Het Nieuwe Hèt autonieuws voor Schiedam en omgeving Sportieve 1.4 16V- uitvoering in Seat Arosa- leveringsprogramma Vernieuwde Mazda 121 staat nu in showroom Jaguar verkoopt 1.572 nieuwe auto's in Nederland Almera interieur ontworpen volgens 'super utility' concept S3 Het leveringsprogramma van de Seat Arosa is uitgebreid met twee nieuwe motoren: een spor tieve 1.4 liter zestienkleppen motor met een vermogen van 74 kW/100 pk en de superzuinige direct ingespoten turbodiesel motor met een vermogen van 55 kW/75 pk. Met de introductie van de nieu we 1.4 Tdi-motor is de Arosa het eerste Seat-model met een drie- cilindermotor. Deze nieuwe die seluitvoering is voortaan het zui nigste model in het Seat-pro- gramma. Op het gebied van vermogen, koppel, verbruik en emissiekwaliteit overtreft de pompverstuiver-techniek die van de bestaande Tdi-motoren. De nieuwe TD1 met hogedruk- inspuiting bereikt hetzelfde niveau als benzinemotoren met gelijke cilinderinhoud. Daarmaa wordt de rij dynamiek nogmaals aanzienlijk verbeterd. Op bui tenwegen gebruikt hij gemiddeld slechts 3,5 liter per 100 kilome ter. Het lage brandstofverbruik weerhoudt hem niet van levendi ge prestaties. Met een maximum vermogen van 55 kW/75 pk en een maximum koppel van 195 Nm bij 2.200 t/min is hij niet alleen snel, maar ook soepel. De topsnelheid bedraagt 170 km/uur en de acceleratie van 0- 100 km/uur kost slechts 12,3 seconden. Met de hogedruk- inspuiting beschikt de nieuwe motor over het potentieel om de strenge emissienorm EU-III-D aanzienlijk te onderschrijden. Het topmodel binnen het Arosa- gamma is de 1.4 16V Sport. Zijn maximum trekkracht bedraagt 126 Nm bij 4.400 t/min. De top snelheid ligt op maar liefst 188 km/uur en de acceleratie van 0 naar 100 km realiseert deze sportieveling in 10 seconden rond. Het interieur van de nieuwe Almera behoort tot de meest gebruiksvriendelijke in zijn klasse. Voor de ontwikkeling heeft Nissan voor een totaal andere benadering gekozen. Daarbij is het gedrag van auto mobilisten en het gebruik van de auto centraal gezet: ontwerpen volgens het 'super utility' con cept. 'Super Utility' omvat een reeks onderzoeken om tot de best mogelijke interieurontwer pen te komen. Aan de hand van uitgebreide studies is bijvoor beeld een lijst opgesteld met vijftig veel voorkomende artike len die mensen in de auto mee nemen. Op basis daarvan hebben de vele opbergmogelijkheden vorm gekregen. De leider van het ontwerpteam, John Barrow van Nissan's European Technology Center in Cranfield, zegt: 'In deze auto is plek voor bijna alles. Met een vol bezette en beladen auto hoeft er daarom niets rond te slingeren, doordat we talrijke slimme opbergplaat sen hebben ontworpen.' In de nieuwe Almera zijn meer dan twintig verschillende opberg plaatsen in de vorm van bakjes, stoelzakken, kastjes en beker houders. In de portieren zitten fleshouders en vakjes voor geld en cards, in de middenconsole is plek voor cd's en cassettes. Een heel zichtbaar resultaat van de Super Utility ontwerpmethodiek is de spanband om een koffertje aan de achterbank te verankeren. Uit onderzoek bleek dat veel automobilisten dat normaal gesproken achter de voorstoel plaatsen. De Mazda 121 heeft een verjon gingskuur ondergaan en is volle dig aangepast aan de eisen van deze tijd. Ten opzichte van het voorgaande model heeft de ver nieuwde Mazda 121 een gewij zigde motorkap, een nieuwe grille en aangepaste lampunits. Tevens is de 121 voorzien van nieuw ontworpen wieldoppen met Mazda-logo. Ook het interi eur werd aangepast hetgeen vooral tot uitdrukking komt door een nieuwe bekleding en een aangepast stuurwiel. De 121 is leverbaar in twee benzine-ver- sies, te weten: een 1.3 liter GLX- uitvoering die goed is voor 60 pk/44 kW en een 1.25 liter GLX-versie die 75 pk/55 kW onder de motorkap heeft. Een 1.8 liter LX diesel-uitvoering (60 pk/44 kW) completeert het nieuwe Mazda 121 aanbod. Alle versies zijn zowel in een drie- deurs- als in een vijfdeurs-uit- voering leverbaar. Er kan een keuze worden gemaakt uit elf verschillende kleuren. De ver nieuwde 121 LX-uitvoering is standaard uitgerust met o.a. een bestuurdersairbag, stuurbe krachtiging, bumpers in carros- seriekleur, een achterruitwisser en radiovoorbereiding inclusief twee luidsprekers voor en twee tweeters. Ook een 'walk-in' sys teem op de voorstoelen met geheugen voor de ingestelde stand driedeurs-versie) en een in ongelijke delen neerklapbare achterbankleuning zijn stan daard. De GLX-modellen zijn daarnaast voorzien van o.a. cen trale deurvergrendeling, elek trisch bedienbare ramen voor, GLX-stoelen en een GLX- bekleding. Niet alleen de Jaguar S- TYPE is in 1999 nog suc cesvoller gebleken dan werd verwacht, ook de andere Jaguar-modellen mochten zich opnieuw in een zeer grote belangstelling van consumenten verheugen. Daardoor verkocht de Nederlandse Jaguar-organi satie afgelopen jaar bijna 1.600 nieuwe auto's, een beter resultaat dan prak tisch wie dan ook in de top klasse. Er werd in 1999 tot en met 20 december voor 1.378 nieuwe Jaguars en Daimlers een Nederlands kenteken aange vraagd en afgegeven, op een totaal van 1.572 verkooporders. Onder het recordaantal kentekenregistraties (in 1998 nog 771 registraties en nu dus praktisch een verdubbeling!) bevond zich 844 Jaguars S- TYPE en 534 XJ-, XK- en Daimler-uitvoeringen. Waardoor het Nederlandse wegennet een steeds stijlvoller beeld gaat ver tonen. De Britse fabrikant Jaguar Cars Ltd. maakt haar ambities op overtuigende wijze waar. Jaguar wil gespecialiseerd blijven in exclusieve, verfijnde en ultra- hoogwaardige luxueuze en spor tieve automobielen, maar wil uit rendementsoverwegingen wel een aanzienlijk hogere jaarpro ductie realiseren. Deze komt met name tot stand door de introduc tie van de dynamische, zeer suc cesvolle Jaguar S-TYPE in 1999 en van de compacte Jaguar X400 begin 2001. De sterk toegeno men belangstelling voor de Jaguar- en Daimler V8 Saloon modellen en voor de sportieve XK.8 en XKR Coupé en Con vertible zoals die al in 1998 werd geconstateerd, was er ook in 1999. En nadat eind maart in de showrooms de nieuwe Jaguar S- TYPE verscheen, nam de belangstelling voor het merk nog veel meer toe. Uiteindelijk wer den er in ons land voor 844 van deze auto's kentekens aange vraagd. Jaguar Lease Tweeënnegentig procent van de mensen die een S-TYPE bestel den, reed tot dusver in een ander merk auto; de komst van het nieuwe model in een lagere prijs klasse (S-TYPE V6 vanaf fl. 105.100,-) ging dus niet noe menswaardig ten koste van de verkoop van andere Jaguars. Voor de overige modellen geldt dat Jaguar de afgelopen jaar geïntroduceerde nieuwe grote sedanmodellen van Mercedes moest dulden, maar op haar beurt BMW met de 7- en 8-serie benzinemodellen (334 ex. t/m 20 december 1999) voor bleef. Nog een paar interessante cijfers: van de nieuw geleverde Jaguars en Daimlers werd in totaal 17% geleasd, waarvan 40% via Jaguar Lease Nederland B.V. Waarmee deze leasemaatschappij in het topsegment een opzienbarende groei laat zien. Tevreden gezich ten dus bij de Nederlandse ver kooporganisatie van sportieve Jaguars en extra luxueuze Daimlers, maar ook de weten schap dat dit jaar de registratied oelstelling van 1.425 auto's zon der de hulp van nieuwe modellen zal moeten worden gerealiseerd. Het recept voor voortgaande goede resultaten: superieure kwaliteit, onovertroffen stijl, aantrekkelijke kosten voor aan schaf en onderhoud en de beste service binnen de autowereld. De successtory van Jaguar, die dit jaar ook nog eens extra reliëf krijgt met het Jaguar Racing Formule 1 team, wordt dus zon der twijfel gecontinueerd. De T-Ford is gekozen tot Car of the Century. De internationale vakjury gaf deze auto, die de aanzet heeft gegeven tot de mas- samotorisering van eerst de VS en vervolgens de hele wereld, de meeste stemmen van de uitein delijke vijf finalisten. De verkiezing, die zondagnacht 19 december 1999 plaats vond tijdens een galafeest in Las Vegas, werd door miljoenen tv- kijkers over de hele wereld live gevolgd. Naast de bekroning voor de Ford Model T werd bovendien Henry Ford, de oprichter van Ford Motor Company en de schepper van de T-Ford uitgeroepen tot Automotive Entrepreneur van de eeuw, als erkenning voor zijn bij dragen tot het leven in de twin tigste eeuw. De verkiezing van de Auto van de Eeuw is een oorspronkelijk Nederlands initiatief, een idee van autoliefhebber Dick Holzhaus die (met enige vrien den en later de steun en deelna me van de juryleden van de Auto van het Jaar-verkiezing) de Car of the Century als hommage aan de auto als een der belangrijkste vindingen voor de afgelopen eeuw heeft georganiseerd. De T-Ford werd winnaar uit een voorselectie van aanvankelijk honderd spraakmakende auto mobielen, die op een speciale expositie bewonderd konden worden. Het publiek en een internationale vakjury van 126 autojournalisten uit 32 landen heeft deze lijst van honderd eerst tot twintig en uiteindelijk tot vijf finalisten gereduceerd. Van deze vijf finalisten, waarvan glanzen de exemplaren tijdens het gala feest en de tv-uitzending promi nent aanwezig waren, won de T- Ford het pleit. Tussen 1903 en 1908 hebben Henry Ford en zijn ingenieurs 19 verschillende auto's ontwikkeld, die allemaal als naam een letter van het alfabet kregen: van Model A tot Model S. Sommige bleven in het stadium van proto type steken, maar andere stegen tot wereldfaam, zoals de N-Ford, een kleine viercilinder auto die indertijd voor 500 werd ver kocht. Het Model T werd op 1 oktober 1908 geïntroduceerd en kreeg al snel de bijnaam 'Tin Lizzie' (blikken Lizzie en 'Lizzie' was de term waarmee men toentertijd gemeenzaam een zeer serviele dienstbode aanduidde). Aanvankelijk kostte de populaire T-Ford 850, maar permanente verbeteringen in de productie en aan het model zelf deden de prijs zakken tot fl. 260. In het eerste productiejaar liepen er 10.660 T-Fords van de lopende band (die revolutionaire vinding van Henry Ford), een toenmalig absoluut productierecord in de automobielindustrie. Uiteinde lijk werden er meer dan 15 mil joen Model T's over de hele wereld verkocht. In Sliedrecht hangt de vlag uit, met daarop 31x1; en een wimpel er aan. Want het merk is met vlag en wimpel geslaagd en heeft voor de 31ste achtereenvol gende maal het jaar afge sloten als absolute markt leider. "Een fantastische prestatie van onze gehele Nederlandse Opel organisatie; alle medewerkers van Opel Nederland en alle Opel dealerbedrijven. Maar bovenal natuurlijk een erkenning van en waardering voor onze producten. En wat mij helemaal 'happy' stemt is het feit, dat de Astra wederom als nummer 1 is geëin digd in de rangschikking van bestverkochte modellen in Nederland," zegt Alan Batey, Managing Director van Opel Nederland. Absoluut record De automobielverkopen werden vorig jaar naar een enorme hoog te, en zelfs een record, gestuwd: 611.785 verkochte automobie len. Een stijging van 68.675 ver kopen t.o.v. 1998 met een ver koopgetal van 543.110. In het laatste jaar van de vorige eeuw hebben de autoverkopen alle records gebroken. Het oude ver kooprecord werd in 1978 geves tigd met 581.458 nieuw geregis treerde personenauto's. Opel ver kocht in 1999 maar liefst 10.245 meer personenauto's dan het jaar er voor, en realiseerde met een totaalverkoop van 81.968 Opeis een verkoopstijging van 12,6 procent. Hetgeen resulteerde in een marktpercentage van 13.40 procent. In de loop van het jaar kwam Alan Batey als Assistant Managing Director de gelederen van de Opel importeur verster ken. "Ik trof een uiterst gemoti veerd en keihard werkend team aan, dat het vizier duidelijk op continuering van die koppositie had gericht. Zonder daarbij de realiteit van alledag te verliezen. Ik ben blij dat ik in dit winnende team werd opgesteld en mijn steentje heb kunnen bijdragen. De komst van de Zafira en het aanhoudend succes van de Astra, en een goede beschikbaarheid, hebben daarnaast natuurlijk fiks bijgedragen aan die fantastische eerste plaats. Voor volgend jaar ben ik trouwens ook optimistisch gestemd, hoewel op 1 januari altijd weer de teller op nul wordt gezet. Maar met onze recent ver nieuwde Vectra en Omega, en enige andere nieuwe modellen en uitbreidingen van het bestaan de modellen aanbod, gaan we er ook in het jaar 2000 weer hele maal voor." Opel Movano Als eerste activiteit maakt de bedrijfswagentak van de Nederlandse Opel organisatie zich op om de nieuwe Opel Movano op de Nederlandse markt te brengen. "Even geen Speedster of Omega V8, maar GVW-groepen, en opbouwleng- tes voor ons. Op de RAI beleeft hij zijn primeur, de Movano, een terugkeer van Opel in het seg ment van de bedrijfswagens", verklaart Batey. Overigens, ook in de sector van de bedrijfswa gens boekte Opel een toename van 3,2 procent naar 3,5 procent marktaandeel. De markt was 116.642 eenheden groot, waar van 4.060 Opel bedrijfswagens. De afgelopen jaren onderging de dealer organisatie van Opel in ons land een enorme verande ring. De lang gehanteerde distri butiestructuur van een platte organisatie werd in de loop van de afgelopen jaren gewijzigd in een piramide opzet, met Regio dealers, en daaronder de alliantie met satellietdealers, satellietbe- drijven en Officiële Service Bedrijven. Daarnaast bestaan er ook autonome Opel Dealer bedrijven. Wim de Heer, Directeur Verkoop: "De gewij zigde marktomstandigheden, het veranderende onderhoudspa- troon van de moderne auto en natuurlijk het gewijzigde aan koopgedrag van de automobilist stellen heel andere eisen aan het moderne automobielbedrijf. Wij hebben ons vizier duidelijk op deze nieuwe eeuw gericht. Naast de vele nieuwe modellen van Opel en de voortschrijdende technologieën is ook onze orga nisatie structuur aangepast aan de nieuwe tijd. Daarnaast ben ik buitengewoon verheugd dat de Opel dealerbedrijven voortdu rend investeren in de toekomst en wij in Nederland mede daar door beschikken over een uiterst professioneel, modern en doel gericht verkoopapparaat." Stadsblad T-Ford verkozen tot Car of the Century Opel vorig jaar wederom marktleider

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 15