IN KRANT Een verdwaalde lentedag 15?° AOV op de bres voor poffertjeskraam 'Lot' loods Grote controle Hoekse Lijn F! IftMt Gebr. de Block VARKENSSCHNITZEL BLOEMKOOL www.hicspaland.nl Raad akkoord met onderzoek nieuwbouw museum O 49 010-4706400 Laatste slachtoffers gifdamp ontslagen PAUL BERG Met slok teveel op achter 't stuur Subsidieverhoging gedestilleerd museum tot twee jaar beperkt Kwaliteit en winkelsfeer, geven net iets meer 4. WOENSDAG 9 FEBRUARI 2000, JAARGANG 52 Nr. 6 VERSCHIJNT IN DE GEMEENTE SCHIEDAM kijk voor ons actuele woningaanbod op onze internet-site; TOTALE OPLAGE: Voorlichtings avond over dementie REGIO - De NS. Spoorweg politie en politie Rotterdam Rijnmond hebben vrijdag en zaterdag een grootscheepse con trole ge-houden op het traject Rot-terdam - Hoek van Holland. Vrijdag werden 31 treinen met in totaal 1800 reizigers gecon troleerd. Er werden zestien bekeuringen uitgeschreven aan reizigers die geen plaatsbewijs konden tonen. De controleurs toonden zich coulant voor reizi gers die in Maassluis waren ingestapt, omdat op het station de kaartautomaten defect waren. Zaterdagavond waren de contro leurs in 21 treinen op de Hoekse Lijn actief. Daarbij werden 1400 reizigers gecon-troleerd en zeven bekeuringen uitgeschre ven voor het rijden zonder kaart je. Een tiental reizigers kreeg een waarschuwing voor onbe hoorlijk gedrag. De reizigers werden door de omroepinstalla ties vooraf op de hoogte gesteld van de actie Hoekse Lijn Veilig. In de treinen werd met veel rei zigers gesproken over de onvei ligheid op of langs de Hoekse Lijn. Problemen deden zich in de gecontroleerde treinen niet of nauwelijks voor. SCHIEDAM - Tien dagen na het incident met vrijgekomen chloor- en zoutzuurdampen in Zwembad Zuid zijn vrijdag ook de laatste twee slachtoffers uit het ziekenhuis ontslagen. Het gaat om een 21-jarige medewer ker van het zwembad en een 35- jarige 'hulpmoeder'. Beiden moeten thuis nog wel enige tijd rust houden. Het incident deed zich voor op dinsdag 25 januari. Op het moment dat de gassen vrijkwamen, moesten enkele tientallen leerlingen van basis school De Gorzen worden geë vacueerd. Het zwembad werd twee dagen gesloten. De arbeidsinspectie denkt op korte termijn met de conclusies over de toedracht van het voorval naar buiten te kunnen komen, waarbij overtredingen op de vei ligheidsregels niet worden uitge sloten. De kans bestaat dat ondanks het strenge protocol vloeistof uit een verkeerde jerrycan aan het zwembadwater is toegevoegd waardoor in het zwembad de gif tige dampen konden vrijkomen. o p T IC I E N Dineke Berg over... service en garantie: Voor het eerst in dit millennium deed de zon werkelijk van zich spreken. Het leek zaterdag alsof de lente van het jaar 2000 was aangebroken. Be-zoekers van de Scfaiedamse binnenstad genoten opzichtig van deze zeldzame luxe. Ze nestelden zich op inderhaast opgestelde terrassen. En hoewel het niet zo ontzettend warm was, trok een enkele stoutmoedige zelfs zijn jas er maar bij uit (foto). Was deze verdwaalde voorjaarsdag een cadeautje van de weergoden, een blijk van mededogen met de slachtoffers van de griep- golven die de afgelopen maanden het land teisterden? De wondermooie zaterdag was door de weer- deskundigen voorspeld, evenals de onvermij delijke terugkeer van de winter een dag later. Nog steeds schijnt het 'warm voor de tijd van het jaar te zijn*. Maar wat koop je ervoor, als je door de miezerregen loopt en de gure wind je tegemoetkomt? We moeten voorlopig nog even teren op de herinnering aan deze lentedag. Voor het offi ciële begin van het vooijaar moeten we nog zo'n anderhalve maand wachten. SCHIEDAM - De politie van het district Schiedam heeft zondag drie automobilisten betrapt op het rijden onder invloed. Een 58-jarige Schiedammer, die op de Schiedamseweg werd aange houden, moest zijn rijbewijs inleveren omdat hij met een alcoholpromillage van meer dan 2,51 achter het stuur was gekropen. Ook een 27-jarige Rotterdammer die op de rijksweg A4 tegel met een promillage van 1,52 tegen de lamp liep, moest zijn rijbe wijs afgeven. Omdat de man dit weigerde werd zijn auto onder toezicht gesteld. Een 34-jarige Rotterdammer kreeg proces verbaal nadat hij in de Graafstroomstraat was aangehouden met een promillage van 0,60 in zijn bloed. De drie automobilis ten moeten binnenkort voor de politierechter verschijnen. Theo H.B. Schoenmakers SCHIEDAM - De gemeen teraad is maandagavond akkoord gegaan met een onderzoek naar de moge lijkheden van nieuwbouw voor het Stedelijk Museum. Er is een budget van twee ton beschikbaar. Het onderzoek duurt naar ver wachting drie jaar. Hierdoor is vast komen te staan dat het stedelijk op termijn de Hoogstraat zal verlaten. CDA, SP en GroenLinks wensen dat de huidige locatie niet nu al wordt afgeschreven en stemden tegen het voorstel. De raad onderschrijft de conclu sies van onderzoeksbureau Berenschot. Het beleid van het museum moet radicaal om. De belangrijke collectie moderne kunst moet permanent worden geëxposeerd. Hiervoor is het nieuwe concept van een 'cen trum voor moderne kunst' voor gesteld. Veelzijdig, laagdrempe lig en interactief. Kunstklassen, nog maar recent uit het museum verbannen, moeten juist meer mensen over de drempel helpen. De komende jaren laat de gemeente onderzoeken of dit haalbaar is.Voor een meerder heid van de raad staat vast, dat dit centrum voor moderne kunst niet in het huidige pand kan wor den gevestigd, al betreuren velen het vertrek. Volgens de SP is er in Schiedam geen betere locatie voor het museum denkbaar dan de huidige. Het voormalige St. Jacobs Gasthuis aan de Hoogstraat wordt echter onge schikt als museumpand. Het CDA tracht vergeefs aan het ver trek uit het monumentale pand de voorwaarde te verbinden, dat er eerst een nieuwe bestemming moet worden gevonden. Naar het voorbeeld van de Korenbeurs bestaat het schrik beeld van een jarenlang leeg stand pand dat hoge kosten voor de gemeente met zich mee brengt. Achterstallig onderhoud aan voornamelijk het dak beloopt een bedrag van naar schatting 5 miljoen gulden. Wethouder Hafkamp (VVD, cul tuur) houdt vast aan een nieuwe locatie in het centrum, en ver wacht dat daar geen bestaande panden beschikbaar zijn of zul len komen om het centrum te huisvesten. Judith Boertjes (GroenLinks): 'Die zijn allemaal al vergeven, of beter gezegd weggegeven.' Gezocht wordt naar een gezamenlijke depot ruimte voor de vier Schiedamse musea: het stedelijk, gedistil leerd museum, coöperatiemuse um en malend molenmuseum. Pakhuis Splitsing van de collectie moderne kunst en de lokale his torische collectie wordt breed onderschreven, maar een 'pak huis' waar die laatste nooit meer uitkomt is velen een schrikbeeld. Bij het inventariseren en beheren van de collectie wil de Histo rische Vereniging een rol spelen. Trudy van den Akker-de Jager (D66) stelt voor een deel van de historische collectie wisselend tentoon te stellen in de nissen van de foyer van het theater. Volgens wethouder Hafkamp laten de voorwaarden die archi tect Hans Ruijssenaars aan het gebruik van het pand heeft gesteld dit echter niet toe. Bovendien vreest hij problemen met de beveiliging. De instem ming van de raad met het rap port Berenschot betekent niet dat de nieuwbouw van het muse um er komt. 'We besluiten tot een onderzoek, niks meer of minder', aldus VVD-fractie- voorzitter Will van Wijk, die eer der nog verraste met het voorstel het centrum voor moderne kunst in de leegstaande Opstandings- kerk te vestigen. De kerk ligt echter buiten het centrum en is daarom voor zijn partijgenoot Hafkamp onbespreekbaar. Er wordt twee ton beschikbaar gesteld voor een onderzoek naar de mogelijkheden gedurende de komende drie jaar. Velen meen den dat het sneller moest kun nen. Voorzitter Nico van der Windt van de vereniging vrien den van het museum was de eer ste die het uitsprak, maar het werd vervolgens door raadsle den beaamd: het museum en zijn vrienden willen een definitieve beslissing afdwingen voor de volgende raadsverkiezingen. Over drie jaar zit er een andere raad en een ander college. Dan bestaat het risico dat zich een andere meerderheid aftekent. Henk Metaal (Gemeentebelan gen): 'We moeten voorkomen dat een besluit wordt uitgesteld tot na deze periode'. Eerder al constateerde Bert Kaptein (CDA) 'een groot draagvlak. Benut dat, en ga onmiddellijk afspraken maken om aan de gang te gaan.' Yorick Haan (SP) meent dat de plannen te pretenti eus en te prestigieus zijn, en de Schiedamse schaal ontstijgen. De kosten van nieuwbouw wor den geraamd op 20 miljoen, een onderbouwing van dit bedrag ontbreekt echter. Volgens ver schillende fracties zal het dubbe le nodig zijn. Het onderzoek moet gedetailleerd worden becij ferd. Bovendien wordt een sub stantieel bedrag niet door de gemeente zelf betaald, het moet van derden komen. Ook daar wordt de komende jaren onder zoek naar verricht. Eerder stelde het VSB-fonds voor een gezamenlijk museum voor Schiedam en Vlaardingen te stichten. Men was bereid daaraan een groot bedrag bij te dragen. Hafkamp meldde maan dagavond in de raad dat al snel was gebleken dat de buurge meente daarvoor geen belang stelling heeft. Vlaardings AOV- gemeenteraadslid Wim van der Klink, op de publieke tribune aanwezig, wist het echter zeker: 'gesprekken daarover hebben nooit plaatsgevonden'. SCHIEDAM - "U hangt het zwaard van Damocles boven het museum." Zo betitelde VVD-wethouder van cultuur Hafkamp de motie van PvdA-fractie- voorzitter Menno Siljee om de subsidieverhoging van 100.000 gulden voor het Gedestilleerd Museum te beperken tot twee jaar. In 2002 zou dan bekeken moeten worden of extra financiële steun van de gemeente nog langer nodig is. De motie werd met steun van het CDA, SP en AOV aange nomen. Siljee wees erop, dat de raad nog maar kort geleden de jaarlijkse bijdrage aan de Gekroonde Brandersketel met een ton heeft verhoogd. "Nu vraagt men weer structureel een ton per jaar extra. zonder dat zich nieuwe ontwikkelingen hebben voorgedaan." Door het stellen van een einddatum wil hij het museum een impuls geven de exploita tie te verbeteren. Besparingsmogelijkheden ziet hij onder andere in een betere samenwerking van de ondersteunende diensten. Hafkamp denkt echter dat het museum op deze manier in zijn groeimoge lijkheden wordt beperkt. Volgens de wethouder is het geld hard nodig om de doelen die het museum zichzelf heeft gesteld te kunnen bereiken. Indien zou blijken dat daaraan niet wordt voldaan, kan volgens Hafkamp de subsidie later zonodig worden beëindigd. "Dat is pas een zwaard van Damocles", meende Siljee. kilo 24.90 per stuk 3.99 Geldig met bonuskaart A.H. - Gall Gall - Etos Blockshop - Retourette Groenelaan, Schiedam Door: Theo H.B. Schoenmakers AOV-raadslid Catelijne Raaphorst-de Groot stelde maandagavond tijdens de raadsvergadering het lot van poffertjeskraam 'Lot' op het Land van Belofte aan de orde. Zij meent dat Willy en Ed van den Broek, het echtpaar dat deze onderneming drijft, door de femeente niet fair worden behandeld. Het echtpaar eeft de gemeente schriftelijk laten weten naarstig op zoek te zijn naar mogelijkheden tot demontage, trans port en opslag. Dat is allemaal niet zo gemakkelijk. Namens de gemeente schrijft een advocaat echter dat men omgaand moet laten weten dat de kraam is verd wenen. 'Onmogelijk', zeggen de ondernemers. 'Onnodig', zegt Raaphorst, 'er wordt pas na de zomer met de voorbereiding voor de bouw op het Land van Belofte begonnen. De gemeente heeft geen enkel spoedeisend belang bij de ontrui ming en de harde opstelling tegenover deze goedwillende onder nemers is dan ook onbegrijpelijk'. Om de ontruiming toch af te dwingen legde de advocaat een dwangsom van 500 gulden per dag op. De gemeente beroept zich op het huurcontract waarin is vastge legd dat de kraam moet verdwijnen zodra de gemeente dat ver langt. Zonder opgave van redenen. Volgens Raaphorst is het niet nodig het contract zo rigide uit te voeren. Zij vraagt het college de dreigementen met gerechtelijke acties niet uit te voeren en mee te werken aan verplaatsing. Het AOV meent dat door het harde optreden tegen Ed en Willy van den Broek een negatief vestigingsklimaat in de binnenstad dreigt te ontstaan. Raaphorst suggereert zelfs dat sprake is van 'onwil om een fatsoenlijke ontruiming toe te staan'. Ed en Willy van den Broek melden dat er in heel Nederland slechts vier bedrijven zijn die een dergelijk transport aankunnen. Geen daar van heeft op korte termijn capaciteit. De Van den Broeks hebben de gemeente al begin januari van deze problemen op de hoogte gesteld. Lange tijd vernamen ze niets, tot eind vorige week de advocaat van de gemeente onmid dellijke ontruiming eiste en een dwangsom van vijfhonderd gul den per dag vorderde. Dat is intussen opgelopen tot meer dan tienduizend gulden. Willy en Ed stellen vast dat daar niet tegen op te bakken valt. Een portie poffertjes kost bij hen tl. 4,50. Inmiddels is het AOV een handtekeningenactie begonnen om de gemeente alsnog te bewegen mee te werken aan een verplaatsing van poffertjeskraam 'Lot' naar een andere locatie in de Schiedamse binnenstad. Daarover zouden in een eerder stadium door de gemeente toezeggingen zijn gedaan. De eerste twee dagen, zondag en maandag, werden al enkele honderden steun betuigingen verzameld. Het college beantwoordde de kritische vragen van Catelijne Raaphorst nog niet. Men wil eerst het dos sier bestuderen. Wethouder Hafkamp stelde wel, in tegenstelling tot hetgeen Raaphorst veronderstelt, uiterst zorgvuldig en cou lant met de ondernemers te zijn omgegaan. Alhoewel tweederde van de Nederlanders wel iemand met een handicap kent, is de kennis over gehandicapten zeer be perkt. Een gehandicapte als buur wordt geaccepteerd, maar veel mensen komen gehandicapten liever niet tegen op het werk, tij dens het winkelen of bij de sportvereniging. Met name men sen met een verstandelijke han dicap geven een ongemakkelijk gevoel. Dat blijkt uit een onder zoek onder vijfhonderd Neder landers, uitgevoerd in opdracht van de Vereniging Gehandi captenzorg Nederland (VGN) en de Federatie van Ouderve renigingen (FvO). Reden voor genoemde organisa ties een meeijarige campagne te starten, die vooral duidelijk moet maken dat mensen met een handicap gewoon mee willen doen. De actie 'Wij doen mee' bestaat uit een groot aantal landelijke en regionale activiteiten, onder steund door advertenties, bijeen komsten en vervolgonderzoek. Zo gaan 'vliegende brigades' het land in om op straat gesprekken te voeren over de maatschappe lijke deelname van mensen met een handicap en worden niet- gehandicapten uitgenodigd in de huid van een gehandicapte te stappen. In een grote parade laten mensen met en zonder han dicap zich zien aan de bevol king. HNS Nieuwe ■^Stadsblad ACTIE 'ZUINIG STOKEN' Kijkt u elders ifi het blad voor de streef- verbruikefi! DAT IS DUIDELIJK "Wij garanderen optimaal zicht met multifocale glazen. Maar bent u niet tevreden, dan bieden wij u een gratis alternatief." Mgr. Nolenslaan 418 3119 EL Schiedam tel. (010) 4735384 Twee ton beschikbaar voor studie 'centrum voor moderne kunst' Het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat Gebr. de Block

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 1