Nieuwe fusieziekenhuis gaat 'Vlietland' heten Ruim helft benzinestations voldoet niet aan milieueisen Gewonden bij botsingen 2.74 8.75 1.84 1.49 8.95 ♦v loods IN KRANT Twee inbraken Drie paarden aan de wandel DUKÏANK wwwhicspaland.nl Sportscholen uit regio steppen voor Sophia Popworkshops Rijbewijs kwijt Wibautplein en Van Maanenstraat achterstandswijk; welvaart in Ziekenhuis- en Vogelbuurt Stadsgids 2000 College wil Historisch Pakhuis en Centrum voor Moderne Kunst Gebr. de Block DIJKTANK, ook in het nieuwe millennium voordelig tanken naast KARWEI! 010-4706400 9 Kwaliteit en winkelsfeer, geven net iets meer Shoarmavlees Yorkham Boerenbrood Zaanlander kaas pikant 1 O cent per liter benzine 8 cent per liter diesel wo&niSd/*^ JANUARI 2000, 52e JAARGANG, Nr 8 VERSCHIJNT IN DE GEMEENTE SCHIEDAM kijk voor ons actuele woningaanbod op onze internet-site; TOTALE OPLAGE; HNS Politie vindt allochtone jeugd zorgwekkend Dansen op kunst SCHIEDAM - In een café aan de Singel is tussen zondag 15.30 uur en maandag 7.15 uur inge broken. Er werden flessen drank en cd's meegenomen. Eveneens is van zondag op maandag, tus sen 14.00 en 7.30 uur, ingebro ken in een restaurant aan de Industrieweg in de Spaanse Polder Hier werden diverse kas ten doorzocht. Ook is een speel automaat opengebroken, waaruit een onbekend geldbedrag werd weggenomen. De politie stelt een onderzoek in. WATERWEG - Ruim duizend deelnemers komen zaterdag 29 en zondag 30 januari in actie tij dens de negende aerobic- en stepparty ten bate van het Sophia Kinderziekenhuis. In het World Trade Center treden teams aan van in totaal achttien sportscholen uit deze regio. Elke groep blijft drie uur lang in beweging, waarna de opbrengst van hun sessie bekend wordt gemaakt. De steppers worden gesponsord door familieleden en vrienden. Inclusief bijdragen van het bedrijfsleven bracht de stichting Sporten voor Sophia vorig jaar vier ton bijeen met de stepmarathon. Hoogtepunt wordt ongetwijfeld weer de bekendmaking van de totaal-opbrengst op zondag avond. Om 21.00 uur maken dit maal Feyenoord-trainer Leo Beenhakker en een aantal spe lers uit zijn selectie het bedrag bekend. De Rotterdamse burge meester Opstelten is zaterdag om 17.00 uur in het WTC om de cheque van de voorafgaande middag-sessie te overhandigen aan een vertegenwoordiger van het Sophia Kinderziekenhuis. Uit Schiedam neemt Aerobics Unlimited deel aan de marathon. De Sophia Aerobic Step Party 2000 wordt gehouden zaterdag 29 en zondag 30 januari van 10.00 tot 13.00 uur, van 14.00 tot 17.00 uur en van 18.00 tot 21.00 uur in het World Trade Center op de hoek van Beursplein en Coolsingel in Rotterdam. Publiek heeft gratis toegang. SCHIEDAM In wijkcentrum De Erker zijn op vrijdag 28 en zaterdag 29 januari weer popworkshops. Hier oefenen verschdlende beginnende popgroepen, die ieder half jaar een optreden geven. In totaal zullen dit weekend 9 bands optreden. De toe gang is op beide avonden gratis. De optredens beginnen om 20.00 uur en eindigen om 24.00 uur. Voor meer informatie kan men contact opne men met De Erker, tel. 4267767.' PAUL BERG dat is duidelijk. Gratis parkeren voor de deur, en altijd plaats Mgr. Nolenslaan 418 3119 EL Schiedam telefoon: (010) 47 35 384 ACTIE 'ZUINIG STOKEN' Kijkt u elders in het blad voor uw streef- verbruik! Het nieuwbouwziekenhuis in Schiedam, dat het hui dige Holy en Schieland moet vervangen, krijgt de naam 'Vlietland Ziekenhuis*. De Raad van Bestuur van de stichting Samenwerkende Sehiedamse en Vlaardingse Ziekenhuizen maakte dit vorige week donderdag bekend aan de medewerkers en specialisten. De naam is verzonnen door de familie Bekink uit Vlaardingen, die daarmee de hoofdprijs van de naamprijsvraag in de wacht sleepte, een reis naar Londen voor twee personen. Maandagmiddag beloonde L. Elting, voorzitter van de Raad van Bestuur, de winnaars (foto). Enkele duizenden mensen uit het verzorgingsgebied van de zie kenhuizen hebben aan deze prijsvraag meegedaan. Daar zaten heel ingenieuze, maar ook heel speelse vondsten bij. Sommige suggesties sloegen op de omgeving (Poldervaart, Nieuwland, Waterweg, maar ook de winnende naam 'Vlietland'), andere ideeën hadden betrekking op het samengaan (Fusieziekenhuis of De Eendracht) en weer andere richten zich op personen (Florence Nightingale, maar ook zelfs 'Prinses Maxima'). Het Vlietland Ziekenhuis is vernoemd naar de Vlietlanden, een fraai natuurgebied in Vlaardingen. Met deze naamkeuze beoogt het ziekenhuis enerzijds respect voor mens en natuur uit te stra len, anderzijds geeft het duidelijk aan dat het verzorgingsgebied groter is dan alleen Schiedam: de Vlietlanden liggen midden in het totale verzorgingsgebied Nieuwe "Waterweg-Noord. De nieuwe naam wordt al per direct ingevoerd. Vanaf nu heten de beide ziekenhuizen Vlietland Ziekenhuis, respectievelijk locatie Holy en locatie Schieland. SCHIEDAM - Drie paarden, die normaal in een wei achter het politiebureau staan, zijn maan dagochtend rond tien uur ont snapt. Ze gingen via de Nieuwe Damlaan, de Korte Haven en de Dam naar de Breedstraat, waar na gealarmeerde brandweerlie den de dieren op het Achter de Teerstoof staande hielden. Omdat op dat moment nog niet bekend was wie de eigenaar van de dieren was, zijn ze op de bin nenplaats van de brandweerka zerne neergezet. De eigenaresse heeft de dieren daar later opgehaald. SCHIEDAM - De politie heeft dinsdag rond 1.40 uur een 23- jarige automobilist uit Rotterdam aangehouden die op de A20 met 150 km per uur over de snelweg reed, terwijl de toe gestane snelheid 90 km bedroeg. De politie nam zijn rijbewijs in. door Marjanneke Slinger SCHIEDAM - De Schiedammer heeft gemid deld een lager besteedbaar inkomen dan de rest van Nederland. Bedroeg het persoonlijk inkomen in deze stad gemiddeld 30.900 gulden per jaar, het lande lijk gemiddelde was 2,5% hoger met 31.700 in 1996. Het gemiddelde inkomen van huishoudens ligt met 45.000 gulden nog een stuk lager dan het landelijk gemiddelde: 8,9% minder dan de 49.000 voor 'de Nederlander'. Toch zijn we er iets op vooruit gegaan vergeleken bij 1994: de groei van het persoonlijk inkomen was hier 6,9%, tegen 6% voor Nederland. Er is dus een lichtpuntje. Schiedam kent een grotere groei dan de meeste omlig gende gemeente. De stad begint de inkomensachters tand in te lopen. Deze gegevens zijn onlangs door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerd. Als belangrijkste bron hiervoor wor den gegevens over loon- en inkomstenbelasting gebruikt. Dat de cijfers van 1996 zo laat vrijkomen, komt omdat de Belastingdienst pas drie jaar later over een bepaald jaar kan rapporteren. Zo worden de over- Voor de Schiedammer is hel gemiddeld inkomen meer geslegen dan voor de gemiddelde Nederlander. zichten van 1998 ook pas eind 2001 verwacht. Het besteedbaar inkomen waar het steeds over gaat, is het inkomen verminderd met premies voor sociale zeker heid, betaalde overdrachten (zoals alimentatie), loon-, inkomsten- en vermogensbelas ting. Verdeling In 1996 hebben 47.850 mensen het gehele jaar een inkomen gehad, dat is 63,9% van de bewoners. Bijna 11%, ofwel 5880 mensen hebben slechts een deel van het jaar een inkomen gehad. Het gaat dan bijvoor beeld om schoolverlaters en uit zendkrachten. Ook degenen die alleen een studietoelage ontvan gen horen bij deze groep. De inkomensverdeling in Schiedam (dus hoeveel mensen een hoog en hoeveel een laag inkomen hebben) verschilt niet veel met de rest van Nederland. Wel is de hoogste inkomensgroep wat kleiner in onze stad. Zeker als dat wordt vergeleken met omrin gende gemeenten als Maassluis, Capelle, Ridderkerk, Hellevoetsluis en Vlaardingen. De groei van het inkomen per huishouden is minder gunstig dan die van het persoonlijk inko men. Was het Nederlandse gemiddelde 5,8% groei, in Schiedam was per gezin slechts 5,1% meer te besteden. Uiteraard verschillen de gelds tromen per wijk. De hoogste bedragen kwamen binnen in Spaland het minst werd verdiend in Nieuwland. Dit verschil wordt veroorzaakt door het hoge aantal werkenden in Spaland: 94,5% tegen 58,5% voor heel Schiedam. In Nieuwland wonen de meeste werklozen 11,3%) en arbeidsongeschikten (7,5%). Op buurtniveau staan het Wibautplein, Nolenslaan en Van Maanenstraat onder aan de rang lijst. Koplopers zijn de Ziekenhuisbuurt, de Maasboulevard en de Vogelbuurt. De gegevens over de inkomens zijn verwerkt in het buurtsigna- leringssysteem 1999 van Schiedam. Samen met informa tie over etniciteit, mobiliteit, opleiding, OZB-waarde, uitke ringen en werkzoekenden wordt aan de hand hiervan de welzijns- score berekend die duidt op sociale achterstand of welstand. Een forse daling van de wel- zijnsscore treft buurten in GroenoOrd en Nieuwland. Vooral de Obrechtstraat in de eerste wijk scoort slecht. Het Wibautplein en omstreken staat nog altijd onderaan de sociale ladder, ondanks sloop en nieuwbouw. De effecten hiervan komen in de score voor 1999 nog niet goed tot uitdrukking. Net als bij de ranglijst van de hoogste inkomens, staan op de welstandslijst de Ziekenhuis- buurt, Vogelbuurt en Maasbou levard bovenaan. WATERWEG - DCMR Milieudienst Rijnmond is een onderzoek gestart onder de openbare benzinestations in de regio Rijnmond. Bekeken wordt of de tankstations beschikken over de vereiste milieubescher- mende voorzieningen. Een soortgelijk onderzoek onder ruim negentig tankstations in de stad Rotterdam wees onlangs uit dat meer dan de helft van de sta tions niet over deze voorzienin gen beschikken. De Nederlandse tankstations moeten sinds 1 juli 1999 vol doen aan de eisen van het Besluit tankstations milieube heer. Volgens de nieuwe regels moe ten de stations beschikken over onder meer een dampretoursys- teem, een vloeistofdichte vloer, goede voorzieningen voor het lozen op het riool en een finan ciële zekerheidsstelling voor eventuele calamiteiten. In Rotterdam blijkt 54 procent van de stations niet aan deze eisen te voldoen. Daarnaast lapte 74 pro cent van de stations de vastge stelde gedragsregels aan de laars. Voor 53 bedrijven werd een proces-verbaal opgemaakt en in 61 gevallen werd zelfs een dwangsom voorgesteld. Volgens de BOVAG zijn de uit komsten in Rotterdam niet uit zonderlijk. Landelijk onderzoek gaf hetzelfde beeld. Om de situ atie in de regio Rijnmond in beeld te krijgen, is inmiddels ook in de omringende gemeen ten een onderzoek gestart. Dit onderzoek maakt echter deel uit van de reguliere milieucontroles door de DCMR. Naar verwachting zal het onder zoek in de regio Waterweg- Noord (Vlaardingen, Schiedam, Maassluis en Hoek van Holland) eind februari worden afgerond. SCHIEDAM - De nieuwe Stadsgids 2000 van Schiedam is uit. De handzame informa tiegids is vorige week huis- aan-huis verspreid. In de Stadsgids staat informatie over de gemeente en over Sehiedamse instellingen, orga nisaties en verenigingen. Apart in de gids vermeld staan de Wegwijzer voor 55-plussers en de Milieuwijzer. SCHIEDAM - Het college van b&w volgt de aanbevelingen die het bureau Berenschot heeft gedaan over het Sehiedamse muse umbeleid. Burgemeester en wethouders stellen de gemeenteraad voor om te kiezen voor de optie 'Historisch Pakhuis', dus het scheiden van de historische en moderne collectie van het Stedelijk Museum waarbij de eerste wordt opgeslagen in het 'pakhuis'. Men wil af van het idee om het bestaande gebouw van het museum te renoveren en uit te breiden. De moderne collectie moet worden gehuisvest in nieuwbouw of in een bestaand pand dat wordt aan gekocht en verbouwd. Voor het huidige museumgebouw wordt dan een nieuwe, voor de gemeente kostendekkende bestemming gezocht. Om de uitwerking van dit plan te financieren wil men een inves teringskrediet van 200.000 gulden beschikbaar stellen. Verder zal de gemeente de boer op moeten om geldschieters te vinden die aan dit plan willen bijdragen.Wat het Gedistilleerd Museum betreft, stelt het college voor om de jaarlijkse subsidie met ingang van 2000 ter verhogen tot 400.000 gulden per jaar, onder de voor waarde dat de gedistilleerd branche tenminste eenzelfde jaarlijkse subsidie garandeert. Dit bedrag is weliswaar 50.000 minder dan het museum zelf heeft gevraagd, maar volgens de gemeente levert het toch een sluitende exploitatie op. Op maandag 7 februari spreekt de gemeenteraad zich uit over het voorstel. SCHIEDAM - Op de kruising van de De Brauwweg met de 's- Gravelandseweg vond maandagmiddag rond kwart voor één een aan rijding plaats tussen een personenauto en een motor. Een 30-jarige man uit Maassluis reed op de motor over de De Brauwweg in de rich ting van de 's-Gravelandseweg toen hij op de kruising geen voorrang kreeg van een 51-jarige automobilist uit Zandvoort, die over de Jan van Riebeeckweg reed. De motorrijder viel en is met een gebroken sleutelbeen naar het Holy ziekenhuis in Vlaardingen gebracht. Beide voertuigen zijn weggetakeld. Dezelfde middag, rond 17.30 uur is een 45-jarige Schiedammer gewond geraakt bij een aanrijding op de Laan van Bol'es. Hij kwam in botsing met een 32-jarige Sehiedamse. De Schiedammer is met klachten over nek en ribben naar het Schielandziekenhuis gebracht. Het zoontje van de 32-jarige vrouw was erg geschrokken. Hij kreeg als troost een beertje van de politie. "VERS VOOR DE HALVE PRIJS" SalUStianaS perssinaasappelen net 2 kilo 5.49 per kilo 17.50 100 gr. 3.69 sesam of maanzaad 800 gr. 2.99 kilo 17.90 Geldig t/m 30-1 met bonuskaart A.H. - Gall Gall - Etos Blockshop - Retourette Groenelaan, Schiedam Gebr. de Block 1 Profiteer van onze standaardkorting van: Kom naar de informatiebalie van Karwei Schiedam of Karwei Krimpen en vraag direct uw tankpas aan. Kijk voor de actievoorwaarden in onze folder. HAAL VANDAAG NOG UW VOORDEEL! Schiedam: Scholtenstraat 15 Krimpen aan den IJssel: IJsseldijk 359 Het Nieuwe Stadsblad A OPTICIEN Energie Ondanks inhaalslag blij ven Schiedammers relatief arm

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 1