Brandersverleden levert 53 'nieuwe' monumenten KAMERVERHUURDERS BEVRAAGD 9.99 9.99 AIR TITANIUM Weer of geen weer Ti intratuin IN KRANT De nieuwe Volvo V70 loods Cebr. de Block AH TISSUE WIT TOILETPAPIER AH PILSENER vanaf nu is het altijd Intratuin-weer! 010-4706400 www.hicspaland.nl Gemeente mag niet rooien op Land van Belofte PAUL BERG Emancipatieprijs 'Vrouwen op weg' 'Je raakt er aan gewend dat die camera constant staat te filmen f Kwaliteit en winkelsfeer geven net iets meer Lévi Weemoedt op Griekse avond P.A.van der KOOIJ BRILMODE R#B BOON WOENSDAG 15 MAART 2000, 52e JAARGANG, Nr 11 VERSCHIJNT IN DE GEMEENTE SCHIEDAM kijk voor ons actuele woningaanbod op onze internet-site; TOTALE OPLAGE Verkeerslichten worden fietsvriendelijker 'Vergeten' bewoners Groenoord: onze huizen worden eerst gesloopt! SCHIEDAM - De rechtbank in Rotterdam heeft bepaald dat de gemeente Schiedam de bomen op het Land van Belofte nog niet mag kappen of verplaatsen. Na dat tegen het rooien ruim 450 bezwaarschriften waren inge diend, had Harry de Haard van de tabak- en lectuurshop op de hoek van de Kreupelstraat en Lange Kerkstraat deze zaak bij de rechter aangespannen. Hij voerde aan dat de plannen voor de bebouwing op het Land van Belofte nog lang niet defini tief zijn. Het bestemmingsplan verkeert nog in conceptfase, er is nog geen bouwvergunning. Er komen nog verschillende in spraaktrajecten. Omdat daarin nog veranderin gen mogelijk zijn, achtte De Haard het kappen van bomen voorbarig. Hoewel de motivatie van de rechter nog niet beschikbaar was bij het ter perse gaan van deze krant, en dus onbekend is welke argumenten de doorslag hebben gegeven in zijn vonnis, is duide lijk dat hij de centrumbewoner in het gelijk heeft gesteld. Tijdens de zitting betoogde een driekoppige delegatie van de ge meente onder leiding van hoofd groen en natuurontwikkeling Piet Bliek, dat het rooien vooraf gaat aan het verleggen van de kabels en leidingen, verplaatsen van het fietspad, plaatsen van hekken en het slaan van een damwand om het terrein af te kunnen graven ten behoeve van de aanleg van een parkeergara ge. En daartussendoor moet er in dit historisch stukje Schiedam ook nog eens tijd worden gebo den voor archeologisch bode monderzoek. Het voornemen op 1 oktober de eerste paal te kunnen slaan, be toogde planner Peter Kouwenho- ven, verdraagt in deze fase geen vertraging bij het bouwrijp ma ken van de grond. Vervolg elders in deze krant GEWAPENDE OVERVAL - Twee mannen hebben in de nacht van za terdag op zondag het benzinestation aan de Tjalklaan overvallen. Onder bedreiging van een vuurwapen werd een personeelslid gedwongen geld uit de kassa aan de overvallers te geven. De daders vluchtten vervol gens met de buit. Buurtonderzoek van de politie leverde niets op. OPTICIEN Ineke Tennissen over... service en garantie: Het nationale Monumenten Selectie Project heeft in Schiedam niet minder dan 53 'nieuwe" rijksmonumen ten opgeleverd. De bestaande 175 rijksmonumenten in Schiedam dateren bijna allemaal van voor 1850, de monumenten die thans aan de lijst worden toegevoegd zijn gebouwd tussen 1850 en 1940. De selectie van de monumen ten is gedaan door een commissie waarin deskundigen van de pro vincie Zuid-Holland, de Raad voor het Cultuurbeheer en de Rijks dienst voor de Monumentenzorg. De Schiedamse welstandscom missie heeft zich achter de plannen geschaard, De meeste toevoe gingen houden verband met het verleden van Schiedam als btan- dersstad, waaronder zich 22 panden bevinden die oorspronkelijk zijn gebouwd als branderij en 4 distilleerderijen. De eigenaren en gebruikers van de gebouwen zijn door de gemeente bij de aanwij zing betrokken en zijn akkoord gegaan met de aanwijzing van hun panden als rijksmonument. Alleen de Koninklijke De Kuyper b.v, aan de Buitenhavenweg verzette zich ertegen omdat men vreesde dat de bedrijfsvoering er ernstig door zou worden belemmerd. Dat pand wordt nu niet als monument bestempeld. De gemeente spreekt van het 'aanhouden' van die beslissing en geeft daarmee aan het op een later moment alsnog aan de lijst toe te willen voe gen. Ook de distilleerderij van Coebergh in de Westfrankelands- estraat en delen van het Dirkzwager-complex aan Noord vest (dis tilleerderij) en Groenweegje (branderijen) worden rijksmonument, evenals de voormalige distilleerderij aan de Lange Haven waarin thans Hosman Vins is gevestigd. Ook de klassieke lantaarnpalen op de Grote Markt (zie foto) zijn tot monument verheven. SCHIEDAM - In wijkcen trum Dreesplein is woensdag 8 maart de jaarlijkse Schiedamse Emancipatieprijs uitgereikt. Dit jaar werd het project 'Vrouwen op Weg' beloond met deze prijs. 'Vrouwen op weg' is een ini tiatief van Bureau Werk Scholing, Vrouwen in de Bijstand en Stichting Welzijn Schiedam. Het project stimu leert vrouwen via een oriën tatiecursus om zelf het eigen toekomstperspectief te verbe teren. Meer dan 200 Schiedamse vrouwen hebben deelgeno men aan het project. Velen van hen zijn als gevolg van de cursus terecht-gekomen in een baan, vrijwilligerswerk, een scholingstraject, of zijn betrokken bij de opzet van het Ouder-Kind Centrum dat momenteel vorm krijgt in wijkcentrum Wibautplein. door Justine Huffmeijer SCHIEDAM - 'Verboden toegang voor onbevoegden' staat op een groot blauw bord aan de ingang van scholengemeenschap Spie ringshoek. Een ijzeren hek sluit het schoolplein af van de straat. Blijkbaar zijn dit hek en het bord niet genoeg om onbevoegden buiten het terrein van de school te la ten, want op het schoolplein hangen sinds de krokusva kantie drie beveiligingsca mera's. "Het is een stukje preventie", vertelt conrec tor C. Smakman. "De laat ste paar jaren is er een aantal incidenten geweest waarbij fietsen werden ge stolen en vechtpartijen plaatsvonden. Dat kan ge woon niet, wij proberen als school juist veiligheid en zekerheid te bieden aan on ze leerlingen en dat gaat niet als ze zich tijdens de lessen druk moeten maken over het feit dat hun fiets gestolen kan worden." De camera's filmen continu de ingangen van de school en het fietsenhok. "Onze eigen leerlin gen hoeven we niet eens zozeer in de gaten te houden, maar het zijn vooral buitenstaanders die voor de problemen zorgen", ver volgt Smakman. "Natuurlijk wordt er wel eens kauwgom of lijm in een fietsslot gestopt, maar dat zijn kwajongenstreken van brugklassers en tweedejaars. Voor dat soort kleine incidenten ga je geen camera's plaatsen. We hebben de camera's geplaatst omdat er regelmatig fietsen van het plein werden gestolen en er de laatste tijd steeds meer jonge ren van andere scholen op vrij dagmiddag naar Spieringshoek toe trokken. Het beangstigt veel leerlingen als er groepen jonge ren van andere scholen op het plein staan. We willen geen school worden waar mensen op Op het schoolplein van sg Spieringshoek hangen sinds kort drie beveiligingscamera 's vrijdagmiddag naar toe trekken omdat er een knokpartij te bele ven is." Volgens Smakman hebben de camera's de eerste dag dat ze draaiden al hun nut bewezen. "Maandagmiddag werd een leer ling van Spieringshoek door twee onbekende jongens op het hoofd geslagen. Dat staat nu op de band en kan als bewijs ge bruikt worden." Overdreven Ook in de nieuw gebouwde me diatheek van de school, die over twee weken zijn deuren voor de leerlingen opent, hangen twee camera's. "Deze zijn vooral be doeld om de leerlingen in de ga ten te houden als ze zonder toe zicht achter de computers zit ten", zegt Smakman. "Het zijn toch kinderen en sommige ma ken er een sport van om compu ters compleet op te blazen." De zeventienjarige Zamorah Ge trouw heeft zo haar bedenkingen over de camera's op het school plein, maar is het er wel mee eens dat in de mediatheek came ra's zijn geplaatst. "Er zijn ge noeg leerlingen die op een ver keerde manier met de computers bezig zijn en ik wil niet de dupe worden van andermans balorig heid' Leon Roozen (19) vindt het zwaar overdreven dat een school als Spieringshoek beveiligingscamera's heeft ge plaatst. "Er wordt hier misschien een keer in het jaar gevochten en heel af en toe een fiets gestolen. Gewoon je fiets goed op slot zet ten", dat is volgens Leon de op lossing. Vincent Loubersheimer vindt de camera's een positieve ontwik keling, maar spreekt de woorden van meneer Smakman tegen als hij hoort dat de camera's voorna melijk geplaatst zijn om buiten staanders in de gaten te houden. .Juist intern wordt er volgens hem veel gestolen. "Vooral als er schoolonderzoeken zijn en je je spullen in de kleedkamers van de gymzalen moet achter laten, is er daarna altijd wel iets weg van een van de leerlingen. Ze jatten gewoon je geld of je pak- kie shag uit je tas. Zo'n camera die dan buiten staat de filmen slaat dan wel de plank mis." "Dan zouden ze camera's in de kleedkamers moeten plaatsen", zegt zijn vriend Sulvian, "maar dan heb je echt geen privacy meer." Hij is er aan gewend ge raakt dat er camera's op het schoolplein hangen, maar hij geeft toe dat hij de camera bij de ingang van de gymzaal in het be gin niet prettig vond. "Ik sta daar vaak te roken en dan staat die ca mera constant op je smoel ge richt. In het begin voelde ik me daar nogal door bekeken, maar het went op een gegeven mo ment." Mentaliteit De negentienjarige vwo-leerling Joeri heeft een dubbel gevoel over de camera's. "Aan de ene kant is het natuurlijk hartstikke positief dat er toezicht wordt ge houden op je fiets, want ik heb vaak genoeg mee gemaakt dat ze over m'n fiets heen liepen en ik daardoor weer een slag in mijn wiel had zitten. Maar het is een trieste ontwikkeling dat we in een tijdperk leven dat er zelfs ca mera's nodig zijn op een school plein van een middelbare school, omdat sommige mensen zich niet weten te gedragen. Het heeft allemaal te maken met de veran derende mentaliteit van de afge lopen jaren. Mensen geven niet meer om eikaars spullen en het interesseert ze niet dat een leer ling niet naar huis kan vanwege een gesloopte fiets. Die mentali teit zou moeten veranderen en die mentaliteit verandert niet door het plaatsen van een aantal camera's." Een groot internationaal bedrijf in Vlaardingen zoekt mensen die een kamer willen verhuren aan studenten. Deze - veelal buitenlandse - studenten hebben tijdens hun stageperiode bij dit bedrijf een kamer nodig voor een periode variërend van 3 tot 12 maanden. Inlichtingen en/of aanmeldingen bij Berthina van der Burg. Telefoon: 010-4605121 (uitsluitend tijdens kantooruren). 24 rol Geldig alleen voor bonuskaarthouders A.H. - Call Call - Etos Blockshop - Retourette Croenelaan, Schiedam SCHIEDAM - In het gebouw van scholengemeenschap Schraven- lant aan de Hugo de Grootstraat wordt vrijdag 24 maart de Schie damse Boekenweekavond gehouden. Het thema van de avond is de klassieke Griekse literatuur. De uit Vlaardingen afkomstige dichter en schrijver Lévi Wee moedt is de hoofdattractie. Zijn optreden staat in het teken van de heruitgave van zijn parodiebundel 'Ken uw klassieken'. Om de Griekse sfeer te benadrukken is de dansgroep Aphrodite uitgenodigd en spelen leerlingen van het Stedelijk Gymnasium een fragment uit Medea van Euripedes. De Boekenweekavond begint om 20.00 uur. Toegangskaarten kos ten vijf gulden en zijn verkrijgbaar bij onder meer de boekhandels Van Leeuwen en Mercurius. Schiedamse scholieren betalen drie gulden. Dit weekend begint bij uw Volvo-dealer Wilhelmina Garage Vlaardingen Natuurlijk bij: Schiedam Hof van Spaland 5 Tel. (010) 4701730 Bezoek onze OPEN-HUIS-dagen vrijdag 17, zaterdag 18 en zondag 19 maart. Tir Het Nieuwe Stadsblad DAT IS DUIDELIJK. "Het bijstellen en schoonmaken van uw bril is altijd gratis, ook als u de bril niet bij ons gekocht heeft." Mgr. Nolenslaan 418 3119 EL Schiedam tel. (010) 4735384 Camera's op plein Spieringshoek ACTIE 'ZUINIG STOKEN' Kijkt u elders in het blad verbruikeu! voor de streef- Een begrip in de omgeving Broersveld 127 - Schiedam Telefoon 010-4733316 krat 24 flesjes Gebr. de Block (Zie advertentie elders in deze krant) SCHIEDAM - 's-Gravelandseweg 383 Tel. 010 - 462 10 33 www.opeldealer.net Zie onze advertentie elders in dit blad HET GROENE WARENHUIS Rijskade la - Pijnacker - Tel. 015 - 361 00 00 Openingstijden: ma. 10.00-18.00 u, di./wo. 9.00-18.00 u, do./vr. 9.00-21.00 u, za. 9.00-17.00 u.

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 1