen versterken Hyundai's positie. De groei beperkt zich niet tot het segment geruimte. Voorin twee brede, voldoende steun gevende stoelen die zich elektrisch in hoogte en per hand aanvullend laten ver stellen. Op de 'vaste' achterbank drie zitplaatsen. De instap is vol doende maar voorin door de naar voren geplaatste B-zuil wat nauw. Het interieur van deze 'Sport-Edition' doet nuchter aan en is in stemmige grijzen uitge voerd. Details als instrumenten paneel en pookknop glanzen in dof aluminium hetgeen mooi aansluit op 'mijn' zilvergrijze exterieur en de fraaie lichtmeta len standaard velgen. Ik schakel lichte bedrijfswagens alleen. In 1999 lanceerde het merk de Atos Spirit, de Accent, de nieuwe Coupé en de XG in ons land. En ook voor 2000 staat er een serie nieuwe modellen op stapel. 'Naast de nieuwe bedrijfswagens presenteren we de Trajet ruimte wagen, de trendy 4x4 Santa Fe en de Highland, een ruige ter reinwagen. Al met al verwachten we voor 2000 een nieuwe groei- impuls die zal resulteren in ruim 25.000 registraties.' Sinds dit jaar geeft Hyundai naast drie jaar fabrieksgarantie en zes jaar carrosserie-garantie ook driejaar Mobiliteitsgarantie. Bij problemen met de auto is één telefoontje voldoende om directe hulp in te roepen, 24 uur per dag. Zo nodig wordt vervangend ver voer geregeld. De Vries: 'Juist in met de hand en wil ik de volle 170 pk benutten, dien ik over een vlotte hand te beschikken om de snel hoogtoerende motor bij te houden. Dan verliest de flegma tieke zespitter zijh rustige karak ter en wordt een wat rauwe met gezel. Aan power geen gebrek maar de aangedreven voorwielen zetten die kracht met verrassend gemak zonder slipverlies op de weg. Het solide, goed afgestelde onderstel geeft de ca. 1.300 kilo zware wagen een stevige betrouwbare wegligging. De goed doseerbare remmen en het feit dat de Mondeo ook in snel de bedrijfswagenmarkt is dit een waardevolle garantie, waarmee je extra zekerheid biedt aan de Hyundai-rijders.' Luxe besteller Comfortabel, representatief en veilig: de Hyundai Highway Van beschikt over kwaliteiten die geen gemeengoed zijn op de bedrijfswagenmarkt. De zakelij ke functionaliteit en het maxima le laadvolume - kenmerkend voor het gros van de bestellers - zijn bij deze nieuwe generatie bedrijfswagens vermengd met personenauto-eigenschappen zoals vlotte prestaties, comfort, rijgemak en veiligheid. Niet alleen in de zakelijke automarkt zijn luxe en comfort de trend. Juist in het segment van lichte genomen bochten nauwelijks overhelt maken zeer sportieve prestaties mogelijk. Dan zal het brandstofverbruik echter even eens in sportieve regionen belan den. In normaal geval is een gemiddelde van net één op elf echter goed mogelijk! De top snelheid liegt er niet om, na een sprint van 0 naar 100 km/u in 8,3 seconden zal de naald van de snelheidsmeter pas bij 224 km/u tot rust komen... Zéér illegaal! Ultieme sportmachine Natuurlijk kan de ruim 35 pk bestelwagens wordt op deze ter reinen een inhaalslag gemaakt. Hyundai zet met de nagelnieuwe Highway Van de toon in het ont luikende segment van luxe bestellers met het accent op de inzittenden en het rijden in plaats van op de lading. De Highway Van is voorzien van een volledig tussenschot, wat veilig en com fortabel is (geluid werend). Volgens fabrieksopgave is de laadruimte achter de voorstoelen ruim 1,80 meter lang, 1,55 meter breed en 1,23 meter hoog. Naar schatting bedraagt het laadvolu me circa 3.000 liter. Hyundai's tweeliter benzinemotor staat garant voor voldoende power (100 kW/1 36 pk). Deze betrouwbare krachtbron is onder meer te vinden in de Coupé en de Sonata. De Siriusmotor is sterkere ST200 alles beter. Deze uitermate luxe uitgeruste sportli- mousine, hij beweegt zich zelfs boven het al zeer comfortabele Ghia-niveau, wordt eveneens met de hand vijf keer gescha keld. Het uiterlijk en inwendig vertoon is hier heel wat uitbundi ger. Neem alleen al de fraaie spaakwielen, lichtmetaal, en het uitdagende styling-pakket dat zijn sportieve natuur meteen ver raadt. Binnen ontmoet je in gepolijst koolstofvezel uitge voerde detaillering en echte Recaro's. Zonder nog maar een meter te hebben gereden voel je door de technici verfijnd, waar door hij nog stiller en soepeler loopt. Het verbruik is zeer gun stig. Zescilinder Vanaf mei levert Hyundai ook een 2,7-liter zescilinder (125 kW/1 70 pk). De krachtbron levert een respectabel koppel van 245 Nm (4.000 tpm), wat meteen een garantie is voor ongekende rijsouplesse. Deze versie wordt uitsluitend met automatische transmissie geleverd (elektroni sche viertrapsautomaat) wat het comfort accent op plezierige wijze versterkt. Uiteraard is deze versie van de Highway Van uit gerust met een enorme reeks comfortabele extra's passend bij de status van een zescilinder auto. De lijst omvat onder meer twee airbags, elektrische ramen en spiegels en een automatische regensensor voor de ruitenwis sers en airconditioning. Het motorenprogramma krijgt in de loop van 2000 een uitbreiding in de vorm van een nagelnieuwe turbodieselmotor met directe inspuiting. Volgens de huidige gegevens levert de tweeliter 82 kW/1 11 pk en een majestueus koppel van 250 Nm bij 2000 toe ren per minuut. De diesel is de eerste van Hyundai met com- monrailtechnologie. De kracht bron - of zustermodellen ervan - zullen gaandeweg ook in andere Hyundai-modellen gebruikt wor den. Op het gebied van veilig heid en comfort staat de Highway Van op eenzame hoog te. Dubbele airbags, gordelspan ners met begrenzers en flankbe scherming zijn standaard. Extra bescherming bieden het zijpa neel, dat uit een stuk gemaakt is, en het D-vormige subframe waarop de motor rust. Een elek tronische remdrukverdeler zorgt voor maximale remwerking, ongeacht de belading van de Highway Van. Dit naast het op de GLS standaard aanwezige ABS. Uiteraard draagt de uitgekiende wielophanging eveneens bij aan de actieve veiligheid. dat dit Ford's ultieme sportma chine is. Een draai aan de con tactsleutel bevestigt dat vermoe den. De 220 pk worden via trac tion-control vlekkeloos doorgegeven aan de 17 inch vel gen met 215/45 laag profiel-ban den. Dat bijt erin! In 7,7 secon den van nul naar honderd en dan (op de Autobahn!) ademloos door naar 231 km/u. Maar mooi er is de handling op bochtige, heuvelachtige trajecten. Een zeer heet hangijzer, Ford biedt het aan voor fl. 78.495,-- en dat is, gezien de prestaties, geen cent teveel! Toyota heeft gedurende het laat ste jaar van de afgelopen eeuw een recordaantal van 600.000 auto's verkocht op de Europese markt, waarmee in twee jaar tijd een stijging van maar liefst vijf entwintig procent is gereali seerd. In Nederland heeft distributeur Louwman Parqui B. V het jaar afgesloten met bijna 32.000 regi straties personen- en bedrijfswa gens, hetgeen een stijging van ruim tien procent betekent ten opzichte van het jaar ervoor, toen Toyota hier 29.000 auto's op naam mocht zetten. Toyota staat in ons land bij de personenwa gens onveranderd op de zesde plaats op de ranglijst. Uitgebleven is een door sommi gen voorspeld millennium-syn droom, waarbij consumenten de registratie van hun nieuwe auto massaal zouden uitstellen tot het jaar 2000. Sterker nog: er zijn in Nederland in een jaar nog nooit zoveel nieuwe auto's geregis treerd als in 1999. Voor Toyota waren in de maand december niet zozeer de absolute aantal len, maar was wel het marktaan deel a-typisch hoog. Dat bedroeg in deze laatste maand van de eeuw maar liefst 13,3 procent, overeenkomend met 1319 perso- nenwagenregistaties, versus een jaargemiddelde van 4,6 procent. StadsblqcQ L Ford Mondeo: aan power geen gebrek

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 16