Tweede Kamer twijfelt aan plannen A4 van Netelenbos Wie de zorg voor een dementerende lang vol wil houden, moet zelf om hulp vragen Voorronde Voorleesdag i Vis die naar meer smaakt Regiobrandweer kan medio mei aan de slag Jammer, een gemiste kans! Ri#B BOON SCHIEDAM ORANJE Gastronomie Tennispark Spieringshoek Brandkraan zoek Voorlichtingsavond dementie: Moonshiners in Graauwe Hengst Minder klachten over stankoverlast INGEZONDEN BRIEF BRILMODE Politie waarschuwt voor nep-kapper DECOKAV* VAN LOENEN E NATUURLIJK BIJ WOENSDAG 9 FEBRUARI 2000 06-1441 SCHIEDAM - Op het bedrijven terrein aan de Hargalaan is zon dagavond een portocabin in vlammen opgegaan. De brand weer had moeite het vuur te blussen omdat in geen velden of wegen een brandkraan te vinden- was. De technische recherche stelt een nader onderzoek in omdat naderhand bleek dat een luik van de portocabin was ver broken. Op de Lange Haven moest de brandweer in actie komen omdat een container met bouwafval in brand stond. In de nacht van zaterdag op zondag werd aan de Fortunaweg brand gemeld in een aanhanger. De brandweer zag kans het vuur te doven maar door de hitte ging de inhoud 16 pallets met verpak kingsglas, verloren. SCHIEDAM - Een 34-jarige Schiedamse heeft vrijdag op het politiebureau haar beklag gedaan over een man, die zich ten onrechte voor kapper uit geeft. De vrouw was door de man aangesproken over haar weelderige haarbos en had inge stemd met het verzoek om zijn kappersmodel te zijn. De nep- kapper is twee keer bij de vrouw aan huis geweest. Niet tot volle tevredenheid want bij een verf- behandeling ging het mis. De man stelde haar gerust en zei dat ze donderdagavond langs moest komen bij zijn kapsalon aan de Rembrandtlaan. Die bleek echter op dat moment gesloten, wel trof de vrouw vier andere slacht offers voor de deur aan. De bewuste kapsalon. Haarstudio Marjolijn, heeft op geen enkele manier iets met de nepkapper van doen. "We hebben nog nooit van die man gehoord. Hij gebruikt onze naam om vrouwen over te halen hun haar te laten doen. Een paar dagen lang wer den gebeld met klachten. Reuze vervelend natuurlijk want zo wordt onze naam te grabbel gegooid. We hebben het gelijk bij de politie gemeld. Ik denk dat hij zijn werkterrein inmiddels heeft verlegd want de laatste dagen hebben geen telefoontjes meer gekregen", meldt eigena resse Marjolijn Buskens. De politie tast in het duister over de motieven van de nepkapper. Hij bracht zijn werkzaamheden niet in rekening. Evenmin misten de slachtoffers goederen of geld na zijn bezoek. Uit onderzoek is gebleken dat de nepkapper is gesignaleerd in de wijken West en Nieuwland. Het gaat om een blanke man van ongeveer 40 a 45 jaar oud, van ongeveer 1.85 meter lang met een normaal pos tuur. De politie kan niet tegen de nepkapper optreden omdat hij in principe geen strafbaar feit begaat. Wel wordt een ieder gewaarschuwd voor de activitei ten van deze man. Het Nieuwe Stadsblad loods (010) 4.699.444 0900 - 8998200 SCHIEDAM - De aanleg van de A4 door Midden-Delfland kan op z'n vroegst over vijfjaar beginnen. Minister Tineke Netelenbos (verkeer) heeft besloten dat bedrijven die deze klus willen klaren zich vanaf deze week kunnen aanmelden. Tweede-Kamerlid W. Bos (PvdA) heeft ver baasd gereageerd op dit plan. 'Veel te voorbarig van de minister', zegt Bos. 'Eerst moet de tweede kamer zich nog uitspreken over dat laatste stuk van de A4. Het is me een raadsel waarom Netelenbos nu al het bedrijfsleven oproept met concrete plannen te komen. Absoluut te vroeg...' Over de realisatie van de A4 tus sen Delft en Schiedam/Vlaardingen wordt al jarenlang gesteggeld. Al tiental len jaren liggen de zandlicha- men in natuurgebied Midden- Delfland en op de grens van Schiedam en Vlaardingen. De aanleg leek nabij toen Netelenbos geld beschikbaar stelde, maar de Tweede Kamer (onder leiding van de PvdA en D66) stak daar op het laatste moment een stokje voor. De Kamer bepaalde dat het geld naar verbetering van spoorver bindingen moest gaan. De minister stelde daarop dat de laatste 6,5 kilometer snelweg wat haar betreft er mocht komen als het bedrijfsleven het beko stigt. Twee consortia hebben daarvoor al belangstelling getoond. In ruil mogen zij tol heffen zodat ze de investering kunnen terugverdienen. Tot en met 14 april kunnen geïn teresseerde bedrijven zich bij het ministerie melden. Daar wordt definitief besloten of de over heid en het bedrijfsleven gaan samenwerken bij de aanleg van de weg en kan de aanbesteding beginnen. Het is echter nog maar de vraag of het zover komt. De PvdA en D66 zien de noodzaak van de A4 niet in, VVD en D66 willen dat de weg er snel komt. De minister heeft nu bepaald dat de schop tussen Delft en Schiedam op z'n vroegst over de vijf jaar de grond in kan. PvdA'er Bos plaatst daar open lijk vraagtekens bij. 'Netelenbos praat voor haar beurt. Het is de Tweede Kamer die over de aan leg van de A4 beslist. Het is heel goed mogelijk dat door bedrij ven nu op te roepen met plannen te komen, heel veel geld en ener gie verloren gaat. Want als het parlement straks een pennens treek door de A4 haalt, komt er niets van.' door MARK KIVIT SCHIEDAM - Vergeetachtigheid is nog een dementie. Dat is het thema van een voorlich tingsavond over dementie op 17 februari in het St. Jacob Gasthuis in Schiedam. Volgens initia tiefnemer J.M. den Hartogh, vrijgevestigd psy choloog in Vlaardingen, bestaan er veel misverstan den over dementie. "Door drukte of spanning of door dat men ergens door is afgeleid, kunnen mensen makkelijk dingen vergeten. Dat is heel normaal. Aan de andere kant zijn er natuur lijk ook mensen met ernsti ge geheugenstoornissen en doordat de groep ouderen in ons land flink blijft groeien, neemt ook het aan tal mensen met één of andere vorm van dementie toe." Tijdens de voorlich tingsavond zal Jan Driessen, neuroloog van het Holv Ziekenhuis dieper ingaan op de kenmerken van dementie en vertelt maatschappelijk werkster Marjan Goedknecht over mogelijkheden voor hulp voor dementerenden en mantelzorgers. "Dementie is een verzamelbe grip voor meerdere aandoenin gen.", legt Den Hartogh uit. "De meest bekende en ook meest voorkomende vorm is de ziekte van Alzheimer. Deze aandoe ning heeft tot gevolg dat veel hersencellen worden uitgescha keld. Vasculaire dementie is een tweede groep die ontstaan door problemen in de bloedcirculatie waardoor hersencellen kapot en verloren gaan of uitgeschakeld worden. In twintig tot dertig pro cent van de gevallen gaat het een combinatie van de eerste twee, waarbij vaak ook hart-, lever- en Psycholoog J.M. den Hartogh: Dementie is een voortschrijdend proces, vergelijkbaar met omgekeerd opgroeien. longproblemen een rol spelen. Daarnaast bestaan er specifieke vormen van dementie die min der vaak voorkomen, zoals de ziekte van Piek en de ziekte van Jacob Creutzveld. Tenslotte is er nog een groep die allerlei oorza ken kent, zoals overmatig en langdurig alcoholgebruik, geslachtsziekten, depressies en hersenletsel." Omgekeerd opgroeien Dementie hoeft zich niet alleen te uiten in geheugenstoornissen. Voordat Den Hartogh zich ves tigde als vrij psycholoog stond hij dertien jaar aan het hoofd van de afdeling ouderen van het RIAGG. "We kregen daar 500 a 600 cliënten per jaar en geen twee hadden dezelfde verschijn selen.. Het is een voortschrij dend proces, vergelijkbaar met opgroeien in omgekeerde rich ting. Er kunnen stoornissen optreden in de oriëntatie van de tijdsbeleving en de omgeving, personen die door elkaar worden gehaald, taalstoornissen wat maakt dat mensen vaak in korte zinnen gaan spreken. In bepaal de gevallen wordt het mensen heel moeilijk om eenvoudige handelingen uit te voeren, zoals zichzelf aankleden. Dat soms de televisie de hele dag aan staat wil niet zeggen dat ze ook de hele dag kijken. Ze weten soms simpelweg niet meer hoe ze het apparaat uit moeten zetten. Toch zijn er wel algemene aanwijzin gen waaraan men beginnende dementie kan herkennen. Op de voorlichtingsavond zal dit uitge breid besproken worden." Behandeling is niet eenvoudig. "In de eerste plaats omdat lang niet genoeg bekend is over dementie en ten tweede omdat vaak sprake is van meerdere oor zaken tegelijk. De resultaten van een behandeling zijn daardoor vaak heel bescheiden. Mogelijke oorzaken als een gebrek aan een vrouwelijk hormoon, ontstekin gen in de hersenen of een gebrek aan overdrachtsstof, die nodig is voor de communicatie tussen hersencellen, zijn niet eenvoudig te behandelen. Bij Vasculaire dementie richt de behandeling zich vaak op storingen in de bloedsomloop. Als er sprake is van duidelijke oorzaken zoals alcohol of geslachtsziekten is behandeling eenvoudiger, maar de kans op volledig herstel heel klein. Er zijn wel nieuwe medi cijnen in ontwikkeling maar de resultaten daarvan zijn nog bescheiden en bieden zeker niet voor alle patiënten uitkomst. In Amerika zijn al enkele medicij nen in omloop en ook in Nederland zijn sinds begin vorig jaar middelen geregistreerd en vrijgegeven Te weinig bedden Den Hartogh constateert een probleem bij de opvang van dementiepatiënten binnen de regio. "Schiedam, Vlaardingen en Maassluis is een behoorlijk vergrijsde regio. Er wonen hier meer ouderen dan gemiddeld in Nederland. Ondanks een uitbrei ding van het aantal bedden blij ven de wachtlijsten groot. Dat probleem zal in de toekomst alleen maar toenemen. Van men sen tussen de 65 en 80 jaar heeft volgens de Alzheimer stichting zes procent een vorm van dementie. Dat percentage loopt in de groep boven de 80 jaar op tot zo'n 25 procent. Gelukkig betekent dit dat verreweg het grootste deel van de mensen geen last heeft van dementie maar in absolute aantallen blijft een behoorlijke groep", bena drukt hij. Het tekort aan verzor gingsplaatsen wordt volgens Den Hartogh afgewenteld op de mantelzorg. Hij pleit daarom voor meer aandacht voor men sen die de zorg voor een partner, familielid of kennis op zich nemen. "Ik houd mensen altijd voor: 'Wie de zorg zolang moge lijk vol wil houden, moet zo snel mogelijk om hulp vragen. Niks is zo zwaar als voor mensen zor gen die dement zijn. Het blijkt dat zeventig procent van de mensen die langdurig voor een dementerende hebben gezorgd binnen drie maanden nadat de zorg stopt zelf ernstige psychi sche problemen krijgen. Geen wonder want vaak hebben ze al die jaren geen tijd voor zichzelf genomen en zijn de sociale con tacten verwaarloosd. Daarom is maatschappelijk werkster Marjan Goedknecht ook op de voorlichtingsavond aanwezig. Zij kan vertellen waar mantel zorgers hulp kunnen krijgen en waar ze op moeten letten." De voorlichtingsavond over Dementie vindt plaats op 17 februari in het St. Jacob Gasthuis, Burgemeester Knappertlaan 59 in Schiedam. Aanvang: 19.00 uur. Toegang is vrij maar reserveren verplicht vanwege het beperkt aantal plaatsen. Voor meer informatie en reserveren: J.M. den Hartogh, tel 010 474 62 73. SCHIEDAM - In Podium Café De Graauwe Hengst aan de Lange Haven 28, treedt donder dag 10 februari de band Moon shiners op. Het concert begint om 21.30 uur. 'Moonshi-ners' bestaat uit Frenk van Meeteren (zang, gitaar), Niko Kristiansen (zang, gitaar, sax), Evert Willemstijn (bas, zang) en Kees van Krugten (drums). SLIJTERIJ/WIJNHANDEL 'n borrel van klasse voor een lage prijs Jonge jenever Oranje iA95 Vieux Oranje ~95 U belt, wij bezorgen! SCHIEDAM - De Openbare Bibliotheek Schiedam houdt woens dag 16 februari de Schiedamse voorronde van de Nationale Voorleeswedstrijd. De voorleeskampioenen van basisscholen De Notenkraker/De Vlinder, De Regenboog, De Wieken, De Stadsgehoorzaal. Willibrordus, De Klinker en De Kring treden dan voor het voetlicht. Zij lezen een fragment voor uit een door hen zelf gekozen jeugd boek. Tijdens deze voorronde strijden de deelnemers om een plek in de kwartfinale in Spijkenisse. De landelijke finale wordt op 24 mei in Utrecht gehouden. MfflM Binnenhuisarchitecte Diny Leijsen geeft ook zaterdag gratis kleuradvies bij: i/oxrr >v fetter Verf - Behang - Woninginrichting - Lijstenmakerij Dam 37-45 - Schiedam - Tel. 010-426.61.92 WATERWEG - Bij de meldkamer van DCMR Milieudienst Rijnmond zijn in de maand januari 397 stankklachten behandeld. Dat zijn 144 klachten minder dan het gemiddelde van de januarimaanden van de afgelopen vijf jaar. In januari 1999 kwamen er 534 stank klachten binnen. De afgelopen maand werden 39 klachten ontvangen die te maken ble ken te hebben met de geur die Nerefco (Europoort) verspreidt. Deze stank werd veroorzaakt door de waterzuivering. Nerefco heeft aange geven voor eind maart een stankvernietigingsinstallatie te plaatsen. Aluchemie in de Botlek was goed voor 28 stankklachten, vooral afkomstig uit Spijkenisse. Ook de Stena Line veroorzaakte stankoverlast 17 klachten). De rede rij uit Hoek van Holland heeft eveneens beloofd maatregelen te nemen om de stankoverlast te verminderen. De meldkamer van de DCRM is 24 uur per dag bereikbaar via tele foonnummer (010) 4733333. Club- en I Even ten westen van Palermo, ligt een kleine plaats, pal aan de baai. De rot sen vormen een natuurlijke haven en er is een smalle strook zand, die door zonnebaders en vissers broederlijk wordt gedeeld. Als aan het einde van de dag de vissers met hun vangst terugkeren, is het een drukte van belang. Koks van de omliggende restaurants kopen de vis rechtstreeks uit de boot. Een raar vissers roosteren hun vis boven een houtskoolvuurtje en verkopen deze ekkernij aan strandgasten. Soms gaat het zeebanket vergezeld van huisge- maakte pesto, die in grote glazen stopflessen wordt bewaard. Heerlijk. Gerecht: Korianderpesto voor vis Receptuur: 2 bosjes verse koriander 125 gram gebruneerde pijnboompitten 'A liter olijfolie 1 teen geperste knoflook 1 eetl. Citroensap 40 gram parmazaanse kaas peper en zout Bereidingswijze: Meng de bosjes verse koriander, de gebruneerde pijnboompitten, geperste knoflook, citroensap en parmazaanse kaas is een Magimix. Voeg de olie langzaam toe tot een smeuïge massa ontstaan. Breng de korianderpesto over in een bak waar ook de vis in past (bijvoorbeeld zeeduivelfilet) en laat dit één nacht marineren. De vis kan later gebakken of gegrild worden. Proeven in Hosman Frères Bistrot Auberge kan natuurlijk ook, tel.. 010 426 40 96. Reserveren mogelijk. Ook voor gezelschappen. Op vertoon van dit recept krijgt u een huiscocktail als aperitief REGIO - De fusie tussen de brandweerkorpsen van Schiedam, Vlaardingen en Maassluis, waaraan sinds 1995 werd gewerkt, is rond. In maart 1999 was de eindrapportage gereed maar moest nog onderhandeld over de rechtspositie van de medewerkers in de nieuwe organisatie. Inmiddels zijn ook die besprekingen afgerond. De komende maand zal de eindrapportage aan de drie colleges van bur gemeester en wethouders worden voorgelegd waarna ook de gemeen teraden hun goedkeuring moeten geven. Naar verwachting kan de gemeenschappelijke regeling in mei van kracht worden. De fusie beoogt, aldus de Schiedamse brandweercommandant en beoogd commandant van de regiobrandweer Ab van Leeuwen, 'kwa liteitsverbetering voor de hele veiligheidsketen.' De regiobrandweer krijgt de beschikking over een concernleiding, die bestaat uit de com mandant en vier man voor de bedrijfsvoering. Volgens Van Leeuwen laat met name de bedrijfsvoering in de drie plaatselijke korpsen nog te wensen over. Bij de regiobrandweer zijn 2,6 full-time brandweer mannen aangesteld voor rampenbestrijding en werken nog eens acht preventiemedewerkers. Het blussen van uitslaande branden blijft een taak voor de plaatselijke brandweer. Elke stad houdt namelijk een eigen korps en een eigen commandant, die tevens aanspreekpunt voor de gemeente is. Het gevaar van ver wijdering tussen corps en brandweer, zoals dat bij de invoering van de regiopolitie gebeurde, is daarom niet aanwezig. Omdat investeringen worden gedeeld, betekent de fusie voor Schiedam over 2000 een schijnbaar voordeel van 4 ton, voor Vlaardingen en Maassluis een nadeel van respectievelijk 160.000 en 195.000 gulden. In 2003 moet echter in Vlaardingen een nieuw onderkomen worden gerealiseerd, waardoor Vlaardingen per saldo voordeel uit de fusie haalt en Schiedam quitte speelt. Als geboren en getogen Schiedamse schieten de tranen mij soms in de ogen wanneer ik door het centrum loop. De Hoogstraat is weliswaar recentelijk opnieuw bestraat, maar per slot kom je voor de winkels en dat stelt helaas niet veel voor: leegstaande panden, winkels met opheffingsverkoop etc. Als je omhoog kijkt, zie je soms hele mooie gevels, maar het onderhoud laat te wensen over. Vorige week stond in de krant dat het museum wellicht ook gaat verkassen en dat zal de straat nog verder doen afglijden. De Nieuwe Passage, daar word je ook niet vrolijker van: de Body Shop heeft zijn deuren gesloten en zeker 2 winkels hebben opheffingsuitverkoop. De verbouwde Versstraat is niet volledig bezet en tegenover het Stadskantoor staan diverse winkelpanden te huur. Ook op de Broersvest en in het Broersveld staan regelmatig panden leeg. Ondernemers zien Schiedam ken nelijk niet zo zitten, hetgeen gezien de recente berichten over het gemiddel de inkomen van Schiedammers niet zo verwonderlijk is. Toch schijnt niemand uit het bovenstaande lering te trekken, want ook in de geplande nieuwbouw in het centrum zullen weer winkels komen. De gemeente Schiedam zou er beter aan doen om bestaande ondernemers een beetje in de watten te leggen, te behouden voor de stad. Helaas gebeurt dit niet en wordt een gezellige poffertjeskraam op het Hemaplein het leven zuur gemaakt. Zes nieuwe loca ties hebben de eigenaars aangedragen voor hun zaak. maar alles is afgewe zen. Het zal er dus helaas op uitdraaien dat binnenkort weer een onderne mer uit Schiedam verdwijnt. J.J.L. Noordijk Schiedam Hof van Spaland 5 Telefoon: (010) 4701730 verschijnt elke woensdag en donder dag in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide behorende tot Wegener Arcade NV Oplage 40.816 REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 Kantooruren: 8.30 - 17.00 uur (vrijdag tot 16.00 uur) ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé: 06 55.133.049 Lokaal accountmanager: E.H. den Breejen, tel privé: 06 53.67.38.84 Teammanager: C. Vijfvinkel, tel. privé (010) 4.341.702 Regionaal accountmanagment: (010) 4.699.215 REDACTIE: Marjanneke Slinger en Nick van Dien (chefredacteur) tel. (010) 4.344.281 fax (010) 4.600.205 De Havenloods is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen B.V. en telt 29 edities. Totale oplage 937.148 HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen BV, Prins Hendrikkade 12 - 16. 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: (010) 4.699.911 Duo's: DIRECTIE: Th. S. Bakker Hoofd advertentie exploitatie: C.H. Ratelband Hoofd redactie: Jan Sieben BEZORGING: Interlanden Spreigroep Bezorgklachten: HNS per liter IU. per liter 10. Oranjestraat 8-10-12-14 Telefoon 4265997 Laan van Spieringshoek 203 - Schiedam Tel. 010-470 22 41 Fax 010-470 92 84 12 kunstgrasbanen met verlichting; vraag onze folder Het gehele jaar geopend Tennis - uw hobby - ons vak

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 3