Kandidaten Camel Trophy komen beschermers koraalrif te hulp •,***- - - Curasao goede locatie voor selectie Camel Trophyteams OP WEG NAAR TONGA Mirjam Magnee niet telurgesteld: 'Ik heb deze week allerlei dingen mogen doen, waar je normaal niet zo snel aan toe komt DE HAVENLOODS DONDERDAG 30 MAART 2000 13 - 1229 Vervuiling van land en wa ter rondom het eiland, maar ook natuurgeweld als de orkaan Lenny, maken dat het koraalrif rond Cu rasao wordt bedreigd. Be wust van dat feit werd eind 1992 de stichting Reef Care Curasao opgericht door een aantal duikliefhebbers en natuurbeschermers. De Camel Trophykandidaten hielpen de stichting een handje en haalden een vracht aan autobanden, glaswerk, afgedankt ijzer werk en divers anders zwerfvuil boven water. Het verrichten van allerlei spor tieve elementen in de natuur, zelfs gemotoriseerde, kan prima samengaan met een gevoel voor natuurbehoud, vindt de organisa tie van het avontuurlijke evene ment. Door de samenwerking met de stichting Reef Care Cu- ragao werd extra aandacht ge vraagd voor het behoud van het rif. En dat is precies waar het de ze stichting ook om begonnen is. "In principe is de schoonmaak van het rif natuurlijk de taak van de overheid," vindt George Jonk hout, sinds een jaar actief bij de stichting. In het dagelijks leven is hij leraar Engels, maar daar naast ziet hij voor zichzelf nog een andere educatieve rol weg gelegd. "Ik vind sowieso dat ie dere burger naast zijn dagelijkse werk iets constructiefs kan doen voor de samenleving," gaat Jonkhout op zijn passie in. "In mijn vrije tijd ben ik een enthou siast duiker en daarbij die ik re gelmatig wat er door milieuver vuiling veroorzaakt wordt. Ik wil graag dat ook de generaties na mij nog kunnen genieten van de kleurrijke onderwaterwereld. De stichting probeert dat te be werkstelligen door het bewust zijn onder de bevolking te ver groten. Zo doen we jaarlijks ten minste één schoonmaakactie, waarvoor in de lokale media een oproep doen. Daarnaast wordt ook de jeugd bij ons werk be trokken. Door schoolkinderen de stranden te laten schoonma ken, hopen we dat zij straks als ze ouder zijn verantwoord met onze natuur omgaan." Van dat laatste werd tegelijker tijd met de schoonmaakactie van de onderwateractie van de kan didaten een voorbeeld gegeven door de leerlingen van de St. Petrusschool. Onder aanvoering van directeur Welvaart van de school ontdeden zij het strand voor het stukje rif van heel wat kubieke meters zwerfvuil dat door orkaan Lenny, maar waar schijnlijk ook door toeristen en lokale gebruikers van het strand langs de kunstlijn was achterge laten. "En daarmee snijdt het mes aan nog een kant," blijft Jonkhout positief in tijden die voor Curasao op economisch vlak bijzonder zwaar zijn. "Een gezond rif trekt ook meer toeris me aan. De overheid begint dat eindelijk te beseffen, maar dat besef zou nog wat meer bij de bevolking door mogen dringen. Want meer toerisme betekent voor onze bevolking wel een be ter belegde boterham." «ÉS V- :U door DICK SNIJDERS Bevangen door de warmte, verbrande lichaamsdelen en grotere en kleinere bles sures. Talloze liters water en ijsthee, petten die in het Vreemdelingenlegioen niet zouden misstaan, plassen factor 30 zonnebrand en constante medische begelei ding konden ze tijdens de selectie voor Camel Trophy Tonga Fiji 2000 niet geheel voorkomen. Ook de Vlaar- dingse Mirjam Magnee, kende met verbrande en opgezwollen voeten en on derbenen zoveel ongemak dat ze onderdelen moest missen. Rotterdammer Sa scha Weil verging het beter. Hij mag met de Belg Mi chel Reijnders de Benelux vertegenwoordigen tijdens de twintigste versie van de avonturentocht, die dit jaar grotendeels op het water plaatsvindt. Grote vreugde bij Sasha Weil aan het eind van de week vol mountainbiken, oriëntatie, dui ken, hardlopen, zwemmen, klimmen, abseilen, kajakken en nog een flink aantal andere spor tieve activiteiten. Al voor aan vang van de selecterende leek de Rotterdammer zijn zinnen gezet te hebben op een intensieve sa menwerking Michel Reijnders en aan het eind van de wek was ook de organisatie overtuigd van de sterkte van dit team. De te verwachten teleurstelling bij Mirjam Magnee bleef uit. "Het beste team is gewoon gekozen," vond zij. "Ik ben al lang blij dat ik dit heb mogen meemaken. Ik heb deze week allerlei dingen mogen doen, waar je normaal niet zo snel aan toe komt." Hoog op de lijst van favoriete onderdelen van zowel Mirjam als Sascha staat het klim- en abs- eilparcours dat op het terrein van een mijn waar stenen gedolven worden was uitgezet. Met een luide 'dit is nog gaver dan ik dacht' verdween Mirjam daarbij door een gat in de Tafelberg in een zestig meter diepte. Dat ze bij het afleggen van het totale parcours dat uitgezet was door de Nederlandse mariniers op het eiland geen toptijd realiseerde, was voor Mirjam eerder logisch dan jammer. "Dit is zo geweldig. Daar moet je wel van genieten. Af en toe heb ik echt even de tijd genomen om om me heen te kij ken." Fun-dag De dag na die waarop onder an dere het loodzware klim- en abs- eilparcours rond de tafelberg op het programma stond, was er één met vooral ontspanning. Een twee uur durende boottrip met zicht op flamingo's, vliegende vissen, pelikanen en dolfijnen bracht de groep naar het mini-ei landje Klein Curasao. Op en langs de stranden van dit eiland je, dat bij de lokale bevolking als 'de frituurpan' bekend staat, werden speciale vliegers opgela ten, werd beach-volleybal ge speeld, werd gesnorkeld in de schitterend blauwe wateren en konden de deelnemers zelfs kie zen voor een 'banana-ride'. Toen voor de avonduren ook nog eens een feest in het prachtig gereno veerde Landhuis Brievengat op het programma bleek te staan, begrepen veel deelnemers, waar onder Sascha's toekomstige maatje Michel, helemaal niet meer wat dit met Camel Trophy te maken kon hebben. "Ik had eigenlijk verwacht dat ze voor ons een ontdekkingstocht over i mM - i Xpv' V rr. v3>x,:> dat eilandje hadden uitgezet en dat er misschien iets gedaan zou moeten worden met het scheeps wrak dat aan de noordkant van het eilandje ligt," zei de Belg dan ook achteraf. Sascha daaren tegen was vol lof over de keuze van de programmamakers. "Ik had zoiets echt niet verwacht. Het voelt aan als een pure va kantiedag, maar het is wel ge weldig dat je op deze manier kennis kunt maken met de cul tuur van het eiland," meende de IT-medewerker in dienst van CMG, daarmee vooral doelend op het feest in Brievengat, waar het dansen van de salsa en de merengue geleerd konden wor den. Slachtoffers Hoe ontspannen de dag ook leek, achteraf bleken alle 'fun- activiteiten' een inleiding voor een nacht, waarin de kandidaten niet meer dan twee keer een uur tje rust gegund werd. Na een nachtoriëntatie die de Engelse Claire Bailey haar enkel kostte stonden de deelnemers heel wat minder fris aan het begin van een volgende dag. Naast Claire kende de dag nog meer slacht offers. Het verblijf in de frituur pan ten noorden van het eiland zorgde er bijvoorbeeld voor dat Mirjam Magnee tijdens de ka- jaktocht niet aan de start kon verschijnen door verbrande en opgezwollen voeten. De kajak- tocht naar het strand waar later die dag de schoonmaakactie met de stichting Reef Care gehouden werd, maakt nog veel meer dui delijk. Bijvoorbeeld dat bij veel van de deelnemers het kaarsje toch langzaamaan uitgegaan was. Want toen de eerste groep kandidaten zich in het duikpak gehesen had om vuil kan de ko raalriffen te halen, kon de rest zich nauwelijks meer tot enige actie zetten, actie die wel dege lijk gewenst was om het afval ook op de klaarstaande vracht wagen te krijgen. Christoffelberg De afsluitende dag kende ver schillende enerverende activitei ten, die al heel vroeg begonnen met een hardloopwedstrijd naar de voet van de Christoffelberg. Aanvankelijk was overwogen de wedstrijd helemaal tot de top van de 325 meter hoge berg te houden, maar omdat het juist hier was dat de Nederlandse mi litair kort geleden het leven verl oor werd daar van afgezien. In plaats daarvan werd slechts een kort stuk hardgelopen om vervolgens de berg los van elk wedstrijdelement te beklimmen. Dat dit een juiste keuze was, bleek uit het feit dat de deelne mers bijna stuk voor stuk uitge put over de finish van het hardloopwedstrijdje leken te rol len. Sascha Weil was daarop geen uitzondering. "Ik zou alles wat we deze week gedaan heb ben met plezier zo weer doen," aldus de Rotterdammer. "Maar dit is echt wel het allerzwaarste. Je komt doordat je steeds moet kijken waar je loopt helemaal niet in je tempo en als je dan denkt er te zijn, kom je de hoek om en heb je voor de finish nog een korte, maar vreselijk zware klim." Bevestiging Na de beklimming van de Chris toffelberg zelf met als eindresul taat een schitterend uitzicht over het eiland, was er een afsluitende gezamenlijk opdracht. Terwijl per landenteam geprobeerd werd om, na een duik vanaf een rots, een forse afstand peddelend zo snel mogelijk af te leggen, werd in de drie boten door een drietal observatoren gekeken of de keu ze die zijn voor de teams al in hun hoofd hadden ook de juiste was. "Gisterenavond hebben we met z'n drieën eigenlijk onze keuze al bepaald," vertelde Rose Teunissen, die de Scandinaviërs in de boot vergezelde, de pers. "Wat we nu nog doen is zoeken naar de bevestiging van ons idee van de beste teams." In de ogen van de observatoren bleef de keuze voor de teams ge lijk en in de loop van een feeste lijke avond op een partyboot werden ook de kandidaten in hun keuze gedeeld. Voor een aantal van de afvallers was de keuze vanzelfsprekend een te leurstelling, maar zeker voor het Benelux team geldt dat ook bui tenstaanders een samenwerking tussen Sascha Weil en Michel Reijnders in gedachten hadden gehad. "Ik weet wel zeker dat de individuele sportieve prestaties niet doorslaggevend zijn ge weest," reageerde Weil direct na de bekendmaking. "In ons team waren er die regelmatig beter presteerde." De Vlaardingse Mirjam Magnee op haar beurt kon vrede hebben met de keuze van de jury. "Sascha en Michel werken vanaf het begin het beste samen," rechtvaardigde zij de keuze. Training Al tijdens de feestavond reali seerde Sascha Weil zich terdege dat de Scandinaviërs en de Brit ten tijdens de selectieweek vaak veel betere prestaties hadden neergezet. "Maar wij gaan er de komende tijd nog keihard voor training," beloofde Sascha die, hoewel de eindoverwinning in de Camel Trophy niet als hoog ste prioriteit geldt, toch graag met een aansprekend resultaat uit Fiji terugkomt. Al direct bij na de daad bij het woord voe gend vroeg hij de organisatie of het mogelijk is een GPS naviga tiesysteem te lenen om daarvan de finesses de komende tijd nog onder de knie te krijgen. Belangrijke vraag Voordat het Beneluxteam voor de start van het evenement naar Tonga afreist staat er nog heel wat op het programma. Activi teiten die Sascha zelf met Mi chel wil ondernemen, maar ook trainingen die vanuit de organi satie worden opgezet. Een uitge breide training in Southampton gaat de twee bijvoorbeeld weer een vakantieweek kosten. Nadat hij zich realiseerde dat hij zijn vriendin de komende tijd op nieuw regelmatig gaat missen, worstelde hij daarom toch nog met een niet onbelangrijke vraag: "Hoe ga ik dit mijn baas vertellen." Bij de voorbereiding'van de laat ste selectieronde voor de ko mende Camel Trophy werd oud deelnemer Hans van den Eeden al in een vroeg stadium betrok ken. Als fervente duiker en sinds drie jaar eigenaar van duikscho len op Curasao, werd Hans als de ideale persoon gezien om een goed selectieprogramma op te zetten voor kandidaten uit Scan dinavië en de Benelux, en later ook het Verenigd Koninkrijk. "Hans gaf toen eigenlijk gelijk aan dat het goed zou zijn om de selectie op Curasao af te laten spelen," vertelt Philip de Wulf van World Wide Brands, de or ganisatie achter het organiseren de merk van 'avontuurlijke' kle ding en accessoires. "Natuurlijk hadden we daar al een beetje re kening mee gehouden. Want ge zien de omstandigheden die we straks in Tonga en Fiji tegenko men, leek ook ons die stukje van het koninkrijk een uitstekende locatie." Hans van den Eeden werd ge vraagd een opzet te maken, en dat zag er volgens De Wulf ei genlijk al direct goed uit. "Goed beschouwd hebben we het pro gramma alleen nog maar op de tails aangepast, waarbij er voor al wat onderdelen zijn toege voegd. Het enige wat helaas on mogelijk bleek, was een aantal RIB's, de boten warmee straks gevaren wordt naar Curasao over te brengen. Jammer, maar niet onoverkomelijk. Wij gaan er van uit dat het varen met die speciaal ontworpen boten te leren is. De teams die nu geselecteerd zijn krijgen dan ook nog een uitge breide training in het Engelse Southampton voordat ze naar Tonga afreizen voor de Camel Trophy van dit jaar." Wat over bleef was een program ma dat naast duiken activiteiten op het programma had staan als zwemmen, waterskiën, wake- boarden en kajakken, maar ook klimmen, abseilen, mountainbi ken, beachvolleybal en een da gelijkse work-out voorafgaand aan het programma. Hoewel de dagen behoorlijk vol- geprogrammeerd waren, werd nadrukkelijk rekening gehouden met de tropische temperaturen op Curasao. Met als schrikvoor- beeld het overlijden van een Ne derlandse marinier op het eiland, werd al op de eerste ochtend een alcoholverbod afgekondigd voor het Landhuis Pannekoek, waar de kandidaten onderdak hadden gevonden. Dergelijke ellende bleef de organisatie gelukkig be spaard, maar toch kon De Wulf W aan het eind van de rit niet hele maal tevreden zijn. De Engelse Claire Bailey, door velen getipt als deelnemer voor het Verenigd Koninkrijk, raakte zwaar gebles seerd aan de enkel en is vermoe delijk tenminste een half jaar uitgeschakeld loods V- Sascha Weil en Michel Reijnders maken zich klaar voor de schoonmaakactie van het rif Rotterdammer Sascha Weil logische keuze als lid van Beneluxteam Camel Trophy 2000 ÓM v ,0 f- -/■ - •- -té?.-. 's? '>w*: V-" - 4,' Sascha Weil aan kop op het mounlainhike-parcours Mirjam Magnee in actie ,.vs>wmfflsaL'frc -• - I - Tijdens de voorronde in Nederland kon nog met RIB 's gevaren worden. Transport van de boten naar Curasao bleek echter niet haalbaar

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 13