Dé virtuele hangplek voor en door jongeren i Stephen King-pols Europakaravaan maakt jongeren actief tijdens EK JONG Tijdelijk gewerkt en teveel loonbelasting betaald? Expositie 'Jong!in Schielandhuis in 10 - 1041 Omdat de jongerensites die op het internet te vinden zijn veel te veel de commercie bedienen besloten de jeugdige bedenkers van www.inspace.nl zelf het initiatief te nemen. Er moest een website komen voor, en vooral ook door, jon geren, bedacht de 18-jarige Chaim Fetter anderhalf jaar geleden samen met wat vrienden. Het leek ze een goed idee om de Nederlandse jeugd over de hele wereld bij elkaar te brengen op een zo vruchtbaar mogelijke voedingsbodem. Anderhalf jaar verder is van de oorspronkelijke vrienden club weinig meer over, want zo'n project vraagt doorzet tingsvermogen en huiswerk en vriendinnetjes kunnen pro fessionalisme flink in de weg zetten. Toch lijken de inspan ningen van de Eindhovenaar beloond, want met een complete nieuwe staf van zo'n 25 medewerkers afkomstig uit het hele land, waaronder een echte striptekenaar (Maarten Janssen van onder meer Donald Duck), staat www.inspace.nl op het punt te openen. Nog niet alle 'velden' zijn werk zaam, maar op de pagina is al aardig wat te beleven. Op de 'virtuele hangplek' kunnen jon geren in de leeftijd van twaalf tot twintig jaar chatten, berichten, verhalen, gedichten of tekenin gen plaatsen en geheime liefdes mailen, ofwel op allerlei wijzen hun stem laten horen en naar elkaar luisteren. Een aantal vaste rubrieken, geschreven door de groep redactionele medewerkers, die handelen over onder meer film, muziek, uitgaan en games, maken de site compleet. Het construeren van een werkba re pagina, met minimaal onder houd die er ook nog goed uitziet, bleek een omvangrijke klus. Fetter, die naast zijn HAVO- opleiding als bijbaantje websites ontwerpt voor bedrijven, is er zelf aardig bedreven in, maar vooral het interactieve aspect vraagt specialistische kennis. 'Technische medewerkers zijn dan ook van harte welkom', stelt hij. Het grote verschil met de pagi na's voor jongeren die tot nog toe op internet zijn te vinden is, behalve het ontbreken van verve lende reclamebanners, dat de onderwerpen optimaal op jonge ren zijn toegespitst. Ze worden immers door de jeugd zelf bedacht. Chaim: 'Wij willen alles w^t jongeren maar interes seert op de site. Een computer pagina, een pagina over school waar je uittreksels en spiektips kunt krijgen of de ervaring met je lerares kwijt kunt. Maar ook een cupidopagina waarmee je je geheime liefde kunt e-mailen.' In de aanloopfase heeft www.inspace.nl al 30.000 bezoe kers mogen ontvangen. De offi ciële opening werd voortdurend verschoven omdat bij het const rueren steeds weer verbeteringen mogelijk bleken en nieuwe ideeën boven kwamen drijven. Zo is de sportpagina inmiddels vervangen door een uitgaanspa- gina, want volgens Fetter bleek internetjeugd niet in sport geïn teresseerd. Maar ook de vormge ving beleeft inmiddels zijn derde editie. Die is toevertrouwd aan striptekenaar Maarten Janssen, een van de weinige 'oudere jon gen' die zijn bijdrage levert Janssen was meteen enthousiast en noemt het een 'goed plan'. 'Van alleen eendjes, Bambi's, Stampertjes en lenteweides teke nen kun je heel chagrijnig wor den. Hier kan ik meer op kwijt', motiveert hij zijn vrijwillige medewerking. 'Het goede aan het plan is dat we de beste site voor de jeugd willen maken. Chaim wil vooral voor zijn leef tijdsgenoten een te gekke plek maken, een hangplek. Een start punt voor jeugdige Hollanders all over the world als begin voor de zoektocht op internet.' Ook het geven van 'een veilige plek' aan de jeugd op internet bekoort hem. 'De jeugd had geen eigen plek. De enige plekken die er zijn worden door marketing en reclame mensen in elkaar gedraaid.' Inspace heeft wel met een aantal van die bedrijven con tact gehad bij de zoektocht naar programma's of machines die nodig waren voor de afwijkende ideeën voor hun site. Die bedrijven waren volgens Janssen overigens 'zwaar onder de indruk' van de prestaties van deze enthousiastelingen. Janssen: 'Deze mannekes komen met een computer onder de arm een kantoor binnen, gooien hem open en gaan echt met schroe vendraaiers in de hardware lopen peuren, totdat hij het naar hun wens wel aardig doet. Mannekes van vijftien, zestien, zeventien jaar. Dan sta ik ook met grote ogen te kijken.' De verwachtingen van de stripte kenaar: 'Het is begonnen als geklooi voor onszelf. We hopen dat het een gangbare site wordt waar de jeugd graag heen gaat, maar wat het moet worden weet ik niet. Het kan elke week weer anders zijn, de jeugd is zo flexi bel als maar zijn kan.' Dat internet leeft bij deze gene ratie staat volgens hem buiten kijf: 'Mijn indruk is dat iedereen bij de jongeren met internet bezig is. In het begin alleen rijke lui's kinderen, maar tegenwoor dig is het, buiten school en vaste verplichting, na de gsm de belangrijkste bezigheid. Mij lijkt het te gek om de jeugd samen te krijgen op onze site.' ^0 door PAUL VAN SCHAIK De 'Stephen King-pols' is een nieuw medisch verschijnsel, geïntroduceerd door Rudolf Noble, een arts uit San Fransisco. De symptomen zijn: pijn in de pols en een zwakke grip van de hand. Toen een van Nobles patiënten met deze klachten kwam bleek dat ze drie nachten achter elkaar in een 702 pagina's tellend boek van de schrijver had gelezen. De klacht was ontstaan doordat ze het boek terwijl ze in bed zat te lezen, al die tijd in een hand had gehouden. Stephen King heeft toestemming gegeven om zijn naam te lenen aan de kwaal. Behandeling van de kwaal: Een dag of twee niet lezen en bij dikke boeken af en toe van hand wisselen. Jongeren onder de 28 jaar die vorig jaar tijdelijk hebben gewerkt kunnen in sommige gevallen te veel betaalde loonbe lasting terugvragen. Dat kan met het papieren Tj-biljet dat speci aal voor jongeren is bestemd. Maar het is nu ook mogelijk om het Tj-biljet van internet te downloaden. Als je een tijdelijke baan hebt, betaal je soms te veel belasting. Dit komt omdat de berekening van de loonbelasting en premie heffing gebaseerd is op een heel jaar, terwijl je maar een deel van het jaar werkt. Dat je bij een tij delijke baan soms te veel belas ting betaalt komt omdat de loon belasting en premieheffing gebaseerd zijn op een jaarter mijn. Indien je korter werkt, betaal je naar verhouding dus te veel loonbelasting. Daarnaast kan een werkgever niet met alle persoonlijke omstandigheden rekening houden wat fiscale gevolgen kan hebben. Jongeren tot 28 jaar kunnen teveel betaalde loonbelasting via het papieren Tj-biljet terugvra gen. Teruggave is mogelijk vanaf 27 gulden. Het Tj-biljet kun je gratis aanvragen bij de Belastingdienst Bestellijn: 0800- 0043, zeven dagen per week, 24 uur per dag. Heb je een pc, dan vind je het misschien makkelij ker om de elektronische versie van het Tj-biljet te downloaden vanaf de speciale jongerensite van de Belastingdienst: www. belastingdienst, nl/jongeren Dan regel je je teruggave met een paar klikken van de muis. Dat is nóg makkelijker. Wil je direct al weten of je voor teruggave in aanmerking komt en op welk bedrag je eventueel recht hebt? Kijk dan op de dezelfde site of bel 0800-0543. In beide gevallen rekent de com puter uit of je iets kunt verwach ten en zo ja: hoeveel. Verzamel van tevoren wel alle gegevens die hiervoor nodig zijn, zoals de jaaropgave van je werkgever, Studiefinanciering of de Sociale Dienst. Een reizende karavaan trekt tij dens het EK in Rotterdam langs vijftien pleinen om cultuur en sport te bieden aan jongeren. Met voetbal, basketbal, street- dance en skate wil de Europakaravaan, die in opdracht van dienst Recreatie Rotterdam wordt georganiseerd door orga nisatiebureau De Denkindustrie, op wijkniveau sportdeelname stimuleren en draagvlak voor het EK creëren. De karavaan doet van 11 tot en met 21 juni tijdens het Europees Kampioenschap elke dag een ander plein aan, waar toernooien basket- en voetbal worden gespeeld en clinics worden gegeven waarmee jeugd enthou siast gemaakt wordt voor sport en culturele activiteit. Hiermee worden minder bekende sporten als flagbal en robe skipping gepromoot, maar vindt ook wer ving plaats voor frisbee, skaten, skeeleren, vechtsporten, beach- vollybal en klimsport. Met mediashow Villa Rotterdamma, naar voorbeeld van het sportprogramma Barend en van Dorp tijdens de WK in Frankrijk, kunnen wijkbewoners in een 'studio' op de pleinen hun mening over sport of bewegen geven. De jongerencultuur in het laatste decennia van de twintigste eeuw kende meer variatie en kortere levens duur van stijlen dan die van de jaren ervoor. In de tentoonstelling 'Jong!', die gaat over jongeren van 1950 tot 2000, is voor de groep dan ook een aparte plek gereserveerd. In het Historisch Museum Rotterdam hangen tot en met 7 mei hangen veertig portretten, die het grote aantal stijlen tonen waaruit de Nederlandse jeugd te kiezen had. Niet alleen heeft het aantal sub culturen in dit tijdperk een enor me vlucht genomen, ook binnen de 'cultuurtjes' wisselden de codes snel. De commercie fun geerde daarbij als aanjager. De keuze voor een fototen toonstelling paste volgens initia tor kostuumhistorica Sjouk Hoitsma het best bij deze meer op uiterlijk gerichte stromingen. Stilistes Isis Vaandrager en Elly Uytenbroek selecteerden en interpreteerden naar eigen inzicht, waarna Ari Versluis foto grafeerde. De hippe jeugd van de divers, maar met meer achter grond per stijl. In mei wisselen de tentoonstellingen van muse um en in oktober worden de twee samengevoegd in het Limburgs museum. Voor elk jaar in de jaren negentig presenteert 'Jong!' in het Schielandhuis vier types die staan voor stromingen die in dat jaar zijn opgekomen. Volgens Hoitsma is deze vorm passend 'omdat in de jaren 90 styling en het bekijken van groepen door de commercie heel belangrijk is'. Hoitsma: 'Het aanbod is zo ontzettend groot en er wordt ont zettend op de jongeren gelet. Skaters droegen bijvoorbeeld wijde kleding, broeken met lage kruisen. Uit een praktische inge ving, omdat de bewegingsvrij heid van pas komt bij het spor ten. Dat wordt in die groep gecultiveerd, maar al heel snel zitten daar grote bedrijven bovenop die kleding produceren die dicht ligt bij wat skaters dra gen. Vervolgens wordt het ook door niet-skaters gedragen en is het ineens mode geworden.' Dat gebeurde volgens haar in vorige decennia ook wel, maar in min dere mate en minder snel. Snel Isis Vaandrager legt uit dat, met uitzondering van de skaters, de jongerenstijlen zijn geïnspireerd op muziek. Vooral videoclips hebben volgens haar een enorme invloed gehad. Samen met Ellie Uyttenbroek heeft ze zich een jaarlang in tijdschriften en oude televisieprogramma's verdiept om tot deze selectie te komen. Ook achterliggende drijfveren zijn daarbij in ogenschouw genomen. 'Een kenmerk van de jaren 90 is dat alles snel moest. Binnen elke stijl werd ook weer snel ontwikkeld en er waren ook veel meer stijlen dan in de jaren 80', stelt Vaandrager. Het snel wisselen van stijl heeft volgens haar niets met opper vlakkigheid te maken. 'Waarom zou het geloofwaardig moeten zijn. Een jongen van zestien wil het gewoon naar zijn zin hebben. Vragen naar geloofwaardigheid doen ouderen. Jongeren willen zich onderscheiden met kleding en opvallen. Niet meelopen, maar ook niet buiten de groep vallen. Als je op school zit en je bent een outcast word je altijd gepest. Dus willen ze misschien eerder opvallen, leuk, stoer en hip zijn, dan dat ze een bepaalde stijl kiezen waar ze aan vastzit ten.' Waarom Hoewel stijlen van,voor 1990, die parallel zijn blijven bestaan, evengoed tot de keuzemogelijk heden behoorden zijn ze in de tentoonstelling achterwege gela ten. Een uitzondering is een pun ker, de enige geportretteerde die niet gestyled is. Isis: 'Deze pun ker moest er gewoon op, want het is een teken van de tijd dat een jongen van 16 jaar er in 1998 gewoon zo bijloopt Bladerend in het gastenboek stuit Isis op kritiek. 'Je komt niets te weten over het wat en waarom', leest ze op. 'Deze begrijpt het niet. Dat is nou juist onze keuze geweest. Willen weten over het waarom is een opmerking van iemand die naar een museum gaat met het idee hier iets te leren. Misschien is onze tentoonstelling iets te autonoom voor sommige men sen. Het gaat hier puur om de presentatie 'hoe zag het eruit'. Het is geen antropologisch ver slag.' Enige uitleg wordt overigens wel gegeven in een boekje dat bij de tentoonstelling hoort, waarin alle geportretteerde jongeren hun eigen contactadvertentie hebben. Meer uitgebreide informatie is te lezen in het boek 'Jong!, Jong erencultuur en stijl in Nederland 1950-2000', van Kitty de Leeuw, Sjouk Hoitsma, Ingrid de Jager en Peter Schonewille, dat ter gelegenheid van de tentoon stelling is verschenen. jaren 50 tot en met de 80 wordt in het Drents Museum in Assen met attributen, privéverzamelin- gen, kleding, plakboeken, pop pen en vitrines met collecties benaderd. In verhouding minder loods Snelheid en variatie domineerden jongerencultuur in de jaren negentig Isis Vaandrager foto's: LEUNIS VERLINDE

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 9