Fantasia 2000 biedt speciale traktatie voor animatiefan Engagement centraal op Foto Biënnale Jetty Mathurin in Theater Zuidplein Primal Scream kiest voor Nighttown Porto in Rotterdam Première Rotterdamse Dansgroep 13 - 1002 Vrijdag 31 maart FILM 15.30 en 21.00 Fight Club, Filmhuis in de Teerstoof, Schiedam. 21.00 Harem Suare, Filmhuis Het Zeepaard, Vlaardingen. MUZIEK 20.15 Jan Rot, Cultureel Centrum de Stoep, Spijkenisse. 20.30 Dutch Swing College Band, Stadsgehoorzaal, Vlaardingen. THEATER 19.00 Boevenpak, Het Kruispunt, Barendrecht. 20.15 Jos Brink, Isala Theater, Grote Zaal, Capelle a/d IJssel. 20.30 Bert Klunder, Isala Theater, Kleine Zaal, Capelle 20.15 La Kei, SCC De Goote, Brielle. La Kei 'Uit Liefde', SCC De Goote Brielle. 20.15 Bocht en Bumpers, Theater a/d Schie, Schiedam. 20.15 Pieter de Rijk, Theater de Teerstoof, Schiedam. Zaterdag 1 april FILM 21.00 Harem Suare, Filmhuis in de Teerstoof, Schiedam. MUZIEK 20.15 Cesar Zuiderwijk, Het Kruispunt, Barendrecht. Slagerij van Kampen, Stadsgehoorzaal, Vlaardingen. 20,15 Musical Tjechov, Theater a/d Schie, Schiedam. THEATER 20.00 Cabaretnacht: Jochem My er, Johan Hoogeboon, Theater de Teerstoof, Schiedam. Zondag 2 april JEUGD 15.00 De muts van de man zon der hoofd, Cultureel Centrum De Stoep, Spijkenisse. Dinsdag 4 april THEATER 20.15 Misery, Theater a/d Schie, Schiedam. Woensdag 5 april JEUGD 14.00 Kreng, Theater Schuurkerk, Maassluis. de THEATER 20.15 Niet Schieten!, Theater a/d Schie, Schiedam. Donderdag 6 april Hoewel 'The Lion King', 'The Hunchback of Notre Dame' en 'Toy Story' al duidelijk hebben gemaakt dat Disney tot animatie wondertjes in staat is, staat de tekenliefhebber nu een hele spe ciale traktatie te wachten. In IMAX Rotterdam wordt dit hoogstandje voor animatiefijn proevers opgediend en voor de kenners doet de naam van de nieuwkomer al een belletje rin kelen: Fantasia 2000. Acht kilometer film met 348 gigabytes aan digitale informa tie, gemaakt door 1500 artiesten en 735 muzikanten en waar 18.750 ton papier, 650.000 pot loden en 4731 liter verf voor werd gebruikt. Zestig jaar na de eerste Fantasia -een experiment van Walt Disney himself- heeft Roy Edward Disney het 'marathonstokje' overgenomen en alles op alles gezet om van deze tweede Fantasia iets unieks te maken. En is daar in geslaagd. Fantasia 2000 is niet één verhaal, maar bestaat uit acht delen (zeven nieuwe tekenfilmdelen en één klassieker) met ieder een eigen muziekstuk. De muziek, varië rend van Van Beethoven' Vijfde Symfonie tot Stravinsky's Firebird Suite, vormt vervolgens de basis voor de animatie, waar bij de artiesten hun talent totaal benut hebben. Tevens uniek in de vertoning van de film op de grootste filmdoeken ter wereld. Voor het eerst in de geschiedenis wordt een Disneyfilm (in slechts elf landen) in een IMAX theater vertoond en IMAX Rotterdam is dus één van de gelukkigen die Fantasia 2000 in huis hebben. De film is hier nog tot 30 april 2000 te bekijken. Om de komst van Fantasia 2000 te vieren, zijn er vijf prijspakket ten beschikbaar gesteld, bestaan de uit een Fantasia button, een poster, een pluche Donald Duck en twee vrijkaarten voor de film. Wie een kans wil maken op zo'n prijzenpakket (en wie wil dat niet?) dient onderstaande vragen juist te beantwoorden en de oplossing vóór 5 april 2000 uit sluitend op een briefkaart te sturen naar Projectredactie De Havenloods, Fantasia 2000, Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Succes! 1. Hoe heette de voorlo per van Fantasia 2000 en in welk jaar werd deze film uitgebracht? 2. In hoeveel landen is Fantasia 2000 in een IMAX theater te bekijken? 3. Uit hoeveel delen bestaat Fantasia 2000 en hoe zijn ze onderverdeeld? FILM 21.00 Mifune's last song, Filmhuis in de Teerstoof, Schiedam. MUZIEK 20.00 Frank Boeijen, Stadsgehoorzaal, Vlaardingen. 20.15 Dutch Swing College Band, Het Kruispunt, Barendrecht. THEATER 20.15 Hans Leeuwen, C.C. De Stoep, Spijkenisse. Met nieuwe werken van Bruno Listopad, Nanine Linning, Raymond Esterhuizen en Kory Perigo gaat op woensdag 5 april in de Rotterdamse Schouwburg een nieuw programma van De Rotterdamse Dansgroep in pre mière. In de Kleine Zaal is de voorstelling ook te zien op dins dag 4 (try-out), donderdag 6 en vrijdag 7 april te zien. Nanine Linning is een snel rijzende ster aan het firmament van de jong ste generatie Nederlandse cho reografen. Ze maakte vorig jaar speciaal voor DRD-danseres Caroline Harder de choreogra fie SOLO. Dit programma, gebaseerd op de principes 'for ward' en 'reverse', laat dans, muziek en licht samensmelten tot één geheel. Voor meer informatie bellen met 010-411 81 10. door RAYMOND ROTTEVEEL Samen met Hupie, mascotte van het Wereld Natuur Fonds, trekt Bart Bosch langs kleurrijke decors van verschillende werelddelen en neemt zijn jonge publiek mee op een bijzondere reis door het dierenrijk. Bart, Hupie en het Vreemde Geluid is niet alleen een leerzame voorstelling, maar levert ook gewoon een vro lijke middag met zang, dans en heel veel lol op. De 37-jarige Bosch geeft meer dan eens blijk van zijn betrok kenheid bij natuur en milieu. Zo presenteert hij wekelijks voor Teleac het educatieve natuur- en milieumagazine Nieuws uit de Natuur en is hij bij de Tros te zien in De Geef Poot Show, De Leukste Dieren en Kunstbende. Verder trekt hij dus langs de theaters in Nederland met de kindertheaterproductie Bart, Hupie en het Vreemde Geluid, een voorstelling die Bosch zelf schreef en die hij in samenwer king met het Wereld Natuur Fonds op de planken brengt. Ondanks al zijn inspanningen voor het Wereld Natuur Fonds in het algemeen en de jeugdafde ling van het WNF, de Rangerclub, in het bijzonder is Bosch opvallend genoeg geen lid van het WNF. 'Tja, ik doe wel veel voor dieren en milieu, maar nee, ik ben geen lid,' legt Bosch uit. 'Ik ben nooit ergens lid van geworden. Het gaat me wel aan het hart hoor, maar ik kan ook niet overal mijn aandacht aan besteden. Ik ben ook niet meer begaan met het dierenleed dan met de mensen in Kosovo bij voorbeeld. Dat vind ik net zo erg.' Bart Bpsch begon al in 1985 met radio- en televisiepresentaties bij Minjon. Zijn doorbraak kwam vijfjaar later toen hij in het pro gramma Showmasters werd uit geroepen tot Showmaster van het Jaar. Er volgden baantjes als pre sentator van Scrabble en Telekids en Bosch trad op als gastacteur in tv-series Zeg 's AAA, Familie Oudenrijn en Goede Tijden, Slechte Tijden. Tussendoor presenteerde hij tal loze evenementen in het land en maakte hij de theaterproductie Bart en Dibbes voor de jeugd club van de Dierenbescherming. Daarnaast leende Bosch zijn stem uit aan diverse tekenfilm karakters, waaronder Walt Disney's Aladdin. Heilsoldaat Volgens Bosch is de combinatie van amusement en educatie een extra dimensie in Bart en Hupie. 'Ik vertel niet alleen maar grap jes en grollen. Tegelijk probeer ik ook niet de heilsoldaat uit te hangen. Ik heb het in de voor stelling bijvoorbeeld over het uitsterven van de tijger, maar dat moet je dan niet aandikken. Dat werkt averechts. Ik vertel daar juist een goede grap achteraan, nee, niet over een tijger haha- hah... Kijk, ik wil het publiek, dat voor een groot deel toch uit kinderen bestaat, niet shockeren, maar ik wil ze wel iets meegeven waar ze over nadenken.' Bosch doet nog een paar voor stellingen van Bart en Hupie en gaat zich vanaf juni richten op zijn nieuwe theatershow. 'Nee, die maak ik niet meer in samen werking met het WNF. Ik wil niet meer met een club geasso cieerd worden of aan een club blijven hangen. Ik ben zelf ook een persoon. Je moet me meer zien als een theaterartiest die toevallig met het WNF heeft samengewerkt. Ik heb het met veel plezier gedaan, maar er komt een tijd van stoppen.' In de nieuwe show staan wel weer dieren centraal. 'We hebben twee hele mooie chimpansee-poppen gemaakt, zoals Hupie. Die apen zijn zeer muzikaal en met hen zing ik allerlei popliedjes, van house tot latin. Ja, we doen waarschijnlijk ook wel een nummer van The Monkees hahaha.' Bart, Hupie en het Vreemde Geluid is zondag 2 april te zien in Theater Zuidplein (aanvang 14.30 uur). Kan de fotografie nog een rol vervullen als een medium dat (kritisch) informeert en commu niceert over maatschappelijke onderwerpen? Hoe kunnen foto grafen daar vorm en inhoud aan geven? Het zijn enkele vragen die op de komende Foto Biënnale Rotterdam (FBR) cen traal staan. Met onder meer ten toonstellingen, een symposium ep een publicatie gaat deze Biënnale in op de vraag hoe hedendaagse fotografen uiting geven aan hun politieke, sociale en maatschappelijke engage ment. Het Nederlands Foto Instituut houdt de eerste editie van de FBR van 1 april tot en met 7 mei. Hiervoor werden een aantal 'gastsamenstellers' uit binnen- en buitenland gevraagd om een tentoonstelling samen te stellen waarin hun visie op dit onder werp gestalte krijgt. Hun presen taties zullen in de discussie over vorm en functie van engagement in de fotografie diverse stand punten vertegenwoordigen. De FBR zal een breed aanbod van hedendaagse internationale foto grafie tonen, in thematische, monografische en retrospectieve exposities, naast enkele histori sche tentoonstellingen die in het programma zijn opgenomen. Zo is er een overzichtstentoonstel ling van het werk van de Amerikaanse kunstenaar en foto grafe Martha Rosier, een retro spectief van de Rotterdamse fotograaf Peter Martens (1937- 1992), een expositie over het Nederlandse tijdschrift Plaatwerk (1980-1988) en een thematische tentoonstelling van de Zuid-Afrikaanse fotograaf Peter Magubane. Een ander onderdeel van de FBR is deelna me van de Alliance Francaise die het werk van Eric Larrayadieu (foto) presenteert. De hoofdloca ties van de FBR worden gevormd door het Nederlands Foto Instituut, de V2 organisatie, het Instituut voor de Onstabiele Media en het Las Palmas gebouw, een voormalig pakhuis aan de Maas. Naast de bekende museale instellingen als Boijmans Van Beuningen, Kunsthal, Nederlands Architectuur Instituut en Witte de With, nemen ook TENT, Centrum Beeldende Kunst, het Historisch Museum, Goethe Institut en een aantal galeries In de inmiddels van haar beken de en veel geroemde stijl stelt Jetty Mathurin met verfrissende (zwarte) humor en luchthartige ernst de hedendaagse pedago giek aan de kaak. 'Welopgevoed' is de naam van haar nieuwe voorstelling die over jong leven, oud leven, over- lev(er)en, voedsel, broedsel, levenskunst, huiskamerwijshe den, groei-economie en respect gaat. Jetty Mathurin - bekend van televisierollen in Vrouwenvleugel en Oppassen - treedt donderdag 30 maart op in de Grote Zaal van Theater Zuidplein. De voorstelling begint om 20.15 uur en de toegangsprijs bedraagt f 27,50 (f 22,50 met kortings pas). Als een buitenlandse band slechts ruimte heeft voor één optreden in Nederland dan kun je je klok er op gelijk zetten dat Amsterdam (Paradiso dan wel Melkweg) de voorkeur krijgt boven andere Hollandse speel plaatsen. Maar zie, de beruchte Britse band Primal Scream heeft zowaar het Rotterdamse Nighttown uitverkozen voor het enige concert 9 april) dat in ons land wordt gegeven. De geruch ten gaan overigens dat Primal Scream voor Rotterdam heeft gekozen omdat in de hoofdstad het aanbod van drugs wel heel erg groot en dus verleidelijk is, hoewel Nighttown-programmeur Dave Andriese volhoudt dat zijn podium de Amsterdamse con currentie heeft afgetroefd dank zij een staaltje daadkrachtig (onder)handelen. Primal Scream geldt als één van de eerste bands die meer dan tien jaar geleden - op het inmiddels legendarische album Screamadelica - psyche delische gitaarrock met invloe den uit de dance-muziek meng de. De band ging in de jaren '90 terug naar haar roots en scoorde en passant met Stones-kloon Rocks! ('Get your rocks off, get your rocks off, honey') hun grootse hit. Tegen het einde van de vorige eeuw integreerde Primal Scream dub-geluiden en big beats in het bestaande geluid om vervolgens begin dit jaar met XTRMNTR (Exterminator) hun meest ruige, agressieve en 'dopey' album uit te brengen. Als extraatje zal bovendien DJ David Holmes - bekend van hitje Let's Get Killed - op zon dag 9 april zijn samples en fre aky geluidjes uit de platenkoffer toveren. Speciaal voor de lezers van De Havenloods heeft Nighttown een prijsvraag opge steld. Wie de naam van de Primal Scream-zanger weet en via telefoonnummer 010 - 436 12 10 het juiste antwoord geeft, maakt kans op één van de vijf vrijkaarten voor het concert. Een andere aanrader die binnenkort Nighttown aandoet is My Morning Jacket uit Louisville, Kentucky. Het kwartet rond de 21-jarige Jim James - na Neil Young dé zanger die verschrik kelijk mooi vals kan zingen - stond met hun debuutplaat The Tennessee Fire wekenlang op nummer één in de Moordlijst, was eerder te zien in VPRO's Lola da Musica en werd bewie rookt door de vaderlandse pop journalistiek. My Morning Jacket grossiert in desolate Americana waarin echo's van Neil Young, de melancholische Nashville-school en in iets min dere mate 16 Horsepower door klinkt. Te zien op donderdag 6 april in Nighttown Theater. deel aan de FBR. Ook voor ver schillende openbare ruimtes, zoals bijvoorbeeld de biblio theek, worden tentoonstellingen en speciale projecten ontwik keld. Voor meer informatie over de FBR bellen met 010 - 213 20 11. De tentoonstelling Rondom Porto vormt de opmaat tot het jaar 2001 waarin Rotterdam en Porto de culturele hoofdsteden van Europa zijn. Met de tentoon stelling in de Kunsthal presen teert Porto zich voor het eerst in Rotterdam. De tentoonstelling biedt een overzicht van de cultu rele geschiedenis van Porto, met topstukken uit de verschillende musea. Maar ook de traditie van de beroemde wijn uit deze streek wordt uitgebreid belicht. De geschiedenis van het gebied wordt in beeld gebracht met schilderijen, sculpturen, teksten en oude landkaarten. De Douro- vallei is al sinds het Paleo- lithicum bewoond. Voor de ten toonstelling werd een keuze gemaakt uit het erfgoed van de streek, waaronder een prehistori sche steen met inscripties, een Bacchus-beeld uit de Romeinse tijd en een veertiende eeuws Madonnna-beeld. Ook het he dendaagse Porto krijgt ruime aandacht met architectuurfoto's en panoramafoto's. 31 Maart gaat de tentoonstelling Rondom Porto open in de Kunsthal. mmÊm o IA T Tccpl Bart en Hupie op de bres voor bedreigde diersoorten ERIC LARRAYADIEU foto: JORRIT 'T HOEN

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 9