Diamanten bruidspaar Musis Sacrum nationaal kampioen bowlen SCHIEDAM LETS-principe Groenlinks: nieuwbouw museum met geld van derden SPORT Berichten voor sportredactie Puntendeling Groenoord, verlies voor HZP/Schiedam 'Objectief' in bieb Stichting Sumber Kasih zet zich in voor noodzakelijke zorg voor Molukkers AUTOSERVICE EICENRAAM Waterweg-topscorer Het Nieuwe Stadsblad DECOKAV' LOENEN HET NIEUWE STADSBLAD DONDERDAG 20 JANUARI 2000 03 - 1475 SCHIEDAM - Vlaardinger Rob van Herwaarden spreekt donder dag 20 januari voor de leden van Passage afdeling Woudhoek over het LETS-principe. LETS staat voor Local Exchange and Trading System. Via dit systeem wisselen deelnemers onderling goederen en diensten uit. Deze ruilkring bestaat in Vlaardingen al sinds mei 1998. De presentatie door Rob van 'Herwaarden vindt plaats in De Stuurhut, aan het Nijhoffplein ■21 en begint om 19.45 uur. "SCHIEDAM - In de openbare bibliotheek aan het Stadserf is vanaf 20 januari een fototen toonstelling te bezichtigen. De foto's zijn gemaakt door leden •van fotoclub 'Object'. Deze fotoclub maakt onderdeel uit van de Stichting voor gespeciali seerd Jeugd- en Volwas- senenwerk voor verstandelijk ^gehandicapten (GJVW). Onder begeleiding zijn de film rolletjes en foto's door de leden zelf ontwikkeld en afgedrukt. Naast foto's zijn ook oude came ra's en wedstrijdbekers te zien. De Stichting GJVW organiseert jnaast fotografie andere activitei- jten waaronder judo, volksdan sen, zwemmen en paardrijden. Geïnteresseerden kunnen con tact opnemen met F. A. Luyten. jtel. 4324054. De tentoonstelling is te bezichti- jgen tijdens de openingstijden |van de bibliotheek: maandag van ■17.00 tot 20.00 uur, dinsdag en donderdag van 13.00 tot 20.00 uur, woensdag en vrijdag van jl 1.00 tot 17.00 uur en zaterdag 'van 11.00 tot 16.00 uur. Clara en Zuider Medisch Centrum Rijnmond-Zuid (010) 4.699.444 BEZORGING: 0900 - 8998200 door Theo H.B. Schoenmakers SCHIEDAM - Sinds september 1998 is Adriaan de Regt hoofd van de afdeling cultuur van de gemeente Schiedam. Op de nieuwjaarsreceptie van Groen- Links lichtte hij afgelopen zon dag het rapport van een onder zoek naar de toekomst van het museum toe, waarbij hij 'zijn persoonlijke mening niet onder stoelen of banken stak'. Dat betekent vooral dat hij de keuzes uit het rapport om de col lectie moderne kunst en de his torische verzameling te splitsen onderschrijft. Van de historische verzameling komen de paar top stukken in een vitrine, de rest wordt via derden zoals het gemeentearchief en de histori sche vereniging toegankelijk. Dit 'historisch pakhuis' kan een ander gebouw dan het huidige aan de Hoogstraat zijn. Voor de collectie moderne kunst geschiedt nieuwbouw op een plaats waarnaar nog wordt gezocht. Het wordt een 'centrum voor moderne kunst', een nieuw concept voor ons land naar een voorbeeld in Aken, met ruimtes voor performances, workshops, lezingen en discussies over moderne kunst, architectuur en stedenbouw: de 'visuele kant van de stad'. De Regt verwacht dat het cen trum, wanneer collectieplan, conservatie en nieuwbouw gelijktijdig plaatsvinden, er in 2003 zou kunnen staan. Maar omdat hij intussen heeft geleerd dat het in Schiedam allemaal wat langzamer gaat, acht hij 2005 een reëlere optie. Fractievoorzitter Judith Boertjes van GroenLinks onderschrijft de keuzes voor het 'historisch pak huis' en het centrum voor moderne kunst. Door interactie ve opstelling verwacht zij het draagvlak in de stad te kunnen verbreden. Boertjes: 'Maar de gemeente is niet zo rijk dat we 30 miljoen kunnen uittrekken voor de nieuwbouw. Op de jaar balans komen we tien miljoen tekort. Misschien dat de gemeente alleen het principebe sluit moet nemen en voor het geld op zoek kan gaan naar externe mogelijkheden.' GroenLinks vindt het jammer dat het huidige pand niet geschikt blijkt voor de toekomst. 'We moeten het wel behouden voor iets leuks en voorkomen dat het een advocatenkantoor wordt.' Tot de toevoegingen, die het centrum voor moderne kunst aan het toeristisch aanbod van Schiedam levert, behoren vol gens Boertjes niet alleen 'bijna de hele collectie aan de muur', maar ook het node gemiste grand café dat zeven dagen in de week van 's morgens vroeg tot 's avonds laat open is. door Svlvia Honders Het lijkt een situatie 'van de laatste tijd' en de be richtgeving doet soms ver moeden dat het gaat om 'uitbarstingen', maar de harde strijd tussen moslims en christenen op enkele In donesische eilanden is in middels al bijna twee jaar bezig. Een strijd die niet alleen een groot aantal do den 7 volgens officiële be richten zo'n vijfhonderd, maar volgens bronnen uit het gebied zelf al ruim drie duizend - tot gevolg heeft, maar ook duizenden op de vlucht heeft doen slaan. Onder de vlag van 'geloof' wordt een politieke oorlog gevoerd, die door middel van provocatie en 'gekleur de' berichtgeving door het volk wordt uitgevochten. De nood is hoog op Ambon en inmiddels schieten de hulp organisaties als paddestoe len uit de grond. Stichting Sumber Kasih is zo'n orga nisatie. Maar niet zómaar één. Vrij vertaald uit het Maleis bete kent het 'bron van steun geven' en daarmee doet de stichting Sumber Kasih zijn naam zeker eer aan. Het bevorderen van de levensomstandigheden en het verbeteren van de primaire levensbehoeften, alsmede het verlenen van noodzakelijke zorg op onder meer het gebied van voedselhulp en gemeenschaps voorzieningen is in het kort de doelstelling van de stichting, die op 4 mei 1999 werd opgericht. Opvallend detail is echter dat de stichting zich niet richt op één doelgroep. 'We praten liever niet over chris tenen of moslims, maar we zet ten ons in voor ménsen,' legt Rob Nanlohy, het 'boegbeeld' van de stichting uit. 'Als je op één of andere manier wilt probe ren om de kloof te dichten, moet je geen schuldige aanwijzen. We proberen als stichting de oor zaak van deze oorlog dan ook terzijde te stellen. Onze priori teit is het helpen van mensen in nood en hun geloofsrichting is daarbij voor ons niet belangrijk.' Zoals gezegd een opvallend detail. Niet alleen omdat veruit de meeste hulporganisaties in Nederland zich alleen richten op de christelijke medemens, maar vooral omdat inmiddels zes (christelijke) familieleden van Nanlohy in Ambon zijn ver moord. 'Natuurlijk doet dat ontzettend pijn,' geeft hij emotioneel toe. 'Maar als je in die spiraal van wraak en haat terechtkomt, kun je niet veel nuttigs of positiefs meer bijdragen. Dat willen we juist voorkomen. We willen proberen de provoca tie onder de duim te houden en daarom houden we stevig vast aan het besef dat iedereen méns is. ledereen verdient hulp.' Maar wordt hulp van een christelijke organisatie wel door moslims geaccepteerd? 'Als christen kun je momenteel niet rechtstreeks eten aan mos lims geven,' knikt Nanlohy. 'Negatieve tongen zouden zo'n actie verkeerd kunnen uitleggen en het ligt allemaal nou eenmaal gevoelig. Gelukkig hebben we in Jakarta contact met een organi satie die zowel voor moslims als christenen open staat. Vanuit Jakarta worden bekeken wie het meest hulp nodig heeft en deze organisatie helpt ons om hulpgoederen op de gewenste plekken te krijgen.' Dat dit regelmatig gebeurt wordt bewezen door een aantal foto's, vele vrachtbrieven en getekende bewijzen van ontvangst. Alle verzendingen en acties worden trouwens vanuit de eigen huiska mer op de (privé aangeschafte) computer geregeld, zodat er geen dubbeltje verloren gaat. Het ingezamelde geld wordt door de stichting allemaal omge zet in goederen. 'We hoeven er niets aan te ver dienen. De naam van onze stich ting op die balen rijst is beloning genoeg,' vertelt Nanloy gepas sioneerd verder. 'Maar aan de andere kant zijn er toch ook gevoelens van wanhoop en frus tratie. Er zijn zoveel mensen die in nood zitten en die niet alleen voedsel nodig hebben, maar ook geestelijke en medische hulp. Oké, we dóen in ieder geval iets en ik ben blij dat we iets kunnen doen, maar we willen zoveel méér doen.' Wie de stichting hier financieel in wil bijstaan, kan contact opnemen met Rob Nanlohy, tel. (010)4517859 SCHIEDAM - De vitrine in de centrale hal van het Schieland Ziekenhuis is opnieuw ingericht met voorwerpen, die vroeger werden gebruikt in de gezond heidszorg. Deze keer staat de injectiespuit centraal. ledereen kent wel de wegwerp- spuit van vandaag. Maar voordat het zover was, zijn vele eeuwen voorbij gegaan. Een overzicht van de geschiedenis van de injectiespuit is te zien in het Schieland Ziekenhuis. De Romeinen gebruikten reeds een tinnen spuitje om de oren uit te spuiten; later werden deze ins trumenten gemaakt van been of ivoor. Zelfs werd nog lang een zilveren spuitje gebruikt om het traankanaal door te spuiten. De Delftse geneesheer Reinier de Graaf maakte in 1668 een bronzen spuit om bloedvaten in een orgaan uit een lijk met kleur stof op te spuiten. In 1852 kreeg de medicus Prevez in Lyon grote bekendheid als uitvinder van de injectiespuit. In die tijd werd alcohol en een opiumdrank gebruikt om de pijn te bestrijden bij een amputatie. Prevez maak te een glazen spuitje, met een schaalverdeling op de zuiger stang, waarmee hij opium kon inspuiten onder de huid. U vindt ons ook in Vlaardingen en Naaldwijk Hierdoor werkte de opium snel ler dan wanneer het als een drank werd toegediend. In dezelfde tijd werden spuiten ook meer en meer geheel van glas gemaakt. Pas in de negentiende eeuw wer den met succes injecties in spie ren en zelfs direct in bloedvaten gegeven. De patiënt kreeg grote hoeveelheden vocht toegediend via een dikke naald onder de huid. Nog maar sinds een halve eeuw kan vocht en bloed direct in de bloedbaan worden gege ven. Tegenwoordig krijgt bijna elke operatiepatiënt of verkeers slachtoffer na een ongeval een zogenaamd 'waakinfuus' uit een plastic zakje. Op de tentoonstel ling zijn ook spuiten te zien met een loep; deze was voornamelijk bedoeld om de - meestal slecht ziende - oudere patiënt met dia betes te helpen bij het aflezen van de maatverdeling. Daarnaast is ook de eerste injectieautomaat te zien; dit is de voorloper van de 'insulinepen'; door een druk op de knop werd een veer ont spannen en schoot de naald naar beneden. Tevens worden zoge noemde 'syrettes' getoond; mor- finespuitjes, die in de Tweede Wereldoorlog aan het front wer den gebruikt. Spuiten en naalden werden heel lang in een koker met alcohol bewaard. Aanvankelijk werden de instrumenten regelmatig uit gekookt en weer opnieuw gebruikt. Deze intensieve hande lingen zijn nu vervangen door het gebruik van de relatief goed kope weggooispuiten. Alle getoonde materialen heeft het ziekenhuis te leen gekregen van De Stichting Medisch Farmaceutisch Museum De Griffioen te Delft. Iedere drie maanden zijn in de vitrine in de centrale hal van het Schieland Ziekenhuis andere materialen te zien die een beeld geven van de medisch-technische ontwikke ling in de gezondheidszorg. Op deze wijze kunnen we terug kijken op de ontwikkelingen van de geneeskunde. 'CTAAL-! Binnenhuisarchitecte Diny Leijsen geeft ook zaterdag gratis kleuradvies bij: Verf - Behang - Woninginrichting - Lijstenmakerij Dam 37-45 - Schiedam - Tel. 010-426.61.92 WORKSHOP HIGH TEA - De stichting Huishoudelijke Voorlichting geeft woensdag 26 januari van 19.00 tot 22.00 uur een workshop High Tea in het Maascollege aan de Mgr. Nolenslaan 99b. Deelname kost fl. 30,-. Tijdens de workshops leren de deelnemers verschillen de gerechtjes te maken, welke worden geserveerd tijdens een typisch Britse High Tea. Voor meer informatie kan men bellen, telefoon 4264781. SCHIEDAM - Het echtpaar Zeevaart-de Cocq kreeg afgelopen dinsdag burgemeester Reinier Scheeres op de koffie. De burger vader was naar de Burg. Stulemeijerlaan getogen om het echtpaar namens de gemeente te feliciteren met het 60-jarig huwelijksjubi leum. Jan Marinus Anthonius Zeevaart (85) en zijn eega Jannigje de Cocq (83) zijn beiden geboren en getogen Rotterdammers. Op 18 januari 1940 traden zij echter in Schiedam in het huwelijks bootje. Uit hun huwelijk werd een dochter geboren en inmiddels is het diamanten bruidspaar opa en oma van een kleinkind. De heer Zeevaart is vijftig jaar werkzaam geweest als machine bankwerker bij Wilton-Fijenoord. Tegenwoordig vermaakt het echtpaar zich met bridgen en klaverjassen in wijkcentrum De 4 Molens en sociëteit de AMBO. SCHIEDAM - Berichten voor de sportredactie kunnen per fax aan geleverd worden via het nummer 010-5913733. Voor clubbladen en op schrift gestelde berichten zijn de volgende redactieadressen beschikbaar: Het Nieuwe Stadsblad, Westhavenkade 14, Vlaardingen of Van Beethovenlaan 4, 3144AS Maassluis. SCHIEDAM - In de derde ronde van de promotieklas heeft het eer ste team van de Schaakvereniging Groenoord gelijk gespeeld tegen medekoploper Shah Mata: 4-4. In een waar titanengevecht kwam Groenoord snel op een 2-0 achterstand. Op de valreep werd die ach terstand ongedaan gemaakt. Voor de Schiedammers scoorden John van Baarle, Cor de Zwart, Arie Verschoor en Jaco van Leeuwen een vol punt. Op dinsdag 1 februari volgt in Boerderij Landvreugd de stadsderby tegen HZP/Schiedam, dat onnodig verloor van degradatiekandidaat Nieuwerkerk. Door onbegrijpelijke blunders werden vooral aan de 'lage' borden zomaar punten weggegeven. Door het verlies zakte HZP/Schiedam zelf ook naar de gevarenzone van de ranglijst. Daniel van Loenen en Bob Hoos wonnen hun partijen, Jim Klinge en Hans de Valk speelden remise. De HZPS-schakers zullen in de komende wedstrijden alle zeilen moeten bijzetten om de plaats in de promotie klas zeker te stellen. Het bekerkwartet Jim Klinge, Bob Hoos, Daniel van Loenen en Ivo Lucas deden het beter en versloegen Sliedrecht met 2/4-1 '/2. Dankzij deze winst plaatsten zij zich voor de kwartfinale van het RSB-toer- nooi. SCHIEDAM - Voor de tweede maal in het twintigjarig bestaan heeft de Bowling Vereniging Musis Sacrum de nationale titel voor zich opgeëist. Dat gebeurde in het afgeladen Bowlingcentrum Maaspoort in Den Bosch. De Schiedamse formatie toonde zich in de finale ver uit de sterkste en had een voorsprong van meer dan honderd pins op de nummer twee Eindhoven. Musis plaatste zich voor de landelijke finale als winnaar van de afde lingswedstrijden. De ploeg gaf in de eerste de beste wedstrijd meteen het visitekaartje af en scoorde strike-na-strike. De eerste game lever de 2147 pins op. Daarna was de score 2105 en 1856. Het totaal van 6208 leverde meteen de eerste positie op. Eindhoven was eerder blij ven steken op 5999. De derde serie bracht alleen Heiloo nog in de buurt van de koplopers, maar de riante positie van de Schiedamse dames en heren kwam niet in gevaar. Het leverde een eindstrijd tegen Eindhoven, de nummer twee uit het klassement, op. In de eerste game wisten de Brabanders hun achterstand iets te verkleinen. De tweede game was tot aan de zevende frame erg spannend, omdat de voorsprong van Musis zien derogen slonk. Daarna hervond de Waterwegploeg zich en zorgden dubbele strikes ervoor dat de deur voor Eindhoven werd gesloten. De zege komt overigens niet onverwacht, omdat de Musis-teams in de eredivisie zowel bij de dames als de heren aan de leiding gaan. Veel spelers uit deze formaties waren ook actief in de stedenselectie. De uitblinker bij de dames was Chris Koopmans, die een moyenne van 222.80 pins scoorde. Debutant Martijn Bakker was met een gemiddelde van 223,80 de beste heer. In Amstelveen nam het jeugdteam van Musis deel aan de landelijke finale en werd zevende. De aspiranten kwamen niet verder dan de dertiende plaats. WATERWEG - SVDPW is hard op weg om DRGS/za van de troon te stoten. In december produceerde de formatie van Rob van Vliet in twee wedstrijden maar liefst achttien doelpunten en bracht het totaal op zestig. Het is opvallend, dat er van de Vlaardingse clubs slechts twee in de top-tien staan. Vanuit de regio weet alleen Hoek van Holland zich bij de topscorers te handhaven. De stand: 1. DRGS/za 5,42 (76 doelpunten uit 14 wedstrijden); 2. SVDPW 5 (60 uit 12); 3. Spaland (4,08 (49 uit 12); 4. Excelsior'20 3,69 (48 uit 13); 5. Demos 3,16 (38 uit 12); 6. DVO'32 3 (39 uit 13); 7. PPSC 2,61 (34 uit 13); 8. SVVSMC 2,53 (33 uit 13); 9. Hoek van Holland 2,46 (32 uit 13); 10 Deltasport 2,42 (34 uit 14). loods Jan Galesloot huisarts heten nu samen verschijnt elke woensdag en donder dag in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide beho rende tot Wegener Arcade NV Oplage 40.816 REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 Kantooruren: 8.30 - 17.00 uur (vrijdag tot 16.00 uur) ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings. tel privé: 06 55.133.049 Lokaal accountmanager: E.H. den Breejen, tel privé: 06 53.67.38.84 Teammanager: C. Vijfvinkel, tel. privé (010) 4.341.702 Regionaal accountmanagment: (010) 4.699.215 REDACTIE: Marjanneke Slinger en Nick van Dien (chefredacteur) tel. (010) 4.344.281 fax.: (010)4.600.205 loods De Havenloods is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen B.V. en telt 29 edities. Totale oplage 937.148 HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen BV, Prins Hendrikkade 12 - 16, 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: (010) 4.699.911 Duo's: DIRECTIE: Th. S. Bakker Hoofd advertentie exploitatie: C.H. Ratelband Hoofd redactie: Jan Sieben Interlanden Spreigroep Bezorgklachten: HNS 'Het gaat niet om christenen of moslims, maar om ménsen in nood' iR Inj ectiespuit centraal in Schieland Officieel Peugeot-dealer Fokkerstraat 576, Schiedam. Telefoon 010 - 462 20 22 i/orrr ÓVter Burgemeester Scheeres feliciteert het echtpaar Zeevaart-de Cocq met het dia manten huwelijksjubileum.

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 3