art FEEST/ Gehandicapten hossen en feesten naar hartelust 0.79 1.89 Politie rolt hennepkwekerij op Meisjes lezen beter voor Cursus omgaan met dieren ^n4TIS MOORTEST loods IN KRANT Vernielers gooien drie ruiten in BRADERIE STADSERF mm Gebr. de Block SPRUITEN VARKENSFILETLAPJES hoor-:- www. h icspa land.nl Alcoholcontrole 015-3697734 OPENT 5e FILIAAL Verkeerscontrole Geen retourettes aan Nolenslaan en Hof van Spaland 010-4706400 Kwaliteit en winkelsfeer, geven net iets meer c^> v-* «✓/- WOENSDAG 23 FEBRUARI 2000 1999, 52e JAARGANG, Nr 8 VERSCHIJNT IN DE GEMEENTE SCHIEDAM kijk voor ons actuele woningaanbod op onze internet-site; TOTALE OPLAGE: Ruim baan voor fiets en metro: niet voor auto's Poffertjeskraam op transport Toekomst voor Vijfsluizen SCHIEDAM - De politie heeft drie mannen gearres teerd op verdenking van ver nieling en rijden onder in vloed. De 21-jarige Schiedammer, een 25-jarige man uit Rot terdam en een 25-jarige Til- burger werden gezien toen ze drie ruiten ingooiden van een leegstaand pand aan de Hoogstraat en vervolgens in een bestelbus ervandoor gin gen. Aan de hand van een signalement kon de politie de drie mannen op de Oranje straat aanhouden. De bestuurder bleek ook nog eens teveel gedronken te hebben. De politie heeft de mannen voor nader onder zoek ingesloten. SCHIEDAM - De politie heeft zaterdagnacht uur een alcohol controle gehouden aan de Nieu we Damlaan. Van 22.00 tot 04.00 uur werd bij 395 bestuur ders een blaastest afgenomen. In zeven gevallen bleken de be stuurder teveel te hebben ge dronken en één bestuurder on derging een bloedproef waarbij de uitslag over twee weken be kend is. ZATERDAG 26 ZONDAG 27 FEBRUARI VAN 11:00 TOT 17:00 UUR info@Star Promotions.nl Zie ook ome advertentie elders in deze krant! PAUL BERG dat is duidelijk. De voorjaarsvakantie staat bij de Schiedamse Rietzeilers te boek als de carnavalsvakantie. Een heel jaar lang leven de leden van carnavalsver eniging toe naar het moment dat ze burgemees ter Reinier Seheeres de sleutel van de stad kun nen ontfutselen en er weer naar hartelust gehost en gefeest mag worden. Afgeiopen zaterdag namen De Rietzeilers al vast een voorschot. Aan het Gaardepad in Spaland werd sa men met de verstandelijk gehandicapten van Schievaart de polonaise ingezet (foto). Onder toeziend oog van Prins Car naval en de Raad van Elf beleefden de bewoners, begelei ders, oudets en de leiding van de Schievaart een feestelijke middag. De blaaskapel zorgde voor een vrolijke noot en ook de dansmariekes waren van de partij. Zoals de traditie voor schrijft werd er een wit en zwart schaap gekozen. Het witte schaap is iemand die in het zonnetje moet worden gezet, de zwarte evenknie doorgaans een pechvogel. De feestmiddag was tevens de aftrap van een druk programma. Al jaren zet ten de Rietzeilers zich in om zoveel mogelijk mensen te la ten meedelen in de feestvreugde. Zo brengt Prins Carnaval (met gevolg) de komende weken ook een bezoek aan het St. Jacobs Gasthuis, Thurlede en de DrieMaasstede, met de be doeling zoveel mogelijk ouderen op de dansvloer te krijgen. Komende zaterdag begint het echte carnaval met het dweilen en de het Prinsenbal in de 4 Molens. De festiviteiten gaan door tot 7 maart als burgemeester Seheeres de sleutel op mag komen halen en Brandersgat gewoon weer Schiedam heet. OA SCHIEDAM - De politie Schiedam heeft maandag het gedrag van verkeersdeelne mers onder de loep genomen. Tussen 7.00 en 9.00 uur had den de agenten zich opge steld op de Havendijk. De snelheid en het dragen van de veiligheidsgordel, hadden speciaal hun aandacht. Voor 37-passanten werd het bon nenboekje uit de binnenzak gehaald. In achttien gevallen betrof het te ver indrukken van het gaspedaal en in ze ventien gevallen het niet dra gen van een veiligheids gordel Verder werd bekeurd voor het rijden met een aan hangwagen zonder losbreek- reminrichting en het niet kunnen tonen van een brom fietscertificaat. Op de Vlaar- dingweg liepen 's-middags 31 verkeersdeelnemers tegen de lamp. Proces verbaal werd opge maakt voor het niet dragen van de gordel, overschrijden van de maximum snelheid (5) en defecte verlichting (2). Theo H.B. Schoenmakers SCHIEDAM - In de rang lijst van de zevenhonderd Nederlandse gemeenten die aan gescheiden afvalinza meling doen staat Schie dam in de top 10. De on derste top 10, wel te ver staan. ONS milieu regis treert dagelijks het gewicht van de afvalsoorten die worden verwerkt. De totale hoeveelheid afval stijgt nog steeds, en opvallend meer dan de hoeveelheid aangele verd glas, textiel en papier. Daaruit kan worden opge maakt dat steeds minder Schiedammers hun afval scheiden, of meer Schie dammers hun afval minder goed scheiden. Witte, brui ne eri groene flessen wor den -al wil het gerucht an ders- wel degelijk geschei den afgevoerd en verwerkt. Wethouder A. Reijnhout probeert vergeefs andere supermarkten in Schiedam aan te zetten tot het openen van een retourette. Volgens de normen van het afva- loverlegorgaan moet in een stad als Schiedam anno 2000 55 kilo groenten- en fruitafval per inwo ner gescheiden worden opge haald. In Schiedam was dat in 1999, 26 kilo. Door de plaatsing van de afval apart punten (AAP) verwacht ONS Milieu dat er in 2000 28,3 kilo per Schiedammer kan worden afgeleverd. Dat is ongeveer de helft van de ver- langde hoeveelheid. De hoeveel heid afgevoerd papier bedroeg in 1999 44,6 kilo per Schiedam mer, in 2000 denkt men 57 kilo te kunnen halen, maar de norm is 72 kilo. In 1998 werd per Schiedammer nog 15,1 kilo glas opgehaald. De terugval vorig jaar is niet te ver klaren. Elders deed hetzelfde ef fect zich niet voor. Discussies zoals het even hardnekkige als onjuiste gerucht dat de in de glasbakken gesorteerde bruine, groene en witte flessen bij de verwerking weer net zo makke lijk bij elkaar worden gestort, lij- grof, net 450 gr. van 1.25 voor 100 gram van 2.49 voor Alleen met de bonuskaart A.H. - Call call - Etos Blockshop - Retourette Croenelaan, Schiedam Gebr. de Block ken niet bij te dragen aan de mo tivatie het glas te scheiden. De bakken en de wagens waarin ze worden geleegd hebben wel de gelijk gescheiden appartemen ten. Bij een bedrijf in Dintel- mond wordt het glas verwerkt tot zeer kleine stukjes. Bij de Veree- nigde Glasfabrieken in Schie dam wordt daarvan uit drie sta pels -inderdaad: wit, blauw en groen- weer nieuw glas ge maakt. Welvaart 'In de jaren 1994 tot 1999 steeg de totale hoeveelheid afval, on danks allerlei acties om mensen bewust te maken van de milieu lasten van wegwerpverpakkin gen, in Schiedam met twaalf procent bij een bevolkingsgroei van 2,8 procent. De rest is te wij ten aan de toename van wel vaart.' Wim van der Drift werkt bij het bedrijfsbureau van ONS Milieu en heeft het afval ver taald in kilo's per inwoner. Voor al in 1995 en 1996 groeide de hoeveelheid huisvuil fors, in 1998 en 1999 was de toename geringer. 'Het is vooral een teken van de groeiende economie. Je moet je voorstellen dat alle afval uit de winkel het huis aan de voorkant in en aan de achterkant weer uit gaat.' Hij onderbouwt die stel ling door de groeipercentages van de detailhandel te leggen naast die van het huisvuil. Ze blijken nagenoeg gelijk. Ook op vallend is de overeenkomst bij het grofvuil: een stijging van vijf procent' in de omzet van de bouwmarkten vertaalt zich in een toename van het opgehaalde of bij het milieustation ingele verde grofvuil met acht procent. Nam de totale hoeveelheid afval met twaalf procent toe, het ge sorteerde glas, textiel en papier stegen maar met gemiddeld drie procent. De ONS onderscheidt de volgende afvalfracties: klein chemisch afval, puin, a-hout, b- hout (spaanplaat, in Schiedam duizend ton op jaarbasis, even veel als glas), tuinafval, metalen, papier en karton, glas, kleding, asbest, autobanden. Drankpak ken, plastic en blikjes worden via de retourette in de Groene- laan ingezameld en apart ver werkt, maar het effect daarvan is te gering om dit op grote schaal in te voeren. WethouderAdri Reijnhout (D66, milieu) heeft met de supermark ten aan de Nolenslaan en in het Hof van Spaland overlegd om te proberen ook daar een retourette te openen. Tot Reijnhouts teleur stelling hebben de bedrijven echter geen belangstelling. Bedrijven Het aantal door ONS bij winkels en bedrijven uitgezette rode mi- nicontainers om glas in te zame len groeit gestaag, evenals het aantal rolcontainers voor papier. Het is de raadscommissie voor milieu echter een doorn in het oog dat winkeliers hun bedrijfs afval bij het op te halen huisvuil zetten. De ONS neemt het afval mee, omdat de straten vervuilen als ze het afval laat staan. Daar bij komt dat het moeilijk is de herkomst van het afval te achter halen, al proberen wijkservice- teams dit wel. Soms is er boven dien een praktisch probleem waardoor afval op straat staat terwijl dit niet mag, zoals bij ou de panden in de binnenstad waar de rolcontainer voor papier en opgevouwen kartonnen dozen niet door de voordeur past. Door de ophaaltijden op bijvoorbeeld de Hoogstraat te verkorten hoopt de ONS te bereiken dat het afval minder lang op straat staat en de stad dus minder vervuilt. SCHIEDAM - Bij een inval van de politie werd vrijdag in Schie dam een grote hennepkwekerij opgerold in een bedrijfspand aan de Calandstraat. De kweek van de ruim 1800 hen nepplanten veroorzaakte een re gen van klachten in de buurt over stank. Toen de politie op onder zoek uitging werd in het indus triegebied 's-Grayeland werd de professioneel opgezette hennep kwekerij ontdekt. Achter een gipsen wandje dat daarvoor spe ciaal was neergezet om de illega le praktijken aan het oog te ont trekken. De politie nam de com plete kwekerij in beslag, inclu sief 120 lampen, de lichtinstalla tie, beregenings en verwar mingsapparatuur. de eigenaar van de kwekerij was inmiddels gevlogen. De stroomvoorziening voor de grootscheepse kweek van softdrugs bleek afgetapt te zijn. De politie schat dat de ont mantelde kwekerij een waarde vertegenwoordigde van zo'n 50.000 gulden. De waarde van de hennepoogst werd geraamd op 200.000 gulden. Maar inmid dels zijn de planten die voor die oogst hadden moeten zorgen ver nietigd. Eerder deze maand werd in Schiedam al een gelijksoortige hennepkwekerij ontmanteld. In het bedrijfsgebouw aan de Schie, waar toen meer dan 1500 planten werden aangetroffen, werden ook vuurwapens aangetroffen. SCHIEDAM - De Schiedamse voorronde van de Nationale Voor- leeswedstrijd is gewonnen door Karmen van Almen van basis school de Regenboog en Donna van Dijk van basisschool De Klin ker. Ze streden vorige week, samen met zes andere schoolkam- pioen-voorlezers om twee plaatsen in de kwartfinale, die op 11 maart plaatsvindt in de Akkers in Spijkenisse. Met 43 van de tach tig stemmen werd Karmen door het publiek als beste voorlezer ge kozen, gevolgd door Donna die 14 stemmen kreeg. De mening van het publiek werd gedeeld door de deskundige jury, die bestond uit Marja van Wijen van Boekhandel van Leeuwen, Grethe Blan- kert van de openbare bibliotheek en Helga Mergler van Radio Schiedam. Dit jaar heeft een recordaantal basisschoolleerlingen uit de groe pen 7 en 8 deelgenomen aan een ronde van de Nationale Voor- leeswedstrijd 2000. Ruim 67.500 kinderen droegen een verhaal voor tegen 60.000 in 1999, een stijging van 12,5 procent. Ruim één op de vijf scholen in Nederland heeft een voorronde georga niseerd. Meisjes blijken nog steeds betere voorlezers te zijn. Slechts op een kwart van de scholen won een jongen maar het aan tal mannelijke stervoorlezers laat al enkele jaren een lichte stijging zien. In Zuid-Holland hebben 296 scholen meegedaan aan de wedstrijd. De meest voorgelezen schrijvers tijdens de schoolron- den zijn Carry Slee en Jaqcues Vriens. SCHIEDAM - Kinderboerderij 't Hoefblad start in de voorjaarsva kantie een vierdaagse cursus dierenverzorging. De cursus is bedoeld voor kinderen van 9 tot 12 jaar en wordt gegeven door de dierenver zorgers van de kinderboerderij. Aan de hand van een opdrachten boekje maken de kinderen kennis met verschillende aspecten van het werken met dieren zoals, het eten en drinken geven, borstelen, sche ren, melken, nagels knippen, controleren of de dieren gezond zijn en het schoonmaken van hokken. Naast de theorielessen worden de kin deren ook zelf aan het werk gezet, bijvoorbeeld het borstelen van de paarden en het eten geven van de varkens. De kans is niet ondenkbeeldig dat kinderen door de cursus geïnspi reerd worden tot de aanschaf van een eigen konijn, kip of varken. Óm ouders niet geheel onbeslagen ten ijs te laten komen, heeft de kin derboerderij ook een stoomcursus dierenverzorgen voor volwassenen op poten gezet. Op één middag nemen de deelnemers een kijkje ne men achter de schermen. Wat kom bijvoorbeeld allemaal kijken bij het reilen en zeilen van een kinderboerderij, welke dieren lopen er rond en hoe worden dieren verzorgd. Ook wordt aandacht besteed aan de keuze van huisdieren. Het ene dier heeft bijvoorbeeld veel meer verzorging nodig dan het andere. Op deze manier hoopt de kinderboerderij dat bewuster wordt omge gaan met de aanschaf van een huisdier. Het gebeurt namelijk regel matig dat dieren aan de kinderboerderij 'cadeau' worden gegeven, omdat de verzorging bij nader inzien toch wel erg veel tijd in beslag neemt De cursus dierverzorging voor kinderen van 9 tot 12 vindt plaats van dinsdag 29 februari tot en met vrijdag 3 maart van 13.30 tot 14.00. Tevens kunnen volwassenen zich aanmelden voor een beknopte cur sus op zaterdag 4 maart van 13.30 tot 15.00 uur. Deelname is gratis. Mensen die interesse hebben in de cursus moeten er snel bij zijn want aanmelden kan nog tot vrijdag 25 februari bij de afdeling Natuuront wikkeling van de gemeente Schiedam tel 246 55 22. Bent u benieuwd of uw gehoor nog 100% is? Kom dan langs op de Open Dagen van Dijkshoorn Hoortechniek op 25 en 26 februari en laat de Gratis Hoortest doen I DIJKSHOORN HOORTECHNIEK ■HM NS Nieuwe ■■Stadsblad A ACTIE 'ZUINIG STOKEN' Kijkt u elders in het blad voor de streef- verbruiken! OPTICIEN rtr. VUNHAHtNLAaiif Gratis parkeren voor de deur, en altijd plaats Mgr. Nolenslaan 418 3119 EL Schiedam telefoon: (010) 47 35 384 Schiedammers gooien hun afval steeds vaker op de grote hoop Tan de Monseigneur Nolenslaan komt voorlopig geen retourette 9 St. Liduinastraat I 5 3117 CN Schiedam Telefoon: (010) 426 31 80 Fax: (010) 427 02 47

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 1