Achter het nieuws Nationaal Bowlingcentrum komt naar Groenoord Jaarconcert St. Radboud Wie wil er VERKOPER m/v Warmtebron HULSKAMP 35 miljoen vluchtelingen Berichten voor de sportredactie vw*y jJp Eigenaar handelsbedrijf Jan van der Drift: Alles wat oud is, wordt steeds mooier werken in de mooiste badkamer - en tegelshowroom van Vlaardingen e.o. Neem snel kon takt op met SJaak Bakker. Ervaring is een pré, maar niet beslist noodzakelijk. Wel creativiteit, doorzettings vermogen en klantvriendelijkheid. Tel. OIO - 434 20 58 Commercieel medewerker binnendienst (MEAO/HEAO) AV-technicus (MTS) uai"a rlJn De CSC Aquamarijn vraagt met spoed door PETER BRAAD VLAARDINGEN - Johnnie Walker. Bom 1820 Still going strong. Wat whisky voor de Schotten is, is haring voor de Vlaardingers. Warmelo Van der Drift anno 1820. Met een omzet (dus verkoop) van vier tot vijfduizend ton haring (zo'n 27 miljoen stuks) is de Vlaardingse haring en zoutgroothandel aan de Westhavenkade de marktlei der in Nederland. Loggers leg gen niet meer aan in de haven, de laatste zijn in 1958 verkocht, maar Vlaardingen is nog steeds een haringstad. Menen Jan Van der Drift sr. en zijn zoon Roe land, met diens broer Michiel sa men eigenaar van het bedrijf. 'Het visserij verleden van de stad is natuurlijk belangrijk, maar je moet ook in het heden leven. En de toekomst ziet er veelbelovend uit', stelt Jan van der Drift. De 'Van der Driftjes' zitten sinds 1743 in het vak: haring en zout- handel. In 1820 kwam daar ene Van Warmelo bij, een vriend yan één van de voorvaders Van der Drift. Van Warmelo stierf in 1850 kinderloos, maar de naam van het bedrijf bleef gehand haafd. 'Dat willen we ook niet veranderen', zegt senior (70). 'Dat is nooit goed. Hetzelfde zie je met Vroom Dreesmann. Wij zijn onder onze naam een begrip in een deel van de wereld en heb ben een leidende positie in deze handel. We zijn sinds vijf jaar hofleverancier. In Duitsland, Frankrijk en Engeland kom je onze naam overal tegen, zelfs op ansichtkaarten. Ook leveren we aan Israël. We hebben dagelijks contact met een rabbi en we leveren het ook nog eens koosjer. Echt, Vlaardingse haring is inter nationaal bekend..' De 'oude' Van der Drift leidt ons rond door het imposante en his torische gebouw aan de Westha venkade, waar zich belangrijke gebeurtenissen in de plaatselijke geschiedenis hebben afgespeeld. In 1899 leefde 56 procent van de Vlaardingse beroepsbevolking van de visserij en aanverwante bedrijven, in 1909 55, in 1930 22 en in 1947 nog maar acht pro cent. (Bron: Nieuwe Vlaarding- sche Courant, 16 december 1949). In de industrie respectie velijk dertien, elf, 27 en 25 pro cent. Vlaardingen veranderde dus, zou geconcludeerd kunnen worden, van een vissersplaats tot een industriestad. 'Oude loggers lagen hier aan de kant', vertelt Jan van der Drift. 'Kades vol. Nu komen er geen loggers meer, terwijl de beste ha ring wordt gevangen met kleine schepen die dicht onder kust va ren, in Nederland en Denemar ken. Maar dat duurt maar een week of zes. De rest wordt door grotere schepen gevangen, met ook andere vissen en die gaan naar de zeehavens om te lossen. In Vlaardingen was het best ro mantisch. Nostalgie heerst in ze kere zin. Alles wat oud is, wordt steeds mooier.' Ouderwets De haringvisserij was hier. 'Maar haring moet ook nog eens verwerkt worden. Aan aanvoer alleen heb je niks. De vis wordt hier niet meer aangevoerd, maar wij zijn nog een ouderwetse han del in haring en maatjes in Vlaardingen. Deze stad heeft een leidende positie in het totale ha- ringgebeuren. Daarom vind ik dat Vlaardingen vaak te kort wordt gedaan als het gaat om het image als haringstad. Schevenin- gen en IJmuiden zijn nu de zee havens, waardoor toeristen den ken dat het daar gebeurt. Haring leeft nog in Vlaardingen en daar van zou men gebruik moeten maken. Dat moet het gemeente bestuur koesteren', aldus Jan en Roeland van der Drift. De laatste heeft vorige week de eerste paal geslagen voor een nieuw koelvrieshuis op de bin nenplaats van het bedrijf. De hal moet in mei klaar zijn want het haringseizoen is aanstaande. Eind die maand komt de eerste vis binnen. 'Een race tegen de klok', vertelt Roeland (36), 'maar alles ligt op schema. Ge lukkig hebben we nog niet te ma ken gehad met vorst. Nee, buiten vriezen is niet goed', grapt hij. 'De temperatuur moet constant zijn, op z'n min 26 graden. Bui ten schommelen de temperaturen te veel.' Export Met de koelvriesruimte kan War melo Van der Drift voldoen aan de nieuwste eisen van de RVV, de Rijkskeuringsdienst voor Vlees en Vis op het gebied van hygiëne. De vis blijft langer houdbaar en bovendien stelt de consument zo z'n eisen. De circa 27 miljoen haringen vinden hun weg over de wereld. Duitsland is de grootste afnemer met ïo'n tachtig procent. Onze oosterbu ren eten de vis voornamelijk als hoofdmaaltijd, terwijl de Neder landers een maatje weghapt bij een tentje of in de winkel. Met of zonder uitjes. Engelsen houden niet zo van gewone groene ha ring, maar meer van pickles. Bij de Fransen moet 'ie licht gerookt zijn. Joden eten haring alleen koosjer en alleen in de winter maanden. Naar Israël gaat per schip (twintig ton per container) 25.000 kilo per jaar; de rest gaat over de weg. Elke dag vertrekt er een vrachtwagen, zodat de con sument de volgende dag een vers product op z'n bord vindt. Vroe ger ging de gezouten haring in vaten, nu is dat nog maar tien procent van de omzet. De overi ge vis is gelijk klaar voor con sumptie."We blijven streven naar een nog beter product en ook naar variaties in smaak', ver volgt senior. 'Sinds korte tijd hebben we lichtgerookte maat jesfilets. Voor het eerst zijn we erin geslaagd hele maatjes licht te roken. Lachs Matjes heet het in Duitsland. Het is daar nu al een groot succes, net zoals in Frankrijk.' SCHIEDAM - Berichten voor de sportredactie kunnen per fax aan geleverd worden via het nummer 010-5913733. Voor clubbladen en op schrift gestelde berichten zijn de volgende redactie-adressen be schikbaar: Het Nieuwe Stadsblad, Westhavenkade 14, Vlaardingen of Van Beethovenlaan 4, 3144AS Maassluis. SCHIEDAM - De Nederlandse Bowling Federatie heeft tijdens een buitengewone bondsvergadering het groene licht gekregen voor de bouw van een nationaal bowlingcentrum in Schiedam. Omdat het de eerste topsport-accommodatie in Europa is, bezorgt het de NBF een primeur. Het zestien banen tellende Nationale Bowlingcentrum komt in het plan Groenoord. Met de bouw zal begin april worden begonnen. De aannemer hoopt het pand uiterlijk begin november op te kunnen le veren. Omdat er vele belangrijke wedstrijden gespeeld gaan worden, zal het gebouw een ruime accommodatie voor toeschouwers krijgen. De plannen passen in het topsportbeleid van de NBF, waarin een ver dere ontwikkeling van de top- en breedtesport centraal staat. In het centrum kunnen de nationale selecties zich onder optimale omstan digheden voorbereiden op grote evenementen. Daarnaast zullen er ook 'clinics' en topsport-evenementen worden georganiseerd. De eer ste topwedstrijd is de finale van de Stedenontmoeting waarin het Schiedamse Musis de vorig jaar gewonnen titel verdedigd. Daarna volgt de strijd om de Europacup voor landskampioenen en in 2001 de Europacup voor individuele landskampioenen. Omdat Bowling Musis aan de Lange Haven sluit wordt het Nationaal Bowlingcentrum ook de thuisbasis voor de teams van de Bowling vereniging Musis Sacrum. Besloten is om meteen na de openingsda tum op alle werkdagen van de week een huisleague te gaan organise- ren. De bouw van een bowlingcentrum in Schiedam werd in 1997 - tij dens de huldigingsavond van de sportkampioenen - door Musis-voor- zitter Johan Brandsma aangekaart bij wethouder Luub Hafkamp. Beide heren hebben daarna regelmatig met elkaar gesproken. In maart 1999 schoof ook de NBF aan. De bond zetelt in Eindhoven. Het pand waarin het bondsbureau nu nog gevestigd is wordt verkocht. Na de voltooiing van het gebouw verhuizen de bondskantoren naar Schiedam. SCHIEDAM - Muziekvereniging St. Radboud uit Schiedam-Kethel geeft op 18 februari haar jaarconcert in het Theater aan de Schie. In dit tweede Concert aan de Schie is een swingend blaasorkest van ei gen bodem te beluisteren en kan men genieten van een close-harmo- ny groep en een Promskoor van zanginstituut Charles Vermeer uit Capelle aan den IJssel. Het harmonieorkest zal in het eerste deel werken spelen die speciaal zijn gecomponeerd dan wel gearrangeerd voor een symfonisch blaasorkest. Op het program staan liedjes uit de film Grease het werk 'City Slickers', en het nummer Satiric Dances, dat in 1975 werd ge componeerd als toneelmuziek bij een blijspel van Aristophanes. Ook het werk 'Prelude en Fuga' van Bach wordt uitgevoerd. Daarnaast kan het publiek genieten van de klanken van een close harmony groep 'The Bare Necessities. Zij zingen een aantal nummers, waar onder Ain't Misbeheaving', 'Liefje laat je lijmen en Once Upon a Dream. In het tweede deel van het concert zal het Promskoor samen met groot orkest en combo een aantal swingende en bekende nummers ten gehore brengen, onder andere Rosanna van Toto, Village People en een Lee Towers selectie. Het concert wordt gehouden op vrijdag 18 februari in het Theater aan de Schie aan het Stadserf in Schiedam. Aanvang 20.30 uur. Kaarten kosten 10 gulden en zijn verkrijgbaar aan de kassa van het theater. Het toegangsbewijs is vanaf drie uur voor aanvang van het concert geldig als vervoersbewijs bij de RET. Giro 61 Docent Aardrijkskunde/Geschiedenis/Maatschappijleer Conciërge 1 Fte DONDERDAG 17 FEBRUARI 2000 7-481 Haring leeft nog in Vlaardingen! VSO-deskundigen ginds lokale medici, verloskundigen en verpleegkundigen In veel ontwikkelingslanden ontbreken goede medische opleidingen. Een zie kenhuis bouwen of alleen medicijnen sturen helpt dan niet. VSO geeft strukturele hulp in ontwik kelingslanden. In Afrika zijn geschool de medische mensen de beste pijnstillers. Daarom leiden medische Steun VSO. Stort 35,= op giro 92 en u bent zelf één |aar lang 'pijnstiller' voor meer dan dertig ontwikkelings landen. VSO Nederland, Hooghiemstraplein 142, 3514 AZ UTRECHT Telefoon 030 - 276 92 37 E-mail: info@vso.nl of bezoek onze homepage www.vso.nl VSO STUURT KENNIS DE WERELD IN ker PIJNSTILLER VSO stuurt mensen uit onderwijs, gezondheidszorg en landbouw naar ontwikkelingslanden. 92 Steun de Vrienden van VSO. Voor ƒ35, bent u zelf één jaar lang 'pijnstiller' voor meer dan dertig ontwikkelingslanden. Vrienden van VS^ VSO Nederland, Hooghiemstraplein I42. 35!4 AZ UTRECHT VSO stuurt kennis de wereld in. Hulskamp Audiovisueel BV is één van de grootste aanbieders van professionele audiovisuele apparatuur in Nederland en beschikt over de modernste geluid-, video- en presentatieapparatuur. Met een team van 130 enthousiaste medewerkers werken wij, vanuit onze vestigingen Nieuwegein, Utrecht, Amsterdam en Troisdorf (D), dagelijks aan de meest uiteenlopende opdrachten op het gebied van audiovisuele activiteiten. Wij zoeken voor onze nieuwe vestiging in Vlaardingen kandidaten MA/ in de functie van: Vanuit je commerciële functie verzorg je de verkoop en verhuur van audiovisuele apparatuur en diensten. Je vertaalt de wensen van de opdrachtgever naar een technisch concept. Op basis van je persoonlijke kennis en kunde weet je op een zakelijke en natuurlijke wijze belangen samen te brengen. Het opbouwen van een goede relatie met de klant vind je belangrijker dan een 'snel succesje' scoren. Met behulp van een geavanceerd computerprogramma realiseer je duidelijk omschreven opdrachten. Je bezorgt, installeert en bedient onze audiovisuele apparatuur bij cliënten op locatie tijdens evenementen, beurzen en congressen. Je werkt professioneel en servicegericht zowel zelfstandig als in teamverband. Tevens ben je in het bezit van een rijbewijs en ben je bereid om in de avonduren en de weekenden te werken. Wij bieden: een uitdagende, afwisselende baan in een jong en gezond bedrijf ruime opleidingsfaciliteiten en doorgroeimogelijkheden een compleet pakket aan arbeidsvoorwaarden Geïnteresseerden sturen een sollicitatiebrief en CV naar Hulskamp Audiovisueel B.V., Archimedesbaan 14, 3439 ME Nieuwegein t.a.v. mevrouw J. M. van Donk of e-mailen naar i.donk@hulskamp.nl. Meer weten over onze organisatie? Kijk op www.Hulskamp.nl of bel met Mirjam Ton, tel. 030-6005252. (telefonische acquisitie op basis van deze advertentie wordt niet op prijs gesteld) fi"1 De CSG Aquamarijn is een christelijke scholen gemeenschap voor vmbo, havo. atheneum en gymnasium. Vestigingen in Schiedam. Vlaardingen en Maassluis. Het centrale doel van de CSG Aquamarijn is om elke leerling op grond van aanleg en inzet een optimale leerweg aan te bieden, waardoor iedere toegelaten leerling verzekerd is van een gekwalificeerde uitstroom. Naast de lessen zijn er veel culturele, sportieve en sociale activiteiten De CSG Aquamarijn telt 3100 leerlingen. 300 personeelsleden en bestaat uit drie afdelingen: Afdeling Gilde Vmbo Schiedam en Vlaardingen Afdeling Groen van Prlnsterer Vmbo/havo/atheneum gymnastum Afdeling Westland-Zuld - Vmbo/havo/vwo Maassluis én Vlaardingen Afdeling Gilde: 14 lesuren voor het LWOO, vervanging per 1 maart 2000 zo spoedig mogelijk Afdeling Groen van Prinsterer: Docenten Duits Duits Wiskunde 9 lesuren 2de graads. vervanging wegens zwangerschapsverlof. m.i.v. 6 maart 2000 9 lesuren 2de graads, vervanging, m.i.v. 3 april 2000 9 lesuren 2<1e graads, m.i.v. 6 maart 2000 We verwachten van u dat u uit persoonlijke overtuiging de christelijke identiteit van onze school tot uiting laat komen in de dagelijkse praktijk. U wilt enthousiast en actief meewerken aan een prettig ieef-, leer- en werkklimaat in onze school. Gelieve uw sollicitatie zo spoedig mogelijk te richten aan de Centrale Directie van de CSG Aquamarijn, t.a.v. de heer J. Hofland. Postbus 3040, 3130 CA Vlaardingen. De heer Hofland is ook telefonisch te bereiken |0I0| 435 70 00 (school) of (0182) 39 58 41 fpnvéj om uw vragen over deze vacatures te beantwoorden.

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 11