Nieuwe stichting bundelt informatie op gebied van haar Wijziging van de Huurprijzenwet woonruimte Energiezuinige apparaten met premie beloond Sportieve cadeaubon NATIONALE SPORTIJÏÏO HER^DER Gezondheidsraad heroverweegt verbod op foliumzuurverrijking www.duitsewijn.nl Slachtofferhulp wil 't beste uit Europa Meer rechten voor huurder bij achterstallig onderhoud DE HAVENLOODS 02 - 1001 Informatie over wijnen uit Duitsland is vanaf vandaag ook via internet beschikbaar. Speci fiek voor de Nederlandse markt heeft het Informatiebureau voor Duitse Wijn de site www.duitse- wijn.nl ontwikkeld. Op de site staan meer dan 150 importeurs van Duitse wijn in Nederland vermeld. Bezoekers kunnen naast verkooppunten ook informatie vinden over wijnreizen, het aromawiel, wij nevenementen en andere we tenswaardigheden. Op culinair gebied treft de bezoeker iedere maand weer een passend gerecht voorzien van een wijntip. De ko mende maand staat een recept van wijnvrouw Lucette Faber op de website. Het aanvragen van brochures en ander promotie materiaal is ook mogelijk via de site. www.duitsewijn.nl sluit aan bij de stijlverandering die Duitse wijnen op dit moment in eigen land doormaken. De komende tijd wordt de aandacht gericht op de jonge, trendy consument. Naast een veranderende smaak- richting van de wijnen komt dit tot uiting in de nieuwe huisstijl van het Deutsches Weininstitut. Slachtofferhulp Nederland heeft zes 'best practice' - regelingen uit Europa over genomen om de rechtsposi tie van slachtoffers van een misdrijf of een verkeerson geluk te verbeteren. Deze zijn samengevat in het Manifest 'Het Beste uit Eu ropa' dat op 11 december werd overhandigd aan mi nister Korthals van Justitie. Het Fonds Slachtofferhulp en Slachtofferhulp Neder land vierden die dag hun respectievelijk tienjarig en vijftienjarig jubileum sa men met de 1500 vrijwilli gers en 250 beroepskrach ten. In 'Het Beste uit Europa' pleit Slachtofferhulp Nederland voor invoering van betere wetgeving ter bescherming van slachtoffers van huiselijk geweld. Deze slachtoffers zijn slecht te be schermen, omdat de politie geen wettelijke mogelijkheid heeft een verdachte aan te houden voordat bewezen is dat deze schuldig is. Dat betekent dat de slachtoffers uit huis geplaatst worden. In Oostenrijk is een wet waardoor de politie de verdachte uit huis kan plaatsen. De wet regelt dat individuen in hun huis beschermd worden. In Groot Brittannië hebben slachtoffers wettelijk spreekrecht in het straf proces. Slachtofferhulp Neder land pleit voor invoering daar van in Nederland, met de kantte kening dat slachtoffers die hiervan geen gebruik willen ma ken, daartoe niet verplicht kun nen worden. In het juridisch en emotioneel ondersteunen van slachtoffers en getuigen in de rechtbank loopt Groot Brittannië ook voorop. Dit is van belang, omdat slachtoffers dan beter zijn voorbereid op de rechtsgang en zich meer gerespecteerd voelen. Soms moeten de politie en het Openbaar Ministerie extra on derzoek verrichten naar daders en slachtoffers. Hierdoor kunnen slachtoffers tot getuigen worden. Slachtofferhulp Nederland wil dat in dat geval gratis rechtsbij stand voor slachtoffers in ernsti ge gewelds- en zedenzaken be schikbaar komt. In Duitsland bestaat sinds 1998 een wet waar door deze slachtoffers recht heb ben op een gratis slachtofferad vocaat. In Frankrijk bestaat een goede regeling voor schadever goeding door de overheid aan slachtoffers en nabestaanden. In Nederland kent het Schadefonds Geweldsmisdrijven een vergoe ding toe, als tegemoetkoming in kosten. In Frankrijk wordt de werkelijke schade vergoed, ma terieel en immaterieel, en be staat voor nabestaanden een goede smartengeldregeling. In onder andere Finland en België is bemiddeling tussen dader en slachtoffer, mediation, op ruime schaal ontwikkeld. Slachtoffer hulp Nederland streeft naar een situatie waarin slachtoffers door bemiddeling psychische schade kunnen herstellen en schadever goeding met de dader kunnen regelen. Slachtofferhulp Nederland blijft de komende jaren werken aan verbetering van de positie van slachtoffers. Het is een buiten kans om met de voortschrijden de Europese integratie gebruik te maken van 'best practices' van anderen. Zo krijgt de belangen behartiging van slachtoffers van een misdrijf of een verkeerson geluk een nieuwe impuls. 'Als je haar maar goed zit', is een veelgehoorde kreet. Helaas zijn de meeste men sen juist niet tevreden over de wijze waarop hun haar zit. Zo vindt de één dat het haar te vet is waardoor het slap langs het gezicht hangt. De ander vindt zijn haar juist te droog waar door het haar erg snel klit. Een andere veelgehoorde klacht gaat over het ontbre ken van een volle haardos. Bijna alle mannen krijgen te maken met de 'klassieke manne lijke kaalheid'. Hierbij geldt de volgende vuistregel: 20% van de mannen zijn kaal op hun 20ste, 40% van de mannen zijn kaal op hun 40ste en 70% van de man nen zijn kaal op hun 70ste. Klassieke mannelijke kaalheid is een vorm van kaalheid waarbij mannen in eerste instantie kale inhammen krijgen. Daarna kan de gehele bovenkant van de schedel kaal worden. De kaal heid kan ook starten op de kruin en zich zo verder over het hoofd verspreiden. Over de oorzaak van klassieke mannelijke kaal heid doen veel bakerpraatjes de ronde. Zo zou het worden ver oorzaakt door het dragen van petten, hoeden en helmen (mili taire dienst), het gebruik van shampoo, het te frequent wassen van het haar of het hebben van roos. Niets is echter minder waar. Klassieke mannelijke kaal heid wordt hoofdzakelijk veroor zaakt door het mannelijke hor moon DHT. Dit hormoon verkort namelijk de duur van de haarcy- clus aanzienlijk. Daarnaast spe len ras, geslacht, leeftijd en erfe lijkheid een rol. Ondanks het feit dat wetenschap pers spreken over een vorm van 'klassieke mannelijke kaalheid' krijgen ook vrouwen met deze vorm van kaalheid te maken; uit eindelijk zelfs veertig procent. Het proces verloopt dan echter op een andere wijze. Opvallend is dat vrouwen geen kale inham men krijgen. Juist bij het voor hoofd blijft er meestal wel een rand haar over. Bij vrouwen wordt de gehele haardos minder, soms blijft er zelfs zo weinig haar over dat de hoofdhuid door het haar heen schijnt. Vroeger was geen enkel kruid gewassen tegen deze vorm van kaalheid, maar de laatste jaren worden er steeds meer goede oplossingen gevonden. De één kiest voor een goed passende en niet van echt te onderscheiden haarwerk, de ander zoekt de op lossing in een haartransplantatie. Voor mannen is er voorts nog een medicament (minoxidil) dat uitkomst kan bieden. Ook zal volgend jaar een nieuw medicijn op de markt komen dat bij man nen een verdere toename van kaalheid tegengaat. Sinds kort is in Nederland de Stichting HAARcentrum actief. Binnen deze stichting werken kappers, drogisten, dermatolo gen, consumentenorganisaties, wetenschappers, onderzoeksin stituten, farmaceuten en deskun digen afkomstig vanuit verschil lende bedrijven uit de haarbran- che samen om de laatste wetenschappelijke informatie op het gebied van haar en haarver- zorging te bundelen. Nieuwe in zichten en resultaten van weten schappelijk onderzoeken worden verwerkt en per onderwerp neer gelegd in een zogenaamde facts- heet. Tot nu toe heeft het HAAR centrum drie factsheets opge steld, te weten: 'vet haar', droog haar' en 'klassieke mannelijke kaalheid'. Deze factsheets zijn tegen kostprijs (fl. 5,- per stuk) te bestellen bij het HAARcentrum, Postbank 78.58.659, onder dui delijke vermelding van de ge wenste factsheet(s). In voorbe reiding zijn onder andere facts heets over de invloed van voeding op de haarconditie en het ontstaan van kaalheid als gevolg van een ziekte. Wie een woning of een ka mer huurt met ernstig ach terstallig onderhoud, kan sinds kort de huurcommis- sie vragen de huurprijs van de woonruimte te verlagen totdat de gebreken zijn ver holpen. Op 30 november is de Huurprij zenwet woonruimte gewijzigd. Daardoor hebben huurders meer rechten gekregen wanneer de verhuurder zijn plichten niet nakomt. De verhuurder is ver plicht de grotere reparaties en het groot onderhoud aan de woning te verrichten. Bij gebreken spreekt de huurder de verhuurder als eerste aan op zijn plicht de woning goed te onderhouden. Als dit niet tot het gewenste resultaat leidt, heeft een huurder een nieuwe moge lijkheid gekregen de verhuurder aan te sporen ernstige klachten te verhelpen. Hij kan de huurcom- missie verzoeken de huurprijs van de woning te verlagen totdat de klachten afdoende zijn aange pakt. Daarmee hoopt de overheid dat ernstige gebreken of tekort komingen aan huurwoningen en huurkamers in de toekomst eer der verholpen zullen worden. Klachten verhelpen De huurcommissie kan de ver huurder niet dwingen de gebre ken aan te pakken. De huurcom missie doet alleen uitspraken over de huurprijs. Om de ver huurder rechtstreeks te dwingen de gebreken aan de woning te verhelpen blijven de bestaande procedures via de gemeente of de kantonrechter bestaan. Toch heeft de huurder een belangrijk nieuw middel in handen gekre gen de verhuurder aan te sporen ernstige gebreken aan de woning te verhelpen. In de oude situatie konden huurders bij gebrekkig onderhoud slechts bezwaar aan tekenen tegen de jaarlijkse huur verhoging. In het vervolg kan de huurder de huurcommissie dus verzoeken de huur te verlagen totdat de klachten zijn verhol pen. De huurverlaging kan bij zeer ernstige gebreken overigens behoorlijk oplopen. Nulpuntenlijsten De huurcommissie kan niet bij elke onderhoudsklacht besluiten de huurprijs te verlagen. Dat doet zij alleen bij zeer ernstige of ernstige klachten. Deze klachten zijn opgenomen in de zoge noemde nulpuntenlijsten. De lijsten bevatten klachten die het woongenot ernstig of zeer ern stig schaden. Voorbeelden van zeer ernstige tekortkomingen zijn het ontbreken van een toilet of een niet functionerend riool systeem. Andere ernstige gebre ken liggen vooral in de sfeer van groot onderhoud, zoals lekkages van regenwater, condensvocht dat schimmel veroorzaakt of een slechte staat van onderhoud in het algemeen. Dergelijke klach ten zijn een goede reden om huurverlaging te vragen wanneer de verhuurder de klachten niet tijdig verhelpt. In het algemeen geldt hoe ernstiger de klachten, hoe lager de huur tijdelijk zal zijn. De huqrcommissie zal per geval beslissen welke huurverla ging gaat gelden. Bij zeer ernsti ge gebreken kan de huur ver laagd worden tot 25 procent van de maximale huurprijs voor uw woning. Werkwijze De huurder meldt een onder houdsklacht schriftelijk aan de verhuurder. Wanneer de verhuur der de ernstige klachten niet bin nen zes weken verhelpt kan de huurder terecht bij de huurcom missie. Hij vraagt de huurcom missie uitspraak te doen over de onderhoudsklacht en eventueel de huur tijdelijk te verlagen. Het adres van de huurcommissie is bekend bij de gemeente. De huurder levert het ingevulde for mulier in bij de huurcommissie. Voor de procedure betalen huur der en verhuurder legeskosten van 25 gulden (in sommige gevallen wordt vrijstelling ver leend). Wanneer de onderhouds klachten ernstig genoeg zijn kan de huurcommissie besluiten tot huurverlaging. Deze huurverla ging gaat in op de eerste dag van de maand nadat het formulier is ingeleverd. De huurverlaging geldt totdat de klachten zijn ver holpen. Informatie Brochures over de nieuwe proce dure kan men aanvragen bij het Ministerie van Volkshuisvesting Ruimtelijke Ordening en Mi lieubeheer, telefoon 070- 339 50 50. Voor eigenaars van bestaan de woningen met een bouw vergunning van voor 1 ja nuari 1998 zijn er premies voor het aanbrengen van isolatie, energiezuiniger verwarming en isolerend glas. De bedragen kunnen variëren van 10 tot 500 gul den per voorziening. Op 1 januari 2000 start de over heid met het geven van sub sidies voor energiezuinige apparaten en milieubewuste verbeteringen aan wonin gen. Eigenaars van de nieuwste huizen (na 1 janu ari 1998) komen niet in aanmerking voor een pre mie op energiezuinige maatregelen, omdat die hui zen al moeten voldoen aan de energieprestatienorm en dus al energiezuinig zijn. De overheid heeft een bud get van 200 miljoen gulden beschikbaar gesteld. Wie in aanmerking wil komen voor de premies kan bij het eigen energiebedrijf en/of bij de leve ranciers van energiezuinige ap paraten een aanvraagformulier verkrijgen. De premies op energiezuinige huishoudelijke apparaten lopen uiteen van 100 tot 450 gulden. Het betreft bijvoorbeeld koelkas ten, vaatwassers, diepvrieskasten en wasmachines. De subsidies zijn afgesproken in het regeerak koord. Een aantal energiebedrij ven bood al premies aan, maar vanaf 1 januari 2000 wordt de landelijke regeling van het Rijk van kracht. De huishoudelijke apparaten die in aanmerking komen voor de subsidie zijn in de winkel her kenbaar aan het A-label. Wie twee apparaten met A-label tege lijkertijd aanschaft, wordt ook nog eens met extra 50 gulden boven het premiebedrag be loond. De winkeliers verstrek ken, nadat tot koop is overgegaan en de apparaten daadwerkelijk zijn betaald, een formulier dat samen met de kopie van de aan koopbon en het originele ener gie-label moet worden opge stuurd naar het energiebedrijf. Het energiebedrijf betaalt binnen twee maanden het bedrag uit. In het nieuwe belastingstelsel stij gen de milieuheffingen. De ho gere heffingen moeten de kas van de overheid met 3,7 miljard spekken. Kopers van energiezui nige apparaten kunnen dus de hogere lasten die zij aan de broek krijgen enigszins drukken. Verwij deringskosten Iedereen die een elektrisch appa raat aanschaft betaalt een bedrag aan verwij deringskosten. De winkelier is verplicht het oude apparaat in te nemen, zodra een zelfde is aangekocht. De winke lier is niet verplicht bijvoorbeeld een oude diepvriezer in te nemen als een nieuwe koelkast is ge kocht. De oude diepvriezer dient aan de reinigingsdienst te worden aan geboden. Sport is als onderdeel van de maatschappij de laatste jaren sterk veranderd. In vele opzichten ten goede van de sport en de (top) sporters. In andere gevallen heeft dit tot minder positieve effecten geleid, met name voor wat betreft de breedtesport. De bewe gingsarmoede onder de jeugd en het stijgend ziekteverzuim onder werknemers zijn zorgwekkend. De Nationale Sportbon streeft ernaar om deze trends met ingang van het nieuwe millennium tegen te gaan. Naast de groeiende aandacht vanuit de politiek en de vele sportieve successen van Nederlandse sporters op mondiaal niveau, is De Nationale Sportbon van mening dat de consument nog één extra zetje nodig heeft om daadwerkelijk weer actief een sport te gaan beoefenen. Naar verwachting zal De Nationale Sportbon in de zomer van 2000 landelijk verkrijgbaar en inwisselbaar zijn bij accommoda ties en detaillisten. Met deze cadeaubon kan men de volgende sporten beoefenen: bowling, fitness, karten klimmen, schaatsen, skaten, skiën, snooker/poolbiljart, squash, tennis en zwemmen. Daarnaast is de Nationale Sportbon ook in te wisselen bij sport- detaillisten voor het aanschaffen van sportartikelen. De afgelopen maanden heeft de Nationale Sportbon draagvlak ge creëerd bij diverse sportbonden, gemeenten en brancheorganisa ties binnen de sport. Zo is het idee bij de Nederlandse Bowling Fe deratie, de KNLTB, de Nederlandse Klim- en Bergsport Vereni ging, de Koninklijke Nederlandse Krachtsport en Fitnessfederatie en de Squash Bond Nederland enthousiast ontvangen, wat heeft geleid tot verschillende vormen van samenwerking. De komende maanden staan in het teken van het benaderen van de sportaccom modaties en de sportdetaillisten, waarna volgens planning de bon begin zomer 2000 op de toonbank ligt. Verrijking van bepaalde voedingsmiddelen met foliumzuur -sinds januari 1998 verplicht in de Verenigde Staten- blijkt effectief om tekorten aan deze B-vitamine tegen te gaan. Dit is de conclusie van een Amerikaans onderzoek onder enkele honderden mannen van middelbare leeftijd. Vóór de verplichte verrijking had 22% van deze mannen een laag gehalte aan foliumzuur in het lichaam, na de ver plichte verrijking was dat nog maar 2%. In de Verenigde Staten is het toevoegen van foliumzuur aan meel, rijst en pasta sinds januari 1998 verplicht. De oorspronkelijke reden voor deze maatregel is het verhogen van de foliumzuur inneming van vrouwen in de vruchtbare leeftijd. Extra foliumzuur verkleint name lijk de kans op een baby met een aangeboren afwijking zoals een 'open ruggetje'. Dat ook andere groepen in de bevolking door de ver plichte verrijking gemiddeld zo'n honderd microgram extra folium zuur binnenkrijgen, wordt op dit moment niet als een probleem gezien. Er zijn namelijk aanwijzingen dat extra foliumzuur de kans op hart- en vaatziekten zou kunnen verkleinen. In tegenstelling tot de Verenigde Staten is foliumzuurverrijking van voedingsmiddelen in Nederland juist verboden, omdat een bestaand tekort aan vitamine B12 -wat kan resulteren in schade aan de zenu wen- onopgemerkt zou kunnen blijven als iemand een grote hoeveel heid foliumzuur (meer dan 1 mg) neemt. Maar inmiddels zijn er moderne technieken om een vitamine B12 tekort te meten, waarbij dit probleem niet optreedt. Gezien de potentiële gezondheidseffecten van foliumzuur heroverweegt de Gezondheidsraad momenteel dit verbod op foliumzuurverrijking. Supplementen met foliumzuur zijn wel toegestaan in Nederland. Deze worden officieel geadviseerd aan vrouwen die zwanger willen worden om de kans op een baby met een aangeboren afwijking te ver kleinen. Steeds meer zwangere vrouwen blijken foliumzuursupplementen te gebruiken om de kans op een aangeboren afwijking te verkleinen. In 1994 gebruikte nog geen tien procent een supplement met deze B- vitamine, inmiddels is dat meer dan zestig procent. Echter, slechts 36% van de zwangere vrouwen gebruikte foliumzuur in de gehele geadviseerde periode, namelijk minimaal vier weken vóór tot mini maal acht weken na conceptie. Dit blijkt uit een onderzoek van de Universiteit Groningen onder 453 zwangere vrouwen in Noord- Nederland. Sinds 1993 adviseert de Gezondheidsraad een foliumzuursupplement te gebruiken aan vrouwen die zwanger willen worden. De kans op een aangeboren afwijking door een zogenoemd neurale-buisdefect zoals een 'open ruggetje' wordt hierdoor meer dan gehalveerd. Eind 1995 is het Voedingscentrum een nationale campagne gestart om dit advies onder de aandacht te brengen. Uit het genoemde onderzoek blijkt dat zowel in de periode voorafgaand aan deze campagne als in de periode erna het gebruik van foliumzuursupplementen is toegeno men. Het is nog niet onderzocht of er inderdaad minder baby's met 'open ruggetjes' in Nederland worden geboren nu zwangere vrouwen op grotere schaal foliumzuursupplementen gebruiken. In Engeland, waar het foliumzuur advies sinds 1992 geldt, is daar recent wel onderzoek naar gedaan. Sinds de jaren '70 blijkt het aantal aangebo ren afwijkingen al vanzelf te dalen door onbekende oorzaak. Sinds 1992 is er geen sterkere daling gevonden in het aantal aangeboren afwijkingen, ondanks de toename in foliumzuur gebruik onder zwan gere vrouwen. Een mogelijke verklaring is het lage foliumzuur gebruik in Engeland; ongeveer dertig procent van de zwangere vrou wen start in Engeland met een foliumzuursupplement nog voordat ze zwanger zijn. Het is de vraag of dit percentage nog hoger kan. In Engeland is namelijk slechts ongeveer zestig van de zwangerschap pen gepland. Een geplande zwangerschap is uiteraard een voorwaar de om vóór de conceptie al met foliumzuur te kunnen beginnen. In Nederland, waar circa 85% van de zwangerschappen gepland is, zou er mogelijk nog wel ruimte voor verhoging van het supplement- gebruik zijn. In het Groningse onderzoek was de helft van de zwan gere vrouwen die geen foliumzuursupplementen hadden gebruikt, van plan dit een eventuele volgende keer wel te doen. De geadviseerde hoeveelheid extra foliumzuur (400 microgram) is hoger dan wat een normale voeding bevat (200-300 microgram). Bovendien wordt 'natuurlijk' foliumzuur uit de voeding minder goed opgenomen dan 'synthetisch' foliumzuur uit supplementen of ver rijkte voedingsmiddelen. Toch is het wel mogelijk om het foliumzuurgehalte in het lichaam te verhogen door veel foliumzuur rijke .voedingsmiddelen te eten, zo blijkt uit een recent Nederlands proefschrift. Het is echter de vraag of dat in de praktijk haalbaar is, want naast een normale voeding moet iemand heel wat groente en fruit, die rijk is aan foliumzuur, extra eten: zo'n 350 gram spinazie, broccoli, spruitjes, boontjes of erwtjes, één stuk citrusfruit en één glas sinaasappelsap per dag. De extra foli umzuur die dit oplevert (circa 350 microgram), heeft bijna hetzelfde effect op het foliumzuurgehalte in het lichaam als een foliumzuur supplement van 250 microgram. JI O O d 8 foto: JANSSEN DE KIEVITH

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 7