Indrukwekkend protest *4 KAR VEI i loods IN KRANT Brand door bouwlamp Hoogstraat Gebr. de Block DIJKTANK www. h icspa land.nl Onderzoek naar brandstichting Akkoord met sloop ten zuiden Laan van Bol'Es, daarna verder kijken y\ a v e n 010-4706400 TOTAffTPSffiP mam Tegen de vangrail PAUL BERG Bezoekersaantal museum gestegen her Sof» Kwaliteit en winkelsfeer geven net iets meer BABY-BURGERTJES DIJKTANK, ook in het nieuwe millennium voordelig tanken naast KARWEI! 10 cent per liter benzine 8 cent per liter diesel WOENSDAG 19 JANUARI 2000, 52e JAARGANG, Nr 03 VERSCHIJNT IN DE GEMEENTE SCHIEDAM kijk voor ons actuele woningaanbod op onze internet-site; IJsboer lovend overTeletaxi Lintjes voor Stegmann Gezondheid op de radio SCHIEDAM - Op de A4 ter hoogte van het Kethelplein is zondagavond een auto tegen de vangrail gebotst. De bestuurder moest plotseling remmen en uit wijken voor stilstaand verkeer. De man kon de auto verlaten, zijn vrouw moest door de brand weer worden bevrijd. Zij is naar het ziekenhuis gebracht. Uit onderzoek bleek dat de man te veel had gedronken. SCHIEDAM - In het afgelopen weekend heeft politiedistrict Schiedam te maken gehad met een serie kleine brandjes. Aan de Singel stond zaterdagnacht rond half vier een vuilcontainer in brand. Een 20-jarige Schiedammer is in verband hier mee aangehouden. Een half uur later stond aan de Kiotoweg eveneens een vuilcon tainer in brand. Weer een half uur later werd er brand gemeld bij een school aan de Van de Brugghenlaan. Een stuk zeil en een brandtrap hadden vlam gevat. Omstreeks half zes in de och tend bleek een betaalautomaat op het parkeerterrein aan de Boterstraat te zijn gesloopt en in de fik gestoken. De politie stelt een onderzoek in naar de branden. SCHIEDAM - Een omgevallen bouwlamp heeft zondagmorgen een kleine brand veroorzaakt in een woning aan de Visserstraat. In het pand waren verbouwings werkzaamheden gaande; de bewoner was op het moment dat de brand uitbrak niet aanwezig. Het bed waarop de bouwlamp viel, vatte vlam. Enkele fretten werden door de brandweer uit de woning gehaald en overgedragen aan de Dierenambulance. Het pand werd na de brand ver boden terrein, omdat er asbest was aangetroffen. OPTICIEN Paul Berg over... specialistisch oogonderzoek: Mgr. Nolenslaan 418 3119 EL Schiedam tel. (010) 4735384 Circa 25.000 mensen, van heinde en verre naar Vlaardmgen gekomen, hebben afgelo pen vrijdagavond op indrukwekkende wijze laten blijken dat het genoeg is: 'stop het zinloze geweld'. De gewelddadige dood van de 17-jarige Vlaardingsr Daniel van Cotthera vormde de aanleiding tot een massale stille tocht, die voerde van het NS-station Vlaardingen-Centrum naar het station Vlaardingen-Oost, waar Daniel vrijdagavond 7 janu ari de fatale klap tegen zijn hoofd kreeg. Voordat de immense stoet zich in beweging zette, werden de aanwezigen toegesproken door onder anderen burgemeester Stam en de vader van Daniel. 'De veiligheid en geborgenheid, die de kern is van onze samenleving, lijkt te worden getast', sprak burgemeester Stam. 'Hoe lang gaat deze afbraak van een respectvolle en veilige samenleving nog door? Ons doel is duidelijk: Nederland moet weer een veilige samenleving worden. Daar moet iedereen van uit zijn eigen verantwoordelijkheid aan meewerken. Als burger, ouder, scholier, student, werknemer, werkgever, lid van een vereniging of kerk.' De vader van Daniel sprak zijn dank uit voor de vele blijken van medeleven, die de familie vanuit heel Nederland heeft ontvan gen. 'Wij hopen met ons allen hier en velen met ons in Nederland dat ouders hun kinderen wat meer met geweten opvoeden en begeleiden. Hun kinderen een betere kans op een gelukkig leven te geven met vooral respect voor de medemens, waardoor hun agressie op gereguleerde manier positief kan worden omgezet door activiteiten zoals sport. Ik heb gezien dat Daniel door sport zichzelf en andere mensen heeft leren kennen en waarderen en respecteren', aldus de heer P. van Cotthem. Het optreden van Daniels vriendin Loes Ippel deed de tienduizenden toehoorders de rillin gen over de rug lopen. Dapper, maar met gebroken stem droeg zij een ontroerend gedicht van Hans Andreus voor. Nadat ook Wim Deetman, voorzitter van het Landelijk Platform Tegen Geweld op Straat, Hans Arons van de Stichting Vlaardingen tegen zinloos geweld en Daniels hockeyvrienden werd verlicht door honderden kaarsen en fakkels. In de stoet werd een lang lint meegedra gen, waarop 26 namen van slachtoffers van zinloos geweld stonden vermeld. Bovendien hadden tientallen deelnemers zich gehuld in een t-shirt met de tekst 'Is er wel zinvol geweld?' Nee, dus! SCHIEDAM - Het bezoe kersaantal van het Stedelijk Museum Schiedam is in 1999 met tien procent geste gen vergeleken bij 1998. Het aantal bezoekers was in totaal 9500. Voor het eerst sinds vier jaar con-stateert het museum weer en stijging. De tentoon-stelling 'De onmiddellijke confron-tatie met Neder-landse kunst 1959-1999 uit de Altena Boswinkel Collectie' en 'Snikken en glimlachjes in het 19e-eeuwse Schiedam' die in maart en april van start gingen en deels gelijktijdig te zien waren, trokken veel bezoekers. Sinds 1999 besteedt het museum weer structureel aandacht aan educatie. Ook dit heeft bijge-dragen aan het toegenomen bezoekersaan tal. Peilingen van verschil lende landelijke dagbladen wijzen voorlopig uit dat er een landelijke tendens is van stijgende bezoekersaantallen in de musea. Theo H.B. Schoenmakers Maarten Reuderink, vice-fractievoorzitter van de PvdA en woordvoerder Stadsvernieuwing, verheelt niet dat zijn fractie zich heeft verbaasd over de uitlatingen van wethou der Adri Reijnhout (D66) over de wijk Groenoord. Reijnhout verklaarde onlangs dat de PvdA-wethouders Peter Groeneweg en Aad Wiegman een spoedig besluit tot sloop en nieuwbouw in Groenoord blokkeerden. Reuderink wijst erop dat het college de stad bestuurt vol gens het principe van collegiaal beleid. Alle wethouders gezamenlijk zijn verantwoordelijk voor het beleid op alle terreinen. In de woorden van de Reuderink: 'Je doet het met z'n allen, of je doet het niet. Maar als het verwijt zou zijn dat de PvdA voorzichtig met Groenoord om wil gaan, dan nemen we dat met een glimlach.' 'We hebben er lang en uitge breid over gesproken', vertelt Reuderink. 'Het staat vast dat er wat in Groenoord moet gebeu ren, maar wij pretenderen niet dat we in de toekomst kunnen kijken. Watje eenmaal hebt ges loopt, komt nooit meer terug. Het is daarom van groot belang dat je heel goed nadenkt, wan neer je wat gaat doen. Het beheerplan Nieuwland bleek na vaststelling een "heilig boek" waaraan niet getornd mocht worden. Er moest worden doorgegaan volgens een plan dat vele jaren eerder was opgesteld, en er was geen oog voor veranderde inzichten. Dat willen we in Groenoord voorkomen door het plan te faseren en na de eerste fase te beslissen over de tweede, na de tweede over de derde, enzovoort. Hoewel we ons reali seren dat er ook daar mensen wonen en hun winkelnering drij ven, hebben we geen bezwaar tegen de sloop van winkels en daarboven gelegen woningen ten zuiden van de Laan van Bol'es. Daar kan op korte termijn met de minste ingrepen het hoogste rendement worden behaald.' 'Als er vervolgens behoefte bestaat aan verdere ingrepen in de wijk willen we die niet frus treren. We willen ons er alleen nu nog niet op vastleggen, maar de noodzaak pas beoordelen als het werkelijk zover is. Uitgangspunten van nu kunnen dan immers in een ander licht zijn komen te staan. Dat het plan alleen financieel haalbaar is als het hele slooptraject achter elkaar wordt uitgevoerd, gelooft de PvdA niet.' Spiraal De gemeente heeft aanzienlijke belangen bij de plannen voor Groenoord, benadrukt Reuderink, want er bestaat vrees voor een neerwaartse spiraal in de wijk. In dit verband wordt vaak de vergelijking met Nieuwland getrokken. Er is behoefte aan meer differentiatie in de bevolkingssamenstelling. Door het bouwen van duurdere woningen worden hogere inko mens in de wijk gehouden en ernaartoe getrokken. Daartegenover staat natuurlijk de verplichting dat er voldoende goedkope woningen voor de doelgroep beschikbaar blijven. 'De PvdA vindt het positief dat Woonplus heeft aangegeven bereid te zijn huren elders te ver lagen, mocht men toch al te enthousiast blijken te hebben gesloopt. Wij zullen hen daar Hm Reuderink: 'Wat je eenmaal hebt ges loopt, komt nooit meer terug zonodig zeker aan houden.' Zijn woorden zorgvuldig kie zend: 'Woonplus is een krachtig geleide en goed bestuurde orga nisatie die haar ideeën probeert uit te voeren. De gemeente blijft wel eens achter bij de snelle gedachtewendingen van Woonplus. Het is verbazingwek kend dat de bewoners zo ver deeld zijn. Huurderbelangen is voor, het anti-sloopcomité tegen en een middengroep begrijpt het best, zolang het hun eigen flat niet betreft. De rol van de gemeente wordt dan cruciaal. Elke fractie zal zelf een verant woorde afweging moeten maken.' Etiket 'Woonplus heeft gelijk, dat de slechtste oplossing voor Groenoord is, om niets te doen. Twee dingen hebben de bijzon dere aandacht. De dichtheid moet niet minder worden, er moet plaats blijven voor even veel huizen en bewoners als nu het geval is. En de wijk mag geen stigma krijgen, zoals in het verleden bij projecten die wel licht gesloopt gingen worden wel het geval was. Alleen al de vermelding "deze woning wordt nog minimaal tien jaar gehand haafd" of "flats in dit gebied zijn bestemd voor de sloop" plakken er een etiket op, dat zichzelf waar gaat maken. De verloede ring slaat dan toe en sloop wordt onontkoombaar. Er moeten goede afspraken met de sociale verhuurder worden gemaakt om dat te voorkomen. Hoe dat kan, daar zijn we nog niet uit. In ieder geval is het van groot belang dat het reguliere onderhoud door gaat, ook bij flats die in een later stadium misschien alsnog onder de slopershamer zouden kunnen vallen.' Met dat idee beslool Hhet&eiieliikl i van 19.00 tot 21, de voltooiing van de kunstop- tussen de 12 en ld jaar dedj's van in Sc! De opdracht ging naar kunstenaar bedacht dat de Hoogstraat ai eeti- Schiedamsej zijn In het ....MWMBB ren die ia 1799 en 189912 tot ifrj** uit 1999 deed hij een beroep op alle die opriep namen 'af te staan'. Hij stelde lt om een cd te maken voor deze gelegenheid, Hiervoor i mixte hi| geluiden van vroeger en nu met elkaar en maakte daar- nples van geluiden uit de Hoogstraat. Redman reageerden zo'n tweehonderd Jonge- de Hoogstraat vereeuwigd wilden worden, eerttg jongens en meisjes komt deze wens uit hun naam ter beschikking stelden mogen op een 4 manier het kunstwerk feestelijk inluiden: het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat, van het! tyzeren tegels verzameld voordat ze in de ïctcgd Op de partydraaicn rle dj's van ire DJ Mobile van de Mooij tan maakte is voor iedereen die zyn stelde gratis af te halen. SCHIEDAM - Henk Metaal, fractievoorzitter van Gemeentebelangen, heeft dit weekend een anonieme dreig brief ontvangen waarin hij en zijn familie met de dood wor den bedreigd. Aanleiding voor de bedreiging zijn Metaals uit spraken in deze krant over de toekomst van Vijfsluizen- /Slachthuisbuurt. In een artikel dat op 6 januari in het Stadsblad verscheen, verklaart Metaal dat zijn partij het gebied rond Vijfsluizerhaven 'grootser' wil aanpakken dan de gemeente van plan is. Gemeentebelangen stelt onder meer voor hoogwaardige woningen en kantoren te bou wen. Hiervoor zouden de grote flats en lage witte flats gesloopt moeten worden, in de visie van de lokale partij. In de anonieme brief wordt onder meer gedreigd met een bom onder de auto van Henk Metaal. Het is niet duide lijk van wie deze bedreigingen komen. Henk Groenewegen, voorzitter van Gemeentebelan-gen, noemt desgevraagd 'volkstuinders' als mogelijke hoek van waaruit de bedreigingen zouden kunnen komen. 'Dat lijkt me logisch, want de volkstuinen moeten ruimte inleveren als onze plan nen uitgevoerd zouden worden.' Maar Groene-wegen zegt even wel geen aanwijzingen te heb ben die dit vermoeden kunnen bevestigen. Gemeentebelangen had de dreigbrief het liefst bui ten de publiciteit gehouden, maar besloot tot het uitbrengen van een persbericht toen bleek dat het geruchtencircuit al op gang was gekomen. Henk Metaal, zelf niet bereik baar voor commentaar, heeft maandag aangifte gedaan van de bedreiging. De recherche zou inmiddels met een hand- schrift-onderzoek zijn begon nen. BLOEMSCHIKKEN EN BRUINCAFÉ - In woon- en zorgcentrum Thurlede, aan de Nieuwe Damlaan 759, kunnen belangstellenden woensdag 19 januari deelnemen aan bloemschikken. De activiteit begint om 14.00 uur en deelname kost een rijksdaalder. Donderdag 20 januari, van 17.00 tot 19.00 uur, wordt in de conversatiezaal van Thurlede een zogeheten bruincafé gehouden. PATRICK TAAL onze SLAGER heeft een DOCHTER!!! En iedereen mag het horen JILL is geboren. Patrick en Conny van harte gefeliciteerd namens ons allemaal. SPECIALE AANBIEDING: kilo 15^9' NU woe./don./vrij./zaterdag A.H. - Gall Gall - Etos Blockshop - Retourette Groenelaan, Schiedam Gebr. de Block Profiteer van onze standaardkorting van: Kom naar de informatiebalie van Karwei Schiedam of Karwei Krimpen en vraag direct uw tankpas aan. Kijk voor de actievoorwaarden in onze folder. HAAL VANDAAG NOG UW VOORDEEL! Schiedam: Scholtenstraat 15 Krimpen aan den Ussel: IJsseldijk 359 Het Nieuwe Stadsblad ür ACTIE 'ZUINIG STOKEN' Kijkt u elders in het blad voor uw streef- verbruik! Energie DAT IS DUIDELIJK "Bent u boven de veertig? Laat dan regelmatig uw oogdruk meten. Wij doen het snel en geheel gratis." PvdA wil niet te snel beslissen over sloop in wijk Groenoord V V iiO I I*' VrVMx LMllOI.ï tVIVJ Raadslid Gemeentebelangen in brief met dood bedreigd zaa

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 1