Knoflook helpt lichaam bij het op peil houden van gezonde bloedvaten Verstandig stoken kan veel problemen rond gezondheid en milieu voorkomen WÊÊbmëm Zontmtmtm gold Jona ppeleft Kaapse Hier wordt u wijzer van! VTiBO-oplei^^OTSt Trouwe viervoeter staat er gekleurd op in encyclopedie Consumptie van biologisch voedsel blijft flink groeien clIbeeld Van kogeldruk tot juiste spiegels 1..& i r, Tips voor een warme en sfeervolle winter in kaart gebracht Kinderen gratis naar Disneyland Kogelharde Spruiten A99 Spaanse navel sinaasappelen 199 Maroc Clementina's Q49 Bruine bonen salade 200 mm JL BEL 010-29010 30 hokjpgffll Duwtje in de rug voor eigen bedrijf WOENSDAG 26 JANUARI 2000 4-441 Het lijkt zo simpel. Zeker als de buurman het doet. Met het grootste gemak koppelt hij zijn tiaravan aan en stuurt hij de com binatie door de nauwe straat. Het meeste over caravans leert men. net als de buurman, in de prak tijk. Maar er zijn ook (tech nische) zaken, al dan niet in de wet vastgelegd, die men zal moeten weten voordat men zich met de caravan op de openbare weg begeeft. Lastig? Helemaal niet! Want het Limburgse bedrijf OSE introduceerde onlangs een handige CD-rom vol handige tips over de juiste spiegels, hoe te beladen, kogeldruk, geschikte gasflessen en dergelijke. Verder zijn er op de CD-rom verschil lende hoofdstukken te vinden waarin onderwerpen worden besproken, die betrekking heb ben op het rijden en het gebrui ken van de caravan. Eén van de belangrijkste hoofdstukken gaat over veiligheid. De CD-rom is voor fl. 25,- plus fl. 4.95 verzendkosten te bestel len bij OSE (OverNite Software Europe), tel. (046) 4200933. Onderzoek naar startende ondernemers wijst uit dat de kans van slagen vooral afhangt van de mate van voorbereiding. Nu de overheid de vesti gingswet laat vallen, wordt het (startend) ondernemer schap moeilijker. Zonder eisen gericht op opleiding en ervaring komt de nadruk nu nog meer op die degelijke voorbereiding te liggen. De Nieuwe Leidraad Star tende Ondernemer, die on langs is verschenen, helpt bij deze voorbereiding. Het omvangrijke boekwerk, van de hand van onderzoeker Robert J. Blom. bevat twee honderd korte hoofdstukken. De startende ondernemer wordt stap-voor-stap door de voorbereiding geloodst en wordt gedurende die eerste, zo moeilijke periode van het ondernemerschap 'bijge staan'. Naast driehonderd starters- kansen en ideeën omtrent toekomst mogel ij kheden, kans van slagen, hoogte van investeringen etc., is er in het boek ook een starterstest opgenomen waarmee de star ter kan bepalen of hij/zij op de goede weg zit. De Nieuwe Leidraad Startende Ondernemer is verkrijgbaar bij de boek handel (tl 27,50; ISBN 9075348312). Meer informatie bij uit- uevcrij Graydon. tel. (020) 5679771. Zoals de meeste lichamelijke ziekten en aandoeningen is ook een hartinfarct niet te voorspellen. Het ontstaat over het algemeen na een proces dat zich binnen de aderen afspeelt en dat vele jaren in beslag neemt; aderverkalking. De meest voorkomende symptomen van een hartinfarct zijn pijn op de borst, een benauwd gevoel, angstaanvallen, een onregelmatige pols, misselijkheid en koud zweet. Met het verstrijken der jaren worden de kransslagaderen van het hart steeds nauwer. Dit gebeurt onder invloed van bepaalde bloedvetten. Deze heb ben de neiging zich af te zetten op de vaatwanden. De ruimte die het bloed heeft om te stromen, wordt hierdoor steeds kleiner. Dit is erg kwalijk, aangezien het bloed leverancier is van zuurstof en voedingsstoffen. Krijgt de hartspier niet genoeg van deze 'brandstof' binnen, dan kan hij niet optimaal functioneren. Als de zuurstofbehoefte van deze belangrijke spier stijgt, bijvoor beeld tijdens lichamelijke inspanning, maar het bloed de spier onvoldoende kan bevoorra den, kan er een infarct optreden. Een hartinfarct mag zich dan niet laten voorspellen, gelukkig is er wel een aantal risicofacto ren bekend: Verkeerde voeding: met name vettigheid heeft een negatief effect op de soup lesse en wijdte van de ade ren. Roken: nicotine maakt rode bloedlichaampjes star, waardoor het bloed minder makkelijk stroomt. Te weinig lichaamsbewe ging: wie voldoende beweegt, helpt aderverkal king voorkomen. Er hoeft niet direct een fitnessexpert geconsulteerd te worden. Een dagelijkse wandeling of fietstocht kan al helpen. Wie de kans op een hartinfarct zo klein mogelijk wil houden, dient deze factoren uit het leven te bannen. Een natuurlijk pro duct waar men in de strijd tegen aderverkalking baat bij kan heb ben, is knoflook. Wie -door de geur- geen voorstander is van verse knoflook, kan kiezen voor knoflookcapsules, zoals bijvoor beeld Kwai. Dit hooggecoricen- treerde knoflookpreparaat helpt om de aderen jong en soepel te houden. Dit blijkt wel uit diverse onderzoeken die in de afgelopen twintig jaar zijn gedaan naar de kwaliteit van deze knoflook- dragees. Eén van de studies gaf het vol gende opmerkelijke resultaat: na twee jaar knoflook te hebben gebruikt, kan men op 75-jarige leeftijd nog de aderen van een 60-jarige hebben. Natuurlijk is zo'n knoflookpreparaat geen garantie dat men gezond zal blij ven. Wel helpt de knoflook het lichaam bij het op peil houden van gezonde bloedvaten. Hoewel de schaatsen tot nu toe nog in het vet kunnen blijven, is het toch winter en in meer dan een miljoen huizen wordt weer regel matig een vuur gestookt in de open haard of houtka chel. De vlammen en het geknetter van brandend hout brengen warmte en vooral sfeer in huis. Maar het stoken kan ook overlast opleveren voor de gezond heid en voor het milieu. Door verstandig te stoken kunnen veel problemen worden voorkomen. De beste brandstof voor het houtvuur is onbehandeld, droog hout. Scheuren en een loszitten de schors geven aan dat het hout goed droog is. Het heeft dan, in de vorm van kleiner gehakte stukken, minstens anderhalfjaar gekloofd onder een afdak gele gen. Dit hout geeft de meeste warmte en de minste milieu- en gezondheidsproblemen. Kant en-klare houtbriketten zijn even eens een goede keuze. Behan deld hout. zoals geïmpregneerd, geverfd of gebeitst hout. is niet geschikt om te stoken, omdat daarbij zeer veel schadelijke stoffen vrijkomen. Verbrand om die reden ook geen afval, zoals plastic, oud papier, etensresten of textiel, in de open haard of houtkachel. Bij mistig of windstil weer trekt de schoorsteen slecht, waardoor de rook in en om het huis blijft hangen. Dat is slecht voor de gezondheid en kan bovendien overlast geven voor omwonenden. Stook daar om niet bij mistig of windstil weer. Om te garanderen dat de schoorsteen bij gunstige weer somstandigheden goed trekt, dient men de schoorsteen jaar lijks te laten vegen door een erkende schoorsteenveger. Zo wordt bovendien schoorsteen branden voorkomen. Wordt het tijdens het stoken een beetje te warm in huis? Ver minder dan niet de luchttoevoer om het vuur te temperen. Dan komen namelijk veel schadelijke stoffen vrij die zich in en om het huis verspreiden. Beter is het de warmte te reguleren door regel matig kleine hoeveelheden brandstof aan het vuur toe te voegen in plaats van grote hoe veelheden ineens. Als het ook dan te warm blijft, is het raad zaam een kachel met een kleiner vermogen te overwegen. Een vuuewaarbij weinig schade lijke stoffen vrijkomen, kan her kend worden aan de kleur van de schoorsteenrook en van de vlammen. Rook Controleer daarom eens de rook die uit de schoorsteen komt. Witte of kleurloze rook duidt op een goed vuur. Blauwe, grijze of zwarte rook betekent dat de ver branding slecht is. De vlammen moeten helder geel zijn en sta biel flakkeren. Oranje, onregel matige vlammen geven aan dat de verbranding niet optimaal is. Er kunnen dan schadelijke stof fen vrijkomen zoals koolmo noxide en roet. Vergroot bij donkere rook en/of oranje vlammen de luchttoevoer en controleer of het hout dat wordt gestookt droog genoeg is. Geen overlast Het opvolgen van deze tips loon de moeite: voor de eigen ge zondheid, voor het behoud van een goede relatie met de buren en voor het milieu. Zo'n tien pro cent van de Nederlandse bevol king heeft wel eens last van de rook uit open haarden en hout kachels, bijvoorbeeld omdat men benauwd wordt of omdat de geur van rook in de was trekt. Ook gezondheidsklachten, zoals irritatie van ogen, neus, keel en longen, komen voor. Zorg tijdens het stoken voor vol doende frisse lucht, zodat de concentraties van vrijkomende stoffen binnenshuis beperkt blij ven. De laatste jaren winnen gasge stookte haarden en kachels met imitatievuur aan populariteit. De voordelen zijn divers: deze toestellen zijn meestal goedko per in gebruik, stoten minder schadelijke stoffen uit en leiden dus tot minder klachten. En er is bijna geen verschil meer te zien tussen een vuur dat is gestookt met hout of met gas. Wie meer wil weten over dit onderwerp kan de brochure 'Kachels en open haarden' aan vragen bij het Distributiecen trum VROM, tel. 0900-8052 (40 cent per minuut) onder vermel ding van het distributienummer 14487. Bij de O is niet alleen de Oost- Groenlandse Husky te vinden, maar wordt ook uitgelegd wat een 'open' oog is. Bij de S komt niet alleen de spaniel ter sprake, maar zijn ook spreekwoorden en gezegden waar de hond in voor komt op een rijtje gezet. Kor tom: nieuwe editie van de Toepoels Hondenencyclopedie is zeer uitgebreid. In deze nieu we editie is in alle rasstandaards recente wijzigingen bijgewerkt, is er extra aandacht voor hon dengedrag en staat bij ieder ras een kleurenfoto waarop de belangrijkste kenmerken van het betreffende ras te herkennen zijn. Naast de uitvoerige be schrijvingen van rassen en ras kenmerken geeft de hondenen cyclopedie informatie over ge drag, voeding, verzorging, hon densporten. anatomie, ziekten, erfelijkheid en ga zo maar door. Een wetenschappelijk medewer ker van de Faculteit der Dier geneeskunde van de Universiteit Utrecht heeft zelfs de informatie over anatomie opnieuw onder de loep genomen en geheel her schreven. Dit naslagwerk is dan ook een must voor hondenlief hebbers en/of (aankomende) hondenbezitters. De Toepoels Hondenencyclopedie is in de boekhandel verkrijgbaar (fl. 95,- ISBN 90 230 1032 9) Uit internationaal onderzoek blijkt dat er in 1998 wereldwijd voor 13 mid euro is besteed aan biologisch voedsel. Voor het jaar 2000 verwachten de onderzoe kers dat consumptie van biolo gisch voedsel zal groeien tot 20 mld euro. Dit is een stijging van 54% in twee jaar. De EU is hier bij de grootste markt voor biolo gische producten met een omzet van 5 mld euro in 1998. De Verenigde Staten en Japan vol gen met respectievelijk 4 mld en 1 mld euro. De Verenigde Naties en de Wereld Handels Organisatie schatten de kansen voor biolo gisch voedsel hoog in. En dat geld niet alleen voor de rijkere delen van de wereld, maar met name ook voor boeren in ont wikkelingslanden. Een studie van prof. Eri^ Goewie toonde eind 1998 aan dat de wereldwij de omschakeling naar biologi sche landbouw in Europa leidt tot een productievermindering van 20%, waardoor er geen spra ke is meer van Europese land bouwoverschotten. In de VS zou grootschalige toepassing leiden tot 5% minder productie. Maar in derdewereldlanden blijkt door invoering van biologische land bouw de productie toe te nemen met 300%. Dit zijn goede ont wikkelingen voor lokale econo- miën in ontwikkelingslanden omdat zij beter in staat zullen zijn de eigen bevolking te voe den en daarnaast in staat zijn tot export. Voor dit laatste is het van groot belang dat ontwikkelings landen gecertificeerde produc ten op de westerse markten kun nen brengen. Het EKO-keur- merk biedt deze mogelijkheid. Het onlangs gepresenteerde Europese logo voor biologische producten zou deze mogelijk heid ook moeten bieden. Helaas is dit logo niet weggelegd voor biologische producten met in grediënten uit landen van buiten de EU. Waarschijnlijk gaat het hierbij niet om het stimuleren van lokale productie en con sumptie, maar om een sterk staaltje van protectionisme. Een bezoek aan Disneyland Paris is altijd al een feest, maar van 2 januari tot 31 maart is het helemaal raak: het verblijf en de toegang tot het park is kinderen van 3 tot en met 11 jaar dan namelijk gratis! Een kind in gezelschap van een betalende volwassene, krijgt een gra tis verblijfsarrangement op voorwaarde dat deze door de volwassene is gereserveerd en vooruit betaald. Een arrangement bestaat uit een hotelovernachting, bijbehorend ontbijt en entree tot het Themapark. Sommige activiteiten, die samen met het arrangement zijn geboekt, worden de kinderen ook gratis aangeboden, zoals Buffalo Bill's Wild West Show en een Disney Character ontbijt. Disneyland Paris pre senteert in de winter van 2000 een diversiteit aan hartverwarmend entertainment, waaronder de nieuwe ImagiNations Parade met zeven reusachtige wagens, die maar liefst elf meter hoog zijn en de ver broedering van de verschillende continenten uitbeelden. Voor meer informatie kan gratis gebeld worden met (0800) 0789. kwaliteit ZONNETUIN KWALITEIT 500 gram U heel kilo zoet en zonder pit heel kilo M UIT DE ZONNETUINKEUKEN In januari/februari starten onderstaande cursussen. U kunt zich nü inschrijven. Voor informatie en inschrijving fax 010 -290 10 80 Holland College Naaldwijk Holland College Maasland OPEN DAGEN OPEN DAGEN Holland College Dalton OPEN DAGEN Een dagelijkse fietstocht kan al adetverkalking voorkomen. Vw Zonnetuin Versspecialist woensdag as't/m"Sat"e?dag 29-" -2000 ZONNE TUIN Zonnetuin Harrie van Wijk Hof van Spaland 15A Schiedam telefoon 010 - 4710080 A - Contract Groep 1 CURSUS: LOCATIE(S): 1. AOV R'dam/Vlaardingen/Oud-Beijerland 2. Basiskennis Boekhouden (BKB) R'dam/Viaardingen 3. Praktijkdiploma Boekhouding (PDB) Vlaardingen 4. Moderne Bedrijfsadministratie (MBA) R'dam/Viaardingen 5. Staatspraktijkdiploma Boekhouden (SPD) R'dam 6. NIMA-A R'dam 7. Schrijf Goed en Modern Nederlands R'dam 8. First Certificate in English (Cambridge) R'dam 9. Basiskennis Computergebruik R'dam/Viaardingen/Oud-Beijerland 10. Microsoft Office Totaal R'dam/Vlaardingen/Oud-Beijerland 11. Word 97 R'dam/Viaardingen/Oud-Beijerland 12. Excel 97 R'dam/VIaardingen/Oud-Beijerland 13. Access 97 R'dam/Vlaardingen/Oud-Beijerland 14. Powerpoint 97 R'dam/Vlaardingen/Oud-Beijerland 15. Internet R'dam/Vlaardingen/Oud-Beijerland 16. PDI (module MG3-w) R'dam 17. AutoCAD (release 14) R'dam 18. Sociale Hygiëne/Cafébedrijf R'dam 19. Basiscursus Koken R'dam EXTRA; Examentrainingen PDB en MBA Vlaardingen I VRIJDAG 28 JANUARI 18.30 - 21.00 UUR ZATERDAG 29 JANUARI 10.00 -14.00 UUR I WOENSDAG 2 FEBRUARI 19.00 - 21.00 UUR ZATERDAG 5 FEBRUARI 10.00 -13.00 UUR Burg. Elsenweg 8 2671 DC Naaldwijk tel: 0174-620344 Commandeurskade 22 3155 AD Maasland tel: 010-5910499 Huis te Veldelaan 2 3155 SE Maasland tel: 010-5911304 I WOENSDAG 9 FEBRUARI 15.00- 19.00- H. van Naaldwijkstraat 2 2671 BC Naaldwijk tel: 0174-624710

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 7