Taxatierapport brengt verschillende waarden van onroerend goed in beeld f Hoogtepunt huizengekte lijkt voorbij Gé* De boer op gaan naar goedkoopste verzekering blijkt in praktijk te lonen Toekomst van makelaar ligt in politieke handen Documentenlij st zorgt voor sneller goed advies Koopsubsidie geeft lage inkomens kans op woning Vechtstreek voert de Top 10 van de duurste regio's aan ONROEREND GOED Woonervaringen krijgen de ruimte Van olieprijs tot hypotheekrente Schade door wateroverlast nu te verzekeren In slechts tien jaar één miljoen erbij wr f Druk op woningmarkt is nog niet van de ketel MK Tussenpersonen niet meer aan begunstigingsverbod gebonden HAVENLOODS 6-1040 Wie inmiddels in het rijke bezit van een eigen woning is, heeft vaak een verhaal. Het kopen van een huis is immers geen activi teit waar men zich dagelijks mee bezig houdt, en vaak wordt ach teraf gedacht 'had ik dat maar eerder geweten'. De Havenloods is op zoek naar zowel positieve als negatieve ervaringen rond het kopen van een huis. De eigen ervaring kan weer een nuttige tip (of tips) voor aspirant-kopers bevatten, dus wie zijn of haar verhaal wil vertellen, kan bij De Havenloods terecht. Zet het verhaal duidelijk op papier (aan de lengte van het verhaal wordt geen maximum gesteld, maar de redactie behoudt zich het recht voor om artikelen in te korten) en stuur dit, voorzien van naam, adres, telefoonnummer en eventueel een foto naar: projectredactie De Havenloods, t.a.v. 'Mijn woonervaring', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Internetters kunnen hun verhaal ook vertellen op www.dehaven- loods.nl. De hypotheekrente is nauw ver bonden met de rentes op de kapitaalmarkt. Een stijgende olieprijs heeft er dan ook onlangs voor gezorgd dat enkele geldverstrekkers de hypotheek rente verhoogd hebben. Er is echter geen reden voor paniek, want het betreft een ver hoging van slechts 0,2 en 0,3 procent. In de praktijk blijken dit geen percentages die invloed heeft op de prijs van een koop woning. De verwachting is zelfs dat het om een tijdelijke verhoging gaat. Als de olieprijs in de loop van dit jaar - zoals voorspeld- weer gaat dalen, zal de hypo theekrente hoogstwaarschijn lijk ook weer worden aangepast Het lijkt wellicht lange tijd terug, maar het is slechts twee jaar geleden dat enkele delen van Nederland te maken kreeg met water overlast. Begin 1998 werd er hierdoor dan ook een groot beroep gedaan op de Wet Tegemoetkoming Schade bij rampen en ongevallen om de eenvoudige reden dat schade door instromend water of schade door water dat over kades en dijken was gestroomd, niet verzekerbaar was. Na deze ramp heeft de poli tiek bij de verzekeraars aan geklopt en gevraagd om te onderzoeken of het niet mogelijk is om dit soort schade toch te verzekeren. Inmiddels is het Verbond van Verzekeraars zover dat de leden worden aanbevolen om regenwaterschade aan pan den en inboedel volledig te dekken. Dit zou kunnen bete kenen dat de premie voor de betreffende verzekeringen, zoals de inboedel- en opstal verzekering, iets verhoogd zullen worden. Het aantal inwoners van Nederland is in de afgelopen tien jaar met bijna 1 miljoen toe genomen, zo meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Op de eerste dag van het nieuwe millenium telde Nederland 15,8 miljoen inwo ners. Bijna 2,8 miljoen hiervan is allochtoon. Meer dan de helft van de nieuwe inwoners komen uit niet-westerse landen. Het aantal immigranten uit de Nederlandse Antillen en andere Europese landen nam de laatste tien jaar toe, terwijl er steeds minder inwoners van Turkije, Suriname en Marokko de over stap naar Nederland maakten. Het CBS voorspelt dat de groei in de nieuwe eeuw minder snel zal gaan. Volgens verwachting zal het geen tien, maar vijftien jaar duren voordat er weer 1 miljoen nieuwe inwoners geteld kunnen worden. Alles heeft z'n waarde, maar onroerend goed heeft er zelfs meerdere! Zo is er bijvoorbeeld de verkoop waarde, waar de koper en verkoper vaak uitéénlopen- de meningen over hebben. Om het pand te verzekeren, moet de herbouwwaarde vastgesteld worden en de hypotheekverstrekker heeft juist meer oog voor de exe- cutiewaarde. Uiteindelijk houdt de fiscus zich vast aan de waarde van een onroerend goed in het eco nomische verkeer. Om een beter beeld te krijgen van deze verschillende waarden kan er een taxatierapport worden aangevraagd. Zo'n taxatie wordt trouwens niet alleen verricht bij de koop dan- wel verkoop van een pand. Ook voor zaken als successie, schei ding en deling, de aanvraag van een tweede hypotheek (bijvoor beeld voor een verbouwing) en het overbrengen van onroerend goed van privé naar een BV is een taxatie nodig. De waarden van het pand zijn afhankelijk van een aantal factoren. Het onderhoud is zo'n factor en meteen een belangrijke. Zo wordt bijvoorbeeld de elek trische installatie, de vloeren, het dak, maar ook het schilder werk deskundig onderzocht. Dit onderzoek is niet bouwtech nisch, maar rijk aan ervaring heeft een taxateur eèn oog voor gebreken. Ook de ligging, de aard en de grootte van het pand en zijn factoren die in het taxa tierapport worden aangehaald. Alle factoren vormen samen een indicatie van de verschillende waarden, die tevens in het rap port worden vermeld. Wie een huis wil kopen, kan aan de hand van de taxatiewaarde inschatten over de vraagprijs van de woning redelijk is. Dit is niet onbelangrijk, want als er meer voor de woning wordt betaald dan de taxatiewaarde, wordt er geen volledige financiering gegeven! Voor het verkrijgen van een hypotheek is een taxatie dan ook verplicht. Zoals eerder vermeld houdt de geldverstrekker met name de executiewaarde in het oog. Deze executiewaarde geeft aan wat een onroerend goed waard is als het in beslag wordt genomen -in verband met schulden van de eigenaar- en vervolgens wordt verkocht. De gemiddelde koopwoning is in 1999 16,3 procent duurder geworden. Kostte een woning in 1998 nog gemiddeld 296.000 gulden, vorig jaar bleef de teller uiteindelijk steken op 347.000 gulden. Voor de meeste starters en alleen verdieners is een koopwo ning inmiddels onbetaal baar geworden. Toch is de huizengekte van de afgelo pen jaar zijn hoogtepunt voorbij, meent de Nederlandse Vereniging van Makelaars in onroerende goederen en vastgoeddes kundigen NVM. Belangrijke indicatie daar voor is de mindere prijsstij ging in het laatste kwartaal van 1999. Landelijk gezien stegen de prij zen van koopwoningen in 1998 met gemiddeld 8 procent. In 1999 kwamen de prijzen in een stroomversnelling die zijn cli max beleefde in het derde kwar taal. In die drie maanden steeg de gemiddelde prijs, vergeleken met dezelfde periode in 1998, met liefst 17,4 procent. In het vierde kwartaal van 1999 kwam de markt in iets rustiger vaarwa ter. Voor het jaar 2000 voorspelt de NVM een prijsstijging van zo'n 8 procent, een groei die ver gelijkbaar is met 1998. Deze ontwikkeling is een reactie op de verminderende betaalbaarheid van koopwonin gen voor éénverdieners en huis houdens met een bescheiden inkomen. Factoren die hierbij een belangrijke rol spelen, zijn de (licht) stijgende hypotheek rente en het groeiende aanbod koopwoningen in regio's met grote nieuwbouwwijken, de zogenaamde vinexlocaties. Deze mogelijke groei van het aanbod wordt echter weer getemperd door het toenemend aantal gean nuleerde bouwopdrachten, waar door het aantal voltooide nieuwbouwwoningen is afgeno men en het marktevenwicht onder druk blijft staan. Het aan tal woningen waaruit een poten tiële koper kan kiezen liep terug van 3 in 1998 naar 2,5 in 1999. Van een marktevenwicht is pas sprake bij een keuze uit vijf a zes objecten. Mensen voor wie een koopwoning niet meer haalbaar is, vinden steeds vaker een goed alternatief in de huursector. Te meer omdat de huurprijzen het afgelopen jaar minder stegen dan voorheen. De oorzaken voor de aanhou dende prijsstijgingen en krapte op de markt zijn bekend: lage werkloosheid, een" groot aantal tweeverdieners, positief consu mentenvertrouwen, lage hypo theekrente en het schaarse aan bod koopwoningen. De gemid delde woonconsument is kapitaalkrachtig en steekt zijn geld het liefst in een woning van betere kwaliteit. Dergelijke woningen zijn echter schaars en worden door gemeenten te wei nig gebouwd, constateert de NVM. Timo Smit, algemeen voorzitter van de NVM, ver woordt het als volgt: 'De lande lijke politiek is dat in 1999 gaan inzien en deelt nu de visie van de NVM dat daar iets aan gedaan moet worden. Gemeenten zijn nog niet zover. Die kijken te veel naar de lijst woningzoekenden en bouwen alleen voor die doel groep. Dat betekent nog meer eenvoudige en vrij kleine wonin gen, dus meer van hetzelfde. Ons advies luidt: bouw duurdere kwaliteitswoningen, zodat de bezitters van goedkopere huizen kunnen doorstromen en hun woningen vrijmaken voor star ters en mensen met een kleinere portemonnee.' De prijsontwikkeling blijft per regio sterk verschillend. De grootste stijgingen deden zich het afgelopen jaar voor in de regio's Amsterdam (24,5%), Vechtstreek (23,2%), Doorn e.o. (22,7%), Het Gooi (22,4%) en Zuid-Limburg (21,5%). De kleinste stijgers waren Slochteren e.o. (7,6%), Roermond (7,9%), Zeeland (8,1%), Zuid-Oost Drenthe (8,8%) en Dordrecht (9,8%). De duurste regio in 1999 was de omgeving Vechtstreek met een gemiddelde woningprijs van 625.000 gulden. De duurste woning stond vorif jaar in Amsterdam en moest 12.250.000 gulden kosten. Ook het verschil in prijzen per woningtype nam het afgelopen jaar toe. Werd in 1998 nog 259.000 gulden betaald voor een gemiddelde tussenwoning, in 1999 steeg de prijs met 14,9 pro cent naar 298.000 gulden. De prijs van de gemiddelde hoek woning is vorig jaar in vergelij king met 1998 met 16,7 procent gestegen van 321.000 naar 375.000 gulden. De prijs van de gemiddelde vrijstaande woning steeg met 18 procent van 492.000 naar 581.000 gulden. En de prijs van het gemiddelde appartement steeg vorig jaar met 16,8 procent in prijs van 205.000 naar 239.000 gulden. De gemiddelde tijd dat een woning te koop stond, daalde vorig jaar van 40 naar 35 dagen. Vrijstaande huizen stonden lan ger te koop (52 dagen) dan tus senwoningen, hoekhuizen en appartementen (respectievelijk 31, 33 en 33 dagen). Assurantietussenpersonen mogen sinds 1 januari 2000 de consument lokken met een geschenk of een kor ting. En biedt de tussenper soon het de klant niet aan, dan kan degene die een ver zekering wil afsluiten erom vragen. Komt de tussenper soon dan ook niet over de brug, dan is het aan de con sument om te besluiten zijn heil bij een andere verzeke ringsverkoper te zoeken. Eind november 1999 ging de Tweede Kamer akkoord met de nieuwe mogelijkheden om ver zekeringen aan te bieden met kortingen en geschenken. Voor de ruim 20.000 tussenper sonen betekent dit het eind van het begunstigingsverbod (of ver bod op retourprovisie), dat hen tot aan het eind van de vorige eeuw verbood kortingen en cadeautjes weg te geven. Wie een verzekering wil afslui ten doet er goed aan de boer op SIST: te gaan. De afschaffing van het begunstigingsverbod bevordert de concurrentie en zou immers ten goede moeten komen aan de kwaliteit van de dienstverlening van de tussenpersonen en de por temonnee van de consument. Het begunstigingsverbod gold overigens niet alleen voor assu rantietussenpersonen, maar ook voor verzekeringsmaatschappij en. SER De overkoepelende organisaties van tussenpersonen en verzeke ringsmaatschappijen hebben zich steeds fel verzet tegen de afschaffing van het verbod op de retourprovisie. De Sociaal- Economische Raad (SER) zet zich sinds augustus vorig jaar actief in om de kwaliteit van de dienstverlening van de bij de SER ingeschreven tussenperso nen in verzekeringen (kantoren) te toetsen. Ook scherpte de SER de betrouwbaarheid van de tus senpersonen aan. De SER heeft twintig extra medewerkers aan getrokken die de kwaliteit van de dienstverlening gaan toetsen. De SER vreest dat de afschaffing van het verbod op retourprovisie de kwaliteit van de dienstverle ning niet ten goede komt. De SER is de toezichthouder op assurantietussenpersonen. Tussenpersonen die verzekerin gen afsluiten ontvangen van de verzekeringsmaatschappij een provisie. Of zij er nu veel voor hoeven te doen of niet, de consu ment betaalt uiteindelijk de pro visie omdat deze in de premie wordt doorberekend. De te ont vangen provisies zijn niet misse lijk en komen in de kassa van de tussenpersoon gedurende de gehele looptijd van de verzeke ring terug. Volgens een artikel in het blad Geldzaken van de ver eniging Consument Geldzaken blijkt dat tussenper sonen die hypotheken afsluiten gemiddeld drie a vier procent van het financieringsbedrag ont vangen. De tussenpersoon ont vangt voor een autoverzekering het eerste jaar 25 procent van de premie aan provisie en de jaren erna 20 procent. Voor het afslui ten van een ziektekostenverzeke ring incasseert de tussenpersoon het eerste jaar tussen de 12 en 15 procent. Daarna gemiddeld zo'n 10 procent per jaar. Vijfentachtig procent van de bevolking is voorstander van de beschermende titel 'makelaar', inclusief beëdiging, en zeventig pro cent schakelt een makelaar in als er een huis gekocht of verkocht moet worden. Het NIPO-onderzoek, die deze resultaten opleverde, werd niet zo maar uitgevoerd. Er ligt namelijk een wetsvoorstel op tafel dat onder meer het afschaffen van de makelaarstitel en de beë diging behelst. Als dit wetsvoorstel wordt aangenomen, betekent dit dat iedereen zich straks makelaar mag noemen, ongeacht opleiding en achtergrond. Een regelmatig terugkerende toetsing zal dan moe ten gaan uitwijzen welke makelaars voldoen aan bepaalde minimum kwaliteitseisen. Wie daarvoor slaagt, mag zich straks 'gecertificeerd makelaar' noemen en wordt opgenomen in een openbare namenlijst. Deze toetsing is echter niet verplicht en er hoeft zelfs niet aan te wor den deelgenomen om de titel 'makelaar' te mogen dragen. De meningen over het wetsvoorstel zijn verdeeld. Zo is de NVM fel tegen, terwijl de Vereniging Bemiddeling Onroerend goed (VBO) positief is. Deze op één na grootste brancheorganisatie voor make laars en bemiddelaars vindt dat de consument gediend is met een transparante markt, gegarandeerde kwaliteit en gezonde concurren tie. 'De beëdiging en titelbescherming van makelaars -waarbij een éénmalig examen recht geeft op een levenslange titel- is niet meer van deze tijd,' vindt voorzitter S.A. Wind van de VBO. Het rapport dat voormalig staatssecretaris Mr. G. Ph. Brokx uitbracht in opdracht van het Ministerie van Economische Zaken en dat minis ter Jorritsma, mede namens minister Korthals van Justitie, aanbood aan de Tweede Kamer stelt voor om alle vastgoedbemiddelaars in de markt zich op een uniforme wijze te laten kwalificeren. Goed voorbereid te werk gaan, scheelt een hoop tijd. Wie van plan is om een huis te gaan kopen en de mogelijkheden v.an financiering wil laten uitrekenen, kan een vrijblijvende afspraak met een hypothee kadviseur maken. Om direct koppen met spijkers te slaan is het raad zaam om de volgende papieren mee te nemen: Een werkgeversverklaring of een recente maandafrekening van het salaris, alimentatie, VUT- of pensioenuitkering. Verder een opgave van de aard van het dienstverband, eventuele onregelmatigheidstoe slag, vakantietoeslag en vaste gratificatie of vaste tantième. En, indien van toepassing, een opgave van de toekomstige pensioenrech ten, een opgave van alimentatieverplichtingen, een rekenafschrift van eventuele schulden (anders dan hypotheek op huidige woning, zoals persoonlijke lening, doorlopend krediet, afbetalingsregeling of huurkoopovereenkomst), opgave van de (verwachte) opbrengst van de huidige woning, hypotheekakte van de hypotheek op de huidige woning en een saldobiljet waaruit de restantschuld blijkt, een opga ve van de resultaten over de afgelopen drie boekjaren van de onder neming, wanneer men zelfstandig ondernemer of directeur/grootaan deelhouder is, en een prognose van de resultaten van het lopende jaar. Bron: Hypotheek Visie Centrale B V Een eigen huis bezitten is momenteel zeer populair, maar niet voor iedereen weggelegd. Wie het moet doen met een laag inkomen, voelt zich vaak 'gevangen' in een huurhuis, maar als het aan de vier grote fracties in de Tweede Kamer ligt, gaat dat veranderen. Zij hebben namelijk het wetsvoorstel Bevordering Eigen Woonbezit gepresenteerd en als de Kamer instemt, biedt deze wet een kans voor mensen van 23 jaar en ouder om toch een huis te kopen. Gedurende vijftien jaar kunnen zij namelijk in aanmerking komen voor een maandelijkse bijdrage in de rentelasten en een vergoeding in de overdrachtsbelasting. De bijdrage zal zo'n drie honderd gulden bedragen en voor de vergoeding is veertig gulden uitgetrokken. Om in aanmerking te komen voor deze subsidie moet er echter wel flink gespaard worden, want het huis mag niet meer dan fl. 247.400,- waard zijn en de hypotheek mag niet hoger zijn dan fl. 197.900,-. Om een woning van 247.400 gulden te kun nen kopen met een hypotheek ter hoogte van 197.900 gulden, moet dus 49.500 gulden eigen geld op tafel komen. Genoegen nemen met een minder dure woning is natuurlijk altijd een optie. Naar schatting kunnen zo'n 1,2 miljoen huizen met de koop subsidie worden gekocht. Wie een woning koopt, betaalt niet alleen voor het pand. Ook de woonomgeving is het in kostenplaatje meegenomen. Een woning in de buurt van openbare voorzieningen, zoals school, winkels en openbaar vervoer, liggen bijvoorbeeld vaak iets hoger in prijs. Maar ook per stad, gemeente en/of regio willen de prijzen nog wel een variëren. Zo is een woning in de Vechtstreek bijvoorbeeld het duurste. De mediane verkoopprijs ligt daar op 625.000 gulden. Voor 74.000 gulden minder (fl. 551.000,-) kan er in Het Gooi een woning gekocht worden en de Ronde Venen komen in deze top 10 met gemiddeld 539.000 gulden voor een woning op de derde plaats, op de voet gevolgd door Bunnik/Zeist (fl. 532.000,-). Ook in Doorn en omstreken ligt de gemiddelde koopprijs boven de vijf ton, op 524.000 gulden om precies te zijn. Een plaats lager en 20.000 gulden goedkoper ligt Barneveld (fl. 504.000,-). De zevende plaats wordt ingenomen door Boxtel en omstreken, maar de media ne verkoopprijs ligt hier meteen een stuk lager: 453.000 gulden. In Nunspeet en omstreken moet er gemiddeld fl. 433.000,- voor een koopwoning neergeteld worden en ZO Brabant neemt de negende plaats in met 431.000 gulden. De laatste plaats van deze top 10 wordt bezet door Amersfoort, maar de laatste twee plaatsen zijn verwissel baar. Ook in Amersfoort wordt namelijk gemiddeld fl. 431.000,- voor een woning gevraagd. Wie van plan is om in de genoemde regio's een woning te kopen, is dus gewaarschuwd. Bron: NVM Wonen jlooda Naast de verkoopwaarde, herbouwwaarde en executiewaarde heeft een eigen huis ook emotionele waarde. Deze is echter niet in geld uit te drukken en is ook niet in het taxatierapport terug te vinden. —Si Werd in I99H nog 259.001) gulden betaald voor een gemiddelde tussenwoning, in 1999 steeg de prijs met 14,9 procent naar 2911.000 gulden. Tussenpersonen die hypotheken afsluiten ontvangen gemiddeld drie a vier procent van het financieringsbedrag. I

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 13