IN KRANT Kennersblik op monumenten Boudewijn de Groot in Walk of Fame Schiedammers grijpen vluchtende tasjesrover VARKENSLAPPEN 7 90 SNIJBONEN ♦V Dronken tegen boom 1 april: Jomanda en de helicopters Gebr. de Block loods www.hicspaland.nl Hennepkwekerij en ontmanteld 42 betrapt bij alcoholcontrole Autodief opgepakt Bewoners met ladderwagen uit brandend huis gehaald Teamleider bekent meerdere gevallen van ontucht en verkrachting Bijenvolk weer in opmars PAUL BERG 010-4706400 Lekker laten hangen. f. Kwaliteit en winkelsfeer, geven net iets meer WOENSDAG 5 APRIL 2000, 52e JAARGANG, Nr 14 kijk voor ons actuele woningaanbod op onze internet-site; VERSCHIJNT IN DE GEMEENTE SCHIEDAM mm TOTALE OPLAGE: ^ÊÊmÊÊÊÊÊHÊÊmmmm HNS Toth stelt reddingsplan op voor kerkgebouw Honderd schatten van mensen in museum SCHIEDAM - Na stankklachten trof de Schiedamse politie woensdag twee hennepkwekerij en aan. De eerste was opgezet in een pand aan de Plresmanstraat en omvatte ruim 4750 hennep planten. Nadat die kwekerij ont manteld was werd een pand aan de Boerhaavelaan onderzocht. Buurtbewoners klaagden daar niet over stank maar ook over het feit dat de stroom diverse malen was uitgevallen. De oor zaak bleek een hennepkwekerij met ruim 650 planten, waarvoor illegaal stroom werd afgetapt. Planten en apparatuur werden in beslag genomen, naar de eigena ren van beide kwekerijen wordt een onderzoek ingesteld. SCHIEDAM - Bij een groot scheepse alcoholcontrole op de Schiedamse Matlingeweg, Gies- senweg, Schuttvaerweg en Rot- terdamsedijk nam de politie za terdagnacht 1200 blaastesten af. 61 mensen werden voor nader onderzoek naar het politiebu reau, daar bleek dat 42 mensen te veel hadden gedronken. Een 28-jarige man zonder vaste woonplaats maakte het erg bont, hij blies 1.95 promille, bleek niet in het bezit van een geldig rijbe wijs en had nog enige boetes openstaan. De man werd inge sloten. SCHIEDAM - Surveillerende politiemensen signaleerden vrij dagnacht in Rotterdam een auto die eerder gestolen was vanaf de Van Oldenbarneveltstraat in Schiedam. Ze hielden de twee inzittenden aan, twee Rotter dammers van 20 en 27 jaar oud. De 20-jarige bleek niets met de diefstal te maken te hebben, de 27-jarige wel, hij werd ingere kend. E De monumentencommissie van de VNO was woensdag te gast in Schiedam. De commissie bestaat uit burgemeesters en wethouders van Utrecht tot Buren, een van de kleinste gemeenten van het land. Zij vergaderden in Schiedam van wege het aanstaande vertrek van Adri Rei- jnhout als wethouder. Tijdens de vergade ring werd 's ochtends door de commissie besloten dat Reijnhout, ook als hij op 1 mei wethouder-af is, lid van de VNG-com- missie zal blijven. 's Middags werden verschillende projecten in Schiedam bezocht, waaronder het theater, het Branderspoortcomplex, de Ko renbeurs en het Roelantscomplex en werd aandacht besteed aan de problemen van de historische binnenstad van Schiedam. De collega-eommisieleden van Adri Reijn hout, gezien hun lidmaatschap van de commissie toch wel wat gewend als het om monumenten gaat, toonden zich onder de indruk van de stad, die voor hen een onbe kend fenomeen bleek. Ze 'hadden niet ver wacht dat Schiedam zo'n aardige stad was'. Hoort u het ook eens uit onverdachte bron. SCHIEDAM - De brandweer haalde donderdagmiddag bewo ners van de Valeriusstraat met een ladderwagen uit hun bran dende woning. Zij konden hun huis niet via de trap ontvluchten omdat in het trappenhuis een bankstel in brand stond waar door het hele portiek met rook gevuld was. Eén woning brand de gedeeltelijk uit omdat bij de overhaaste vlucht een pan eten op het vuur was blijven staan. De bewoners werden elders on dergebracht. Naar de oorzaak van de brand wordt een onder zoek ingesteld. SPALANDMARKT - In verzor gingshuis Spaland wordt zaterdag 8 april weer de jaarlijkse rommel markt gehouden. Iedereen is van 10 tot 16 uur welkom aan de Willem Andriessenlaan 2 in Schiedam waar allerlei snuisterijen en leuke ca deautjes te koop zijn. Er zijn volop boeken en kleinmeubelen, maar producten van de hobby- en hand werkgroep. door Evelyn de Ruyter SCHIEDAM - Woede en ontreddering. Het zijn gevoelens waar de ouders van de verstandelijk gehandicapte bewo ners van gezinsvervangend tehuis De Blijhof in Schiedam mee kampen sinds bekend werd dat een teamleider jaren lang de aan hem toevertrouwde meisjes en vrouwen seksu eel misbruikte. Maandagavond werden die gevoelens nog eens gelucht toen De Blijhof in een vierde informatiebij eenkomst de familieleden van de bewoners bijpraatte over de rechtzaak tegen de dader, de 42-jarige Delftenaar P.V. en over de opvang en nazorg die inmiddels op gang is ge komen. Opvang voor de slachtoffers maar ook voor hun familie. V., die in twaalf jaar tijd bij De Blijhof opklom van assistent be geleider tot teamleider, werd di rect op non-actief gesteld nadat een bewoonster in december aangifte deed van seksueel mis bruik. Al snel werd duidelijk dat het geval niet op zich stond. Meerdere vrouwen zijn de afge lopen jaren misbruikt en ver kracht. De dader, een gescheiden vader van twee dochters, heeft inmiddels over minstens drie van die zaken een bekentenis af gelegd. Hoewel de eerste signalen over het langdurig seksueel misbruik van inwonende verstandelijk ge handicapten al maanden geleden werden afgegeven en er direct een onderzoek werd ingesteld, hield De Blijhof de affaire aan vankelijk binnenskamers. 'Dat gebeurde in overleg met de ze denpolitie' verklaart locatie manager T. Simons. 'De recher cheurs hadden tijd nodig om de bewijsvoering rond te krijgen en wij wilden er optimaal aan mee werken dat de dader zijn straf niet zou ontgaan. Er moest ui terst zorgvuldig te werk worden gegaan. We hebben wel zo snel mogelijk de naaste familie van de slachtoffers, individueel, geïnformeerd over wat er ge beurd was. In wat later stadium ook de familie van de overige bewoners.' Kritiek Dat leverde naast lof over de open aanpak soms ook scherpe kritiek op van geschokte ouders. Simons heeft er alle begrip voor. Tk zou misschien ook zo reage ren als het mijn kind betrof', be seft hij. 'Het is verschrikkelijk wat er gebeurd is.' Het gezinsvervangend tehuis, waar 26 verstandelijk gehandi capten wonen, heeft de controle maatregelen sinds de ontuchtaf- faire nadrukkelijk aangescherpt. Simons durft overigens niet te beweren dat zaken als deze vol ledig te voorkomen en uit te ban nen zijn. 'Mensen die dit doen zijn vaak zo sluw en doortrapt. Het is heel erg dat er zulke men sen rondlopen en vooral als dat in een zorgsector als de onze ge beurt.' Voormalig teamleider V zelf zit al geruime tijd in de cel, in af wachting van de rechtzaak, die begin mei plaatsvindt. Hij moet zich dan verantwoorden voor tien delicten. SCHIEDAM - Boudewijn de Groot heeft zaterdagavond (1 april) een tegel vervaardigd voor de Walk of Fame, de grootste starbou levard in Europa. De tegel maakte hij in het Theater aan de Schie in Schiedam even voor zijn optreden in de musical 'Tsjechov'. De Groot was zeer vereerd met deze uitnodiging. "Ik heb wel eens over de Walk of Fame gelopen en me verwonderd over het aantal tegels dat daar ligt. Natuurlijk heb ik toen wel met de gedachten gespeeld ook voor het maken van een tegel gevraagd te worden. Nu ik er een heb, zou ik het op prijs stellen als deze in de buurt van Donovan komt te liggen. Wie weet." In de 'Walk' aan de Schiedamsedijk in Rotterdam liggen bijna tweehonderd betonnen tegels met hand- en voetafdrukken van wereldsterren en bekende Nederlanders. De eerste die een tegel maakte was Bep van Klaveren, de oud- Olympisch bokskampioen. Inmiddels liggen er tegels van sterren als Shirley Bassey, Tina Turner, Everly Brothers, Carlos Santana, Mark Knopfler, Carl Lewis, Garry Kasparov en tal van bekende Nederlanders zoals Johan Cruijff, Fanny Blankers-Koen, Jeroen Krabbé, Monique van der Ven, Mini en Maxi, Bassie en Adriaan, Lee Towers en Rob de Nijs. De 'star'tegel van Boudewijn de Groot moet eerst een paar weken uitharden voordat deze in het trottoir kan worden geplaatst. SCHIEDAM - Nadat een 67-jarige Vlaardingse vrijdagavond op het Bachplein ia Schiedam werd beroofd van haar tas met daarin geld en een mobiele telefoon, zetten enige getuigen onmiddellijk de achtervolging in. Zij konden de wegrennende man in eerste instantie niet inhalen maar uiteindelijk werd de 43-jarige Rotterdammer op de Brederoweg alsnog in de kraag gepakt. Hij werd overgedragen aan de politie waar hij in de cel werd geslo ten. Tijdens fouillering werd geld gevonden dat mogelijk afkom stig was uit de tas van de beroofde vrouw. De recherche onder zoekt de zaak. SCHIEDAM - In de winter wa ren ze nergens te bekennen, de bijen die 's zomers zo nijver van bloem naar bloem vliegen op zoek naar de grondstoffen voor de befaamde honing waarmee ze hun raten vullen. Nu het lente is, en de bijenkoningin weer druk doende is met het uitbouwen van een nieuw volk, heeft ook de bij enstal van kinderboerderij 't Hoefblad zondag de deuren weer opengezet voor het publiek. Imker Ruud van den Heuvel ver telde jong en oud die middag in teressante wetenswaardigheden over de wereld van zijn vriende lijke bijenvolkje 'Buckfast'. Door middel van de observatie- kast konden de bezoekers met eigen ogen zien hoe bijen leven en werken. Voortaan staan de deuren van de bijenstal iedere eerste zondag van de maand van 11 tot 16 uur gastvrij open voor bezoekers. Zij kunnen er naast bijen kijken en honing proeven ook kaarsen maken. OPTICIEN Dineke Berg over... service en garantie: "Reparaties doen wij terwijl u wacht, en als dit echt onmogelijk is krijgt u van ons een leenbril." kilo 12.90 f Vr 500 gram 3.99 Geldig alleen voor bonuskaarthouders A.H. - Gall Gall - Etos Blockshop - Retourette Groenelaan, Schiedam Gebr. de Block SCHIEDAM - Op de Buitenhavenweg bij Schiedam botste don derdagnacht rond half twee een auto tegen een boom. De politie trof in de wagen twee mannen aan, waarvan er een gewond was. De gewonde werd voor oderzoek overgebracht naar het Schie- landziekenhuis. De bestuurder, een 29-jarige Vlaardinger bleek onder invloed van alcohol te verkeren. Aangezien hij niet over een geldig rijbewijs beschikte en de wagen onverzekerd bleek te zijn, kreeg hij niet alleen een rijverbod en proces verbaal maar moest ook gelijk de wagen inleveren. Eerder die avond werd op de Mat lingeweg een 44-jarige man uit Dinteloord aangehouden die even eens onder invloed een aanrijding had veroorzaakt. Daarbij raakte een 43-jarige Rotterdammer gewond aan zijn neus. De veroorza ker van het ongeval weigerde zijn rijbewijs in te leveren. Hij kreeg een proces verbaal en zijn auto werd onder toezicht geplaatst. SCHIEDAM - Zaterdagmiddag 1 april, 14.30 uur. Er hangen wat mensen 'onopvallend' rond de Opstandingskerk. Met zekere regel matig komt er iemand zo langzaam mogelijk aangefietst, met de ogen het terrein afspeurend. Als daar niets te zien valt, wordt er gekeerd zonder de ogen van de kerk af te houden. Omgekeken. Nog eens te- ruggefietst. Een enkeling stapt af, wacht, stapt weer op. Voetgangers blijven zonder aanwijsbare reden rondhangen. Komt Jomanda, of zou het toch de kalender zegt immers, dat het 1 april is. Als een ander op hen afloopt, zijn de belangstellenden snel gevlogen. Jomanda wil len ze zo mogelijk wel zien, maar niemand hoeft te merken dat ze misschien wel in de 1 aprilgrap van het Nieuwe Stadsblad zijn ge trapt. Zaterdag 1 april, 15.00 uur. Bovenop de Troelstralaan staan enkele dozijnen mensen 'toevallig' verzameld, anderen zijn al weggegaan. 'Het zal toch geen 1 april-grap zijn?' vraagt beneden, vlak naast de kerk, een mevrouw aan journalist en fotograaf, die antwoorden dat dat inderdaad de datum is. Zij lijkt weg te gaan, maar stopt een paar meter verder. Het valt haar kennelijk toch zwaar de hoop op te geven. Degenen die de vergeefse tocht hadden gemaakt, kregen van het Stadsblad als goedmakertje een kortingsbon voor een behandeling in de Hairshop aan de Rotterdamsedijk. Al zal hun haar daar niet met ingestraald water worden gewassen. E-mailers blijken vreemde na men te hebben, zoals Koos Fransoos en Gekke Koe. Die lieten via jo- manda.opstandingskerk@rescueteam.com weten in tijden niet zo'n sterke 1 april-grap te hebben gelezen. Van Jomanda's valse profeten Eva, Maria, Rob en Gerrit werd niets meer vernomen. De eerlijkheid gebiedt te zeggen dat sommigen aanstoot aan de 1 april-grap hebben genomen. Zo moest een dame er niet aan denken dat 'die heks' (Jomanda) de kerk zou betrekken, vanwaaruit haar va der begraven was. Anderen hadden zich na lezing van de krant van donderdag eén avond en nacht lang op de komst van Jomanda naar Schiedam verheugd, doch hun hoop werd de volgende morgen door het gesprek van de dag bij kapper of groentenboer de grond in ge boord. Hen bieden wij onze verontschuldigingen aan.George Toth, die in deze editie zijn plannen voor de Opstandingskerk ontvouwt, is in ieder geval nooit bang geweest dat Jomanda hem te vlug af zou zijn. Doordat het artikel over de komst van Jomanda het gesprek van de dag was, ontging het veel lezers dat ook het artikel op de voorpa gina van de krant van donderdag, over de helicopterverbinding die Jan des Bouvrie naar de Korenbeurs zou gaan onderhouden een 1 april-grap betrof. Met medeweten van het Arsenaal, waarvoor onze erkentelijkheid. Nieuwe ^Stadsblad Hülsta linnenkasten (in vele breedtes en hoogtes). Gratis ingemeten en gemonteerd. 2-deurs draai vanaf ca. f 1.100,- Chris Coppens FORT "De Slaapvoorlichter voor het Waterweggebied" parkeren "om de hoek" aan de Nieuwe Haven, Westvest en Lange Nieuwstraat Een begrip in de omgeving Broersveld 127 - Schiedam Telefoon 010-4733316 foio HANSKEIKËR Blijhof vangt ouders op na jarenlang seksueel misbruik gehandicapten foto: WESTLANDS FOTOBURAEU DAT IS DUIDELIJK. Mgr. Nolenslaan 418 3119 EL Schiedam tel. (010) 4735384 2.99

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 1