Uitbreiding Lindenhof Project moet veiligheid ouderen in en om het huis vergroten AÖV: 'Burgemeester hield informatie achter' Gastrono Zoete broodjes bakken Karakterportretten ouderen 0.79 j^rl.49 1.79 -2T5 1.59 SCHIEDAM ORANJE Dieren tekenen Tienerdisco Ernst en Bobbie op sportpark Schiespoordag Ruim baan voor metro, vrachtverkeer en fiets, niet voor auto DECOKAV* VAN LOENEN -25T 1.49 jr2r 2.29 1495 8.95 ^*r3.99 HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 23 FEBRUARI 2000 08 - 1442 SCHIEDAM - De Vlaardingse wethouder Aart Kool opent don derdag het vernieuwde medisch kleuterdagverblijf Lindenhof. Het kleuterdagverblijf heeft een nieuw gedeelte voor de kleuters terwijl ook het onderkomen voor de jongste kinderen (van 0 tot drie jaar) opnieuw is ingericht. Het dagverblijf is onderdeel van de Schiedamse stichting Linden hof en biedt nu plaats aan 48 jonge kinderen die problemen hebben met bijvoorbeeld hun gezondheid of hun gedrag. SCHIEDAM - Tekenen en schil deren in Diergaarde Blijdorp. Dit is de titel van de workshop die dit weekeinde start in wijk centrum de Blauwe Brug. Do centen Jorien Neef en Elsje Mie- dema vertellen op vrijdagavond het één en ander over tekenen van dieren in de Blauwe Brug. Zaterdag verzamelt de groep zich om 10.00 uur in diergaarde voor het echte werk. Enige te kenervaring is wel vereist. Kos ten voor de workshop bedragen 30 gulden, exclusief entreevoor de diergaarde (27,50 gulden). Meer informatie bij de Blauwe Brug, tel. 247 04 64. SCHIEDAM - Tieners van 12 tot 18 jaar zijn van harte welkom op de Tienerdisco, die 25 febru ari wordt gehouden in het wijk centrum aan het Dreesplein 2. De deuren gaan open om 21.00 uur en om 23.00 wordt ieder ver wacht weer naar huis te gaan dan wel zijn vertier elders te zoeken. Toegang bedraagt 2,50 gulden. Alcohol en drug zijn niet toege staan. Voor meer informatie, tel 010 473 86 71. (vragen naar Adeline). SCHIEDAM - Ernst en Bobbie, de twee hoofdpersonen uit de populaire televisieserie (Kinder- Net) 'Ernst, Bobbie en de rest' toert tijdens de voorjaarsvakan tie door Nederland. Een van de in totaal elf locaties waar wordt gestopt is sportpark de Vijslui zen. Voor kinderen in de leeftijd van 4 tot 10 jaar zijn er 2 maart twee voorstellingen: om 10.30 uur en om 14.30 uur. SCHIEDAM - Papierbak ken, stadsautobussen, cara vans, containerkranen, tele fooncellen, Dick Bisschops maakt het allemaal 160 maal kleiner dan in werkelijkheid. Tijdens de Schiespoordag op zaterdag 26 februari geeft hij een demonstratie van zijn kunnen. Bisschops is professioneel modelbouwer. Zijn dagelijks werk bestaat uit het nabou wen van in aanbouw zijnde schepen. De modellen wor den door de rederij cadeau gedaan aan de koper van het schip. Daarnaast houdt Bis schops zich bezig met het vervaardigen van allerlei at tributen voor modelspoor banen. Voor bezoekers een uitgelezen kans om iets ex clusiefs op de spoorbaan te bemachtigen. Bij Schiespoor zijn ook weer verschillende modelspoorbanen in vol be drijf en wordt een model- spoorbeurs gehouden. Een vaste reparateur is aanwezig om vastgelopen loks weer aan het rijden te krijgen. De Schiespoordag wordt ge houden op zaterdag 26 febru ari van 10.00 tot 16.00 uur in het clubhuis aan de Wester kade 21 in Schiedam. De toe gang bedraagt 1 gulden voor volwassenen en 0,50 gulden voor kinderen. SLIJTERIJ/WIJNHANDEL 'n borrel van klasse voor een lage prijs Jonge jenever Oranje 1fi95 per liter I O» Vieux Oranje R95 per liter ID. U belt, wij bezorgen! Oranjestraat 8-10-12-14 Telefoon 4265997 SCHIEDAM - Ruim vieren twintigduizend senioren worden jaarlijks in het zie kenhuis opgenomen nadat ze ongelukkig ten val zijn gekomen. Ongeveer zeven tienhonderd daarvan over lijden aan het opgelopen letsel. 'Dat zijn zeer ernsti ge aantallen', zegt mevrouw M. Kooistra, projectcoördi nator van de GGD Schie dam. De GGD Nieuwe Waterweg Noord start in maart, in samen werking met een aantal organisa ties waaronder Thuiszorg Nieu we Waterweg Noord, Stichting Welzijn Ouderen, Politie en de Regionale Organisatie voor Ge handicaptenvoorzieningen, het project 'Opvallend Veilig'. Het project heeft tot doel de veilig heid in en om het huis van oude ren te vergroten. 'Veel van deze ongelukken kun nen worden voorkomen door simpele aanpassingen in het huis', vervolgt Kooistra. 'Tien tallen mensen komen jaarlijks in het ziekenhuis terecht omdat ze zijn uitgegleden over een kleed je. Dat is simpel op te lossen door er bijvoorbeeld een anti.- slipmat onder te leggen. Ook een beugel bij het toilet betekent een kleine aanpassing, maar voor komt wel de kans bij een toilet- bezoek onderuit te gaan. Goede verlichting -vooral naast het bed- voorkomt dat mensen 's nachts vallen. Het gaat hier dus om klei ne aanpassingen, maar veel ou deren hebben deze voorzienin gen toch nog steeds niet in huis aangebracht.' Huisbezoeken Vanwege het project 'Opvallend Veilig' worden ouderen van tach tig jaar en ouder in Schiedam Noord (Kethel, Woudhoek en Spaland) benaderd voor een huisbezoek. De bewoners wor den in staat gesteld hun huis te laten controleren op veilige en onveilige situaties. Tijdens het bezoek wordt aandacht besteed aan mogelijke voorzieningen en hulpmiddelen en wat kan worden gedaan ter voorkoming van in braak en brand. Mevrouw Koois tra benadrukt dat het niet de be doeling is dat mensen, die een brief over het project hebben ge had zelf gaan bellen. 'Deze men sen worden benaderd door de GGD. Mensen onder de tachtig jaar kunnen bij ons wel een aan vraag indienen voor een huisbe zoek.' Na een korte opleiding gaan vrijwilligers op huisbe zoek. Begin 1999 vond een soortgelijk project plaats in de wijk Groenoord. Zestig procent van de ouderen die werden bena derd, kreeg uiteindelijk een huis bezoek. 'De ouderen en de vrij willigers waren erg enthousiast over het project', vertelt Koois tra. 'Kleine aanpassingen in huis konden toen de veiligheid van velen vergroten.' Want wat betreft Kooistra kan de veiligheid makkelijk worden vergroot, maar moeten senioren zich soms ook anders gaan ge dragen. 'Een verhoogd toilet la ten installeren en vervolgens op een wankel stoeltje gaan staan om bij het keukenkastje te ko men is een goed voorbeeld hoe mensen zelf hun gedrag kunnen veranderen.' De GGD zoekt nog enkele vrij willigers om deze huisbezoeken af te leggen. Belangstellenden kunnen contact opnemen met mevrouw M. Kooistra, telefoon nummer 248 80 48. SCHIEDAM - Volgens gemeenteraadslid Cathelijne Raaphorst- de Groot (AOV) heeft burgemeester Scheeres de politieke dood zonde van het onvolledig informeren van de raad begaan. Op 31 januari meldde Scheeres in de raadscommissie algemene en eco nomische zaken dat alle evenementen in Schiedam in het jaar 2000 een extra dimensie zouden krijgen vanwege het 725-jarig bestaan van de stad. Speciale eenmalige festiviteiten zouden niet worden georganiseerd. Maar al op 28 januari had het college besloten de Brandersfeesten uit te kleden: er is geen plaats voor een kermis in september in de Schiedamse binnenstad. Raaphorst neemt het de burgemeester hoogst kwalijk dat hij deze informatie niet met de commissie deelde. Door dat niet te doen was de mede deling die hij wel deed onjuist en onvolledig, verwijt Raaphorst in vragen die zij aan het college van burgemeester en wethouders heeft gesteld. Verwijzend naar de onlangs nog eens herhaalde afspraken over volledig open communicatie verlangt zij daarvoor een verklaring: "Welke reden en rechtvaardiging heeft de burgemeester om de raadscommissie onjuist c.q. niet volledig te informeren?" Raaphorst vraagt tevens welke mogelijkheden in december vorig jaar met de kermisorganisator Ivo Janvier van Bureau De Kermisgids B.V. werden afgesproken en waarom deze later alsnog werden afgeblazen. Zij wil bovendien inzicht in alle locaties die zijn bekeken, en vraagt het college alsnog een kermis van beperk te omvang op "de minst ongeschikte" daarvan toe te staan. Zij vreest een negatief effect voor de kermis gedurende een reeks van jaren, als er dan al wel een andere plek beschikbaar is gekomen. "De kermis roept nostalgische gevoelens op bij ouderen, biedt jongeren de mogelijkheid elkaar te ontmoeten en is populair bij gezinnen met jonge kinderen", aldus Raaphorst, die daarom "een kermis onontbeerlijk acht voor het succes van de Brandersfeesten". SCHIEDAM - De 2e Bene luxtunnel wordt bij de ope ning in 2002 de proeftuin voor de Rotterdamse tegen hanger van het rekening rijden: het select systeem. Daarbij heeft de automobi list de keuze tussen 'niet be taald in de file' of 'betaald rijden'. De bedoeling is dat in een van de nieuwe tun nelbuizen betaalstroken ko men die de automobilist met haast via tolheffing een snellere doorgang moeten bieden. Het autoverkeer krijgt overigens allerminst voorrang in de 2e Benelux tunnel werd duidelijk toen minister Netelenbos vorige week samen met burge meester Opstelten van Rot terdam de deur in de laat ste verbindingsvoeg open- ramde. Voor het niet-nood- zakelijke wegvervoer wordt in de tunnel tussen Vlaar- dingen en Pernis een ont moedigingsbeleid gevoerd. Voor de Rotterdamse tegenhan ger van het 'rekening rijden' moet de wet worden aangepast en dat kan jaren duren' waar schuwde de minister van Verkeer en Waterstaat al eerder. 'Dan zijn we wel zo'n vijf tot zes jaar ver der' beaamt gemeentewoord voerder Michael Saibon. De be taalstroken in 2e Beneluxtunnel kunnen er niettemin komen om dat daar zonder nieuw asfalt een proefstrook kan worden gereali seerd en dat valt binnen de huidi ge wet. De verwachting is dan ook dat de betaalstroken medio 2002, gelijk met de opening van de nieuwe tunnelbuizen, in wer- king worden gesteld. In de één kilometer lange nieuwe tunnel komt een aparte wisselstrook voor fileverkeer, maar krijgen vooral het openbaar vervoer en goederenvervoer ruim baan. Evenals de fietsers die nu nog op de veerpont aangewezen zijn, zij krijgen een eigen fietstunnel met roltrappen en liften. 'Dat vereist een stukje atletiek, maar heel verantwoord' aldus Netelenbos. Metrotunnel sneller De bouwer van de tunnel, HCB- Pernis, heeft voordat de 2e Bene luxtunnel over een kleine twee jaar officieel geopend wordt nog een 'haastklus' te klaren. De me trotunnel moet al over een half jaar klaar zijn. Dat vereist het bouwschema van de Beneluxlijn, de nieuwe metrolijn van Rotter dam, Schiedam, Pernis en Hoog vliet. Directeur Sperling omschreef het aanvaren van de tunnelele menten onder de Botlekbrug door en het afzinken van de 2e Beneluxtunnel op zijn grindbed in de drukbevaren Nieuwe Maas als een huzarenstukje. Netelen bos beaamde dat de Nederlandse tunnelbouwers met hun kennis zolangzamerhand de boer op kunnen in het buitenland en sprak van een 'uitstekend export product.' 2900 vrachtwagens ballast Meteen nadat minister Netelen bos donderdag de doorgang for ceerde in de nu nog kale beton nen buis van de 2e Beneluxtun nel, is begonnen met de afbouw die nog anderhalf jaar in beslag neemt. Te beginnen met het aan brengen van 2900 vrachtwagens aan ballast die de tunnel onder alle omstandigheden op zijn plaats moeten houden. Daarna volgen het aanbrengen van ver keerstechnische installaties, ven tilatie, communicatiesystemen en verlichting. Verder moeten buiten de tunnel, die onderdeel vormt van de vernieuwde A4, de aansluitende wegen en viaducten worden aangelegd en geluids schermen worden geplaatst. Ook de le Beneluxtunnel krijgt een opknapbeurt. Het hele project 2e Beneluxtun nel vergt circa 850 miljoen gul den. 'Wij passen op de centen. Maar bij een project als dit past geen misplaatste zuinigheid', bena drukte minister Netelenbos. 'Want files kosten onze samenle ving jaarlijks bijna twee miljard gulden, en iedere maatregel die ze effectief helpt tegengaan be taalt zichzelf vroeger of later te rug, met divident.' Netelenbos memoreerde dat in 1980, toen de tolheffing ver dween bij de le Beneluxtunnel een enorme groei van het auto verkeer ontstond. Dat leidde tot opstoppingen in en bij de tunnel. De Beneluxtunnel stoomde al snel door naar de landelijke top van 'filetunnels'. In 1993 werd besloten dat er een extra tunnel naast de oude moest komen. Burgemeester Opstelten bracht donderdag nog even in herinne ring dat de bestuurders van Vlaardingen, Schiedam en Spij- kenisse destijds allemaal ver schillende meningen en wensen hadden over die 2e Beneluxtun nel. 'Na veel overleg kwamen die meningen wat dichter bij el kaar en dat resulteerde uiteinde lijk in deze tunnel; een verbin ding voor zowel openbaar ver voer, het verkeer als fietsers.' Theo H.B. Schoenmakers SCHIEDAM - Gemeenteraads leden uit Schiedam en Vlaardin gen, leden van de commissie Rijnmond van provinciale staten en van een drietal commissies van de stadsregio Rotterdam kwamen vorige week op sport park Vijfsluizen bijeen om te spreken over Hoekpunt Noord west. De stadsregio heeft het ini tiatief genomen en een concept ontwikkelingsvisie opgesteld voor dit gebied rond het N.S.- station Vlaardingen Oost en toe komstig metrostation Vijfslui zen. Deze visie behelst onder andere intensivering van het grondgebruik met kantoren en voorzieningen en versterking van de economische betekenis van de aanwezige havens, met daarnaast tegelijkertijd kwali teitsverhoging van het centrale groengebied en verbetering van de groene verbinding tussen Midden-Delfland en de Nieuwe Waterweg en revitalisering van de aangrenzende woongebieden. Tijdens een bestuurlijke werk conferentie zijn de plannen vrij blijvend besproken. De algeme ne wens van die naar voren is ge komen, is dat er meer overleg tussen de gemeenten, regio en provincie moet komen, niet al leen in ambtelijke werkgroepen maar bijvoorbeeld ook door ge combineerde commissievergade ringen. De vraag is of dergelijk intergemeentelijk overleg er ook regelmatig komt. Er wordt overi gens ook gedacht aan een andere vorm van informatie uitwisselen: elkaar uitnodigen bij de verschil lende commissievergaderingen om te weten te komen hoe er el ders over wordt gedacht. De bijeenkomst had niet als doel beslissingen te nemen over de ontwikkelingsvisie voor De Vijf sluizen. De besluitvorming moet te zijner tijd in de gemeentera den van Schiedam en Vlaardin gen geschieden. Inzet is wel de genen die straks beslissen en de uitvoering begeleiden meer in formatie te geven. Algemeen wordt het gebied, op de grens van Schiedam en Vlaar dingen als 'versnipperd' be schouwd. Spoorlijn, rijksweg met op- en afritten en havens vormen schier onoverbrugbare barricades. Daar komt straks de metro nog eens bij. In de ontwik kelingsvisie wordt het gebied overigens juist als een eenheid gezien. De bereidheid tot ambtelijke en bestuurlijke samenwerking bij het geven van een kwaliteitsim puls aan het gebied lijkt groot. Men ziet voldoende kwaliteiten in de aanwezige infrastructuur, die bovendien nog sterk zal ver beteren na de komst van de me tro en de Tweede Beneluxtunnel, en vanwege de ligging, voldoen de kansen en kwaliteiten om dit gebied aan de rand van de Rot terdamse ring 'om te vormen tot een centrumgebied'. In één van de werkgroepen is tij dens bespraken de aanwezigen een mogelijke groene overklui zing van de A4-noord, 'een over kapping die je kan benutten als park'. Er werd een beeld ge schetst van woningbouw naast de A4 en een groene helling over de weg als vorm van dubbel grondgebruik. Ook sportvelden zouden daarop een plaats kunnen vinden, maar de voorkeur lijkt uit te gaan naar een bestemming voor natuur en recreatie. Uitvoe ring van een dergelijke dure va riant, maar altijd nog goedkoper dan bebouwing op de overklui zing zelf, zoals een eerder plan van de woningcorporaties wilde, zou in een vorm van publiek pri vate samenwerking moeten ge schieden: overheid en bedrijfsle ven ontwikkelen samen, betalen samen en dragen samen de risi co's. De bakker leeft als een god in Frankrijk. Je hoeft dan ook nooit lang te zoeken naar de boulanger. Elk dorp, hoe klein dan ook, herbergt ér wel één. Eenmaal binnen valt het op dat er meer is dan de baguette, het knapperig gebakken stokbrood. Je hebt de banette, diverse pains de pays, bles complet, grote broden, grof boerenwit tot en met kun stig gevlochten luxe en krakelingenbrood en natuurlijk croissants en pains-chocolats. Alles 365 dagen per jaar vers. Graag laten wij u kennis maken met een minder bekende variant: broodjes met honing en tijm. Gerecht: Honing tijm broodjes Receptuur: 200 gram bloem (patent) 50 gram volkoren meel 5 gram bruine basterd suiker 10 gram boter op kamertemperatuur 15 gram gist 4 gram zout 1 eetlepel vloeibare honing 1,25 dl lauw water (37graden) wat gedroogde tijm Bereidingswijze: Zeef eerst de bloem. Maak vervolgens van de bloem en meel een rui me kring. Leg linksboven de kring het zout en rechtsboven de suiker. Los de gist op in water en doe dit druppelsgewijs in de kring van bloem en meel. Maak met je handen van binnen uit een draaiende be weging naar buiten zodat de bloem het water opneemt. Voeg de ho ning en boter toe en kneed 15 minuten goed door tot een soepel mooi deeg ontstaat. Laat het deeg op een warme plaats onder een vochtige doek rijzen. Sla het deeg vervolgens goed door en laar het nog een keer een half uur rijzen. Als dit gebeurd is, draai dan van het deeg kleine bolletjes en laat die wederom een half uur rijzen. Bestrijk de bolletjes met eigeel en water en bestrooi ze met gedroogde tijm. De broodjes in 20 minuten afbakken in een voorverwarmde over op 220 graden. Proeven in Hosman Frères Bistrot Auberge kan natuurlijk ook, tel. 010 426 40 96. Reserveren mogelijk. Ook voor gezelschappen. Op vertoon van dit recept krijgt u een glas dessertwijn black- muscat SCHIEDAM - Fotograaf Ton van Zeijl maakte in het kader van het jaar van de ouderen een serie karakterportretten in een verzorgings tehuis in Leidschendam. De reportage kreeg als titel 'Tijd in Beeld' en is tot 24 maart te zien in de verzorgingshuizen De Harg en Spa- land. De bewoners van een verzorgingstehuis is Leidschendam kre gen de gelegenheid om een karakteristieke foto van zichzelf te laten maken. Door een voorafgaand gesprek met de modellen zijn veel zeggende beelden ontstaan met als doel om maatschappelijke aan dacht te krijgen voor de oudere generatie. Enerzijds laat de expositie de kijker genieten van het prachtige beeld van de gevorderde leeftijd, anderzijds vestigt het de aandacht op de grote uitdagingen die in de komende jaren in onze samenleving ontstaan. Binnenhuisarchitecte Diny Leijsen geeft ook zaterdag gratis kleuradvies bij: Verf - Behang - Woninginrichting - Lijstenmakerij Dam 37-45 - Schiedam - Tel. 010-426.61.92 Spruiten, net 450 gram OlWitte of bruine bollen of witte puntjes, zak 6 stuks CU Goudse kaas jong 48+, met of zonder komijn, q kilo T3^0Zlt50- y.OU Coca-Cola, fles 1.5 liter Smiths chips zak 200 gram Verkade San Francisco of digestive, Q QQ 2 rollen naar keuze -5r3fT Sportlife, 3-pack 01 Magere rookworst, verpakt 250 gram Omo hoofdwas of color, navulzak 1.5 kilo Page plus toiletpapier, pak 8 rollen Deze aanbiedingen zijn alleen geldig met de AH Bonuskaart. Eerste proef betaalstroken in Tweede Beneluxtunnel Netelenbos wordt na het openrammen van de deur opgewacht door burgemeester Stam van Vlaardingen en loco-burgemees ter Hafkamp van Schiedam foto: RONALD STAM De Vijfsluizen als centrumgebied Er is vraag naar meer samenwerking in de plannenmakerij voor het gebied De Vijfsluizen i/ovr Vv 6&t--er vyovrp- Onze top 10 Aanbiedingen zijn geldig t/m 27 februari a.s. in AH-supermarkten met een cijfercode i j u of stenzij anders aangegeven

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 7