De Nieuwbouw- hypotheek van GeldXpert financiert niet alleen uw huis. GELDRi^XPERT Lichaamsbeweging blijkt effect te hebben op ontstaan van borstkanker Tijdelijke baan kan voor fiscaal voordeel zorgen Berlijnse kinderen zijn op zoek naar aai over de bol Nieuw certificaat moet spelen iets veiliger maken isÉsaiïkM*wm 'Vakbond' voor huisdierbezitters m Wie zegt dat werk in ICT saai is? Definitieve aanslag of een voorlopige? Onder de naam Platform Verant woord Huisdierbezit (PVH) is per 1 november 1999 een vak bond voor huisdierbezitters van start gegaan. Voorlichting over het verantwoord houden van huisdieren en lobbyend voor het mogen houden van bepaalde soorten huisdieren vormen de voornaamste doelstellingen. De initiatiefnemer voor het Plat form is de Stichting voor Gezel schapsdieren, die al jaren een overlegorgaan vormde tussen betrokkenen rond het huisdier. Aanleiding voor de oprichting van de vakbond voor de huis- dierbezitter vormen de plannen voor een nieuwe wetgeving, waarin veel huisdieren simpel weg verboden zullen worden. Daarom is het naar de mening van het platform nodig dat ook de stem van huisdierhoudend Nederland doorklinkt in 'poli tiek Den Haag'. Daarnaast wil het PVH de minder deskundige huisdierbezitters actief gaan voorlichten over hoe dieren ver antwoord gehouden kunnen worden. Een internetsite en een helpdesk zullen hiervoor worden opgezet. Na de file direct een vers crois- santje en een jus d'orange Voor de werknemers van Computer Associates staat voor wie vroeg van huis is vertrokken een ont bijtje klaar. Origin meet na elke werkdag de stemming onder de medewerkers om zo het leukste bedrijf te worden. De betere werkgevers in de in formatie- en communicatietech nologie hebben zich voor de vierde maal verzameld in 'De beste ICT-bedrijven om voor te werken', een uitgave van Stich ting Onderzoek Beste Bedrijven. Uitgebreid onderzoek, zo'n 200 interviews en selectie aan de hand van vijf criteria hebben ervoor gezorgd dat het boek een interessante kijk in de (werk) keuken biedt van de belangrijk ste ICT-bedrijven. De auteur Henk Mulder is mede q oprichter van het businessmaga- zine Quote. Hij schreef al eerder de bestseller 'De 49 beste bedrij ven om voor te werken in Ne derland' en de boeken '99 Mar kante Ondernemers' en 'De bes te bedrijven van de toekomst'. 'De beste ICT-bedrijven om voor te werken' is verkrijgbaar in de betere boekhandel en kost fl. 25,-. Veel mensen bellen naar de Belasting Telefoon met vra gen over bepaalde onderde len uit de aangifte. De Be lastingdienst heeft een aan tal van deze zogeheten 'fiscale aandachtspunten' op een rijtje gezet. Op de Internetsite van de Belas tingdienst is over de verschillen de onderwerpen informatie vin den. Erven, geld lenen of schenken; allemaal zaken die in ieders le ven wel eens voorkomen. En die fiscale gevolgen kunnen hebben. Schenkingsgelden zijn aftrek baar, maar er is een drempel om voor teruggave in aanmerking te komen en een maximum bedrag wat voor deze aftrek in aanmer king komt. Zo zijn bijvoorbeeld giften aan goede doelen, onder bepaalde voorwaarden, aftrek baar. In dit geval gaat het om geld dat aan instellingen wordt geschonken. Men kan natuurlijk ook schenken aan familie of ge woon aan iemand die men leuk vindt om te voorkomen dat erf genamen later veel successie recht moeten betalen. In dat geval moet de verkrijger schen kingsrecht betalen. Meer infor matie is terug te vinden in de brochure 'Belasting en schen king 2000'. De betaalde premies om het WAO-gat te dichten kunnen af trekbaar zijn, tenzij de werkge ver deze kosten al bij de inhou ding van de loonbelasting op het salaris verrekent. Dit kan men zelf controleren op het loon- of salarisstrookje of navragen bij de werkgever. Meer informatie over de aftrek van betaalde premies is te lezen in de gratis folder 'Pre mies voor Lijfrenteverzekerin gen'. Studiekosten, zoals les- en cur susgeld en boeken, kunnen bij voorbeeld aftrekbaar zijn als bui tengewone lasten als ze gemaakt worden om hogerop te komen. Niet alle kosten zijn aftrekbaar. Er geldt ook een drempel: alleen het deel van de uitgaven dat bo ven de drempel uitkomt is aftrek baar. Wie de genoemde kosten maakt om bij te blijven kan de kosten - onder voorwaarden - als beroepskosten aanmerken. Raad pleeg voor meer informatie www.belastingdienst.nl. of bel de gratis Belasting Telefoon voor particulieren: 0800-0543 of 0800-TAXLIJN. Als één van beiden geen of een laag inkomen heeft, kan men mogelijk belasting terugkrijgen als men samenwoont. Dit heeft te maken met het belastingvrije bedrag (de basisaftrek van fl. 8380,- waar elke belastingplich tige recht op heeft). De partner zonder inkomen of met een inko men lager dan fl. 8380,-, kan zijn/haar basisaftrek overdragen aan de partner. De te veel inge houden loonbelasting kan men op twee manieren terugkrijgen: degene met het hoogste inkomen vraagt om een voorlopige terug gaaf in maandelijkse termijnen, of men krijgt aan het einde van het jaar via de aangifte inkom stenbelasting de teveel betaalde loonbelasting terug. Samenwo nen kan ook gevolgen hebben voor bijvoorbeeld fiscale aspec ten rond de eigen woning, de ziektekosten en de studiekosten. Voor meer informatie: kijk op www.belastingdienst of bel de gratis Belasting Telefoon voor particulieren: 0800-0543 of 0800-TAXLIJN. Wie in een auto van de zaak rijdt en meer dan 1000 kilometer privé aflegt, krijgt te maken met een fiscale bijtelling over het privé-gebruik van de auto. Over dit privé-voor- deel dient belasting betaald te worden. De hoogte van het privé- voordeel is afhankelijk van de afstand tussen huis en werk en van de cataloguswaarde van de auto. Men is verplicht na afloop van het jaar het privé-voordeel op te geven aan de Belasting dienst en moet dus aangifte inkomstenbelasting doen. Meer informatie in de folder 'Als u gaat rijden in een auto van de zaak' van de Belastingdienst. Spaarrekening kind Ouders worden belast voor de rente op de spaarrekening van een kind, maar er geldt een vrij stelling van vijfhonderd gulden per kind. Men komt voor een aanvullende rentevrijstelling in aanmerking, als de spaarreke ning op naam staat van uw (min derjarige) kind. Meer informatie over rentevrijstellingen is te vin den in de Toelichting bij het aan giftebiljet en in de gratis brochu re 'Rente en rentevrijstelling'. Bovengenoemde brochures zijn gratis te bestellen bij de Belas tingdienst Bestellijn. De Belas tingdienst Bestellijn is 24 uur per dag, zeven dagen in de week gra tis bereikbaar op nummer 0800- 0043. Normaal gesproken zijn de bestelde brochures binnen twee of drie werkdagen in huis. Veel mensen hebben maar één keer per jaar te maken met de Belastingdienst, voornamelijk in de aangiftetijd. Velen zijn daar door niet altijd even goed op de hoogte van de procedure na de aangifte. Zoals de schriftelijke correspondentie van de Belas tingdienst die op de aangifte volgt, waarin wordt gemeld hoe het met de status van de aanslag is gesteld. Zo ontvangen belastingplichti gen die voor 1 april aangifte doen, voor 1 juli 2000 bericht van de Belastingdienst. Dit is of wel een voorlopige ofwel een definitieve aanslag, afhankelijk van de snelheid waarmee de Be lastingdienst de aangiften ver werkt. Uit onderzoek van de Belasting dienst blijkt dat veel belasting plichtigen niet altijd het verschil weten tussen een voorlopige en een definitieve aanslag. Toch is dat niet zo moeilijk. Aan de envelop is het niet af te leiden, het antwoord is op de brief zelf te vinden. Als er namelijk alleen aanslag boven aan de brief staat, heeft men een definitieve aan slag ontvangen. Staat er voorlo pige aanslag of voorlopige te ruggaaf, dan heeft men te maken met een voorlopige beslissing van de Belastingdienst. De Be lastingdienst is dan nog bezig met de verwerking van de aan geleverde gegevens. Houd er dus rekening mee dat er in dat geval in een later stadium nog een definitieve aanslag volgt. Of en hoeveel geld men moet bijbetalen of terugkrijgt, is te lezen in de berekeningskolom men aan de rechterzijde van de voorlopige of definitieve aan slag. Bovenaan staat het door de Belastingdienst vastgestelde be lastbare inkomen, verminderd met de betaalde of verwachte (loon)belasting. Afhankelijk van de hoogte van de bedragen levert dit uiteindelijk een teruggave, een nihilaanslag (men ontvangt noch betaalt iets) of een bijbet aling op. Tegen een opgelegde aanslag kan bezwaar gemaakt worden. DE NIEUWBOUWHYPOTHEEK: geen dubbele lasten tijdens de bouw extra krediet voor afbouw en inrichting laagste rente verschillende hypotheekvormen en -combinaties Gratis vervolgadvies bij verandering van leef- en woonomstandigheden. Hof van Spaland 60, Schiedam. Tel.: 010 - 2 733 733. Uit een onderzoek van het Ne derlands Kanker Instituut/Antoni van Leeuwenhoek ziekenhuis (NKI/AvL) blijkt dat vrouwen die aan sport hebben gedaan een 30% lager risico op borstkanker hebben vergeleken met vrouwen die nooit een sport hebben beoe fend. Het beschermende effect van lichaamsbeweging kwam duidelijker naar voren naarmate vrouwen slanker waren. Verder werd er zowel een verlaagd risi co gevonden bij vrouwen die voor hun twintigste hadden ge sport als bij vrouwen die pas later met sporten waren begon nen. De leeftijd waarop de vrou wen gesport hebben, lijkt er dus minder toe te doen. Voor het Nederlandse patiënt controle onderzoek werden 918 patiënten met borstkanker (2054 jaar) en evenveel vrouwen zon der borstkanker thuis geïnter viewd. De leefgewoonten van el ke patiënt werden vergeleken met die van een gezonde vrouw van dezelfde leeftijd en woon achtig in dezelfde regio. De con trolegroep vormde een willekeu rige steekproef uit de bevolking. In de vraaggesprekken werd in formatie verzameld over lichaamsbeweging gedurende het hele leven. Vrouwen gaven aan gedurende welke periode van hun leven zij aan sport had den gedaan, welke sport dat was en hoe vaak per week zij deze beoefenden. Ook in andere landen is onder zoek naar het effect van lichaamsbeweging op het ont staan van borstkanker uitge voerd. In de meerderheid van de studies is een beschermend ef fect van lichamelijke activiteit op de kans op borstkanker ge vonden. De studie van het NKI/ AvL, het eerste Nederlandse on derzoek op dit gebied, voegt daar een nieuw bewijs aan toe. Bijzonder aan deze studie is dat de onderzoekers het effect van lichaamsbeweging in verschil lende perioden van het leven hebben bestudeerd. Een gebrek aan lichaamsbewe ging is een risicofactor voor borstkanker die in principe te veranderen is. Voor andere facto ren die met de kans op borstkan ker samenhangen, zoals kinder loosheid en een late leeftijd bij het krijgen van het eerste kind, is dit veel moeilijker. Onderzoekster J. Verloop: 'Lichaamsbeweging is ook goed voor het voorkomen van andere chronische ziekten als hart en vaatziekten, dikke darmkanker en botontkalking. Daarom on derstrepen onze resultaten ten aanzien van borstkanker het be lang van de nu lopende campag ne 'Nederland in Beweging'. De resultaten van het onderzoek zijn gepubliceerd in 'Journal of the National Cancer Institute' van 19 januari 2000. Uit blijkt dat vrouwen die aan sport hebben gedaan een 30% lager risico op borstkanker heb ben dan nietsporters. Jongeren onder de 28 jaar die vorig jaar tijdelijk hebben gewerkt, kunnen in sommige gevallen teveel betaalde loonbelasting terug vragen. Dat kan met het papieren Tj-biljet dat speciaal voor jon geren is bestemd. Maar het is nu ook mogelijk om het Tj-biljet van Internet te downloaden. Wie een tijdelijke baan heeft, betaalt soms teveel belasting. Dit komt omdat de berekening van de loonbelasting en premieheffing gebaseerd is op een heel jaar, terwijl er maar een deel van het jaar gewerkt is. Naar verhouding wordt er dus teveel loonbelasting betaald. Daarnaast kan een werkgever niet met alle persoonlijke omstandigheden rekening houden wat fiscale gevolgen kan heb ben. Jongeren tot 28 jaar kunnen teveel betaalde loonbelasting via het papieren Tj-biljet terugvragen. Teruggave is mogelijk vanaf fl. 27,-. Het Tj-biljet is gratis aan te vragen bij de Belastingdienst Bestellijn: 0800-0043, zeven dagen per week, 24 uur per dag. Bezitters van een pc vinden het misschien makkelijker om de elektronische versie van het Tj -biljet te downloaden vanaf de spe ciale jongerensite van de Belastingdienst: www.belasting- dienst.nl./jongeren. Dan wordt de teruggave met een paar klikken van de muis geregeld. Wie direct wil weten of men voor teruggave in aanmerking komt en op welk bedrag men eventueel recht heeft, kan ook op deze site terecht of kan bellen met de Belastingdienst, 0800-0543 (7 dagen per week, 24 uur per dag). In beide gevallen rekent de computer uit óf en zoja, hoeveel er terug te verwachten is. Verzamel van tevoren wel alle gegevens die hiervoor nodig zijn, zoals de jaar opgave van de werkgever, Studiefinanciering of de Sociale Dienst. Ouder dan 27 jaar en het vermoeden dat er teveel loonbelasting is betaald? Maak dan gebruik van het T-biljet. En dat kan nu ook per computer, want het T-biljet en de Toelichting zijn nu ook op dis kette beschikbaar. Dit bespaart tijd en het gebruik is eenvoudig. De diskette is zonder kosten telefonisch aan te vragen via de gra tis Belastingdienst Bestellijn: 0800-0043. Evenals bij jongeren tot 28 jaar is teruggave mogelijk vanaf fl. 27,- teveel betaalde belas ting. Stichting Pac Christi Kinderhulp zoekt ook dit jaar weer gastou ders om kansarme Berlijnse kin deren ongeveer drie weken een fijne vakantie in een gewoon Nederlands gezin te bezorgen. Het gaat om meisjes en jongens in de leeftijd van ongeveer zes tot vijftien jaar. Soms is het een kind uit een kindertehuis, een andere keer weer een kind dat zijn vertier moet zoeken op een mistroostige binnenplaats van een 'huurkazerne', waarvan er zoveel zijn in Berlijn. Vaak zijn het ook kinderen uit Éénoudergezinnen. Veel van deze kinderen is het normale gezinsleven vreemd en zouden in Nederland 'sleutelkinderen' genoemd worden. Het gaat, kort om, om kinderen die het moei lijk hebben. Al 35 jaar ondervinden duizen den Nederlandse gezinnen wat voor een Berlijns kind drie weken vakantie bij hen thuis kan betekenen, Als een ander mens, bewuster, sterker, gaat het terug. Kan de situatie beter aan. Bevalt het beide 'partijen', dan bestaat de mogelijkheid het kind vol gend jaar terug te laten komen. Het is de bedoeling dat het kind in het gezin wordt opgenomen. Geef het de gezelligheid en de warmte die het in Berlijn tekort komt. Maar verwen het niet. Leer de regels zoals die in het gezin gelden. Een standje mag best op z'n tijd, maar een aai over de bol of een knuffel hoort er zeker bij. En bij eventuele problemen kan er altijd teruggevallen worden op de medewerker van Pax Christi Kinderhulp. Wie in de periode van 23 juli tot en met 12 augustus huis en hart wil openstellen voor één van deze kinderen, kan contact opne men met familie Sörensen, tel. (010) 4511057 of familie Peters (0180) 317643. I 'Ec* HMI Ouders, (overheids)instanties en recreatieondernemers kunnen kin deren met een geruster hart op een speeltoestel laten, want de Stichting Keuringsbureau Hout (SKH) introduceerde onlangs een KOMO-procescertificaat voor houten, metalen en kunststof speeltoe stellen op plekken als speel- en dierentuinen, campings en gemeen telijke parken. SKH heeft met dit certificaat de primeur in handen. Om in aanmerking te komen voor dit certificaat moet aan een aantal eisen voldaan worden. Er zijn vier procescertificaten te 'verdienen'; voor de wijze van plaat sing van de toestellen, voor de aanleg van de ondergrond, voor alle processen die te maken hebben met inspecties van toestellen en voor de onderhoudsprocessen van speeltoestellen. Een speeltoestel kan voor elk van deze vier onderdelen apart een KOMO-procescertificaat krijgen of één certificaat voor de vier onderdelen samen. Drie maal per jaar zullen er steekproeven gehouden worden en eens per jaar wordt de certificatie van de certificatiehouder doorgelicht. Er wordt dan gecontroleerd op het onderhoudsproces en de bodem. Hierbij wordt onder andere bekeken of het logboek (verplicht bij elk speeltoestel) up-to-date is. In dit logboek worden de uitgevoerde con troles en de verplichte jaarlijkse inspecties bijgehouden en tevens geeft het logboek een compleet beeld van alle onderhoudswerkzaam heden en van eventuele ongevallen die er met het betreffende speel toestel zijn voorgevallen. Wie zeker wil weten dat de betreffende speeltoestellen zo veilig mogelijk zijn, doet er dus goed aan om te checken naar dit KOMO- certificaat. Maar zelfs voor het meest veilige toestel geldt dat een ongeluk in een klein hoekje zit, dus het blijft uiteraard altijd raad zaam om het spelende kind in de gaten te houden. WOENSDAG 2 FEBRUARI 2000 5-453 Belastingdienst zet enkele fiscale aandachtspunten duidelijk op rij Studiekosten kunnen aftrekbaar zijn als buitengewone lasten als ze gemaakt worden om hogerop te komen. Foto: ARCHIEF U overweegt de aanschaf van een nieuwbouw huis? Kom dan beslist eens bij ons langs. Als onaf hankelijk adviseur zorgen we namelijk niet alleen voor de meest voordelige hypotheek, maar vooral voor één die ruimte laat voor andere zaken die bij nieuwbouw om de hoek komen kijken. Zo'n advies geven we u gratis. Vervat in een hypotheek rapport waarin we u een helder beeld geven van uw totale financiële plaatje. Op korte én op lange termijn. Dus kom eens langs..., voor onze Nieuwbouwhypotheek bijvoorbeeld. O HYPOTHEEKADVIES DAT UITGAAT VAN UW TOEKOMST Of bezoek onze internetsite: www.geldxpert.nl Foto: LEUNIS VERLINDE ij PI pp:;:p: 1'- i$fc' I

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 17