IN KRANT Eerste hulp bij blauwe envelop l Autodieven rijden in op politie Camera's in bussen Connexxion moeten agressie terugdringen 2 98 6.90 Oude kleding en schoeisel voor wetenschappelijk onderzoek loods www.hicspaland.nl PAUL BERG Handtekeningen voor minister Korthals F Mogelijkheden beperkt vanwege werkzaamheden aan Broersvest. Handtekeningen tegen kappen bomen Gebr. de Block SCHOUDERKARBONADE 010-4706400 Kwaliteit en winkelsfeer, geven net iets meer Extra voordelig BROCCOLI WOENSDAG 16 FEBRUARI 2000, JAARGANG 52 Nr. 7 VERSCHIJNT IN DE GEMEENTE SCHIEDAM kijk voor ons actuele woningaanbod op onze internet-site; TOTALE OPLAGE: Jeugdland 2000 duikt onder Brand in poffertjeskraam Lot SCHIEDAM-Ook de bewo nersvereniging Schiedam Oost kan het niet leuker ma ken. maar biedt wel de hel pende hand aan mensen die zich het hoofd breken bij het invullen van het jaarlijkse be lastingformulier. De hele maand maart kunnen bewo ners gratis advies krijgen over het invullen van de for mulieren, die gratis te ver krijgen zijn bij de belasting dienst of tegen een gering be drag aangeschaft kunnen worden bij de boekhandel. Mensen die van deze service gebruik willen maken, kun nen contact opnemen met de bewonersvereniging Oost, tel 010 245 01 69 (maandag t/m donderdag van 09.00 tot 17.00 uur). Men dient duide lijk te vermelden om wat voor formulier het gaat (E„P,T, enz.) Ook vakbond CNV biedt hulp bij het invullen van be lastingbiljetten. Hiervoor worden belastingzittingen in de regio georganiseerd. Via telefoonnummer 2899888 kan men zich hiervoor aan melden. De CNV-Belasting- service is van 7 tot en met 24 februari telefonisch bereik baar, van maandag tot en met donderdag van 16.00 tot 20.00 uur. OPTICIEN Marianne van Verseveld over... contactlenzen: "All-in-abonnement of lenzen voor af en toe? Bij ons kan het allemaal." Op een opvallende manier heeft de Vlaardingse afdeling van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen (NVVH) bij minister Benk Korthals (Justitie) om juridische maatregelen gevraagd die helpen zinloos geweld te voorkomen. De delegatie overhandig de de bewindsman zeventienduizend handtekeningen (foto). "Met de ruim zeventienduizend (hoofdzakelijk in Vlaardingen verkregen) handtekeningen, wat nog slechts een kleine greep is uit het aantal verontrus te burgers, mag blijken hoe bezorgd we zijn om onze veiligheid en die van onze kinderen', luidt de boodschap aan de minister. Bij het inzamelen van de handtekeningen hebben de vrouwen hulp gekregen van onder meer winke liers, scholen en sportclubs. De actie startte na de dood van Daniel van Cotthem die overleed nadat hij op station Vlaardingen-Oost werd lastiggevallen door een groep jongeren en een klap tegen zijn hoofd kreeg. 'Wij vragen ons af hoeveel slachtoffers er nog moeten vallen voordat er adequate maatregelen worden genomen", is één van de duidelijke vragen aan de minister van justitie. Ook vraagt de NVVH Korthals 'te bezien in hoeverre onze wetgeving kan worden aange past op ontwikkelingen in onze samenleving waarbij het denkbaar is dat een groep als geheel verantwoordelijk wordt gehouden voor de daden van de in dividuen binnen die groep'. Dat de Vlaardingse NVVH-tak zich in de brede discussie mengt, verklaart voorzitter Anne van der Horst-Schouten als volgt. 'Er is in onze vereniging altijd grote belangstelling voor sociale misstanden in de maatschappij. Dat heeft de laatste jaren zowel binnen de NWH als ook naar buiten een discussie op gang gebracht over het thema nonnen en waarden. We hebben geconstateerd dat veranderingen in onze leefomgeving normaal zijn. We doen er zelf ook aan mee. Maar de vervuiling, de agressie, het zinloos ge weld en de voor velen onbegrijpelijke extreme tradities van sommige groe peringen, leveren een verandering op die we niet willen en kunnen accepte ren.' SCHIEDAM - Twee politiemen sen zijn zondagavond op de Dr. Zamenhoffstraat aangereden door een bestuurder van een ge stolen auto. Rond 21.30 uur hoorden de agenten dat er in Rotterdam een auto gestolen was. Toen ze de auto vervolgens zagen staan in de Dr. Zamenhoffstraat, stapten ze uit hun politieauto om pols hoogte te nemen. Toen de agenten het portier wil den openen, gaf een van de twee inzittenden gas en reed de poli tiemensen aan. Eén van de agen ten kwam ten val, de ander werd geschept en kwam op de motor kap terecht. De bestuurder wilde wegrijden, waarop de agenten hun vuurwapen trokken. Daarna konden de verdachten, een 24- jarige en 17-jartige Schiedam mer, worden aangehouden. De agenten liepen enkele schrammen en blauwe plekken op. Ze doen aangifte van poging tot doodslag. door Theo H.B. Schoenmakers SCHIEDAM - Het college van burgemeester en wet houders heeft besloten dat er in 2000, het jaar van het 725-jarig bestaan van Schiedam, geen plaats is voor de jaarlijkse kermis die tijdens de Brandersfees ten in de binnenstad wordt gehouden. Dat besluit viel een week nadat burgemees ter Reinier Scheeres in de raadscommissie meldde dat er geen speciale activiteiten rond de viering van het 725-jarig bestaan van Schiedam zouden worden georganiseerd, maar dat al le bestaande festivals een extra dimensie zouden krij gen. Organisator Ivo Janvier van Bu reau de Kermisgids B. V. is zwaar teleurgesteld. Hij schetst een beeld dat gelijkenissen vertoont met dat van poffertjeskraam Lot, ook op het Land van Belofte: met de ene ambtenaar waren af spraken over inpassing gemaakt, vervolgens concludeerde een an dere alsnog dat er geen ruimte was. Na de zomer begint de voorbe reiding van de bouw op het Land van Belofte, terwijl dit najaar ook de werkzaamheden voor het TramPlus-tracé op de Broersvest beginnen. Reinier Scheeres legt uit: 'De kermis blijkt daardoor helaas niet meer in te passen. Ik vind het erg jammer dat er tijde lijk geen ruimte is voor de ker mis vanwege het feit dat we de stad aan het opknappen zijn. In het verleden zijn we behoorlijk inventief geweest om toch ruim te te kunnen maken. Daarvoor hebben we soms zelfs aanvarin gen met winkeliers getrotseerd. Maar het houdt nu echt op.' De burgemeester weet nog niet hoe de situatie de komende jaren wordt. Het terrein op het Land van Belofte is niet meer beschik baar door TramPlus die op het midden van de Broersvest komt te rijden, afsluiten behoort daar door ook niet meer tot de moge lijkheden. Scheeres verzekert echter dat er creatief naar moge lijkheden voor de toekomst wordt gekeken. Niet alleen veel jongeren zullen de jaarlijkse kermis in het cen trum dit jaar missen. Een deel van de opbrengst sluist de ge meente doorgaans naar de ge lijktijdig gehouden Branders feesten. Scheeres stelt direct, dat de Brandersfeesten er niet onder mogen leiden. De gemeente moet dat geld dus zelf vrij ma ken. De burgemeester hoopt dat de Stichting Brandersfeesten, die zich op dit moment over het programma voor dit jaar buigt, er in slaagt het verlies te com penseren door andere dingen in plaats van de kermis te organise ren. Uitwijken Ivo Janvier van Bureau De Ker misgids in Alphen aan den Rijn organiseert in 45 grotere plaat sen in Nederland de kermis. Al leen voor locaties als de Dam en het Malieveld bestaan langlo pende afspraken. In andere ste den, waaronder Schiedam, wor den van jaar tot jaar afspraken gemaakt. Janvier verzorgt de Schiedamse kermis al dertig jaar, en ging daarvoor als jongen al met zijn voorganger, zijn va der, mee. 'In veel steden staat de kermis op braakliggende terrei nen, waar gebouwd gaat worden. Als dat gaat gebeuren, moet je naar elders uitwijken. Eind janu ari zijn op ambtelijk niveau de afspraken voor dit jaar gemaakt binnen de beperkte mogelijkhe den vanwege de renovatie van de Broersvest. Het wachten is dan op de bestuurlijke bevestiging. Vorige week vernam ik echter, dat een andere ambtenaar had ingegrepen. In tegenstelling tot zijn collega's, met wie de afspra ken waren gemaakt, wil hij in 2000 geen kermis in de binnen stad. Tot nu toe kon er altijd een alternatief worden gevonden. Dit zou de eerste keer zijn dat Schiedam geen kermis in de bin nenstad heeft.' Plezier Janvier meent dat met de belan gen van anderen onvoldoende rekening is gehouden: 'De ker misbezoekers die er jaarlijks veel plezier aan beleven, maar ook de exploitanten die hun bo terham moeten verdienen.' Jan vier meent dat het besluit conse quenties voor komende jaren kan hebben. 'Pachten van een kermisplaats geschiedt bij in schrijving. Daarbij geldt de wet van vraag en aanbod. Als er vijf exploitanten van botsauto's zijn, gaat de plaats naar degene die er het meest voor biedt. In Schie dam bestaat een groot deel van de kermis elk jaar uit dezelfde exploitanten. Vooral voor hen is de tegenvaller groot. Zij moeten hun kansen nu alsnog elders be proeven. Volgend jaar zou men wel eens terughoudend kunnen blijken en de blik naar elders kunnen verleggen. Als je weet dat een aantal van je concurren ten al elders staat, is het logisch datje minder biedt.' Janvier heeft, al wordt het steeds moeilijker, de hoop nog niet helemaal opgegeven. 'Wij zijn gewend ons aan te passen aan de mogelijkheden die de ge meente biedt. Een kermis in Schiedam hoort bij de Branders feesten, zeker in het jaar van het 725-jarig bestaan. Bij het ver dwijnen van het Emmaplein werd het Stadserf als alternatief in het vooruitzicht gesteld. Om allerlei redenen, van bestrating tot bewoners, kan dat kennelijk niet. Het is jammer dat zo'n mooie plek ongebruikt blijft', deelt hij de frustratie van enkele Schiedammers over de beperkte gebruiksmogelijkheden van 'de huiskamer van de stad'. WATERWEG - Vervoersbedrijf Connexxion gaat het aantal ca mera's op lijnbussen fors verho gen om de onveiligheid terug te dringen. Nog dit jaar worden landelijk meer dan honderd bus sen van Connexxion met came rasets uitgerust. Alleen in de re gio Zuidwest - waar ook Schie dam, Vlaardingen en Maassluis onder vallen - stijgt het aantal regionale lijndiensten met een camera al van 13 naar 45. Verder worden in deze regio 16 mede werkers opgeleid die voor meer toezicht op en rond de bussen moeten zorgen. Aanleiding voor de miljoeneninvestering is de verharding van de agressie en de toename van het vandalisme in het openbaar vervoer. Zo werd recent een vrouwelijke bus chauffeur van Connexxion in Spijkenisse mishandeld door een zwartrijder. Met name bussen op risicolijnen worden met came ra's uitgerust. In Noord-Holland loopt momenteel een proef die moet uitwijzen welk type came raset (digitaal of analoog) het meest geschikt is. Overigens gaat het slechts om camerasyste men in de bussen. "Van een zen der die de beelden naar een cen traal toezichtpunt straalt, is geen sprake", zegt coördinator H. Op meer van Connexxión. "Er wor den alleen opnames in de bus gemaakt en bij incidenten kan dan de harde schijf of de video band bekeken worden." Volgens Opmeer heeft onderzoek op de Zuid-Hollandse eilanden en in Zeeland uitgewezen dat van ca mera's een preventieve werking uitgaat. "Zowel passagiers als ons personeel voelen zich veili ger. Daarom hebben we tot deze uitbreiding besloten. Overigens weten reizigers als zij bij ons de bus betreden dat ze worden ge filmd. Vanwege de privacyrege ling, die in ons land behoorlijk streng is, wordt dat met stickers op het voertuig gemeld. Daarom mogen we op dit moment nog geen camera's op de busstations installeren, al wordt daar wel op gestudeerd.' De Connexxion-di- rectie heeft minister Netelenbos van Verkeer en Waterstaat in middels verzocht om mee te be talen aan het vergroten van de veiligheid in het ov. SCHIEDAM - Schiedammers kunnen woensdag 23 februari al hun gebruikte kleding, gordijnen, beddengoed, schoeisel, dat ze niet meer nodig hebben, gewoon langs de kant van de weg zetten. Wel de spullen verpakken in de witte zak die onlangs h-a-h is bezorgd. Op deze dag komt de vrachtwagen van de stichting KOVAMO de plastic zakken v.a. 9 uur ophalen. KAMOVO is een afkorting voor Kleding Ophaal voor Algemeen Medisch Onderzoek. De inge zamelde kleding wordt verkocht en de opbrengst is bestemd voor het Diabetes Fonds Nederland. (DFN). Dit fonds financiert een groot deel van het wetenschappelijk onderzoek op het gebied van diabetes (suikerziekte) in Nederland. Het DNF is een onafhankelijk en niet gesubsidieerde stichting en één van de eerste fondsen in Nederland, die het CBF-keurmerk hebben gekregen. Een garantie dat de gift ook daadwerkelijk aan het doel, waarvoor het bestemd is, wordt besteed. Op dit moment zijn er bijna een half miljoen men sen met diabetes in Nederland. Als gevolg van diabetes kunnen complicaties ontstaan zoals hart- en vaatziekten, nieraandoeningen, oogaandoeningen en aantasting van de zenuwbanen. Verder onder zoek moet een oplossing brengen voor deze aandoeningen. wiÊmÊÊÊÊÊÈÊÊM SCHIEDAM - In hun winkel op de hoek van de Lange Kerkstraat hoorden Puck en Harry de Haard zöveel kritiek op de het besluit van burgemeester en wet houders om op korte termijn de bomen op het Land van belofte te kappen, dat ze besloten tot een bliksemactie. Afgelopen vrijdag en zaterdag vroegen zij mensen een bezwaarschrift tekenen te gen het voorgenomen rooien van de bomen. Dat leverde vele hon derden steunbetuigingen op, die inmiddels bij de gemeente zijn bezorgd. Puck de Haard:'En dat in maar twee dagen. We zijn er absoluut van overtuigd dat je daaruit mag afleiden dat veel meer mensen tegen het nu al rooien van de bomen zijn. Het duurt nog lang voordat men be gint te bouwen, we willen zo lang mogelijk van het groen kunnen genieten. We hopen dat de gemeente positief op het mas sale protest reageert en de kap uitstelt. In de bezwaarschriften staat ook, dat wij protesteren dat er geen verplichting is opgelegd om de bomen te vervangen. Het Land van Belofte moet een kwa litatief hoogwaardig verblijfsge- bied worden. Ik geloof tenmin ste dat de gemeente er dergelijke reclamekreten voor gebruikt. Maar dat kan toch niet met al leen maar steen.' Als argument om de bomen te rooien voert de gemeente behalve de bouwplan ontwikkeling 'worteldruk' aan. Volgens de Van Dale is dat 'de kracht waarmee het door de wor tels opgezogen vocht in de plant omhooggestuwd wordt'. Het stuk waarmee protest wordt aan getekend: 'Een plant heeft dus worteldruk nodig om te leven, en dat kan niet tegen hem/haar worden gebruikt als argument om te kappen.' Maar ook als het woord foutief wordt gebruikt voor de druk van de wortels on der het straatoppervlak, wordt dit argument verwijzend naar de recente discussies afgewezen. 'Dat zou het kappen van bomen langs fietspaden, waar dit effect tot onveilige situaties zou kun nen leiden, eventueel rechtvaar digen. Daarvan is hier echter geen sprake.' Per kilo van 4.98 Nu voor slechts Per kilo van 11.90 Nu voor slechts Alleen met de bonuskaart A.H. - Call Call - Etos Blockshop - Retourette Groenelaan, Schiedam Gebr. de Block HNS /VJ Nieuwe "^Stadsblad ACTIE 'ZUINIG STOKEN' Kijkt u elders in het bbtd voor de streef- verbruikeu! DAT IS DUIDELIJK Mgr. Nolenslaan 418 3119 EL Schiedam tel. (010) 4735384 Geen plaats voor kermis in centrum tijdens 725-jarig bestaan Schiedam Dil jaar geen kermis in de binnenstad Connexxion gaat meer bussen voorzien van een camera

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 1